Christian van Beek biljartkampioen van Leusden Bowlinguurtje Jaap Vallentgoed achtste op N.K. leusder krant Snelschakers uit kampioensgroep Ruime winst voor BCL Jongens lastig gevallen Puzzelrit AMBC Teveel gedronken gezonden— Nieuwe man Enerverende finale tijdens toernooi van BV'75, BVL en BP'80 Biljart kampioenen LEUSDEN - De nieuwe biljartkampioen van Leusden heet Christian van Beek. Hij is negentien jaar oud en had al twee jaar geleden de titel kunnen veroveren als hij toen niet zoals hij zelf zegt 'door de zenuwen' in de finale had verloren van laap de Winter. Zover heeft hij het deze keer niet laten komen. In de adembenemende eindstrijd tegen de 37-jarige Klaas van der Laan, waarin een klein uur om elke carambole werd geknokt, veroverde de jonge Van Beek de fel begeerde beker in de spelsoort libre. Het was niet alleen voor hem, maar ook voor zijn vereniging BV'75 een goede dag, want deze mag zich clubkampioen 1989 van Leusden noemen. door Gerard Trebert De plaatselijke biljartkampioen schappen worden sinds 1983 ieder jaar gehouden. Deelnemers zijn de dne verenigingen BVL, de Binnen sportvereniging Leusden met haar 130 leden, opgericht in 1972, de BP'80, de biljartafdeling van de per soneelsvereniging van Pon met e$n kleine dertig en de BV75, de bil jartvereniging met ruim dertig le den. Het zijn drie zelfstandige clubs, die eigenlijk een beet]e langs elkaar heen leven. Zes jaar geleden kwam daann verandering toen de biljart club van Pon het initiatief nam tot het organiseren van een uitwisse ling. Het resulteerde in een soort van verbroederingstoernooi en dat werd onmiddellijk een succes. Men besloot er een jaarlijks kam pioenschap aan te verbmden, zo wel individueel als m clubverband. Jan van 't Holt van BP'80, die met Hans Rijkers (BVL) en John Kramer junior het trio wedstrijdleiders vormt 'Het jaarlijkse toernooi is bestemd voor de rekreatiespelers van de drie clubs, mensen dus die geen officieel bondslid zijn en niet deelnemen aan de competitie. De initiatiefnemers van destijds leek het nuttig om deze biljarters met elkaar kennis te laten maken, een prima idee zoals elk jaar weer blijkt. Het toernooi moet ook niet te moeilijk zijn; het gaat om spelers met een moyenne tot en met 2.49'. Van 't Holt is een bezige bij, niet alleen tijdens dit toernooi, waarin hij met alleen als een van de wed strijdleiders fungeert, maar ook uit stekend de public relations regelt en de videocamera bedient. Hij is als leraar autotechniek aan het be drijf van Pon verbonden en stond dan ook aan de wieg van de biljart club toen deze in 1980 werd opgericht. Van deze vereniging is hij thans penningmeester. Maar merkwaardigerwijze is hij dat ook van de binnensportvereniging BVL, waarvan hij sinds 1973 lid is. 'Ik loop hier inderdaad met twee petten op. Of die functies bij twee clubs te combineren valt? Ja hoor, best, maar je moet wel erg secuur zijn. Anders gezegd, je moet kun nen optellen en aftrekken', voegt de tweevoudig schatkistbewaar der er snedig maar kryptisch aan toe. Toegevoegde curiositeit: Van 't Holt heeft twee biljartkeus, voor elke vereniging één, zoals hij niet zonder ingehouden zelfspot weet te melden. OOK DAMES De biljartsport blijkt te leven in Leusden. Tussen de partijen door is er gelegenheid om de belangstel ling te peilen. Algemeen is men van oordeel dat het biljarten in de loop van de afgelopen twintig tot dertig jaar wat men noemt 'uit de kroeg sfeer' is getrokken. Het opnchten van biljartverenigingen heeft daartoe duidelijk bijgedragen.De sport is als vorm van rekreatie steeds meer erkend en daarvan leveren de Leusdense clubs een WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 De biljartkampioen van Leusden, Christian van Beek. Voor hem op de tafel hggen de ballen in de positie, waarmee hij de winnende carambole scoorde. overtuigend bewijs. Jan van 't Holt daarover: 'Vroeger was het zo dat de mannen gingen biljarten en de vrouwen thuis zaten; nu zie je steeds meer het omgekeerde. Dat blijkt wel uit het feit dat aan dit toernooi, het zevende dat op rij wordt georganiseerd, nu ook een dame deelneemt m de groep van dertig door de drie verenigingen geselecteerde kampioenskandi daten, namelijk Genie den Daas, de vrouw van de kampioen van vong jaar. Maar wat het cafébiljar- ten betreft, het blijkt dat toch steeds meer horecabedrijven in hun zaken overgaan tot het plaat sen van tafels. Er is dus wat dat betreft duidelijk sprake van een wisselwerking'. Geselecteerde kandidaten, dat behoeft emge toe lichting. Voor het jaarlijkse toer nooi om het kampioenschap van Leusden worden door elk van de dne clubs tien leden aangewezen. Dezen spelen voorronden,die wis selend worden gehouden in de ac- comodaties van de drie verenigin- gen.Van elke club worden aan de hand van de resultaten in die voor ronden de vier beste spelers toe gelaten tot de finales, die tijdens drie wedstrijdavonden worden verspeeld. Onder die twaalf fina listen bevindt zich automatisch de regerende kampioen, die zijn titel moet verdedigen. SFEERVOL De slotronden van het toernooi stonden in het teken van goede harmonie en gezelligheid, kortom een perfekte sfeer. Dit jaar speelde De finalisten van het eerste uur: Een groepsfoto uit 1983, de eerste keer dat het toernooi gehouden werd zich dit af in het onderkomen van de BP'80 maar ook dat wisselt van jaar tot jaar; volgend jaar is BVL gastheer en het jaar daarop BV75. Met grote interesse worden de fi nalepartijen gevolgd op deze laat ste avond.Als de beslissing moet vallen, is er zelfs een videocamera op het biljart gericht met een moni tor voor de belangstellenden in de aangrenzende ruimte voor het pu bhek. De finale werd een spannende aangelegenheid. De eindstrijd tus sen de jeugdige Van Beek en zijn oudere opponent leverde een boeiend gevecht op met tal van bijvalsbetuigingen van de zijkant. De arbiter trad begrijpend en soe pel op en behoefde niet tot stilte te manen, zoals tijdens toptoernooien gebruikelijk wanneer de kijkers hun enthousiasme met meer de baas blijken. Hier overheersten ui tingen van persoonlijke vriend schap en dat deed warm en welda dig aan. Toch werd het een hoogst inte ressant duel tussen twee kempha nen, die voelden dat zij gelijkwaar dig waren, volkomen aan elkaar gewaagd. De ene, koel bereke nend (de jongste), de andere emo tioneel sterker bij het spel en het resultaat betrokken. Maar beiden met datzelfde doel voor ogen: de titel van Leusdens biljartkampioen voor een jaar en die grote beker. Interessant is dat de organisato ren van deze jaarlijkse titelstrijd een systeem hebben ingevoerd, waarbij met een handicap wordt gewerkt. Daardoor hebben deze rekreatieve biljarters de gelegen heid eikaars krachten te meten ook al zijn zij niet volledig gelijkwaar dig in sterkte en spelkwaliteiten. Mede daardoor ontstond een uiter mate spannende finale tussen Van Beek, die een totaal-score van 62 op het bord moest zetten en zijn tegenstander Van der Laan, die aan 47 punten genoeg had om zich als kampioen te laten huldigen. SPANNING Het begin van de finalepartij was weinigbelovend: voorzichtigheid was nog troef.Het was een kwestie van aftasten en elkaar weinig weg geven. De dertiende beurt bracht enige opleving; Van Beek verdub belde zijn schamele score van twaalf uit twaalf en leek beslissend toe te slaan toen hij zeven beurten later bij de stand 30-19 nog eens tien punten liet noteren. Klaas van der Laan vocht evenwel terug en bracht de score naar 40-26. Daar mee stonden de vechtersbazen al lebei nog maar iets meer dan twin tig punten van de titel af. Een sterke 23e met tien caramboles bracht Van Beek op 51, maar toen Van der Laan in de beide daaropvolgende beurten naar een totaal van 42 was gekropem was de strijd weer volle dig open. In een magistrale beurt met een fraaie serie van elf maakte Christian van Beek evenwel het karwei af en de nastoot werd een misser. Van der Laan miste de titel op vijf luttele caramboles en mag zich een eervol verliezer noemen. Applaus, bloemen en bekers, het was er allemaal bij deze avond. BP'80- voorzitter Louis Snijder sprak terecht van een perfekt georganiseerd toernooi met spe lers, die zenuwen en slapeloze nachten hadden gekend.Van de kant af had hij biljarters gezien m tal van gedaanten: krijters, sprin gers, praters, hoofdschudders, dromers, rammers, geluks- en ze- nuwbiljarters. En speciale dank bracht Snijder toe aan de commis sie van drie', de wedstrijdleiders. Aan hoofdwedstrijdleider John Kramer junior, twee jaar geleden nog met zijn teamgenoten Jos van Kooy en Math Boelen nationaal kampioen driebanden, daarra taak om de trofeeén uit te rei UITSLAGEN POULE A 1. kampioen van Leusden C. vanB 2. K. van der Laan; 3. G. Merkeney. POULE B 1. A de Graaf; 2. B de Wit; 3. J. den Daas. POULE C 1. J. Kramer; 2. H. Manders, 3. H. v.d. Heuvel. POULE D 1. F.Sonder (hoogste serie: 19 enh ste moyenne:2.39); 2. G. Mook; 3. A. Merkeney. LEUSDEN - Sinds de invo ring van het biljartkampii schap van Leusden wen de volgende spelers acl eenvolgens titelhouder: 1! H. van Maurik (BVL); li L. Snijder (BP'80); 1985: Jansen (BVL); 1986: E. man (BV'75); 1987: J. de ter (BVL); 1988: J. den (BVL); 1989: C. van (BV'75). In 1986 werd ook voor eerst het clubkampioensci ingesteld. De titel ging in jaar naar BV'75, dat ook jaar daarop kampioen wei Vorig jaar werd BP'80 ck kampioen, maar dit jaar he BV'75 de bokaal heroverd De fwalisten aan de pnjzentafel. Uiterst links Klaas van der Laan, die in de eindstrijd uitkwam tegen de nieuwe titelhouder Christian van Beek (tweede van links). LEUSDEN - Het eerste snelschaakteam van de Schaakver eniging Leusden heeft zich zoals verwacht niet kunnen hand haven in de kampioenschap van de SGS-kampioenschappen. Ook twee jaar geleden mocht Leusden op het hoogste niveau uitkomen. Toen gingen alle wedstrijden verloren, maar nu de den de Leusdense snelschakers het aanzienlijk beter. Twee wedstrijden werden gewonnen en eenmaal werd gelijkge speeld. De overige zeven wedstnjden gin gen verloren, maar daar zaten ook nog twee nederlagen met het kleinst mogelijke verschil bij. Net als twee jaar geleden wist ook nu geen enkel team Leusden met de maximale cijfers te kloppen. Utrecht I kwam daar dichtbij, maar Pieter de Jager redde met een knappe remise de eer voor de SVL. De beste prestatie aan Leus dense kant werd geleverd door zijn broer Jaap, die met voor niets ook clubkampioen snelschaken is. Aan het eerste bord scoorde hij 5,5 uit 10. Gezien het niveau van de tegenstand een formidabele prestatie Ook Wim Velker (bord 5) be haalde 5,5 punt en kon dik tevre- en zijn. Shahrizadeh (4 punten Qan bord 6). Leo de Rijke (3 punten aan bord 3). en Hans Peperkamp (2,5 punt aan bord 4) hielden zich goed staande. Alleen de score van Pieter de Jager viel tegen; hij kwam aan bord 2 tot anderhalf punt. Op de beslissende momen ten ontbrak bij hem de vereiste koelbloedigheid, maar hij kan zich troosten met de gedachte dat juist hij Utrecht I van de maximale score afhield. Door een overwinning in de laat ste ronde op Zeist I had Leusden ook nog het genoegen de laatste plaats aan de Zeistenaren over te doen, maar de degradatie naar de promotieklasse stond toen al vast In de eerste klasse (altijd nog een heel respectabel mveau) moest Leusden II met vijf spelers uitko men, want Geert Wisman werd op het laatste moment verhinderd. Toch wist Leusden II nog een goede plek in de middenmoot in te nemen. Vooral de prima score van Bert Uneken (7 uit 9) was nut tig. Ook Rene Stienen (5,5) en Jos Boemaars (5) scoorden boven de vijftig procent, terwijl Carel Vos (4) en Theo Elschot (3.5) er niet ver onder bleven. Voor de gewone competitie wa ren de berichten over de SVL deze week somber. Het tweede 'achttal' verscheen maar met ze ven spelers bij het sterke Vegtlust I en werd flink onderuit gehaald. Op zich is het niet zo bijzonder dat Leusden II deze wedstrijd verloor, maar de cijfers 7-1 zijn toch wel pijnlijk. Gelukkig won tenminste Jos Agterberg nog, zodat de bla mage niet helemaal compleet was. Het vierde team debuteerde in de derde klasse A. In het verre Wa- verveen kwam men tegen Denk en Zet I nog wel iets te kort: 5,5- 2,5. Invaller Jos Boemaars scoorde een vol punt en Dick Willigen- burg, Geert Wisman en Nico van de Meel voegden daar nog remi ses aan toe. De onderhnae comDetitie laa een week stil, ten gunste van de eerste voorronde voor het clubkam pioenschap snelschaken. Er werd in twee parallelgroepen gespeeld om in totaal zes plaatsen in de kampioenschap van volgend voorjaar. In groep A plaatsten Jaap de Jager, Hans Peperkamp en Bert Uneken zich, in groep B waren het Pieter de Jager, Shahrizadeh en Leo de Rijke. Eindstand groep A: I. J. de Jager jr. 2/3. H Peperkamp Uneken 4. Vos 5/6. Van Baardewijk Elschot 7. Boemaars 8/9. Valkenburg Zaal 10. Visser II. Van Kleef Eindstand groep B: 1. P. de Jager 2. Shahrizadeh 3. de Rijke 4. A Peperkamp 5. Nijhof 6. Agterberg 7. Berg 8/9. Roelofs G. Wisman 10. Eijlders 9,5 uit 10 7.5 7.5 6.5 8,5 uit 9 8 7 5,5 5 4 3 2 2 0 Heyman Roeper - Ali Bontjé 3-0 Los Mederpelt - Jetty v Donselaar 3-0 Annie Biel - Maasje v/d Braak 2-1 Uitslagen en Standen Huisvrouwen Bowlen Hoofdklasse A Kryna Groeneveld - Wilma Elsinga 3-0 Ria v. Bentum - Christina Steinfort Zi- 2Vi Ingrid v Blerk - Cimtav. Diemen 1-2 July Choy - Margnet Kalsbeek 3-0 1 Kryna Groeneveld 14-12 2 Ria v. Bentum 14 - 11 Vi 3 Wilma Elsinger 14-11 Hoogste Game: Kryna Groeneveld 182 Kryna Groeneveld periode kampioen le Klasse A Margriet v. Tonen - Betsy Mentink 3-0 Maja v/d Berg - Sue Jansen 2-1 Annenuek Horst - Agnes Kok 1-0 Jaruue v. Ravenhorst - Lia Vink 2-0 1 Margriet v. Toren 14-16 2 Maja v/d Berg 14-12 3 Annemiek Horst 14-12 4 Jannie v. Ravenhorst 14 - 12 5 Lia Vink 12-12 Hoogste Game: Maja v/d Berg 1S2 Margriet v Toren Periode Kampioen 2e Klass A Gon Reus - Eigen Gem 2-0 Nannie Doeland - Rie Oostwal 3-0 Lies Schuurman - Eigen Gem 0-0 1 Gon Reus 14 1632 - 15 2 Nannie Doeland 14 1679 - 14'/z 3 Lies Schuurman 14 1691 - \2Vi Hoogste Game: Gerda Ham 153 Gon Reus Periode Kampioen Hoofdklasse B 50 Bowlen Willie v/d Lagemaat - Rie de Ridder 3-0 1 Willy v/d Lagemaat 2 Heyman Roeper 3 Ali Bonjté 4 Rie de Ridder 5 Loes Mederpelt 11 - 14 14 - 13 14 - 11 12 - 11 8-11 Hoogste Game: Annie Biel 152 Willie v/d Lagemaat Periode Kam pioen le Klasse B Ida de Jong - Miep v. Kampen 2-1 Wim Jansen - Dora Paulen 2Vi-Vi Jo de Wild - Trynie Winkel 3-0 Lenie Graaf - Gre v/d/ Wel 0-3 1 Ida de Jong 2 Wim Jansen 3Jo de Wild 14 - 14'/» 14 - 13'/z 14 - 13 Hoogste Game: Jo de Wild 161 Ida de Jong Periode Kampioen 2e Klasse B Anrue v. Bentum - Riek v. Oyem 3-0 Neel Wanner - Joke Los 2-1 Sjef v Oyen - Jo Min 2-1 Reynie v. Gils - Annie Veriings 1-2 1 Anrue v. Bentum 14 - 15'/z 2 Riek v. Oyen 14-12 3 Neel Wanner 14-11 Hoogste Game: Neel Wanner 152 Annie v.^Bentum Periode Kampioen 3e Klasse B Henny Holthuis - Dick v/d Hee 3-0 Ger du Pree - Sjaan Eggens 3-0 Dinie Kunst - Gre v. Balen 2-1 Gerda Wessels - Adne Hogenbrug 2- 1 1 Henny Hotlhuis 14-16 2 Ger du Pree 14-15 3 Dinie Kunst 14-14 Hoogste Game: Gre v. Balen 123 Henny Holthuis Periode Kampioen Spring Klasse 1 Annie de Vries 14 - 18'/* 2BepHassink 12-11 3 Truus Beyer 8-4 Aniue de Vries Penode Kampioen LEUSDEN - In de vierde speel- week won het eerste badminton- teaxn van BC Leusden thuis van SSVU 3 uit Utrecht: 7-1. Sweder Horroann won na enige inspanning zijn single in twee sets: 15-7, 15-12. Kanter Hormann won deze keer met zeer overtui gende cijfers van zijn tegenstan der: 15-6 en 15-5. Patricia Gerrits verloor in haar par tij de eerste set met 11-7. Maar met veel vechtlust rondde zij haar par tij in het voordeel af met 11-4 in de tweede en 11-3 in de derde set Marion Klinkenberg begon haar partij moeizaam. De eerste set werd verloren met 5-11Zij won de tweede set ruim met 11-3. De be slissende set was zeer spannend doordat het nu gelijk op ging. Uit eindelijk verloor zij rupt met 10-12. Het herendubbel was een rede lijke partij die de gebroeders Hor mann met een 15-9 en 15-12 won nen. De eerste set van het dames- dubbel werd dik verloren met 6- 15. De tweede en derde set kwa men Patricia Gerrits en Marion Klinkenberg terug met de defini tieve, maar moeizame winst van 15-12 en 17-15. Het gemengd dubbel van Klin kenberg en Sweder Hormann was niet echt een probleem. Zij won nen daarom ook met 15-9 de eer ste set en 15-11 de tweede set. De gemengd dubbel van Gerrits en Kanter Hormann verliep op ge lijke wijze als de andere mix, zij wonnen met 15-7 en 15-12. De einduitslag (7-1) betekende de vierde overwinning op rij. Verlo ren werd er nog niet. LEUSDEN - Twee jeugdige Leus- denaren, 15 en 16 jaar oud, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 1.30 uur lastig gevallen door een groep plaatsgenoten in de leeftijd van 18 en 19 jaar. De jon gens waren na een avondje uit op weg naar huis, toen een viertal Leusdenaren de jongens achterop kwam. De ontmoeting draaide uit op een handgemeen. Het tweetal waaschuwde een passerende surveillance-auto van de politie, waarna één van de da ders in de kraag kon worden gevat. De andere drie zullen later deze week op het bureau worden ver hoord. ACHTERVELD - Zondag wordt door de Auto Motor en Bromfiets Club Achterveld een puzzelrit georganiseerd. De rit, die een lengte heeft van ongeveer 25 kilo meter, wordt gereden onder een eigen reglement. De uitzetters zijn de gebroeders Valkengoed. Tij dens deze Snertnt zal aan de deel nemers gratis erwtensoep worden aangeboden. Inschrijven in hotel De Roskam, Hessenweg 212, tel. 03425 - 1223, vanaf 13.30 uur. De eerste deelnemer start om 14.00 uur. m de nacht van vrijdag op zaterdag op de kruising Hamersveldseweg/ Asschatterweg tegen een licht mast. De man bleek teveel te heb ben gedronken. De Leusdenaar kreeg een boete en een rijverbod LEUSDEN - Een Leusdenaar reed voor acht uur. LEUSDEN - Eén van regionaal snelste atleten, de 43-jange Leus dense onderwijzer Jaap Vallent goed, heeft zich zondag na een aaneenschakeling van overwin ningen in Santpoort kunnen meten met de snelsten van Nederland. Weken van voorbereidmg op spe ciale schema's van Herman Schnekenberg, de trainer van de succesvolle Altisgroep, bracht Vallentgoed na een openingstijd van 15.30 op de vijf km uiteinde lijk of) een eindtijd van 49.10. Een fantastische tijd gezien de weers omstandigheden en het te lopen parcours, dat na de eerste vijf km grotendeels m wind en regen over die heuvelachtige Zeeweg afgewerkt moest worden. Van emge samenwerking was geen sprake. Het was ieder voor zich en degeen die lossen moest, moest alleen tegen de elementen vech ten. Uiteindelijk winnaars werd -1 Geachte Redaktie, Graag wil ik reageren op het interview over mij in de rubriek „de nieuwe man" in de Leusder Krant van 1 november 1989. Hoe wel er in dit interview wel meer onjuistheden staan beperk ik mij tot een paar opmerkingen. Voorna melijk de passage dat ik wil winnen en dat probeer over te dragen, zo wel op school als op het voetbal veld, steekt mij. Op de vraag van Gerard Trebert of er een overeenkomst is tussen het lesgeven op school en het trai nen bij een voetbalclub, heb ik het volgende antwoord gegeven: „de werkwijze komt overeen". Met voorbeelden heb ik dit uitgelegd. Met vriendelijke groeten, Nico Romeijn, Wildenburgstraat 25, Leusden (trainer/coach I terdag). Bij beide ga ik uit van de gn j de speler en de leerling. HA om het vergroten van de moj heden. Na een observatie I stnjd, lesmoment) ga je dus 9 werken. Dit is de overeeri Het grote en niet onbelaiï j verschil is de bedoeling het lesgeven op de JVO-s staat de mdividuele ontplooi de leerling centraal. Daantr. doel ik niet alleen zijn spa ontwikkeling, maar ontplocc de breedste zin van het woc Het overdragen van de vd winnen is zeker geen bedoek A school waar ik werk. De kop' het interview: „Ik wil winner- probeer ik over te dragen op ren", is dus heel betrekkelijk opmerking heb ik gemaakt kader van het interview: in? nerschap bij de voetbalclub Jaap Piet Vonk, iets meer dan nuut vóór Vallentgoed.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 18