Leusden ?üen kleurrijk schouwspel ewoners willen stadsdienst an Amersfoort in Leusden Geen schorsing aanleg geluidswal tie leusder krant» SERVA VOLVO vandaag in Nieuwe gemeentewerf enthousiast begroet APK KEISTAD B.V. EuROPflTumfc/ )lossmg voor wegvallen van halte nog niet in zicht J keuring 't is planttijd KONIJNTJE IN DE WETERING Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Carpooling 1 HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV De geluidswal langs de Randweg ten tijde van de aanleg. Bewoners hebben de Raad van State verzocht de aanleg op te schorten. Deze was op het moment van het verzoek volgens de Raad echter zover gevorderd dat schorsing geen zin meer had. De bewoners bestrijden dat. De wal is op dit moment voor een derde klaar. WIJ DOEN IN VERZEKERINGEN MAAR ADVISEREN IS ONS VAK Natuurlijk is het voor een assurantiekantoor prettig om veel verzekeringen te sluiten Maar dan nooit zomaar luk raak Of met een vluchtig praatje Daar is de materie te belangrijk voor Te ingewik keld ook Reden waarom wij voortdurend het accent op een goed advies ieggen Met inbegrip van persoonlijke begeleiding, vertrouwd vak manschap en alle overige kwaliteiten van een erkend NVA-assurantiekantoor Wat vindt u van een vrijblijvend gesprek? /vA KOOPS ASSURANTIËN Bohemen 71 3831 ER Leusden Tel. 033-9414 30 nvaLw k Automobielbedrijf f H. Th. van 't Klooster Hamersveldseweg 14 Leusden Tel. 033-941243 (advertenties) AMERSFOORT DEALER ^Amsterdamseweg 7 - tel 033-63Ö154 MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 Ursulineweg 5 3833 AA Leusden-C. Telefoon 033-940593 GEMEENTELIJKE INFORMATIERUBRIEK IN LEUSDER KRANT Met ingang van dit nummer, dat huis-aan-huis in de gemeente Leusden wordt verspreid, ver schijnt onder de titel „Van 't Erf" wekelijks een gemeentelijk informatie-rubriek in de Leusder Krant. Wie op de hoogte wil blijven van de in deze rubriek verschijnende informatie, maar niet op de Leusder Krant is geabonneerd, kan gratis een overdruk ontvangen. Men kan zich hiervoor aanmelden bij het bu reau Voorlichting van de gemeente Leusden, telefoon (033)-961619. Amersfoortse stadsbussen naar Leusden? Wat in het VAD zit... Goede resultaten bij „Onderlinge" Pag. 3 Kruisvereniging bestond 60 jaar Pag. 5 Vrienden Sint Joseph presenteren meuwe plannen Pag. 5 Vijftien jaar Hobbieskoop Pag. 7 Hubertusjacht: „Dit is toch een plaatje" Pag. 9 Leusder Kinderkrant Pag. 11 Ouder Worden Pag. 13 Persoonlijke fouten doen Roda de das om Pag. 15 Nieuw puntenverlies Roda (za.) Pag. 15 Noodlottig verlies hockeyers Pag. 17 Christian van Beek biljartkampioen Pag. 18 Weekenddienst: - (vr.-za.) 944223 - - (za.-ma.) 943300 - rkrant (door de redactie) den - Koppeling van de bussen, die door Leusden rijden, e stadsbusdienst van Amersfoort is volgens de heer Later- tan de VAD en wethouder De Jongh geen oplossing van de tmen, die zijn ontstaan nadat de halte bij het Valleikanaal wijk De Wetering is opgeheven. Deze oplosing is gesugge- door een groep bewoners van de wijken de Wetering en fcbeek. Zij voelen zich gedupeerd, omdat de bussen van 17 en 118 sinds eind augustus niet meer door hun wijken l Zij hebben inmiddels een gesprek gehad met de VAD, dat heeft nog niet tot een oplossing geleid. robleem is ontstaan, omdat er eiiug Leusdenaren gebruik s van de verbinding tussen en Amersfoort. Die ver ging heeft weer consequen- f°or de dienstregeling. De 'erheid heeft voor het streek- il< waaronder de Leusdense vallen, dwingende voor la Die komen er op neer dat Mal keren dat een bus per njden afhankelijk is van öntal passagiers. Elk jaar et» november geteld en -hand van die cijfers worden fuwe dienstregelingen vast- U "AD heeft gekozen voor een het Ruige Veld boven een in De Wetering, omdat Wacht dat het aanbod in het Veld in de toekomst zal 1 Daarmee kan zij de lijnen in stand houden. „Hqt k'a in Leusden is dat er gen aanbod van passagiers is tussen Amersfoort en Leusden," zegt de heer Laterveer. Er liggen immers tussen deze twee plaatsen geen andere dorpen of steden, zoals bij andere lijnen wel het geval is. Daarom moet Leusden in zijn eentje de lijnen in stand zien te houden en dat gaat heel moeilijk." Door de stadsbusdienst van Amersfoort naar Leusden door te trekken wordt dit probleem vol gens hem omzeild, omdat voor stadsdiensten de normen van het streekvervoer niet van toepassmg zijn. Daarmee komt echter de halte in De Wetering nog niet terug. „Het gaat immers met alleen om het aantal passagiers, maar ook om de rijtijden. Als wij doorrijden naar De Wetering komen wij tijd tekort en dat mag ook weer met. Wij moes ten kiezen tussen twee kwaden en daarom is voor deze oplossing ge kozen." Ook wethoudeY De Jongh heeft een gesprek gehad met de VAD. Hij heeft tijdens dat een gesprek een alternatief aangeboden om uit de problemen te komen. „Als lijn 115 (Amersfoort-Barneveld) stopt op de Zwarteweg, kunnen daar mensen instappen die naar Amersfoort moeten. Deze kunnen dan uitstappen bij één van de hal tes van lijn 117 en 118, die allebei in tegenovergestelde richting naar Amersfoort rijden." Volgens hem wilde de VAD deze oplossing ech ter met accepteren, omdat over stappen betekent dat de reizigers minder comfort zouden hebben. „Als zij echter moeten kiezen tus sen overstappen of helemaal geen bus meer dan lijkt het mij met moeilijk welke keuze gemaakt moet worden." Deze week heeft De Jongh weer een gesprek met de VAD en dan zal hij voorstellen om één van de bussen die nu door het Ruige Veld heenrijdt, om deze wijk te laten rijden en door De Wetering heen te laten gaan. Dat betekent wel dat de frequentie waarmee nu gereden wordt door Leusden (elk kwartier een bus) omlaag gaat. Maar ook hier gaat het volgens hem tussen de keuze van minder comfort (langer wachten) of helemaal geen bus. De mogelijkheid om aansluiting te zoeken bij de stadsdienst van Amersfoort wil hij wel onderzoe ken, maar het lijkt hem ge* n goede oplossing. „Moet je je eens voor stellen dat je in Randebroek moet zijn en dan eerst helemaal door Leusden heen moet. Dat lijkt mij nu ook niet echt aantrekkelijk," zegt hij. „En het probleem dat er maar een bepaalde tijd gedaan mag wor den over een verbinding is daar mee ook niet opgelost. De tijd die de bus nodig heeft om door Leus den heen te rijden, gaat af van de tijd die beschikbaar is voor Amersfoort. Ik denk niet dat die gemeente daar gelukkig mee zal zijn." Betty Dirks van de bewoners- groep vindt echter dat de mogelijk heid om van de stadsdienst in Amersfoort gebruik te maken eerst onderzocht moet worden. „We weten nog veel te weinig van de voor- en nadelen," vindt zij. „Voor lopig houden wij het op deze bena dering,zegt zij. Een voordeel van 'de stadsdienstvariant' is dat ook andere geïsoleerde wijken in Leus den, zoals Leusden-Zuid ervan kunnen profiteren." Zij is zich er wel van bewust dat er eerst goed nagedacht moet worden over de voor- en nadelen van deze oplos sing. „Het betekent dat Amersfoort zeggenschap krijgt over de bus verbindingen in Leusden. En als dat bijvoorbeeld betekent dat de bussen straks nog maar een keer per uur njden, zijn we natuurlijk ook niet goed bezig/-' WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 - 21e JAARGANG NO. 28 lDEN- De eerste zaterdag van november is traditioneel geserveerd voor de Hubertusjacht op landgoed Den Treek. Het is (jaar weer een kleurrijk schouwspel. De ruiters in hun rode jassen ezich verzamelen op het gazon van landgoed Den Treek en de ite honden, die nauwehjks kunnen wachten tot de slipjacht van l gaat, zorgen voor een spektakel waar veel toeschouwers op omenHet is een schouwspel die de herfst in Leusden een markant tintje geeft. Afgelopen zaterdag leek het erop dat de zon net als vorig jaar zou meewerken, maar bij het begin van de jacht begon het toch te regenen. Fotograaf Jan Pit kon gelukkig nog wat fraaie plaatjes maken, zoals deze kleurenfoto. Verderop in deze krant nog meer impressies van zijn hand en een verslag van onze medewerkster Michaela du Pon. LEUSDEN - De leden van de Raadscommissie Milieu steunen de voorgestelde lokatie voor de gemeentewerf. De nieuwe plaats is gekozen nabij de nieuwe aansluiting van de Randweg op de a-28. De beoogde plaats is voorlopig voor vijf jaar. Het gebied ligt in een bufferzone, zoals opgenomen in het streek plan en ligt ingesloten tussen de aansluiting op de a-28 en het kassengebied. Vanuit het oogpunt van het milieu bezien, zullen enkele ongewenste situaties verdwijnen. Er kan nu een verantwoorde zout- en zandopslag plaatsvinden. Ook de verwerking van het materiaal van de tuingroen- planten kan aan de Randweg ade quaat gebeuren. Momenteel wordt dit bij 't Sluisje, nabij het Valleika- naai, opgeslagen. De meeste reacties van de com missieleden varieerden van 'n aar dige oplossing (Leusden '85) tot complimenteus Harm Offereins (GPV/SGP). Wel werden vragen gesteld over de bereikbaarheid van het terrein voor het milieuritje (ijzer, hout, puin) van de burger. twijfel over de ideale situatie werd naar voren gebracht door Ep Oostra (D'66), mede gezien de voorgestelde termijn van vijf jaar. Om m december met de voorberei dingen te kunnen beginnen wordt in de komende raadsvergadering besloten over het gevraagde kre diet van 100.000,-. De commissie adviseerde gunstig. LEUSDEN - Bij de realisering van de nieuwe gemeente werf in de nabijheid van de A28 wordt ook een terrein gereserveerd voor carpoo lers. Op een dergelijke plaats kunnen automobilisten, die met anderen meerijden, hun auto parkeren. voorstelling van zaken. „Wij heb ben een bezwaarschrift ingediend binnen de termijn die daarvoor stond. De vergunning werd ver leend op 16 augustus. Vóór medio september kwamen wij met een reactie. Daarna zijn wij naar een advokaat gestapt om de mogelijk heid van een schorsmg bij de Raad van State te bespreken. Dat was de dag nadat wij van de gemeente een brief kregen, waarin zij aankondig de dat zij met de bouw zou begin nen." Het is overigens nog mogelijk dat de Raad van State in een zoge naamde bodemprocedure een uit spraak tegen de geluisdwal doet. Deze weg staat open voor burgers die het niet eens zijn met over- heidsbeslissingen en als alle overi ge mogelijkheden om hun recht te halen zijn uitgeput. De Jongh acht het echter niet waarschijnlijk dat de bewoners met deze procedure succes zullen hebben. „Bij deze uit spraak zal zeker rekening gehou den zijn met de rechtmatigheid van de aanleg van de wal," denkt hij. Hij verwacht ook dat er steeds minder mensen bereid zullen zijn door te gaan met deze zaak. Volgens hem is dit aantal inmiddels al afgeno men. „Het gaat ons om de groep direct betrokkenen," geeft Jansen als commentaar. Er zijn 25 mensen die op de wal moeten uitkijken. Het stuk van de wal dat inmiddels is aangelegd, ligt ook voor hun hui zen. Deze groep heeft ook een be zwaarschrift ingediend." Hij geeft wel toe dat er 10 mensen hebben afgehaakt in de procedure voor de raad van State. Dat was toen hen om een financiéle bijdrage werd ge vraagd voor de kosrten van de ad vocaat. „Maar het staat hun natuur lijk vrij om zo'n beslissing te ne men." tegen de bouwvergunning van de geluidswerende voorziening langs de Randweg. Hun tegenspeler in deze zaak, wethouder Joost de Jongh, is zeer tevreden met de uitspraak. „Het bevestigt dat ons geen onzorgvul digheid kan worden verweten," zegt hij. „Het bouwplan is eerst ge toetst door de provincie, die de bouwvergunning heeft verleend. Toen wij die kregen, hebben wij eerst gewacht tot de bewoners zou den reageren. Na 6 weken hebben wij van die kant nog niets gehoord. Toen zijn wij pas begonnen met de bouw van de wal. De bewoners hebben zelf gekozen om niets te doen." Jansen vindt dit een verkeerde LEUSDEN - „Wij zijn verbaasd over de uitspraak van de Raad van State," zegt de heer Jansen van het bewonerscomité dat zich de afgelopen maanden verzet heeft tegen de aanleg van de geluidswal in het Ruige Veld. De bewoners hebben de Raad van State gevraagd de aanleg van de wal op te schorten, nadat er begin oktober met de bouw ervan begonnen werd. Dit rechts college vond opschorting niet meer zinvol. „Het bouwplan was op het moment dat het schorsingsverzoek gedaan werd, reeds nagenoeg voltooid," aldus de uitspraak, die de Raad vorige week bekend maakte. dat in je eigen nadeel is." De bewoners wachten nu het re sultaat af van de hoorzitting, die op 11 oktober over deze zaak in het gemeentehuis is gehouden. Die is gehouden naar aanleiding van het bezwaarschrift, dat de tegenstan ders van de wal hebben ingediend „Dat laatste is niet waar," zegt Jan sen. „De wal, die 560 meter lang moet worden, is slechts voor een derde deel klaar. Wij hebben ook nooit tegenover de Raad het tegen overgestelde verklaard, zoals zij in hun uitspraak schrijven. Het zou ook gek zijn om iets te verklaren

Leusder Krant | 1989 | | pagina 1