Joede resultaten bij 'Onderlinge' [leusden; Veroordeling wegens diefstal en heling Opnieuw getrouwd leusder hrant Leusdense sticht brand om aandacht te trekken eusder krant VM hield ledenvergadering Iets zachter Notitie over rioleringen okaal Leusden Achterveld Vlieg- oefeningen Botsing Schoolzwemmen Geen voorrang (t)ex mkindegmeedef WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 plaatselijk nieuws angstelling voor de jaarvergadering van de OVM Het bestuur van de 'Onderlinge'. srd bruidsparen vertrokken eind oktober in dne vliegtuigen naar het Griekse eiland Kreta. Onder hen het aar Esther en Alex SiranJt, die door de Leusdense lotograaljan Verhoeff voor deze reis was uitgenodigd. Zij ten mee, omdat zij in het voorjaar hun bruidsreportage door hem hadden laten maken. Verhoef f had hen oot uit de bruidsparen, dieditjaathun reportages bi/hem hadden alten verzorgen. Het ging om een speciale waaraan 100 vakfotografen uit het hele land meededen en die elk jaar herhaald zal worden. Tijdens het tl op Kreta, dat dne dagen duurde, werd er opnieuw een fotoreportage gemaakt. De echtparen konden dan a Ine dagen lang m hun bruidskleren rondlopen. Een uitloper van het Azo- renhogedrukgebied trok vandaag vrijwel over ons land naar het oosten. Het ge noemde hogedrukgebied trekt morgen via Duitsland naar de Randstaten. Tegelij kertijd dringen oceaanfron ten, behorend bij een diepe depressie, naar onze omge ving op. Het ziet er naar uit dat we morgen met wat re gen rekening moeten hou den. Doordat de wind toe neemt zal de mist geleidelijk verdwijnen. Later in de week herstelt zich het rustige weer, waar bij er geleidelijk meer opkla ringen komen. De tempera tuur gaat iets omhoog en de nachtvorstkansen nemen af. Het hogedrukgebied zoekt contact met een zeer sterk hogedrukgebied boven Rus land, dat zich echter niet ver der naar het westen uit breidt. De barometer boven het noorden van Groenland kent de laatste tijd ook een vrij hoge stand en dat deed mij terugdenken aan de win ter van 1969/70. Die kreeg het predicaat Groenland- winter ofwel sneeuwrijke winter. Dit wil zeggen dat noordelijke en noordweste lijke winden overheersten door sturing van een krach tig maximum boven Groen land. In een dergelijke situa tie vallen er veel sneeuw buien, maar de vorst wordt niet stabiel genoeg om de Friese Elfsteden aan te doen. In jaren met een vrij hoge zeewatertemperatuur, het geen zich ook nu voordoet, wordt de sneeuwval belang rijk gestimuleerd. Sinds het genoemde jaar heeft een der gelijke situatie zich nauwe lijks meer voorgedaan en daarom is het zinvol de ge dragingen van het weerglas op het ijzige land goed in de gaten te houden. Het kwik is dan toch eindelijk op een meer normaal niveau voor de tijd van het jaar gekomen. Ook de nachtelijke tempera turen zijn beter gericht op de kalender dan voorheen. Be gin deze week kwam het kwik dichtbij het vriespunt en aan de grond lokaal eron der. Er ontstond mist. Hoewel de thermometer nu aan de tijd is aangepast, is het weer beeld niet echt herfstachtig. De wind houdt zich op de vlakte. Een depressie zorgde in het weekeinde voor flinke buien op de Noordzee en langs de kust, maar die kon den landinwaarts geen vuist maken. Daardoor werd het weerbeeld minder guur dan was voorzien. De maand ok tober hebben we inmiddels afgesloten. Hij is het waard om er even op terug te ko men. In de Bilt werd een nieuw record gevestigd. De gemiddelde minimumtempe ratuur werd 8.9,0.1 graad ho ger dan het eeuwrecord dat met 8.8 graden op naam stond van 1954. De gemiddelde temperatuur werd 12.5 graden, daarmee kwam de wijnmaand op een derde plaats in deze eeuw. De jaren 1969(13.0) en 1921(12.7) waren warmer. Op de valreep werd het toch nog een natte maand. Vooral de laatste dagen viel er behoor lijk wat regen. Hier volgen de cijfers uit Leusden en Achterveld. De gemiddelde temperatuur kwam in Leusden op 11.9, normaal is 10.3. Er viel 85.2 mm neerslag tegen 68 nor maal. In Achterveld kwam 87.8 mm in de regenmeter. Op een dag kwam de tempe ratuur boven de 20 graden en dat was op de 22e. LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Leusden door Jan Versteegr LEUSDEN/UTRECHT - „Uit alle stukken blijkt dat de brandstich ting een teken was om aandacht te trekken, maar dit signaal had wel grote gevolgen," merkt de Utrechtse officier van justitie mr. Y. Kruijer vrijdag op in de zaak tegen een 54-jarige inwoonster van Leusden. In haar eigen wo ning had de vrouw op 9 juli vorig jaar brand gesticht. De brand weer kon voorkomen dat het vuur naar naastgelegen panden oversloeg. Met een lucifer had de Leusden se een gordijn op de slaapkamer in vlammen gezet. De kamer ligt on der een houten dak zodat de brand makkelijk grote vormen had kun nen aannemen. Beneden in de woonkamer lag de doodzieke echtgenoot van de vrouw te slapen. Hij raakte niet gewond. Zelf was de bewoonster het huis uitgegaan en had de voordeur opengelaten. Onder andere uit een psychia trisch rapport bleek dat de ver dachte de situatie met haar zieke man niet goed aankon. Daarnaast STOUTENBURG - Op de splitsing van de Horsterweg met de hessen weg bij Stoutenburg reed dinsdag of daardoor had zijzelf problemen met alcohol, waarvoor ze begin dit jaar opgenomen is geweest in een ontwenningskliniek. In het rapport wordt gesteld dat de vrouw ten tijde van de brandstichting vermin derd toerekeningsvatbaar was. Haar daad zou „een noodsignaal" geweest zijn. De echtgenoot van de verdachte is inmiddels overleden. De officier begreep wel dat de Leusdense hulp nodi£ had gehad, maar vond de brandstichting toch te ernstig om voorlopig te laten rusten, zoals de psychiater geadvi seerd had. Verder meende zij dat de verdachte haar eigen proble men - zoals met de alcohol - ook wel wat klemeerde of probeerde „uit te sluiten". Een gevangenisstraf zou echter alleen een negatieve uitwerking hebben, dacht mr. Kruijer. Maar gezien de ernst van de zaak van „een hele stevige stok achter de deur" wel gewenst en de officier zag dit in een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een half jaar. Uitspraak op 17 november. E.J. van Z. uit Voorthuizen tegen de auto van E.S. uit Barneveld. Hij ver leende geen voorrang aan S., toen hij de splitsing wilde passeren. De verkeerslichten op dat punt waren op het moment van de aanrijding buiten werking. Beide auto's liepen schade op. LEUSDEN - Nog voor de jaar wisseling ontvangt het college van B. en W. een ambtelijke noti tie over de mogelijkheden tot de aanleg van riolering in het bui tengebied. In deze notitie wordt ook aandacht gegeven aan het leggen van gasleidingen. Deze toezegging werd vorige week woensdag tijdens de com missievergadering Milieu gedaan en de aanwezige raadsleden hoor den het met genoegen aan. Met name Ineke Jansen (PvdA) omdat zij de voorgestelde verhoging van het rioolrecht, van 40,- nu, naar 60,- in 1993, ter sprake bracht. Aan de heer Tolboom die het woord voerde (vanaf de publieke tribune) konden geen toezeggin gen worden gedaan over de han delwijze van de provincie Utrecht. „Provinciale medewerkers delen proces-verbalen uit aan bewoners van gebieden zonder riolering," liet hij de commissie weten. „Zonder waarschuwing vooraf wordt er be boet voor ongecontroleerde lozin gen op het oppervlaktewater. Kan de gemeente met waarschuwen?", zo vroeg de heer Tolboom. Uit het antwoord van de wethouder Come Verduin bleek dat in deze zaken geen gemeentelijke taak is voor zien. „De burger heeft een eigen ver antwoordelijkheid en de gemeente heeft geen directe kennis en in vloed op de provinciale verant woordelijkheid en handelwijze", zo lichtte ze toe. Dagelijks kontinue lokaal nieuws en service-benchten. Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u bellen naar de Redaktie Leusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden. 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant. 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Brink). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis krant van Leusden. Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6,- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagina zonder logo), met kleurgebruik, 75.- per dag. BEELDPAGINA (met logo): tarieven op aan vraag. Kontrakt-korting mo gelijk. LEUSDEN - Met ingang van het schooljaar 1990-1991 wordt het schoolzwemmen van drie naar twee groepen terugge bracht. „Dit is een bezuiniging met de minste pijn", antwoordde onderwijswethouder Corrie Ver duin op een vraag van Ineke Jan- 4 sen (PvdA). Deze was benieuwd naar de achtergronden van de voorgestelde besparing van 35.000.-. Enkele leden van de commissie Onderwijs, Sociale Zaken en Milieu plaatsten tijdens de bespreking van de Beleidsbegroting 1990-1993 ook kanttekeningen bij de veron derstelling dat binnen twee jaar diplomagencht gezwommen kan worden. Harm Offereins (GPV-SGP) op-' perde de mogelijkheid om een on derzoek in te stellen. „Dit natte gymnastiek-onderzoek dient een inzicht te geven in de beleving van kinderen tijdens hun zwemonder wijs", zo stelde Offereins. De com missie benadrukte het natte- gymnastiek karakter van het schoolzwemmen en stelde zich achter het voorstel. Met ingang van '90-'91 is er dus voor één groep eerder of later droge gymnastiek in de zaal. LEUSDEN - De heer J.S. uit Leusden zag dinsdag de bromfietser F.H., ook uit Leusden, over het hoofd, toen hij de afrit van zijn woning aan de Horsterweg wilde uitrijden. H. brak bij de aanrijding, die toen volgde, zijn been en moest naar het Elisabethziekenhuis worden ge bracht. S. zei later dat hij door het regenachtige weer de bromfietser niet had gezien. Woensdag 8 november. 20.00 uur: Ledenvergadering Kruisvereniging Leusden/Achter veld, Rozengaarde 33. Donderdag 9 november. 20.00 uur Vergadering raads commissie ABZ (begroting), com missiekamer, gemeentehuis. Vrijdag 10 november. 19.00 uur Kinderkledingbeurs Pinkeltje, speelzaal Pinkeltje, Hoe fijzer la. 20.15 uur Opening expositie Jo- han de Flines door professor Bas- tiaansen, 't Claeverenblad, De Brink 16. Zaterdag 11 november. 11.00 uur Opening nieuwe Soli- dariteitswinkel, Het Jeugdhonk, Hamersveldseweg. 20.00 uur Feestavond Solidari- teitswinkel in verband met tienjarig bestaan, basisschool De Vallei, As schatterweg 36 c. 30.00 uur Dans/contactavond voor alleenstaanden, met mede werking van het Marimba-combo, De Mof, Arnhemseweg, Leusden- Zuid. Zondag 12 november. 12.00 uur Koffieconcert in 't Claeverenblad, Bnnk 16. Maandag 13 november. 14.00 uur: Schrijven voor Am nesty International, De Kit, Geer- truidishof 29. 19.45 uur Thema-bijeenkomst NCVB over 'Vrede', gereformeerd Dienstencentrum, Burgemeester De Beaufortweg 18. 20.00 uur: Bijeenkomst KPO in verband met 60-jarig bestaan, De Kom, Hamersveldseweg. Donderdag 9 november 13.30 uur: bejaardensoos 'Ons Ge bouw' Zaterdag 11 november 10.00 uur: Bazar Huize Sint Joseph 20.00 uur: Prinsenbal Carnavals vereniging 'Ons Gebouw' 12.00 uur: Radioprogramma Pa perclip 'De Klaveet' 20.00 uur: Disco Show 'De Kla veet' Zondag 12 december 14.00 uur: AMBC puzzelnt start ho tel 'De Roskam' Dinsdag 14 november 9.00 uur: Welfareclub Zonne bloem 'Ons Gebouw' Woensdag 15 november 9.00 uur: Handwerkhobby club 'De Moespot' 19.30 uur: KPO bijeenkomst, Bui- tenlust LEUSDEN - Drie mannen waar van twee afkomstig uit Leusden moesten dinsdag wegens inbraak en heling voor de Utrechtse poli tierechter mevr. mr. T. Rothuizen verschijnen. Ze zijn volgens justi tie allen - direkt of in dire kt be trokken geweest bij een reeks in braken, gepleegd in Leusden en omgeving. Een 21-jarige Leusdenaar werd, na een eis van vier maanden cel waarvan de helft voorwaardelijk, tot vier maanden geheel voorwaar delijk en honderd uur dienstverle- ning veroordeeld. De man had, be halve bij een winkel in Zaltbommel, ingebroken bij een schoenenzaak aan de Langestraat in Amersfoort eind december 1987. Daarbij maakten de dieven een grote hoe veelheid schoenen buit. Ook be kende de Leusdenaar medeverant woordelijk te zijn voor de inbraak bij basisschool De Heerd in Leus den, een kleine twee jaar geleden. Daar verdwenen vier radiocasset terecorders, een stereo-installatie en een televisie door toedoen van ongenode gasten, waartoe ook een 21-jarige Soester behoorde. Deze verdachte kreeg dezelfde straf opgelegd als de Leusdenaar. Ook hij hoorde vier maanden ge vangenisstraf waarvan twee voor waardelijk tegen zich eisen. De Soester had tevens zijn slag gesla gen bij basisschool 't Ronde in Leusden. Inbrekers dupeerden in oktober 1987 leerlingen en docen ten door er met een video, drie computers, een monitor en een soundmixer vandoor te gaan. Justitie vereffende dinsdag ook de rekening met een 23-jange voormalige inwoner van Leusden. De man had twee jaar geleden twee truien die bij Van Gils m zijn huidige woonplaats Amersfoort waren gestolen als cadéau aangeno men. Hij werd conform de eis ver oordeeld tot twee weken voor waardelijk en 750 gulden boete. De verdachte had tevens acht gestolen girobetaalkaarten voor een vnend in bewaring genomen. In juli van dit jaar werden twee andere Leusdenaren die tot dezelf de groep inbrekers en helers be hoorden door de rechter veroor deeld. SOESTERBERG - Het Amerikaanse 32 ste Tactical Fighter Squadron houdt op woensdag 8 en donder dag 9 november avondvliegoefe- ningen tot 's avonds 23.00 uur. Deze oefeningen zijn ook op maandag 27, dinsdag 28, woensdag 29 en donderdag 30 november. Ook vliegt het squadron op dinsdag 14, woensdag 15 en donderdag 18 no vember vanaf 's ochtends 7.00 uur. Het 298 helikopter-squadron oe fent 's avonds op woensdag 15 no vember, woensdag 22 en woens dag 29 november. eigen polis op de markt kunnen worden gebracht, waardoor zo langzamerhand een totaalpakket kan worden aangeboden. Als voor beeld noemt hij met enige toelich ting, de gezinsongevallen-, rechts bijstand- en arbeidsongeschikt heidsverzekeringen: welke laatste een belangrijke verzekering voor jonge zelfstandigen is. Ook geeft hij een korte uiteenzetting over de fis caal aantrekkelijke spaarverzeke- ring met variabele premiebetaling. Na de pauze hield J. van der Hey- den, direkteur van Raadgevend Buro Van de Heyden B V. te IJssel- stein, een lezing over „Risico's in de Samenleving". Hierbij kwamen aan de orde: het erfrecht, huwelijks goederenrecht en testamentaire re- Qelingen. kamp, merkte op dat het schade- cijfer in 1989 tot op dit moment zeer laag is, waarbij aangetekend dient te worden, dat de schadelast in hoofdzaak betrekking heeft op de sektor uitgebreide gevaren met name de inbraakschaden. Men dient echter wel te bedenken, dat het jaar 1989 nog niet ten einde-is. Men hoopt dan ook, dat deze ten dens zich voortzet in de laatst twee maanden van het jaar. Ondanks het gunstig schadeverloop dient ech ter alle aandacht geschonken te worden aan inbraakpreventie. Met betrekking tot het schade- verloop op variaverzekeringen meldt mevrouw Kreikamp de vol gende feiten: de premie-ontwik keling en schade op autoverzeke ringen toont een gunstig beeld. Er is zelfs weer sprake van winstuitke ring aan de verzekerden. In tegen stelling tot de autoverzekeringen is het schadebeeld bij de bromfiets- verzekeringen, met name de bromfietsen met versnelling, zeer slecht. Het schadebedrag is zelfs aanzienlijk hoger dan de premie opbrengst. Dit zal landelijk leiden tot een aanzienlijke premieverho ging in 1990. Aansluitend hierop meldde de heer Bijleveld, buitendienstmede werker van de OVM, verheugd te zijn, dat steeds meer produkten op tiaktle en administratie: mtoor Leusder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op indagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur. beloon 033-941495 (administratie en redaktie) bonnementsgeld: *9,50 per jaar, 25,50 per half jaar, 13.- per kwartaal lachten bezorging: s abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te bben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met 'ze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), 033-945272. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze &Wkteur bezorging, overdag 03420-94206 'bestellen foto's: meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe llen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij orultbetallng op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld. met i'delijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num- 'fvan de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst, bestellen kost ƒ7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 5- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm), kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. '9eveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste to('3) thuis. LtUbÜfcH KRANT is een uitgave van de JU-Krantenkomblnatle te Barneveld. USDEN - Dinsdag 31 oktober werd in de onlangs fraai jouwde „Ros Beyaart" de jaarlijkse algemene ledenverga- ig gehouden van de Onderlinge Verzekerings Maatschap- v eusden W.A. Ondanks het feit, dat er elders in Leusden een tal belangrijke vergaderingen voor de agrariërs op het- e tijdstip werd georganiseerd was de opkomst goed. •afhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. rschijnt elke woensdag. edaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp. tdaktle-secretarlaat: Mia Veen en Marijke Bakker levering kopij en advertenties: lerlijk maandagmiddag 12 00 uur inboedelsector en ziektekosten verzekeringen maar dat de Onder linge met haar premiehoogten nog steeds gunstig naar voren komt. De administratrice, mevrouw Krei- voorzitter G. W. Tijmensen t in zijn openingstoespraak ng van het feit, dat de verze- gswereld op het moment flink weging is, bijvoorbeeld in de

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3