Achterveldse vereniging )estond ruim 60 jaar rienden van Sint Joseph >resenteren nieuwe plannen port verzustert Woningen op De Brink Feestcomité Achterveld viert 25-jarig bestaan DWS haalt eerste prijs op concours Puupenkoppenland krijgt weer een nieuwe prins Daders vernielingen gepakt Bazar in huize Sint Joseph Ledenvergadering De Zonnebloem eden moeten beslissen over opheffing Lois Lane in De Klaveet Dierenweide Bekendmaking tijdens Prinsenbal KPO Vechtpartij Motor gestolen WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 Achtervelds nieuws (door J. Schouten) [CHTERVELD Het is vnjwel zeker dat de kruisverenigin- iivan Leusden en Achterveld op 9 november worden opgehe- en opgaan in de Stichting Kruiswerk Noord-Oost Utrecht, pr de invloed van de landelijke overheid is een sterke fuse- Achterveld was voor 1895 de sardenzorg hoofdzakelijk rnge- d op het slijten van de laatste >nsjaren in een klein hokje. De unzorg was in handen van de Jesters, die er een kwartje bij len verdienen. De medische na- jwas in handen van handopleg en strijkers. In genoemd jaar unen er drie eerwaarde zusters Achterveld die hun liefderijke iid begonnen in het Sint Joseph socht. Bejaarden kregen iets a geborgenheid m het huis, de moeders kregen betere hulp ondermeer de kathollieke dok- mt het naburige Hamersveld. et werk werd steeds omvangrij- en men zag de noodzaak in om omen tot de oprichting van het Gele Kruis. Op zondag 14 april |,na het Lof, werd de algemene ladering gehouden en werd de ichting een feit. Dat is nu ruim eg jaar geleden. Het was de tijd de dagloners onmondig wer- gehouden en in het eerste Wit Kruisbestuur was er voor hen plaats. Voorzitter werd Peel den Hengel, de jonge boer op ideloos Daatselaar m de buurt- .p Musschendorp. Bovenmees- 1. Baaiman werd secretaris, de terkoper Willem Smit penning- ister. De overige bestuursleden en Piet Kooloos, Harmannus loef van de Middel Fliert, en ■ens het R.K. Kerkbestuur Jan sen en Bernardus Overgoor. fte Geestelijk Adviseur was oor Gerardus Rentinck, De Ko- ilijke en Bisschoppelijke Goed- nngen werden verkregen. Een re gezondheidszorg kwam dui- lc op gang. werd gestart met meer dan eden. De arme mensen konden contributie niet altijd opbren- maar er waren er ook die geen nadden om te betalen: er zou ring gewenst. Het moet leiden tot een bundeling van de werk zaamheden op administratief gebied. Ruim zestig jaar heeft de Kruisvereniging Achterveld bestaan. In 1935kreeg Achterveld zijn eigen kruisgehouw. Deze foto stamt uit 1979. De functie van het gebouw is inmiddels overgenomen door gezondheidscentrum De Heelkom. toch wel mets gebeuren in het ge zin. Maar riep men dan de hulp in dan moest er een jaar achterstallige contributie worden betaald, dat gaf - overigens ten onrechte - wel eens boze gezichten. Maar de hulp van Zuster Gudula werd dan toch gege ven. Het was passen en meten voor de penningmeester om niet in de schulden te geraken. Een gunstige omstandigheid was dat boven meester Baaiman veel werk koste loos verrichte en zuster Gudula vele jaren achtereen eveneens belange loos in dienst van de zieke mensen was. Voor een rijksdaalder was het hele gezm lid en de armen hoefden maar één gulden te betalen. Daar boven kwam vijf centen bodegeld, hetgeen sommige leden weigerden te betalen en ook dat gaf wel eens wrevel. Gelukkig kwam er een schenking binnen van vijftien gul den en werd er 2,50 gerekend voor hulp bij bevalling. Voor de meerdere tuberculoselijders bouwde Henk Tolboom voor 125,- een grote groen geschilder de ligtent. Voor de huur van een closetbed dient ieder lid één daal der per week te betalen. Naast de medische zorg kende men ook de begrafenisafdeling, zodat de bu renhulp al meer verdween. Het draagloon bedroeg twee gulden voor een eerste klas begrafenis en was gratis voor een vierde klas be grafenis. De buren moesten wel helpen als de woning van de over ledene ver van de grote weg was gelegen. De Kruisvereniging had een lijkwagen gekocht voor 135,-, die verder werd opgeknapt door de wagenmaker Antoruus Lam- mers. De vergoedingskosten van de lijkwagen bij een eerste klas begra fenis was acht gulden. Dan werd de koets getrokken door twee paar den met pluimen, een tweede klas begrafenis betekende dat de wa gen werd getrokken door twee paarden zonder pluimen en bij de derde klas begrafenis werd de koets getrokken door één paard. De eerste koetsier werd ontslagen omdat hij weigerde lid te worden van het Wit Gele Kruis. De tweede koetsier, was melkboer Gard Kok en de begrafenissen werden gere geld door kleermaker Hendrik van Bekkum, die ook veel werk heeft verricht voor de kruisvereniging. Van 1939 tot 1945 was een moeilijke oorlogstijd. Veel leden moesten weg vanwege onderwaterzetting van hun buurtschap, verpleeggoe- deren werden zeer schaars. En de riskante zorg voor onderduikers noopte tot voorzichtigheid ten op zichte van Duitse vervolging. Tot 1935 had men de beschik king over een kleine opruimings ruimte in het bejaardenhuis Sint Joseph. Toen werd er achter de school en kerk een eigen gebouw neergezet. In 1973 werd het huidige Kruisgebouw m gebruik genomen. Bijna vijftig jaar heeft het Wit Gele Kruis Achterveld gewerkt m de maatschappelijke gezondheids zorg onder katholieke vlag. Het is 1977 als het Groene Kruis (Protes tants Christelijk, het Oranje Kruis (met Kerkelijk gebonden) en het Wit Gele Kruis (Rooms Katholiek) worden samengebundeld in de Provinciale Gezondheidszorg. Voortaan kent men De Kruisvereni ging Achterveld die ten doel heeft de maatschappelijke gezondheids zorg, waaronder de wijkverple ging, preventieve gezondheids zorg en het verbeteren van de ge zondheid van de bevolking, en dat alles m de ruimste zm van het woord. De vereniging stelt haar diensten ter beschikking van alle lagen der bevolking zonder onder scheid naar levensbeschouwelijke of politieke richting. In 1987 is er weer een vermindering der dorps instelling inzake het Kruiswerk, want dan is er sprake van één kruis vereniging Achterveld-Leusden. De naam Kruisgebouw gaat voor verloren en er komt voor in de plaats De Heelkom. De volgende stap is de zoveelste vergroting want op 8 november in Leusden en op 9 november m Achterveld zijn er de vergaderingen over de opheffing van de kruisvereniging Leusden en Achterveld. Beide verenigingen zullen dan opgaan m de Stichting Kruiswerk Noord-Oost Utrecht waaronder horen Achterveld, Baarn, Amersfoort, Leusden en Soest. ITERVELD - Op 2 december werd gestart met de Stich- Vrienden van Huize St. Jo- I. De doelstelling is tweele- In de eerste plaats bewerk- igen dat ouderen een wezen onderdeel zijn en blijven van Uchterveldse) samenleving, tweede onderdeel is fondsen laren teneinde zaken die van ng zijn voor het welzijn van eren, maar door bezuinigin- van de overheid niet of niet r tot de mogelijkheden beho- toch te realiseren. Om er Ier te komen wat nu werkelijk rensen zijn van de bewoners Huize St. Joseph, Sine Cura Wagenberg is inmiddels reeds verschillende malen overleg ge weest met de bewonerscommis sies, de recreatiecommissie en de personeelsvereniging. Hierbij bleek dat men allen volle dig achter de initiatieven van de Vrienden staat en hebben inmid dels tientallen suggesties opgele verd. Naar aanleiding van deze voorstellen zal worden gepro beerd drie wensen op korte ter mijn te realiseren. Dit zijn groot beeldschermtelevisie, een piano en een taptoe door diverse mu ziekverenigingen Inmiddels zijn ook contacten ge legd met de directeuren van de Achterveldse basisscholen ten einde inhoud te geven aan de eer ste doelstelling dat ouderen een wezenlijk onderdeel zijn en blij ven van de samenleving. Het gaat daarbij om het contact tussen de ouderen en de schooljeugd, de ontwikkelingen waar de huidige schooljeugd mee te maken heeft en het inzicht dat wij van de oude ren meekrijgen en het Achterveld van Vroeger. Op 11 november starten de Vrienden met een grote donateurswerfactie. Alle huizen in Achterveld en de buurtschappen krijgen een overzicht van de acti viteiten tot nu toe, waarbij het vriendelijk verzoek gedaan wordt donateur te worden, dan wel een eenmalige gift te doen. Het giro nummer van de RABObank te Achterveld is 223411en het reke ning nr. bij de bank is 30.07.10.100 ten name van de Stichting Vrien den van Huize St. Joseph. Om aan gelden te komen worden m 1989 en 1990 jubilerende Ach terveldse verenigingen benaderd De Vrienden als het ware te adop teren ter gelegenheid van hun ju bileumfeesten. De EHBO-afdeiing en de KPO-afdeling hebben in middels ja gezegd. Door de Landelijke Rijvereniging en Ponyclub De Singels was tij dens de door hen georganiseerde tourtocht het doel van de Stichting Vrienden van Huize St. Joseph bij de deelnemers onder de aandacht gebracht. Dit had tot resultaat dat er een bedrag kon worden afge dragen. De Vnenden zullen op zaterdag 11 november tijdens de te houden bazar in Huize St. Joseph met een stand aanwezig zijn. Verdere plan nen die direct, dan wel op middel lange en lange termijn gereali seerd zouden worden, zijn. Informatie over ouderenwerk aan de schooljeugd en middenstand, adoptiegezin, platen en/of casset tes met muziek voor ouderen, feesten opluisteren door DWS, re vue, geitenweide, golfbaan te ge bruiken voor promotiedoelem- den, aansluiting op de Leusder Ka belkrant, tuinhuisjes of draaibaar prieeltje en een beeldje van Sint Joseph ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan m 1995. Het bestuur van de Vrienden van Huize St. Joseph is als volgt samen gesteld: H Voltman (voorzitter, J.M.V. van Middelaar-Bouwmans (secretaresse), A.W. van Zand- bnnk (penningmeester), L. Klien- veld-Sijmons, H. van Burgsteden, H.B. Ossendnjver en C. de Vette, leden. ACHTERVELD - Afgelopen don derdag werden drie personen in Barneveld aangehouden omdat zij betrokken waren bij vernielin gen en openlijke geweldpleging, in Barneveld en Achterveld. Tijdens het onderzoek bleek dat de betrokkenen in de nacht van 23 op 24 september in Achterveld au to's hadden vernield. Die nacht werden aan een tiental auto's vernielingen aangebracht waarbij een aantal ruiten werden vernield. De vernielingen gebeur den op de Kerkdijk en de Ruurd Visserstraat. De dne daders zjn de 18-jange CV. en D P. en de 17-ja- rige M.F. De aangebrachte schade loopt in de tienduizenden guldens. Ge tracht zal worden de schade op de daders te verhalen. Tegen hen zal proces-verbaal worden opge maakt wegens vernielingen en openlijke geweldpleging. ACHTERVELD - De band Lois Lane treedt zaterdag 11 november op m De Klaveet. De groep werd ondermeer bekend door haar op treden in de finale van de Grote Pnjs van Nederland. Ook maakte de groep enkele platen voor WEA. Nadat deze maatschappij de Ne derlandse acts afstootte, begon de groep een eigen label. Het nummer 'My best Friend' haalde de top 40. Het optreden van de groep in De Klaveet aan de Postweg begint om 20.30 uur. DEN - Sport 'verzustert': Onder dat motto organiseerde het personeel van de drie verpleeghuizen m i vonge week dinsdag een sportdag. Zo'n 60 personeelsleden van de huizen bestreden elkaar die dag iel op twee onderdelen: badminton en volleybal. fcher volleybal bleek het personeel van het Achterveldse St-Joseph uiteindelijk het sterkste. In de poulewed- i waren dne wedstnjdpunten voldoende voor de Achtervelders om de collega's van 't Hamerveld en hof af te troeven. Ruime winst op 't Hamersveld bracht Lisidunahof een tweede plaats op in het Itoernooi. I afloop van de wedstnjden m het badminton, waarin deelnemers in drie poules actief waren, bleken St- en Lisidunahof over-all gehjk te zijn geëindigd. Een extra volleybalwedstnjd moest de beslissmg en, die door Lisidunahof werd gewonnen. l/oseph zal de volgende editie van de sportdag voor het verplegend personeel verzorgen. LEUSDEN De Leusdense Lions- club schenkt ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan een dieren weide aan verpleeghuis Lisidu nahof. De financiële middelen daartoe zijn via bingo's en spon soring bij elkaar gekregen. De ACHTERVELD - Het Carnaval seizoen 1989 - 1990 zal zaterdag in alle hevigheid in het Puupen koppenland losbarsten. De Car navalsvereniging de Puupenkop- pen zal dan het Prinsenbal in het '100 gram gebouw' (Ons Gebouw) houden. De zaal gaat om 20.00 uur open, waarna om 20.30 uur Prins Hannes met zijn adjudant, De Raad van Elf, de Dansmariekes en de Hofkapel de zaal zullen binnen komen. Na het welkomswoord van de Prins is er dan volop gelegenheid om zich goed los van te maken met dansen op de muziek van de Hofkapel. Ook is er een optreden van de Dansmariekes. Omstreeks 22.45 uur wordt af scheid genomen van prins Han nes, wiens regeringsperiode zal zijn beëindigd. Om 11 minuten over 11 is het grote moment aangebroken. De nieuwe Prins verschijnt ten tonele. ACHTERVELD - Op de Brink in Achterveld, bij de Rentinck- straat, zullen tien vrije sectorwo ningen verrijzen. Tegen plannen in die richting verzette alleen de fractie van de Partij van de Ar beid zich donderdag in de verga dering van de raadscommissie ruimtelijke ordening. De PvdA stelde zich op het standpunt zon der een gedegen volkshuisves tingsplan geen oordeel te kunnen vormen over de noodzaak vrije sectorwoningen daar te bouwen. Het gedeelte waar nu de vrije sectorwoiungen gaan komen, zou eerst anders worden ingevuld. Zo was een deel van het terrein be doeld voor nieuwbouw van de Moespot. Die plannen dateerden echter van voor de tijd, dat het col lege van mening was dat De Moes pot een historisch waardevol ge bouw was. In de nadagen van de oorlog zijn daar tussen de geal lieerden en de Duitsers overeen komsten getekend over voedsel- droppings in het hongerende deel van Nederland. Prins Bernhard is daarbij aanwezig geweest. Op een ander deel van de Bnnk was ruimte gereserveerd voor een winkelvestiging. Die bestemmin gen zullen vervallen. Een deel van de woningen zal door het Bouwteam Leusden ge realiseerd gaan worden. ACHTERVELD - De KPO houdt op woensdag 15 november haar maandelijkse bijeenkomst. Aan vang 19.30 uur in de zaal van café - bar Buitenlust. Deze avond zal de PGEM een voorlichting geven voor onder werpen die te maken hebben met energie. Tevens krijgt men informatie over wat de PGEM is en wat de PGEM kan doen, en over veilig gebruik van electriciteit. Ook kunnen er vra gen worden gesteld. ACHTERVELD - In 1990 bestaat het Achterveldse feestcomité 25 jaar. Dit zal op grootse wijze ge vierd worden. Het 25-jarig be staan valt precies op Koninginne dag volgend jaar. De feestelijkhe den zullen tijdens dit weekend worden gevierd. Het feestcomité heeft voor dit weekend een grote tent gehuurd. Deze tent zal van 27 tot en met 30 april in Achterveld staan. De feestelijkheden worden be gonnen met een receptie om 17.00 uur Om 19.00 uur zal er een grote stertocht worden gehouden. Aan deze stertocht wordt door vijf mu ziekkorpsen, waaronder DWS, deelgenomen. De korpsen zullen op vijf verschillende punten in het dorp van start gaan naar de feest tent. Bij de tent aangekomen zullen de korpsen gezamenlijk muziek ten gehore brengen Om ongeveer 22.00 uur zal er dan vuurwerk te zien zijn. Zaterdag begint het feest om 9.00 uur. Die dag is omgedoopt tot Boeldag. Het is de bedoeling dat er de komende maanden allerlei materiaal wordt verzameld, zoals boerenwagens, antiek en ander groot materiaal. Alle goederen zullen de zaterdagmorgen ten toongesteld worden en zaterdag middag door een afslager bij op bod worden verkocht in een grote tent. Verder zal er dan in die tent nog veel meer gebeuren, zoals een modeshow, een diavoorstel ling e d. De zaterdagavond zal er een gezellige feestavond worden gehouden. Zondagmorgen zal er Friischop- pen zijn. Tevens zullen er twee dansgroepen (volksdansen) optre den terwijl DWS een concert geeft van ongeveer een half uur. Het programma duurt tot ongeveer 16.30 uur. De avond zal het klap stuk van het weekend zijn. Dan zullen de Havenzangers optreden. Maandag op Koninginnedag, zal de ochtend worden begonnen met kinderspelen. Maandagmid dag is er een groot volleybaltoer nooi worden gehouden. Hieraan kan worden deelgenomen door buurtschappen, vriendenploe- gen, familieploegen. Voor deze middag wordt de grote tent omge bouwd tot volleybalhal. De fees telijkheden worden afgesloten maandagavond met dansen in country- en westemsfeer met me dewerking van de band Aploza. Het programma zal nog verder aangevuld worden. ACHTERVELD - Verzorgingste huis Sint Joseph houdt in samen werking met De Zonnebloem za terdag de jaarlijkse bazar. Deze dag is het de bedoeling dat alle, door de bewoners van verzor gingstehuis St. Joseph en vrijwil ligers zelf gemaakte, handwer ken e.d. worden verkocht, zodat «ien weer in staat zal zijn nieuwe materialen aan te schaffen. De le den van de Welfare zullen even eens handwerk te koop aanbie den. Ook zal er voor jong en oud een gezellige dag van worden ge maakt. Vanaf 10.00 uur 's morgens kunnen schoolkinderen zich laten schminken als clown, 's Middags om 15.00 uur komt er een echte clown een voorstelling geven. Het Rad van Avontuur zal ook nu weer niet ontbreken. De openingstijden zijn van 10.00-12.00 uur en van 13.00-16.00 uur. Men hoopt op een flinke opkomst, zodat een stoet clowntjes die dag het Huis zullen opvrolijken ACHTERVELD - De Zonne bloem hield afgelopen donderdag een ledenvergadering. Na de be handeling van de ingekomen en uitgegane stukken en de medede lingen werden de akties voor de bazar van komende zaterdag en de Sint Nicolaas actie Zon in de Schoorsteen en de Kerst bespro ken. Degenen die aan de Sint Ni- colaasactie deelnemen, dienen hun pakjes op 1 december in te leveren bij Wil Blotenburg. De Sint Nico- laaspakketjes die m Achterveld rond moeten worden gebracht die nen op 4 december tussen 9 en 12 uur te worden afgehaald bij Wil Blo tenburg. De Zonnebloem lotenver- koop is een groot succes geweest. Er waren 1250 loten besteld die al len zijn verkocht. Er zullen volgend jaar thema-avonden begonnen worden die gaan over ziekenbe zoek. Door enkele deskundige per sonen zullen de onderwerpen „Ge zonde mensen steun voor zieken", „Dementie" en „Verlies in rouw" behandeld worden. Er zullen vijf thema-avonden worden gehouden cp 8 februari, 1 maart, 8 maart, en 15 maart 1990. De voorzitter Eef Bothof werd in de bloemen gezet. Dit in verband met het feit dat zij 20 jaar lid is van de Achterveldse afdeling die dit jaar ook 20 jaar bestaat. De secretaris deelde mee dat het in de bedoeling ligt dat de WOL een ge heugen cursus zal worden georga niseerd. De volgende vergadering, de jaarvergadering zal worden ge houden op 25 januari 1990. dierenweide komt bij het vakan tiehuis, dat eerder dit jaar werd gebouwd. De aanleg van de dierenweide met een onderkomen begint 18 no vember. In december moeten de weerkzaamheden zijn voltooid. De dierenweide is al langer een wens van Lisidunahof. In 1981 reali seerde de Lionsclub voor Lisiduna hof een plantenkas. ACHTERVELD - De Achter veldse muziekvereniging Door Wilskracht Sterk nam zondag deel aan het concertconcours van de Federatie Katholieke Muziek- bonden Nederland, georgani seerd door de Aarts Diocesane Bond van Muziekgezelschappen. Het concours vond plaats in 's- Heerenberg waar de deelne mende verenigingen gastvrij werden onthaald door de plaatse lijke muziekvereniging Cres cendo. DWS kwam uit in de le afdeling fanfare. De vereniging nam deel met 37 spelende leden onder lei ding van de dirigent H. van Loo. Het verplichte nummer was 'Tour Naisiaden' van R Defoort. Met dit nummer werden 140,5 punten be haald. Het keuzenummer was 'Vier Impressies' van H van Lijn- schooten. Hiermee werden 149,5 punten behaald. Dit had tot gevolg dat niet alleen de le prijs werd be haald, maar dat ook het Achter veldse DWS promoveerde naar de afdeling Uitmuntendheid. Na terugkomst in het dorp werd door de Vereniging een muzikale rond gang door het dorp gemaakt, waarbij véél felicitaties in ont vangst konden worden genomen. LEUSDEN - Een Leusdense auto mobilist, die zich na een bijna-on- geval opwond over twee fietsers, die zonder licht reden, heeft zijn boosheid met klappen moeten be kopen. De man maakte een opmer king, die door de fietsers met op prijs werd gesteld. Na een woor denwisseling vielen er klappen. De politie heeft proces-verbaal opge maakt. LEUSDEN - Uit de hal van een Dat aan de Walenburg is zondag een motorfiets gestolen. De motor ver tegenwoordigt een waarde van 6.000,-. Onbekenden knipten het kettingslot door, voor ze het ver voermiddel meenamen. De motor moet na 15.00 uur zijn weggeno men.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5