ien feest van zien ;n weerzien /ijftienjaar hobbieskoop roor de liefde en de lol n leusder hrant ijftiende hobbieskoop in Leusden-Zuid plaatselijk nieuws WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 RESTJES IJSDEN-ZUID Eén keer per jaar laat Leusden-Zuid zien artoe het in staat is. Basisschool 't Palet puilde afgelopen erdag uit. Tot in de verre omtrek was geen parkeerplaats]e linden. Wie binnenkwam kreeg het warm, heel warm. De langstelling was weer enorm. Uit heel Leusden kwamen insen kijken naar wat inwoners van Leusden-Zuid en enkele isten' uit Leusden en omstreken in him vrije tijd geprodu- rd hebben. Op de Hobbieskoop zijn de resultaten van crea- fe hobbies te zien en te koop. Resultaten waar in de meeste rallen de amateur-status van de maker niet van is af te lezen. >t het oog op Sinterklaas werd heel wat gekocht maar toch 5 omzet niet het belangrijkste. Zien en weerzien bepaalden sfeer. Tijdens de hobbieskoop voelt Leusden-Zuid zich een door Marianne de Valck wie het aantal en de verschei- Jheid aan stands op de hobbies- p gezien heeft kan nog moeilijk 'en dat er nog iemand in Leus- J-Zuid te vmden is zonder hob- ■Van lavendelzakjes, via schil- jwerk, beren, leerbewerking, üleren, Hindeloperschilderen, langs zestig zelfgemaakte s en taarten naar houten speel- geslepen stenen, quilten, I batik beplakte dozen naar sie- In, zijdeschilden, aquarellen en reverspelden. Om maar een paar van de zestig stands te noemen. Het is de organisatoren van de stichting Hobbieskoop weer gelukt. Voor de vijftiende keer hebben zij bewo ners uit Leusden-Zuid enthousiast weten te krijgen voor dit jaarlijkse gebeuren. Wanneer je een hobbie beoefent in Leusden-Zuid lijkt dit moeilijk geheim te kunnen blijven. Laat staan dat niet meedoen met de hobbieskoop mogelijk zou zijn. Veel inwoners van Leusden-Zuid lijken elkaar op de hobbieskoop te ontmoeten en te kennen. De kwali teit van de getoonde produkten is in de meeste gevallen hoog. Er wordt gekocht. Vaak kosten prachtige dingen een habbekrats. Een prachtig aangeklede, zelfge maakte beer bijvoorbeeld voor nog geen dertig gulden. „Ach het is geen echte handel, het is meer voor de aardigheid." zei iemand. Waar bij de gedachte opduikt dat alle inwoners van Leusden-Zuid na vijf tien jaar Hobbieskoop tientallen produkten van mede-bewoners m huis moeten hebben. Wanneer men daarbij nog bedenkt dat de meeste amateurs met enthousias me aan iedereen wil leren waar ze mee bezig zijn, dan moet Leusden- Zuid wel bijna uitsluitend bewoond worden door hobbyisten. De ene helft schijnt bij de andere helft op cursus te gaan. GRENS Soms lijkt de grens tussen ama teur en professioneel nauwelijks te trekken. Waar houdt een hobbie op en begint het zakenleven? Bij de oma die speciaal voor de hobbies koop weken bezig is geweest om 21 beren in elkaar te zetten? Bij de meneer die zijn interesse in stenen zo heeft uitgediept dat hij er 'alles' van af lijkt te weten? Bij de me vrouw die trots vertelde niet alleen bij de hobbieskoop 'te exposeren' maar volgende week ook in een galerie? Of bij de Twentenaren die in sappig dialect de houten spel letjes uitlegden en dit de hele dag in overminderde vaart volhielden? De 'commercie' was nergens aanwezig. Iedereen presenteerde zelfgemaakte produkten en zat 'na mens zich zelf. De standhouders vertelden graag 'hoe het zo geko men was'. Belangstelling genoeg. Joke Varkevisser legde uit dat zij knipte in belicht fotopapier met een speciaal Zwitsers schaartje, een zogenaamde Hofer-schliff. Daarmee maakt ze hele fijne drie dimensionale knipwerken. Vol gens haar lukt het met bank-post- papier ook uitstekend. Hoe het be gonnen was. „Nou gewoon, lekker op de bank zittend een beetje prut sen met papier en een schaartje en daar gewoon lang mee doorgaan." Ze luisterde de hele dag naar de houten puzzelverkopers en wist om één uur 's middags precies hoe het daar werkte. Achter de houten puz zelverkopers uit Oldenzaal het half uitgeveegde schoolbord met de duistere tekst '2/3 x 1/7 finan ciën'. In de hal toonde Els Dijk wat zij kon maken van restjes leer. Een rek vol kleding vormde het resul taat. De kleding werd geshowd door onder andere dne meiden die namen droegen die bij dit doel uit stekend pasten: Halinka.'Margare- ta en Juilliet. Bij de eerste ronde was nog enige verlegenheid te merken. Het was niet niks om voor je buren te paraderen. In de coullis- sen werd daarna de resterende gé ne afgeschud. Vanaf dat moment draaiden de heupen, keken de ogen in het luchtledige en sleepte de dure leren jas professioneel over de grond. Op éen 'mannequin' na, die haar bekenden de afwer king tot in details het zien onder verwijzing naar de maakster. Com mentaar uit het pubhek op het ge toonde: ,Je kunt kiezen. Of gaan werken om het te kunnen kopen. Of op cursus gaan om het zelf te leren maken." Omdat het de vijftiende keer was, waren er extra gasten. Het orkest was groter dan voorgaande jaren. De hobbieskoop werd ge opend door een man met een or geltje en voor de kinderen was er een clown. In verhouding tot voor gaande jaren leken er minder stands voor en door kmderen be mand. Voorwaarde is ook voor hen dat zij de getoonde produkten zelf hebben gemaakt. De origami-rage heeft inmiddels al zolang gewoed dat heel wat kinderen m de afgelo pen jaren deskundig hebben leren vouwen. Annet ten Haage had het van haar moeder geleerd. Haar moeder geeft origami cursussen aan kinderen via Latent Talent. An net werd geholpen door twee da mes. Ze leek ze niet nodig te heb ben, maar het was wel gezellig na tuurlijk. Bekenden zien maar ook eikaars kundigheden bespreken. „Meid ik wist niet dat je dat deed," was ongetwijfeld de meest gehoor de uitroep. Waarna memgeen on der het genot van koffie met zelfge bakken koek en muziek even ging bijkletsen. Een enkeling waagde een paar danspassen. Minstens twee vaders met kinderen op de arm. Ze deden het voor hun kroost, dachten ze. Meer mensen leken zm te hebben maar de ruimte v/as daarvoor te klem. Een paar peuters zaten met open mond vlak voor de musici te luisteren. Ze zagen niets dan al die lange benen die om hen heen stonden. Ze waren één en al oor, met de mondjes open en bijna verstijfd. TAARTEN Bij de taarten zaten veel exoti sche soorten. Dit jaar bleek Engels gebak in, naast pompoentaart, boe- renkaaskoek en noten. De hartige taarten, die vorig jaar zoveel fufore maakten waren dit jaar niet te zien. Bij de stand met de beren bleef het druk. De hobbieskoop begon om elf uur, om half één waren alle beren, op êén na verkocht. Een tante aar zelde of ze de laatste meisjesbeer dan toch maar voor haar neef zou kopen. Een mannelijke bezoeker grinnikte begrijpend naar zijn met gezel: „Een nichtje zou er met mee zitten." Achter de stand zat 'oma' als een koningin. Zij bezag de drukte, lachtte en zette door. Voor de vijf tiende keer met plezier alle narig heid vergetend. De mevrouw aan de breimachine liet merken dat een hobbie verplichtingen kan scheppen: „Voor Sinterklaas moet ik zes truien breien, ik heb er nu vier af, maar voor die laatste twee heb ik nog nauwelijks tijd." Strategisch opgesteld zaten de donateur-vangers. De twee heren hadden een uitstekende bui en wisten mensen met veel humor over te halen tot een jaarlijkse bij drage van een tientje. De hobbies koop werkt zonder subsidie en dankzij de kleine donateursbijdra- ge kan dit zo blijven. De heren pas- ten hiervoor iedere truc toe die ze in alle openheid konden beden ken. Af en toe wisten ze de juiste snaar gevoelig -te raken. Een me vrouw moest geld lenen om iets te kunnen kopen. „Ik ben namelijk net donateur geworden. Dat werd tijd, daar hadden ze gelijk in. Ik woon hier al twintig jaar dan is het toch een schande als je alleen maar geprofiteerd en nog nooit bijgedra gen hebt." Aan het einde van de dag was de stichting 65 donateurs rijker. KICK Er leek geen emde te komen aan de stands. Iemand verzuchtte „Ik loop al anderhalf uur rond en ik ben er nog niet," om daarna uit te gaan rusten bij de stand met keramische sieraden, waarbij uitgebreid ge past en gekeken werd. Veel publiek leek alleen te kij ken en weinig tot mets te kopen. Toch zeiden alle standhouders hal verwege de dag al, zeeer tevreden te zijn. „Het gaat niet echt om de verkoop al heb ik goed verkocht, het gaat vooral om wat je erbij en erover vertellen kunt. Je krijgt er een kick van als mensen het leuk vinden. Je hebt alles zelf gemaakt, je bent er een beetje trots op en er aan gehecht. Bovendien zie je hier zoveel oude bekenden dat het al leen daarom al leuk is hier te ko men," aldus mevrouw van Rij. Zij is een aantal jaren geleden vanuit Leusden-Zuid naar Wageningen vertrokken. In Leusden was ze eru- ge tijd voorzitter van de Platte landsvrouwen. In die hoedanigheid volgde ze een cursus Hindelopen- schilderen. Sindsdien is ze blijven schilderen. „In mijn huis is geen ongeverfd klerenhangertje te vm den Niet dat het vol staat met Hin- derlopenspul. Een paar mooie din gen Bc ben er wel altijd mee bezig. Ik geef ook cursussen en eens in het jaar verkoop ik de hele voor raad aan een Amerikaan. Die is er gek op." Uit Leusden-Zuid komt ook me vrouw De Lange. Zij weet alles van Veluwse mutsen maar stond op de Hobbieskoop met 'Lierse kant', een soort fijn haakwerk op tulle. Een techniek die gebruikt wordt voor het opsieren van folkloristische mutsen maar eveneens te gebrui ken lijkt voor moderne bloeses. CREATIE VELINGEN De echte creatievelingen zien in alles wat. Zij kunnen geen stevige kartonnen doos met rust laten. Be plakt met batik stof bleek de doos ineens een waardevol voorwerp. Bij iedere stand was veel te zien. Langs slenteren was niet alleen door de drukte onmogelijk. Lang zaam trok men van de sieraden van Brunhilde naar de quilt techniek die door Esscher ontworpen leek maar bleek te bestaan uit Spaken- burgerstofjes. Om vier uur 's middags sloot Riet de Gooijer 'haar* hobbieskoop af. „Altijd een moeilijk moment," be kende ze later „Gelukkig dat we niet afsloten met kmdermuziek. Wanneer kinderen gaan fluiten raak ik daar zo ontroerd door dat ik geen woord meer uit mijn keel kan krijgen om de mensen te bedan ken. De mensen zijn zo fantastisch bezig geweest. Zo echt Leusden- Zuid." door Marianne de Valck kelenberg prachtige etsen. Dan was er nog die meneer die liet zien hoe je zelf wijn kon maken. Hij ver kocht wijnstekjes." PADDESTOELEN Daarmee komen we op de hob bies, die ondanks een gebrek aan handvaardigheid toch een plaatsje vonden op de Hobbieskoop. „Die meneer die alles vertelde over paddestoelen kweken, het zilver schatten, het determineren van ste nen. We moeten die mevrouw uit Hoevelaken eeris terugvragen. Je weet wel, die die portretten teken de." Een stroom van herinneringen breekt los. Riet de Gooijer wordt onder het enthousiasme van de an deren even stil. Zij denkt niet zo zeer aan aktiviteiten. Ze denkt aan deelnemers. Goede ideeën wor den onmiddellijk plannen voor het volgend jaar. „Volgend jaar moe ten er nieuwe borden komen. Weer met het kleedje van oma erop. Toen we het kleedje van oma kozen als symbool hebben we ge roepen "iedereen moet oma's kleedje leren kennen". Voor de nieuwe borden zal ze een nieuw kleedje moeten haken. Wel pre cies hetzelfde." Aan het slot van het gesprek over vijftien jaar Hobbieskoop geeft iedere deelnemer aan het ge sprek aan hoe hij of zij de Hobbies koop zou willen omschrijven. Ro- lem Nieuwenhuis: „Als een ont moetingsplaats van Leusden-Zuid met vele tentakels naar buiten." Hennie Dillema: „Als een dorpsge- beuren dat ons bij elkaar houdt." Elselien Boks: „Als iets huiselijks. Heel dierbaar huiselijk. En inspire rend," voegt zij daar later aan toe. „Ik begon me pas thuis te voelen toen ik de Hobbieskoop leerde kennen," bekent één van de da mes. Het raakt Riet de Gooijer. „Dat je dat zegt, daarop heb ik vanaf het begin gehoopt Dc wilde de Hob bieskoop als streven naar saamho righeid. Om te laten merken dat we elkaar in verdriet kunnen steunen en eikaars blijheid kunnen delen. Weet je, één van de bezoekers om helsde mij afgelopen zaterdag en zei meid was het in de hele wereld maar één dag zoals het hier is van daag. Dat gevoel heb ik ook steeds." I belangstelling voor de lustrum-editie van de Hobbieskoop. tis. Later op last van de gemeente, moest huur worden betaald. Een klein bedrag, maar toch. Tot dan toe waren alle kosten uit de bijdra gen van de deelnemers betaald. Iedere deelnemer geeft tien pro cent van zijn opbrengst. Kenmer kend voor de sfeer is er niemand is, die er ook maar aan denkt die op brengst te controleren. Zodra er huur moest worden betaald wer den er donateurs gezocht en de organisatie kreeg een stichtings bestuur ter voorkoming van indivi duele aansprakelijkheid. Dat bete kent overigens niet dat er veel kosten aan de organisatie zijn ver bonden. Jaarlijks kost de organisa tie tussen de zes- en achthonderd gulden. Dit jaar iets meer door de feestelijke extra's ter gelegenheid van het vijftien jang bestaan. „We hadden dit jaar 80 medewerkers extra. Dat is tachtig maal een plak cake extra en minstens veertig ex tra rozen als dank." rekent Riet de Gooijer voor. Waaruit blijkt dat zij de hand op de knip houdt. De orga nisatie kan zo goedkoop zijn door dat bijna alle diensten voor niets of weinig worden verricht. „Soms sloeg de damp uit de bandjes van de aanhangwagentjes. Zo vaak reed men af en aan om de soms zware spullen te halen," weet Jan de Gooijer. HULPCIRCUIT Rond de organisatoren en stand houders groeide een hulpcircuit. Iedere medewerker kent wel ie mand die hier of daar kan helpen. „Het één haakt steeds weer m het ander." Riet trekt hem of haar on verbiddelijk over de streep. Door haar sociale bewogenheid ge mengd met een soort schoolse strengheid kun je onmogelijk on der haar verzoeken uit. Ze weet ieder zwakte-argument bij voor baat uit handen te slaan en loopt zelf het hardste. „Het kostte wel eens hoofdbre kens maar we konden het vrijwel zonder subsidie gelukkig steeds financieel redden. Dat kon alleen dankzij de vrijwillige inzet van hon derden mensen. Alleen al aan de Hobbieskoop van dit jaar werkte 160 mensen mee en dat heb ik de mensen die op de achtergrond er gens voor zorgden niet eens mee gerekend." Het vinden van nieuwe deelne mers is een kunst op zich. Riet de Gooijer heeft daar in de afgelopen vijftien jaar een extra zintuig voor ontwikkeld. Men heeft haar leren vinden. Niet dat de mensen zich in grote getalen zelf aanmelden. Op roepen in de krant werken nauwe lijks. De mond op mond reclame doet het hem. Dat wil zeggen: Ie mand vertelt aan Riet over de hob bie van de ander en Riet strikt de ander. Aan deelname aan de Hob bieskoop is een aantal voorwaar den verbonden. Inwoners van 'Zuid' gaan voor. Alle produkten moeten met de hand gemaakt zijn. Het mag geen commerciële handel zijn. Zodra iemand een winkeltje opent, mag hij niet meer meedoen. [USDEN-ZUID - Dit jaar werd voor de vijftiende keer de ftieskoop in Leasden-Zuid georganiseerd. Een unieke, jaar- te terugkerende traditie voortgekomen uit een goed idee, dragen door minstens de halve bevolking van Leusden-Zuid. tl de Gooijer wil niet graag de initiatiefneemster genoemd rden. Zelfs niet de organisator. „Welnee, dat is te veel eer," tze: „Dat gezeur wil ik niet. Er helpen zoveel mensen mee." enige discussie komen we overeen dat alle wegen toevallig Riet uitkwamen en dat zij toevallig op het kruispunt stond, eid om de goede richting aan te geven. Riet trok haar eigen plan en wist iedereen voor haar karretje te spannen. Ze had goede contacten met basisschool 't Palet. „Ik ben daar jarenlang ingevallen." Hoofd onderwijzer Van Aken gaf zijn in valkracht toestemming de hal te gebruiken om een één dag duren de expositie van handvaardig- heidsprodukten samen te stellen. De eerste hobbieskoop was een te Hobbieskoop is uit toeval ge- sn, geholpen door een gevoeld us. Het 'toeval' wilde dat Riet de «jer's moeder, mevrouw M.A. Hert (inmiddels 86), door Riet SJemoedigd werd een cursus penmaken te volgen. Met de olgen van die cursus heeft sden-Zuid nu nog jaarlijks te ten. „Binnen de kortste keren Lkte moeder mooiere poppen haar cursusleidster en ze kon leen genoeg van krijgen." Haar rdigheden drongen zelfs door in de Eemgaarde, een bejaar- centrum m Amersfoort. De di- 'eur van Eemgaarde nodigde Rouw Van Hert uit om aan de foners te komen laten zien Woe ouderen in staat zijn. Me- uw Van Hert had geen zm om te gaan. Haar dochter was en creatief, dus die ging mee en n acht creatievelingen op Ptouw. Riet zegt over zich zelf: ben een mens met vele hob- 5 Ik hou van veel dingen, als het 11 niet te lang duurt en goed dtaat heeft." Haar belangstel- gaat vooral uit naar handwer- L De creatievelingen die ze 'op Ptouw nam' hielden zich onder andere bezig met pottenbakken, houtsnijden, weven en etsen. Ze inspireerden. Een jaar later had de Eemgaarde haar eigen creatieve clubs en konden ze zelf een ten toonstelling van zelfgemaakte pro dukten samenstellen APPENDIX Het creatieve tiental was niet meer nodig, maar had de smaak te pakken. Daar kwam nog iets be langrijks bij. Leusden-Zuid was en is geen dorp. Jan de Gooijer zegt „Leusden-Zuid is een appendix." Riet stoorde zich verschrikkelijk aan het langs elkaar heen leven in de kleine gemeenschap. Niemand leek elkaar te kennen, laat staan zich met elkaar te bemoeien. Wie geen kinderen had om naar school te brengen, had geen ontmoetings plaatsen. Riet wilde daaraan iets doen. Ze wilde Leusden-Zuid ge meenschapsgevoel geven. Haar eerste streven, samen met de ne gen anderen, was het creeren van een clubhuis of wijkgebouw in Leusden-Zuid. „Daar ben ik ander half jaar heel druk mee geweest. Toen ben ik afgehaakt. Ik kon er niet meer van slapen, zo deprime rend vond ik al dat eindeloze ge praat. Ik hou niet van vergaderen. Ik*wil wat doen." Het clubhuis ging niet door. feit. Aan de toen haastig en spelen derwijs opgestelden voorwaarden is sindsdien nauwelijks iets veran derd. CIJFERS De eerste Hobbieskoop bood plaats aan twaalf deelnemers. Er kwamen een honderdtal bezoe kers die enthousiast reageerden. In enkele jaren groeide het aantal deelnemers van 12 naar 120 per keer, het aantal stands van acht naar veertig. Het aantal bezoekers is nooit geteld maar men schat het op ongeveer tweeduizend per jaar In de afgelopen vijftien jaar toon den 430 verschillende mensen ruim honderd hobbies. Veertien jaar werd de Hobbies koop in de hal van 't Palet georgani seerd. Eenmaal werd voor een ver bouwing uitgeweken naar het klei nere Loysderhoek. Dit jaar werd de school voor het eerst gehuurd van de nieuwe direkteur. „Hij heeft het direkt goedgevonden Hij is ge woon afgegaan op wat het team had gezegd en het oude school hoofd hem had ingefluisterd. Af gelopen zaterdag is hij helemaal vanuit Delft komen kijken. En maandag heeft hij gezegd 'volgend jaar weer.' fantastisch toch!" Eerst was het gebruik van de school gra- DISCUSSIES Deze voorwaarde zorgt voor jaarlijks terugkerende discussies want een hobby die aanslaat, groeit snel. Begonnen als een aardig heidje voor je eigen kmderen, je familie, je kennissen zit je voor je het weet dagelijks opdrachten weg te werken. De emge uitzondering op de regel is gebaseerd op het gewoonterecht. De Solidanteits- winkel behoort tot de oudste klan ten. Dankzij de inzet van iemand die hierin enthousiast vrijwilliger was, heeft de Hobbieskoop gestal te gekregen. Daarom mag de Soli- danteitswinkel ieder jaar op de Hobbieskoop verkopen. Alleen handvaardigheidsprodukten, dus geen koffie en geen folders. Ande re 'welzijnsorganisaties', verenigin gen en aktievoerders worden, tot hun grote spijt niet toegelaten. „De druk is wel eens groot ge weest maar we hebben vastgehou den aan onze opzet. De Hobbies koop is bedoeld voor ïndividue- len," aldus Jan de Gooijer. De vierde voorwaarde is het afdra gen van tien procent van de op brengst ter bestrijding van de kos ten. Leusden-Zuid inwoners heb ben de eerste rechten. De overige plaatsen worden in volgorde van belangrijkheid verdeeld onder oud-inwoners van Leusden, inwo ners van Leusden-Centrum die ge vraagd worden als gast te komen en mensen uit de rest van Neder land die iets bijzonders hebben te laten zien. Zeker de laatsten, vaak niet meer dan twee of drie, zijn het resultaat van jaarlijks speurwerk. „Mijn vrouw gaat werkelijk alle hobbymarkten in Nederland af en ik hobbel daar braaf achteraan," verklaart Jan de Gooijer beschei den „Daar ontmoet ze mensen die haar regelmatig doen uitroepen dat Hobby-isten vertellen belangstellenden over hun 'vrije-tijdverdnjf. is wat voor de hobbieskoop. Na verloop van tijd komen die mensen hier demonstreren, zoals nu de jon gens uit Oldenzaal met houten spelletjes." Op deze manier wordt het hele jaar doorgewerkt aan de samen stelling van 'de meuwe collectie'. In het voorjaar is er een vergadering voor alle betrokken medewerkers. Daar krijgt men de dia's van de afgelopen Hobbieskoop te zien, wordt de afgelopen expositie 'gee- valueerd' en de volgende bespro ken. TRENDS De foto's van de eerste Hobbies koop tonen een aantal hobbies en produkten waar we anno 1989 niet meer enthousiast van zouden kun nen raken. Een groot aantal rages en trends passeerden de revue. Iedere Hobbieskoop geeft een tijdsbeeld. Op de eerste Hobbies koop vonden de omgehaakte fles sen en blikken gretig aftrek. Stok- jesweven was heel populair, ma- kramé- produkten, geborduurde brillen-etuis en portemonees, zweethandjes, brooddeegfiguren, applicatietechnieken. Dit jaar lijkt de origami bijna voorbij. Vong jaar waren de bezoekers niet weg te slaan bij de stand waar reverspel den gemaakt konden worden. Dit jaar was het daarbij een stuk rusti ger. Dit jaar was de aandacht voor al gencht op de leerbewerking, de beren en de houten spellen. Aangemoedigd door drie mede werkers, Rolein Nieuwenhuis- Postel, Hennie Dillema-Rijksma en Elselien Boks, komen de herinne ringen aan bijzondere deelnemers boven. Riet de Gooijer denkt daar bij onmiddellijk aan al die fantasti sche deelnemers die er niet meer zijn. „Die missen we ieder jaar op nieuw. Zoals meneer Oorthuis se nior. Hij was vioolbouwer geweest en houtsnijder uit de Treek. Hij het ons zien hoe je kralenkettingen kon maken en tassen en houtsmjwerk. Heel wat mensen zijn bij hem in de leer gegaan." „En Nel Zijlstra maakte prachtige dingen van brooddeeg. Ton Kwin- „De Hobbieskoop is een ontmoetingsplaats van Leusden-Zuid geworden, met vele tentakels naar guiten."

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7