Dit is toch een plaatje, dat :oiets nog kan in deze tijd De auto is er 1 leusil er krant )eelnemers Hubertusjacht laten zich ioor regen niet weerhouden Leusdense winnaars honeymoomquiz ontvingen hoofdprijs Inbraak Vernieling WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 plaatselijk nieuws Verzamelen op het gazon voor huize Den Treek. Aan de shpjacht deden 40 ruiters uit het hele land mee. bonden. Je behoort niet individueel te rijden maar sterk op elkaar te letten. Je mag niet als eerste aanko men, de master en de fieldmaster mogen met gepasseerd worden," aldus de heer Van Santen. De gehele jacht geschiedt in een vaste formatie. Voorop lopen de honden en hun master. De master heeft een pack-horn (een klein toetertje) bij zich. Hiermee kan hij de honden terugblazen als ze het spoor kwijt zijn of eigenwijs hun eigen weg gaan. De master wordt geholpen door twee assistenten, de zogenaamde whipper-ins, zo genoemd naar hun lange zwemen, whips. Achter deze groep rijdt de fieldmaster. Hij begeleidt de groep ruiters. Het is heel belangrijk dat de fieldmaster de groep op ruime af stand van de honden houdt. De rui ters zouden anders het speurwerk van de honden kunnen verhinde ren. PLAATJE Op het grasveld voor Huize Den Treek, vond onder de herfst-zon de „lawn-meet" plaats. Dit is het ver trekpunt waar alle ruiters zich ver zamelen voor de jacht. Met hoorn geschal op de achtergrond brach ten de ruiters een toast uit op een goed verloop van het nieuwe jacht seizoen. De ruiters in hun rode jas jes, de amazones in het zwart; som migen traditioneel met hoge hoed, alsof de tijd heeft stil gestaan. Een oudere dame mompelde verrukt: „Dit is toch een plaatje, dat zoiets nog kan in deze tijd. Wat een histo rie." Een ander schertste: „Het lijkt wel of ze met dat hoorngeschal een veldslag aankondigen." Geen inte resse m het getrompetter en de uitgebrachte toast hadden de hon den. Zij inspecteerden liever de nog warme paardenmest. Er lopen ongeveer veertig honden mee in een jacht. Dit zijn zogenaamde fox hounds. Deze worden speciaal voor de shpjachten gefokt en ge traind. De Koninklijke Nederland se Jachtvereniging heeft ongeveer 80 honden in training. Uit deze hon den worden voor iedere jacht de meest fitte koppels geselecteerd. REGEN De jachtruiters wensen elkaar voor de jacht, een geslaagde rit toe. Verder spraken zij hun hoop voor goed weer uit. Helaas bleek die hoop ijdel. Bij de eerste tonen van het hoorngeschal kwamen ook de eerste druppels uit de lucht, en ver dween de zon alsof het schouwspel kleurig genog was. Om twee uur trokken de honden, ruiters en paarden in de stromende regen het bos m. Op zoek naar de „vos". En kele toeschouwers probeerden de jachtstoet te voet of per fiets te volgen langs de velden en wegen. Ze nchtten zich op het geblaf van de honden en het gedreun van de paardenhoeven. Anderen probeerden in hun auto vanaf de weg een glimp op te van gen van de ruiters. De regen bracht echter veel toeschouwers er toe na verloop van tijd huiswaarts te ke ren. Voor de ruiters was de regen een iets minder storende factor: „Die regen is jammer, vooral voor de toeschouwers. Zelf heb ik er niet dig jaagt men niet meer op echte vossen. De Sint Hubertusjacht is een zogenaamde shpjacht. Een slip is een kunstmatig getrokken vos- sespoor. Het wordt getrokken met jute lappen die maanden lang in een vossehok gelegen hebben. „Het leuke van een shpjacht is dat je soms dwars door de natuur heengaat. Als er een hek op je weg staat moet je er overheen, omdat je het vossespoor volgt dat door de shpdrager zo goed mogehjk is na gebootst," aldus de heer Van San ten, fieldmaster van de jachtvereni ging. De shpjacht was oorspronke lijk een Britse vorm van jagen. Om de vossen die de bossen vermel den te vangen, werd de hulp van ruiters, paarden en honden inge roepen. De termen die nu nog bij de jacht gebruikt worden zijn dan ook voornamelijk Engels. De Ko ninklijke Nederlandse Jachtvereni ging is in Nederland echter met opgericht ter bestrijding van vos sen. Vanaf het begin was het een vereniging die in het teken van de jachtsport stond. De vereniging werd in 1919 opgericht door een groep Amersfoortse cavallerierui- ters. Vandaar dat de eerste jacht van het seizoen nog steeds in Den Treek wordt verreden. ONTSPANNING Het jachtseizoen loopt ongeveer van november tot april. Er vinden ongeveer dertig jachten plaats. „Het is een pure ontspanning. Er is geen wedstrijdelement aan ver- master roept de meute bij elkaar. De groep is klaar voor de jacht. bossen van Den Treek. Het gazon van Hotel Den Treek fungeer de als ontmoetingspunt voor een veertigtal ruiters die vanuit het hele land kwamen en die zoals gewoonlijk weer veel be kijks trokken. schermheilige tegen hondsdol heid. Hij wordt herdacht op 3 no vember. Bij een jachtpartij anno 1989 gaat het er nog net zo aan toe als een eeuw geleden, toen de adel sjiek gekleed het bos in ging. Er is wel één belangrijk verschil. De jacht honderd jaar geleden was ter be strijding van vossen. Tegenwoor- IXUSDEN - Ruiters, paarden en helaas regen bepaalden [gelopen zaterdag het beeld van de jaarlijks terugkerende obertusjacht. De Koninklijke Nederlandse Jachtvereniging pende traditiegetrouw het seizoen met een jacht door de l hoorngeschal wordt het startsein van de jacht gegeveij. )e Sint Hubertusjacht was oor- onkelijk bedoeld om Sint Hu- tus (in de achtste eeuw bis- top van Luik) te eren. Volgens legende zou hij als jager op ede Vrijdag een reusachtig hert achtervolgd hebben. Het hert zou zich tenslotte naar hem gekeerd hebben met een schitterend kruis tussen het gewei, terwijl een stem Hubertus beval zijn leven in dienst van de kerk te stellen. Ook zou Hubertus een door hondsdolheid besmette man genezen hebben. Sint Hubertus is later uitgeroepen tot patroon van de jagers en be De meute probeert het spoor te vinden. zo'n last van. Als je op je paard zit merk je er minder van," aldus één van de ruiters. De paarden waren uitstekend verzorgd en zagen er schitterend mt, glanzend gepoetst en de meeste met ingevlochten ma nen. De ruiters zagen er smetteloos mt in hun njjasjes en witte rijbroe ken. Deze pracht en praal mocht met lang duren. Zodra de ruiters het bos m galoppeerden, kwamen de paarden vanaf hun hoeven tot aan hun buiken onder de modder te zitten en ook de rijbroeken ble ven niet lang wit. Na ongeveer 2,5 uur eindigde deze traditionele jacht en was de opening van het jachtseizoen een feit. Met een diner voor de deelne mers werd de dag bij een knap perend haardvuur besloten. De jacht is begonnen. De ruiters volgen de honden op grote afstand, om het spoor niet te verstoren. LEUSDEN - Bij een inbraak in een bijgebouw van de School voor Wijsbegeerte aan de Dodeweg zijn in de nacht van woensdag op don derdag een televisie, een telmachi ne en een telefooninstallatie weg genomen. Over de> identiteit van de inbrekers tast de politie nog m het duister. LEUSDEN - Basisschool De Heerd aan de Berkelwijk was het mikpunt van vernielzuchtigen. Onbekenden sloopten loodranden langs raam kozijnen en een opstaande rand van een lichtkoepel. De schade be draagt 2.500,-. De vernieling is donderdag geconstateerd. fóDEN - Ze kregen hem echt, ïuto die ze wonnen in de Ho- aoon-quiz. Op 6 oktober d het kersverse Leusdense fpaar Buis-Fokkema winnaar ^ze Tros televisie-quiz van Brandsteder. De hoofdprijs, auto werd vorige week over- digd. "Slijk begon het allemaal uit Seintje. Jeanet Mijnheer, zag 'proep voor nieuwe kandidaten [de populaire spelquiz. De lief- bers moesten in september °uwd zijn. Zij dacht onmiddel- haar vriendin en collega fóoed Fokkema die in septem- longstleden getrouwd is met teen Buis. Ze schreef een en- ^■aste brief over het jonge echtpaar naar de Tros 'in Aaals- meer'. Daarvoor vroeg ze toestem ming aan Welmoed. ,Je ziet maar wat je doet," heeft Welmoed ge zegd zonder ooit te verwachten dat daar iets uit voort zou komen. Dat kwam er wel. Eerst een dik pakket vragen, compleet met een verzoek om foto's te sturen en een zelfge maakt videofilmpje. Onder het motto 'wie A heeft gezegd moet ook B zeggen' werd met veel ple zier het filmpje samengesteld. De benodigde apparatuur werd ge huurd. Welmoed weet nu dat van de achtduizend echtparen die zich aanmeldden, slechts twaalfhon derd echtparen de volgende stap namen. Daarvan werden er drie honderd uigenodigd om naar de U studio te komen. Het eerste optre den voor de camara's beviel Wel moed uitstekend. Voor de proefop- namen moesten ze spelletjes doen, zingen en toneelspelen. „Het was een hele leuke dag. Iedereen die daar werkt is jong en enthousiast. Het lijkt me heel leuk om daar te werken." Welmoed noch Jan Leen hadden enige ervaring in zingen, spelletjes of toneelspelen. „We deden het gewoon. Het was nog steeds een geintje maar het werd al een beetje serieuzer. Omdat het zo leuk was dachten we niet aan ophouden." Van de driehonderd genodigden bleven na selectie 30 echtparen over die in de tien geplande shows te zien zullen zijn. In de tweede show was het Leusdense echtpaar, dat sinds september in Leusen- Zuid woont, de winnaar. Vriendin Jeanet kreeg nog spijt van haar brief naar Aalsmeer want het bete kende dat ook zij mee moest opko men en het lied moest meezingen. „Ze durfde nauwelijks en was bang om op de televisie te komen." Het leukste onderdeel was volgens Welmoed zonder twijfel het toneel spelen. „Het stukje dat we moesten opvoeren ging compleet de rrust in maar toch. Ik moest samen met John Leddy, Koos uit 'Zeg eens AA', een koffer door de douane smok kelen. Dat werd een compleet fias co maar we hebben wel gelachen." „Verder alles erom heen was echt om nooit te vergeten. We wer den als VIP's behandeld, de hele dag. Lekker eten, veel lekkere hapjes en een gastvrouw die spe ciaal voor ons zorgde. Echt een belevenis."De winnaars hielden niet alleen een auto aan hun gas toptreden over. In totaal wonnen ze tien pnjzen, waaronder een reis naar de Dominicaanse Republiek (ze gaan in januari), een magne tron, kristal, electrische en audio- artikelen, dekbedden, een tele foon- en een haarkrulset. In Leusden-Zuid is zeker één echt- teen neemt de sleuteltjes in ontvangst van de auto die geleverd werd door de firma Molenaar uit paar heel gelukkig. Amersfoort. Zijn echtgenote, Welmoed, kijkt toe.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9