eusdense kinderen op de /ersiertoer in Rotterdam Eindelijk ...de zeehond is los i -1 p Ov c te CBEB* iiiki u Debbie en de eikelnatuurclub Eva op de radio eusder krant 10 WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 plaatselijk nieuws 11 DEN/ROTTERDAM - Wat doe je wanneer je een hele lag roomtaart in de snikerkorreltjes laat vallen? Ilse wist het. jewoon de taart weer opvissen. Het teveel aan suiker aflikken p een nieuwe laag slagroom aanbrengen. Ilse liet haar kun- >n zien in het Rijnhotel in Rotterdam. Zij was daar met 36 dere kinderen van haar school om taarten te versieren, denaar Jan Roersma die bij het Rijnhotel werkt had een l idee gehad. Hij had bedacht dat wanneer 37 kinderen in n' hotel taarten zouden komen versieren, er vast heel veel Uografen, journalisten en zelfs televisiemensen op af zouden anen. Die zouden dan iets kunnen zien van het versieren en lagen waarom deze kinderen dit mochten. Dat mocht omdat I Rijnhotel meedeed aan een actie. Een actie waarbij aan- icht werd gevraagd voor de grote kans op ongelukken die inderen kunnen krijgen vlakbij of in het huis. mooiste taaiten gingen naar aderen die in het Sophia kinder- ikenhuis in Rotterdam liggen, or de aandacht voor het taarten rsieren hoorden de mensen ook n de speciale muziekuitvoenn- n die werden gegeven. Het geld it het publiek daarvoor betalen q| oest, wordt gebruikt om iedereen gevaarlijke situaties te wijzen, m zo ongelukken te voorkomen, jdens het taarten versieren ble- in de concerten al uitverkocht te Daarvoor aandacht vragen :uslfcs dus met meer zo nodig. Maar >er dereen bleef het leuk vinden. Jan ersma, omdat zoveel persmen- itd ilej fijl if,51 Ro: 9. n kwamen kijken in zijn hotel om zien hoe aardig ze daar voor js: 'Inderen waren. De patiënten in m( 1 kinderziekenhuis die vast nog rtd wit een stuk taart hebben gehad 0I et zoveel slagroom, vruchtjes en locolaatjes. En de kinderen van isisschool 't Ronde omdat ze een tstapje hebben gemaakt dat echt kker was. Leerlingen van de basisschool 't mde gaan nooit op schoolreisje. :e school doet andere leuke din- in. Wat met wil zeggen dat de erlingen een schoolreisje met uk zouden vinden. Dat vinden ze el. Een van de leerlingen is Linda srstoep. Zij is het buurmeisje van Roersma, de hotelmeneer of 'general manager" of wel ïe- and die de algemene leiding ieft. Toen Jan Roersma zijn goede ee kreeg om kinderen taarten te in versieren, wist zijn buurmeis- Linda wel een paar kinderen die daarvoor kon uitnodigen. Zo ?am het dat op woensdagmiddag december om half een, 37 eerlijk Igelote bovenbouwers in de bus ar Rotterdam stapten. Bij het Rijn- itel was de rode loper al uitge- I gd. Het Rijnhotel is een deftig Hel. Het is tien verdiepingen cg. Om er een nacht in te mogen ipen moet je driehonderd gulden stalen. Jan Roersma liet de kinde- De rubriek met-Leusdens nieuws voor. over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Doo> Md'iannc de Vale* Landjonker 23 Leusden ren een slaapkamer zien. Een held vroeg of ze het bed mochten uitpro beren. Dat mocht maar hij deed het met. Het commentaar op de sjieke kamer was: „Ziet er goed uit." Op de vraag of zij thuis ook zo'n slaap kamer had, zei een meisje: „Nee, maar wel zo'n televisie." Ze kregen ook het restaurant te zien en de keukens. Uiteindelijk kwamen ze in een zijzaal van het hotel. Daar stonden op een grote tafel 37 kale taarten, bestaande uit twee lagen. Op de mooie vaste vloerbedekking lag een stevig stuk plastic. Alle kinderen kregen een schort die bij veel kinderen vooral de tenen goed beschermden. Voor ieder kind was er ook een koks muts. Op die manier uitgedost mochten ze beginnen. De jassen gingen uit, maar de handen werden niet gewassen. De koks van het Rijnhotel kwamen binnen met wel tien grote bakken slagroom. Die slagroom deden ze in grote spuit zakken. Ze deden een keer voor hoe je daar mee spuiten kon. Ge woon de zak leegwringen. Niet ie dereen had direkt door dat je daar voor de zak bovenaan moest dicht houden. Er was er minstens een die in het midden begon met als gevolg dat de slagroom er bovenuit kwam. De slagroom was gelukkig erg lek ker, zodat opruimen geen pro bleem was. Eerst werd de onderste taartlaag bespoten, daar ging de tweede taartlaag op. De bovenkant werd ook bespoten en daarna versierd. Bij sommige kinderen was de vul ling bijna een decimeter hoog. Na een beetje drukken werd die dan lager. De kinderen werkten met hun tong uit de mond. De meeste hadden zo'n spuit nog nooit vastge- had maar het beviel en ging steeds beter. Steeds meer fotografen kwa men binnen. Van één fotograaf moest Therra slagroom op zijn neus doen en een ander spatte wat op een jongen zijn schort. De kinderen waren veel te druk bezig om daar een slagroomgevecht uit voort te laten komen. Wanneer iemand slagroom op zijn schoort kreeg, veegde zijn klasgenootje het er ge woon even af. De hotelkok deed voor hoe je de zijkanten van een taart in de slag room zet. Ie neemt de taart aewoon op je ene hand terwijl je met je andere hand de slagroom op de zijkanten smeert. Zie je het voor je....zo'n dik met slagroom inge smeerde taart wiebelend op je ene hand terwijl je met je andere hand reikt naar de slagroomkom die net buiten je bereik staat.... Hier en daar viel een taart maar nergens was de schade onherstel baar. Door een dot slagroom zag je er geen barst van. Veruit de meeste deden het keurig. Na de slagroom kwam het creatieve versierwerk. Op de tafel werden bakken vol chocoladeblaadjes, kersjes, man darijntjes en bruine suikerkorrels neergezet. De suikerkorrels voor de zijkant, de rest voor bovenop. Toen begon het kunstenaarsbloed te koken. Regelmatig deden de versierders een stapje achteruit om hun werk te bekijken en om de goede plaats voor nog een kersje te kunnen kiezen. Er stond zoveel op tafel dat het onbeleefd zou zijn er niet veel van te gebruiken. Met slagroom besmeurde kersjes, cho colaatjes en mandarijnen staan slordig. Ze werden onmiddellijk vervangen. Vervangen exempla ren werden op een doeltreffende manier opgeruimd. Je at ze gewoon op. Slagroomtorentjes moesten re gelmatig opnieuw opgebouwd worden. Sasja had haar taart zo hoog ge maakt dat de deksel van de doos onmogelijk dicht kon. Martijn had flink wat chocola tussen de twee lagen gestopt en Tijs had er een soort kroon van gemaakt. De tien mooiste taarten kregen een marse peinen bordje met 'van harte beter schap' er op. „Ik ben helemaal niet ziek," probeerde een versierder nog, maar zijn taart was niet voor hem maar voor de kinderen in het ziekenhuis. De taarten in de doos doen bleek een kunst apart. Een jongen hep als een echte ober, met zijn taart op een hand boven zijn hoofd, naast het plastic naar de ta fel met de dozen. Hij struikelde- nadat hij de taart had neergezet. Voor de hotelingang moesten alle kinderen poseren voor de foto grafen. Dat duurde even en daarom bleven er weinig kersjes, manda rijntjes en vooral chocolaatjes over. Uiteindelijk kwam iedereen op de foto. De kinderen vroegen aan een fotograaf: „Van welke krant bent u." Het antwoord was: „Van alle kranten." „O die lees ik niet," was het commentaar. Op het laatste momen wilde Jan Roersma in het midden. Hij ging bovenop een taart zitten! De scha de viel mee. Iedereen kon de bus in op weg naar het ziekenhuis. „Taar ten rechtop houden, niet pletten, op je schoot houden," waren de beve len. Hier en daar ging toch wat scheef. Een deksel werd schoon gelikt. „Zo deze is in ieder geval goedgekeurd," wist deze versier der zeker. De kinderen werden stil toen ze voor de deur in het zieken huis uit een ambulance een bran card zagen komen. Op de bran card lag goed ingepakt een kind. Tot nu toe was het een vrolijke boel geweest, maar dit was waar het om ging. De brancard maakte nog meer indruk dan de drie patiënten die boven op ze zaten te wachten. Twee van die dne keken vrolijk. De kleintste was te klein en werd al snel terug naar de zaal gereden. Nathalie speelde piano terwijl de koekjesschalen wel drie keer rondgingen. Na het bekijken van een video vertelden de twee pa- tienten Erik Jan en Ali hoe ze in het ziekenhuis terecht gekomen wa ren. Enk Jan bleek van zijn skate board gevallen. Hier en daar werd nog gegrinnikt. Maar...toen Ali vertelde hoe een vrachtauto het vel van zijn benen had gereden, luis terde iedereen ademloos. Kinder chirurg dr. F.W.J. Hazebroek ver telde veel. Alles werd uitgezonden op de ziekenhuis-televisie. De kin deren mochten vragen stellen. Dat deden ze en daardoor konden ze gelijk iets vertellen over wat ze zelf hadden gehad of hadden meege maakt. Hazebroek had al gevraagd of ze weieens fietsten met een walkman op. „Nee," was het ant woord, „We hebben alleen fietspa den." Skateboarden dan...ja dat weL Hij vertelde dat de meeste kin deren die in een ziekenhuis terecht komen een ongeluk hebben ge had. In de papieren die bij de actie hoorden stond dat er ruim twee maal zoveel kinderen doodgaan door een ongeluk dan door bij voorbeeld kanker. Eén op de tien kinderen komt jaarlijks bij de dok ter na een ongeval. Juist om kinde ren beter te kunnen helpen was de actie opgezet waaraan de kinderen meededen. Niemand dacht dat in een kinderziekenhuis de dokters kinderen waren, maar waarom een ziekenhuis speciaal voor kinderen was. werd wel uitgelegd. Kinderen moeten op een spe ciale manier behandeld worden. Van het vragen stellen konden de Montessori-leerlingen nauwelijks genoeg krijgen. Eindelijk brak toch het moment aan voor de spe ciale overhandiging van de taarten. Spontaan besloot een van de mee gekomen leerkrachten niet meer dan tien taarten mee naar huis te nemen en de rest weg te geven. 27 taarten bleven achter. In het donker kwam iedereen terug in Leusden. De meeste schorten waren gescheurd. De meeste koksmutsen hadden vaak hele eigenaardige vormen gekre gen. Bij de een stonden de puntjes naar buiten gevouwen, bij de ander naar binnen en bij een derde om en om. Ze waren leuker dan aan het begin. De volgende dag aten de grote versierders met hun klasgenoten tien taarten op. Dat was ruim ge noeg. Er zat veel slagroom op. ACHTERVELD - In Achterveld verschijnen minstens twee tijd schriften. Allebei de tijdschriften verschijnen onregelmatig, staan vol met wetenswaardigheden over dieren en worden gemaakt door kmderen. Ooit heeft deze krant aandacht besteedt aan de krant die door Jacob Muller en zijn vnenden wordt samengesteld. Maar Maar ten en Menno, beide 9, doen bijna hetzelfde, maar iets anders. Maar ten is de hoofdredacteur. Dat staat ook te lezen op zijn klep. Hoofdre dacteuren schijnen zo'n pet altijd te dragen, vooral als het stripSguren zijn. Menno noemen we daarom maar eindredacteur. Een eindre dacteur is minstens zo belangrijk. Het blad wordt uitgegeven door de eikelnatuurclub. We zochten een naam voor ons blad en Menno vond een eikel, vandaar de naam,ver telde Maarten. Samen maken ze het blad. Andere kinderen helpen ook weieens maar Maarten en Menno zijn er altijd bij. Ze zijn daar al minstens een jaar mee bezig. Er verscheen al een blad over de panter, het paard, het pandabeertje, de zeehond, de buf fel en de zeearend. In het blad staat altijd een versje over een dier met een bril. Steeds een ander versje. Soms een zelfverzonnen verhaal en vaak een tekening van Maarten z'n vader. Ze hebben tweeentwintig abonnees. Een woont er in Afrika. Beide jongens houden van de na tuur. Beide zijn lid van het Wereld Natuur Fonds. Maarten maakt voor al graag boswandelingen, samen met zijn vader. Zijn vader vertelt dan hoe de bomen heten en soms wijst hij naar een vleermuisje dat in de lucht te zien is. „Die schieten gewoon door de lucht, dat is heel mooi om te zien, "zei Maarten. Men no houdt ook van bos, maar ook van de hond uitlaten en dan met stok ken gooien die de hond terug brengt. Hij bouwt ook graag hutten in het bos en zou daar het hefst in bhjven slapen om 's morgens heel vroeg naar de herten te kunnen lajken. Menno heeft een hond. Maarten heeft een komjn. Het ko nijn heet Debbie en is nog heel jong. Maarten kreeg haar als ba- bietje m september voor zijn ver jaardag. Maarten koos een konijn, omdat hij een dier zocht dat hef en zacht was. Een olifant was te groot. Debbie mag af en toe los in de kamer, maar moet nog veel leren. Van de planten afbhjven bijvoor beeld Ze heeft van de kamerplan ten gegeten en is daar ziek van geworden. Gelukkig was er een dokter in de buurt. 1" De zeehonden worden van het schip overgeladen in een rubberbootje, voordat zij worden losgelaten op het wad. LEUSDEN - Het is eindelijk gelukt. Leerlingen van basisschool De Vallei hebben eindelijk een door de school geadopteerde zeehond persoonlijk teruggebracht naar de Waddenzee. Eind vorig jaar ging het avontuur niet door, omdat een zeehond ziek werd. Dit voorjaar maakten leerlingen een vergeefse reis naar Pieterburen omdat er toen te veel wind stond om met een klein bootje de zee op te gaan. Drie maal scheepsrecht. Dit keer is het gelukt. Op woensdag 6 december moest Marijn de Ruiter heel vroeg zijn bed uit. Hij was de leerling die samen met meester Kees Kooyman het wad op mocht. Kooyman kwam hem op kwart voor vijf 's morgens ophalen. In de Eemshaven, vlakbij Delftzijl, vertrok tussen half acht en acht uur het schip 'De Harder'. Met dit schip zouden de zeehonden te rug naar het wad worden gebracht. Kees Kooyman en Marijn waren op tijd. Aan boord bevonden zich de schipper John de Boer. Lenie 't Hart van de zeehondencrèche, een Ja panse televisieploeg, twee Duitse journalisten, een natuurfotograaf en iemand die één van de zeehon den indertijd had gevonden. Kees Kooyman heeft 'zijn' Valeischool de eerste zeehond laten adopteren met geld dat hij verdiende door het Pieterpad te lopen. Dit pad loopt van het uitsterste puntje van Lim burg naar Pieterbuuren dat hele maal bovenin Nederland ligt. Daar na heeft de school nog meer zee hondjes geadopteerd. Adopteren betekent in dit geval dat de leerlingen geld inzamelen om naar de zeehondencrèche in Pieterburen te sturen. Met dat geld wordt de verzorging van een zee hond betaald. De zeehonden ko men in de crèche doordat ze te vroeg hun moeder zijn kwijtge raakt of ziek werden. In de crèche blijven ze tot ze groot en gezond genoeg zijn om het weer in de Waddenzee te redden. De zee hond waarvoor de Valeischool geld voor de verzorging betaald had, heet Pieternel. Kees Kooyman en Manjn dachten dat ze Pieternel gingen wegbrengen. Dat bleek niet zo te zijn. Pieternel was al eerder vrijgelaten Dit keer waren de zee honden Karei, Manjke en Miranda aan de beurt. Het bleek nog een hele kunst om een goede plek te vinden waar de zeehonden konden worden vrijge laten. Op zee bleek het weer vol gens Marijn behoorlijk ruig te zijn. Op zoek naar een rustiger plekje voeren ze langs de zandplaat 'de Hondt'. Een goede naam voor de zandplaat want er lagen zeehonden op te slapen. Een stukje verderop kregen Karei, Manjke en Miranda de vrijheid. Daarvoor werden ze eerst m een klein rubber bootje geladen Het kleine bootje voer naar een zandplaat waar iedereen uitstapte. De Japanse filmploeg maakten er een heel feest van Ze maakten opnamen voor een Japans kinder programma. Marijn mocht in die opname meespelen zodat hij bin nenkort in Japan op de televisie komt. Hij moest een spandoek op houden. Daarop stond in het Japans zoiets van „Van harte beterschap zeehonden." volgens Kees Kooy man. Marijn dacht dat er „Veel suc ces met de zeehonden" op stond. Eindelijk gingen de hokken open. Het was HET MOMENT waar ie dereen heel lang op gewacht had. Reden voor een feestje. De Japanners hadden daarbij liefst een feestelijke knal laten horen maar daar stak Lenie 't Hart een stokje voor. Van de knal zouden de zeehonden veel te hard schrikken. Ze moest wel, volgens Japans ge bruik, een gouden bal open trek ken Daardoor kwam uit de bal heel veel confettie. Zie je het voor je....een paar mensen in de kou, op een stukje zand midden in de Wad denzee, die m de confettie-regen staan. moet een mooi gezicht gewei. zijn. Dat vonden de zee honden waarschijnlijk ook, want ze hadden helemaal geen haast om in zee te verdwijnen. Ze bleven nog een hele poos in de buurt om de fotografen in de gelegenheid te stellen hen van alle kanten te laten fotograferen. Toen de vloed opkwam en het zandplaatje steeds kleiner werd, ging iedereen terug aan boord. Al leen de zeehonden bleven achter en leken het best naar hun zin te hebben. Aan boord werd een echt feestje gevierd... compleet met bruine bonensoep en andere drankjes, waar je weer warm van werd. De Japanners werden er ook slaperig van. Marijn schreef ten minste in zijn verslag: „Na het eten lagen de Japanners te slapen haha- hihi. Het was lekker." Manjn had helemaal geen slaap. Hij mocht naast de schipper staan en naar de radar kijken. Manjn heeft een avontuur meegemaakt waar alle kinderen van zijn school, om over de rest maar te zwijgen, van dro men. Marijn houdt het spandoek op voor de camera van de Japanse televisieploeg. Over de tekst die erop stond had hij een andere mening dan meester Kooi)man. Op weg naar het wad. Het was eerst wel even wennen in de nieuwe omgeving, want het duurde even voordat deze zeehond wegschuifelde. LEUSDEN - Aanstaande zon dag is Eva Smoorenburg op de radio te horen. Eva vertel de in deze krant ooit eens iets over haar Barbies. Eva ver andert haar Barbies in toffe meiden of in intelligente za kenvrouwen. Elly van Ice- nen kwam twee weken gele den naar Leusden voor het maken van haar radiopro gramma. Zij interviewde twee Leusdense kinderen in de speelgoedwinkel. Bij die gelegenheid zag ze het stukje in deze krant waarin Eva haar Barbies liet zien. Elly vond dit zo leuk dat ze Eva op ging zoeken. Het gesprek met Eva wordt aanstaande zondag, 17 december, uitge zonden op radio 3 tussen 8.00 en 9.00 uur. Het programma heet Heksennest.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11