Importeur motorhomes moet wachten met verbouwen Meevaller van ruim irier ton op begroting Een overtuigend concert van Ramselaar en Lorijn iniedijk moet wijken bedrijvenpark ■Sint Joseph vindt" ■geen belegger* ■voor nieuwbouw* Geen groothandel in viskwekerij De Jongh Stukadoorsbedrijf naar Ruige Veld Eerst bestemmingsplan Paardemaat vaststellen 'ollege stelt voor bedrag te gebruiken rooi nieuw beleid Inspraak over busroute Alcohol controle School beklad Ook gevolgen voor renovatieplannen Vuurwerk vandalen gepakt Frühschoppen Reintje de Vos (3) politiek door Jim ten Boske LEUSDEN - Een meerderheid van de commissie Ruimtelijke Ordening heeft moeite met het nu toestaan van verbouwingen aan het voormalig restaurant Van der Wiel. Vooruitlopend op de vast stelling van het bestemmings plan „Paardenmaat" wilde de commissie nog niet de door B. en W. voorgestelde procedure vol gen. Wethouder De Jongh kreeg al leen steun van Joop Kool (L85) die geen moeite had met de vestiging van de importeur voor motorho mes. Het college zal zich beraden of het voorstel nog deze maand aan de raad zal worden voorgesteld. Het ligt in de bedoeling dat het bestemmingsplan „Paardenmaat" in februari zal worden vastgesteld. Wellicht dat dan duidelijk wordt of de camperimporteur kan gaan bouwen en verbouwen. iEUSDEN - Het begrotingstekort an de gemeente Leusden over 939 komt vrijwel op nul uit. Dat lijkt uit de najaarsnota, die vori- t week gepubliceerd werd. Aan et begin van het jaar werd er ^g van uitgegaan dat er een te- ort van 696.000,-- zou zijn, aar uit de voorjaarsnota bleek dat dit 195.000,- lager uit zou vallen. Het afgelopen jaar waren er een aantal mee- en tegenval lers. Het saldo daarvan is 421.000,-. Dat betekent dat na verrekening van een tweetal be- grotingswijzingen er van het oor spronkelijke begrotingstekort nog maar 6.000,- overblijft. Het college van burgemeester stelt daarom voor het saldo van de mee- en tegenvallers te gebrui ken om nieuw beleid mogelijk te maken. De belangrijkste meevallers in 1989 waren een hogere uitkering van het gemeentefonds (het geld dat de gemeente van de rijksover heid ontvangt). Die uitkering was 431.000,- hoger dan verwacht. Ook de rente-opbrengsten vielen mee. Dat kwam omdat het rentepercen tage van het door de gemeente op korte termijn belegde geld 2 pro cent hoger was, dan oorspronkelijk was geraamd. Dat zorgde voor een meevaller van 291.500,-. Een an dere belangrijke meevaller is een lager bedrag dat aan sociale lasten 762.000,-) voor het ambtenaren apparaat betaald moest worden. Ook de overige personeelslasten vielen mee 76.000,--). Daar staat echter weer tegenover dat er 125.000,- meer aan salarissen be taald moest worden dan oorspron kelijk geraamd was. Het college heeft nog geen bestemming voor het saldo van mee- en tegenvallers. Wel stelt zij voor het bedrag toe te voegen aan de reserve nieuwe be leidsvoornemens. Het bedrag zou dan via het Meerjaren Activiteiten Plan een bestemming kunnen krij gen. LEUSDEN - In januari komt er en informatie-avond over het "penbaar vervoer. Dit deelde vethouder De Jongh mee tijdens le commissievergadering Open bare Werken en Ruimtelijke Or- lening. Op 20 december heeft het colle ge een vooroverleg met de VAD om de info-avond nader in te vul len. Tijdens deze bespreking komt ook de mogelijkheid van een nieu we route via de nieuwe aansluiting op de A-28 bij de Randweg aan de orde. LEUSDEN - Een drietal Leusdena- ren met een borreltje op liep vrij dag in de regio Eemland in de fui ken van de politie, die in het kader van de actie "Rij alcoholvrij' een grootscheepse controle hield op diverse plaatsen. Twee plaatsge noten kregen een waarschuwing. Tegen de derde is proces-verbaal opgemaakt. LEUSDEN - In het weekeinde heb ben onbekenden vernielingen aan gericht bij de dependance van de Rossenbergschool. Er werden fles sen kapot gegooid en muren be klad. LEUSDEN - De vestiging van een groothandel van bloemsierartike- I len in de viskwekerij aan de La- 1 peerseweg gaat niet door. De voor- malige kwekerij is het eigendom van wethouder De Jongh. Nadat de adspirant-koper van de gemeente een brief had ontvangen met dui delijke regels over wat wel en niet in het Leusdense buitengebied is toegestaan, trok deze zich terug, omdat hij niet aan deze eisen kon voldoen. LEUSDEN - Na de toezegging van wethouder De Jongh dat het stukadoorsbedrijf Th. Wouters al het benodigde materiaal binnen zal opslaan, ging de commissie Ruim telijke Ordening akkoord met de verhuizing van dit bednjf naar 't Ruige Veld. Over enige tijd zal deze onderneming Leusden-Zuid verla ten. Naast kantoor- en bedrijfsacti viteiten is op de aangeboden ka vels ook met woonruimte rekening gehouden. ACHTERVELD - De bouw van 23 bejaardenwoningen bij Huize Sint Joseph wordt later uitge voerd dan eerst was verwacht. De stichting Sint Joseph heeft voor het project geen financie ringsmaatschappij kunnen vin den. Nu de aanvraag niet voor 1 de cember bij de provincie is inge diend loopt het plan van Smt Jo seph vertraging op. Wethouder De Jongh van Open bare Werken deelde de raads commissie vorige week donder dag mee dat de gemeente met de provincie een nadere regeling hoopt te treffen. Na dit overleg zal het gemeentebestuur bezien hoe te handelen met de in uitvoering zijnde renovatie van een complex bejaardenhuisjes. De financiering van deze herstelwerkzaamheden hangt nauw samen met de beoogde grondverkoop aan de projektontwikkelaar van de 23 meuwbou wworungen LEUSDEN - Op de Pauwenhoeve konden dinsdagavond om 19.00 uur de eerste 'vuurwerkvandalen' van dit jaar worden aangehouden. De politie maakte proces-verbaal op tegen twee jongens (14 en 15 jaar) uit Leusden. Zij hadden zogenaam de strikers in verschillende PTT- bussen gegooid, die daardoor ver nield werden. De politie zal streng optreden tegen overlast veroor zaakt door vuurwerk. ACHTERVELD - Zondag zal er weer Früschoppen zijn in D'Ouwe Peerdestal bij hotel De Roskam. De aanvang is om 11.30 uur. De muzikale medewerking wordt dit maal verleend door de kapel De Bevelanders. Zij spelen Oosten rijkse muziek. (RC) creatieve oplossingen bij de verkaveling. Ton Voortman (WD) vroeg om een uitgebreide milieuparagraaf en kreeg van wethouder De Jongh als antwoord dat dit vooral betrek king heeft op metingen naar ge luidsbelasting (A-28) en de eventu eel te nemen geluidswerende maatregelen. „Dit gaat te kort door de bocht", stelde Ineke Jansen (PvdA) vast. „Er moeten alternatie ven worden uitgewerkt en de ver houdingen tussen economie, milieu en historie dienen nader te worden belicht," vond ze. De suggestie van Joop Kool (L85) om het ontwikke lingsplan „De Horst" ook in de commissies Financiën en Milieu op de agenda te plaatsen, kan m het komende voorjaar werkelijkheid worden, meldde wethouder Joost de Jongh. De afwezige fractievoorzitter van D'66, Ep Oostra, had telefonisch aan de wethouder laten weten gaan bezwaren te hebben tegen de af graving, omdat nu eenmaal niet al les bewaard kan worden. Het ziet er naar uit dat Leusden een hoog waardig bedrijvenpark rijker wordt met een ecologisch en histo risch monument. Het door Harm Offereins (GPV/SGP) genoemde Utrechtse voorbeeld van het mo derne muziekcentrum Vredenburg waarin een historische vesting muur is opgenomen, is m dit geval niet zo geslaagd merkte hij op. Het was kenmerkend voor de keuze: kiezen of delen. Een optimale verkaveling met economisch rendement kan alleen, indien de Liniedijk en de begelei dende beplanting nagenoeg ver dwijnt. Zo was de mening van de meerderheid van de raadscommis sie Ruimtelijke Ordening. en honden. En of het decime ren van de vossenstand een middel zou zijn om het over brengen van rabies te voor komen is nog de grote vraag. Het middel zou wel eens er ger kunnen zijn dan de kwaal. De opengevallen plaatsen worden namelijk weer ingenomen door vossen van elders, die dragers van het rabies-virus kunnen zijn, waardoor diet juist de ver spreiding in de hand werkt. Vossen kunnen trouwens te gen hondsdolheid gevacci neerd worden. Dit wordt ge daan door gehaktballen of kippebouten in hun jachtge bied te verspreiden waarin serum is vermengd. Proeven in de Verenigde Staten en in Zwitserland hebben bewezen dat deze manier van vaccina tie goede resultaten oplevert. Er kon worden vastgesteld dat ongeveer tachtig procent van de vossenpopulatie op die manier tegen hondsdol heid was beschermd. Een aanvullende manier om verspreiding van rabies door vossen te voorkomen is door jonge dieren te vangen en middels een 'prik' immuun te maken. Die jongen worden, na verloop van tijd, door hun ouders uit hun gebied ver jaagd en verspreiden zich in de omgeving, waardoor een voor rabies ongevoelige po pulatie ontstaat. Niettemin wordt de vos in de jachtwet nog altijd tot het schadelijk wild gerekend. Hij mag dus het gehele jaar door worden bejaagd. Dat be tekent niet alleen dat ze ge schoten worden, maar jon gen worden uit het hol opge graven, in kooien gevangen, vergast, verdronken of dood geknuppeld. En het ziet er voorlopig niet naar uit dat daar verandering in komt. G. van L. WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 »n LEUSDEN - Het was voor de commissieleden Ruimtelijke rdening afgelopen donderdag kiezen of delen. Bij de ontwik- ïling van het bedrijvenpark „De Horst" is het van belang om juist verkavelingsplan vast te stellen. Het terrein ligt tus- Iin de Bankgiro en de Beco en wordt doorgesneden door de yarteweg en een groot gedeelte van de ernaast gelegen :orische Liniedijk. Het oriënterend overleg tussen b. en w. de commissie diende duidelijkheid te verschaffen over het ij ven voorbestaan of de afgraving van de Liniedijk. naar de Utrechtse Heuvelrug. Het CML ziet de dijk als een groene brug en zal daarom het gemeente bestuur vragen om voorzieningen te treffen die de trekroute van das sen en boommarters zo veilig mo gelijk maken. „De ruimte tussen de bebouwde kommen wordt kleiner en wordt doorsneden door wegen aanleg. Dit is des te meer reden om maatregelen te treffen tussen het verkeer op vier wielen en vier po ten zo verklaarde KJara Heyman na het overleg. CREATIEF Het overleg mondde uit in de conclusie dat de Liniedijk afgegra ven zou moeten worden. Het colle ge kan het plan nu verfijnder uit werken. In de notitie knjgt een klein stukje van de huidige dijk een recreatieve functie. „De PvdA fractie wil de dijk in tact laten," zo liet Ineke Jansen weten. „Leusden '85 wil alleen een geplande toe gangsweg door de dijk toestaan", zei Joop Kool. De meerderheid van de raadfracües stemden tijdens de tweede overlegronde in met de door Harm Offereins (CPV/SGP) en Wil van der Kar (CDA) genoemde In de vorige afleveringen is getracht u een gunstiger beeld te schetsen van de vos dan de slechte reputatie die dit miskende dier over het al gemeen geniet. De menin gen, daarin naar voren ge bracht, worden gelukkig door steeds meer mensen in gezien en daarom wordt, door zijn haters, de laatste tijd een ander argument uit de lade gehaald om het dier naar het leven te staan, na melijk rabies of hondsdol heid. Dat is een, ook voor mensen, gevaarlijke ziekte, die, onder meer door vossen, kan worden overgebracht. Onder meer. Er zijn dus nog andere diersoorten die daar verantwoordelijk voor zijn, bijvoorbeeld dassen en ook uw eigen huisdieren-, katten der. Beide musici waren goed op elkaar ingespeeld. De muzikale benadering van de pianist verraad de niet alleen vakmanschap, maar ook een flinke dosis routine. Dit speelgemak leidde hem in zijn, overigens spaarzame, romme lige momenten met speels gemak in juiste banen. Zijn piano-solo had een tweedelige funktie. The Lake in the Mountains van Ralph Vaug- han Williams is meer dan een in strumentaal intermezzo. De keuze van deze kabbelende muziek komt over als een prelude op de liede ren cyclus The House of Live van dezelfde componist, ook al is deze solo ruim veertig jaar later ge schreven. Het sierde Lorijn dat hij het intermezzo niet heeft aangegre pen om eens flink uit te pakken. Niet alleen de zanger, ook het aan dachtig luisterend publiek kreeg zodoende de gelegenheid om even op adem te komen. Vaughan Wil liams schreef deze cyclus op een serie sonetten van de schilder/ dichter Dante Gabriel Rosetti. „Ro- setti gebruikt beelden die een be roep doen op andere zintuigen dan het gehoor alleen," aldus de pro gramma-toelichting. Naast modale elementen uit de Engelse volksmu ziek bevatten deze liederen vooral impressionistische stijl-kenmer ken. Beide musici wisten de ver beeldingskracht van de tekst over te brengen en bewezen hiermee in staat te zijn om hun vertolkingen op een constant hoog niveau te hand haven. Love's Last Gift was de titel van het laatste lied van deze cylus. In contrast hiermee klonk tot slot The Pipes of Pan van Elgar, een nogal krijgshaftig werkje. „Tja, nu gaat u met een geschokt gevoel weg," mijmerde Bas Ramselaar na het ovationele applaus. Het bleek de inleiding tot een liefdesliedje als toegift. Op tekst van Shakespeare klonk een intiem Oh Mistress of Mine van C. W. Standford. Een pas sende afsluiting van een sfeervol recital. Het terrein is recent van de pro- ncie gekocht met het oog op de alisatie van het bedrijventerrein )e Horst". Rond de aankoop ont- ng het gemeentebestuur brieven ji zowel de Historische Kring het jmité Milieuzorg Leusden (CML) et onder andere verzoeken om i dijk door deskundigen te laten iderzoeken naar historische en sologische waarde ervan. ESKUNDIG Beide organisaties waren don- erdag vertegenwoordigd om hun azorgdheid uit te spreken. De oordvoerders Klara Heyman ML) en Ronald Polak (Histori- :he Kring) waren verbaasd over st ontbreken van een deskundig ordeel van de historicus van de [enno van Coehoornstichting en de dierecoloog van het Rijksinsti tuut voor Natuurbeheer. De Linie dijk in het beoogde bedrijvenpark is nog op de oorspronkelijke hoogte. Ongeveer twee eeuwen geleden is het aangelegd als on derdeel van de Hollandse Waterli nie. De overige delen langs het Valleikanaal zijn bij het graven van dit kanaal opgehoogd. „De Histori sche Kring zal dit aspect via de Menno van Coehoornstichting bij het gemeentebestuur onder de aandacht brengen, zo liet Ronald Polak de commissie weten. Naast de aanwezigheid van wet telijke beschermde planten zoals muskuskruid en vogelmelk is de landstreek tussen Leusden en Amersfoort met name van belang voor de migratieroute van boom- marters en dassen. Vanuit het grote bosgebied tussen Putten, Garderen en Stroe trekken deze viervoeters Het deel van de Liniedijk dat mogelijk wordt afgegraven om ruimte te maken voor het nieuwe bedrijventerrein De Horst. LEUSDEN - Het begrip „koffie-concert" werd jongstleden zondagmiddag letterlijk opgevat. Reeds bij binnenkozst in het cultureel centrum 't Claeverenblad kon men direct doorlopen naar boven voor een kopje koffie. Daarna gaven bas Bas Ram selaar en pianist Martin Lorijn hun concert zonder de gebrui kelijke pauze. Gelet op de samenstelling van het Engelse pro gramma, met als centraal punt de liederen cyclus House of Live van Ralph Vaughan Williams, bleek deze opzet goed gekozen. Beide musici wisten van het begin tot de toegift de aandacht van het publiek vast te houden. Zanger en pianist vertolkten hun liederen dan ook geconcentreerd en overtuigend. Speak, music bleek niet alleen vanwege de titel een passend lied om het recital mee te openen. Dit pretentieloze werkje van Edward Elgar (1857-1934) bood evenals de hieropvolgende vrij onbekende liederen van deze componist al di rect de mogelijkheid voor beide musici tot een vrijmoedige stem mingsuiting. Bas Ramselaar be schikt over een mooi sonoor geluid en een brede stemomvang. Dat het ritme van het woord met altijd uit de verf kwam, moet in dit geval eerder aan de componist dan aan de ver tolker te wijten zijn. Echter, de weemoedige charme van deze lie deren bereikten het publiek wel degelijk, niet in de laatste plaats door de goede verstaanbaarheid van de teksten. Elgar geniet enige bekendheid, al was het alleen maar als componist van de mars Land of Hope and Glory. Zijn collega Her- bert Howells (1892-1983) is tot op heden buiten Engeland nauwelijks doorgedrongen. Zijn lied King Da vid uit 1919 ademde ook die typi sche Engelse melancholische sfeer. De eerder gecomponeerde Four Songs passen eveneens in deze tra ditie. Het tweede lied A Madrigal op tekst van Austin Dobson viel bij het publiek duidelijk in de smaak en kreeg een spontaan applausje. Het werd tijdens deze songs inmid dels duidelijk dat de Leusdense pianist Martin Lorijn zich manifes teerde als een uitstekend begelei- Het melancholische karakter van de Elngelse liederen kwam bij het concert van Martin Lorijn (links) en Bas Ramselaar goed tot uiting.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 15