ians Pekelharing lijsttrekker CDA 9 9 Schade bij aanrijdingen Meerderheid raad wil verbouw bibliotheek J 1 vandaag m Se leusder kranlr Vara maakt opnames van opruimen vervuilde grond Aantal inwoners stijgt licht SERVA V0LV0 Ui J 1 velien Blom derde op voordrachtslijst van bestuur Autoinbraak )ure nieuwbouwplannen afgewezen Kerstavond Volkshuisvestingsplan oogst waardering raad Kerstzang KEISTAD B.V. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden KONIJNTJE IN DE WETERING MOLENAAR CITROEN MITSUBISHI DEALER ABONNEMENTSPRIJS 8 HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV krant WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 - 21e JAARGANG NO. 33 ag iar (van de redactie) USDEN Het bestuur van de CDA stelt voor om Hans Pekel- ring als lijsttrekker te benoemen voor de komende gemeen- aadsverkiezingen in 1990. Bij de vorige twee verkiezingen 1982 en 1986 was dat nog Evelien Blom, die in het huidige lege wethouder van Welzijn en Huisvesting is. Blom is liter al enige tijd ziek en moest de afgelopen maanden nogal kritiek verduren. Zij wordt als derde genoemd op de kandi- lenlijst, die het bestuur voorstelt. Tweede is wethouder Bram oon (Financieel Beleid en Beheer). Zowel het bestuur als Dm willen geen toelichting geven op de voordracht. „Uitein- lijk beslissen de leden over de kandidatenlijst. Als die beslist ibben, wil ik tekst en uitleg geven," zegt Blom. Ook Pekelha- g houdt zich op de vlakte over zijn kandidatuur en verwijst ar het bestuur. celharing (49) is ovengens geen >ekende in de Leusdense poli- In 1978 zat hij al voor het CDA de raad. Voor de samensmelting ide drie partijen, die uiteindelijk CDA vormden, was hij lid van ARP. In 1980 vertrok hij naar nere, waar hij een baan kreeg de Nationale Woningraad. Vier later werd hij benoemd tot di- teur van het Protestant Sociaal ntrum in Amersfoort, een instel- j dat zich bezig houdt met maat- lappelijke dienstverlening en erde hij terug in Leusden. Hij is orzitter van de Plan Advies oep (PAG), een gemeentelijke /ïescommissie die de gemeen- aad en het college adviseert op breed terrein. Dit jaar werd het staansrecht van deze groep door college ter discussie gesteld en is volgens Pekelharing zeer on eer of de PAG na de verkiezin- nog bestaat. Het college nam principieel stanpunt tegen der- ijke commissies en probeerde onlangs de oprichting van de niorenraad volgens artikel 61 de gemeentewet tegen te hou den. „Het is goed dat dergelijke clubs er zijn," zegt de kandidaat-lij strekker hierover, „maar het is de vraag of het een zogenaamde arti kel 61 commissie moet zijn. Het gaat meer om de inhoud dan om de vorm." Pekelharing zegt geen functie als wethouder na te streven. „We heb ben Bram Vroon als uitstekende kandidaat," zegt hij. „Ik denk niet dat er een wethouderszetel voor mij uitrolt. We hebben er ook nog ruet over gesproken, maar ik heb geen enkele ambitie en zeker niet in de plaats van een ander." Het was bij vorige verkiezingen ook niet de gewoonte bij het CDA dat de lijsttrekker wethouder werd. In 1982 en 1986 voerde Evelien Blom de lijst aan, maar zij werd pas wet houder, nadat het college onder leiding van burgemeester Radema ker in 1987 na de bestuurscrisis vertrok. Toen werd het college uit gebreid en kreeg ook de PvdA een wethouderszetel. Bij de algemene beschouwingen in november spra ken de grootste partijen zich uit voor het terugbrengen van het aantal wethouders van vier naar drie. Na de verkiezingen zullen dne CDA-raadsleden in ieder geval niet meer terugkeren. Dat zijn Henk Ossendrijver, Marius Boer- sen en Gijs van Woudenberg. Deze hebben te kennen gegeven niet meer herkiesbaar te zijn. Op de voordracht van het bestuur staan 26 namen. Uitgaande van het aantal zetels dat het CDA op dit moment in de raad heeft, zou dat betekenen dat behalve Pekelharing, Rikus Renting en Dick de Jong hun intre de als meuwe raadsleden m mei kunnen doen. Opvallend is dat de eerste kandi daat uit Achterveld Jaap Schouten is. De secretaris van het algemeen bestuur staat elfde op de lijst. Als de ledenvergadering de voor dracht ongewijzigd overneemt en uitgaande van de huidige zetelver deling in de raad, betekent dit dat er na de verkiezingen geen verte genwoordiger uit Achterveld of Stoutenburg namens de CDA m de raad zitting heeft. Na Schouten is de eerste Achtervelder op de lijst Jan Rutte (17). Boudewijn van Ooste- rom uit Stoutenburg staat 20 op de lijst. Na het vertrek van Henk Os sendrijver, die ook wel eens „de burgemeester van Achterveld" werd genoemd, zou dat betekenen dat er voor het eerst sinds jaren geen vertegenwoordiger uit dit deel van Leusden namens het CDA zitting heeft in de raad. Vanavond beslist de algemene ledenvergadering of zij de voor dracht van het bestuur overneemt. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is in zwembad De Octopus. Het is ovengens een besloten ver gadering, die alleen toegankelijk is voor CDA-leden. LEUSDEN - Het inwonertal van Leusden is in oktober voor het eerst sinds maanden weer licht ge stegen. Per 1 november waren er 16 inwoners meer in de gemeente dan aan het begin van de maand oktober. Dat kwam vooral omdat er meer Leusdenaren werden gebo ren (28) dan er overleden (13). Be langrijk was echter ook dat er meer mensen m Leusden kwamen wo nen (116) dan er vertrokken (115). Toch waren er per 1 november nog steeds minder inwoners (27240) dan aan het begin van het jaar (27302). Winkeliers tevreden over Sinterklaasverkopen. Pagina 3 ri ij Jnid hield open dag. Vrouwenbridgeclub viert eerste lustrum: „Het is goedje hersens te laten kraken." Amnesty hield voor de laatste keer schrijfmiddag. Zakennieuws. Rubnek: Leusder Kinderkrant. Liniedijk moet wijken voor bedrijvenpark. Meevaller van ruim vier ton op de begroting. Sport: Teleurstellend Roda-zondag lijdt verlies. Kostbaar punt voor zaterdagelf Roda. LHV hard onderuit. Leos valt terug. Weekenddienst: -941210- Pagina 5 Pagina 7 pagina 7 Pagina 10 Pagina 11 Pagina 15 Pagina 15 Pagina 19 pagina 19 Pagina 19 Pagina 21 Hans Pekelharing:...lijsttrekker CDA. LEUSDEN - Op de parkeerplaats bij het Burgemeester Buiningpark aan de Bavoortseweg werd don derdagavond tusen 18.30 uur en 23.30 ingebroken bij twee auto's, beiden van inwoners uit Leusden. In beide gevallen werd een ruitje ingeslagen. Bij de eerste auto werd een jas gestolen en een zonnebril. In de andere auto vonden de die ven alleen een wollen aapje. beperkt tot materiële. Materiële schade was zaterdag omstreeks 15.20 uur het gevolg van een aanrijding op de kruising Hil- horstpoort/W ïldenburgstraat. Een Leusdense automobilist hield bij het nemen van de bocht onvol doende rechts en botste op een tegenligger. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Lichte schade was het gevolg van een aanrijding op een parkeer plaats bij De Klaveet aan de Post weg. Een bestuurder uit Wouden berg raakte bij het achteruitrijden de auto van een Barnevelder. Op de kruising Groene Zoom/ Burgemeester Van der Postlaan werd maandag omstreeks acht uur een fietser niet opgemerkt door een automobilist. Een aanrijding ws het gevolg. Er deden zich geen eprsoonhjke ongelukken voor. kunstenares Aafje Top 'De vierde Wijze uit het oosten' van Henny van Dijke vertolken. De bijeenkomst wordt gehouden in 't Vooronder in de kelder van het gemeentehuis, Burgemeester Van der Postlaan 2. Leusden had kunnen blijven wo nen, als de groep ongebonden vestigers kleiner was geweest. Het Volkshuisvestingsplan, waarvan nu de eerste hoofdstuk ken klaar zijn, zal naar verwachting in het najaar van 1990 gereed zijn. AMERSFOORT ^Amslerdamscwcy 7 DEALER 033-63015t PEKELHARING LIJSTTREKKER: ...„Zo zout hebben we 't nog niet gegeten!"... iHJSDEN - „Het wordt voorgesteld alsof we een keuze zouden ibben, maar feitelijk kunnen we nu alleen maar *ja' of 'nee' ggen tegen de verbouwplannen van de bibliotheek. Het alter- ttief, nieuwbouw, is zo slecht en summier onderbouwd, dat at op dit moment geen reële keuzemogelijkheid oplevert. Wij inden graag zien dat het alternatief van complete nieuwbouw ns grondig uitgewerkt werd, om dan een definitieve keuze te aken." De WD was niet erg gelukkig met het rapport van de nbtelijke werkgroep, die zich over de haalbaarheid van de euwbouwplannen van bibliotheek Nieuw Langenbeek had- en gebogen. Daarin concludeerden de ambtenaren, dat de iuwplannen van de bibliotheekbestuur reëel waren. Het argument van de liberalen kon de rest van de raadsleden dinsdagavond in de gecombineer de vergadering van de commissies welzijn huisvesting en openbare werken ruimtelijke ordening niet overtuigen. Afgezien van D66, dat het college nog eens ter overwe ging gaf aan een nieuwe locatie voor de bibliotheek in de uitbrei ding van de Hamershof, H2, te den ken, kozen de andere partijen ten faveure van de verbouwplannen. Die houden in dat op de plaats van LEUSDEN - Het Vara-piogramma Vroege Vogels maakte dinsdag opnames bij de Roda-kantine in het Burge meester Buiningpark. Het ging om de afgraving van vervuilde grond. De verontreiniging was ontstaan door een ekkende bovengrondse olietank. Daardoor dreigde ook het grondwater vervuild te raken. De plek kwam dit voorjaar ook voor op de lijst van verontreinigde lokaties in Leusden. Het afgraven, dat uitgevoerd wordt door de firma Schoonhoven, kost de gemeente 28.000,--. Het Vara-programma veel aandacht heeft voor het milieu, maakte dinsdag dankbaar gebruik van de mogelijkheid om op deze manier iets te laten zien van het opruimen van kleine bodemverontreinigingen. Wethouder Corri Verduin werd voor de camera 's gevraagd iets te vertellen over de Leusdense aanpak. Het programma wordt zondag 17 december na het half zes journaal uitgezonden. de oude schuur een nieuw gebouw moet komen, van twee verdiepin gen, dat via een gang met de oude boerderij verbonden wordt. De boerderij zelf is ook toe aan een grondige opknapbeurt, waarvoor bijvoorbeeld het dak gelicht zal moeten worden. Met de verbouw van de biblio theek is een geraamd bedrag ge moeid van ruim 2.100.000,-, een investering die fors hoger uitvalt dan het bedrag van tussen de vijf en acht ton, waar eerst rekening mee werd gehouden. Nieuwbouw zou overigens nog duurder uitval len. Voorlopig worden de kosten daarvan begroot op ƒ2.600.000,-. Een bijkomend probleem is waar die nieuwbouw zou moeten verrij zen. Als enige mogelijkheid wordt in het rapport genoemd een gras veld, dat achter de Hema, naast de huidige bibliotheek ligt. Een tekening van de bibliotheek, zoals die er na de verbouwing uit moet gaan zien. LEUSDEN - Twee automobilisten raakten vrijdag omstreeks half twaalf betrokken bij een aanrij ding op de kruising Ruige Veld- dreef/Zwarteweg. Een bestuur der van een vrachtwagencombi natie verleende bij het oprijden van de Zwarteweg geen voor rang aan een bestuurder uit Hoe velaken. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Op een parkeerplaats bij winkel centrum De Biezenkamp liep een auto vrijdagmorgen parkeerscha- de op. De dader reed door zonder zich bekend gemaken. Een automobilist uit Veenendaal zag in de nacht van vnjdag op za terdag, omstreeks 1.00 uur, een bocht in de Leusbroekerweg over het hoofd. De man raakte met zijn auto in een slip en kwam tegen een hek tot stilstand. De schade bleef LEUSDEN - De afdeling Leusden van De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen viert dinsdag avond 19 december kerst. Tijdens de bijeenkomst zal voordrachts- LEUSDEN - Het college oogstte dinsdagavond tijdens een com missievergadering over het alge meen veel lof voor het eerste deel van het langverbeide volkshuis vestingsplan, dat de basis moet gaan vormen voor het toekomsti ge volkshuisvestingsbeleid van de gemeente. Het eerste deel be vat de resultaten van een onder zoek naar de situatie in Leusden op dit moment en de manier waarop die in de loop der jaren is gegroeid. Uit de resultaten bleek, en met name de PvdA noemde dat schrijnend, dat de doelstel ling van Leusden om in het bij zonder voor de midden- en hoge re inkomensgroepen te bouwen, riant gehaald was. Uit het rapport komt ondermeer naar voren, dat het beleid tot nu toe niet bepaald vriendelijk was voor de lagere inkomens. Jaarlijks ver huizen gemiddeld 850 gezinnen uit Leusden. Uit een enquête blijkt dat daarvan jaarlijks 280 gezinnen zijn verhuisd, omdat er voor hen geen geschikte woning aanwezig was. In het rapport wordt deze groep enigszins eufemistisch aangeduid als 'gedwongen vertrekkers'. Vriendelijker was de gemeente tot nu toe voor de groep 'ongebonden vestigers'. Dat zijn mensen, die geen economische binding met Leusden hebben. Daarvan kwa men er gemiddeld een kleine 700 per jaar in degemeente wonen. Het rapport concludeert ondermeer dast een deel van de groep ge dwongen vertrekkers mogelijk in LEUSDEN - Het comité Volkskerst zang houdt maandag 18 december een volkskerstzangavond. Het eve nement wordt gehouden in de r.k.- kerk St-Jozef aan de Hamersveld- seweg en begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. Tijdens de avond, waar samen zang een belangrijke plaats zal in nemen, zijn er optredens van het Leusdens Vocaal Ensemble onder leiding van Gerard Wijnands en de Kindercantorij van de Marcuskerk onder leiding van mevrouw No- bel-De Vaal. De optredens worden muzikaal ondersteund door orga nist A. van Kooten. Tevens is er een meditatie, uitgesproken door A. van de Wildenberg. Burgemeester Panis zal de Kerst zangavond openen met een toe spraak. Nijverheidsweg Noord 61 Amersfoort Tel 033-630304 Donderdag koopavond Automobielbedrijf H. Th. van 't Klooster Hamersveldseweg 14 Leusden Tel. 033-941243 Betrouwbare occasions in diverse prijsklassen. Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 Kostenstijgingen maken voor de Nederlandse dag- en nieuwsbladen een aanpas sing van hun abonnements tarieven noodzakelijk. In verband hiermee zijn onze abonnementsprijzen per 1 januari 1990 als volgt vast gesteld 13,30 26,10 ƒ49.50 KWARTAAL HALFJAAR JAAR Wij nemen graag aan dat de abonnees, die een machti ging tot automatische af schrijving hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrij ving de nieuwe abonne mentsprijs wordt aangehou den. Direktie Leusder Krant

Leusder Krant | 1989 | | pagina 1