!r zijn genoeg jongeren, maar ze komen niet rukke ochtend voor Sint bij ->ezoek Achterveldse scholen Bingo en cadeaus bij viering Sinterklaas Ik kan meters en voeten met elkaar verward hebben Minnaar loterij krijgt eis van duizend gulden Zon in de Schoorsteen' tveer een succes Verdachte schietpartij voetbalveld vrijgelaten ngerenvereniging JUID organiseert open dag Vechtpartij nterklaas deelt taarten uit in Achterveld Ook huize Sint Joseph krijgt bezoek van goedheiligman Controle op ruurwerk Vuurwerk Diefstal Geen straf voor laagvliegen Schrijfavond Amnesty Adventsviering 'OENSDAG 13 DECEMBER 1989 plaatselijk nieuws SDEN-ZUID - „We willen op deze open dag jongeren trek en de ouders laten zien waar we mee bezig zijn," aldus staan Wessels, bestuurslid van Juid. Juid is een vereniging de jongeren uit Leusden-Zuid. Vandaar de afkorting Juid: |d uit zuid. Afgelopen zaterdag hield Juid open huis in haar ihuis; de Woelige Hoek in Leusden-Zuid. door Michaela du Pon Juid organiseert op vrijdagavond een disco en op zaterdagmiddag en woensdagavond kan iedereen Mama and the Rockets traden op bij de disco-avond in de Woelige Hoek. er binnen lopen om wat te drin ken, te biljarten of gewoon wat te kletsen. Sinds kort huurt Juid op donderdagavond de sporthal aan de Margrietlaan om met elkaar te kunnen sporten. „Onze activitei ten worden helaas nog niet zo goed bezocht. Er zijn genoeg jon geren in Leusden-Zuid, maar ze komen nog met. We hopen door deze open dag jongeren te trek ken. Het is namelijk onze bedoe ling, dicht bij huis een leuke plek voor jongeren te creëren", aldus Christiaan Wessels. Juid werkt met vrijwilligers. Er zijn op dit moment ongeveer 13 mede werkers, die advies krijgen van een jeugd- en jongerenwerker. Christiaan Wessels legt uit: „Juid bestaat al zo'n zes a zeven jaar, maar we hebben net enkele maan den een nieuw bestuur. We zijn nog echt in een beginstadium. We hebben leuke ideeën genoeg, al leen de uitwerking moet nog ko men We hebben als nieuw be stuur al wel de sportavond in de gymzaal geregeld. En we gaan als nieuw initiatief eens in de twee weken een videofilm vertonen. De disco-avonden van Juid wor den elke vrijdag gehouden en zijn bedoeld voor jongeren vanaf on geveer 15 jaar. „Maar", zegt Chris tiaan Wessels, „soms houden we een kinderdisco, zoals vanavond; dan is er eerst vanaf zeven uur een kinderdisco en om half negen komt er een band voor de jonge ren. Vanavond komt 'Big mamma and the rockets'. Bij een gewone disco heffen we geen entreegeld, maar als er een band komt is de toegang 2,50. We proberen ech ter de evenementen zo goedkoop mogelijk te houden." Juid is een vereniging met een be stuur, maar Juid heeft geen leden. Chnstiaan Wessels: „In de toe komst willen we wel een soort le densysteem met pasjes invoeren. Daar hebben we als bestuur wel plannen voor, alleen zijn die nog niet zo heel erg concreet. Als er nu iets te besluiten is of als we iets willen organiseren, komen we met de medewerkers er. het be stuur bij elkaar. We hebben nog geen algemene ledenvergade ring." In de Woelige Hoek staat een bijart, een pingpongtafel. er is een bar en een televisie met vi deo. Op de open dag werden dan Het volleybaltoernooi van JUID werd gewonnen door de PJCU, die hier de troffe krijgt overhandigd. ook videofilms vertoond Er werd gepingpongd en enkele bezoe kers deden een poging tot biljar ten. In de sporthal had Juid een volleybaltoernooi georganiseerd. Hieraan deden teams van andere jongerenorganisaties uit Leusden mee: De Geut, PJGU en de Til. Voor de wedstrijden waren de Juid-teamleden vol optimisme. „We maken ze in" nep een jon gen, die met een bal door de Woelige Hoek dribbelde Ze moesten hem nog even uitleggen dat om het volleybal in plaats van basketbal ging. Het optimisme van Juid werd enigszins geschaad. Aan het eind van de middag bleek dat ze de PJGU en de Til voor zich moesten dulden in de einduitslag. De PJGU eindigde als eerste met 6 punten, de Til als tweede met vier punten, Juid als derde met twee punten en De Geut moest het zon der punten doen. De gemeente wil één gebouw voor alle jeugd verenigingen van Leusden creë ren. „We weten nog met hoe Juid, als het doorgaat, daar in zal func tioneren, maar Juid is een club voor Leusden-Zuid. Veel evene menten zoals Koninginnedag en IJsfeest zijn speciaal voor en in Leusden-Zuid en dat zal zo blij ven", aldus Christiaan Wessels. LEUSDEN - Een jeugdige Leusde- naar liep vrijdagavond rond 23.00 uur verwondingen in het gezicht op bij een vechtpartij bij jongeren centrum De Geut. Over de toe dracht van de vechtpartij is nog niets bekend. HTER VELD - De Achter- dse winkeliers hielden ook dit weer een Sinterklaas. Het ma van deze actie was dit- al: ,,'t Platteland heeft zijn ei- Middenstand". Van 20 no- ober tot en met 5 december eg men bij besteding van ,50 een bon uitgereikt. Met deze bonnen waren prijzen te winnen. De hoofdprijs was een reis ter waarde van 1000,- of 500, - in waardebonnen. Deze hoofdprijs was vorig jaar na de winkelactie niet afgehaald. Ook was er een taartenactie. Elke deelnemende winkelier had dne taarten beschikbaar gesteld. Tij dens de actie belde Sint Nicolaas naar verschillende winkels. De klant die op dat moment geholpen werd, kreeg een taart In totaal werden 54 taarten geschonken Vnjdagavond vond de trekking van de loten plaats. Deze werd verricht door de heer K. Dooije- waard van de plaatselijke politie. De hoofdprijs viel op lot 106. De eerste prijs, een waardebon van 500,-, ging naar de eigenaar van lotnummer 46.352. De 2e, 3e, 4e, 5e en 6e prijs (bonnen ter waarde van 100,) zijn achtereen volgens gevallen op de nummers 14 374, 59 774, 81.074, 138.798 en 146.999. Verder zijn er nog een groot aantal prijzen ter waarde van 25,- en 10,- uitgeloot. Een trekkingslijst is bij de deelne mende winkeliers verkrijgbaar. De prijzen kunnen worden afge haald bij kapsalon Chatanna, Hes senweg 319 De waardebonnen en de taartbonnen dienen voor 1 ja nuari 1990 te zijn besteed bij de winkeliers. k, trjHTERVELD - De Sint met knechten beleefde vorige ek een dubbele dag in Achter- Hij bezocht alle Achter- dse basisscholen Dit ging in begin niet zonder problemen, zijn aankomst bij de Regen- igschool bleken de Pieten niet iwezig te zijn. Hij had ze die rgen vroeg op stap gestuurd een opdracht uit te voeren. Ze iden op tijd bij de school aan- zig zijn, maar waren er uitein- ijk niet. De politie werd inge- lakeld en die wist de Pieten op sporen. Met spoed werden zij de school gebracht. Het ek dat ze op weg naar de ooi de weg waren kwijt ge kt. De sint kon eindelijk de looi binnen. Daar werden lied- gezonden en suprises uitge lid. zijn bezoek aan de school Het rtblok wachtte de Sint een ver sing. Hij werd ter hoogte van huis van de tandarts aan de Jan Arkelweg door alle leerlingen de school opgewacht. Nadat Smt door de directeur was ver- lkomd, ging men in optocht ir de school. De Sint werd voor egaan door een muziekkapel leerlingen van de school. Bij school aangekomen sprak de de leerlingen toe en dankte voor het feestelijke onthaal, ma hield hij zich nog enige tijd bezig met de jongste leerlingen terwijl de oudere leerlingen supri ses kregen. Daarna was de Sint Jo- sephschool aan de beurt. Eerst ging de Sint met zijn knechten naar groep 1, de kleuters van de school. Daar werd hij door de ka deren hartelijk ontvangen, met het zingen van Sinterklaasliedjes. Daarna sprak de Sint de kinderen toe en zei hen dat hij vernomen had dat ze allemaal braaf geweest waren, hetgeen bij sommigen wel een grote zucht van opluchting gaf. Hierna kregen de kinderen een cadeau. Tot slot waren de overige groepen van de school aan de beurt. CHTERVELD - De Achter- ildse Zonnebloem-afdeling erd ook dit jaar weer deelgeno- aan de actie 'Zon in de hoorsteen". Ook nu werd het eer een geslaagde actie. Aan de woning bij Wil Blotenburg wer den niet minder dan 68 pakjes be zorgd, zodat men alle hiervoor in aanmerking komende mensen met een geschenk kon verrassen. USDEN - De controle op het ortijdig afsteken van vuurwerk ordt volgens de politie de komen- tijd verscherpt. Er zijn inmiddels bekeuringen uitgedeeld. Volgens een woordvoerder zullen jongeren in de leeftijd van 12 tot 16 jaar, die betrapt worden op het afsteken van vuurwerk, een boete krijgen van tien gulden. Daarboven kunnen overtreders rekenen op het dub bele. De illegale handel m vuur werk zal zwaarder worden be straft. Door een aantal Zonnebloem le den werden de geschenken rond gebracht. Een dankbaar werk vooral, omdat men opmerkingen te horen kreeg. „Wat fijn, het blijkt dat men er toch nog bij hoort." LEUSDEN - De politie hield don derdagmiddag tussen 12.30 uur en 14.30 uur in winkelcentrum De Ha mershof toezicht op het afsteken van vuurwerk. Daarbij werd W. uit Soest betrapt op het afsteken van strikers. Hij kreeg een proces-ver- baal. LEUSDEN-ZUID - De Nederlandse Chnsten Vrouwenbond houdt dins- dag 19 december haar jaarijkse ad- j ventsviering. De Hervormde Vrou wen Groep is daarbij te gast. De avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het Trefpunt, Arnhem- seweg 75 in Leusden-Zuid. LEUSDEN - Een portemonnee met een bedrag van 150,- en een bankpasje werden woensdag ge stolen uit de jas van mevrouw C. uit Woudenberg. De jas lung in basis school De Hobbit. De diefstal moet zijn gepleegd tussen 8.30 uur en 12.30 uur. ACHTERVELD - De bewoners van Huize St. Joseph, Sine Cura en Wagenberg vierden donder dagavond Sinterklaas. De avond begon met een bingo. Daarna werd vol verwachting de komst van Sint Nicolaas afgewacht, ter wijl de aanwezigen Sinterklaas liedjes zongen. Zij werden bege- leid op de piano door de heer Ver hoeven. Plotseling kwamen twee zwarte Pieten de zaal binnen die heel ver baasd waren dat de Sint nog niet aanwezig was. De Sint had hen nog een opdracht gegeven, die zij nog moesten uitvoeren. De Sint zou dan vast naar Sint Joseph gaan. Plotseling klonk er angstig hulp geroep. Het bleek dat de Sint in een stalen kooi gevangen zat. Na dat de goede man verlost was, bleek dat hij was tegengehouden en in de kooi opgesloten was op het moment dat hij naar Spanje wilde afreizen. Hij was vergeten een bezoek aan Huize Sint Joseph te brengen. De Sint werd door de directeur van het Huis verwel komd Deze was blij dat de Sint toch aanwezig was. De Sint dankte voor dit welkom en sprak enkele woorden: „Ik ben hier heel graag en ben blij dat allse nu toch nog goed verlopen is," zei hij „Huize sint Joseph is een tehuis waar men graag woont Dat lees ik in het boek dat ik bij me heb. Er zijn het afgelopen jaar heel veel wat activi teiten geweest. Als ik zie hoe Sine Cura gerenoveerd wordt, de actie Achterveld voor Achterveld is georganiseerd en de oprichting van de Stichting Vnenden van Sint Joseph tot stand kwam heb ik be wondering voor hetgeen hier alle maal kan." Hierna werd door de Sint en de beide Pieten nog een bingo ge speeld. Inmiddels was het tijdstip aangebroken dat het voor de Sint tijd was om te vertrekken. Voor hij afscheid nam, kreeg hij van de aanwezige vrijwilligers een kado. De Sint werd hierna door de direc teur van het huis, de heer Hilhorst, bedankt voor zijn aanwezigheid. Hij wenste hem een prettige reis terug naar Spanje Bij zijn vertrek liet de Sint voor alle bewoners nog een cadeau achter. AMERSFOORT - Een sportvlie ger uit Leusden moest op de straf zitting van 7 december terecht staan, omdat hij op 7 november van het vorige jaar te laag over Bunschoten gevlogen zou heb ben. De voorgeschreven hoogte boven de bebouwde kom is minimaal 300 meter en volgens een paar ge tuigenverklaringen zou de piloot die bewuste zondagochtend nau welijks twee boomlengtes hoog gevlogen hebben, dus zo'n 50 me ter boven de grond. De afstand is echter vanaf de grond moeilijk te schatten en de voornaamste getuigenverklaring, die als bewijs voor de officier moest dienen, was dan ook van een inzittende van het vliegtuig. Deze jongen wiens eerste vlucht dit was geweest, was door de raadsman nu juist als getuige a décharge meegenomen, omdat hij op zijn eerste verklaring wilde terugkomen. Op de zitting legde hij uit waarom: hij was geschrok ken toen hij zijn verklaring op schrift terug zag. "Ik heb wel ge zegd dat we eerst op 1000 voet vlogen en toen zakten, maar dat zakken gebeurde buiten de be bouwde kom en dat staat niet in mijn verklaring", aldus deze ge tuige. Hij vertelde dat ze op de vereiste hoogte van 1000 voet ge vlogen hadden boven zijn woon wijk, toen hij zijn vader en moeder in de tuin met een paraplu zag zwaaien. Daarna zakte ze tot 500 a 600 voet. maar toen bevonden ze zich inmiddels boven de polder. Deze rondjes hadden ze een paar keer herhaald. "Ik was opgewonden, want ik deed het voor het eerst en ik kan ook nog wel meters en voet ver ward hebben". De raadsman pro beerde aan te tonen dat de eerste verklaring van deze getuige niet voldoende bewijs opleverde, ter wijl aan verklaringen van mensen op de grond helemaal geen waarde gehecht kan worden, om dat hoogte schatten voor een on deskundige nauwelijks mogelijk is. De vader van de jongen, die ook op de zitting als getuige ver scheen, zei zelfs dat hij, toen bene den met zijn paraplu stond te zwaaien, geen verschil in hoogte gezien had tussen dit en andere sportvliegtuigjes, die regelmatig vanuit Hilversum over Bunschoten vliegen. Het "angstaanjagende lawaai", waarover de getuigen op de grond gesproken hadden, had een technische verklaring, die verdachte zelf toelichtte. Deze voegde er aan toe dat het "hem zeer speet dat hij de zondags rust boven een christelijke ge meente verstoord had en dat dat zeker zijn bedoeling niet was ge weest. Niettemin bestempelde de officier zijn vliegen als "overmoeidig vlieggedrag". Ze achtte de tenlas telegging bewezen en eiste 1.000,-boete. De kantonrechter. Mr. Nuboer, kwam tot een andere slotsom. Hij was niet overtuigd van de schuld van verdachte door de verklarin gen van de getuigen en conclu deerde tot vrijspraak. Een automobilist had een pijl ge negeerd. die linksaf slaan ver bood. Hij had daar een aardige theorie over. "Het was 's nachts, er was geen verkeer. De stoplich ten werken dan ook met, maar de borden blijven staan omdat je ze niet weg kunt halen, en niet omdat je ze nodig hebt. Dan ontwikkel je dus zelf een rijstijl waarbij je uit maakt wat kan en wat niet." En dat is nou net wat niet mag, dus de vlieger ging niet op. "Borden heb je je aan te houden, 50,- boete" aldus de kantonrechter. Iemand uit Bameveld was bezig zijn auto naar de sloop te brengen, toen zijn sleepkabel brak, Midden in de Langestraat bleef de zaak staan, maar met enige moeite slaagde hij er in om het wrak keu rig op een parkeerplaats neer te zetten. Omdat hij naar zijn werk moest en er toch eerst een nieuwe sleepkabel gekocht moesten wor den, liet hij de auto tot de vol gende dag achter. Om toe te ont dekken dat er een bon op zijn ruit zat, wegen het ontbreken van een geldige APK keurinq. "Wel vier keer ben ik naar het po litiebureau geweest, maar daar wordt je niets wijzer van." Van de kantonrechter kreeg hij 100,- boete. Dat is wel iets la ger dan normaal, maar daar was verdachte niet van onder de in druk. "Ik ben absoluut niet tevre den. Ik ga in hoger beroep" ver klaarde hij met stelligheid. LEUSDEN/UTRECHT - Een 25-jarige Amersfoorter die op 19 augustus tijdens de voetbalwed strijd VOP-Khismet in Leusden iemand met een geweer bedreigd zou hebben, is donderdag door de Utrechtse rechtbank op vrije voe ten gesteld. Korte tijd na het inci dent was de verdachte aange- i houden. Hij had met het geweer het ter rein van Don Bosco verlaten en het wapen is sindsdien spoorloos. In de woning van de Amersfoorter is wel munitie gevonden. De officier I van justitie heeft de man poging tot doodslag op S. Nunda ten laste ge legd. Omstanders wisten het ge weer een andere kant op te richten; hierdoor ging het wapen af. De advocaat van de verdachte, mr. F. Weijzen, had voor de zitting zes getuigen opgeroepen. Drie van hen, een broer en een stiefbroer van de Amersfoorter en een derde, waren verschenen. Het „slachtof fer zou ook als getuige komen, maar had het laten afweten. De offi cier van justitie mr. M. Asscheman wil deze man graag horen. Daarom werd de zitting voor onbepaalde tijd aangehouden. Rechtbankvoor zitter mr. T. Clarenbeek zei er wel prijs op te stellen als het geweer vóór de nieuwe zittingsdatum bij het politiebureau ingeleverd zou worden. ACHTERVELD Maandag avond organiseert Amnesty In ternational een schrijfavond. De genen die aan deze schrijfavond willen deelnemen zijn vanaf 19.30 uur van harte welkom bij Nel Schwagermann aan de Ver jaagde Ruiters weg. Er zal ge schreven worden voor gewetens gevangenen in de landen Zuid- Korea, Marokko en de Sovjet- Unie. De autoriteiten van die lan den zal worden verzocht die per sonen een eerlijk proces te geven en hen eventueel in vrijheid te stellen. Er zijn voorbeeldbrieven zowel in het Nederlands als in de taal van het land waarnaar geschreven zal worden. Postpapier, enveloppen en postzegels zijn aanwezig. In andere plaatsen zal met ingang van het nieuwe jaar op een andere manier van schrijven overgaan. Dit zal met zo zijn in Achteveld. Daar blijft men gewoon op de oude voet voortgaan

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5