I ■eusder krant: is goedje hersens te laten kraken" Leusdenaren wilden wel, maar hebben weinig tijd" Leusdenaren geven al vier jaar amateurstripblad uit Brouwen Bridge Club vierde eerste lustrum imnesty verving schrijfmiddagen door abonnementen Bijeenkomst ABTB Modern melken WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 DEN - „We hebben een gezellige club. Je moet kunnen Igen, maar daarvoor is slechts een cursusje nodig. De echte itiekelingen komen hier niet. Daarvoor kletsen we te veel. mes komt bij ons niet op tafel. Je mag fouten maken zonder k aangekeken te worden," aldus een aantal omschrijvingen i de dames die wekelijks in de Kom bridgen. Ongeveer tig vrouwen komen iedere donderdagmorgen bijelkaar. Al jaar lang, in wisselende lolcaties en met wisselende tegen- Iers, maar vaak met dezelfde partner. „Bij klaverjassen je van je maatje, bij bridge speel je met je partner." wel sinds de AVRO cursussen 'iedereen' heeft kunnen n bridgen, blijft het een bijzonder kaartspel. Volgens een de dames waarschijnlijk omdat je om te bridgen met je enen moet werken. clubbijeenkomsten is niet ver plicht. Wie komt, betaalt drie gul den. Daarvan wordt de huur en de koffie betaald. Vijf jaar geleden be gon de club in Groot Krakhorst, waar ook de cursussen werden ge geven. Toen dat te duur werd, week men uit naar de Hakhorst. Toen de sociaal culturele voorzie ning moest wijken voor een panne- koekenhuis, ging de club naar het Jeugdhonk en daarna naar de Kit. De Kit bleek te klein om de gestaag groeiende aanwas aan te kunnen. Sinds ongeveer een jaar heeft men tot volle tevredenheid een on derkomen gevonden in de Kom. Men speelt volgens het 'Acol' sys teem. Bridge is volgens vele syste men te spelen en ook binnen een systeem zijn afspraken met de part ner te maken. Volgens de dames raak je met 'Acol' nooit uitgeleerd. „De een blijft met plezier spelen op geleden ontstond de Vrou- Bridge Club, dankzij een inti- van Betty Zevenboom uit len. Zij gaf al een aantal jaren [ecursussen bij Latent Talent, in de week leerde ze Leus- le vrouwen bridgen, eerst in tien weken durende cursus beginners, daarna in een tien :en durende cursus voor gevor- den. De dames hadden echter sning nodig. En twintig keer Igen was te weinig om aan de oefte te voldoen. Vandaar het atief om een bridgeclub voor iwen op te richten. Zonder be en zonder subsidie. Ieder jw lid betaalt een tientje als in- njfgeld en is daarmee lid voor leven'. Het bijwonen van de Elke donderdagochtend spelen dertig vrouwen bridge in De Kom. Het tegehjkertijd train je je hersenen." zijn buiten Leusden. Ze blijven wel kom. Ter gelegenheid van de lu strumviering is een groot aantal van hen speciaal naar Leusden gereisd voor een bijzondere bijeenkomst. Per week komen gemiddeld er dertig mensen. Ze komen niet al het niveau dat bereikt is na het bestuderen van twee boekjes. De ander wil verder, wil meer. Hier kan allebei." De ledenlijst telt te genwoordig zeker zeventig namen. Daarbij staan ook de namen van vrouwen die inmiddels verhuisd is een ontspannende bezigheid en leen uit Leusden maar ook uit Amersfoort, Nijkerk, Hoevelaken en Woudenberg. Op de club wordt alleen gebridged. Aan 'scholing', laat staan inleidingen en lezingen wordt niet gedaan. Hier leert men spelenderwijs," volgens een van de leden. Nieuwe aanwas is nog mo gelijk. Vrij regelmatig haalt iemand weer een vriendin over lid te wor den. ,Je hoeft niet met een partner te komen, maar de meeste doen het wel." „Het accent van onze bridge- ochtenden ligt op het enthousiasme en de vrijblijvendheid," zegt Sjouke Ton. „Natuurlijk zijn er allerlei an dere aspecten te noemen zoals de sociale contacten, het ontmoeten van andere mensen op basis van een gemeenschappelijke interes se. Het voornaamste blijft echter het enthousiasme en de manier waarop we met elkaar omgaan. Bridge vereist teamwork met je partner. Bij ons is het heel gebrui kelijk dat de vier spelers rekening met elkaar houden, elkaar helpen en zonodig corrigeren." De brid gende dames variëren in leeftijd van 25 tot 80 jaar. Tijdens het voorgesprekje met Sjouke Ton dringt een gezellig stemmenrumoer door de deuren van het zaaltje heen. Het is duidelijk dat de dames niet bezig zijn met een keiharde competitie. Toch blijkt even later een gesprek on derbroken te moeten worden voor de noodzakelijke concentratie. Veel dames gaven als reden voor hun bridge-enthousiasme op de hersens te willen blijven trainen. Mevrouw Arents bijvoorbeeld bridget om het hoofd bezig te hou den. „Het is een ontspannende be zigheid en tegelijkertijd train je je hersenen." Ze wordt aangevuld door mevrouw van Zandvoort: „Wanneer je ouder wordt is het goed om er alles aan te doen om je verstand erbij te houden. Bridgen is een goede training voor je geheu gen." Mevrouw Raaymakers be aamt dit en laat er op volgen: „Dat geldt voor iedereen. Hier kunnen vrouwen tenminste rustig 's och tends onder schooltijd komen." De dames uit Amersfoort voegen daaraan toe dat dit de enige gele genheid is in de verre omtrek waar dames op deze wijze en op een ochtend bijelkaar komen om brid ge te spelen. Het bevalt ze uitste kend. Mevrouw van Uffelen ver klaart haar enthousiasme voor de club ook uit het feit dat er niet ge rookt wordt en je niet op je kop krijgt wanneer je te langzaam gaat of iets fout doet: „Ik verheug me iedere week op deze ochtend." Hoe komen vrouwen ertoe om bridge te spelen? En dan nog wel buiten de deur. Een van de dames geeft een radicale mening. „Onze mannen speelden al bridge. Wij moesten de hele avond voor de drankjes en hapjes zorgen. Uren duurden dat spelen van die fanatie kelingen en wij maar wachten. Hangend voor de televisie, ons dood vervelend en de slaap ophou dend. Af en toe keek je over een schouder mee en dacht je: „Dat kan ik ook." Maar commentaar van het bedienend personeel werd niet op pnjs gesteld. Op een gegeven mo ment hebben mijn vriendin en ik besloten uit de bediening te stap pen. We wilden zelf spelen. Cur susje gevolgd en nu spelen we hier. Lekker zonder mannen en in ons eigen sfeertje." Waarom toch dat eigen sfeertje zonder mannen? „Bndge spelen met je man als partner geeft veel te veel ruzie en spanningen. Boven dien kletsen we te veel volgens hen en spelen we te langzaam. Hetzelf de geldt voor de vrouwen die echt in competitie en wedstrijd-verband willen spelen. Die komen maar een paar keer en blijven dan weg. Het selecteert zich hier van zelf." Op de club is het anders dan thuis. Soms vrijblijvender, m ieder geval met meer variatiemogelijkheden wat tegenspelers betreft. Per ochtend wordt verschillende keren gewis seld. De eerste keer was eng vol gens een paar dames. „Ik weet nog wel toen ik hier de eerste keer kwam. Ik was blij wanneer ik niet hoefde uit te spelen. Ontzettend eng vond ik dat, maar hier helpt iedereen elkaar," zegt de partner van een mevrouw die juist tijdens de voorbereiding van dit artikel voor de eerste keer kwam. „Ik heb haar meegesleept. Ik wist dat ze bridge speelde. Ze moest gewoon komen, daar was geen ontkomen aan." Voor deze nieuweling is de première volgens eigen zeggen niet eng. „Zij is een held. Wat spe len jullie eigelijk, schoppen? Ja, jul lie blijven wel aardig doen hè." De meeste dames vinden het aantrekkelijke van bridge het trai nen, ja zelfs kraken van de herse nen. Een van hen zegt: ,Je bent gedwongen zo goed op te letten dat je al het andere om je heen vergeet. Dat is heel ontspannend. Even alles vergeten. Een ochtend in de week alles van je af zetten en je helemaal concentreren op je dri ve." Betekent dat dat je om bndge te kunnen spelen toch behoorlijk slim en verstandig moet zijn? Van alle kanten protesteren de dames. De een beschuldigt zichzelf ervan een zeef te zijn, een ander moet hartelijk lachen om de vererende suggestie. Het uiteindelijke ant woord is even duidelijk als simpel. „Bridge is niet alleen voor slim merds, maar slimmerds kunnen het natuurlijk wel beter." USDEN - Ruim zestien jaar zijn in Leusden schrijfavonden- middagen gehouden. Op maandagmiddag 11 december was laatste. Hoewel een paar dames de vaste middag zullen wen is het einde van de schrijfmiddagen- en avonden aller- ast een te betreuren feit. Amnesty International afdeling a:den heeft een nieuwe manier gevonden om de inwoners n Leusden tot actie aan te zetten. De schrijfabonnementen een succes. Hele gezinnen die tot nu toe geen tijd of zin iden om naar de speciale schrijf avonden te komen, zien wel om op eigen tijd en gelegenheid brieven te schrijven, eusdenaren zijn goed gemotiveerd maar zitten slecht in hun is de conclusie van de heer J. van der Vet, penningmeester lid van de organiserende schrijfgroep. duizend durft hij niet te gaan. Dat houdt de mogelijkheid voor een feestje volgend jaar ter gelegen heid van de tienduizendste brief open. Hoewel een bekend verschijnsel werden de schrijfavonden en mid dagen niet altijd goed bezocht. Men was van de avond naar de middag verhuisd, omdat voorna melijk vrouwen naar de schrijf avonden kwamen. Door naar de middag te verhuizen hoopten men de bezwaren tegen het 's avonds erop uit moeten te ondervangen. De keerzijde van de medaille was dat daarmee het werkend deel van de bevolking helemaal geen gele genheid meer had om brieven te schnjven. Welke avond ook geko zen werd altijd was een deel van de mensen die wel wilden komen, be zet, niet in de gelegenheid of niet in staat te komen. Een van de twee brievenschrijvende dames die op de laatste middag actief waren zegt: „Hoe prettig het ook altijd was inlang was de oproep om naar schrijfavonden te komen een eend berichtje m de plaatselijke nten. Eenmaal per maand, vaste In de afgelopen achttien jaar eds op verschillende locaties. In iolen, 't Trefpunt, 't Claeveren- en waar maar een plekje zo edkoop mogelijk gevonden rd. De laatste tijd werden de injfmiddagen georganiseerd in Kit. De Kit is de kleine ruimte iter de Geertruidishof. keer werden ongeveer vijftig even geschreven. Tien maal per een schrijfavond of -middag tekent zeker vijfhonderd bne- per jaar. Van der Vet durft niet beweren dat in de loop van de lelopen zestien tot achttien jaar sschien wel tienduizend brieven ambassades, regeringslei- rs en gevangenen gestuurd zijn. irder dan acht en half tot negen Beeld van de laatste schrijfmiddag om op zo'n middag even tijd en rust vrij te maken voor het schrijven van een aantal goede brieven, het was soms wel bezwaarlijk dat daarvoor zoveel huur moest worden betaald. Het geld van een organisatie als Amnesty International zou beter besteed moeten worden." Een beter manier van besteding is nu gevonden door de invoering van Amnesty. De deelnemers gaan nu van de schrijfabonnementen waar onverwacht veel voordelen aan bleken te zitten. Smds september van dit jaar zijn de schrijfabonnementen ingevoerd. Wie zich inschrijft krijgt een map thuisbezorgd. Daarmee zijn de voor de huur benodigde gelden omgezet in kopieerkosten. In deze map zitten namelijk de voorbeeld- thuis schrijven. bneven, in het Engels, Spaans,en/ of Frans en in ieder geval in het Nederlands. Daarbij de adressen waarheen de brieven verstuurd moeten worden. De in het Neder lands geschreven bneven gaan naar de ambassade in Nederland van het betreffende land. In de map zit ook een stencil waarop de loka le afdeling van Amnesty Internatio nal haar schnjvers op de hoogte houdt van de laatste ontwikkelin gen. Bijvoorbeeld over het aantal schrijfabbonementen dat erbij is gekomen of resultaten die mede dankzij de schrijfacties bereikt zijn. In de map van november kon bij voorbeeld gemeld worden dat drie mensen waarvoor onder andere de lokale afdeling actie had gevoerd, waren vrijgelaten. In de map van deze weken zit een door een Leusdense Amnesty International lid getekende kerst kaart. Op de kaart staat een kest- boom vol kaarsjes omwikkelt met prikkeldraad. Daarbij in het Spaans de tekst: „Van wie verdwenen in het verleden, werpt de schaduw tot in het heden." Het is de bedoeling dat deze kaart naar Chili wordt ge stuurd. Wie schrijft, betaalt zelf de postzegels en verstuurt de brieven. In de map zit ook een schemaatje waarop is aan te tekenen hoeveel brieven, in welke taal, geschreven zijn. Deze map wordt na een maand opgehaald om vervangen te wor den door de volgende. De ervaringen van de eerste drie maanden zijn ronduit positief. In oktober telden men na de manifes tatie welke gehouden werd zeven tig abonnementen. Inmiddels is dit aantal gestegen tot 122. Gemiddeld schrijft iedere abonnementhouder drie bneven. Dat is meer, veel meer dan op de schrijfavonden het geval was. „We horen heel vaak dat nu de mensen het thuis kunnen doen ze vaker een brief tussen door kunnen schrijven. Bovendien willen grote kinderen en echtge noten ook wel thuis één brief schrijven. Op die manier worden de schrijfabonnementen door de hele familie gebruikt," volgens van der Vet. Kinderen vanaf zestien jaar mogen meeschrijven. Een groot aantal 'thuis-schrijvers' heeft zich de laatste weken aange meld als gevolg van de manifesta tie maar ook door de aandacht wel ke in verschillende kerken aan deze mogelijkheid is besteed. „De samenwerking met de kerken wordt steeds beter. Daardoor ver dwijnen vooroordelen. Men denkt nog veel te vaak dat Amnesty een politieke organisatie is. Dat is het met. Alle politieke richtingen zijn welkom. We richten onze acties niet uitsluitend één kant op. Op manifestaties krijgen we soms ver wijtend te horen dat we vast nooit naar de Sovjet-Unie schrijven, of van de volgende vast niet naar de Verenigde Staten. Dat is niet waar. We richten ons op alle mensen die vanwege hun gewetensovertuiging in de gevangenis zijn gekomen. De meeste brieven zijn bedoeld voor de verantwoordelijken van dit ge vangen houden. Slechts af en toe is mogelijk om naar de gevangenen zelf te schrijven. We raden dan al tijd aan vooral vrolijke briefkaarten te sturen met daarop veel tulpen, molentjes en klompen. Een gevan gene schreef ons ooit dat door één zo'n kaart zijn hele cel met bloemen gevuld leek." Op dit moment wordt actie ge voerd gencht op Zwitserland. In Zwitserland geldt namelijk nog een wet die de doodstraf mogelijk maakt voor mensen die op grond van hun geweten dienst weigeren. Niet op militair gezag dat zoals in Nederland geldt in oorlogstijd, maar volgens het Burgelij k wet boek. Eenzelfde actie richt zich op Bangla Desh. Bovendien worden momenteel brieven geschreven naar regeringsleiders m de Sovjet unie, Marokko, Zuid-Korea en Chi na. „Als mensen vrijgelaten wor den, kunnen we dat nooit helemaal op rekening van Amnesty schrij ven. Immers alleen het bekend zijn van een naam veroorzaakt soms al politieke druk. De politieke ont wikkelingen in Oost-Europa heb ben er bijvoorbeeld nu al voor ge zorgd dat alle politieke gevange nen in Tjecho-Slowakije vrijgelaten zijn," aldus van der Vet. Het succes van de schrijfabonne menten is vooralsnog groot. Leus den lijkt bijvoorbeeld Leeuwarden m te gaan lopen. Leeuwarden is ruim drie maal zo groot als Leus den. In Leeuwarden worden om- ngeveer vierhonderd brieven per maand verstuurd, tegen ongeveer 350 in Leusden. Daar weegt het ophouden met de schrijfmiddag wel tegenop. Of zoals een van de schrijvende dames het zegt: ,Je kwam hier niet voor de gezellig heid maar je werd altijd heel prettig ontvangen. Dat zal ik missen." Ze krijgt op hetzelfde moment te ho ren dat een van haar schoondoch ters zich heeft aangemeld met daarbij de mededeling de map maar bij haar schoonmoeder te be zorgen. Ze zullen in het vervolg samen schrijven. BUSDEN - Felix ter Schegget (16), Marko Kooiman (17) en ilian Hekhuis (17) vormen de driekoppige redactie van het ripblad Furore. Het blad verschijnt sinds vier jaar onregelma- g maar zeker vier keer per jaar. In het blad staan door nateuTB getekende strips van een behoorlijk hoog niveau. Bij en aantal strip is de amateurstatus nauwelijks te zien. De trips krijgen ze aangeleverd door striptekenaars uit het hele ad. De tekenaars zijn soms van dezelfde leeftijd als de redac- uren, vaak ouder. ieuwe strips blijven welkom: „Een nieuw nummer komt uit odra we weer veertig pagina's kunnen vullen." lim vier jaar geleden begonnen ilix, Marko en Kilian aan hun eer- 5 blad. Alle drie wonen ze in iusden. Alle drie zijn ze stripfa- lat, maar ieder met een eigen in- ilshoek. Felix richt zich vooral op at hij noemt 'stripkennis' en dan in it bijzonder de ontwikkelingen Atelier R. Atelier R blijkt een in ■ankrijk ontstane stroming strip- kenen, waarin een aantal volgens elix „begaafde, vernieuwende te enaars op interigerende wijze be- g zijn." Bovendien richt zijn aan- acht zich vooraf op het schrijven an teksten. Na zijn gymnasiumop- iiding denkt hij nu Nederlandse fleren te gaan studeren. Marko ooiman is niet aanwezig bij het esprek. Hij levert regelmatig trips aan. „Sinds kort heeft hij het ïveau bereikt waarbij wij aan op- ame in het blad kunnen gaan den- en," zeggen zijn vrienden. Marko herweegt na zijn VWO opleiding ie kunstacademie te kiezen. Bij Fu- ore houdt hij zich vooral bezig met de algemene thematiek en de lay out. Kilian tenslotte tekent helemaal geen strips meer. Hij beheert de financiën, coördineert de aktivitei- ten en zorgt voor het versturen van het blad. „Hij plakt de postzegels," licht vriend Felix toe. Alle drie houden ze zich in toene mende mate bezig met het organi seren en redigeren van het blad in plaats van met het vullen ervan. De eerste vier nummers van het door de dne vrienden samengestelde blad heette de Eenhoorn. Op de stripdriedaagse ontmoetten zij een jongen uit Noord-Holland. Hij gaf een soortgelijk blad uit, had een aantal Noord-Hollandse amateur striptekenaars om zich heen verza meld, maar wilde met het redige ren van zijn blad stoppen. Besloten werd tot een fusie. Het nieuwe blad kreeg de naam Furore. De Noord- Hollandse tekenaars sturen sinds dien hun stnps naar Leusden. Met als gevolg dat de drie jongens nu bij elkaar vier jaar een stripblad uitgeven. Een prestatie. Zeker wan neer men weet dat soortgelijke bla den meestal na een jaar verdwenen zijn. Niet zonder trots vertelde Ki lian: „Op de laatste stripdriedaagse die dit najaar gehouden werd, ston den wij daar als emge echte ama teurclub met een stand. Bij elkaar stonden er vier kleine stripblad uit gevers. Maar de andere drie profi leerden zich als zijnde beslist geen amateurs, terwijl wij daar juist wel vanuit gaan. Met als gevolg dat heel wat tekenaars die bij ons begonnen zijn, na een jaar of zo bij een van de andere bladen terecht komen. Ze gebruiken ons als opstapje. Jam mer dat we ze dan kwijt zijn maar we kunnen het ook als een compli ment zien. Want wij hebben tot hun eerste publicaties besloten. Daar mee hebben wij kwaliteit ontdekt." Uit de verschenen nummers blijkt dat de heren een voorkeur hebben voor de alternatieve, vaak avant-garde lijkende strips. Veel realistisch werk rond science fic tion thema's en strips waarin een verhaal in gestyleerde stijl en ka- derdoorbrekende wijze wordt verteld. „Op dezelfde strip-drie- daagse kwamen de stripmakers met hun tekenmappen vol werk bij ons aan de stand in de hoop dat wij werk van ze op wilden nemen. We streven naar kwaliteit. Lang niet alles nemen we op. Het hoeft niet perfect, het moet wel goed zijn." Om dat te kunnen beoordelen is enige 'vakkennis' nodig. Felix zegt die opgedaan te hebben door het verzamelen van strips. Hij heeft er zoveel dat de toegang tot zijn ka mer ons ontzegd wordt. Het lezen van vakbladen is daarbij absoluut noodzakelijk. Bladen zoals Strip schrift en Zozolala waarin inter views met striptekenaars en recen sies van verschenen strips staan. Het stripblad Furore verschijnt on regelmatig. Het streven zes num mers per jaar uit te brengen is niet gehaald. Ze zijn nu aan de ver gevorderde voorbereidingen voor het vierde nummer bezig. De afne mers zijn in de eerste plaats de tekenaars en schrijvers zelf en him vrienden. In ieder nummer staan vijf of zes stripverhalen. Het aantal is sterk afhankelijk van de lengte van de strips. „Een strip van zestien pagina's proberen we in twee de len te plaatsen maar als we niet genoeg hebben, zetten we het in één nummer." Daaromheen schrijft vooral Felix regelmatig artikelen vol 'strip-ach tergronden.' De verschenen num mers zien er pnma uit maar zijn voor verbetering vatbaar. Het slor dig gebruik van plakletters door sommige stripsamenstellers valt op. Kilian „We hebben niet de mo gelijkheden om aan of in de strips iets te veranderen. Het blad wordt door ons geplakt en gefotoco- pieerd." De redactie heeft geen omschreven doelgroep. In de praktijk richten zij zich op hun ei gen leeftijdgenoten. De discussies rond de redactionele formule laai en gemakkelijk op. Mogen sex en geweld nu wel of niet en zo ja in hoeverre. Met welke overtuigingen moet wel rekening worden gehou den en met welke niet. Moet m de toekomst ruimte gemaakt worden voor recensies van de strips of moet men zich daar niet aan wagen. Volgens Felix is het daarbij een probleem dat de strips op het mo ment van verschijnen al gedateerd zijn. De ontwikkelingen gaan snel. Van iedere getekende strip leer je wat. Striptekenaars en stripverhalen- makers blijven welkom. Wie zijn verhaal of werk voor eerste publi catie in aanmerking wil laten ko men kan contact opnemen met Marko Kooiman, Akkerwinde 5, 942787. LEUSDEN - De afdeling Leusden van de aartsdiocesane boeren- en tuindersbond (ABTBJ houdt don derdag 14 december een bijeen komst over 'De mineralenboekhou- ding*. Bedrijfsvoorlichter Schone- wille zal over deze matene een le zing geven. De bijeenkomst vindt plaats in jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg en be gint om 20.00 uur. i - v^. V V LEUSDEN - Een handelsonderne ming uit Woudenberg houdt op donderdag 14 december een open dag op de veehouderijbedrijven van een Leusdense en een Wou denbergse agrariër. Die bedrijven kunnen model staan voor een mo derne wijze van bedrijfsvoering. De open dag vindt plaats op de bedrijven van de veehouders Ter Maaten, respectievelijk aan de Langesteeg 9a in Leusden en de Voskuilenweg 57 in Woudenberg. Die bedrijven zijn te bezichtigen van 10.00 uur tot 16.00 uur.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7