Een leven verknocht aan de natuur 1 leusd er krant (atuurliefhebber en -fotograaf Gernt de Graaff maakt BDU-kalender WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 Natuurfotograaf Gerrit de Graaff in z'n element langs de waterkant. i donkere kamer. Alle indrukken en verworven inzichten worden ver werkt in diaseries, waarmee Gemt samen met zijn vrouw Tiny het land doorreist. Hij is een van de meest gevraagde sprekers van ons land binnen de Koninklijke Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde. Tot 1991 is de agenda volgeboekt, twee avonden per week zijn ze sa men op pad. Inmiddels heeft hij vijf avondvullende programma's ge reed liggen met als titels: 'Natuur geheimen', 'Portret van een boer derij', 'Drooglegging van de Flevo- polder', 'Landgoederen in Gelder se Vallei' en 'Op zoek naar botani sche tuinen.' Na afloop van de wandeling door het Lunterse bos strekken we de benen in zijn huis in Barneveld. Tiny schenkt thee. 's Avonds moe ten ze naar een KMTP-afdeling in Bennekom. Gerrit de Graaff: 'Het is iedere avond nieuw' zei Toon Her mans toen ze hem vroegen of de one-man-show, die hij voor de 185e keer moest opvoeren, met zijn strot uitkwam. Wij hebben dezelfde er varing. Ik doe het iedere keer met evenveel plezier. Ik beschouw het als ontspanning. Als ik 's avonds naar huis rijd voel ik me mentaal nog net zo fit. Alleen - ik slijt er wel van, denk ik.' De kalender van Gerrit de Graaff is verkrijgbaar op het kantoor van de Leusder Krant, Asschatterweg 19 en kost 25,-. Abonnees op de Leus der Krant betalen de helft van die prijs. lARNEVELD - Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe pand van de Barneveldse dtkerij en Uitgeverij (BDU) heeft natuurliefhebber en fotograaf Gerrit de Graaff een beeld de kalender samengesteld met 12 landgoederen in Gelderland en Utrecht: De Schaffelaar, ptwijkerzand, Oldenaller, Den Treek, Huis Doorn, Mariëndal, Hoevelaken, Speulderbos, jtemheen en Erica, Hoekelum en Renswoude. ia een jaar heeft De Graaff iedere minuut vrije tijd opgeofferd aan het project. In de zonnige itjes trok erop uit. Bij regenachtig weer bleef hij thuis gegevens verzamelen, begeleidende st schrijven. Het resultaat mag gezien worden. De Graaff, die reeds twee boeken met laurgeheimen' op zijn naam heeft staan en samen met fotograaf Jan Pit de Bomenpersprijs 2 ontving, is als geen ander in staat het natuurschoon in de Gelderse en Utrechtse contreien te beelden. Vijf jaar lang maakte hij voor een firma in Arnhem kalenders die gretig aftrek jden. Zijn jongste werkstuk beschouwt hij zelf als een hoogtepunt in een jarenlange periode natuurstudie en -fotografie. De enige motivatie voor zijn werk is: mensen liefde voor de laai bijbrengen. doet denken aan de rijke bra- iplukker uit het sprookje van [fried Bomans, die iedere bo- xij als een zuilengang van zijn as, de dauw als ontelbare stuk- glinsterend edelmetaal, en vij- als immense spiegels be- juwt. 'Ik heb mij al lang be ard gevoeld er zo heel alleen te genieten', is een van de ken nende uitspraken van deze lokjesheld. Graaff zou het gezegd kunnen ben. Hij behoeft voor veel le- nauwelijks enige introductie, i edities van het BDU-concern schijnen regelmatig door hem stippelde wandelroutes. Deze jen blijken zeer populair te zijn: keer volgen zo'n 1200 a 1300 sen De Graaffs spoor, aal doorkruisen we enkele het Lunterse Buurtbos, waar Graaff de laatste hand legt aan van zijn routes. 'De echte na- liefhebbers trekken doorgaans neus op als je het hebt over de terse Berg. Een belopen berg, platgetrapte boel, zeggen ze lend. Ik wil het tegendeel be en. Het is een verademing om een paar uur rond te lopen en genieten van zoveel natuur ton.' de hand van een stafkaart hij thuis een route uitgestip- L Tijdens de eerste tocht pro hij dan een aantal markante eden te vinden die karakteris- ajn voor het landschap. Met ilp van een plaatselijke oud- ikundige dienst, een boswach- ambtenaren ten gemeentehui- li eigenaren probeert De Graaff teder object een korte (histori- uiteenzetting te geven, nijd asfalt', zegt hij als de auto is arkeerd. 'Let op, na vijfenzestig «n gaan we linksaf. Terloops hij op wat koekoeksbloemen, tamme kastanje en een sper- nest. 'Ik neem niet alle karake- eke dingen in de wandeling op. wandelaars moeten zelf ook wat kunnen ontdekken en bo- lien komen de meesten voor atuur, niet om veel te lezen. Ik erk me ook tot die zaken die Dekers terug kunnen vinden: mdere bomen, struiken en destoelen, vergroeiingen aan ien, enz. De stippelde eens een a uit en meldde enthousiast in beschrijving dat er reeën, chten en Vlaamse gaaien te waren. Er gingen mensen kij- en ze zagen natuurlijk niks. Dat eurt nu met meer.' DDESTOELEN stappen flink door en ondertus sen hoor ik mijn gids zijn ongenoe gen uiten over een rij beuken die zijn onthoofd. We passeren een aantal zwarte plastic bakken en gissen naar de betekenis. Later ho ren we van de boswachter dat het een verwaarloosde wormenkwe kerij is. Bij het pinetum wordt de tocht even onderbroken en met de lens tussen het prikkeldraad neemt Gerrit een plaatje. De liefde voor de natuur en de fotografie strijden nog steeds om de voorrang. Even verderop wordt de burcht van een vos op de gevoelige plaat vastge legd. 'Een kleinigheidje', lacht hij als ik de naalden van een Douglas- spar in mijn handen wrijf en inder daad de aangekondigde sinaasap- peUucht ruik. Naast de Koepel, de 25 meter hoge uitkijktoren op de Galgenberg, woont de boswachter. Als in een sprookje zit hij voor zijn huis een uiltje te knappen terwijl rondom hem de tamme kastanjes uit de boom vallen. Zijn vrouw komt naar buiten. Of we de vliegen- zwammen hebben gezien, op dit moment het visitekaartje van het bos. We lopen terug en zien inder daad de behuizing van een kabou ter-kolonie, rood met witte stippen. 'Als je die hi de route beschrijving opneemt, kunnen de goedgemut ste vrienden hun rustige stand plaats wel vergeten', opper ik. De Graaff schudt zijn hoofd. 'Ik heb eens een weddenschap gesloten met een boswachter. Ik nam een klem teer plantje op in de routebe schrijving. Duizend mensen liepen de route en tot zijn stomme verba zing was het plantje onberispelijk. Vergeet niet dat het natuurliefheb bers zijn, die de route lopen.' MILIEU Dan schiet opeens de gedachte door me heen dat het wel verdwij nende schoonheid is die De Graaff fotografeert. Het milieu verpietert. Het laatste bos is straks geheel ver zuurd en de Veluwe wellicht bete geld. De geheimen sterven uit. Heb je niet het gevoel dat je prenten van bijna vergane natuurmomumenten maakt? Als je je leven lang ver knocht bent aan de natuur, moet je toch een klem beetje sterven als het milieu wordt aangetast? De Graaff (optimistisch) 'Ik klaag niet over wat verdwenen is, maar klamp me vast aan wat er nog is. Daar prik ik me vooral op vast.' Maar toch. Er zitten heel wat foto's in zijn archief die nu niet meer te maken zouden zijn. De opnamen van de geelgors, de groene specht, of - om maar een zijstraat te noe men - de dikste berk van m Over- berg, die mede door de aanleg van een spoorlijntje is doodgegaan. ZELFSTUDIE Gerrit de Graaff is autodidact. Hij is geboren en getogen aan de rand van Barneveld en leefde van huis uit dicht bij de natuur. "Kort na de oorlog was er, afgezien van een enkel vogelboekje, nauwelijks lite ratuur over de natuur.' Gerrit werd in de praktijk geschoold. Hij ont wikkelde een scherp waarne mingsvermogen. Later begon K hij aan de IVN-cursussen, werd hij natuurgids en gaf hij zelf vogelcur sussen. En toch - merkwaardigerwijs - maakte hij van zijn hobby niet zijn vak. Voor de oppervlakkige be schouwers leidt hij een dubbelle ven. Als chef van de zetterij van de Barneveldse Drukkerij en Uitgeve rij (BDU) bevindt hij zich dagelijks tussen de toetsenborden en elek tronische apparatuur. Slechts een enkel detail doet vermoeden dat hij ook oog heeft voor de groene zijde van het leven. Op zijn initiatief werd de binnenplaats van het nieuwe BDU-pand aan de Marconistraat omgetoverd tot een natuurstenen- tuin en op zijn bureau treft de be zoeker een miniatuurtje aan met de hartekreet 'Och was ik maar bos wachter'. Vroeger heeft hij wei eens overwogen te solliciteren bij het Geldersch Landschap, nu zou hij het met meer willen. Werk en hobby zijn in evenwicht. Iedere vrijdagmiddag belt zijn vriend Evert van Heil en wordt er overlegd naar welk bos of landgoed het duo de volgende morgen afreist. Voor dag en dauw staan ze op, bouwen schuilhutten, hangen nestkastjes op, en houden de camera's schietklaar. 'We zijn geen soorten jagers. De hele natuur heeft onze belangstelling. Hagedissen, insec ten. planten, vogels, bomen...' Het immense vogelgebied: de Everglades in Florida, de botani sche tuin van Padua en Kopenha gen, de vogeltrek op Falster, de Harz, de Ardennen, de Eifel, Cali- fornië, Mexico, Griekenland en het Kruger Nationaal park in Zuid-Afri ka; hij is overal geweest om de schoonheid en de soortenrijkdom van de natuur met eigen ogen te zien. Hij zegt geen voorkeur te heb ben voor een gebied boven het andere, maar is blij dat hij in de Gelderse Vallei woont. Deze streek, die behoort tot de vogelrijk- ste gebied van Europa, herbergt zowel roofvogels als weidevogels: sperwers, haviken, alsook grutto's, tureluurs en watersnippen. Hij bewaart de" geheimen niet m de De bronsttijd van de edelherten is een verhaal apart. Ook de bosvogels hebben de aandacht, zoals deze ransuilen.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 13