)ns oudste folklore feest Piet in de vijver Geef Sint en Piet een kleurtje leusder krant: WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 Sint Nicolaas 1989 5 6 DECEMBER FILAN- IOOP joral in vroeger eeuwen heeft ons volk vele folkloristische feesten ikend. Ze raakten echter stuk voor stuk in onbruik, iets waar de [.wikkeling van onze moderne tijd veel schuld aan draagt. Veel van jhcus wel zinvolle feesten werden als onzin aan de kapstok van de „chiedenis gehangen om nooit meer te worden aangekeken. Oh [er, soms bleven ze als streekfeest nog honderden jaren een kwij- gd bestaan lijden, maar van nationale betekenis waren ze niet meer. Er is één folkloristisch feest, dat het niet minder dan ruim zestien eeu wen heeft uitgehouden en nog steeds springlevend is en dat is het sinterklaasfeest. Nog steeds rijdt de goede Sint omstreeks begin de cember op zijn schimmel over onze daken en hebben de winkeliers een gouden tijd. Nog altijd kloppen de harten vol verwachting en ziet vrijwel iedereen uit naar die be roemde pakjesavond. Ja, het sin terklaasfeest leeft nog in aller har ten. Waarom eigenlijk zal men zich afvragen, is dit feest met als zovele andere als onzin opgeborgen? De ware oorzaak daarvan zal wel altijd Vorig jaar gebeurde er iets verschrikkelijks bij ons thuis. Iets verschrikkelijks en toch leuk. Het begon 's nachts. Ik lag te slapen. Toen opeens- lawaai, vreselijk veel lawaai. Van schrik zat ik meteen recht op in bed. Van buiten leek van alles tegen de muur te schuren, daarna een gekletter en toen een klap, nee een plons van iets in de vijver en toen...het allerengste...een hele harde gil! "Auwww, hè-hè-hèlp." Ik zat stijf van schrik, met grote ogen in het donker te kijken. Wat kon er gebeurd zijn? Een dief..die bij ons in wilde bre ken? Op de gang ging een licht aan. Pappa was ook wakker geworden. Ik hoorde hem de trap af gaan. Ik kroop heel diep onder de dekens. Buiten hoorde ik nog steeds een ge kreun en gejammer van jewel ste. Misschien was die dief wel derk. Misschien had hij wel een pistool bij zich. Zou pappa sterk genoeg zijn? Oh, Pappa fvees alsjeblieft voorzichtig. Ik hield mijn adem in om goed te kunnen luisteren en toen- koorde ik...lachen. Iemand stond te lachen. Die iemand was mijn vader! Dat moest ik zien. Ik sprong uit bed en keek door het raam naar beneden. En daar...zag ik het raarste wat ik ooit gezien heb. In onze vij ver, onze eigen vijver, za- L. een Zwarte Piet! Met zijn benen omhoog spartelde hij in het water. Om hem heen dre ven pakjes. De Zwarte Piet zag er bijzon der eigenaardig uit. Hij was laf, vooral nat. Nat met overal ntjes aan zijn pak. Een vre selijk ongeluk maar wel om te mdhen. Mijn ouders probeerde de tte Piet uit de vijver te trek- Piet kreunde verschrik kelijk. Hij bleef maar spartelen ons op de bank. Hij droeg een pyama van mijn vader en had zeker drie dekens over zich heen. Hij kreunde nog steeds, „ooo mijn been" en „oo wat zal Sinterklaas wel zeggen" en ,„oo wat heb ik het koud'" en „oo alle pakjes nat" en voora- l„oo wat moet ik nou". Zwarte Piet was nu wel gered maar het verhaal is nog niet afgelopen. De dokter kwam en onder zocht de kreunende Zwarte Piet die bij ons op de bank lag. Door de val m de vijver was zijn been gekneusd. De dokter zei dat hij een paar dagen bij ons op de bank moest blijven liggen. Bovendien had Piet kou gevat. Het was tenslotte bijna winter en veel te koud om bui ten te zwemmen. En ons vis water is nu eenmaal niet ver warmd. Piet was het helemaal niet met de dokter eens. Wat ging die man tekeer. „Dat gaat hele maal niet,riep hij. „Ik wil een pilletje! U moet mij beter ma ken. Ik moet weg. De kinderen wachten op hun cadeautje. Ik moet van Sinterklaas die pak jes wegbrengen. Het moet, het moet echt." We probeerden van alles om hem rustig te hou den. „Piet, je pak zit nog in de wasmachine!" „Kan me niet schelen,"riep hij: „Het is toch donker, niemand die me ziet." „Piet je bent ziek!" „Morgen ben ik ziek, eerst de pakjes wegbrengen.„Piet, je been!" „Daar voel ik morgen weer wat van. Nu is het bijna over. Ik leg de pakjes wel bij de kinde ren voor de deur. Dan klim ik één avond niet over de daken. Heb ik trouwens altijd makke- hjker gevonden, maar ja, het hoort niet.Dapper stond Piet op om met een harde AUUWW weer terug te vallen op de bank. Zijn been deed niet al leen zeer, zijn hoofd ook. Hij zag sterretjes. rte Piet ligt in bed bij te komen van zijn val van het dak. au roepen. Eindelijk kregen )pa en mamma ieder een ld van de Piet te pakkeq en 'onnen ze hem uit het water trekken. Ze trokken en trok- Het viel niet mee want zijn zat vol water. Toen ze hem overeind hadden, plons, viel hij weer, achterover, enorm gespetter. Mijn ou- zaten onder de modder- ippels, plantjes en andere Igheid. En die Piet maar >unen. Zijn been deed zeer. kon er niet op staan. Heel >rzichtig probeerden we het een keer. Ik hielp mee en ■door lukte het waar- inlijk. Piet stond in de Wat zag hij eruit. Zijn kan- kraag leek wel een melk- letje. Hij rilde van de kou. koude, bibberende, mende en hinkende Piet \chten we snel naar binnen. Van mijn moeder moest hij snel zijn kleren uit trekken en m een warm bad. Terwijl Piet ffi bad zat en mijn moeder mid den in de nacht aan de was begon, mocht ik mijn vader helpen met pakjes vissen. Dat *as spannend, in het donker, met een zaklantaarn. Toen we klaar waren lag er een zielige, "laar schone en droge Piet bij „Ik wil de pakjes wel weg brengen" riep ik. Ach, ik wilde ook wat zeggen maar dacht niet dat het mocht. Het was nog steeds midden in de nacht. Maar Piet zei kreunend „Oooo als je dat voor eén keer zou willen doen." „Natuurlijk." Ja, wie zou dat nou niet willen? Piet vertelde toen precies welk pakje waar heen moest. Samen met mijn vader bracht ik alle pakjes weg. We kwa men pas terug toen het bijna licht was. Piet lag te slapen op de bank. We gingen zachtjes door de kamer naar ons eigen bed. De pakjes waren op tijd bezorgd. Maar het verhaal is nog niet afgelopen. Op de bank in onze huiska mer lag vorig jaar dus een Zwarte Piet. Een Piet met een zeer been en een verkouden hoofd. Mijn moeder probeer de Sinterklaas op te bellen, maar dat ging niet zo makke- hjk. Eerst wist ze niet waar ze zoeken moest en toen ze het telefoonnummer gevonden had, was hij met thuis. Een Piet beloofde Smterklaas alles te vertellen en dat heeft hij ook gedaan. Toen Sinterklaas te rugbelde, shep de zieke Piet nog. Gek idee hoor, Sint aan de telefoon. Als er geen Piet op de bank lag was het moeilijk te geloven. Maar goed, Piet sliep nog en Sint wilde op bezoek komen. Maar mijn moeder zei: „Gaat U nou eerst maar lekker slapen. Komt U vanmiddag al stublieft. Dat werd afgespro ken. We werden allemaal ze nuwachtig. Het was nog lang geen vijf december en dan toch die man op bezoek. We poetsten de huiskamer schoon. Overal zaten nog mod- derspetten. En we ruimden de tuin op. Helemaal goed werd de vijver niet meer. Zodra Piet wakker werd, en het hoorde, raakte hij weer helemaal op- gewonen, een beetje bang zelfs. Zou Smterklaas boos zijn omdat hij van het dak in de vijver was gevallen? Om drie uur precies stopte er een auto voor onze deur. Alle kinderen die buiten aan het spelen wa ren, kwamen kijken. Ik had er voor gezorgd dat ze wisten wie er kwam. Smterklaas stapte uit. Hij droeg een grote zak sinaas appelen voor de zieke. Piet vertelde stotterend hoe hij was uitgegeleden op het dak. Sint schrok. Ik vertelde hoe bang ik was geweest door de herrie midden in de nacht en dat ik daarna zo had moeten lachen. Sint begreep het. Toen vertel de mijn moeder wat de dokter had gezegd. Sint keek be zorgd. „Hoe moet dat nu," zei hij. Wij hebben geen tijd om voor je te zorgen." „Nou, dat doen wij wel,zei mijn vader. Dat werd afgesproken. En Sint ging opgelucht weer weg. Zwarte Piet bleef dne dagen bij ons op de bank hggen. Zijn pak werd gewassen en gestre ken. Zodra Piet het aantrok zag hij er weer uit zoals een Piet er uit hoort te zien. Een Zwarte Piet in een streepjes pyama bhjft een gek gezicht. Toen hij een beetje beter werd was het erg gezelhg bij Piet op de bank. Hij vertelde verhalen over Spanje en ik vertelde van mijn vrienden. Ik weet nu dat Pieten met altijd van die brave pakjesdragers zijn. Hij hield, net als ik, van spelletjes. Met Ganzenborden won ik steeds, maar bij het Mens-erger-je niet was Piet beter. Eigenlijk vond ik het wel jammer dat hij zo snel beter werd. Maar ja, niets aan te doen. Piet vond het bij ons best gezellig maar hij wist hoe druk de andere Pieten het hadden. Hij wilde snel een handje gaan helpen. Dus toen hij met een stok kon lopen ging hij weg. Hij bestelde een taxi en ver trok. 's Nachts hoorde ik nie zen op het dak. Ik weet het zeker. De volgende morgen kreeg ik iets heel lekkers in mijn schoen. Dat was het dachten we. Maar niks hoor, op vijf december stopte er op nieuw een auto voor onze deur, met een Zwarte Piet achter het stuur. Of we maar in wilden stappen. Dat wilden we. We gmgen naar Sinterklaas en onze eigen zwarte Piet. We kregen heel veel lekkers en mochten uitzoeken wat we het aller-allerhefste wilden heb ben. Fantastisch toch! Nu is het bijna weer Sin terklaas. Ik mag natuurlijk niet wensen dat er weer een Zwar te Piet van ons dak in onze vijver valt. Dat zou te ziehg zijn voor die Zwarte Piet. Maar toch, als er opnieuw een Zwarte Piet een weekje bij ons op de bank zou willen komen liggen, zou ik dat wel heel leuk vinden. (Met toestemming vrij over genomen uit Tan Dag tot dag*, 366 versjes, verhaal tjes, spelletjes, kunstjes en recepten van Marianne de Valck. Uitgegeven door Hel mond B.V.) duister blijven, maar dat neemt niet weg, dat er wel factoren te noemen zouden zijn die er aan hebben mee gewerkt, dat dit feest nog altijd ge vierd wordt. Het gaat waarschijn lijk in eerste instantie om de pure christelijkheid van dit feest. Ieder mens voelt in zijn diepste binnenste aan, dat deze Nicolaas de personi ficatie van het goede is. En zo een maal in het jaar wil men dat zelf ook wel eens beleven, het geluk erva ren van het spontaan geven, het zien van die blijde gezichten, al die dingen zijn belangrijke factoren die een rol spelen. Toch heeft het sint-nicolaasfeest ook wel moeilijke tijden gekend. WEG MET SINTERKLAAS! In de zeventiende eeuw heeft het feest het wel bijzonder moeilijk ge had. De oorzaak hiervan moet ge zocht worden in de reformatie. Trouwe volgelingen van de hervor ming zagen in het sint-nicolaasfeest een zuiver rooms feest van de heili ge Nicolaas en dat moest in een hervormd land als Nederland ver boden worden. De stedelijke over heden deden daar aan mee. Ver scheidene stadsbesturen stelden verbodsbepalingen in, vooral met betrekking tot de toen in zwang zijnde „Sinterklaasmarkt", waar op Sint-Nicolaasavond de geschenken worden gekocht. Een Amsterdam se keur van 1613 verbood in de cember het plaatsen van kraampjes op de Dam, omdat er goederen werden verkocht „die men de cleynen duets maeckte dat Nicolaes hun luyden gaf'. De bepaling was zeer streng, zo zelfs dat er niet alleen een boete stond op het plaatsen van zo'n kraampje, maar ook was er een boete bepaald voor hen die er kochten! Het merkwaardige is wel, dat het volk er zich weinig of mets van aan trok en het feest m ere bleef houden. De kerkeraden hadden trouwens nog meer bezwaren, zoals wij dat later ook konden lezen in de Came ra Obscura, was het gewoonte om op de avond voor het feest ten hui ze van de bakker een verguld avondje te houden, waar de jonge lui, de vrijers en vnjsters bijeen kwamen om gezamenlijk de bak ker met zijn verguldwerk te assis teren. Diverse kronieken vertellen ons, dat het op zulke avondjes bij zonder vrolijk toeging, ja dat er zich soms wel eens excessen voorde den, die beslist niet getolereerd konden worden. HOE OUD IS SINT? Toch heeft de goede oude Sint dit alles doorstaan en is hij er nog steeds. Ja, oud is hij wel: met min der dan zo'n zestien en een halve eeuw. Omstreeks het jaar 300 is namelijk te Patara m Lycië een jon gen van rijke ouders geboren, die Nicolaas heette. Reeds jong verloor hij zijn vader en moeder en erfde al hun bezittingen. Deze bezittingen heeft Nicolaas alle weggeschon ken. Hij is zelf m een klooster ge gaan, studeerde voor priester en werd nog zeer jong bisschop van Myra in Klein Azië. Door zijn grote zachtmoedigheid en liefdadigheid is hij bijzonder populair geworden. Zijn roem van waar christen heeft hem al die eeuwen overleefd. De 6e december is zijn sterfdag en werd naar hem vernoemd. Wanneer Nicolaas zo'n bijzonder christen was en zijn feest dus een bij uitstek christelijk feest, dan zal memgeen zich ongetwijfeld afvra gen hoe die verschillende merk waardige elementen van heidense origine m zijn feest zijn terecht ge komen. De oorzaak hiervan is, dat in de eerste eeuwen na onze jaar telling waarin het feest ontstaan is, het volk wel christelijk was gewor den, maar er toch nog veel neigin gen tot het oude heidense geloof aanwezig waren. Deze heidense symboliek werd dan rustig in een christelijk feest ingeweven en men zag daar geen kwaad in. Voor de kleintjes ook dit jaar weer een leuke tekening die er wat kleurloos uitziet. Het is de bedoeling dat Sint en Piet eens flink in de kleuren worden gezet. Waarmee dat gebeurt is niet zo belangrijk, de enige voorwaarde is dat de knecht en de goedheiligman er ,,op en top" komen uit te zien. Ga aan de slag en lever de kleurplaat in voor vrijdag 1 december a.s. bij Kohlmann Intertoys in winkelcentrum Hamershof. Sinterklaas beloont de tien leukste met een kadobon. Het is belangrijk dat als je de kleurplaat inlevert, je je naam, adres, telefoonnummer en vooral je leeftijd goed vermeldt in onderstaande strook. Bij inlevering ontvangt ieder kind een leuke attentie! Doen jullie mee? Veel succes. Naam: Adres: Tel: Leeftijd: jaar

Leusder Krant | 1989 | | pagina 23