Speelgoed in verdrukking Speelgoed 1989: Glitter, electronica en een beetje bezinning Sint Nicolaas 1989 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 E,iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin„i„„ n, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii iiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiii rillllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliliiiiiHiiiiniHMHiuuHiHiMiiHMiiiMiiiiiMiHiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiHHiiniHHHiiHHiHi,,,!, in,,,,,, iniillll „„IHMIMIII,HIIII III III11II11II111II111111111111111111 I „I111! 11111IIIIIIIIIIII III 11| 11111 gUSDEN Kortingen van vijftig procent op speelgoed zijn dit n heel gewoon. Nieuwe collecties worden tegen gewilde unpprijzen verkocht in 'branche-vreemde' zaken zoals Blok ken 't Kruidvat. Kortingen van vijftig procent betekenen dat en ongeveer 10% onder de normale inkoopsprijs verkoopt. De guliere speelgoedhandel kan in deze prijzenslag niet achter lijven. De omzet van de laatste drie maanden van het jaar 3 pa alt de jaaropbrengst. De prijzenslag maakt één ding heel lidelijk. De speelgoedwinkel zal zich moeten profileren wil ze »t hele jaar door kunnen openblijven. De gevolgen hiervan innen de consument en ouder alleen maar ten goede komen, et werd hoog tijd om wakker te worden. Marianne de Valck De speelgoedhandel in Neder- ;d is hevig in beweging. Tot gro- spijt van inkoop-organisaties en eelgoed-speciaal zaken. Zij zien afwachtende beleid van de itste jaren afgestraft worden or taboe-doorbrekende akties buitenstaanders. Jarenlang s]c wat de speelgoedwinkelier ed en rekende welgedaan. Stor- iii, veroorzaakt door aktie-groe- bleven hangen in het spreek- ordelijke glaasje tier De emancipatiegolf ging irbij. De crème van pedago- ch verantwoorde opvoeders i terecht in speciale winkels ge ld met blank houten speelgoed, nkels die de 'echte' speelgoed- akelier niet als concurrentie ziet mt blank houten speelgoed is rerkoopbaar". Jarenlang was het ,'oorspelbaar om af te wijken van door de grote fabrikanten en looporganisaties gegeven ver- opprijzen. De omzet bleef op 1 Ongeveer 850 miljoen per jaar, danks een dalend kinderaantal, ogisterij 't Kruidvat blijkt ook in ierlijke zin een kruidvat. Haar rkoop-explosie lijkt eindelijk de eelgoedhandel in beroering te engen. De branche is zich gaan zinnen op haar specifieke taak. Speelgoed is commercieel ge zien in veel opzichten te vergelij ken met hondevoer. De fabrikant verkoper heeft te maken met haaks op elkaar staande, soms tegenstrij dige verlangens. Aan de ene kant de man of vrouw die het produkt koopt (of bij speelgoed het in ieder geval uiteindelijk betaalt), aan de andere kant de gebruiker met soms een hele andere smaak, inte resse of wens dan de man of vrouw. De man of vrouw kijkt naar de prijs, naar de kwaliteit en of het verant woord is. Deze kenmerken zullen de gebruiker een zorg zijn. Hij kijkt of hij het wil hebben. Bij hondevoer of het lekker ruikt en lekker is. Bij speelgoed of het leuk en mooi is. De fabrikant of verkoper dient bei de te vriend te houden. Met als gevolg dat aanwijzingen zo min mogelijk gegeven werden ter voorkoming van het kiezen voor een partij. Alsof verantwoord per definitie het tegenovergestelde van leuk zou zijn en 'nieuw' het tegenovergestelde van kwaliteit. Bij het profileren zal de speelgoed winkelier meer stelling moeten ne men en daardoor meer informatie moeten geven. Daar kan de consu ment alleen maar voordeel van hebben. RAAR ARTIKEL Speelgoed is de verzamelterm voor een raar artikel. Bij geen an der gebruiksvoorwerp zijn zoveel aspecten te onderkennen als bij speelgoed. Commerciële (nieuw!), pedagosiche (verantwoord!), emo tionele (pistooltjes?), psychologi sche (poppentherapie), maat schappelijke (monopoly: een ka pitalistisch spel), en sexe-gerichte (jongens/meisjes speelgoed) be palen in wisselende sterkte, uitvoe ring, aanbod, aanschaf en gebruik. Wat commercieel verantwoord lijkt, kan in ieder ander opzicht onverantwoord schijnen. Een pe dagogisch verantwoorde blank houten rammelaar is een zeer on pedagogisch cadeau voor een twaalfjarige. Tenzij de twaalfjarige de geestelijk of lichamelijke mo gelijkheden heeft passend bij een rammelaar of de rammelaar aan sluit bij de interesses van een twaalfjarige. Hij zou bijvoorbeeld exotische rammelaars kunnen spa ren of op samba-ballen kunnen spelen. Andersom kan een enorme prul gegeven op het juiste moment, door de juiste persoon met een passende emotie een dusdanige waarde krijgen dat het allerminst onverantwoord genoemd kan wor den. Speelgoed kopen is iets heel anders dan het kopen van een ijskast, om maar een zijstraat te noemen. Alle bovengenoemde as pecten spelen bij de keuze een rol. Een gegeven dat de speelgoed handel tot nu toe grotendeels naast zich heeft neergelegd. Daar zal verandering in moeten komen. VOORLICHTING De commerciële voorlichting over speelgoed gebeurt tot nu toe, bijna uitsluitend, door de reclames gemaakt door grote merken. Speelgoed dat te zien is geweest op de televisiereclames wordt ge middeld drie, met uitschieters tot vijf, maal zo goed verkocht als voor de uitzending. Van de algemene reclames profiteren ook de 'bran che-vreemde speelgoedverko pers'. Zij verkopen het liefst merk- speelgoed waarvan de klant weet dat het enige kwaliteit heeft door de naar de speelgoedwinkel ver wijzende reclames. In de nabije toekomst zullen steeds meer speel goedwinkels kiezen voor akties in de winkels. Bijvoorbeeld door de door inkooporganisaties te ver spreiden folders. Hierdoor kan beter worden ingegaan op de bo vengenoemde motieven die bij de speelgoedkeuze een rol spelen terwijl de indentiteit van de eigen collectie benadrukt wordt. Het laatste is vooral van belang omdat de meeste consumenten wel begrepen hebben dat er in Neder land slechts zes verschillende speelgoedwinkels zijn. Alle ruim duizend winkels die het hele jaar speelgoed in hun assortiment heb ben zijn, op onaeveer veertig na, aangesloten bij een van de zes in kooporganisaties. Deze inkoopor ganisaties bepalen de collectie voor zover dat nog niet door de multinationals gedaan is. Immers, de collecties van bijvoorbeeld Lego, MB, Ravensburger, Fisher Price en Playmobil zijn 'wereldwijd' hetzelfde. De winkelier kan slechts beperkt kiezen uit de collecties, want om de reclame-akties kan hij niet heen. Met als gevolg dat ze nu nog gedwongen zijn artikelen in te kopen als onderdeel van een col lectie, terwijl ze weten dat de dro gist aan de overkant alleen dit arti kel in grote hoeveelheden, goed koper inkoopt en verkoopt. MENTALITEIT Een andere koers in speelgoed- land zal ongetwijfeld vragen om een andere mentaliteit ook van de consument. Aandacht schenken aan de nu nog nauwelijks bespro ken motieven om speelgoed te ko pen moet betekenen dat de consu ment zich bewust zal moeten wor den van de motieven en de nood zaak daartoe. Daarmee is een ge voelige snaar geraakt. De speel- goedwinkehers houden zich het liefst afzijdig van mentaliteitskeu zes. Wie zijn land met pistooltjes wil laten spelen moet het bijpas sende speelgoed kunnen kopen. Waarmee de mogelijkheden niet op zijn. Wanneer de speelgoed winkeliers de resultaten van onder zoeken betreffende kinderspel en de onzekerheden van ouders goed kunnen vertalen, zijn er mogelijk heden voor specifieke informatie genoeg. Een veel gehoorde klacht is de eenzijdigheid van speelgoed. Dit geldt voor zowel de keuze van als het gebruik. Lego is daarbij een goed voorbeeld, zonder uniek te zijn. Lego is een veelzijdig con structie-systeem. Het systeem is kwalitatief goed, biedt vele moge lijkheden voor vele jaren speelple- zier. Het vervelende is dat zowel de winkelier als de ouder zich m toe nemende gaat realiseren is dat Lego zo goed is dat veel mensen, en kinderen, geneigd zijn te ver geten dat er ook nog andere goede systemen zijn. Zoals ieder systeem is Lego eenzijdig. In die zin dat wat je er ook mee maakt het altijd het nopjes op de gaatjes drukken is. Wanneer kinderen met andere systemen kunnen kennismaken ontdekken ze dat construeren op vele manieren kan. Door te schroe ven, te schuiven, te timmeren of te klemmen. KEUZE Niet alle kinderen zijn hetzelfde. De één houdt van snel klaar, de ander van uren priegelwerk, de derde bouwt graag fantasierijk en de de vierde realistisch. Bij het ene systeem komt de ene interesse Pe ter tot zijn recht dan bij het andere. Om de individuele keuze te stimu leren zal de consument beter geat tendeerd moeten raken op meer dere systemen. Waar nog bij komt dat de constructiemogelijkheden van Lego voor een groot deel 'theo rie' zijn. Menig vader die aan zijn kind een piratenschip heeft gege ven komt tot de ontdekking dat dit schip niet door het land in elkaar gezet kan worden. Nadat hij daar zelf drie uur mee zoet is geweest, wil hij wel graag dat het schip voorlopig in elkaar blijft. Voorlopig kan lang duren. Zeker wanneer de angst bestaat voor het kwijtraken van essentiele onderdelen. Menig ouder plakt de steentjes uit voor zorg aan elkaar! Zelfs Lego zelf gaf in een onlangs verschenen Lego krant de tip ook eens wat anders te bouwen dan het voorbeeld op de doos. Daar was dus reden toe! De eenzijdigheid van Lego is ook een gevolg van het succes. Het is benauwend om te bedenken dat kinderen op heel de wereld, van Denemarken tot Taiwan en Zuid- Amerika, de hun bekende wereld naspelen met allemaal hetzelfde politiebureau. Dat geldt overigens voor alle grote merkartikelen, zoals Barbie, MB en Fisher Price. De voorliefde voor kant-en klare brok ken strekt zich ook uit tot speel goed. De speelgoedwinkels wor den in toenemende mate gevuld met snel wisselende collecties be staande uit bijna uitsluitend merk- produkten en 'op-de-televisie- dus-snel-weg'produkten. Inventi viteit en fantasie zijn moeilijk ver koopbare argumenten. Ook bij speelgoed. Met alle gevolgen van dien. Eén van die gevolgen is bijvoor beeld het dalend schrijfpeil. On derzoek heeft aangetoond dat de vaardigheid in het schrijven van kinderen in verhouding tot een aantal jaren geleden daalt. Dit zou met name te wijten zijn aan het gebruik van viltstiften. Immers, vilt stiften zijn de commerciële kant- en-klare brokken als alternatief voor kleurpotloden. Kleurpotloden vereisen een fijnere beweging van de hand, waarbij de druk de kleur nuance bepaald. Kleuren met pot loden is een goede voorbereiden de schrijfoefening. De basisscho len kregen daarom de raad aan kleuren meer aandacht te geven. Waarmee een ander aspect van speelgoed is aangekaart. BASISSCHOOL Steeds weer klagen de werkers in het basisonderwijs dat zij taak verzwaring krijgen opgelegd om dat de minister bepaalt aan welke aspecten extra aandacht moet wor den gegeven. Op grond van de resultaten van onderzoeken achtte de minister het de laatste jaren no dig de basisscholen meer aandacht te laten geven aan bijvoorbeeld schrijfonderwijs, zelfredzaamheid, maatschappij inzicht en sociale vorming. De onderzoeken waarop de minister zijn aanbevelingen ba seerde, wezen op een tekort of da lend niveau van deze facetten in de ontwikkeling. De visie van ortho pedagogen, die erop wezen dat spelen een bijdrage levert aan de ontwikkeling van ook deze facet ten werd nauwelijks gehoord. Zij wezen er bijvoorbeeld op dat kin deren in toenemende mate kiezen voor het fantasie-spel ten koste van het naspelen van de werkelijkheid. De science-fiction figuren lijken veel mooier en zijn zeker veel meer bijzonder dan de mensen, dieren en dingen die je dagelijks om je heen ziet. Maar door de wereld om je heen na te spelen leer je hoe die wereld in elkaar steekt. Logisch oorzaak en gevolg, doel en middel, de volgorde van handelingen. Je leert emoties oproepen, begrijpen en ermee omgaan. Speelgoed waarmee de wereld om je heen is na te spelen zou vanuit die visie meer aandacht kunnen krijgen. Hetzelfde geldt voor speelgoed waarmee kinderen de kans krijgen om samen te spelen, om na te den ken, om creatief te zijn, om dingen te onderzoeken. Dit speelgoed is er wel, maar door onbekendheid m de speelgoedwinkel valt het tussen de glitter en aanbiedingen nauwe lijks op. Je moet het weten. Je moet er naar zoeken. Vaak onderin of achteraan in de schappen. BEHOEFTE Speelgoed is niet alleen verwen nerij. Spelen hoort bij onze natuur lijke behoeften. Zoals met al onze natuurlijke behoeften het geval is, voelen we ons hier eigenlijk te be schaafd voor. Wanneer we aan onze natuurlijke behoeften toege ven doen we dit het liefst privé, ongestoord, volgens maatschap pelijke regels en met een heimelijk genot. We duiden de activiteit liefst op verhullende wijze aan. Plassen wordt naar 't toilet gaan of 'handen wassen' waarbij je mag hopen dat ze daarbij niet vergeten te doen waarvoor ze gekomen zijn. Bij het spelen voltrekt zich een zelfde proces. Met als vervelend resultaat dat we spelen als een kin derachtige bezigheid gaan zien, goed voor als je niets beters te doen hebt. Na aanvankelijke ac ceptatie dat een zuigeling alles, te allen tijde moet kunnen doen, vangt al snel de regulering aan. Daar mag wel en daar mag niet mee gespeeld worden en dat zijn de regels waar men zich aan te houden heeft. Waarbij de wijze waarop maat schappelijk bepaald wordt door de actualiteit, zoals bij het meisjes- en jongensspeelgoed en de sociale controle. Wordt in de peuterleeftijd het speelgoed nog bepaald door het spel, de schooljeugd hanteert in toenemende mate spelregels als maatschappelijke wetten. Spelen wordt kinderachtig. Net zoals plas sen. En plassen doe je maar in je eigen tijd. Spelen wordt luxe. Een nieuwe naam wordt noodza kelijk om daar nog zonder schuld gevoel aan toe te kunnen geven. Wie naar de kenmerken van spel kijkt zal begrijpen dat we niet kun nen en niet mogen ophouden met spelen. Wel dat het spel zich moet aanpassen aan de mogelijkheden en interesses van elke leeftijd. Spelen is immers ervaren, ontdek ken uitproberen, herhalen en daar door vaardigheden verwerven, waardoor men in staat is nieuwe ervaringen op te doen. Het is niets anders dan bewust leven. Onder die noemer krijgt het spel mis schien weer een kans. IUSDEN - Kinderen vanaf vier jaar worden dit jaar door iterklaas aangemoedigd te gaan spelen met een cassette- corder, liefst voorzien van drumeffecten. Omdat iedereen n ponypaard met biologisch onverantwoorde manen in huis hijnt te hebben en het daarop volgende kanariepietje met ilogisch onverantwoorde staart onvoldoende aansloeg, dit ir een raspaardje met biologisch onverantwoorde glitter en el manen. Maar naast de glitter en de electronica kenmerkt zich door een begin van bezinning. De teddybeer is weer De poppen zijn romantisch. De gezelschaps-spelen krijgen er enige aandacht. Marianne de Valck aeuwe artikelen in 1989 zijn er oeg. Maar voor wie goed kijkt, het toch vaak variaties op een tend thema. David de Kabouter pt op zijn laatste beentjes, maar beert er alles uit te halen wat er in zit. Daarom David de ka ter memories, puzzels, servie- kwartetten, wandplaten, aan- sd- en andere poppen. Zodra sene aan zijn laatste herhaling is, en dat is eerder dan alge- Mi bekend is, kan dit speelgoed de eerstvolgende speelgoed- kt of naar zolder om Pipi Lang- s op te zoeken. Waarmee met :egd is dat speelgoed met David ïabouter nu geen grandioos ca- 'i zou kunnen zijn. Ook in mijn louden staat meer dan mij lief iekocht uit trend- of ragegevoe- sid. Meestal is het te vinden in keukenkastje of op zolder, ir blij dat ik was toen ik het Het fonduestel, de gourmet, sapcentrifuge en de raclette, r is David de Kabouter, noch Aap mee te vergelijken KOMENDESTER opkomende ster lijkt een oude ende te zijn: Winnie de Pooh. past in de beren-trend waarbij Bijenkorf de toon aangeeft. De de Bijenkorf verkochte BOB, afkorting voor Bijzonder Ont helde Beer, heeft de gemoede- ^1 in beweging gezet en niet al- Pbij kinderen. Mooie beren zijn laar een gewild artikel. Een iie beer is bruin, kijkt vriende- brommig of helder uit zijn n. Hij kan aangekleed zijn. De eiste hebben draaibare ge- Aten, zijn zacht maar stevig en Lten goed zitten. Pluche is trou- s toch in opkomst. Niet alleen kinderen. Wie zijn huis naar batste trend wenst m te richten niet zonder een rondslingeren de poes, een over de bank tapeerd luipaard of een aan de Scale luxaflex geklemde goril- Van pluche, wel te verstaan. m°or de babies en dreumessen to de 'komplete pakketten' op. aantal jaren geleden was een Aty center" waarbij een aantal elmogehjkheden zaten bijeen akt nog iets nieuws. Dat schijnt *Uen te zijn. Dit jaar zijn er com- "bedtafels' met daarin water dichte bakjes om uit te eten, speelkleden met allerlei mogelijk heden en apparaten die aan de badrand te hangen zijn met ieder zeker vijf speeltjes. Val maar aan, alles is in één keer opgediend. De keuken van Fisher Price, met 'kookplaat','oven', 'koelkast', 'goot steen' en nog veel meer is de daar mee vergelijkbare uitvoering voor peuters en kleuters. Nou waren er geen goede keukens voor die leef tijd en hebben we ons jarenlang moeten behelpen met wit geschil derde nachtkastjes met vier zwarte rondjes bovenop. Dat ging uitste kend maar was niet commercieel natuurlijk. De keuken van Fisher Price is ongetwijfeld veel mooier en completer. Nostalgie heeft geen oog voor de beperkingen. Voor tweehonderd gulden een aardige keuken voor wie het er voor over heeft. Eventueel nog te complete ren met bijpassend serviesgoed, een mixer en een pan waar het water van zijn levensdagen met uit gaat. Daar hoef je geen soep meer bij te verzinnen. De Amerikaanse firma heeft besloten het bijbeho rende kunststof 'fast-food' niet in Nederland op de markt te brengen. Ze dachten dat het niet aan zou slaan. De kinderen zullen dus hun kippepoot nog zelf moeten verzin nen. AUTO'S Ieder jaar verschijnt er wel een nieuwe variatie op het thema 'auto baan'. Wie geen auto's kan maken probeert met een goed produkt aan te sluiten op een gewild artikel waar al een x-aantal van in huis aanwezig is. Terug van wegge weest is dit jaar de Carrerabaan Struxi. De baan is bedoeld voor kinderen vanaf een jaar of drie. Ze bestaat uit grote, helder gekleurde stukken. Het mooist is de wiebel- brug. Bij de baan horen huisjes, auto's en poppetjes. De huizen worden op eenzelfde manier in elkaar gezet als bij Lego-duplo. Lego is uitste kend met de Carrera-baan te com bineren. De poppetjes lijken erg veel op de Play Mobil-poppetjes. De Play Mobil poppen passen in de auto's die kunnen rijden op batterij en. Daarmee heeft Carrera een brug geslagen tussen twee gelief de merken. Een baan van Carrera, huizen gebouwd met Lego duplo en om het haar te doen groeien of de nek om te draaien ten einde een ander gezicht te voorschijn te laten komen. CONSTRUCTIESYSTEMEN Een goede pop kost veel geld maar is het geld waard. Ruim zestig procent van de gemiddelde col lectie bestaat uit jongensspeel goed. In waarde omgezet valt zelfs zeventig procent onder jongens speelgoed. Voor jongens is niet al leen uit veel verschillende dingen te kiezen, het is ook duurder. Een doos met een constructiesysteem kost snel tachtig gulden, na Sin terklaas krijgt menig kind een an dere doos voor de zelfde prijs voor zijn verjaardag. Tegen een pop van tachtig gulden wodt over het alge meen anders aan gekeken. Terwijl een meisje haar kindertijd met vier goede poppen rijk door komt: Een badpop, zonder haren en zonder kleertjes met als enig kenmerk dat hij waterdicht is, een peuterpop die er jonger uitziet dan het poppe- moedertje, korte haren, gesloten handjes, vage uitdrukking, makke lijk aan-en uit te kleden, een kleu terpop die er uit ziet als het ideale vriendinnetje, met lange haren, mooie kleertjes en een zacht lijf op stevige benen. En tenslotte een tie nerpop, die er uit ziet zoals het meisje er in haar dromen uit wil zien. Goede poppen vragen om veel duur handwerk voor kleding, kop en haren. Ze kosten snel tach tig gulden. SPELLEN Tot slot de spelletjes. De spellen in de speelgoedwinkel zijn grof weg in twee soorten te verdelen. De spellen van kunststof, al dan niet voorzien van electronica en de kartonnen spellen. De spellen van kunststof kenmerken zich door een simpel gebruik. Wat ermee te doen is, wordt duidelijk gemaakt door de televisiereclame of door drie plaatsjes op de deksel van de doos. Vaak zijn het variaties op lang be kende spelletjes die wij vroeger op een papiertje speelden. Niet slecht, want vroeger deden we de was met de hand en waren maar wat blij met de komst van een wasmachine in kunststof en met electronica. Daar tegenover staan de kartonnen spelletjes. Zij zijn moeilijker te ver kopen. In de eerste plaats omdat vervolg op pagina 9 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin I IIIIIIMIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII lllllllll IIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlilllllllllllilllinillllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ken met wel hele vreemde vijan den. GI Joe heet te bestaan uit va-» derlandslievende Amerikanen, type ruwe bolster-zachte pit, die met behulp van de meest afschu welijke wapens de Amerikaanse grondwet verdedigd. Tot vorig jaar deden ze dit met behulp van allerlei voertuigen die, op enige fantasie rijke toevoegingen na, erg veel le ken op bestaande straaljagers, he licopters en zelfs vliegkampsche- pen. Dit jaar is bij veel noviteiten gezocht naar iets fantasierijkers waar de wapendeskundigen nog met opgekomen zijn. Uiteraard met uitbreiding van de daarbij beno digde poppen. Eenzelfde ver haal voor de transformers en de nieuwe varianten Science ficton Fi guren. Ze kunnen steeds fantasie rijker worden want verzinnend kan alles. Thundercats met dieren die er niet vriendelijk uitzien op nog minder vriendelijke voertuigen, He-Man met Skeletor, de bionische duivel, the Ghostbusters met uit- schuifbare monsters. Griezelen is heerlijk. Fantasie is belangrijk. Af reageren van agressie heet nood zakelijk te zijn. Maar toch... INDIANENDORP Beren in soorten en maten blijven een hit bij het Eén van de vele spelletjes, waar Sinterklaas dit jaar uit kan kiezen. en in de 'echt' rijdende auto's Play Mobil poppen. Twee jaar geleden klaagde ik overigens dat ondanks het grote aanbod auto's nergens een doodgewone brandweerauto met sirene te vinden was. Die klacht is begrepen. De speelgoed winkels hebben tientallen auto's voorzien van sirenes, ladders, bel len en toeters in huis. Van werkend door in te drukken tot radiogra fisch bestuurbaar. LOOPAUTO'S Een aardige ontwikkeling daar bij is dat de loopauto's steeds leu ker worden. Een aantal jaren gele den kon een dreumes die net lopen kon zich sneller voortbewegen op een gans, een paard of een tractor. In 1989 is het wagenpark om uit te kiezen enorm groot en gevarieerd. Van een dames-kar m lila met een bloemetje, via een turbo-vrachtwa gen naar een complete loop-en- speel locomotief. Eenzelfde ont wikkeling valt bij de trap-auto's' waar te nemen. Kon men een aantal jaren geiden slechts kiezen uit de ene of de andere skelter, nu zit er plaatwerk rond het chassis. Daar mee worden het race-auto's, che- vrolets, tractors met laadvermogen of zelfs vrachtauto's, al dan niet voorzien van een electro-motortje. De laatste voor ongeveer duizend gulden. Auto's zijn toch weer in. Lange tijd leek het erop dat de kleine autootjes voor kleuters waren. Kin deren boven de zeven hadden ze nog wel, maar stalden ze uit, ge sorteerd op merknaam. Op die -laatste interesse wordt steeds na drukkelijker ingespeeld. Auto's als schaalmodellen, kant-en-klaar ge kocht worden mooier en mooier. Ze zijn allang niet meer om mee te spelen. Zeker één kersverse bank- direkteur houdt er een collectie speelgoedautootjes op na. Liefst old-timers, of klassieke auto's uit de jaren vijftig of zestig. Autootjes blijven een gewild en makkelijk artikeL Iedere jongen schijnt altijd blij te maken te zijn met een nieuw model. Dat schijnt zo te blijven. Vandaar waarschijnlijk dat Match box, misschien ten einde raad, de kinderen in de gelegenheid stelt zelf een model samen te stellen. Allerlei onderdelen passen in wil lekeurige volgorde aan elkaar en vormen tesamen een vliegtuig, jeep of vreemdsoortige 'car'. Een succes totdat de verrassing eraf is. STIL Rond de radiografische bestuur bare auto's lijkt het een beetje stil geworden. Bij wijze van spreken dan, want de heme die ze produce ren is omgekeerd evenredig met de belangstelling. De aandacht verschuift dit jaar heel voorzichtig weer naar de racebanen. Bij de racebanen is de laatste jaren veel veranderd. Door technische foefjes vraagt spelen met een racebaan allang meer dan het drukken met je vinger op een knop en het draaien van je nek. Grofweg zijn de ver krijgbare racebanen in twee soor ten te delen. De banen met een slotsleuf en de banen met een mag netische strip. Voor de eerste soort zijn auto's nodig met een pinnetje dat in de leuf past. Deze auto's kun nen dus met van baan wisselen, vliegen niet zo snel uit de baan maar kunnen erg hard gaan, bij voorbeeld in salto's. De andere soort is meestal duurder. Hierop kunnen auto's accelereren, keren, van baan wisselen en uit de bocht vliegen en met een beetje geluk weer terug m de race komen. Com binaties van beide systemen zijn ook te koop, bijvoorbeeld bij Car rera. POPPEN De poppen worden weer mooi. De poppen voor meisjes met name. De poppen voor jongens schijnen te verzanden in eindeloze variaties Science Fiction figuren. De nieuw ste hebben een hologram op de borst. Zelfs de GI Joe mannetjes, die er vorig jaar nog redelijk her kenbaar uitzagen, krijgen nu te ma Het bekroonde Playmobil india nendorp valt hierbij in het niets. De tegenhanger voor meisjes is al jaren roze en heet Barbie. De con- curenten zijn letterlijk uit de winkel verdwenen op een enkele goedko pe uitgave na die van verre als 'namaak' te herkennen is. Ook in een roze doos zit de nieuwe Play Mobil collectie rond het poppen huis. Allemaal heel mooi, maar wel een beetje duur. Voor duizend gul den is het poppenhuis compleet. Maar dat is helemaal met nodig. Met behulp van een doos waarin een kamer of keukeninnchting zit kunnen kinderen uitstekend uit de voeten. Het poppenhuis maakt pa zelf, of opa. Of u wacht tot volgend jaar, dan komt de kleinere versie van het huis uit. Ook duur, maar een stuk goedkoper, ongeveer drie honderd gulden. Met of zonder huis is de komst van deze collectie iets om blij mee te zijn. In de col lectie zijn veel aanknopingspunten te vinden,in kleinere en grote sets, voor meisjes en jongens voor goed, inventief en intensief spel. Bij de grotere poppen is er dit jaar een toevloed van mechaniek jes, die maken dat de pop kan pra ten, plassen, lopen, kruipen, huilen of bellen kan blazen. Zeker bij pop pen geldt dat iedere bepaling be perkt. Een pop die kan kruipen, leert nooit lopen. Een pop die zijn woordenkennis op een bandje heeft staan, leert niks meer zeggen. Om het over het aankweken van sadistische neigingen maar niet te hebben bij het billenkloppen, om de pop op te laten houden met huilen, de arm uit de kom te draai

Leusder Krant | 1989 | | pagina 25