Speelgoedbekroning 1989 98 jjnn acaoboon was eens wettig betaalmiddel i 175 leusilei- tenant VOOR EEN KADO STAPPEN SINT EN PIET GRAAG BINNEN BIJ SIGARENMAGAZIJN VERWOERD. VER RD MET EEN KNIPOOG NAAR SINTERKLAAS (fiKRUIDE SPEKLAPJES TONGEWORST SCHOUDER HAM KRUIDEN- STEAK FRED TIMMER Sint en Piet kijken eerst bij Dick Meerveld De nieuwe modellen '90 zijn binnen DICK MEERVELD Sint Nicolaas 1989 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 plllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirïïlllllllllllllllllliiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMliiiiiiililllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllHIINI'HNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Om deze "bekroningen' naar arde goed te kunnen inschatten, iet zinvol iets van de stichting te Hen. De stichting 'Goed Speel- gd' is in het leven geroepen door ANVS en de ORNES. Dat zijn ipectievelijk de vereniging van derlandse speelgoedwinkeliers de organisatie waarin de meeste derlandse fabrikanten en im- tteurs hun belangen bundelen, stichting 'Goed Speelgoed' oogt naar eigen zeggen het sti eren van de verkoop van goed selgoed. Een loffelijk streven, stichting kent slechts één acti- :it. Ze roept jaarüjks een 'onaf- rJcelijke' jury bijeen die in een tal categorieén speelgoed "be- ond'. De jury bestaat uit mensen voor een 'opvoedkundig' tijd- nft werken, in een onderwijs- ■d zitten of een vrouwenvereni- g. Ze worden met raad en daad ;estaan door een aantal 'advi- is' uit het vak. Een dergelijke pretendeert niet 'het beste' of mooiste' of 'het nieuwste' te nen kiezen. Daarvoor ontbre- bij de jury de kennis, het over- ten de middelen. De bekronin- zijn niet meer en niet minder overwogen kooptips. Op de van de jury is, door mensen wat van speelgoed weten, van 5 bij te voegen en af te dingen. USDEN - Ieder jaar kiest de stichting 'Goed Speelgoed' een Btal speelgoed-artikelen tot speelgoed van het jaar. Het Kroonde speelgoed is niet het beste, het mooiste, noch het ruwste zoals te vaak nog begrepen wordt. Het zijn kooptips, positiefste wat over het speelgoed van het jaar te zeggen is, dat het een aantal artikelen onder de aandacht brengt die Ader de bekroning misschien onopgemerkt zouden zijn ge- jven. Dat wil ik bij deze graag doen. Vóór iemand wil suggereren dat iemand die het denkt beter te we ten dan maar in de jury moet gaan zitten, verklaar ik hierbij dit niet juist te vinden. Journalisten horen niet in dergelijke jury's waarin zij hun mening moeten conformeren aan het eindoordeel. OLIFANT Voor de baby- en peuterleeftijd werd een olifant gekozen van het merk Playskool van MB. Het is een viltige olifant die aan en op zijn lichaam allerlei speeltjes herbergt. Een rammelaar op zijn neus, een draaischijf op zijn voet en een kra kend oor. Bij elkaar zeven speel- en ontdekmogelijkheden. De richt prijs voor het beest ligt rond de zestig gulden. Naar mijn mening ziet de olifant er op het eerste ge zicht niet onaardig uit, maar valt hij in de praktijk tegen. De olifant is bedoeld voor zuigelingen en dreu- messen. Kinderen van die leeftijd kwijlen, sabbelen en peuteren. Of de olifant daartegen bestand is, waag ik te betwijfelen. De hard- plastic rammelaar biedt een on weerstaanbare uitdaging tot ruk ken en wrikken. Daar is geen oli- fanten-slurf tegen bestand. Zoals bij meer speelgoed lijkt de opeenhoping van speelmogelijk- heden een voordeel. In de praktijk blijkt zulk speelgoed vaak 'vlees noch vis'. Zo is deze olifant niet erg geschikt als knuffelding. Knuffelen zonder herrie is onmogelijk en de stof is daar ook niet geschikt voor. Terwijl hij ook minder overzichte lijk is als het 'activity-center" van Fisher Price, waar het een variant op is. Kortom, een uitstekend cadeau om weg te geven. De olifant maakt een goede eerste indruk hij zal dus blij ontvangen worden. De gever heeft verder niets meer te maken met de daarop volgende ervarin gen. INDIANEN-DORP Voor de kleuters werd het india nendorp van Playmobil verkozen. De jury,geeft hiervoor als reden op dat indianen een grote rol in de fantasie van kinderen spelen. Als extra pluspunt noemt de jury de mogelijkheden die de betreffende doos zou bieden aan jongens èn meisjes. In de doos zitten een wig wam, paarden en wapens maar ook een kookpot, weefgetouw en kano. Het opperhoofd kan dus eventueel zijn eigen maaltje klaarmaken, al zal dit het emancipatorische effect zijn dat de juryleden voor ogen stond. Zonder iets af te doen aan dit speelgoed, vind ik het toch jammer dat juist deze doos verkozen is. Playmobil is over het algemeen uit stekend speelgoed. Het heeft een hoge kwaliteit, is simpel van vorm, biedt voldoende ruimte om te spe len naar eigen inzicht en idee en biedt genoeg aanknopingspunten voor de fantasie. Juist voor wat dat laatste betreft is Playmobil sterk. In de collectie zit veel speelgoed waarmee 'het dagelijkse leven' is na te spelen. Een verademing tus sen alle fantasiemonsters, Science fiction figuren, transformers en hel den die, mits zwaarbewapend, fantastische dingen kunnen. Juist het speelgoed waarmee de beken de wereld is na te spelen zou wat extra aandacht, bijvoorbeeld door een bekroning, goed kunnen ge bruiken. Jammer dus dat van het zelfde merk niet bijvoorbeeld een doos bekroond is waann een cir cus zit of de meubeltjes voor één kamer van het nieuwe poppenhuis. CASSETTERECORDER De keuze voor het schoolgaande kind is op zijn zachtst gezegd op merkelijk. De cassetterecorder van Sony uit de kinderserie 'My Fust Sony' werd gekozen. Een op merkelijke bekroning, gezien de achtergrond van de jury. Tot aan de bekroning was dit speelgoed niet in de speelgoedwinkel te koop. Wel soortgelijke uitvoeringen van andere merken, tenminste zolang het de cassetterecorder betreft. In de hele kindercollectie van Sony zitten apparaten waarmee te spe len is en waar geen soortgelijke artikelen van bekend zijn. Ener zijds zou je kunnen vaststellen dat door deze bekroning de speel- goedhandel een merk heeft bin nengehaald. Anderzijds dat de jury een kans heeft laten liggen om iets nieuws en unieks te bekronen. Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan het apparaat met cassetterecorder, waarbij geluiden en ritmes te voe gen zijn. Het bezwaar van een posi tieve beoordeling van speelgoed waar meer dan honderd gulden voor betaald moet worden, kan ik niet onderschrijven. De afgelopen jaren is jaarlijks voor 850 miljoen aan speelgoed in de speelgoed- speciaal zaken verkocht, waarvan tweederde in de laatste vier maan den van het jaar, hetgeen neerkomt op een ugemiddelde uitgave van 250,- per kind. Bovendien blijkt de besteding van dit geld in toene mende mate te gelden voor duur dere aankopen. Met andere woor den, men koopt voor het zelfde bedrag, minder dingen. BEHOEFTE Een speelgoed-artikel van hon derd gulden is allang met meer zeldzaam in de winkel. Voor een constructiedoos wordt grif betaald. Wanneer we er van uitgaan dat spelen een natuurlijke behoefte is, dat kinderen moeten spelen, dan moeten we accepteren dat daarbij speelgoed kan horen. Wanneer iets een jaar en soms langer kan worden gebruikt valt het bedrag, in verhouding tot wat wij besteden voor onze andere natuurlijke be hoeften zoals eten, slapen en so ciale contacten, nog mee. Electromca dringt ook in speel goed door. Een makkelijk te bedie nen, stevige en veilige cassette recorder kan uitstekend speel goed zijn. Het bekroonde apparaat voldoet aan deze voorwaarden. Nu maar hopen dat hij niet alleen ge bruikt zal worden voor het afspelen van voorbespeelde bandjes, maar dat kinderen zelf gaan zingen, ver tellen en geluiden gaan opnemen. Bewust met geluid omgaan eist be wust luisteren en daar kunnen veel kinderen nog wel wat oefening voor gebruiken. In de categorie voor spellen en puzzels werd het spel Tri-Omino gekozen. Het is een vanatie op het dominospel. In plaats van twee hoeveelheden staan er op iedere driehoekige steen, drie cijfers. Het spel is te spelen door één tot zes Het Indianendorp van Playmobil, bekroond tijdens de verkiezing van het spelers. Een gezelschapsspel dat alleen te spelen is' dus. Het spel is gemaakt van een kwalitatieve hoge kunststof. Bij de beoordeling van een spel speelt natuurlijk altijd mee of je het een leuk spel vindt. Dit spel is niet on aardig maar ook niet bijzonder. Het is een variatie waarvoor niemand lang heeft moeten nadenken, waar geen lumineus idee aan te pas kwam en geen meuwe behoefte voor gegraven werd. Laat staan dat het inspeelt op de actualiteit of meuwe ontwikkelingen. Maar wie een meuw spel van goede kwaliteit op vertrouwde basis zoekt kan hiermee iets gevonden hebben. TECHNIEK In de cateqone hobby en tech niek is een doos verkozen waar mee allerlei electrische verbindin gen spelenderwijks ontdekken en maken kunt. De doos is van het merk Kosmos en kost ongeveer vijf en zestig gulden. Naar mijn mening een keuze waar ik volmondig mee kan instemmen. De doos biedt kinderen alle gele genheid met electnciteit te experi menteren op een veilige manier. Kinderen vanaf een jaar of tien noemt men wel de jonge onderzoe kers. Zij willen vaak weten hoe iets werkt en ze willen zelf iets maken. In de Kosmos doos zit een aantal schakelingen in een transparant omhulsel. Door verschillende om hulsels aan elkaar te schakelen zijn verbindingen tot stand te brengen. Op deze manier zijn allerlei effec ten op te roepen. Met behulp van speelgoed van het jaar. de bekroonde doos is bijvoorbeeld een sirene te maken, een lichtauto maat, een regenmelder, een insec- tenverdrijver of een leugendetec tor. Aardig bij deze doos vind ik dat niet allerlei ingewikkelde lectuur moet worden doorgenomen voor dat tot aktie kan worden overge gaan. In het instructieboek staan eerst, heel simpel en duidelijk, de noodzakelijke handelingen aange geven om tot een bepaald resultaat te komen. Wie interesse heeft hoe dit resultaat werkt kan dit achtenn het boek lezen. Daarmee krijgt de doos iets van een goocheldoos waarmee je effecten kunt bereiken zonder dat je weet hoe het lukt. org 3em, Wiebe en Wouter, dat zijn met sinterklaas goede voornamen als om krijgen van letters gaat; in de alfabetische volgorde komen ze altijd er in de laatste gelederen, maar nu zitten zij, wat chocoladehoeveelheid Heft, op de eerste rij. De Willem, Wim en Wouter moeten er dan wel ibaar voor zijn dat ze niet vierhonderd vijftig jaar eerder leefden, want )i hadden ze het net niet meegemaakt dat je hier in Europa chocolade i nuttigen. Toen was Cortez nog niet in Mexico geweest! dat land heerste toen keizer Montezuma over het njk der Azteken. De unse avonturier en veroveraar Fernando Cortez trof daar m 1519 met aa een bepaalde vorm van beschaving (met rechtspraak, markten, sdenst, bouwkunst, letterschrift en staand leger) aan, maar ook het iroik van cacao. De drank werd daar „choco-late" (choco boon, ate water) genoemd. RST VEEL VERZET ntezuma bleek een deel van zijn mogen te hebben belegd in ca- bonen, in dat land in die tijd een tig betaalmiddel (één slaaf voor derd boontjes). weg naar Europa was nu voor cacao geëffend, maar het was j» pad dat over rozen ging. In nje was het drinken van gezoe- acao reeds kort nadat de boon Europa vervoerd was een :e gewoonte geworden, maar in rest van ons werelddeel stuitte gebruik van dit genotmiddel op rlei verzet. beroemde Zweedse plantkun- Carolus Linnaeus, die ook eni- jd in ons land werkzaam was, üc nu wel van een godendrank ea-broma), een erenaam die in scheikundige benaming theo- toine (3,7. dimethylxanthine) te- te vinden is, maar de algemene fitting was toch dat men die endrank maar veiliger niet kon 9," ten- als bij de koffie, waarvan des- verondersteld werd dat vrou- er kinderloos door zouden en, gingen er allerlei stemmen over de mogelijke schadelijk heid van cacaogebruik. Van Lode- wijk de XTVde mocht in Frankrijk geen cacao worden genuttigd. Voor het hof is daar later een uit zondering op gemaakt! De toenmalige kok van het Franse hof deed namelijk de ontdekking dat de cacaoboon een grondstof kon leveren, die uitermate geschikt (en heel smakelijk!) is om als „cou verture" te dienen voor bonbons en pralines. Toen gaf de zonnekoning zich gewonnen voor een gebruik in zeer intieme (hof)knng. Nu we ons toch met historische bijzonderheden bezighouden tot slot daarvan nog enkele merk waardige jaartallen uit de geschie denis van dit genotmiddel: 1672 kardinaal Brancaccio verbiedt het gebruik van cacao tijdens de vas tendagen; 1700 vestiging van de eerste cacaofabriek in Venetië; 1824 vestiging van het eerste be drijf in Nederland waarin cacaobo nen worden verwerkt en geroos terd. NOGAL VET Wat eten we nu eigenlijk als we onze chocoladeletter aan het op peuzelen zijn? Wie dat allemaal héél precies wil weten zou daar de Warenwet eens op na moeten slaan en dan nog in het bijzonder het Cacao- en Chocoladebesluit. Voor buitenstaanders is dat echter een tamelijk verwarrende litera tuur. Laten we het daarom maar eenvou dig houden - dat is dan altijd nog ingewikkeld genoeg - en ons be palen tot de navolgende gegevens. Voor de cacaoboon kan men als gemiddelde waarden opgegeven vinden: water 8%, eiwit 14%, vet 46%, ruwvezelstgffen en andere bestanddelen 26%. Dit is dan de boon nog maar, de samenstelling van de „cacaomas sa" zullen we maar laten voor wat ze is want dan komen er weer een heleboel andere procenten uit de bus. In ieder geval is het wel dui delijk dat chocolade een zeer vet rijke stof is en dat ook het gehalte aan eiwit vrij hoog is. ALLERGIE Er bestaat een overgevoeligheid (allergie) ten opzichte van cacao; voor de mensen die hiermee be hept zijn kan er nauwelijks van een genotmiddel gesproken worden, al komen de narigheden dan pas achteraf. Merkwaardigerwijze be staat een dergelijke allergie ge woonlijk slechts tijdens de jeugd. Volwassenen met zulk een overge voeligheid zullen zelf wel zo ver standig zijn hun chocoladeletter weg te geven; bij jonge kinderen - die nogal eens met huiduitslag op het gebruik van chocolade reage ren - moet dit verstand van de moe der komen. Over de aard van de stoffen uit de cacao die bedoelde overgevoelig heidsreacties veroorzaken, heerst geen eenstemmigheid. Er zijn kin derartsen die het vet uit de choco lade hiervoor verantwoordelijk achten, maar ook de purineverbin- dingen (waartoe het reeds eerder genoemde theobromine behoort) worden door sommigen als de ei genlijke oorzaak aangezien. Hij vindt er o.a.. Sigaren: Hajenius, Oud Kampen, CD, Justus van Maurik Pijpen: Big Ben, Luigi Etui' 's: voor sigaren, shag, sigaretten Aanstekers Maak eens een wenskaart! standaard tefst en uzc eigen foto 6ij mtmnude afname van 20 stufs Per stuk 89 cent (incf. cm'.) Wij 9r' Tabaksspecialist Een leuk Sint Nicolaas idee! Een staatslot Verkoop vanaf 24 nov. Geen beter lot dan een staatslot LEUSDEN De Biezenkamp II Tel. 033-940104 'V Ook uw adres voor staatsloten! U begrijpt dat St. Nicolaas ons extra aanspoort veel hartige delikatessen te brengen. U mag vast komen proeven deze week. Kunt u tevens profiteren van onze aanbiedingen! lekker mager en zonder zwoerd. 100 GRAM 150 gram halen slechts tOO gram betalen van de Keurslager 1TC 100 GRAM I# 9 BONTE iets heel speciaals! 100 GRAM KEURSLAGERIJ Biezenkamp 21 Leusden Tel. 033-941455 'minder toont' dan kunststof, fyi minder driedimensionaal en ten slechts bij hoge uitzonde een lichtje, geluidje, beweging sldere kleur. Bovendien zijn ze duurder, waar veel mensen mee hebben. Het is met al- *en bekend dat kunststof veel &oper is dan karton. Karton is ^vriendelijker, dat wel. En totte hebben kartonnen spel- 7^ak meer en ingewikkelder mogelijkheden. Dat maakt het bij voegen van een spelregelboekje noodzakelijk. Lezen kost moeite, nadenken en begrijpen eveneens. Kortom kartonnen spellen zijn vaak lastiger. Nog afgezien dat het meestal echte gezelschapsspelen zijn. Spelen voor een gezelschap, dus minstens met z'n drieen of vie ren. Bij veel kunststof spelletjes heb je geen of slechts één tegen speler nodig. Een tegenspeler zit daarbij meestal achter een scherm of bestaat uit een computer. Op die manier ben je eigelijk in je eentje aan het spelen. Spelen individuali seert in toenemende mate. Steeds meer speelgoed haakt in op de wens „iets waarmee ze zoet zijn." Samen bezig zijn is een moeilijk te verkopen voorwaarde. Goede nieuwe spellen; Rubik's illustre, Ravensburger Incognito en Middernachtsparty, en Klikt het van Jumbo. Meer goede spellen te vinden door iedereen die de tijd neemt om op onderzoek uit te gaan. van Union, Raleigh en Gazelle! Kom vrijblijvend in onze showroom kijken. Voor diverse accessoires en onderdelen moet u natuurlijk ook zijn bij De fiets SBl vakman Winkelcentrum „Hamershof" Telefoon 033-940005

Leusder Krant | 1989 | | pagina 27