1 We hoorden helemaal niet te bestaan" ,De stoppen sloegen bij mij door' elle kritiek op ÏV elzijnsprogramma Leusdense vriendin legde contact drugshandelaren ÜKEl .LEUSDEN Ji krant jaar Solidariteitswinkel in Leusden Verdachte uit Ede staat terecht voor drugshandel Verdachte takelt onbekende toe met kapot bierglas Dtie verwacht over instellen Seniorenraad leusder krone Alcoholcontrole Leusden Achterveld Rustig herfstweer Dodelijk ongeval mkindegenmite/ plaatselijk nieuws I WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 [SDEN Wie bij de gedachte aan de Solidariteitswinkel, tn het pak Max Havelaar koffie voor ogen krijgt, zal hevig ast worden bij een bezoek aan deze winkel. Vooral nu de Itel zijn eigen onderkomen heeft gekregen in het Jeugdhonk de Hamersveldseweg 100. Dit heugelijke feit en het 10-jarig jan van de Leusdense solidariteitswinkel werden afgelo- zaterdag, met een feestavond in de basisschool De Vallei fcrd. heid om reclame te maken", aldus Teatske Steringa. Eén van de andere sprekers op de avond was Jan Rutgers, van de lan delijke vereniging voor wereld winkels: „Toen ik nchting Leus den reed moest ik het beeld van Oost-Berlijn van me afschudden Dagen lang konden we zien hoe Oostduitsers over de muur klim men. Op het ogenblik is dat mak kelijker, dan voor een niet-Leus- denaar in het donker De Vallei in Leusden te vinden. ,,De link tus sen Oostduitsers en het werk van de wereldwinkel legde Jan Rut gers in het feit dat de Oostduitsers zich vergapen aan de heerlijkhe den van het westen. „Ze prijzen en Chieni Wassink werden Teatske Steringa, bestuurslid de Solidariteitswinkel, de r en moeder van de Leus- e organisatie genoemd. „Jul- •rdienen een lintje, maar om- de Solidariteitswinkel com- iëler moet denken, krijgen leen vlaggetje om aan je fiets hden. Er staat wel een sym- fmaar geen tekst op, zodat het jeuwsgierigheid van mensen lelt. Ze zullen jullie vragen: is dat? Ben je van een sekte f Dat is voor jullie dé gelegen- het westerse systeem, terwijl ze niet doorhebben hoe het westen met vluchtelingen omgaat. Ook weten ze niet hoe ons systeem de boeren in de Derde-Wereldlan den uitbuit, om de produkten met zoveel mogelijk winst te verko pen." Verder refereerde hij aan het jubileum dat niet alleen de Leusdense solidariteitswinkel be treft. Er worden dne feesten gevierd. De SOS-wereldhandel bestaat 30 jaar, de eerste wereldwinkel werd 20 jaar geleden opgencht en de Leusdense wereldwinkel bestaat 10 jaar. De Leusdenaren vierden tegelijkertijd met hun üen-jarig be staan, het feit hun eerste eigen winkel te hebben. Hier kunnen ze alle artikelen die in hun catalogus staan daadwerkelijk uitstallen. Zeker met de Sinterklaas en Kerst tijd voor de deur kan de solidari teitswinkel een leuk alternatief zijn. Er is prachtig houten kinder speelgoed te koop. Een blank, ge lakt treintje of een fel gekleurde puzzel, en andere leuke kadoot- jes. Voor kerst zijn er kaarten, prachtige folkloristische kerststal len en kerstboomversierselen van stro en hout. Naast allerlei klein handwerk, worden er ook etens waren en gebruiksvoorwerpen verkocht. Van verschillend geu rende zeepjes uit Jamaica tot fles sen wijn uit Algerije. De Leus dense vereniging sluit zich vaak aan bij landelijk acties. Zo zijn er in het kader van de actie 'Stof tot na denken', handdoeken, washand jes en theedoeken in Leusden te koop. Deze zijn handgeweven en van puur katoen. In Indiase handdoeken zijn tegen de verwachting in niet gedeco reerd met Indiase motieven, maar met een moderne grijs/blauwe of grijs/rode baan. Er zijn dan ook ontwerpers uit het westen naar In dia geweest om te adviseren over het ontwerp en de kleur. De Leusdense jeugd was de afge lopen week aangespoord tot het maken van kaarten voor kinderen in Nicaragua Er werd hen ge vraagd de kinderen in Nicaragua een indruk te geven van hetgeen kinderen in Nederland belangrijk vinden. Judo, een speeltuin, de kaart van Nederland, voetbal en de Nederlandse vlag waren ty pisch Nederlandse indrukken, volgens de tekeningen van de Leusdense kinderen. Hun kaarten waren tijdens de feestavond ten toongesteld, alvorens naar Nicara gua gestuurd te worden. Jan Rutgers richtte zich tot slot, tot het bestuur van de Leusdense we reldwinkel' Tullie kunnen trnt<; zijn op jullie 10-jang bestaan, maar we zouden moeten hopen dat jul lie niet nog eens 10 jaar bestaan. We vieren nu wel feest, maar ei genlijk moet je denken: Venrek, we hoorden helemaal niet te be staan. Als de samenleving op een andere manier in elkaar zat. zou onze organisatie met nodig zijn. Aangezien dit met het geval is, is de wereldwinkel nodig en dat zal voorlopig nog wel zo blijven. Ik hoop dat jullie de komende tien jaar uitgroeien tot een belangen groep met betekems in Leusden. De supermarkten en grote con cerns doen wat de consumenten willen. Als jullie een groot deel van de Leusdense bevolking we ten te overtuigen tot het kopen van wereldwinkel-artikelen reage ren grote winkelconcems hier ze ker op. Dan blijft het niet alleen bij het pak Max Havelaar koffie, dat nu nog ergens op de onderste schap in het winkelrek staat sortiment van de Solidariteitswinkel bestaat uit meer dan alleen maar koffie. LEUSDEN/UTRECHT - Op grond van de verklaringen van twee inmiddels veroordeelde drugshandelaren en wat gege vens afkomstig van een telefoon tje achtte de Utrechtse officier van justitie mr. J. van Hout dins dag bewezen dat een 47-jarige in woner van Ede begin 1988 twee ons cocaïne gekocht had. Zij eiste hiervoor negen maanden gevangenisstraf. De man uit Ede kende de twee handelaren via zijn vriendin die in Leusden woont. Het duo had hem aangeboden drugskoerier te worden- op Cura sao zou het spul aangeboden wor den en de man uit Ede moest het dan naar Nederland vervoeren. Volgens zijn zeggen had de ver dachte het plan van de hand ge wezen. De dealers zijn door de Utrechtse rechtbank wegens omvangrijke drugstransacties - het ging om ki lo's - veroordeeld. Bij de behan deling van de zaak vertelden de mannen - twee broers - aan de verdachte m januari vorig jaar twee ons cocaïne verkocht te heb ben. Hij zou hier vierduizend gul den voor gaan betalen. De coke is niet bij de inwoner van Ede ge vonden, noch eriig bewijs van be taling. Mr. P. de Koning, advocaat van de verdachte, vond de bewijsmidde len onvoldoende en vroeg om vrij spraak. Alleen in Amersfroot had de man een keer wat cocaïne ge kocht: een halve gram voor hon derd gulden. Voor het overige zou hij zich buiten de drugsscene hou den; het liefst wilde hij zo snel mo gelijk terug naar zijn geboorteland om bij zijn voormalige werkgever in dienst te treden. Uitspraak op 21 november. LEUSDEN - De Utrechtse poli tierechter mr. D. Bakker heeft maandag een 23-jarige Leusde- naar, vier maanden voorwaar delijke gevangenisstraf en 150 uur dienstverlening opgelegd. Eerder veroordeelde een civiele rechter de man tot het behalen van 20.000 gulden schadevergoe ding aan het slachtoffer. (van één van onze medewerkers) iDEN - Na de weerstand op de inspraakavond bleek er bij immissieleden van Welzijn en Huisvesting ook grote onte- ïnheid te bestaan over het Welzijnsprogramma 1990, zo over de opgestelde beleidsuitgangspunten als over de testelde subsidieverlening. Een aantal raadsfracties komt enkort met een motie, waarin een Seniorenraad op basis artikel 61, dus met een officiële status, wordt gevraagd, ►er tijd, meer inspraak, meer overleg, en meer ruimte om dacht commentaar te kunnen geven", waren de vragen op ommissievergadering, zowel van de raadsleden, die zich m overrompeld door een lawine van papieren als de wei organisaties die op te korte termijn moesten reageren, louder Vroom, tijdelijk plaatsvervanger van de zieke wet- er Blom, bleek zich goed te hebben ingewerkt. Inafhankelljk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke woensdag. edaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp edaktle-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker 'levering kopij en advertenties: iterlijk maandagmiddag 12.00 uur edaktle en administratie: antoor Leusder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op erkdagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur elefoon 033-941495 (administratie en redaktie) bonnementsgeld: 49,50 per jaar, 25.50 per half jaar, f 13.- per kwartaal 'achten bezorging: •s abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te 'bben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met '2© hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), 033-945272. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze 'kleur bezorging, overdag. 03420-94206 jabestellen foto's: meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe- pellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij ^uitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met ^'delijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num- r van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. 'Stellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en |15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). |lcunt ook cbntant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum, leveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste ('s) thuis. tLbUSÜhH KRANT is een uitgave van de PU-Krantenkombinatle te Barneveld. Van de mogelijkheid tot een toe lichting door vertegenwoordigers van diverse organisaties werd royaal gebruik gemaakt. Het ver minderen van de subsidie van de Historische Kring met ruim 30 pro cent (van 3000 naar 2000 gulden) bracht de woordvoerder van deze Kring tot de uitspraak: „We horen geen argumenten, daardoor kun nen we het standpunt van burge meester en wethouders moeilijk bestrijden". Dat gebrek aan zinnige argumen ten werd ook naar voren gebracht door een woordvoerder van Initia tiefgroep Seniorenraad. Hij toonde aan dat sinds vorig jaar no vember, toen de manifestatie 'Denk eerder aan later' werd ge houden en de concept Oude- rennota verscheen, de ouderen in Leusden de oproep van wet houder Blom serieus hebben ge nomen. Zij zei toen: „Wij kunnen uw kenrus niet missen. U wilt niet betutteld worden. Daarom: vertel ons wat u wilt." De georgani seerde ouderen hadden een dui delijke wens op tafel gelegd bij het college en bij de gemeente raad: wij willen een Seniorenraad volgens artikel 61 van de Gemeen tewet. In mei heeft de meerder heid van de raadsfracties zich al voor zo'n Raad uitgesproken in een commissievergadering. Sindsdien verzette het college zich heftig tegen zo'n officiële Se niorenraad met, volgens de woordvoerder van de ouderenor- ganisaties 'onjuiste argumenten'. Via een bijzin in het Welzijnspro gramma 1990 probeerde het col lege op indirecte wijze het afwij zen van zo'n Seniorenraad erdoor te krijgen bij de Gemeenteraad „Een belediging voor de oude ren" typeerde de woordvoerder deze manoeuvre. De fractievertegenwoordigers bleken ook niets te voelen voor deze manier van doen en vroegen naar argumenten voor een afwij zing. „Ook wij krijgen nu geen ar gumenten te horen," zei een raadslid. „Het lijkt wel of het in stellen van een commissie ex arti kel 61 het ergste is wat de ge meente kan overkomen. Geschei den verantwoordelijkheid wordt een toverwoord om een aantal zin nige zaken af te wijzen. Waarom wil u geen gebruik maken van de kennis en deskundigheid van de ouderen? De gewenste Senioren raad wordt gedragen door alle se- ruorengroepen. Zo'n Senioren raad knjgt toch via artikel 61 alleen een wettelijke basis voor advi- semg en is niet beleidsbepalend. Dat is en blijft de Gemeenteraad," waren enkele opmerkingen van commissieleden. Bij monde van wethouder Vroom bleef het college vasthouden aan het, door praktisch iedereen afge wezen argument van de 'geschei den verantwoordelijkheid'. Uit op merkingen van een aantal com missieleden bleek, dat een meer derheid van de raadsfracties bin nenkort met een motie komt, waann zij een Seniorenraad 'ei sen' met de status van een com missie volgens artikel 61. Daarbij zullen zij gebruik maken van de door de initiatiefgroep Senioren raad opgestelde concept-staturen. Er werden echter ook over de voorgestelde uitgangspunten van welzijnsbeleid en over de finan ciële uitwerking harde noten ge kraakt. „Veel mooie woorden, maar men gaat wel als een olifant door de porseleinkast van de wel zijnsorganisaties. De bezuinigin gen worden veel te laat aangekon digd, zodat de organisaües zich niet kunnen instellen op deze be zuinigingen". Een raadslid, dat op de publieke tribune de beraadslagingen volgde, gaf als typenng van de be spreking van het Welzijnspro gramma „Het enige positieve ge luid is de bel die geluid werd aan het eind van de pauze". De meerderheid van de commis sieleden wilde de goedkeuring van het Welzijnsprogramma 1990 opschorten. Men wilde ook meer inspraak over de subsidiëring, en de vaststelling van de subsidie moet voorafgegaan worden door nieuw overleg met de betrokken organisaties. Temeer daar, werd opgemerkt, er geen relatie bestaat tussen de pagina's over het beleid en de pagina's over de subsidië ring. De opgestelde criteria voor toet sing van de aanvragen voor subsi dies voor emanipaüewerk bleken minder moeilijk te vallen. De com missieleden gaven hierover posi tieve reacties. De Vrouwen voor Vrede kregen niet van iedereen steun voor hun aanvraag. Ook werd benadrukt dat de Vrouwen raad heel goed kan adviseren over toepassing van de emancipa tiecriteria De cursus over het be lang van informatica, voor de le den van de KPO Achterveld, kreeg wel voldoende steun voor de aangevraagde subsidie. Tot slot gaf de wethouder de com missieleden informatie over de Beleidsbegroting 1990-1993 en de daarbij behorende Beheersbegro- ting. De Leusdenaar stak op 30 juli vong jaar op het toilet van een café in zijn woonplaats een hem onbe kende bezoeker tweemaal met een kapot bierglas in het gezicht. Het slachtoffer liep daardoor diverse snijworden op aan onder meer oog en lip. In het ziekenhuis moesten 46 hechtingen in de wonden worden aangebracht. Volgens officier van justitie mevr. mr. J. van de Poll had de man zijn slachtoffer met voorbedachte rade zwaar lichamelijk letsel toe gebracht. De Leusdenaar had im mers, aldus de openbare aankla ger, zijn bierglas leeggedronken, het kapotgeslagen en toegestoken. Zij eiste vier maanden gevangenis straf waarvan de helft voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd. De verdachte verklaarde voor de rechter dat het geweld had plaatsgevonden naar aanleiding van onemgheid tussen twee groe pen jongeren die in de kroeg aan wezig waren. Bij hem waren daar door „de stoppen doorgeslagen", zoals hij bij de politie verklaard had. De Leusdenaar was naar ei gen zeggen dronken geweest. Een opmerking waar de officier van justitie op terugkwam in haar requi sitoir: „U moet bij u zelf te rade gaan of u moet dnnken, als je tot zoiets in j staat bent." De politierechter achtte de Leus denaar schuldig aan het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel, maar meende niet dat er sprake was geweest van voorbedachte rade. Hij legde - tegen de zin van mr. Van de Poll - dienstverlening op, omdat de man nauwelijks eer der met justitie in contact is geko men. LEUSDEN - Op 't Slot in de wijk Zwanenburg werd de heer H. uit leusden onderworpen aan een bloedproef, nadat hij was aange houden voor een technische con trole aan zijn auto. Hij rook naar alcohol, wat voor de politie aanlei ding was om hem daarop te con troleren. door Jan Versteegt We zijn in een meer win terse sfeer terecht gekomen. Dat was de afgelopen dagen goed merkbaar aan het moe ten krabben van de autorui ten. Vooral aan de grond kwam de temperatuur een aantal graden beneden het vriespunt. In Barneveld zak te het kwik dinsdagochtend op 10 cm hoogte zelfs tot -5 graden. Ons weerbeeld staat in het teken van hogedruk, zo lang zamerhand traditioneel in dit opmerkelijke jaar. De plaats die de druksystemen in deze tijd innemen is echter van groot belang voor het gedrag van de thermometer. Voor ons is op dit moment het meest gunstig een hogedruk- gebied boven Oost-Europa. Die brengt een zachte zuide lijke stroming op gang. Zo was het in het Spaanse Sevil- la gistermiddag 25.6 graden. Zodra het centrum van hoge druk verschuift en de Noord zee opzoekt, gaat het ther misch bergafwaarts. Dat laatste is voor de komende dagen weggelegd. Een om vangrijk gebied van hoge ba rometerstanden nestelde zich gisteren tussen Enge land en de Alpen. Achter een depressie, die via Scandinavië naar het zuiden trok, is belangrijk koudere lucht naar midden Europa gestroomd. Daar voltrekt zich de eerste echte kou-in val van dit seizoen. Dit vormt echter geen bedreiging voor ons gebied. Het genoemde hogedruk- gebied ligt morgen met een kern druk van 1035 millibar boven zuid Scandinavië, waardoor de wind bij ons via noord naar oost draait. De temperatuur gaat dan gelei delijk inleveren en in de nachten kan het, vooral aan de grond, tot enkele graden vorst komen. Daarbij nemen de mistkansen geleidelijk toe. Door de verwachte da ling van de temperatuur in de nacht is het raadzaam dat de telers van allerlei vorstge- voelige produkten, zoals sui kerbieten, maatregelen tref fen. Het blijft verder rustig herfstweer, met overdag na het optrekken van eventueel ontstane mist, ook af en toe zon. De temperatuur zal naar een niveau van ongeveer 6 graden dalen. Het ziet er naar uit dat de lage temperaturen van korte duur zijn. De computers be rekenen, dat het hogedruk- gebied zich in het weekeinde geleidelijk terugtrekt naar het zuidoosten, zodat wij waarschijnlijk weer in een wat zachtere zuidelijke stro ming zullen geraken. Door dat er in de nacht meer be wolking zal zijn, neemt de kans op vorst dan ook af. Het is op dit moment zeer de moeite waard zowel de zonsopkomst als ondergang gade te slaan. Er doen zich dan prachtige kleuerenef- fekten voor. Daarnaast van gen we nu bijna twee vliegen in een klap, want tijdens de opkomst van de zon, gaat de maan naar bed. Erg slecht is het momen teel op het Iberisch Schierei land. Vooral in Portugal vallen ste vige buien. Lissabon tapte in een etmaal 50 mm regenwa ter af. De komende dagen wordt daar veel regen ver wacht. Ook in het oostelijk deel van de Middellandse Zee is het weer niet best. Op Cyprus zijn regelmatig on- weersklappen te horen. Een depressie is daar al geruime tijd aktief. LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Lensden Dagelijks kontinue lokaal nieuws en service-berichten. Voor uw aankondigingen en andere benchten kunt u bellen naar de Redaktie iTeusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden: 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Brink). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis- krant van Leusden. Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels 6,- per dag. Elke regel meer 6,- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor KABELSPOT (deelpagina zonder logo), met kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): taneven op aan vraag. Kontrakt-kortmg mo gelijk LEUSDEN - De 24-jange A.J. uit Doorn is dodelijk ver ongelukt op de Doornseweg. Zij reed uit de nchting Woudenberg naar Leusden, toen zij door onbe kende oorzaak met haar auto op de linkerberm tercht kwam. Zij kwam met de flank van de auto tegen een boom terecht. De vrouw overleed ter plaatse. De politie roept getui gen op, die mogelijk het ongeluk hebben zien gebeuren of die op heldering kunnen geven over de toedracht van het ongeluk. Woensdag 15 november 20.00 uur: Commissie Economi sche Zaken, Consumentenbelan gen en Werkgelegenheid, ge meentehuis, Erf 1 20.00 uur: Forumdiscussie 't Voor onder t.g.v. 5-jarig bestaan, kelder gemeentehuis, Burgemeester van de Postlaan 2 Donderdag 16 november 20.00 uur: Commissie Openbare Werken/Ruimtelijke Ordening en Financieel Beleid en Beheer, ge meentehuis, Erf 1 Vrijdag 17 november 20.00 uur Filmliga met "Broadway Danny Rose', Claeverenblad, Brink 16 20.00 uur Feestavond 't Vooronder t.g.v. 5-jarig bestaan, kelder ge meentehuis, Burgemeester van de Postlaan 2 Zaterdag 18 november 10.00 uur tot 19.00 uur Bijeen komst School voor de Wijsbegeer te 'Rondom het onzegbare', Dode- weg 8 16.30 uur: Afscheid bevelvoerder brandweer C. van Harten, brand weergarage Zwarteweg 20.30 uur: Contact avond alleen staanden restaurant met de Coro na's, De Mof, Amhemseweg 95 Zondag 19 november 12.00 uur Koffieconcert, Claeve renblad, Bnnk 16 Maandag 20 november 20.00 uur: Lezing Historische Kring over 'Landschappen m Leusden', De Til, Hamersveldseweg 30 20.30 uur Lezing Emin Foundation, De Til, Hamersveldseweg 30 Donderdag 16 november 13.30 uur: Bejaardensoos „Ons Ge bouw" Vrijdag 17 november 20.00 uur: SVA kaarttournooi, kan tine Sportpark Zaterdag 18 november 12.00 uur Radioporgramma Paper Clip „De Klaveet" 14.00 uur Intocht St. Nicolaas, start Huize St. Joseph 20.00 uur Disco Show De Klaveet 20.00 uur: KPJ Disco „De Moespot" Zondag 19 november 11.30 uur Fruhschoppen „D'Ou- wepeerdestal" hotel De Roskam Dinsdag 21 november 9.00 uur Welfareclub Zonnebloem „Ons Gebouw" Woensdag 22 november 9.00 uur: Handwerkhobbyclub „De Moespot" Zaterdag 18 november 20.00 uur: KPJ Disco „De Moespot"

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3