an Menu geeft isitekaartje af „On my way to you" I Pianist Van den Brink is een met zijn instrument leest van De Flines Hond geen rust meer leusder kncwit; Eerste prijs voor Lisiduna vooronder viert rste lustrum innaar Wessel Ilckenprijs in de Swartesteegh Ruilbeurs Fred Berkemeier en Nol Sicking in Bos en Heide Natuurwandeling Psychosynthese Lezing Eminfoundation positie in 't Claeverenblad tot 27 november /r\ Vijfhonderdste bezoeker bij Jazz-Senn plaatselijk nieuws WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 I usi M :oni USDEN Het kon de afgelopen week niet op wat betreft de icerten. Terwijl Jazz-Sen een programma in optima for- iresenteerde meldde zich enkele dagen later in De Swartes- h voor de maandelijkse sessie van het kwartet Wiebe is tra/Jan Verwey een saxofonist van formaat, de 27-jarige Vlenu uit Spakenburg,die de afgelopen zomer de belang- iiicf op zich vestigde van geheel jazzminnend Nederland het weer in ere herstelde jazzconcours van het befaamde ijkse Loosdrecht Festival op zijn naam te brengen. De jury iet festival kenschetste de winnaar in haar rapport „als de it persoonlijke,complete musicus" en omschreef hem op ld van zijn timing en frasering als „een indrukwekkende oonlijkheid op het concertpodium". Gerard Trebert dan sta je daar opeens, een onwennig nog, op een koe- fstige novemberavond in een end café in Leusden. Maar jnmiddellijk bereid de mou- ip te stropen, want hem is i dat de roem en reputatie zijn vooruit gesneld. „Die is natuurlijk betrekkelijk", al ii Menu voordat hij nog een leeft geblazen deze avond, is in een stroomversnelling n sinds ik de afgelopen zo- Loosdrecht ben uitgeroepen maar van het jazzconcours". zeven andere finalisten trad mtvolle Spakenburger aan in dstrijd van het fameuze con- dat lange tijd in de ijskast it jaarlijkse festival was opge- en dit jaar weer voor het op het programma van het jazzfestijn prijkte. De jury met grote namen als Jerry van Rooyen, dirigent van het Metropole Orkest, Jan Huydts, jazz-pianist en adjunct-direkteur van het Hilver- sumse conservatorium en Joop de Roo, jarenlang topman van de AVRO en thans als adviseur ver bonden aan datzelfde conservato rium, noemde hem een saxofonist, die opviel door zijn technisch vol waardig spel op een hoog peil. Op grond daarvan ontving Jan Menu uit handen van Rita Reys de Wessel Ilckenprijs, vernoemd naar haar voormalige echtgenoot, de in 1957 overleden slagwerker. Aan de prijs is bovendien een geldbedrag van drieduizend gulden verbon den. De gelukkige prijswinnaar was van plan het geld te besteden aan een studiereis naar de Veremgde Staten. Maar het is er nooit van gekomen want kort na „Loos drecht" werd hij getroffen door een zenuwaandoening in zijn rechte rarm. Dat betekende niet alleen een streep door de rekening wat de Amerikaanse reis betreft maar ook nog eens dat hij niet in staat was zijn eindexamen af te leggen aan het conservatorium. Hij werd dus onverwacht op alle fronten uit geschakeld. „Amerika komt nog wel een keer, het examen denk ik volgend voorjaar te gaan doen en voor het geld koop ik misschien wel een nieuwe sax", weet hij te relativeren. Het gaat de jeugdige musicus overigens met slecht. Zijn loopbaan wijst duidelijk in de richting van de muziek, alhoewel dat wel eens an ders is geweest. Na zijn VWO-op- leiding koos hij aanvankelijk voor de Landbouwhogeschool in Wage- ningen, wat naar hij al spoedig vast stelde op een mislukking berustte. Daarna koerste hij in de richting van de Technische Hogeschool Twente voor de studierichting be drijfskunde. „Dat komt ook min of meer door mijn ouders, die een eigen bednjf hebben in Klooster- zande, waar ik ben opgegroeid. Maar de muziek is uiteindelijk toch voor mij het belangrijkste gewor den. Vandaar het conservatorium". ORKESTLEIDER Reeds tijdens zijn studie aan het conservatorium kwamen zijn ta lenten tot uiting. Vong jaar trad hij een seizoen lang op als orkestlei der in de theatershows van André van Duin, waarbij hij tevens in het orkest tenorsax en klarinet speel de. Menu: „Ik heb honderdzesüg maal op de bühne gestaan en heb van dat jaar enorm veel opgesto ken. Ik heb namelijk geleerd wat discipline is; je had er maar op tijd te zijn en dat is voor musici wel eens moeilijk". Maar ook daarna en vooral vanwege zijn grote succes tijdens het jazzfestival ging het voorspoedig met Jan Menu. Toen Ruud Brink als saxofonist het tno van Greetje Kauffeld verliet kreeg hij de vererende uitnodiging om diens plaats in te nemen en tot op de dag van vandaag vormt hij sa men met de onverwoestbare top- vocaliste en de geroutineerde Pe ter Nieuwerf met zijn vermaarde akoestische gitaar een meer dan voortreffelijke muzikale eenheid. En dan, als het jazzcafé De Swar testeegh langzaam maar zeker vol stroomt deze avond en Jan Memu zijn eerste voorlopig voorzichtige verkenningen uitvoert in de rich ting van het kwartet van Haanstra en Verwey, begint de gastsolist het bewijs te leveren, dat er ook deze keer weer sprake is geweest van een buitengewoon gelukkige greep. Hij speelt met de innerlijke overtuiging, waarvan hij gewaagde toen hij sprak over zijn opvattingen over de jazzbelevmg van vandaag: „Geef aan de vele goede stukken, die bestaan een eigen interpreta tie. Doe iets met die muziek,ook al is die nog zo goed. Daarom vind ik het ook belangrijk met verschillen de mensen te spelen. Met het trio Greetje Kauffeld. Of met mijn eigen kwartet, want dat heb ik dan ook nog. Of hier in Leusden, zoals van avond". Jan Menu gaf vervolgens zijn in drukwekkend visitekaartje af m combinatie met een geispireerd huisorkest, dat het grootste compli ment verdient. Niet de sound is bij zo'n gelegenheidsoptreden be langrijk, wel de wil om een stuk muzikale beleving over te dragen op een gezelschap geïnteresseer de luisteraars, die bewust of onbe wust ervaren dat er iets bijzonders aan de hand is. En dat er dan, zoals Jan Verwey het verwoordde, best zo nu en dan hard aan getrokken moet worden, pleit zowel voor kwartet als solist. De laatste kon het vaak niet laten en leidde op beslis sende momenten tijdens gewaag de improvisaties. En dan blijken ook weer musici in hart en nieren als Willem Meyboom en Ab van den Berg van onschatbare waarde. Een jazzavondje om m te lijsten. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'£ LEUSDEN - Met terechte trots maakte de talentvolle Spakenburgse saxofomst in jazzcafé De Swartesteegh mel ding van het feit, dat hij deel mocht uitmaken van het trio van de vermaarde internatio nale zangeres Greetje Kauffeld bij het maken van een CD on der de titel „ON MY WAY TO YOU". Met trots, inderdaad, want wie het onnavolgbare stemgeluid, de timing en het brede bereik van een van de grootste talenten, die ons land ooit in dit genre heeft gehad zoveel jaren heeft gevolgd weet dat het voor een jonge musicus een eer moet zijn met deze zangeres te mogen sa menwerken. „On my way to you" is een juweeltje. Elk nummer heeft de artistieke klasse en waardig heid, die de zangeres toch al van nature uitstraalt.Ze lijkt vanuit haar hart, vanuit een ge drevenheid en een gevoels matigheid, die haar tijdens de opnamen de hitte en tegelij kertijd de kilte van de studio doet vergeten, tekst en muziek over te brengen naar een luis terend publiek, dat zij niet kent maar desondanks via haar weergaloze stem in de armen sluit. Greetje Kauffeld is niet meer weg te denken uit de top van de betere nationale mu- ziekbeleverus. Toppers in dit album? Ze zijn het allemaal: drie kwartier lang, Peter Nieuwerf aan de gitaar, Jan Menu op de tenor sax en Greetje zelf met alles wat zij te bieden heeft en dat is dus van het allerhoogste ni veau. Een produktie, waarmee Joop de Roo, ook alweer een absolute topman in de vader landse showbusiness, alle eer mag inleggen en derhalve een ereplaats verdient bij allen,die de betere jazz een oprecht hart toedragen. -.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiii>~ LEUSDEN - De Woudenbergse Postzegel- en Muntverenigmg 'On der de Loep' houdt op maandag 27 november in De Til, Hamersveldse- weg 30 een ruilbeurs. De beurs is van 19.00 uur tot 22.00 uur. LEUSDEN - Op 21 november brengt Jazz-Sen in Bos en Heide neo-mainstream jazz, vertolkt door de Noordhollandse formatie Fred Berkemeier/Nol Sicking. Fred Berkemeier, saxofoonm, is kort geleden bij Jazz-Sen ingevallen voor Tony Vos. Nol Sicking, leraar muziekschool, is al vele jaren een gerenommeerd pianist. Lex Tang- Ier, slagwerker, is docent aan het Hilversums Conservatorium en bovendien muziekcomputer-tech- noloog. Bassist Rob Langereis ligt bij de Jazz-Sen-luisteraars nog vers in het geheugen door zijn optre den met Bert van den Brink en Mi chael Gustorff Aanvang half ne gen. LEUSDEN - Het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie organi seert voor zondag 19 november een wandeling door landgoed Den Treek. Het thema van de wande ling is 'Herfstverschijnselen'. Het is gewenst om laarzen of ander stevig schoeisel te dragen. Het vertrek is om 14.00 uur bij het fietspad over de A 12. Voor meer informatie kan men bellen: 033-723141 of 03495- 35441. LEUSDEN/SLIEDRECHT - Mu ziekvereniging Lisiduna haalde afgelopen zaterdag de eerste prijs bij de nationale federatieve concertwedstrijden in Sliedrecht. Deze werd georganiseerd door de Koninklijke Federatie van Muziekverenigingen, afdeling Zuid-Holland. Er deden 10 orkes ten mee. Lisiduna speelde als verplicht werk de nummers "Tales from Fin land' van Mary Ann Gilby en 'Ou verture' van Kees Schoonebeek. Daarmee haalde de band 148 pun ten. Voor de uitvoering van het nummer 'Choral' van Ted Huggens kreeg Lisiduna 146 punten. Het oor deel van de jury was dat het orkest in het verplichte werk tot doorzich tig, ntmisch markant spel wist te komen. De dynamiek was goed verzorgd. Dat gold ook voor de klankbalans. In het keuzewerk was de articulatie soms te dik. De solo van Joost Wijnands op altklarinet was fraai. In de Schuur, Pachter 16 worden in het weekeind van 17, 18 en 19 november psychosynthese trai ningen gehouden. Volgens de or ganisatoren gaat het om het ont dekken van de energie die men als kind had. De training begint op vrijdag 17 november om 19.00 uur. De bijeenkomsten, die gege ven worden door Eva Boerma en Edith Bakker, zijn op zaterdag en zondag tot ongeveer 17.00 uur. De deelnemers overnachten tij dens dit weekeind in De Schuur. De kosten bedragen 225,-- per per soon, exclusief de maaltijden. Daarvoor wordt een aparte bijdra ge gevraagd. Voor koffie en thee wordt gezorgd. De deelnemers moeten zelf een slaapzak en kus sen meenemen. Ook wordt hen ge vraagd pen en papier mee te ne men en een foto uit de kindertijd. Voor inlichtingen en ischrijvmg: Eva Boerma: 05220 - 62625 en Edith Bakker: 020 - 993604. LEUSDEN - In korte tijd heeft de stichting JAZZ-SEN zich een vaste plaats verworven binnen het plaatselijke jazz-circuit. Dat blijkt uit het feit, dat vorige week in het restaurant Bos en Heide aan de Doornseweg de vijfhonderdste bezoeker zijn opwachting maakte. Ter gelegenheid daarvan had organisator Peer Hartjesveld gezorgd voor een byzonder programma, waarmee hij veel eer mocht inleggen. De avond stond namelijk in het teken van een luisterconcert, waaraan werd meegewerkt door de getalenteerde blinde jazzpianist Bert van den Brink, de virtuoze violist Michael Gustorff en de geroutineerde bassist Rob Langereis, een trio van uitzonderlijk niveau. Bridgewater moest begeleiden. Dat betekende dat aan het kostelijk jazzmenu een passend dessert diende te worden toegevoegd. Dat kregen de liefhebbers voorge schoteld m de vorm van het optre den van een trio, bestaande uit Max Lom aan de piano, de bassist Joop de Man en de begaafde achttienja rige drummer Dave van Beek. Zij zorgden voor een passend, stijlvol slot van de avond. Van een ge vreesde anti-climax was gelukkig geen sprake. Daartoe droeg bo- door Gerard Trebert Voor de vele toehoorders is het een bijzondere avond geworden m tal van opzichten. Bert van den Brink is een fenomeen aan zijn in strument. Hij is er als het ware mee vergroeid, hetgeen niet zo opmer kelijk is als men bedenkt dat hij reeds op zijn vijfde jaar begon met pianospelen. Op zijn 23e slaagde hij cum laude aan het conservato rium en sindsdien heeft hij in de afgelopen acht jaar steeds meer bekendheid gekregen als solist en begeleider. Tussen hem en de jazzviolist Mi chael Gustorff, met wie hij samen studeerde, is in de loop der tijden een bijzondere band ontstaan. Ze werken graag en veel samen en hoe feilloos zij elkaar aanvoelen is ook deze avond tijdens het luister concert gebleken toen zij in vol strekte harmonie gezamenlijk pa rafraseerden in een medley van hedendaags en klassiek, een meesterwerkje van muzikaliteit en originaliteit. Geïnspireerd en gedreven be roert Van den Bnnk de toetsen, nu eens met een fluwelen aanslag, dan weer ontketend, maar altijd trefze ker. Zijn grote klasse weerspiegel de zich in het royaal gevarieerde repertoire, moeiteloos vertolkt door een man, die zich de jazz zelf eigen heeft moeten maken. Zijn spel verraadt fantasie en humor en Gustorff weet zich daarbij pro bleemloos aan te passen, zoals bleek. Moeilijker m dat opzicht leek de routinier Rob Langereis het in het gezelschap van deze twee eenheid te hebben. Niettemin wist de ervaren musicus op de juiste momenten de aansluiting te vinden, waardoor ook hem een verdiend aandeel in het succes van het fraaie concert mag worden toebedacht. Bert van den Brink na afloop van een avond vol open doekjes: „Het was plezierig werken vooral ook omdat we dank zij het publiek ge concentreerd konden samenspe len". Aan Hartjesveld dankt het Leusdense jazzpubliek dat het heeft kunnen kennis maken met deze bijzondere musicus. Van den Brink: „Ik wil niet te vaak optreden. Dat kan ook met vanwege mijn werk (als hoofddocent aan het con servatorium in Utrecht -GT) en daarnaast ben ik ook al door mijn handicap erg gesteld op mijn eigen huis en mijn privacy". Niettemin moest er aan het luis terconcert tijdig een emde komen vanwege de reis,die Bert van den Bnnk de volgende dag moest ma ken naar Barcelona waar hij de Amerikaanse zangeres Dee Dee vendien in met geringe mate bij het onverwachte en onaangekondigde optreden van de plotseling gearri veerde Tony Vos, die enige malen wegens ziekte voor Jazz-Sen heeft moeten afhaken en in dat laatste uurtje zijn dankbare luisteraars heeft laten horen wat zij toen heb ben moeten missen. - Het Vooronder viert arig bestaan met een en een feest in het Vrouwenontmoe- entrum 't Vooronder in de kelder van het gemeentehuis. Woensdag 15 november is er een discussie met als thema Vrou wen in de jaren negentig'. De lei ding van de discussie is in han den van Nel Crum. Er zullen ver tegenwoordigers zijn diverse vrouwenorgansiaties, zoals het Dorpsbreed Vrouwen Overleg en de Nederlandse Christen Vrou wen Bond.De avond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Vnjdag 17 november is er in 't Vooronder een feestavond met vi deo, cabaret, speeches en muziek. Er zal gezorgd worden voor hapjes en drankjes. De avond begint om 20.00 uur. LEUSDEN - De Emin Foundation organiseert voor maandag 20 no vember een lezing in De Til, Ha- mersveldseweg 30. Het thema van de lezing is 'Het Mysterie van het aura'. De lezing, waarbij ook practi- sche oefeningen en demonstraties gehouden worden, wordt verzorgd door de heer H. Schuier. De lezing is in het Engels. Er kunnen maxi maal 15 personen meedoen. De kosten zijn 10,-- per persoon. Inlichtingen: 071 - 767300. I^erlc van Johan de Flines blijkt dat zijn geest na zijn kampervarin- I Nederlands Indië nooit rust heeft gevonden. De 'paddestoel' na het vallen van de atoombom. naakte vrouw, die met het bekken naar de toeschouwer zit gekeerd bevindt zich een kat. Rechts, maar ook pas bij nadere beschouwing uit de compositie los te maken, zit aan zijn ezel de schilder opge steld. Het is een symfonie in geel. een ode aan het vrouwelijk naakt. Overtuigend geschilderd. In 1980 verscheen van Johan de Flines de gedichtenbundel 'Als een verminkte vlinder'. Ter gele genheid van de expositie, die tot stand is gekomen onder auspiciën van de Stichting Culturele Raad Leusden, is in een oplaag van 100 stuks de bundel 'Droom van een jongeling' uitgekomen. Op don derdag 23 november is er een speciale poëzie-avond rond Johan de Flines. Cecile Oorthuis, fluit en Anne Bunt, piano verzorgen de muziek De dichteres Sylvia Sna- bel leest gedichten van Johan Fli nes voor. Aanvang 20.15 uur in 't Claeverenblad. Een titelloos gedicht van Johan de Flines drukken wij hier graag voor u af. Het is teer in zijn woordkeus en gedachte nvorming. DEN - Tot 27 november is in Cees Vials galerie 't Claeve- ad aan de Brink 16, werk te zien van Johan de Flines, die tycholoog werkte bij het Jeugddorp De Glind. Van jongs af ekende, schilderde en schreef hij. Als kleine dreumes hij in een Japans interneringskamp, waarvan de ver dongen hem zijn hele leven achtervolgden. Het duurde voordat zijn lichaam zich herstelde. Zijn geest vond geen neer. Hij bleef een gekweld mens, zoekend naar uitwegen lossingen die zich niet aandienden, maar die hij door zijn uitingen zelf trachtte te creëren. zweeft de symbolische tijd boven de indigo-donkere skyline van een modeme stad. Het drieluik Paradijs I - Hiroshima - Paradijs II geeft een in zonnige toonzetting gevalle weergave van het drama van de atoombom. Van schone ap pel boven een fraai landschap gaat het via kleurige atoompad destoel naar elementen die uit wen en zwarten is het Koe- in Zeist uitgedrukt, be- lend van sfeer en composi- n schilderij als Timeghost is luguber. Als een spook eenvallen. De schilder is met or denen bezig, maar de destruc tieve krachten werken hem tegen. Hij moet getuigen van de afbraak, de teloorgang van het paradijs. Ordenen doet hij ook in het drie luik 'Van chaos naar structuur', vol emotie zijn eigen geestelijke pro cessen aan de doeken toevertrou wend. In het horizontaal lang ge rekte schilderij 'Spel met de vor men' lijkt hij een harmonie te heb ben bereikt. De vormen zijn zacht afgerond, hebben alle duidelijk een eigen plaats en zijn prettig warm van kleur. Maar in 'Het Ste- kebeest' ligt alles weer overhoop. Een monster laat Cobra-achtig zijn gave tanden zien. Er is sprake van een wirwar van elementen. De chaos is intensief. Uit alle hoeken komt de dreiging aanzetten. De angst slaat toe. De nachtmerrie is compleet. Een mooi uitgebalanceerd schil derij is 'Ho-Tsji-Min-trail'. Harmo nieus van compositie. Fraai is ook het naakt Marlies. In grote partijen is de huid met het paletmes opge legd, in zachte gelen. Links van de WIJ DOEN IN VERZEKERINGEN, MAAR ADVISEREN IS ONS VAK KOOPS ASSURANTIËN Bohemen 71 3831 ER Leusden Tel. 033-941430 nvaU.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7