Paco is Leerling-agenten leren 'vechten met hun mond' dichter op televisie Sinterklaas ook in Achterveld Vier kinderen op bezoek bij politieschool 'De Boskamp' krant plaatselijk nieuws WOENSDAG 15 NOVEMBER 1969 óeschool 'De Boskamp' is te aan de Appelweg, op het fein waar vroeger kamp srsfoort was. Het is een van de politiescholen in Nederland, s, vertelde meneer Daamen zonder trots, de grootste ooi waar je kunt leren voor po- igent bij de gemeente-politie. [ederland heb je twee soorten De. De Rijkspolitie en de Ge- «ntepolitie. Kleine plaatsen zo- Leusden hebben Rijkspolitie. De Boskamp' leer je om politie- nt te zijn in de meeste grote len van Zeeland, Zuid-Holland Jtrecht. )e Boskamp' bestaat uit ver- Eende grote gebouwen. In die ouwen is veel ruimte om te ten, zijn schietbanen, heel veel ikalen maar ook een bar, bil- en ruimte om te slapen. De leren kregen het allemaal te Buiten is een atletiekbaan te len, nog een schietbaan en, de rtste verrassing, een verkeers- en een winkelcentrum. De leren keken hun ogen uit. Niet m naar de 'leerlingen' die bijna naai in uniform rondliepen, reel agenten bij elkaar heb ik nooit gezien," verzuchtte Wer- „Moet je zien," riep Renate, „ze ben allemaal dezelfde fiets." hele grote fietsenstalling vol misschien wel tweehonderd ilfde grijze heren-en dames- en. Hoogtepunt van het bezoek 'natuurlijk' het met oordoppen lij de schietoefeningen zijn. Het it uit een pistool geeft me een Renate trok wit weg rond haar 5 en ze was niet de emge. oor dat we van alles gingen jlen, vertelde meneer Daam- nm alles bij een kop koffie. De leren kregen ook koffie of thee. made hebben ze zeker niet op politieschool. Zodra meneer nen vroeg of iemand wat te en had barstte Remon los. Of e politieschool gevangenissen in? Nee was het antwoord of ja een kleintje. Remon wist nog niet dat hij daar in zou en te zitten. „En handboeien?". !n revolvers?!" Nee, bij de poli- ireekt men altijd over vuurwa- De politie gebruikt alleen pi- n, geweren en knuppels. Met laatste kun je met schieten maar akend dirigeren. Dat zagen we V agent tenminste doen. Renate e weten of agenten, zoals bij- beeld meneer Daamen, zelf M eens iets fouts had gedaan. „Ja m uilijk" zei hij „pas nog een be- mg gehad omdat ik te hard schuld natuurlijk. Maar zijn ook maar men- zijn geen machines. We het natuurlijk best wanneer fout hebben gedaan. Het dat we dan kunnen doen is straf accepteren en met boos op de straf maar om onze eigen ie wordt er nou politieagent," Renate. „Veel verschillende in" zei meneer Daamen en a vertelde hij het volgende, aar een politieschool te kun- aan heb je minstens MAVO of nodig. „Minstens," bena- Daamen, want politieagent steeds moeilijker. De leerlingen op een politie- hebben tegenwoordig if VWO. Op de middelbare moet je liefst, de exacte gekozen hebben. Wiskun- zo. Dat is belangrijk, omdat Op de politieschool is een 'echte' stad nagebouwd. Er is zelfs een pohtiebureau. een agent logisch moet kunnen denken. Hij moet weten als dit ge beurd is, kan dat daardoor komen of dan kan dat daarna gebeuren. Een opleiding tot politieagent duurt twee jaar. Het is een hele moeilijke opleiding waar lang niet iedereen wordt toegelaten en ook niet ieder een die is toegelaten slaagt voor zijn diploma. Van de honderd men sen die zich opgeven om politie agent te worden, mogen er hooguit tien (10!) op school komen. Van die tien halen er slechts ongeveer twee uiteindelijk him politieagenten-di ploma. LENGTE De kinderen wilden precies weten hoe dat komt. Ze kregen het uitge breid te horen: „Iedereen die ongeveer 1 meter 70 groot is kan een brief schrijven naar het kan toor in Hilversum, waarin hij of zij laat weten agent te willen worden. Die een meter zeventig is belang rijk omdat mensen die een meter dertig of zo zijn, niet goed het ver keer kunnen regelen. Je moet min stens 17 jaar zijn. Mensen van der tig of veertig zijn ook welkom. Ver der mag je ook geen handicap heb ben waarmee mensen je kunnen plagen. Een bult bijvoorbeeld, hele slechte ogen of wanneer je een arm of been niet goed kunt gebruiken. Voor de rest is iedereen welkom, mannen, vrouwen, met alle kleuren en van iedere afkomst. De politie wil vooral veel vrouwen en mensen van een andere afkomst hebben. Bij de politie werken nog te weinig vrouwen, Marokkanen, Sunna- mers, Turken en Antellianen. Als antwoord op de brief wordt je daarna uitgenodigd voor een bij eenkomst. Daar word je getest. Po litiemensen kijken daar of je een goede agent zou kunnen worden. Bijvoorbeeld of je niet snel zenuw achtig bent, naar een ander kunt luisteren, of je goed gezond bent en het liefst sportief en of je voldoende slim bent. Mensen die politieagent willen worden, omdat ze schieten zo leuk vinden, of iedere slechterik wel eens een hardhandig lesje wil- eren mochten ook even op dragen. len leren zijn niet welkom bij de politie. Je moet aardig en toch een beetje streng zijn. Wanneer dat al lemaal goed is, kijken ze ook nog even of je vader geen ontzettend erge boef is. Wanneer je een vader hebt die meer in de gevangenis dan daarbuiten woont, mag je geen agent worden. Je zou wel eens ge dwongen kunnen worden om je vader te helpen als politieagent en dat kan niet." Wie door de testen heen is geko men spreekt met een 'korpschef. Een korpschef is de chef van een korps. Een korps is een groep po litieagenten van een gemeente. Wanneer die korpschef denkt dat hij die leerling na de politieschool wel zal kunnen gebruiken, kan de les beginnen. Het eerste jaar moet je op school slapen. Daarvoor is een apart ge bouw mgencht met kamertjes. Op ieder kamertje kunnen twee leer ling-agenten slapen. Daarna gaan de leerling agenten het vijf maan den proberen m een van de korp sen om daarna nog eens drie maan den terug naar school te moeten. Wanneer ze daarna drie jaar agent zijn geweest kunnen ze kiezen of ze een speciale politieman willen worden. Bijvoorbeeld een motor agent, een rechercheur, iemand bij de verkeerspolitie of iemand die met politiehonden gaat werken. Om maar een paar van de moge lijkheden te noemen en voor ie dere mogelijkheid bestaat een aDarte school. Maar wat leren ze nou? Veel dus. Een politieagent moet natuurlijk precies weten wat mag en wat met mag. Dat staat beschreven in wet ten. Dus moet hij alle Nederlandse wetten leren. Dat zijn er veel. Daar naast moet hij veel aan sport doen om een goede conditie te krijgen. Volgens Daamen hebben de meeste leerlingen die van de mid delbare school komen een 'afschu welijke' conditie. ,Je moet echt wel stevig aan sport doen om politie agent te kunnen worden." Op de Boskamp lopen dan ook uitsteken de sporters rond. Vaak spelen ze in een eerste elftal of team en soms hebben ze namen waar je wel eens van gehoord zou kunnen hebben. Het was natuurlijk Remon die vroeg of agenten ook leren schermen. Die dacht zeker aan Bromsnor met zijn sabel. Volgens meneer Daam en was het best mogelijk om te schermen op deze school maar kreeg je er geen les m. Wel in judo bijvoorbeeld. Judo is zelfverdedi ging. Soms nodig maar weten hoe mensen kunnen gaan reageren is belangrijker. BOMMETJES Remon noemde het voorbeeld hoe de schietbaan. Het geluid van een pistool is zo hard, datje oomescnermers LEUSDEN-Zee Ver van mijn huis is de zee. Een schone zee? Nee! Een heldere zee? Nee, nee! Een zee vol vissen? Vissen? Nee! Een zee met dieren? nee, o nee Ver van mijn huis, gelukkig vèr van mijn huis is de zee. Dit gedicht maakte Paco Laclé (13) uit Leusden. Afgelopen maandag avond om half zeven 's avonds was te zien hoe hij het voorlas tijdens een televisieprogramma. Hij was met zijn gedicht een van de dertien winnaars van de landelijke ge dichtenwedstrijd voor middelbare scholieren 'Doe maar, dicht maar' Uit de gedichten die door ruim dui dend middelbare scholieren wer den ingezonden, werden de hon derd beste uitgekozen. Maar liefst drie daarvan waren afkomstig van leerlingen van Mavo ter Eem in Amersfoort. Simone Heilijgers (13), Paco Laclé (13) en Maartje Rijpert (12). Twee van de dne uitverkoren gedichten zijn gemaakt door Leus- dense kinderen, Simone en Paco. Alle honderd gedichten komen m een boekje dat in de boekhandel verkrijgbaar is. Alle drie de win naars werden uitgenodigd op het grote poëziefeest dat op 10 novem ber werd gehouden in Groningen. Daar traden bekende dichters op zoals Elly de Waard en Kamagurka maar ook dertien middelbare scholierenwaaronder Paco! De KRO televisie maakte de opnames die je af gelopen maandagavond hebt kunnen zien. Aan Paco kun je niet zien dat hij dichter is. Hij heeft brede schou ders, stekeltjeshaar en houdt voor al van skateboarden. Zijn belang rijkste vraag is dan ook hoe het met de skateboardbaan staat in Leus den. Afwachten Paco. Wie aan een dichter denkt als ie mand met blonde krullen, die ge kleed in een fluwelen jasje uitrust onder een bloeiende pruimen boom, denkt niet aan Paco. Toch heeft hij al eerder laten zien mooie gedichten te kunnen maken. Vo- (JSDEN - Ronald van negen, Renate, Werner en Remon van Ier elf, wilden graag de politieschool in Leusden bezoeken, tkon. Meneer B.G Daamen die zorgt voor de dagelijkse gang b zaken op de school, zei dat ze konden komen. Hij liet ze op i woensdagmiddag alle hoeken, binnen en buiten de school b en vertelde veel, heel veel. De kinderen mochten alle igen stellen die ze konden verzinnen. Renate had er samen t Ronald 29 op papier staan. Remon wilde vooral graag van ts weten over schieten, achtervolgingen, detectives en ge- agenissen. Meneer Daamen maakte hem en de andere kin- ren duidelijk dat de dingen die Remon noemde niet de be- gxijkste zaken voor een politieagent zijn. „Een politieagent leert vooral te vechten met zijn mond," zei hij. Bijten? Schel den? „Nee, een agent leert vooral om op een goede manier met mensen te praten. Zodat hij aan de mensen duidelijk kan maken wat de bedoeling is. Of dat hij ze kan kalmeren wanneer ze angstig zijn of boos. Door goede vragen te stellen kan een agent ontdekken wat er precies gebeurd is en misschien voorkomen dat er ergere dingen gaan gebeuren," volgens meneer Daamen. Nadat hij heel veel verteld had en alles op school had laten zien, wisten Ronald, Renate, Werner en Remon niet alleen meer van de politieschool. Alle vier bekijken ze een politieagent een beetje anders dan voor hun bezoek. hij niet bij een voetbalwedstrijd on derzocht was of hij soms bom metjes mee naar binnen nam. „Dat is nou mensenkennis," volgens Daamen. „Aan je gezicht en je kle ding en je gedrag kunnen zien, wat jij wel en niet van plan bent. Dat leren ze hier en het is een moeilijk vak." Verder leren agenten typen, met computers omgaan en krijgen ze vaak, heel vaak verkeersles. Hoe9 Dat zouden we nog te zien krijgen. We gingen de school in. Een van de allereerste dingen die we zagen was een grote uitstalling opgezette vogels. „Dit zijn strafbare vogels," zei Daamen. Waarmee hij niet be doelde dat deze vogels iets straf baars hadden gedaan, maar dat het verboden is om ze te schieten, te vangen of te hebben. Een politie agent moet de 'strafbare vogels' natuurlijk goed kunnen herkennen. Overal in school liepen politie agenten rond. „Zonder pistolen" merkte ja wie natuurlijk op. De leerling agenten begroetten de kinderen met veel grappen. „Ha eindelijk kinderpolitie" riep er een. In de school is een grote biblio theek. Vol met wetsboeken zou je denken. Dat bleek niet waar te zijn. De kasten stonden vol detective- boeken, streekromans, sience-fic- üons en nog meer spannends met titels als 'Lolita en het stollende bloed'. Politieagenten zijn ook ge wone mensen. We hepen langs de lokalen waar alle leerlingen net als op iedere school ons allemaal nieuwsgierig nakeken. En op hun kop kregen, omdat ze daardoor met opletten. Daarna kwamen we bij de sport zalen. Die waren een stuk groter als bij welke school ook. Een complete judozaal met grote dojo, boksbal len, een gTote gymzaal. Langs de wanden kasten vol bekers gewon nen in iedere denkbare sport. Dat was nog niet alles. Buiten lag een grote ateliekbaan. „Een van de snelste van Nederland" volgens Daamen. Alle kinderen wilden wel even driehonderd meter hardlo pen. Alleen Remon hep helemaal hard. Hij is dan ook ski-kampioen. De rest het het na een metertje of honderd al afweten en kwam puf fend en wandelend over de eind streep. Bij de schietbaan buiten werd niet geschoten. Het had gere gend, de baan was nat. Gelukkig heeft de school ook nog een paar schietbanen binnen, want anders zouden Nederlandse agenten met vaak genoeg kunnen oefenen. Toch was ook een lege schietbaan al een beetje eng. Geen pistool te zien, maar toch. Aan het einde van een lange gang een aantal witte schietschijven waarop mensen ge tekend staan. Schieten op mensen- ..blijft afschuwelijk. „Daarom le ren we de agenten hier van alles om schieten te voorkomen en wan neer het toch moet, mogen ze al leen de ledematen raken." Achter de school is een gezellig verkeerspleintje. Met een vijver, een paar stoplichten, een rotonde en parkeerplaatsen. Hier oefenen agenten allerlei verkeerssituaties. Toen wij kwamen, waren ze het bekeuren aan het leren. Dat je een bekeuring geven leren moet, was duidelijk te zien. De leerling-agen ten werden gewoon een beetje ze nuwachtig, omdat we stonden te kijken en een deed het volgens zijn leraar helemaal verkeerd. We zijn maar gauw doorgelopen naar het winkelstraatje. De politieschool in Leusden is de enige school met zo'n straatje. Er is een kruidenier, een bank, een cafe, een woonhuis en een politiebureau. Het is alle maal namaak. Toen wij kwamen zagen we net twee mensen gezellig kletsend weglopen. „Dat zijn onze acteurs," zei Daamen. „Die zijn klaar met ruzie maken, want het is tien voor drie en dan zijn ze altijd klaar." De twee acteurs hadden die dag namelijk een ruzie tussen een man en een vrouw nagespeeld waar de politie bij moest komen. De huiskamer zag er verschrikke lijk uit. Schilderijen hingen scheef, stoelen en lampen waren omge gooid en de ruzie was duidelijk in bed begonnen. Alle was opgeno men met een video-camera. De leerlingen zaten klaar om de film te zien en te horen of ze goed gerea geerd hadden. Het ruziezoekende echtpaar zat lachend aan de koffie. De volgende dag spelen ze mis schien voor bankrover, of dronken man of winkeldievegge. Iedere dag wat. Bij de politie kun je ook toneelspeler worden! In het 'nep' politiebureau moch ten de kinderen overal aankomen. Dat deden ze dus. Met als gevolg dat er een enorme sirene ging loeien. Daar waren ze even stil van. Voor de foto gingen ze even de cel m. Hun praatjes waren ineens een stuk minder, heel aarzelend gingen ze alle vier het donkere hok in om er pijlsnel weer uit te komen. Als klap op de vuurpijl mochten we op de schietbaan komen. Toen wij daar kwamen kreeg een groep In de politiecel werden de kinderen toch wel even stil. leerlingen de eerste schietles. Ze leerden eerst hoe ze het pistool moesten vasthouden. Hier en daar leek een agent het allemaal niet even leuk te vinden. Toen de eerste knal viel schrok niet alleen Renate. „Schieten op mensen moet je ook leren," legde meneer Daamen uit. „Het lijkt allemaal zo makkelijk. Op de televisie zie je agenten die per aflevering wel vijf mensen neer schieten. In werkelijkheid is het anders. Iemand die op een levende mens schiet, wordt daar ziek van, kan wekenlang niet werken en moet geholpen worden om met wat gebeurd is verder te kunnen le ven." Sommige leerlingen hadden ter gelegenheid van hun eerste schietles een t-shirt aangetrokken met daarop 'LICENCE TO KILL", toestemming om te doden bete kent dat. „Die krijgen daar nog wel wat van te horen," voorspelde Daa men. Je kunt wel zien dat hier ook wat branieschoppers rondlopen. Ook zij zullen moeten leren dat schieten met de bedoeling is. Wan neer ze dat niet leren kunnen ze geen politieagent worden." STRAF „Doen de leerlingen dan ook wel eens iets dat niet mag," vroeg Ro nald ,Ja zeker. En daarvoor krij gen ze straf. Ze moeten boete beta len bijvoorbeeld wanneer ze hun fiets niet netjes hebben opgebor gen. En wanneer ze iets weggepakt hebben kunnen ze van school ge stuurd worden. Dat gebeurd niet snel. Leerling-politieagenten zijn net zo ondeugend als ieder andere leerling. Het zijn gewone mensen." Aan het einde van de rondlei ding zijn we weer bij het beginpunt gekomen. De laatste vragen wor den gesteld Nadat je deze school hebt bezocht kun je ook andere dingen dan agent worden. Bijvoor beeld iemand die rijexamens af neemt, bij een verzekeringsbedrijf werkt, of bij de spoorweg- of Schiphol politie. Renate, Ronald, Remon en Werner hadden nog wel willen blijven. Renate wil graag huisarts worden, maar dit politie werk leek haar toch ook wel wat. Of ze dokter bij de politie kon wor den? Dat kon. Werner had een zelf de probleem. Als winnaar m het Bouwdorp was hij naar Soester- berg geweest, sindsdien wilde hij piloot worden en nu....vliegende politieagent? Ronald en Remon wisten het nog niet. Die slimmerds zeiden; „Dit is het eerste wat we goed gezien hebben, misschien als we nog ergens anders mogen ko men.....?" Stuur je wens maar in. wie weet is ergens anders ook een be zoek te regelen. De leerlingen van Mavo Ter Eem die een pnjs hebben gewonnen m de dichtwedstnjd. Deze week waren zij op televisie te zien. rig jaar stond één van zijn gedich ten ook in de bundel die was sa mengesteld voor Unicef. Paco vindt al die vragen van waarom hij dicht en hoe het zo gekomen is, maar moeilijk. Hij doet het gewoon. De woorden komen gewoon wanneer hij achter zijn bureau zit. Zijn bu reau staat voor het raam. Soms kijkt hij naar de lucht en komen de ge dachten vanzelf. Van de lucht naar de zee is maar een klein spron getje. Vooral op regenachtige da gen. Toen ze op de basisschool zaten hadden ze nog nooit gedicht. Paco's moeder maakt volgens Paco af en toe een paar haiko's. Een haiko is een heel kort maar moeilijk te maken gedicht, volgens regels die uit Japan komen. Maar volgens Paco was hij daar nooit door op het idee gebracht om zelf te gaan dichten. Hij was, net als heel veel andere leerlingen van Mavo ter Eem, aan het dichten geslagen, doordat de wiskundelerares de kans gaf. Hun wiskundelerares is Marjolein Kool. Marjolein Kool dicht zelf ook. Ze maakt hele leuke, korte gedichten die iedereen be grijpen kan. Zoals „Er was een kan- nibaaltje klem, dat wilde vegetariér zijn. Zijn vader riep: „Vooruit, dat kan, ik vang voor jou een groente man." In de klas leest ze wel eens een gedicht voor. Ze gaf zelfs aan de kinderen de keus: wiskunde- huiswerk maken of een gedicht. De meeste wisten wel wat ze moesten kiezen... een gedicht natuurlijk. Volgens Paco kun je op die manier heel goed je mening geven, zonder grof te worden. „Het hoeft niet te rijmen, het moet wel duidelijk zijn." Maartje voegt daaraan toe: „Soms kan het grof gezegd toch mooi zijn. Je zegt het in een gedicht iets an ders dan dat je op het schoolplein zegt. Simpeler en toch mooier." Haar gedicht gaat over een mooie boom: „Lk zat daar, met de zon hoog aan de hemel, de vogeltjes floten, en ik keek opeens naar jouw krul lenbos, ik dacht; jij, jij die daar zo mooi staat te wezen, jij die leven geeft, zuurstof, scha duw, jij die de vogels hun huis geeft, jij die in de herfst verwelkt en m het voorjaar opbloeit. Het is zomer en jij bent voor mij, de mooiste. Mijn boom. Vorige week vrijdag gingen de drie schrijvers van de uitverkoren gedichten naar Groningen. Paco met de auto, Maartje met de trein. De trein bleek achteraf niet zo'n goede keuze te zijn want daar had den de organisatoren van het poé- zie-feest geen rekening mee ge houden. Maartje moest in de pauze weg om haar laatste trein te halen. Ze miste daardoor Paco's optre den. Dat was jammer, vooral omdat meer mensen wegmoesten. Paco merkte er met veel van. Hij was om drie uur 's middags in Groningen begonnen te repeteren. Hij was voor Groningen uitgenodigd door Nico Scheepmaker. Nico Scheep maker is een journalist die voor veel kranten schrijft. Joke van Leeuwen, de kinderboekenschrijf ster, had hem daarna ook nog ge beld om hem te vertellen over het oefenen. Onder leiding van een re gisseur was Paco een uur bezig om zijn gedicht op allerlei verschillen de manier voor te dragen. Na een uur stelde hij verbaasd vast hoe mooi zijn eigen gedicht was. Hoe mooi het was hoorde hij pas goed toen hij wist hoe hij met voor moest dragen. Daarna werd hij met alle winnaars onthaald op een museum- bezoek en pannekoeken eten. Paco was de jongste van de dertien winnaars. De oudste was achttien. Voor het optreden was hij wel zenuwachtig. „Ik kon nauwelijks uit mijn woorden komen toen die pre sentator mij wat vroeg, maar toen ik mocht beginnen was het over," vertelde hij. Dat was te zien...afge lopen maandag. ACHTERVELD - Dank zij de me dewerking van de Achterveldse winkeliersvereniging is het ook dit jaar weer mogelijk dat Sint Ni- colaas weer een bezoek aan Ach terveld brengt. Zaterdag 18 no vember zal de Sint naar Achter veld komen. Om 14.00 uur wordt de Sint met zijn Pieten verwel komd op het bordes van Huize St. Joseph. Na de ontvangst maakt hij een rijtoer door het dop. De muziekvereniging DWS verleent de muzikale medewerking. De route door het dorp zal zijn Hessenweg, Ruurd Visserstraat, Van Geynstraat, Rentinckstraat, Jan van Arkelweg, Hessenweg, Pater Stormstraat, Van Oldenbar- neveltstraat, Verjaagde Ruiter- weg, Van Viandenstraat, Van Amersfoortstraat, Deliana van Weedestraat, Van Oldenbame- veltstraat. Van Amersfoortstraat, Jan van Arkelweg naar het eind punt bij De Moespot. In De Moespot zal de Sint met zijn Pieten nog enige tijd bij de kleine kinderen zijn.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9