„We staan altijd klaar maar laten ons niet voor ieder karretje spannen" leustlei" lei Cursisten laten kleding zien Vijf jaar Vrijwillige Hulpdienst nieuwe stijl in Leusden De mensen zijn het meer vanzelfsprekend gaan vinden dat er een organisatie bestaat, waarop ze een beroep kunnen doen" Met een been in het loopgips kun je jezelf thuis vaak wel redden, maar wie laat de hond uit?. plaatselijk nieuws WOENSDAG 20 DECEMBER 1989 De tijd waarin iedereen buren had die bereid zijn te helpen wanneer het nodig is, is voorbij. Tenminste in Leusden. In Achterveld en Stoutenburg leeft nog de oude dorpsgeest. Daar is een organisatie als de Vrijwillige Hulpdienst niet nodig. In Leusden wel. Ruim zeventien jaar geleden ont stond de eerste buren-hulpdienst. Een initiatief van inwo ners die zich bereid verklaarden te hulp te schieten waar dat 'even' nodig was. Bijvoorbeeld om de kinderen naar school te brengen, de was op te hangen of de boodschappen te doen wanneer moeder ziek was. Het initiatief werd vijfjaar geleden over genomen door de samenwerkende kerken in Leusden. Het eerste lustrum is aanleiding om in de kersttijd bij het Leusdense 'nabuurschap' stil te staan. Marianne de Valck zocht de de Hulpdienst op en sprak met een aantal vrijwil ligers LEUSDEN - Joke Roetman (43) is de secretaris van de organisa tie. Zij is bij het werk van de Hulpdienst betrokken geraakt door haar contacten met de hervormde kerk. Rie Oude Egberink (61) stelt lachend vast dat het haar taak is 'de coördinatoren te coördineren'. Zij heeft vanuit de rooms-katholieke kerk de aanzet gegeven tot het huidige samenwerkingsverband van de gereformeerde-, de hervormde- en de katholieke kerken ten dienste van de Hulpdienst. Hoewel de kerken een belangrijke factor zijn, gezien de financiële ondersteuning en de functie als contactpunt voor zowel hulpvragenden als hulpzoekenden, mag de hulpdienst geen 'kerkelijke organisatie' genoemd wor den. Rie Oude Egberink: „We helpen iedereen. In de praktijk denken we er niet eens aan de mensen te vragen of ze een geloof hebben en zo ja welke. Van onze vrijwilligers weten we wel of ze een geloof hebben en zo ja welk. Niet dat zij dit verplicht moeten melden, maar het kan wel eens makkelijk zijn. Het is een hele enkele keer voorgekomen dat het in een bepaalde situatie gewenst was dat daar hulp werd geboden vanuit een bepaalde achtergrond. Maar dat zijn echt zeer uitzonderlijke gevallen. Om de hond ergens voor iemand uit te laten hoef je niet bij een bepaalde kerk te horen." Als (oud) maatschappelijk werkster is Oude Egberink soms in staat de nood achter de hulpvraag in te schatten. Maar haar eerste taak is om directe, meestal kortdurende hulp te regelen. „Meestal springen onze vrijwilligsters, de meesten zijn vrouw, niet langer dan drie tot vijf dagen ergens in. Vaak nog korter. We overbruggen daarmee de tijd tot een professionele hulp verlener, zoals een gezinsverzorgster, de taak over kan nemen. Behalve door particulieren wordt er vaak een beroep op ons gedaan vanuit de verschillende organisaties. Bijvoorbeeld wanneer de gezinsverzorgenden hun rooster niet rond kunnen krijgen." Marianne de Valck IMPORT Ongeveer zeventien jaar gele den ontstonden overal in den lande gelijksoortige initiatieven. De nieuwbouwwijken en nieuwe groeikernen zaten vol met 'onbe storven groene weduwen'. De man nen werkten m de dichtsbijzijnde of iets verder gelegen stad. Het aantal alleenstaande vrouwen steeg. Bijna iedereen was 'import'. De oude verbondenheid met fami lie en plaatsgenoten ontbrak. Met als gevolg dat het veel vrouwen met jonge kinderen en veel oude ren zonder kinderen en/of beken den in de buurt in onverwachte noodsituaties aan hulp ontbrak. De hulpdiensten schoten als padde stoelen uit de grond. Een aantal mensen verklaarde zich bereid wanneer nodig even in te springen. Geen professionele hulpverlening. „Om de was op te hangen bij ie mand die spit heeft, heb je geen opleiding nodig. Bereidheid om je in te zetten is voldoende." Vaak ging en gaat het om 'nood gevallen' waar de officiële instantie niet eens aan te pas kunnen komen. Met een verkwikte enkel moet je je zien te redden ook al moeten je kinderen van school gehaald wor den. Wanneer een oude mevrouw liever met alleen naar de dokter gaat, stelt geen enkele organisatie één van haar medewerkers be schikbaar voor begeleiding voor de gezelligheid. Wanneer dit wel het geval zou zijn, zou dat dit de gemeenschap via sociale uitkerin gen en ziekenfondsen, handen vol geld kosten. Vandaar dat veel ge meenten in Nederland de hulp diensten ondersteunden door mid del van subsidies voor orgarusa- tie-onkosten en reis-verzekerings- vergoedingen. De gemeente Leus den heeft nooit subsidie gegeven aan de Hulpdienst. Hier zijn het steeds de kerken geweest die ge holpen hebben. VRIJWILLIGERS In Leusden-Zuid was de aanlei ding in het begin van de jaren ze ventig jaren iets specifieker dan landelijk het geval was. Toen de plaatselijke gezinszorg op ging in de regionale organisatie ging de toenmalige leidster uit Leusden- Zuid niet mee m de nieuwe struc tuur. Zij wist hoe vaak er in onvol doende mate hulp geboden kon worden. Met een groepje vrijwilli gers sloot zij zich eerst aan bij de Joke Roetman (links) en Ria Oude Egberink: „Wij staan altijd klaar." toen bestaande Rooms Katholieke Hulpdienst in Leusden-Centrum. De afstand tussen de twee woon kernen bleek een bezwaar waar door enige jaren later Leusden- Zuid haar eigen hulpdienst organi satie kreeg. De officiële startdatum daarvan was 1 november 1973. Het was een initiatief sterk onder steund door de diaconie van de Hervormde Vrouwendienst. In 1974 volgden de zusterorganisatie in Leusden-Centrum dit voorbeeld. Tussen 1974 en 1984 functioneer den de beide hulpdiensten steeds minder gestructureerd. „De hulp dienst heeft altijd gefunctioneerd maar vooral aan de organisatie werd niet altijd even veel aandacht besteed. Daardoor raakte de hulp dienst een beetje in het slop. Ik wist dat er hulp genoeg geboden zou kunnen worden wanneer de men sen de hulpdienst zouden weten te vinden," weet Rie Oude Egberink, die daarom in overleg met 'haar' Katholieke kerk de hulpdienst 'nieuw leven' wist in te blazen. In 1984 werden besprekingen gevoerd om te komen tot een bre dere basis voor de hulpdiensten. De dne kerken gingen samenwer ken en andere vrouwenorganisa ties stelden zich beperkt beschik baar. De Unie van Vrouwelijke Vrij willigers bijvoorbeeld wilde zich tot haar bestaande hulppakket, dat niet voorzag m hulpverlening thuis als deze geen uitvloeisel was van haar ovenge werkzaamheden, be perken. Desalniettemin functio neert de Ume van Vrouwelijke Vrij willigers net als organisaties als de Zonnebloem vaak als doorgeef luik. Enerzijds om voor een van aan deze organisaties bekende situatie hulp te vragen, anderzijds door aangesloten vrouwen van de hulp verlenende mogelijkheden van de hulpdienst op de hoogte te bren gen. NIEUWE STIJL 1 Januari 1985 telt als startdatum voor de Vrijwillige Hulpdienst Leusden meuwe stijl. De organisa tie sloot zich aan bij de Landelijke Stichting Samenwerkende Vrijwil lige hulpdiensten. Hierdoor werd het mogelijk ervaringen te toetsen en bijscholingscursussen te vol gen. Door hulp vanuit de gemeentedia- conaten van de Dorpskerk en de Marcuskerk konden de vrijwilli gers WA verzekerd worden, ter wijl ook een inzittendenverzeke- ring voor de auto's mogelijk werd. Dit laatste was noodzakelijk, omdat vrijwilligers steeds vaker werden ingezet om ouderen of gehandi capten ergens heen te brengen. Elk van de gemeentediaconaten heeft sindsdien een eigen werkge bied met eigen coördinatoren. Leusden is daarvoor verdeeld in vijf wijken. Daarbij blijft de moge lijkheid gebruik te maken van de vrijwilligers die in andere delen van de gemeente wonen. De ver schillende afdelingen voeren re gelmatig overleg. Eenmaal per jaar komen alle vrijwilligers bij elkaar. „In de loop der jaren is het ka rakter van de hulpvraag veran derd," legt Rie Oude Egberink uit. „De mensen zijn het meer vanzelf sprekend gaan vinden dat er een organisatie bestaat waar ze een be roep op kunnen doen. Dat blijkt vaak uit hun houding. Het komt bij voorbeeld voor dat ze boos worden wanneer we niet aan hun verzoek kunnen voldoen. Vooral oudere mensen begrijpen met helemaal hoe vrijwillig wij ons inzetten. Het is soms moeilijk duidelijk te maken dat wij in bepaalde gevallen niet de aangewezen instantie zijn om te helpen. Bijvoorbeeld omdat daar officiële instanties of verpleegkun digen voor zijn. We laten ons ook niet voor ieder karretje spannnen. Het gebeurt regelmatig dat één van de coördinatoren mij belt voor overleg over een bepaald verzoek. Moeten we bijvoorbeeld nu wel of niet een tuin winterklaar maken of een wasmachine gaan repareren?" OPLOSSING „Natuurlijk proberen we altijd naar een oplossing te zoeken. Soms treden we bijvoorbeeld op als be middelaar. Zo van dat wij de buur vrouw even bellen of door mogelij ke oplossingen aan te dragen. Onze hulp is echt bedoeld voor noodsituaties. Waarbij de nood geen ernstige oorzaak hoeft te heb ben maar waarbij niemand anders m de gelegenheid is even bij te springen." Oude Egbennk doelt bijvoorbeeld op de mevrouw, die op het hondje van haar buren past maar onverwacht zelf een dagje weg moet. Of op een bed voor een herniapatiënt dat gehaald moet worden bij de kruisvereniging, in elkaar gezet moet worden en te zijner tijd weer uit elkaar en terug gebracht. De meeste 'klussen' zijn kortlo pend. Vaak komt een vrijwilliger slechts één keer op een bepaald adres. „Natuurlijk gebeurt het steeds vaker dat mensen sneller komen, omdat men ons eenmaal gevonden heeft. Of men verwijst naar ons door. Regelmatig krijg je na hulp te horen dat de hulpvrager de volgende keer hulpverlener wil zijn. En sommigen doen dit ook." Slechts af en toe biedt men op een adres langer of regelmatiger hulp. In een aantal gevallen heeft dit ge leid tot het oprichten van specifie ke werkgroepen die zelfstandig draaien. Zo is onlangs in Amers foort een groep van start gegaan die bijspringt m de verzorging van gehandicapten thuis. Tot voor kort gingen vrijwilligers van de Hulp dienst, soms regelmatig, 'oppas sen' bij bijvoorbeeld een gehandi capt kind waarvan de moeder er nodig een dagje uit moest. TERMINALE THUISZORG Een soortgelijk voorbeeld is de Terminale Thuiszorg Leusden. Sinds deze organisatie vrijwilligers inzet bij mensen die thuis willen sterven, hebben de mensen van de Hulpdienst weinig meer met deze hulpvraag te maken. In het verle den kwam deze vraag wel eens. De samenwerking met de Terminale Thuiszorg is van dien aard dat via de Hulpdienst 'de roostergaten ge vuld kunnen worden.' Naar derge lijke situaties worden bij voorkeur wel mensen gestuurd, die op de omstandigheden zijn voorbereid en daarmee om kunnen gaan, zon der dat daar een specifieke oplei ding aan gekoppeld hoeft te zijn. „Wanneer een vrijwilligster zich aanmeldt, volgt altijd een gesprek met de betreffende coördinator. Specifieke eisen stellen we niet. De bereidheid de handjes te willen laten wapperen is het allerbelang rijkste." De burenhulp wordt belangen- loos verstrekt. Alleen voor de auto wordt een vergoeding gevraagd van vijf en vijftig cent per kilome ter. „Veel vrijwilligers vergeten deze of durven deze niet te vragen. Veel hulpvragers denken er niet aan deze te betalen." Mensen die zich aanmelden als vrijwilligster m een poging om op deze manier contacten te leggen, vinden bij de Hulpdienst over het algemeen niet wat ze zoeken. Zo vaak worden de vrijwilligers niet gebeld. Soms maar twee of drie keer per jaar voor even een kar weitje dat tussendoor kan. Bij hoge uitzondering komen uit de hulp verlening langdurige contacten voort. Soms ontstaat bijvoorbeeld een band tussen de mevrouw en het gehandicapte kind waar ze re gelmatig op paste. Het kan natuur lijk gebeuren dat een vrijwilligster zich het lot van een hulpbehoeven de aantrekt en dat er een vriend schapsband ontstaat. Daar blijft de hulpdienst dan verder buiten. Het is mogelijk dat zulke contacten ont staan. De vrijwilligers moeten naar eigen bevinden handelen. De één is daar harder of rechtlijniger in dan de ander. Er zijn er heel wat die even binnen komen om te doen wat er gevraagd is en direkt daarna weer vertrekken. Vaak is dit pre cies genoeg." NOOD Waarmee we komen op de nood achter de hulpvraag. De kater die een alcoholprobleem verraadt, de ziekte met spanning als oorzaak, de hulpvraag die wijst op structurele nood. „Wanneer onze hulp kan be staan uit doorverwijzen zullen we dit zeker niet laten. Het initiatief blijft daarbij bij de hulpvrager. Vaak komen deze mogelijkheden tijdens het eerste telefoongesprek ter sprake. Bijna alle meldingen komen telefonisch binnen. De Hulpdienst is 24 uur per dag be reikbaar. Steeds vaker bellen men sen ook omdat ze alleen maar even met iemand willen praten. Wat dat betreft is het jammer dat het Sociaal Informatie Centrum niet meer in Leusden functioneert. Daarvoor was toen een uitgebreidde sociale kaart gemaakt. Een flinke kaarten bak vol adressen. Waar zou die eigenlijk gebleven zijn?." Rie Oude Egberink neemt zich ter plekke voor deze kaartenbak te opo te sporen: „Eigelijk kunnen we niet zonder." Binnenkort zal de Hulpdienst stencils verspreiden bij de biblio theken, kruisvereniging, fysiothe rapeuten en huisartsen. „Vooral de huisartsen zouden ons beter moe ten weten te vinden. Via hen horen we nooit iets. Dat zou zeker anders kunnen." De Vrijwillige Hulpdienst Leus den staat aan de vooravond van de traditioneel drukste periode van het jaar. Nieuwe vrijwilligers zijn daarom welkom. Vooral ook man nen voor het betere sjouwwerk en auto's liefst voorzien van trekhaak. In januari en februari zullen veel oude mensen, bij gladheid, een be roep op de Hulpdienst gaan doen voor vervoer of boodschappen. In maart is de jaarlijkse topdrukte als gevolg van de opgelopen breuken tijdens de wintersport. „Met een been in het loopgips kun je jezell thuis vaak wel redden, maar wie laat de hond uit?" DONKERE DAGEN De donkere, sombere dagen voor Kerst, de kerstdagen zelf en de jaarwisseling leveren eigen specifieke problemen, waarbij de Hulpdienst soms een beetje kar helpen. Daardoor kunnen meei mensen naar de kerk gebracht worden en kan de oude meneei ondanks zijn bibberende hander een kerstboom vol tere ballen ir huis hebben. Een bescheider vlammetje houdt de dorpsgees van Leusden in leven. „Ach," zeg gen Joke Roetman en Rie Oude Egberink „Het is gewoon het da gelijks leven. Een beetje bereid heid, een beetje inzet helpt altijd., naar twee kanten." Het eerste lustrum zal gevierc worden op dinsdag 23 januari ii de Kom aan de Hamersveldse weg. Bij deze bijeenkomst is ie dereen welkom, inclusief belang stellenden voor de Hulpdienst o voor het op deze avond naar vo ren gebrachte onderwerp. Me vrouw Nabuurs zal spreken ove de terminale zorg. Algemene inlichtingen over di Hulpdienst bij mevrouw R. Oud» Egberink, telefoon 942301. LEUSDEN -In De Korf was afgelopen vrijdag een grote modeshow waaraan alle modezaken van winkelcentrum De Hamershof. Het bijzondere van de show was dat de kleding werd getoond door modellen, die de afgelopen maanden zijn opgeleid door sportschool Sport 2000 aan de Hamersveldseweg. Om de show mogehjk te maken hadden zij tot enkele dagen voor de voorstelling nog geoefend. Met veel plezier toonden zij de kleding.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 13