„Kies je voor vooruitgang, dan moet je consequent zijn" Bedrijvenknng timmert na periode van stilte weer aan de weg De beschikbaarheid van openbaar vervoer is in Leusden een probleem". Wacht eerst maar eens af hoe de verkeersstromen zich ontwikkelen als de aansluiting er is"... Wij zijn geen landschap vreters, maar de dijk ligt precies tussen wegen en gebouwen". WOENSDAG 20 DECEMBER 1989 plaatselijk nieuws 17 ÜUSDEN - „Na 2 jaar stil te zijn geweest en met de gemeente- aadsverkiezingen voor de deur is het weer eens tijd dat we iets ran ons laten horen," antwoordt de voorzitter van de Bedrijven- aing Leusden, J.P. Karelse, op de vraag waarom hij de krant >enaderde met het vezzoek voor een gesprek. „De afgelopen iren vonden we het beter om niet in de openbaarheid te tomen, omdat er in onze eigen Kring bestuurswisselingen varen. Verder waren door de reorganisatie op het gemeente huis de contacten daar niet stabiel," vult de secretaris C.M. Leliveld, de voorzitter aan. Ontevreden zijn beide bestuursle- ien niet. Net als in de rest van Nederland gaat het goed met het /eusdense bedrijfsleven. De relatie met de lokale overheid dan nisschien? Voor ondernemers elders is dat soms een bron van ergenis en dat zou dus de aanleiding kunnen zijn om de publici st te zoeken. De contacten met de gemeente zijn volgens tarelse echter uitstekend. Toch zijn er een aantal actuele zaken, waarover de Leusden- 1e ondernemers hun mening willen laten horen. Zaken die de tomende maanden de aandacht zullen vragen en niet alleen imdat er verkiezingen op komst zijn. Zo zal er volgend jaar een hegin worden gemaakt met de ontwikkeling van bedrijventer- ein De Horst en is er al begonnen met de aanleg van de lansluiting van Leusden op de A 28. Zaken die de ondernemers lirect aangaan. En er is de laatste tijd de nodige commotie feweest over het bestaansrecht van een aantal adviescommis- aes, zoals de Plan Advies Groep, de Seniorenraad en de com- aissie Agrarische Aangelegenheden. Diezelfde discussie zal ich ook gaan afspelen rond de commissie Economische Zaken, Werkgelegenheid en Consumentenbelangen (ECW), waarvan le Bedrijvenknng ook deel uitmaakt. En dan zijn er natuurlijk log het verkeersplan, het volkshuisvestingsplan en het open- laar vervoer. Ook daar hebben de ondernemers een mening >ver. door Stefan Steenkamp Het gesprek vindt plaats in de di rectiekamer van de BECO, in- en lerkooporganisatie voor meube len en woningtextiel. Karelse, die directeur van het bedrijf is, zit in het >estuur van de Bedrijvenkring na- nens de Leusdense groothandels bedrijven. Bij de Kring zijn 65 be drijven uit 5 verschillende bran- :hes aangesloten. Dat zijn de bouw- en aannemingsbedrijven, ie commerciële dienstverlening, vaar Rabobank directeur Leliveld de vertegenwoordiger van is, de tiet-commerciële dienstverlenen de instellingen, zoals het Astma fonds en Scouting Nederland, de al eerder genoemde groothandels bedrijven, en de industrie en Han del met bakkenj Kletersteeg uit Stoutenburg als een van de leden. „Bij de Knng zit 80 tot 85 procent van het Leusdens bedrijfsleven," zegt Leliveld. Voor de goede orde legt hij uit dat de winkeliers hun eigen organisaties hebben. Dat zijn de winkeliersverenigingen van De Hamershof en De Biezenkamp. En ook de boeren hebben hun eigen belangenorgansaties. De Bedrijvenkring is 8 jaar gele den opgericht. „Bij ons is 2 jaar geleden de tweede generatie be stuursleden aangetreden," vertelt de secretaris. Volgens Karelse is de Kamer van Koophandel de grote stimulator geweest bij de oprich ting van de Kring. ,Je zou kunnen zeggen dat de Kamer de vader is van alle bedrijvenkringen in deze regio. We werken dan ook nauw samen met deze instelling." „Maar ook de contacten met de andere bednjvenknngen zijn belangrijk," zegt Leliveld. „Er is onder de ver schillende organisaties inmiddels een soort 'Eemlandgevoel' ont staan," denkt hij. Hoe dat na het gereedkomen van de aansluiting zal zijn, is nu nog moeilijk te zeggen. Daarom vraagt Karelse zich af of het verstandig is om nu al een verkeersplan vast te stellen. „Wacht eerst maar eens af hoe de verkeersstromen zich ont wikkelen als de aansluiting er is," vindt hij. Leliveld valt hem bij. „De reacties van alle bedrijven en van de Kamer van Koophandel zijn wat dat betreft gelijkluidend. De dis cussie spitst zich toe op de ver keersdeelnemers. Het gaat nissen de niet-autogebruikers (fietsers en voetgangers) en het autoverkeer. Bedrijven hebben belang bij een goede infrastructuur. Voor de win kelcentra is een goede bereikbaar heid van belang. Dat geeft soms een spanningsveld. Kijk maar naar de situatie op de Hamersveldse- weg. De gemeente voelt daarom een zekere druk," analyseert hij de situatie. Voorlopig hoeft er dus voor bei de ondernemers nog geen ver keersplan te komen, maar als het dan toch moet zullen er volgens hen in ieder geval met twee zaken rekening gehouden moeten wor den. „Er zal een betere bewegwij zering moeten komen," zegt Karel se. „Voor buitenstaanders is het niet gemakkelijk om de weg in Leusden te vinden. Als je in Leus- den-Zuid bent, dan ben je nog lang met in het centrum. De bedrijven terreinen zijn overigens wel goed aangegeven." Het gaat volgens Le liveld om twee soorten wegwijzers. „Die voor bedrijven met een lan delijke uitstraling, zoals Pon, ARAG, het Astmafonds. Wij zien erop toe dat deze goed worden "bewegwijzerd'. Er moet ook col lectief bij de invalspunten wegwij zers komen, zodat men snel en effi ciënt naar de bedrijven kan rijden. Hoe dat moet, zal in kaart moeten worden gebracht." De andere zaak die aan het ver keersplan gekoppeld zou moeten worden is de verbetering van het openbaar vervoer. „De beschik baarheid van openbaar vervoer is in Leusden een probleem," zegt Leliveld. „Er zijn op dat gebied grote lacunes. Er rijden hier twee buslijnen, maar voor Leusden-Zuid en het centrum is geen oplossmg. En toen de bus door het Ruige Veld is gaan rijden, is dat ten koste ge gaan van een andere wijk. Wij zelf zouden graag de bereikbaarheid van het Princenhof en in de toe komst van de Horst vergroot willen zien door er een bus te laten rijden. Wij hebben dat al bij de gemeente aangekaart. Er zou ten behoeve van Eemland een samenwerking moeten komen tussen de Neder landse Spoorwegen, de provincie, het streekvervoer en de gemeen tes." Leliveld maakt melding van een particulier initiatief, dat door de tegenwerking van de Amers- foortse taxibedrijven is mislukt, maar dat mogelijk een oplossing voor de problemen zou zijn. „Er was een Leusdens bedrijf in op richting, dat het gat tussen vervoer per taxi en per bus wilde opvullen, door met een flexibele regeling met kleine busjes te rijden. Dit par ticulier initiatief zou de problemen mee kunnen helpen oplossen. Wij hebben hiervoor gepleit, maar he laas was er vanuit Amersfoort te veel tegenstard." De buurge meente maakt het Leusden niet ge makkelijk om haar verkeerspro blemen op te lossen. En niet alleen op het gebied van het openbaar vervoer. De aanleg ven de aanslui ting op de A 28 werd jarenlang vertraagd vanwege de bezwaren die Amersfoort had. Dat leidde er onder meer toe dat de aansluiting maar voor een deel, aan de Leusdense kant van de rijksweg, tot stand komt. Amers foort wil niet dat de aansluiting bin nen haar gemeentegrenzen wordt en een vlotte doorstroming tegen gaan." „Wij zijn blij met de aanslui ting," zegt Leliveld. „Dat het om een halve aansluiting gaat beschouwen wij als een politiek gegeven." LINIEDIJK Een ander politiek gegeven, maar een die minder acceptabel is voor de Leusdense ondernemers, is de discussie rond de handhaving van de Liniedijk. Karelse is daarover kort maar krachtig. Van hem mag het deel dat in de toekomstige Horst ligt, verdwijnen. „Wij zijn geen landschapvreters, maar de doorgetrokken. Zij wenst niet ge confronteerd te worden met ver keersstromen, die haar eigen bin nenstadsplannen letterlijk en fi guurlijk zullen doorkruisen. Karel se is daar niet rouwig om. „Deze oplossing is zelfs beter," vindt hij. „De aansluiting is puur als dienst verlening voor het Leusdense be drijfsleven bedoeld. Veel bedrij ven zoeken juist een aansluiting op het wegennet. Bij een volledige aansluiting zou er ook verkeer ge bruik van maken, dat met in Leus den hoeft te zijn. Dat zou weer lei den tot verstoppingsverschijnselen dijk ligt precies tussen wegen en gebouwen. Als je kiest voor voor uitgang, moet je consequent zijn," is zijn mening. Over het argument dat veel mensen in het gebied wande len tijdens de lunchuren en dat door het verdwijnen van de dijk deze recreatiemoghjkheid voor veel werknemers verdwijnt, zegt Leliveld: „Vlakbij ligt het parkje in de Princenhof en achter het ge bouw van de Inslag kan ook ge wandeld worden." Volgens hem is het een probleem waar wel uit te komen valt. „Het is een politieke hobbel die nog genomen moet worden. Als de Liniedijk vanuit historisch en mlieutechnisch oog punt gehandhaafd moet worden, dan zal daar een prijskaartje aan gehangen dienen te worden. Dan ontstaat er een ontsluitingspro bleem, die ongetwijfeld zijn in vloed zal hebben op de grond prijs," denkt hij. „Zo'n groot stuk is het overigens niet. Het hele gebied is 16 hectare groot. Het deel van de Linidijk dat zou moeten verdwijnen is maar 2 hectare." Over die grondprijs wil Karelse trouwens ook nog iets kwijt. Bij de bespreking van de plannotitie over De Horst in de laatste vergadering van de gemeenteraadscommissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening noemde wethouder Joost de Jongh als mogelijk bedrag 200,-- per vierkante meter. „Dat is een astronomisch bedrag," zegt de voorzitter van de Bedrijvenkring. „De Jongh heeft daarbij wel ge zegd: „Ik noem zo maar een be drag", maar hij noemt het weL Hij kan dat overigens niet afdwingen. Er is ook nog zo iets als het markt mechanisme. dat uiteindelijk de prijs bepaalt." Kort voor het inter view was er een werkdiner, waar aan het college, een aantal ambte naren en de Bederijvenkring aan deelnamen. Karelse vertelt dat hij daarbij dit punt onder de aandacht van de wethouder heeft gebracht. Bij dat werkdiner kwamen overi gens ook andere zaken aan de orde. De Horst was daarvan wel een van de belangrijkste onder werpen. „Ik heb toen een oproep gedaan aan het college om de werkgelegenheidseis voor dit ge bied niet te hoog op te schroeven," zegt Karelse. Bij 't Ruige Veld is een verhouding gedefinieerd tussen het aantal vierkante meters be drijfsruimte en het aantal werkne mers van het bedrijf. Dat leverde hier en daar problemen op. Ook de eis dat het vooral zou moeten gaan om mensen die uit Leusden komen is niet altijd haalbaar gebleken. Vandaar dat Karelse nu pleit voor soepelheid. „Er moet natuurlijk wel een mirunmumeis komen. Twee werknemers in een bednjf dat 2 hectare in beslag inneemt, kan na tuurlijk niet. TEKORT „In 1990 verwacht ik een tekort op de arbeidsmarkt. Er is nog steeds werkloosheid, maar die neemt af tot een harde kern van mensen waarvoor het moeilijk is werk te vinden. Er is een schreeuwend te kort aan goede mensen, al dan niet geschoold." Als voorbeeld geeft hij de vacature voor een secretaresse in zijn eigen bedrijf. Het kost hem ontzettend veel moeite om die ver vuld te krijgen. „De weet bijvoor beeld van Pon, dat dit bedrijf de zelfde problemen heeft. De lokale arbeidsmarkt is schraal. Het lijkt wel leuk om vooral mensen uit Leusden te werven, maar die zijn niet altijd beschikbaar. Ondertus sen is het bedrijfsleven in bewe ging en zitten we in een situatie van groei en uitbreiding. Pon is bezig met uitbreiding van zijn activiteiten, bij ARAG gebeurt hetzelfde, de banken worden groter en ook mijn eigen bedrijf, groeit. Er komen ar beidsplaatsen bij en dat betekent nieuwe kansen voor werkloze mensen." Hij vindt het wel een te rechte zaak dat bij de uitgifte van kavels op De Horst Leusdense be drijven voorrang krijgen. Zijn collega-bestuurslid Leliveld voorziet wel problemen als het wordt toegestaan om mensen te werven buiten de Leusdense ar beidsmarkt. „Daar zal voldoende huisvesting voor nodig zijn," denkt hij. Hij neemt daarom ólIvast een voorschot op de discussie over het volkshuisvestingsplan, waarvan het eerste deel deze maand gepu bliceerd is. maar die nog niet ver der gaat dan een inventarisatie van de situatie op de woningmarkt. „Er zullen goedkope huurwoningen gebouwd moeten worden, die ge schikt zijn voor jonge mensen met lage inkomens en er moeten 'mid- denklassewoningen' komen in de koopsector." Een oplossmg voor de schaarste op de arbeidsmarkt zou kunnen zijn om er voor te zorgen dat het voor vrouwen makkelijker is te gaan werken. Knelpunt daarbij is vooral het gebrek aan voldoende kinderopvang. Bij de 'culinaire' ont moeting van het college met het bedrijfsleven vroeg wethouder Corn Verduin bij welke onderne mingen dit probleem speelt, met het oog op de beschikbaarheid BELANG Het doel van de belangenorgani satie is volgens de statuten: „Het bevorderen van goede verstand houdingen met voor de leden be langrijke groeperingen en het be hartigen van het gemeenschappe lijk belang." Dat laatste klinkt mis schien nogal vaag, maar het komt er volgens Leliveld in de praktijk op neer dat de organisatie zich veel bezighoudt met zogenaamde infra structurele zaken. Verkeer, ruim telijke ordening, milieu en de be schikbaarheid van bedrijventerrei nen zijn daarom onderwerpen die regelmatig op de agenda van de bestuursvergaderingen staan. Wat dat betreft had het gesprek met de beide bestuursleden niet op een betere plek kunnen plaatsvin den. De kamer van Karelse geeft direct uitzicht op het toekomstige en nu nog vrijwel lege bedrijven terrein De Horst. Het wordt door sneden door de Liniedijk, die vol gens sommigen vanuit natuurhisto rische en milieutechnisch oogpunt belangrijk is. Het is éên van de laatste hobbels, die nog genomen moet worden op weg naar de volle dige ontwikkeling van De Horst. Uit de verte klinken de graaf- en hei machines, die bezig zijn met de aansluiting van Leusden op de A 28. Een aansluiting die niet alleen be langrijk is voor de ontsluiting van het bedrijventerrein, maar die heel Leusden zal moeten gaan ontlasten van het verkeer dat nu nog elke ochtend en avond moeizaam zijn weg vindt naar buiten en naar bin nen. Voorzitter Karelse en secretans Leliveld van de Bedrijvenkring Leusden op het deel van de Liniedijk dat afgegraven zou moeten worden. Op de achtergrond is een deel van het toekomstige bedrijventerrein De Horst te zien. binnenkort van een fonds voor kin deropvang. „Wij hebben tegen haar gezegd dat dit nu nog niet speelt," zegt Karelse. „Een van onze bedrijven heeft enige tijd ge leden onderzoek hiernaar gedaan. Daaruit bleek dat er geen gebruik gemaakt zou worden van door het bedrijf beschikbaar gestelde kin deropvangplaatsen. We denken echter dat het in de toekomst zeker een rol zal gaan spelen en we wil len dat dan ook zeker betrekken bij de volgende enquête over de be hoeftes die onze leden hebben." CONTACTEN Dat het bedrijfsleven door het col lege gevraagd wordt naar hun wensen is overigens tekenend voor de verhoudingen. „Het is zaak goede contacten met de gemeente op te bouwen," zegt Karelse hier over. „Het gaat om twee soorten contacten," legt Leliveld uit. „Die tussen het college en tussen de ambtenaren." Door de bestuurscri sis en de reorganisatie op het ge meentehuis was er wat onzeker heid. Het was niet altijd duidelijk wie voor wat stond. Maar daar is inmiddels consolidatie opgetre den. Zo is er nu ook een bednjven- contactfunctionaris op het ge meentehuis." Karelse valt hem bij: „Er zit nu een behoorlijke ploeg op het gemeentehuis met de juiste persoon op de juiste plaats. De contacten nemen in de breedte toe." Hij is ook blij met de aanwe zigheid van de wethouder bij de bestuursvergaderingen van de Be drijvenkring. „Als er agendapun ten zijn die te maken hebben met de gemeente, komt De Jongh zelf toelichting geven. Hij heeft daar zelf het initiatief voor genomen." Dat die contacten er zijn wordt door de ondernemers dus gewaar deerd, maar de lijn die De Jongh door zijn regelmatige verschijnen in de vergaderingen van de Bedrij venkring heeft gelegd, wordt door hen ook als kwetsbaar ervaren. „Die lijn met de wethouder is goed, maar er kan door allerlei omstan digheden verandering in komen. Zo kan er na de verkiezingen een andere wethouder komen." zegt de voorzitter van de Bedrijvenknng. „En het overleg is nogal ad hoe ingevuld," vindt Leliveld. Het ge sprek is daarmee gekomen op het voortbestaan van de commissie Economische Zaken, Werkgele genheid en Consumentenbelan gen. In dit orgaan overlegt de ge meente met een aantal vertegen woordigers uit de economische sector. De Bedrijvenkring doet daar ook aan mee. Het afgelopen jaar heeft het col lege echter het bestaansrecht van soortgelijke commissies ter discus sie gesteld. Zo is de Plan Advies Groep zo goed als ter ziele, heeft burgemeester Parus de landbouw organisaties laten weten dat hij de commissie Agrarische Aangele genheden wil opheffen en aan vaardde het college pas na een maandenlange strijd de instelling van een Seniorenraad. Dat dergelij ke organen het college zo zwaar op de maag liggen, komt omdat deze zogenaamde artikel 61 commissies (toegestaan door de Gemeente wet) volgens burgemeester en wet houders veel tijd vergen en zich vaak met dingen bezighouden, die in de gemeenteraadscommissies ook al aan de orde zijn geweest Volgens het college zou de in spraak van de burgers dan ook via dat kanaal moeten verlopen. Maar niet alleen de ouderen en boeren houden vast aan de instandhouding van hun overlegorganen. „Hoewel de commissie ECW matig functio neert, zal er toch zoiets dergelijks moeten blijven bestaan," vindt Ka relse. „We willen meewerken aan een andere vorm, zodat er verme den wordt dat er doublures optre den. Het overleg met de gemeente zou wel een rechtsgrond moeten hebben." Leliveld doet een oproep aan het college om snel te komen met een communicatieplan voor het overleg met de verschillende groeperingen. „Omdat het college te lang wachtte met een plan, ver loor zij het initiatief en namen ande ren dat over. Zo kon de Senioren raad er tegen de zin van het college komen," denkt hij. In het zicht van de komende ge meenteraadsverkiezingen richt Leliveld zich ook nog tot de politie ke partijen. „De WD is met ons komen praten, voordat zij hun ver kiezingsprogramma opstelden. Ook de provinciale statenfracties zijn wat dat betreft actief. Zo is de fractie van de PvdA pas nog komen kijken bij De Horst. Hoewel wij ons zelf ook actief moeten opstellen, zouden we het zeker niet verkeerd vinden als de lokale fracties ook contact met ons zochten, om te praten over zaken die voor ons van belang zijn."

Leusder Krant | 1989 | | pagina 17