Aleida, Alie, Alie, Yvonne en Jordi: Vijf generaties Leusden in één familie 1 eu SS1 en kran Is inton_ !M$ UW AANKONDIGINGEN IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? LEUSDER KABELKRANT WOENSDAG 20 DECEMBER 1989 plaatselijk nieuws 20 (door Marianne de Valck) LEUSDEN - Vijf generaties van één familie in leven, dat is een feit bij de familie De Wit. Een feit te danken aan een sterk geslacht en jong trouwen. Alle dames van het gezelschap zijn getrouwd rond hun negentiende en zijn zelfs eerste of tweede in de landerrij. Alle generaties zijn geboren en getogen binnen de gemeente-grenzen van het tegenwoordige Leusden. De twee oudste leden van de familie zijn geboren in Stoutenburg. Aleida de Wit-van Donkelaar zag het levenslicht in 1900. Haar dochter Alie van den Berg- de Wit werd in hetzelfde huis in 1917 geboren. Zij kreeg in 1942 haar eigen Alie in Hamersveld. Op haar beurt kreeg die als mevrouw Van de Berg-Tijmensen in 1966 in Leusden dochter Yvonne. Het jonge gezin woonde toen in het bakhuis van boerderij Klein Hakhorst. Yvonne is onlangs moeder geworden. De jongste aanwinst is een jongen. Jordi werd geboren op 19 november 1989. Hij woont in een modern rijtjeshuis in Leusden. Pratend met de vijf, nou ja vier want de jongste brulde behoorlijk maar zei weinig, generaties vereist een nauwkeurig inzicht in de stam boom. De meegekomen familiele den zorgen daarbij voor extra ver warring. Leeftijdgenoten blijken tante en mcht „Dat krijg je," licht de kersverse oma toe: „Ik was de tweede van twaalf kinderen. Toen ik trouwde was de jongste dne jaar." Een andere opa blijkt de broer van de overgrootmoeder. Hoe noem je zo iemand in familie betrekkingen? De moeders hebben ieder hun eigen verhaal met hier en daar zo wel opvallende verschillen als overeenkomsten. Drie van de vier hebben bijvoorbeeld in de huis houding gewerkt: „Dat was toen heel gebruikelijk." En allemaal zijn ze met buitenshuis werken gestopt bij de geboorte van hun eerste kind. Er zijn ook verschillen. Aller eerst de verschillen teweeg ge bracht door veranderende tijden. Oma De Wit liep grote afstanden, haar dochter fietste veel, dier dochter kocht vijf jaar geleden de eerste auto en voor de laatste dochter is het bezit van een auto heel gewoon. Pratend over vijf generaties in Leusden ontstaat een beeld van een dorp m ontwikkeling waarbij de mensen met achter konden blij ven. Soms zouden ze dat wel even willen. „Het dorp had voor mij best klein mogen blijven," zegt de kers verse opa Anton Tijmensen, ook een geboren en getogen Leusde naar „Zeker tegenwoordig vallen veel van de oude mensen weg. Daarmee verdwijnt steeds meer van het vertrouwde beeld dat we ondanks alles hadden," vindt zijn schoonmoeder. JORDI Vijf verhalen over geboren wor den, wonen en leven in Leusden. Het verhaal van Jordi is nog maar een maand lang. Hij werd geboren in het ziekenhuis. Zijn moeder ging na 24 uur naar huis en mocht acht uur na de bevalling uit bed. Jordi maakt het uitstekend. Hij heeft bo ven een prachtig kamertje in een huis dat voorzien is van alles waar de gemiddelde Nederlander anno 1989 op mag rekenen. Niets bijzon ders maar totaal anders dan de omstandigheden waarin zijn moe der, laat staan zijn oma, overgroot moeder en bet-overgrootmoeder in terecht kwamen. Zijn vader is ook geen Leusdenaar. Hij komt uit Zeeland. In tegenstelling tot zijn opa, overgrootvader en bet-over grootvader die allemaal uit Stouten burg of Leusden kwamen. De reik wijdte is tegenwoordig groter en tijdens verre vakanties ontmoet je nieuwe gezichten. Vroeger kwam een Leusdens gezin niet snel in Zeeland. Jordi staat al op de video. Het eerste album is al bijna vol met foto's. Van zijn moederis jeugd zijn ook wel foto's maar niet zoveel. Van zijn oma's jeugd zijn vooral de kaarten waarop het gewicht en de vaccina ties vermeld staan bewaard geble ven en van zijn verdere voorouders zijn de jeugdfoto's helemaal schaars tot niet gemaakt. YVONNE Zijn moeder Yvonne werd in 1966 geboren. Zij zou de middelste van het gezin blijven. Haar ouders woonden in het bakhuis van de boerderij Klein Krakhorst. Deze boerderij van Willen van den Hen gel stond ongeveer waar nu basis school de Klimrakker staat. Yvon ne bezocht deze school die toen nog de Klimop heette. Ze herinnert zich weinig van het bakhuis. Haar moeder: „Het was één van de bij gebouwen van de boerderij. Vroe ger hadden boerderijen vaak een bakhuis. In het bakhuis werd aan vankelijk het brood gebakken. Vaak woonde het boerengezin er 's zomers in. Ik herinner mij nog goed de grote deeL Vlak voor onze deur had de boer de gewoont de bruine bonen voor de varkens te koken. Na een jaar zijn we verhuisd naar de Wilgenlaan." Het was 1967. Leusden ging uit breiden, maar hard ging het nog met. Yvonne: „Ik herinner mij nog hoe ik met mijn vader meemocht naar de autocross. We moesten door heel veel weilanden. Daar staan nu de Eurowoningen. Het au tocrossterrein was waar nu de ski woningen in All an ds beek staan." De keuze van de school stond bij voorbaat vast. Eerst ging Yvonne een jaar naar de kleuterschool. Deze was gevestigd in één lokaal in de tegenwoordige Til. Het gezin was katholiek, dus als meisje be zocht je de Bernadetteschool. „Het was de school van de nonnetjes, in de buurt van de kerk. We noemden het ook wel 'het gesticht' of 'Ansfri- dusgesticht'. De zustertjes zorgden ook voor de oude mensen, van daar. ZUSTER IMELDA Zodra de Klimop klaar was ging Yvonne daar naar toe. deze school stond onder leiding van zuster Imelda. Een zuster, die bijna alle katholieke Leusdenaren onder haar hoede heeft gehad en nog steeds actief is. Yvonne zat van meet af aan met meisjes en jongens in de klas. Na de lagere school leerde ze als eerste vrouwelijke generatie van de fanmilie door. Ze ging naar huishoudschool De Vuur vogel in Amersfoort en daarna be zocht ze de laboratoriumschool. Als laborante heeft ze echter niet gewerkt. Ze zocht en vond een baantje in de buurt en velen ken nen haar als één van de meisjes uit de Spar. Haar jeugd in Leusden speelde zich af tussen de nieuwbouwhui zen, die nu tot de oudste delen van onze gemeente horen. Ze speelde op straat, had vriendinnen en ging winkelen in Amersfoort. Een bio- scoopje pakken was gewoon en de televisie niet meer weg te denken.. „De eerste televisie schafte mijn moeder aan bij de bruiloft van Bea trix. Dat was in 1966. Het was een zwart-wit apparaat. Dat ding was met kapot te knjgen. Toen al mijn vriendinnen allang kleur hadden zaten wij nog naar zwart-wit te kij ken. Haar moeder vult aan: „Maar toen jij klein was, was de televisie nog iets bijzonders. Vriendjes en vriendinnen kwamen bij ons kijken omdat ze thuis zelf geen televisie Yvonne, Alie, Aleida, Jordi en Alie: Vijf generaties leusden' hadden." Haar ouders waren zo gelukkig af en toe over de auto van pa's werk te mogen beschikken. Daarmee konden ze af en toe een dagje uit. Echte vakanties waren er lang met bij. Het logeren bij tante To in Amsterdam was een beleve nis. „Dagjes naar Artis en naar de zee. Daar keek ik het hele jaar naar uit." Begin jaren zeventig werd de eerste vakantie gepland. Er werd een huisje gehuurd in Zeeland. „En sindsdien gaan we dus nergens an ders meer naar toe." In Zeeland ontmoette Yvonne Ronnie Adriaans, het raakte aan en weer uit en de volgende vakantie weer aan. Uiteindelijk bleef het aan en trouwde ze op 4 juli 1986 in het gemeentehuis in Leusden. Ze was 19 jaar toen. Het jonge echtpaar bleef in de buurt van de vele oma's. Yvonne kon aan waterpolo blijven doen bij haar vereniging De Haai- ALIE Yvonnes moeder is Alie van de Berg. Net als haar oma en over grootmoeder heet ze voluit Aleida. Zij werd geboren in 1942 als twee de kind. De eerste was een jongen en na haar kwamen er nog tien. Daarmee waren haar jeugdjaren bepaald. Ze werd geboren in het huisje aan de Postweg nummer 6, waar nu haar oma woont. Bij de geboorte hielp haar moeders schoonmoeder. Deze baakster woonde een paar huizen verderop in een boerderij met de bedenkelij ke naam 'In de Lorum'. Toen Alie vijf jaar oud was ver huisde ze naar de nieuwbouwwijk van het toenmalige Hamersveld. De eerste meuwbouw, gebouwd voor eigen behoefte. Ze gingen wo nen aan de Asschatterweg op num mer 87. Haar moeder woont er nu nog. Maar de omstandigheden zijn sterk gewijzigd. Alie herinnert zich nog de grote tuin waarin haar moe der de groente voor eigen gebruik kweekte. „En weet je nog, die lan ge waslijn die tot achterin de tuin doorliep?" De waslijn zal wel nodig zijn geweest met een dergelijke kinderrij waar er trouw ieder jaar één bij kwam. „Een wasmachine hadden we uiteraard niet. Ik kan me nog herinneren dat de eerste wringer in huis kwam." De grote tuin werd bij de uitbrei dingsplannen van Leusden Groei kern door de gemeente opge kocht. Wat rest is een 'bloemen tuintje' die zich in niets onder scheidt van de rest van de Leus- dense turnen. „Eens hielden we een varken, konijnen, kippen na tuurlijk, nee geen koeien en zeker geen geit. Mijn moeder is als de dood voor koeien." SPOORWEGEN Het gezin was dan ook geen boe- ren-gezin. Alies vader werkte net als haar opa bij de spoorwegen. „We waren burgers. Dat was een duidelijk onderscheid m die tijd. Je had boeren, burgers en knechten. Op school was één van de eerste dingen die ze aan je vroegen, hoe veel koeien je thuis had. Geen dus." Nietemin hadden ze nog het gevoel "buiten het dorp' te wonen. De dichtstbijzijnde dichte bebouwing was de Hamersveldseweg. Tegenover hun eigen huis was het links tot en met rechts weiland met hier en daar een paar kleine huis jes. In één van die huisjes woonde overigens haar toekomstige echt genoot, maar die leerde ze pas tij dens de dansles in Amersfoort kennen. Bij Van Tnet, tegenwoor dig Parmentier. „Ach je had het veel te druk om op je overburen te letten." Klein Alie, nu een maand oma, zorgde voor haar vele broertjes en zusjes. „Ik volgde zes jaar lagere school. Natuurlijk bij de zusters van de Bernadetteschool. Daarna nog twee jaar 'kniples' ofwel lingerie- en kostuumnaaien." De rest van haar familie vult aan: „En daarom kan ze nog steeds goed naaien want ze zette al haar broers en zus sen in de kleren, wat jaren achter een betekende dat ze eens per jaar meuwe kleren ter gelegenheid van weer een trouwpartij moest maken. Allemaal dezelfde kleertjes." Een beetje creatief moet Alie wel zijn. Ze zocht en vond haar ontspanning bij de toneelvereniging de Een dracht en trok haar vriendje Anton mee. Anton bleef 25 jaar lid. Alie is nog steeds lid. Ze volgde een schmink cursus waar Sinterklaas regelmatig goed gebruik van maakt. Ze trouwde in 1964. 22 jaar oud. DRIE KINDEREN Ze kreeg zelf drie kinderen („In twaalf had ik niet zo'n zin") en zag Leusden veranderen. In het begin van haar trouwen ging ze voor het eerst in haar leven een weekje op vakantie. Naar Hoenderloo en zon der Anton, want die moest werken. Aangevuld door Anton die zo te horen tot de Leusdense kwajon gens hoorde, schets zij het beeld van het Leusden van haar jeugd. „De dorpsagent was politie Bak ker. Een kwaaie. Hij was in staat om zijn eigen vrouw een bekeuring te geven. De gemeenteraad bestond uit boeren op witte klompen en met een dikke sigaar in de mond. Zij vergaderden over één van de vijf gemeentelampen die uitgevallen was. Veel straten waren nog met bestraat. Veel zandwegen, vol diepe kuilen. We hebben lang alles op de fiets gedaan. Dat was voor ons gewoon. Ver buiten het dorp kwamen we niet. Hooguit in Amersfoort voor de winkels en de markt. In Leusden was niet veel. Een paar kruideniertjes, een smid, een café en een postkantoortje en een kapper die iedereen in hetzelf de model knipte. Zo bleef het lang hier, heel lang." „De veranderingen ging daarna ineens heel hard. Dat heeft wel het een en ander kapot gemaakt. De sfeer vooral. Van mij had Leusden klein mogen blijven," zegt Anton. Overigens verhuisde Alie na haar trouwen eerst naar het Bakhuis en later naar de Wilgenlaan. Zodat vastgesteld kan worden dat de laatste vier generaties steeds tot de eerste bewoners van de nieuwste uitbreidingsplannen behoren. ALEIDA DE WIT De moeder van Alie van de Berg, is Alie de Wit. Het is de overgroot moeder van Jordi. Zij werd gebo ren in Stoutenburg in het koetshuis van 't Slot. 't Slot aan de Eemelaar- seweg was al verdwenen voordat zij geboren werd. Het koetshuis is inmiddels ook gesloopt Toen Alie van de Berg op 10 november 1919 het levenslicht zag hadden haar ou ders het niet breed. Vader was daggelder. Haar moeder omschrijft hun omstandigheden van toen als 'een arme troep.' Alleen voor zon dags was er een wit schortje en op zaterdag werden de klompen wit geschuurd. Aleida van de Berg werd geboren in een protestants nest. Het trouwen met een katholie ke man had later nog heel wat voe ten in de aarde. Na een paar jaar verhuisde het gezin naar een kleine boerderij aan de Hessenweg met de naam 'Paas maandag'. Dit huis is vorig jaar af gebroken. Alie had nog tien broers en zussen. Zij was de oudste dus wist al gauw wat haar taak was. Het gezin was meer op Achterveld ge richt dan op Hamersveld. In Ha mersveld kwamen ze alleen als ze naar Amersfoort gingen naar de markt. Ze gingen in Hoevelaken naar de kerk. Alie ging in de Glind op school. Na zeven klassen was ze 12 of 13 jaar. Omdat ze klaarblijke lijk van aanpakken wist mocht ze bij de bovenmeester in het huis houden komen werken. Daar bleef ze drie jaar. Ze verdiende 0,25 per dag. Na de bovenmeester kwam ze bij de bakker. Opnieuw in de huis houding. AFWAS Maar Aleida zocht het als eerste van haar familie verderop. Ze nam een baan aan bij de uitspanning in Valkenveen. „Met een stel meiden achter het buffet. We zorgden voor de hele afwas. Met de hand natuur lijk. En schilden bakken vol aard appelen. In de winter mocht ik op nieuw blijven om in de huishouding te werken. Af en toe ging ik naar huis. Eens in de maand had ik op zaterdagmiddag vrij. Dan fietste ik in ongeveer anderhalf uur naar Leusden. De volgende ochtend om tien uur moest ik weer terug zijn." Veel tijd om op vrijerspad te gaan, had ze niet. Maar zie, ze bleek een aardige buurjongen te hebben. Hij fietste regelmatig naar Valkenveen om zijn verloofde even tussen de bedrijven door te zien. De oorlog brak uit. De inwoners van Hamersveld werden op 11 mei geevacuueerd. Op deze zelfde dag kreeg 'smorgens om vijf uur Alei- da's moeder een land. Ze werd onmiddellijk daarna vervoerd naar een ziekenhuis ergens in Noord Holland. „Daar had ik tien dagen vakantie, want zo was dat toen, tien dagen kraambed." Eind mei waren ze weer terug, op 10 oktober trouw de haar oudste dochter met de buurjongen. Ze betrokken het huis aan de Postweg nummer 11. „Te genwoordig hebben we een ander huisnummer zoals ook het nummer aan de Asschatterweg veranderd is. Ze telden op een gegeven mo ment einders of ze zetten er huizen tussen." In 1947 verhuisden ze naar het huis aan de Asschatterweg waar ze nu nog wonen. Zij het dat het huis toen ze het betrokken nog niet aan gesloten was op de nolenng en geen electrisch licht had. Ze waren aangewezen op olielampen. Zelf boordbakken was heel gewoon en het meeste kon aan de deur ge kocht worden. „Weet je nog die man met bezems die altijd kwam met de inleidende mededeling dat we zeker niets nodig hadden." OUDSTE De oudste generatie bestaat uit Aleida de Wit, nu 89 jaar. Haar her inneringen zijn vaak beter dan die van haar dochter. Ze spreekt in het echte Leusdens. Ook al een bijna verdwenen dialect. Ze werd gebo ren in 1900 in hetzelfde koetshuis waar ze later zelf haar dochter zou krijgen. Ze zou nog twee zussen en vier broers knjgen waar er nu nog twee van over zijn. Haar ouders hadden het met breed. Ze kan zich nog herinneren dat haar moeder een knipmuts droeg. Aan de muts kon je zien hoe rijk iemand was. Op zondag droeg haar moeder een kanten muts. Veel meer vanatie was er niet. Ze verbouwden een beetje tabak rond hun kleine huisje. Slechts een enkele weg in de verre omtrek was verhard Alie groeide op tussen de weilanden en zandwegen. Haar grootste rijkdom was een fiets die ze tweedehands kreeg toen ze vijf tien jaar was. De fiets was vooral bedoeld om sneller op de molen te zijn. Aleida werkte op de Zandbrin- kermolen. Dat was anderhalf uur lopen, twee maal per dag. Met de fiets ging het vlugger. Ze werkte vijf dagen m de week. Haar moeder werkte op haar vrije zaterdag zodat ze samen twee gulden per week verdienden. Aleida volgde geen school. Alleen de zondagsschool van freule De Beaufort ofwel juf frouw Van de Boom. het landgoed om haar ouderlijk huis heen be hoorde tot haar landgoed. Contact had ze verder niet met de notabe len. De wettelijke macht werd ge controleerd door Henk Kuit en later Kraaykamp. Ze was bang voor ze. Thuis werd het brood zelf gebak- ken. Naar de dokter, eerst Bergink daarna Lantingh, gmg ze zelden. Ze heeft vooral een leven van heel hard werken achter de rug, thuis en in haar diensten. Voor hobbies laat staan een opleiding was tijd, noch geld. „We dachten er niet eens aan." Zomaar vijf generaties in Lens den. Geen familie vol helden en grote namen. Maar toch bijzon der. Allereerst omdat vijf genera ties in leven niet vaak voorkomt. Bovendien vertegenwoordigen ze iets van de wortels waar im port-bewoners zo gemakkelijk overheen lopen. Jordi boft. Hij weet waar hij van moederszijde van afkomt. Wat dat betreft is zijn familiegeschiedenis hierbij op een uitgebreidere manier vast gelegd als van menig andere Leusdenaar. SENIOREN Welpen LHV 1 - Laren 1 6-4 ZATERDAG Unitas 4 - Antiolopen 6 Ermelo 3 - Antilopen 7 7-19 19-2 Hoevelaken 1 - Roda 1 Hoevelaken 2 - Roda 2 14 3Q JUNIOREN Dindoa 01 - Antiolopen 01 3-0 Antilopen R1 - MLAR1 2-0 Antilopen R2 - Dindoa R4 0-4 Heren LHV 1 - UHV/DSO LHV 2 - DWSM 1 Dames LHV 1 - UDSV 2 LHV 2 - HHC 2 20-16 4-23 ZATERDAG SKFJ1 - Antilopen J1 Antilopen J2 - Unitas J1 5-13 7-11 "tedmi ASPIRANTEN 13- JEUGD Damesjunioren LHV 1 - BHC 1 Roda 1 - Veensche Boys 1 1-0 Roda 2 - Valleivogels 4 2-1 Horst 2-Roda 3 afg. Veluwse Boys - Roda 4 afg Roda 5 - Veensche Boys afg. Posthoorn 5 - Roda 6 afg. Hoevelaken 10 - Roda 7 2-4 1CDW 6 - Roda 8 afg. SENIOREN Antilopen 1 - Sparta 1 9-17 Antilopen 2 - DKOD 15-10 DOS'46 3 - Antilopen 3 18-10 Luno 2 - Antilopen 4 7-7 Antilopen 5 - De Vinken 6 7-11 Spuit Al - Antilopen Al 1-1 Antilopen B2 - De Meeuwen B1 0-1 Antilopen C1 - Telstar C1 6-1 Victum Cl - Antilopen C2 4-5 Dindoa Dl - Antiolopen Dl 4-1 PUPILLEN Woudenberg PI - Antilopen PI 2-1 BCL 1 - Irene 2 5-3 BCL2 - Zeewolde 1 7-1 Flevomeppers 10 - BCL 3 3-5 BCL 5 was vrij Kantjils 10 - BCL 6 0-8 JEUGD BCL 2 - ABC A 3 Inside 5 - BCL 3 BCL 5 -'t Slot 7 BCL 6 - Thiela 5 6-2 8-0 1-7 4-4 (advertentie) Bel 03420-94292 en vraag naar Boudewina de Boer Uw bencht vanmorgen opgegeven, vanmiddag al te zien op de de beeldbuis krant van Leasden!

Leusder Krant | 1989 | | pagina 20