IS Leusdenaar Peter Zwerus met nieuwe quiz op t.v. Winterhanden, kachel- benen en slobkousen 'Ciao Italia' opvolger van succesvol AVRO- programma 'Partners' WOENSDAG 20 DECEMBER 1989 plaatselijk nieuws 23 LEUSDEN - Hij is 32 jaar oud, heeft al een vrij uitvoerige en redelijk gevarieerde loopbaan op het gebied van radio en televisie achter zich en hoopt daarmee nog jaren te kunnen doorgaan. „Van tijd tot tijd herkennen ze mij nu al hier in Leusden, waar ik nu nog maar een paar maanden woon. Maar dat kan natuurlijk ook toeval zijn. In de toekomst zal dat nog wel eens vaker het geval zijn.Ik kom dan nog vaker op het scherm. Inderdaad, met een nieuw programma bij de AVRO- televisie onder de titel „CIAO ITALIA", te beginnen eind ja nuari, wekelijks tot het begin van de wereldkampioenschap pen voetbal in juni volgend jaar. We willen daarmee in toene mende mate bij de kijkers, bij het gehele nederlandse publiek trouwens,belangstelling kweken voor het WK voetbal 1990. En lk denk dat we daartoe via deze programma's best in staat kunnen zijn". door Gerard Trebert De newcomer-Leusdenaar in icwestie is Peter Zwerus, jong, blond, ambitieus en ondanks zijn ;eugd toegerust met een welgevuld pakket van theoretische en prakti sche kennis en ervaring, die hem in staat stellen in tal van richtingen njn vleugels uit te slaan zonder met exorbitante risico's te worden ge confronteerd. Peter Zwerus is aan de ene kant een nieuweling, maar anderzijds ook alweer een oude getrouwe in het omroepland. Vele namen zijn hem bekend en in een wandeling door medialand is het aantal confrontaties legio, wat het gesprek alleen maar vereenvou digt en zijpaden kunnen worden gemeden.Niettemin volgt hier de niet overbodig geachte profiel schets van een kersverse Leusde naar, die de aandacht van zijn en haar plaatsgenoten verdient. Beginnen bij het begin: 1957 was het geboortejaar, een schorpioen van de 24e oktober in het voormali ge Dubbeldam, een buurtschap, dat inmiddels is opgeslokt door de gemeente Dordrecht. Dne jaar van njn jeugd zou hij er doorbrengen; :oen bracht een verhuizing van het gezin hem naar radio- en televisie- stad Hilversum. Vader Willem "Zwerus, bij de ouderen bekend als èén van de pioniers van het toen malige NTS-journaal onder eind- redaktie van Carel Enkelaar (re- dakteuren-presentatoren Coen van Hoewijk, Bouke Poelstrajoop van Zijl, allen van het eerste uur in de provisorische studiogebouwtjes in Bussum), bracht zijn gezin naar het Gooise. Daar bracht Peter dus zijn jeugd door; hij groeide er op en bracht er zijn schooljaren door. Vader Wim Zwerus switchte op een bepaald moment van het NTS-journaal naar de schooltelevi sie. Dat zou ook een belangnjke keerpunt worden in het latere le ven van zoon Peter, maar dat was op dat moment nog niet aan de orde. Wat Peter zich op dit ogen blik nog wel levendig herinnert zijn de opnamen,die vader Wim Zwe rus ais regisseur moest maken m het kader van zijn programma's voor de schooltelevisie. ,Ja hoor, dan was hij hoofd bij AVRO- of VARA- schooltelevisie, dat weet ik niet meer zo precies, maar dan moest ik wel met vieze, zwarte snoetjes met mijn vriendjes voor de opnamen de tuin in. Ik ben wat door mijn vader misbruikt, nou ja, in de goede zin natuurlijk". Zoon Peter is na zijn middelbare schoolopleiding in Hilversum een studie begonnen aan de pedagogi sche academie. „Maar dat was me te theoretisch. Ik ben er dan ook na een jaar mee gestopt. Toen las ik op een bepaalde dag een adver tentie waarin gegadigden werden gevraagd als akteur voor het jeugdtoneel van de Amsterdamse jeugdtheatergroep van Pim Peters. Daar werd ik aangenomen en heb er zo'n vijfhonderd voorstellingen gedaan in enkele jaren tijds. Ik stond dus in het gehele land een paar jaar op het toneel en dat was wel een belangrijke ervanng". De volgende stap was die in de voetsporen van zijn vader. Peter verscheen als presentator bij de schooltelevisie in het programma „Spijker op zijn kop-show", een live programma, waarvoor de formule reeds in het midden van de zeventi ger jaren was bedacht maar op de plank was blijven liggen, tot men in 1979 de juiste presentator had ge vonden. Dat bleek na een geslaag de screentest, een soort van proef- uitzending, waarin de kandidaat via beeld en geluid wordt getest, Peter Zwerus te zijn. PITTIG PROGRAMMA Vijf jaar lang heeft Peter na zijn geslaagde test het „Spijker-pro gramma" voor de nederlandse schooltelevisie gepresenteerd. Hij fungeerde als de centrale presen tator en had als wisselende mede presentatoren naast zich gerenom meerde TV-bekendheden als Ria Bremer, Joop Daalhuysen en Aad van den Heuvel. Peter: „Het was al die jaren best een pittig program ma. Het ging altijd live, het duurde vijftig minuten en ik moest het niet alleen maar presenteren, maar er ook in zingen en akteren. Boven dien was het een zogenaamde talk show, dus ik moest er bovendien interviews in houden". „Maar wel een programma, waarin je enorm veel ervaring kunt op doen?" „Nou nee, meer een pro gramma waarin je leert hoe je het allemaal juist niet moet doen!" Jaren, waarin Peter Zwerus on der de bezielende, voortreffellijke regie van een van Hilversums meest gemotiveerde regisseurs Egbert van Hees heeft mogen werken tot hij in de mid-tachtiger jaren in kontakt kwam met een nieuw fenomeen in de nationale ether: Europa TV, met burelen brutaal gevestigd, waar de natio nale omroep haar wortels bezat: het Goóise Hilversum. Peter accepteerde een jaarcon tract bij de nieuwe zender als me dewerker op de presentatie-afde ling, waar hij teksten ging schrijven voor de omroepsters en presenta toren. Aan presenteren kwam hij zelf niet toe; bovendien was Europa TV geen lang leven beschoren. Na Dit was het vaste presentatieteam van de andere 'Partners'. Peter Zwerus, letterlijk centraal presentator, met de andere panelleden Maurice Hermasn, Gemma van Eek en Gré en Geme Knetemann (v.Lzur.). een jaar was het met dit gedeelte van zijn carrière afgelopen. HUWELIJK Een einde aan een loopbaan bij Europa TV, maar het begin van een nieuw stuk levensgeluk voor Peter Zwerus. Bij dit kortstondig existe rende omroepbedrijf ontmoette hij namelijk wel zijn huidige levens partner, die als medewerkster van het produktiebureau werkzaam was in free lance dienstverband. Met deze Anneloes is Peter in het huwelijk getreden en samen ver heugen zij zich thans in het bezit van een veertien maanden oude dochter Tessa. Sinds augustus van dit jaar be woont het gezin Zwerus een wo ning aan de Pachter in Leusden. Peter: „Het bevalt ons erg goed. We hebben in Soest gewoond en wilden ergens anders gaan wonen. Via via zijn we toen in Leusden terecht gekomen en het lijkt ons hier erg gezellig, ook al moet mijn* vrouw nog even wennen, maar dat komt vast nog wel". Peter heeft zich na zijn komst in Leusden onmid- delllijk aangemeld als lid van de volleybalvereniging LEOS, waar hij ook meteen werd opgenomen in het eerste herenteam. „Ik heb van mijn dertiende jaar gevolleybald.In Hilversum speelde ik toen ik weg ging in het eerste herenteam van Gemim-S-Paloma, in de promo tieklasse van het district. En toen we hier in augustus van dit jaar in Leusden kwamen wonen heb ik me aangemeld als lid van LEOS. Maar toen ik kort daarna zoveel werk kreeg aangeboden bij de televisie werd het me duidelijk, dat ik niet regelmatig een paar keer in de week kon trainen en dan ook nog elk weekend competitie wedstrijden zou kunnen spelen. Toen heb ik helaas moeten afha- ken. Ik heb dan ook gezegd dat ik dat nu met het oog op mijn werk zaamheden niet kan opbrengen. Maar ik vind het wel erg jammer, want ik vond LEOS van het begin af een leuke vereniging". Kende Peter LEOS al voor zijn komst naar Leusden? Ja, dat is ook weer zoiets. LEOS is gepromoveerd ten koste van mijn oude club Gemini m Hilver sum. Ook daarom leek het me zo leuk hier te gaan spelen". KEUZE MAKEN Het afgelopen jaar is voor Peter Zwerus een spannend, turbulent jaar geworden. Daar waren de ver huizing naar Leusden, de geboorte van dochtertje Tessa en de talrijke aanbiedingen, die opeens over een free lancer heen komen, die bo vendien heeft besloten een zelf standig bureau te beginnen. Petei besloot teksten te gaan schrijven en daarvoor een eigen bedrijf op te zetten. Tekstprodukties onder de naam „De Auteur". „Ik had radio gedaan, cabaret bij de KRO. ooit in 1985 als geintje mee gedaan aan een festival voor het nederlandse lied in het brabantse Volkel de Conamusprijs gewon nen, het „Gouden Sleutel Festival", heette dat, kortom ik dacht dat ik best een bureau kon beginnen als tekstschrijver. Dat resulteerde uit eindelijk in kontakten dit jaar met producer Piet Daalhuisen van de TROS, die begin dit jaar werk deed voor de nieuw gestarte regionale zender Radio Utrecht. Daarvoor heb ik gedurende een aantal maan den programma's gepresenteerd tot ik door de AVRO-televisie werd gevraagd om teksten te schrijven voor het nieuwe programma Part ners. Voor dat programma werd ook een presentator gevraagd en ik heb mij toen opgegeven voor een screentest. Ik werd aangeno men!". Maar alsof dat allemaal nog met genoeg was liep er bovendien nog gelijktijdig een aanbieding van Joop van der Ende. Bij TV 10 kon hij nieuwslezer worden of een kinder programma gaan presenteren. Werk in overvloed opeens. Maar welke keuze - wat was wijsheid? Peter koos voor het kontrakt bij de AVRO. Partners werd het. Dertien afleveringen heeft hij inmiddels ge maakt als centrale presentator met als panelleden Maurice Hermans, zoon van Toon, Gemma van Eek en Gerrie en Greet Knetemann. De laatste van de serie, de dertiende dus, gaat er op eerste kerstdag uit. Peter „De AVRO onder de nieu we leiding stopt er mee en daar mee ben ik het eigenlijk wel eens. Ik hield het zelf ook wel voor ge zien. Overigens moet wel worden gezegd dat dit programma Part ners tussen zeven en acht uur 's avonds het hoogst scorende pro gramma van de AVRO was. En dat is waarschijnlijk ook wel de reden dat men nu in diezelfde penode een ander goed scorend program ma wil inzetten". ITALIË Met twintig programma's, waar van voorlopig het eerste als try out, gaat AVRO-televisie in januari starten met CIAO ITALIA, een we kelijks terugkerend programma. Het wordt een volstrekt origineel quiz-programma waarin steeds twee teams uitkomen, bestaande uit drie generatieleden van een en dezelfde familie. Voorwaarde is daarbij, dat een van de dne fami lieleden een vrouw is. Zwerus: „Er is lang en uitgebreid over de formule gebrainstormd en ik denk dat het een succes gaat worden. De regie berust bij twee routiniers: Rolf Meter en Dick Kloosterman. Bij het team waren betrokken chef sport Ron Kroon en het nieuw benoemde hoofd amuse ment Lex de Rooi, een wat je mag noemen sterke denk-tank. Ik heb er zelf veel zm in en denk dat het naarmate het verder verloopt het toernooi om het wereldkampioen schap steeds meer kijkers zal trek ken. De eerste opnamen hebben plaats in de studio van de CineVideo- Groep in Almere op 22 januari; de uitzending daarvan is op maandag 29 januan. Voor deelname aan het quizpro gramma kunnen zich nog altijd ge gadigden melden bij de AVRO in Hilversum. Het gaat dus om fami lieleden uit dne generaties, waarbij een van de drie een meisje of vrouw moet zijn. Peter Zwerus: „Bij de quizvragen gaat het echt niet alleen om voetbal en iedereen kan dus meedoen. Maar weet je wat nu zo vreemd is? We hebben nog geen enkele aan melding uit Leusden We hebben weer een kleine voorraad erwtensoep in ons vrieskast je. Ik weet nu hoe die soep gemaakt wordt en wat er allemaal ingaat. Er is wel een verschil met de snert, zoals wij die soep vroeger noemden, die ik als kind in de winter m mijn bord kreeg. Ja, dat was echt in en met óp een bord. We aten immers altijd uit een diep bord. Het was de kunst om die snert zo te eten, dat de vnj dikke soep langs de rand gleed en er niet aan bleef kleven, zodat je een su- perschoon bord overhield. Erwtensoep en december ho ren voor mijn gevoel bij el kaar: ze roepen de winter op zoals die vroeger was. Net zoals onze ouders het inder tijd vaak hadden over de 'barre winters' die zij hadden meegemaakt en waarover Herman de Man zo spannend had geschreven, zo hebben de zestigers van nu sterke herinneringen aan de winters die zij als kind hebben mee gemaakt, dus kort voor de tweede wereldoorlog. Als kinderen hoopten wij dat het vooral in het weekend streng ging vriezen, dan was het voor de bootjes en schui ten moeilijk om het ijs kapot te maken. In mijn geboortedorp met een Hntbebouwing be vond zich aan beide kanten van de dorpsstraat achter de huizen een sloot, waardoor de tuinders hun kool naar de vei ling brachten. Soms pro beerde men met een 'ijs- boeier', waarin een aantal werkloze tuinders, in de dichtgevroren sloten een vaargeul open te breken. Een fantastisch gezicht voor ons kinderen. Al vroeg leerden wij schaat sen, achter een keukenstoel. Schaatsen waren er genoeg, want ik had (en heb ook nu nog) vier broers en een zus boven mij en er waren dus schaatsen in alle maten. Ach ter het huis bond vader m'n schaatsen onder m'n hoge schoenen, die voor stevig heid zorgden rond mijn en kels. Dikke wanten moesten ervoor zorgen, dat je handen niet kapot gingen als je voor de zoveelste keer viel. We waren goed tegen de kou gekleed. Een hemd, daarover een dikke borstrok, een trui (meestal ook een afleggertje van een oudere broer) en een manchester jasje. En op je hoofd een dikke muts. Als het erg waaide deden we nog een krant onder onze trui. Aan het schaatsen heb ik prettige herinneringen. Ijsvrij, wan neer de kachel op school het niet deed. Dan gingen we met de klas schaatswedstrijden houden of wedstrijden met onze priksleetjes. Ik vond dat m'n vader ook prachtig kon schaatsen op zijn 'rondrijders', waarmee hij mooie bochten maakte en prachtig kon zwieren. Soms werd dan de stok, waarom het tafelzeil elke dag werd opge rold, te voorschijn gehaald en deed die stok dienst als schaatsstok om samen met ie mand anders te zwieren. M'n vader had ook van die mooie grijze slobkousen. Ei genlijk waren het geen kou sen, maar een soort voetbe schermers van vilt, met een riempje onder de schoen vastgemaakt en aan de zijkant een serie knoopjes. Hij deed ze alleen 's winters aan, vooral als hij ging schaatsen. Wij hepen, ongeveer tot het eind van onze lagere school periode, 's winters meestal op klompen. Daar kon je, als ze niet zo nieuw meer waren, heerhjk op ghjden. Boven dien kreeg je er geen koude voeten in en wat soms nog be langrijker was: je voelde je wintertenen niet zo erg. Te genwoordig komt dat niet zo veel meer voor, dat kinderen last hebben van wintertenen en winterhanden Ik weet het nog goed. Je had sneeuwbal len gegooid of geschaatst en dan voelde je je handen niet meer van de kou. Als je daarna in huis kwam, ontstond er een groot dilemma. Zal ik m'n handen gaan warmen bij de kachel? Je wist dat ze wel warm werden, maar tegehjk wist je dat ze ontzettend zou den gaan tintelen en gloeien. Je opgezette handen en tenen en soms ook hielen hadden een paars-rode kleur en het allerergste was als ze open barstten. Een pijnhjke ge schiedenis. Die kachel bezorgde ook, vooral vrouwen soms nogal wat pijn. Benen, die niet be schermd werden door een lange broek, werden ge warmd door dicht bij de ka chel te gaan zitten, met als ge volg pijnhjke, rode en opge zette zogenaamde 'kachelbe nen Er waren ook nog andere ty pisch winterse belevemssen. Als het üink had gevroren stond er op de ruiten van ons slaapkamertje, waar wij met vier broertjes in twee bedden shepen, een laag ijs van bijna een centimeter dik. En als je 's morgens onder de dikke doorgestikte deken vandaan wilde kruipen ontdekte je dat de adem die je had uitgebla zen soms als bevroren rijp op de deken zat. En dan naar be neden. op een draf, naar de gootsteen in de keuken om je te wassen. Als de kraan daar niet liep, omdat de leiding weer eens bevroren was, kon je een beetje water op je was handje doen uit een emmer, welke 's nachts bij de kachel had gestaan. Eerlijk gezegd vonden we dat zuinig wassen niet zo erg: alleen even over je gezicht, je nek sloeg je dan over, als m 'n moeder tenmin ste niet in de buurt was. Veel erger was het als de wc bevroren was. Die bevond zich in de schuur, de 'boet', vlak achter ons huis. Via het klompen 'hossie' kwam je daar. Je nam dan echt niet de tijd om een stuk van de feuil leton op de van kranten ge maakte toiletpapiertjes te le zen. Opschieten, want het was er ijzig koud en ook geen lekker geurige ruimte. Over geuren gesproken Ik kan nu nog de geuren voor me halen welke aan de de cembermaand vastzaten. De geur van drogend wasgoed, dat plankstijf op het rekje rond de kachel in de woonka mer werd gehangen. Ook ruik ik de chocolademelk. Dat was heel aangenaam, maar kon snel veranderen in de geur van aangebrande melk. Het gebeurde nogal eens dat vergeten werd. dat er een voüe melkkoker op de kachel stond. Die stank van aange brande melk was vreselijk. Om die stank te verdrijven deed m'n moeder soms een beetje eau de cologne op een schoteltje en stak dat aan. Dat rook heerhjk. Mandarijntjes, die we alleen rond Kerstmis kregen, vonden we ook lek ker ruiken, net als de tamme kastanjes die op de kachel werden gepoft. Natuurhjk kan ik me de olie- bollengeur nog herinneren. Die was vooral op oudejaars avond overal op te snuiven. Zelfs in de kerk, in het 'Ouwe- jaarslof. Terwijl de pastoor de namen van alle overledenen van het voorbije jaar voorlas, waar je als kind met al teveel aandacht voor had, kon je ge nieten van de oliegeui in de kleren van de kerkgangers om je heen en dacht je aan de ohebollen die je straks thuis zou krijgen. En nu, december 1989. Wel ohebollen; geen aange brande chocolademelk; wel een glas wijn; geen winter handen; geen kachelbenen; geen bevroren waterleiding; schaatsen is mij te gevaarhjk geworden. Een jaar vol nieuwe ervaringen en herin neringen is bijna achter de rug en voegt zich bij die vele jaren daarvoor. Een paar aan gename Kerstdagen en een vreugdevol 1990 wenst u VUTter

Leusder Krant | 1989 | | pagina 23