De kerstman kwam met paard en bel De koning had een aardbei-teen Leusdense scholen doen mee aan Kerstloop 't Ronde ziet sterretjes Vierling voor Job en Jelte Vuurwerk; wees voorzichtig krant Leusdense kindertoneelclub speelt in Groot Krakhorst Anouk krijgt de beker uitgereikt van de kerstman. LEUSDEN - De Kerstman zat op een prachtig versierde kar. De kar werd getrokken door een paard. Afgelopen zaterdag had Santé Claus zijn rendier en arreslee maar op stal laten staan. Gelijk had hij, want het sneeuwde niet. Het goot. De kinderen van de pony- en ruiterclub den Treek konden door de wind en de regen hun lampionnen niet of nauwelijks aanhouden. Maar de kertsman liet niet op zich wachten. Hij kwam luid bellend aan, keerde en haastte zich naar de overdekte manege, ge volgd door de kinderen. Vanaf vijf uur zaten de kinderen in de overdekte manage. Buiten was het donker. Het waaide en regen de. Binnen was het ook met erg warm, want de grote deuren ston den open. Vandaar dat de vele li ters warme chocolademelk wel kom waren. Niet dat de kinderen heten merken veel last van de kou te hebben. Zij droegen bijna alle maal hoge rijlaarzen en warme jac- ken. Ruiters kunnen wel tegen een stootje. De 45 kinderen tussen de zes en veertien jaar hadden eerst naar een olifanten-nummer geke ken. De kinderen zaten op balen stro die midden in de manage rond een hele grote kerstboom waren gezet. In de boom heel veel lichten en bijzondere versieringen. Er hin gen veel uit papier geknipte paar den in bijvoorbeeld. Na het olifan tennummer, de chocolademelk en daarna naar buiten. Grote mensen droegen brandende fakkels. De optocht ging de Waterlooweg af. Deze weg loopt door de Treek. Donker was het daar, heel donker. Bij een kruispunt stond een auto met daann allemaal lampionnen. Voor alle kinderen één. Het was een hele kunst om ondanks de wind de lampionnen aan te krijgen. En waren ze eenmaal aan dan kreeg de wind het vaak voor elkaar hem toch weer uit te blazen. Nog niet alle lampionnen waren (op nieuw) aan toen het geluid van de kerstbellen al te horen was. De kerstman was in aantocht. Na een welkomstwoord kon de stoet, nu verlicht door lampionnen, weer te rug. Het weer werkte niet mee. Bij aankomst in de manege brandden nog zes van de vijftig lampionnen. De kerstman had duidelijk geen last van de kou. Hij is daar waar schijnlijk aan gewend. Hij beweer de immers uit Lapland te komen en daar is het goed koud. Terwijl zijn 'arreslee' in een stevig tempo rondjes bleef rijden om de boom probeerde Bert van Ginkel, de voorzitter van de club, iedereen warm te krijgen door het zingen van kerstliedjes. Dat lukte niet zo best want de kinderen kenden vooral jingle bells. De kerstman slaagde er beter in de sfeer terug te krijgen. Samen met zijn koetsier van de arreslee zorgde hij voor meer geluid. Brutus en Wolf de bei de honden renden naast de arres lee mee. Daarna was het moment aangebroken waarop een aantal kinderen met spanning hadden zitten te wachten; De bekendma king van de clubkampioenen. Anouk Melchers werd de club kampioen van ponycentrum den Treek voor dressuur. Zij ontving de wisselbeker. Deze grote zilveren beker mag ze één jaar houden. Ze zet hem op haar kamer bij de ande re zeven bekers die ze al bij 'haar' ponyclub gewonnen heeft. Anouk Melchers is 11 jaar. Ze woont in Leusden. Toen ze zes en half jaar oud was ging ze voor het eerst naar de ponyrij-club. Omdat ze, zoals ze zelf zegt „zoveel van dieren houdt". Vooral van paarden want die zijn zo leuk om mee om te gaan en er van alles mee te doen. Niet alleen om mee te rijden maar ook om ze te verzorgen." Al zes jaar lang gaat ze minstens éénmaal, vaker tweemaal en soms wel drie maal per week naar de manege. Daar krijgt ze les of ver zorgt ze de paarden. In de zomer rijdt ze soms buiten, in het bos. Bij slecht weer blijven ze in of bij de manege. Anouk rijdt op een pony van de club. Meestal op Joker, soms op Annet. Ieder jaar won ze wel minstens één beker bij de clubwedstnjden. Meestal won ze bij dressuur. Bij dressuur moet ze het paard goed leiden. Ze moet allerlei figuren rijden in verschil lende tempo's, dus galop en draf. Het moeilijkste onderdeel vindt Anouk nog steeds de wat zij noemt „de halve volte links gevolgd door een halve volte rechts". Een volte is zoiets als een draai. Toch is ze daar beter in dan in springen. In de drie wedstrijden die vooraf gingen aan het kampioenschap werd ze eerste, tweede en derde. Daarmee werd ze met één puntje meer dan nummer twee, clubkam pioen. Het clubkampioenschap springen ging naar een ander meisje dat in Amersfoort woont. Na de prijsuitreiking maakten de beiden clubkampioenen een ere rondje in de arreslee van de kerst man. Dat ging hard, heel hard. Daarna deed iedereen mee met het Bingo-spel. Wanneer zo'n spel ge leid wordt door de kerstman, gel den Lapse regels. Daarbij wint ie dereen iets. »rino. «v.i tmi J' 'hi LEUSDEN - De toneelclub voor kinderen heeft vorige week donderdag een uitvoering gegeven. In de schuur bij Groot Krakhorst waren heel veel ouders, grootouders en vrienden komen kijken. De zaal zat vol. In het stuk speelden 12 kinderen mee. Negen meisjes en drie jongens tussen de tien en twaalf jaar. Het stuk speelde zich vooral af rond het hemelbed van de koning. De koning kon namelijk niet opstaan. Hij had een zere teen. De teen was behoorlijk opgezwollen. Hij leek wel zo groot als een oranje rode ballon. De koning werd van dat in zijn bed liggen knap vervelend. Zijn ministers zochten naar een oplos sing, ofwel om de koning te amuseren ofwel om zijn teen beter te maken. LEUSDEN-Job en Jelte houden van dieren. Net als hun ouders. Ze wo nen op een boerderij en dat is maar goed ook want anders zouden ze nooit ruimte genoeg hebben om alle dieren een plekje te geven. Want tel maar op. Ze hebben 23 koeien waaronder Muisje. Muisje is de grijze koe waar Job (10 jaar) helemaal gek op is. In de stal aait Job zijn Muisje en het muisje van een meter vijftig hoog laat duidelijk merken dat heel lekker te vmden. Alle koeien hebben een naam. Te genwoordig hebben de meeste koeien op een boerderij alleen een nummer maar bij Jelte en Job heb ben ze een naam en een nummer en worden ze bij de naam ge noemd. Ze hebben ook zeker twin tig stieren. Die zijn heel wat minder hef dan de koeien. Jelte en Job moeten uit de buurt bhjven want wanneer stieren kwaad worden moet je heel hard kunnen rennen. Bovendien zijn er minstens 25 kip pen. Die hebben geen naam. Net zo min als de ruim tweehonderd var kens. Wanneer ze daar namen voor moesten verzinnen zouden ze eerst een telefoonboek uit hun hoofd moeten leren. Daar beginnen ze met aan. Verder zijn er zeven konij nen. Die hebben wel een naam. Vooral Sneeuwwitje is hef want dat is het hevelingsdier van Jelte (7). De komjnen hebben ze zomaar omdat komjnen zo leuk zijn. Voor de vrij erij" zegt Jelte want daar kan hij met genoeg van krijgen. De bofkonten hebben ook een pony. Maar je houdt het niet voor mogehjk. Terwijl tientallen kinde ren in Leusden een pony bovenaan hun verlanghjstje hebben staan, ge ven Job en Jelte niet zoveel om hun Smita. Ach, de pony is natuurhjk wel hef, maar Jelte durft er niet op te rijden. Job durft wel maar echt leuk vindt hij het niet. Nee, de pony houden ze omdat Smita hef is en er al jaren is. Hun moeder zorgt voor hem. Hun vader is vooral bhj met zijn schapen. Die zijn er voor de lol en de wol Eenmaal per jaar wor den ze geschoren. Dit jaar werden er bijzonder vroeg vijf lammetjes geboren bij één moeder. Dat was op 8 december. De moeder heet Stampert omdat ze altijd zo stampt als ze geschoren moet worden. De vader van Jelte en Job doet dan aan vrij worstelen met een schaap. Hij zegt dat hij altijd wint en het schaap kan hem niet tegenspreken. De va der van de lammetjes heet Rambo. Dat moeten wel wilde lammetjes worden. De moeder had geen melk genoeg voor alle vijf. Dne lam metjes moesten bijgevoederd wor den met een fles melk. Na een paar keer weten de lammetjes dat pre cies. Zodra de boerin met de fles aankomt, staan de kleinste lamme ren op. Het jongste lammetje was heel klein toen het geboren werd. Ze had het koud. Alle vijf waren het meisjes. Ondanks dat Job en Jelte het lam metje in de keuken warm hebben gehouden en extra gevoerd heb ben, is het doodgegaan Een vijf- lmg is zelfs voor een schaap bijzon der. Job en jelte hebben ooit ieder een lam gekregen. Jeltes schaap heette Blackie. Job z'n schaap Bril- lie. Maar het bleken rammen, jon gens dus, te zijn. Die konden ze niet houden. De schapen werden ver kocht en het geld ging naar de spaarpot van de jongens. Het is bijna met te geloven maar Job en Jelte hebben nog meer huisdieren. Ze hebben nog twee honden. Chic- co is klein en oud. Tanja is groot en 'waaks'. Verder hebben ze kana ries in een volière. Hoeveel precies weten ze niet. Veel in ieder geval. Duiven en tamme witte eenden. Een keer wilden ze een brutale witte eend, die de rest steeds zat te pesten, kwijt. Ze namen hem ge- blindoekt mee naar school en zet ten hem daar in het water van de sloot De eend was nog eerder uit school dan Job en Jelte. Ze herken den hem meteen. Hij was de ande re eenden aan het pesten. Verder hebben ze 'een paar' katten. Een paar maar. Ze heten Tommie, Mi- net, Oma, Pino, Jip en Janneke, An nabel, Muis en Pluis. Officieel heb ben ze ook nog een Rakker maar die is bij de buren gaan wonen. Het werd hem zeker te druk. De minister voor Dans, wij zouden zeggen WVC, stelde een dansje voor. De vijf soldaten moesten daaraan geloven. De minister voor Toneel dacht dat pantomime beter zou zijn. Opnieuw waren de vijf soldaten de klos. De minister voor Gezondheid raadde een bezoekje aan de tovernaar aan. Die kon ook niet helpen. Daarna leek het het beste om de soldaten het land m te sturen om daar een lekker zittende pantoffel op te zoeken. De soldaten gingen. Even ging er wat mis. Ze vergaten de slof die voor het bijbe horende liedje noodzakelijk was. Ze zongen dus met een denkbeel dige slof. De soldaten deden ver der bijna alles goed. Dat was bij zonder, volgens de regisseur van het toneelstuk Thea Roest, omdat dat bij de repetities wel anders was. Johan en Bobbie waren name lijk hele bijzondere soldaten. Een beetje ondeugend en in ieder geval eigenwijs. Met als gevolg dat het tot op de generale repetities niet altijd ging zoals het moest. Waarbij wel veel gelachen werd. Gelachen werd er ook tijdens de uitvoering en ook om Johan en Bob bie, maar niet omdat ze het ver keerd deden. Op het vergeten van de schoenen dan. Een goede schoen werd overigens met gevon den. De uiteindelijke oplossmg was wel eng. Heintje Dood kwam op bezoek. Hij legde vriendelijk als altijd, aan de korung mt dat de ko ning zou sterven zodra Heintje Dood aan zijn hoofdeinde ging staan. Maar ging hij aan het voet einde van zijn bed staan, dan bleef de koning leven. Het hemelbed waarin de koning lag bestond uit twee op elkaar gestapelde tafels, versierd met glinsterende kerst- slingers. Het zag er prachtig uit maar was wel zwaar. De tovenaar had gehoord wat Heintje Dood gezegd had en vond de oplossing. Net voordat Heintje Dood aan het hoofdeinde wilde gaan staan, draaiden de soldaten daarvoor moeten ze aan veel wen nen en veel nieuwe dingen leren. In Nederland is het meestal kouder dan het land dan ze vandaan ko men, we doen anders en spreken een andere taal Om je hier thuis te voelen moet je al die dingen ken nen en kunnen. Dan kunnen kinde ren hier naar school en ouders hier werken. Maar voor die tijd al moe ten ze een huis en spullen hebben, moeten ze naar de dokter kunnen en een advocaat die weet of rege len kan dat ze mogen bhjven. Dat kost allemaal geld. Om dat geld bij elkaar te krijgen is de aktie. Me neer Kaktus leidt de aktie op de televisie. Wanneer je vanavond het programma volgt hoor je hoeveel kaarten er m Leusden zijn opge haald door de bovenbouw-leerlin gen van de vier basisscholen. Van de basisschool de Brink deden zelfs alle leerlingen meer aan deze aktie. met veel moeite het hemelbed rond. Het hoofdeinde zat daardoor aan de andere kant. De koning bleef leven. Sterker....door dat ge draai was zijn teen ontploft en weer even groot als hij zijn moest. Het toneelstuk werd heel enthou siast opgevoerd. Thea Roest was dik tevreden. Zelfs de moeilijke woorden die in het stuk zaten wer den allemaal goed onthouden. Zo als het woord bulletin. Een bulletin is een soort rapport waarin ieder een mag lezen. De kerstvoorstel ling was de laatste voorstelling van dit seizoen. Andere jaren volgt er altijd nog een voorstelling in mei maar dit jaar blijft Thea Roest een half jaartje thuis. In september hoopt ze weer te beginnen. Kinde ren die in Leusden willen toneel spelen en willen weten hoe dat gaat, kunnen m januan op de open dag van Latent Talent de foto's zien. Daarbij zijn ook een paar toneel spelers aanwezig die vast wel iets kunnen vertellen over hun eigen theatergroep. In Leusden wonen ook vluchtelin gen. Vluchtelingen uit Iran, Viet nam en Chili. Allemaal mensen en kinderen die niet m het land waar ze geboren zijn konden bhjven. Meestal omdat de regering van dat land niet houdt van mensen met een eigen mening. De mensen zijn gevlucht voor oorlog of omdat ze anders gevangen en misschien wel doodgeschoten zouden worden. Daarbij hebben ze alles achter moeten laten. Vaak konden ze al leen de kleren die ze aan hadden meenemen. Ze moesten weg zon der hun oma, hun vnendjes, hun familieleden gedag te zeggen. Vaak kwamen ze na een gevaarlij ke tocht in Nederland aan. Hier vonden ze een nieuw thuis. Maar De kinderen van de toneelgroep. Zij speelden heel enthousiast en wisten zelfs de moeilijk woorden te onthouden. LEUSDEN - In Leusden doen vanmiddag vier scholen mee met de Nationale Kinderkerstloop. De Holm, de Heerd, de Loysder Hoek en de Brink doen mee. Gisteravond werd al uitgebreid aandacht aan het doel van deze Nationale Kerstloop besteed. Het is de bedoeling dat de kinderen uit de bovenbouw klassen aanbellen bij alle huisdeuren. Iedere school heeft een eigen wijk in Leusden aangewezen gekregen. Zij moeten dan vragen om de kaarten die in alle omroepgidsen deze week zaten bijgesloten. Op die kaarten hebben de mensen kunnen invullen hoeveel geld zij willen geven voor de opvang van vluchtelin gen in Nederland. De opbrengst van deze aktie wordt besteed aan bijvoorbeeld het leren van de Nederlandse taal aan vluch telingen, aan het leren aan vluchtelingen hoe het in Nederland gaat en waar ze naar toe kunnen of recht op hebben. LEUSDEN - Op basisschool 't Ronde zien ze eenmaal per jaar sterretjes. Het begon twaalf jaar geleden als een grapje en is uitgegroeid tot een manie. De drie bovenbouwgroepen maken sterren van stevig papier. Ieder jaar opnieuw en ieder jaar een paar meer. Dit jaar ziet het vooral in de klas van meester Art geel. Daar hingen afgelopen maandag 275 sterren. Morgen viert de school kerstmis, dus de leerlingen hadden nog een paar dagen om de 300 vol te maken. De leerlingen van deze school ma- klas geel. Albert z'n klas rood, wit ken al jaren sterren. De school be staat dertien jaar, dus wanneer ze twaalf jaar sterren vouwen dan is het altijd zo geweest. Het is niet iets dat moet van de meester. De kinde ren krijgen gewoon een onweer staanbare zin in sterren vouwen tegen de tijd dat het Kerstmis wordt. Ze zijn dan met geen moge lijkheid tegen te houden. Het is een Ronde traditie'. De meuwe zesde jaars leren het van de achtste jaars en zo gaat het al twaalf jaar lang. De sterren zijn niet simpel uitge knipt. Het zijn ook geen platte ge knipte en geplakte gevallen. Wel nee, ze zijn loinstig drie-dimensio- naal gevouwen. Ze hebben aan alle kanten punten. Iedere ster heeft minstens negen punten en bestaat uit minstens dne delen. Hoe ze pre cies in elkaar zitten hoort bij 't Ron de geheim. Iedere klas heeft een eigen kleur. Dit ja&r heeft Art z'n en groen. In Albert z'n klas hangen er overigens zeventig. Nico z'n klas koos voor witte sterren. Nico is nieuw op schooL Vandaar dat er bij hem slechts twaalf sterren hangen. Hij moet het nog leren. In de klas van Art hangen sterren in allerlei formaten, grote en kleine. De grootste en de kleinste zijn allebei gemaakt door Jasper. De grootste is zeker 75 centimeter groot. De kleinste is net één centimeter groot. Alle sterren hangen aan touwtjes aan het plafond en de bal ken die door de klas heen lopen. Ze hangen boven de hoofden van de kinderen. Grote mensen moeten zich ongeveer een weg banen door de zee van sterren. Het is een prachtig gezicht maar je gaat er wel sterretjes van zien. De kinderen op basischool 't Ronde zien dat al ja ren. Om over het team maar te zwij- 9©n- LEUSDEN - Hoewel het ver boden is, hoor je overal in Lensden knallen. Sommige jongens (zijn er ook meiden bij?) kunnen niet wachten tot oudjaar. Misschien moeten ze dan om zeven uur naar bed. Overal verschijnen affi ches met daarop waarschu wingen. Harde waarschu wingen. Ze zijn wel een beetje grappig gesteld maar als je even nadenkt zitten er gruwelijke gedachten ach ter. „Verknal je je hand,...dan koop je toch gewoon een nieuwe," bijvoorbeeld. Wan neer je bedenkt wat je alle maal met één hand doet en voelt begrijp je misschien wat je mist met een stijve kunsthand. Alsjeblieft, wees voorzich tig. Hou geen rotjes, strijkers of andere knallers in je hand. Zelfs niet als de lont heel lang lijkt. Wanneer een eenmaal aan gestoken stuk vuurwerk niet geknald heeft, ga er dan niet naartoe om het nog eens te proberen. Wacht minstens vijf minuten. Bindt oeen rotjes aan elkaar. Gooi niet in brievenbussen, naar mensen of naar honden. Let op de windrichting. Gooi nooit tegen de wind in. Je zou het brandende vuurwerk als een boemerang terug kunnen krijgen. Gooi nooit achter je rug. Maak zelf geen vuurwerk. Het is een leuke gewoonte om het oude jaar weg te knallen. Het is zo ongeveer het enige feest waarbij je lek ker mag knallen en de boze goden werkelijk nog op stang worden gejaagd. Laat het leuk blijven. De sterren hangen in 't Ronde werkehjk overal door de school.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5