Hema-prijs voor Praatlijn Volksdansen voor ouderen Bewoners van seniorenflat in 't Ruige Veld tevreden WOLboom open tweede kerstdag Tijd genoeg? „Mijn buurman is een moeilijk mannetje" leusder krant: Veel liefhebbers koersbalspel De Geut Veroordeling wegens mishandeling Ruzie over parkeerplaats plaatselijk nieuws REGIO - Onlangs werd de jaarlijkse prijs van het Hema Fonds 60-Plus uitgereikt. Dit jaar ging de prijs naar de 'Praatlijn voor Ouderen' (020-273385). Humani- tas Amsterdam krijgt een bedrag van 60.000 gulden om deze Praatlijn voort te zetten en uit te breiden. Steeds meer ouderen bellen naar deze Praatlijn. Overdag gaat het nog wel, maar als het donker wordt gaan veel ou deren piekeren. Omdat men niet van het donker houdt, sluit men de gordijnen. De televisie moet dan vaak de eenzaamheid verdrijven. Dat lukt lang niet altijd. En ook als men naar bed is gegaan, wil het nogal eens, dat men niet in slaap kan komen of dat men onrustig wakker wordt. De Praatlijn voor Ouderen van Hu- maiutas Amsterdam speelt hier op m en is van tien uur 's avonds tot twee uur 's nachts open. Een der tigtal vrijwilligers zit dan, in wisse lende diensten elke avond en nacht aan de telefoon. Zowel op door-de-weekse dagen als op zon en feestdagen vindt de oudere die opbelt aan de andere kant van de lijn iemand die luistert, praat en eventueel helpt bij het oplossen van moeilijkheden. Het grootste probleem blijkt de eenzaamheid te zijn. De mensen in de eigen omgeving vinden vaak dat men nou maar eens moet op houden met dat praten over een overleden man of over de demen tering van je partner of over dat kind dat heel anders leeft of over je verdnet dat je je kleinkind niet meer mag zien. Als oudere mag je van alles, maar je mag niet 'zeu ren' en je mag niet 'lastig' zijn. „Daar heb je dat mens weer." (Alsof jongeren en volwassenen wel lastig mogen zijn en zeuren!) Ouderen kunnen ook gebruik ma ken van al langer bestaande tele fonische hulplijnen, zoals de 'SOS telefonische hulpdienst'. Achter op elke telefoongids vindt men bij de Alarmnummers het nummer van deze hulplijn 'Voor een ge sprek van mens tot mens'. Op de telefoongids waarin Leusden staat, vindt men als SOS telefoni sche hulpdienst 035-45555. De nu met een prijs beloonde Ou- derenlijn is een geslaagde aanvul ling op deze telefonische hulp diensten. Men heeft namelijk ge merkt, dat veel ouderen niet zo zeer willen bellen omdat ze hulp nodig hebben, maar omdat zij aan dacht willen. Bovendien is geble ken, dat veel ouderen meestal niet direct willen zeggen dat men er gens mee zit. Jongere mensen zijn vaak veel directer. De Praatlijn voor Ouderen is speciaal op oude ren gericht, zodat opbellers erop kunnen rekenen dat men op de hoogte is waar ouderen mee kun nen zitten, wat hun vragen en hun problemen zijn. Men kent de pro blemen rond het al of niet gaan naar een verzorgingshuis, de vra gen over het pensioen en men weet naar welke instantie soms verwezen kan worden. Een groeiend aantal ouderen zegt „Be ben blij dat die Praatlijn voor Ouderen er is. Dat nummer 020- 273385 heb ik op een papiertje bij de telefoon liggen." LEUSDEN - De gastvrouwen van het ontmoetingscentrum voor ouderen De WOLboom zijn op eerste kerstdag ook graag thuis. Daarom is op eerste kerstdag de WOL boom gesloten. De Leus- dende senioren kunnen ech ter wel op tweede kerstdag, 26 december, terecht in de WOLboom Uiteraard kunnen zij dan ook hun kinderen en eventuele kleinkinderen meebrengen. De WOLboom is open van 13.00 tot 17.00 uur. over geluidsoverlast, die de ver dachte zou hebben veroorzaakt. Hij vond zijn buurman, die onre gelmatige werktijden had, "een beetje een moeilijk mannetje" De Leusdenaar werd ondanks zijn ontkenning door de rechter schul dig bevonden. Mr. Van de Ende baseerde zijn oordeel onder meer op de verklaring van de verbali sant. Deze had gezien dat de Leus denaar een 'verse' ontvelling aan de knokkels van zijn rechterhand had De verdachte, die drie jaar geleden wegens mishandeling was veroordeeld, kon zich daar niets van herinneren, zo be weerde hij vrijdag. LEUSDEN - „Ook moeilijke mannetjes mag je niet slaan". Die woorden, afkomstig van de Utrechtse politierechter mr. A. van den Ende, waren bestemd voor een 23-jarige Leusdenaar. Vrijdag werd de man wegens mishandeling van zijn buurman veroordeeld tot een week voor waardelijke gevangenisstraf en 250 gulden boete. Het slachtoffer meldde zich in de nacht van 14 oktober van vorig jaar bij het politiebureau. De man, die een kleine twee maanden boven de verdachte woonde, had een bloedende wond aan zijn lip. Hij verklaarde door zijn buurman te zijn geslagen, nadat hij zich over diens luide muziek had beklaagd De officier van justitie, mevrouw mr. I. Hage, hield zich aan deze lezing van het gebeuren en eiste tegen de Leusdenaar een week voorwaardelijke celstraf en vijf honderd gulden boete. De verdachte wees de beschuldi ging van de hand. Hij ontkende zijn vuisten te hebben gebruikt en vond het met ondenkbaar dat zijn buurman gewoon gevallen was. De huisgenoten waren al eerder met elkaar in aanvaring gekomen LEUSDEN - Een gedeukt portier en een kapotte bnl waren het gevolg van een handgemeen, dat vrijdag avond op een parkeerplaats aan de Smidse ontstond. Aanleiding was een ruzie over een vrije parkeer plek. Een automobilist stond op de druk bezette parkeerplaats te wachten op een plaatsje, dat inge nomen werd door een andere auto mobilist die net kwam aanrijden. Toen de gedupeerde daar wat van zei, stapte de passagier van de snelle parkeerder uit en deelde klappen uit. Daarna trapte de man tegen het portier van de wachtende auto. Het tweetal, dat een Volkswa gen Golf bestuurde, maakte zich daarna haastig uit de voeten. De politie roept eventuele getui gen van het voorval, dat 's avonds om kwart over acht plaatsvond, op zich te melden. LEUSDEN - Jongerencentrum De Geut zal tijdens de feestdagen op aangepaste tijden geopend zijn. Het programma ziet er als volgt uit: Vrijdag 22 december. 20.30 uur - 1.00 uur: Disco. Zaterdag 23 december. 20.30 uur - 1.00 uur: Disco. Zondag 24 december. 20.00 uur - 24.00 uur: Kerstavond. Dinsdag 26 december. 20.00 uur - 24.00 uur: Kerstinstuif. Vrijdag 29 december. 20.30 uur - 1.00 uur: Disco. Zaterdag 30 december. 20.30 uur - 1.00 uur: Disco. Maandag 1 januari. 14.30 uur - 17.00 uur: Nieuwjaarsreceptie. „Als VUTter beschik jij nu vast over een zee van tijd. Je hebt nou toch niets anders te doen?" Dan zijn nogal eens de gezeg den die je als VUTter of ge pensioneerde te horen krijgt. Is dat eigenlijk wel zo? Heb ik 'tijd genoeg' om allerlei din gen te doen? Ik merk. dat het maar heel ge deeltelijk waar is. Als je met de VUT bent dan ga je al vrij gauw je dagen heel anders in delen dan voorheen. Nou moet ik erbij zeggen, dat ik nooit erg gehouden heb van een al te strakke dagindeling. Zo heeft het mij nooit wat uit gemaakt of we om precies zes uur gingen eten. Dat het de ene keer een kwartier eerder is en de andere keer een kwartier later, is voor mij nooit een probleem geweest. Als je wel graag een afgepaalde dagindeling hebt, dan geldt zeker het advies, dat vaak aan beginnende VUTters wordt gegeven: zorg dat je een goede en duidelijke dagin deling hebt zodat er een over zichtelijke lijn in je leven komt. Zo'n advies is aan mij met besteed. Met veel andere senioren be gin ook ik de dag heel rustig. Erg vroeg opstaan is er met bij. Op m'n gemak ontbijten en daarbij lekker het ochtend blad lezen is voor inij een uit stekend begin. Na het samen afwassen van de ontbijtboel knjgt de rest van de krant de nodige aandacht en zorg ik voor een kop kofBe. Als de post dan nog voor aanvullend leesvoer zorgt, vooral als het opinieweekblad op de mat valt, vhegt de ochtend om. Hoe ik de verdere dag pre cies doorbreng? Dat gaat u lekker mets aan! Nou ja, ik wil nog wel iets vertellen. Er is al tijd wel een karweitje of ik moet ergens naartoe. Naar één van de vele verjaardagen of papieren doorkijken van enkele verenigingen of wat aantekeiungen maken voor het volgende VUTter-cursief. Ook nemen we de tijd om sa men boodschappen te doen. Doen wij alles samen? Geluk kig met. Ik zal daar nog wel eens over schrijven, over 'ik moet er met aan denken: m'n man de hele dag thuis'. Tijd genoeg? Ik denk dat dat maar heel betrekkelijk is. Se nioren hebben meestal een rustiger tempo, hebben min der haast en hebben vaak ook meer rust nodig. Alles bij el kaar kan men van de meeste semoren zeggen: zij hebben nu (eindelijk?) tijd genoeg voor zichzelf, voor elkaar en voor anderen, zodat ze niet zo veel kans meer lopen om overspannen te raken. VUTter WOENSDAG 20 DECEMBER 1989 Koersbal, of 'Bowls' zoals de Engelsen zeggen, is een spel dat met name bij ouderen snel aan populariteit wint. die andere flats gaat bou wen." Ook m de andere flats komen nog in totaal ruim twintig be nedenwoningen beschikbaar voor ouderen. Alleen bene denwoningen omdat in tegen stelling tot de seniorenflat, de andere flats met voorzien wor den van een lift Bewonerscommissie Op de drukbezochte informa tieavond kon men met elkaar kennis maken, wat zeer op prijs werd gesteld. Genietend van een hapje en een drankje was men heel positief over Woningstichting Leusden (WSL). Op deze avond heb ben emge bewoners ook het initiatief genomen om tot de oprichting van een bewoners commissie te komen. Zoals een bewoner, die zich voor zo'n commissie heeft opgege ven, zegt: „Dan kun je de wensen en klachten op elkaar afstemmen, zoals over de toe gang, waar onze brievenbus sen erg kwetsbaar zijn. Ook heb ik al gehoord, dat men een kijkgaatje in de deur wil, zodat je weet wie er binnen wil komen. En misschien is een publikatiebord in de hal wel wat." Een gemeenschappelijke ruimte, waar men elkaar kan ontmoeten is ook een wens van de bewoners. „Dat wordt voor ons steeds belangrijker naarmate we ouder worden. We hoeven niet een soort helpster of coördinator, want we kunnen zelf de kruisver eniging of de gezinszorg wel bellen en als we een alarm no dig hebben, dan kunnen we dat aan de WOL vragen. Mis schien kan de Woningstich ting zo'n recreatieruimte bij een van de flats bouwen." Bij navraag bij de Woningstich ting blijkt een dergelijke ruimte (nog?) niet op het pro gramma te staan. Als het weer wil meewerken, zullen de 55-plussers van deze Seniorenflat zich spoedig thuis voelen in het Ruige Veld en in Leusden. Koersbal, of Bowls'zoals de Engelsen zeggen, is een spel dat met name bij ouderen snel aan populariteit wint. Dinsdagmorgen 2 januari komt Maria Smits opnieuw in structies geven. De organise rende WOL zal daarna waar schijnlijk als vaste koersbal- ochtend de donderdag kie zen. In overleg met de deel nemers wordt ook gedacht aan koersbalbijeenkomsten op de zaterdag. LEUSDEN - 'Volksdansen, ja gezellig, kom erbij'. Onder dat motto had vrijdag een volksdansdag plaats in vereni gingsgebouw Blijhof. Zo'n dertig oudere dames waren die dag enthousiast bezig met 'meer bewegen voor ouderen' in de vorm van allerlei dansen. Niet alleen uit Leusden, maar ook uit Amersfoort, Scher- penzeel en zelfs uit Apel doorn waren de deelnemers gekomen voor deze volks dansdag. Opvallend was, dat de mannen verstek hadden la ten gaan. Dat maakte het ple zier van de volksdansende da mes er duidelijk niet minder om. Onder de inspirerende leiding van Bona van den Burg zwierden de dames over de vloer op de muziek van zeer gevarieerde muziek Bij het volksdansen voor ou deren wordt, volgens Bona "meer aandacht besteed aan de beweging en dus iets min der gelet op de stijl. Je kunt zeggen 'beweging is gene zing' of 'volksdansen voor komt dat ouderen stram wor den' Dat sommige ouderen ook heel stijlvol kunnen volksdan sen was goed te zien Het op merkelijkste was wel, dat alle deelneemsters zo'n ontspan nen indruk maakten Tijdens deze dag, waarop ook gezamenlijk geluncht werd, af de vaste groep van Ilona 'Sa- meach Gan' ook een demon stratie. Naast haar volkdans groepen met kinderen en jon geren bestaat onder haar lei ding al zo'n vijf jaar een oude ren volkdansgroep Boven dien treedt Bona ook met haar groepen elders op, soms ook in verzorgingstehuizen, waar de bewoners dan mee kun nen doen Donderdag 10 januari om 9.30 uur zijn geïteresseerde oude ren welkom voor een nieuwe groep in verenigingsgebouw Blijhof, Lisidunalaan 2. Volksdéinsen voor ouderen, onder leiding van Ilona van den Burg. LEUSDEN Morgen, donderdag 21 december, wordt in ontmoetingscentrum de WOLboom weer de grote vilten mat uitgerold. Vanaf 9.30 uur tot 11.30 uur komen dan een twintigtal senioren om zich te oefenen in het koersballen. Belangstellenden kunnen zonder verplichting een kijkje nemen. LEUSDEN Een drukbezochte informatieavond dinsdag 12 december in Groot Krakhorst bracht de meeste bewo ners van de seniorenflat in het Ruige Veld op een prettige manier bijeen. De aanwezige senioren stelden de informa tie van Woningstichting Leusden (WSL) zeer op prijs. Ook de inleidingen vanuit Welzijn Ouderen Leusden (WOL), en van de Ouderenbonden kregen een aandachtig gehoor. Vorige week dinsdagmorgen bleken zo'n 25 ouderen zich te hebben opgegeven voor een koersbalgroep. De de monstratie tijdens de viering van het eerste lustrum van de WOLboom heeft dus wel suc ces gehad. Onder leiding van Maria Smits, de koersbaldeskun- dige van Provinciaal Steun punt Sport Utrecht en van Meer Bewegen voor Oude ren, blijken de senioren snelle leerlingen te zijn. Zij vinden het niet eenvoudig de ballen met de juiste, matige vaart te laten rollen. Onder en thousiast applaus lukt het me nige senior wel de bal op de juiste manier vast te houden en zo te 'gooien', dat de ge wenste kromme lijn te voor schijn komt. „Het is bijna 35 jaar geleden, dat wij als pas getrouwd stel in één van de nieuwe huizen vlak bij de Beaufortweg kwa men wonen. Midden in het weiland. En met een hoop blubber om ons heen, want er was nog niet veel aan de we gen gedaan. Nu zitten we hier m deze flat en we kijken weer uit op veel blubber." Zo con stateert een ouder echtpaar, dat sinds een paar weken naar een flat in het Ruige Veld is verhuisd. „Het is ontzettend jammer, dat het een dag te vroeg is gaan regenen, want anders was de bestrating naar de parkeerplaatsen net op tijd klaar geweest." Sinds enige weken is de se niorenflat in het Ruige Veld opgeleverd en zowel een groot aantal Leusdense oude ren als ouderen van elders zijn hun appartement aan het inrichten. Van de 33 apparte menten worden er 21 be woond door semoren uit Leusden en 12 door ouderen die uit Arnhem, Utrecht en an dere plaatsen, naar Leusden zijn getrokken om dichter bij een van hun kinderen te wo nen. Gesprekken met een aantal bewoners maken duidelijk dat men erg tevreden is over de flat en hun appartement daann. „Het was een hele overgang op onze leeftijd, we zijn 74 jaar, om nog eens te verhuizen. Maar vooral de praktische indeling van ons appartement bevalt ons prima." Dezelfde geluiden kan men van meer bewoners horen. „Gelukkig hebben we hier geen galerijgang, daar tocht het altijd zo, en dan maak je ook niet zo gauw een praatje met andere bewoners." De tussengang wordt als erg prettig ervaren en geeft de mogelijkheid elkaar op een ongedwongen manier te ont moeten. Wel ziet men graag, dat de 'ziekenhuissfeer' van de volledig witte gang wordt opgefleurd met een vrolijk verfje. „Dan komt het niet meer voor dat iemand tegen mij zegt: op wat voor kamer lig je?", zo schildert een be woner de indruk die al dat wit maakt. Sommige bewoners willen met wachten op het kleumjk maken van de gan gen en hebben al een schilde rijtje opgehangen en enige planten neergezet. Ook de balkons worden ge prezen. Al is het weer er in december niet naar om daarop te gaan zitten, een be woner zegt: „Gelukkig niet zo'n dicht balkon. Dan moet je altijd gaan staan om te kijken wat er beneden gebeurt. De heel open balkonafsluiting maakt het mogelijk, dat we veel kunnen zien, ook als we zitten." Hij voegt er aan toe: „Ik vind het helemaal met erg, dat het nog rommelig en blub- berig is, want nu is er wat te zien. Ek kan goed volgen hoe de omgeving van onze flat wordt opgeknapt en dat men De nieuwe bewoners van de seniorenflat m 't Ruige Veld zijn tevreden over hun nieuwe huis.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9