Tsja, ik ben geen heilige" Kohlmann intertoys Overlevingsvis kfadia en Miriam gingen laar een dierenarts Geschiedenisles over historisch Achterveld Autoradio's gestolen Brandje snel geblust Fietser gewond Verkoop UNICEF leus—en krwnE iftderen stellen vragen aan Sinterklaas krant Hobbybeurs )pen dagen MTB SJOELBAK WEDSTRIJDFORMAAT plaatselijk nieuws LEUSDEN - Op de Willem de Zwijgerlaan is uit een auto een radio weggehaald. Onbekenden sloegen in de nacht van vrijdag op zaterdag een ruit van een achterportier in om binnen te komen. Uit een auto op de Larixlaan verdween zaterdag rond half zes een radio/cassetterecorder. De daders sloegen daartoe een ruit in. Onbekenden namen uit een auto, die geparkeerd stond bij het AC-restaurant aan de Vlooswijkseweg, een radio- cassetterecorder mee. De dieven sloegen een ruitje in, om binnen te komen. W. uit Papendrecht was de gedupeerde. Onbekenden deden in de nacht van donderdag op vrijdag vruchteloze pogingen een auto, die geparkeerd stond aan de Julianalaan in Leusden-Zuid, open te breken. De portiersloten werden daarbij zwaar beschadigd. ACHTERVELD - Zaterdag zal in de zaal van café-bar Buitenlust een hobbybeurs worden gehouden. De beurs zal plaats vinden van 10.00-16.00 uur. Er zijn demonstra ties van houtsnijwerk, werken met fineer, poppen maken, kantklos sen, sieraden maken en werken met kralen. De toegangsprijs is lr STOUTENBURG - Schade aan vloerbedekking, plafond en de schoorsteen was het gevolg van een schoorsteenbrandje in een wo ning aan de Zwarte Goorderweg in Stoutenburg. Resten van een vogel nestje zijn de vermoedelijke oor zaak van de brand. De brandweer was de brand spoedig meester. LEUSDEN - Een fietser raakte zon dag gewond bij een aanrijding op de kruising Heiligenbergerweg/ Burgemeester De Beaufortweg. De fietser, die zonder licht reed, werd te laat opgemerkt door een auto mobilist. De fietser is met beenlet sel naar het ziekenhuis afgevoerd. LEUSDEN - Er worden op don derdag 23 en vrijdag 24 november weer UNICEF-artikelen verkocht. De verkoop is in de winkel van Albert Heyn in winkelcentrum De Hamershof. De opbrengst is be stemd voor het werk dat deze VN- organisatie doet voor de verbete ring van het lot van kinderen over de hele wereld (advertentie) WIJ DOEN IN VERZEKERINGEN, MAAR ADVISEREN IS ONS VAK Natuurlijk is het voor een assurantiekantoor prettig om veel verzekeringen te sluiten. Maar dan nooit zomaar luk raak Of met een vluchtig praatje. Daar is de materie te belangrijk voor. Te ingewik keld ook Reden waarom wij voortdurend het accent op een goed advies leggen Met inbegrip van persoonlijke begeleiding, vertrouwd vak manschap en alle overige kwaliteiten van een erkend NVA-assurantiekantoor Wat vindt u van een vrijblijvend gesprek? KOOPS ASSURANTIËN Bohemen 71 3831 ER Leusden Tel 033-9414 30 nvaü- LEUSDEN - Eva blijft de krant ha len. Eerst komt iemand van de krant naar haar toe, dan gaat zij naar iemand van de krant en nu, als voorlopig slot, bezorgt zij de krant kopij. Kopij is tekst die zo m de krant kan worden afgedrukt. Deze week Eva's verhaal van Eva's goud vis; Bob de overlevingsvis. Eva schreef: „Mijn goudvis is niet zo maar een vis, maar een keiharde commandovis. En daar ben ik best trots op. Hij heeft veel dmgen mee gemaakt. Dat hij keihard is, blijkt uit het feit dat hij zijn komgenoot Bob-1 heeft doodgepest door het volgende te doen: Bob-1 werd weggejaagd als er eten in de kom was en Bob-2 schrokte dan alles zelf op, zodat Bob-1 verhongerde. Dit werkte op een gegeven mo ment zo frustrerend, dat Bob-1 achterstevoren ging zwemmen, als de kom verschoond werd. Het werd zelfs zo erg dat hij bijna ver dronk en tenslotte maar dood ging en door de wc gespoeld is. Bob-2 (vanaf nu noem ik hem Bob) had het daarna ook niet meer zo makkelijk. Maar nadat hij m de soep gezwom men had, was het ergste wel voor bij. Dit kwam doordat broertje-lief, voordat we weg gingen, nog even de vis eten ging geven en daarbij het hele potje omkeerde m de kom. Dus Bob heeft een halve dag in de soep gezwommen. Daarna heeft hij een week niets meer gegeten. Na de soep-affaire gebeurde en nog iets raars. Mijn moeder had de vis- sekom op een rood-wit geblokt kleedje gezet. Maar doordat die blokjes in de kom alle kanten op- kaatsten, wist Bob met meer welke kant hij op moest zwemmen. Dus raakte hij in de stress en ging ach terstevoren (dat schijnt in de fami- he te zitten!), ondersteboven, bin nenstebuiten en nog een paar rich tingen uit zwemmen. Ook dat heeft hij overleefd. Laatst heeft mijn moe der zijn leven gered door hem met de hand te voeren en nu is hij weer zo gezond als een (goud)vis. Als hij de boel te veel gaat terorriseren zetten we hem gewoon op een rood-wit geblokt kleedje!" ACHTERVELD - In Leusden was pas de tentoonstelling Leusden 1212 te zien. Heel veel Leusdense kinderen weten sindsdien hoe oud Leusden is, hoe het er hier vroeger uitzagen en welke spul len er uit die oude tijd zijn over gebleven. In Achterveld wilden de kinderen ook wel wat meer over hun woonplaats weten. Vo rige week kwam meneer J. Schouten het een en ander ver tellen, Jacob Muller en Joost Schaeffner zochten oude gege vens bijelkaar en Margreet ter Horst liet dia's zien. Meneer Schouten weet heel veel van de geschiedenis van Achter veld. Hij noemt zichzelf de dorps- geschiedschrijver. Hij verzamelt bijvoorbeeld oude foto's en weet precies te vertellen waar welke boerderij stond en wie daar in woonde. Hij vertelde niet alleen over de oude boerderijen maar ook hoe je kunt uitzoeken hoe de mensen vroeger heetten. Tegen woordig schrijft het gemeentehuis alles op, vroeger was dat nog niet zo. Maar als er een kind geboren werd, werd het meestal gedoopt. De kerk schreef zijn of haar naam en de naam van de ouders in het doopboek of doopregister. Wan neer iemand ging trouwen in de kerk werd dat ook in een kerkboek geschreven en wanneer iemand dood ging ook. Door die boeken te lezen kom je erachter wie met wie trouwde en wie in Achterveld leef den. Hoe de mensen vroeger leefden moet je vooral te weten zien te ko men door met oude mensen te pra ten. Zij vertellen meestal graag over vroeger en geven de verhalen door die zij van hun ouders hebben gehoord. In Achterveld wonen veel mensen die daar hun leven lang hebben gewoond en wiens ouders hier ook al woonden. In tegenstel ling tot Leusden. De kinderen die de tentoonstelling in Leusden be zochten wisten dikwijls niet veel van Leusden hoe het vroeger was. De kinderen m Achterveld herken den veel meer. Wie meer wil weten hoeft het maar aan zijn of haar grootouders te vragen of aan een oude buurman. Wanneer je oude plaatjes ziet, kim je je beter voorstellen hoe het was dan wanneer je alleen van vroeger hoort. Vandaar de ruim vijftig dia's gemaakt van oude fo to's. De bovenbouwgroep van het Startblok zagen op de dia's hoe het was toen hun eigen school ge bouwd was en hoe het kasteel Stoutenburg er vroeger uitzag. Marco Brouwer had de geschiede nis van zijn dorp Terschuur en de Kallenbroeker uitgezocht. Veel kinderen in Achterveld kennen deze twee plaatsen goed. Volgens de kinderen was deze geschiede nisles een stuk leuker dan de ver halen over de stadhouders, konin gen en oorlogen die ze meestal krijgen. Achterveldse geschiede nis is leuker dan Nederlandse ge schiedenis. Het hemd is nader dan de rok, nietwaar. EUSDEN - Twee weken geleden ingen Nadia en Miriam, allebei If jaar, naar de dierenarts. Dat ra niets bijzonders zijn geweest anneer ze minstens een ziek of swond dier bij zich hadden ge ld. Ze hadden niets anders bij ich dan een bloknoot. Het blok rat was niet ziek. Ze gingen lar dierenarts Dirkx om hem its over zijn werk te vragen. Al- toei willen ze later ook 'iets' met ieren gaan doen. Of ze slim ge- rag zijn om naar de universiteit i kunnen, wat nodig is om voor ierenarts te leren, weten ze nog iet. „Maar we willen wel dieren aan helpen, zodat ze niet dood raven te gaan." iadia en Miriam hadden voordat 6 op weg gingen, veertien vragen smaakt. Bij de dierenarts werden sals echte journalisten ontvangen, ïeneer Dirkx nam alle tijd voor ze in rustig de vragen te kunnen santwoorden. Ze mochten ook ndkijken. Natuurlijk vroegen ze aarom Dirkx dierenarts is gewor- =n. Hij zei: „Vanaf dat ik klem was, arid ik het al leuk om dieren te helpen." Dat gaf moed, want Nadia en Miriam vinden hetzelfde leuk. Minam kende de dierenarts een klein beetje, omdat ze weieens jon ge eendjes naar hem toegebracht heeft die gewond waren geraakt. „Om dierenarts te worden heb je zes jaar gymnasium en zes jaar die renarts-studie nodig," vertelde hij. Een moeilijke studie, want een die renarts moet van veel dieren iets weten. Miriam en Nadia vertelde achteraf, verbaasd te zijn dat hij ook paarden als patiënt had. „Ik dacht dat hij alleen voor cavia's en zo zorgden." Ze waren ook ver baasd te horen dat ook een dieren arts visites rijdt. „Daar hebben we even over doorgevraagd, hoe dat ging en zo," vertelden ze achteraf. De dierenarts gaat 's morgens bij sommige dieren op visite, die met naar het spreekuur kunnen komen. Vaak opereert hij ook 's morgens, 's Middags houdt hij spreekuur en doet hij de boekhouding. Hij moet bijvoorbeeld goed in de gaten hou den hoeveel medicijnen en ver band hij in huis heeft. 's Avonds is er weer een spreek uur, eigenlijk maar een uurtje maar meestal langer. Het leukste werk vindt deze dierenarts het opereren. „Omdat je daarmee dieren soms echt beter kunt maken en dat vind ik fijn om te doen." Het naarste vindt hij en Nadia en Minam waren het helemaal met hem eens, om de dieren voorgoed te laten inslapen. Soms is dat het beste om te doen. Zeker wanneer de dieren zich heel naar voelen of erge pijn hebben en er geen medicijn is om ze daar van af te helpen. Een dierenarts is net zo iets als een huisarts voor mensen is. Ook wanneer hij niet de goede apparatuur heeft of denkt dat ie mand anders van die ziekte meer afweet stuurt hij een patiënt door naar een specialist. De meest voorkomende klach ten bij de patiënten zijn huid en oor-problemen. Net als een huis arts wordt een dierenarts soms naar een spoed-geval geroepen. Bijvoorbeeld omdat een bevalling niet goed gaat of een dier ernstig gewond is geraakt. Vaak moeten dierenartsen overdag en 's nachts werken. Maar dat vindt Dirkx niet Dierenarts Dirkx net Nadia en Miriam. Een dierenarts is net zo iets als een huisarts voor mensen is. erg. „Ik heb een leuk beroep," zei omga en veel om dieren geef." Mi- folder die ze in het verslag voor hij, „omdat ik graag met mensen riam en Nadia kregen ieder een school plakten. WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 5DEN Sinterklaas had een interview beloofd. Hij is er 5 goed voor gaan zitten. Voordat hij bij het gemeentehuis in sden aankwam hadden kinderen wat vragen opgesteld en jr waren er ook nog een paar bij de krant binnen gekomen, nterklaas dacht steeds goed na voordat hij antwoord gaf. Hij rtelde bijvoorbeeld waarom hij nog steeds pepernoten ooit, inplaats van appels, mandarijnen of bananen. Fruit is Jfd veel gezonder, maar zo lastig mee te nemen. Wanneer de peten moeten sjouwen met een zak vol appels, bananen, man rijnen en druiven komen er vast bruine plekken op de vruch- •n, Veel kinderen lusten geen bruine plekken. Platte bananen clen ook zo lastig uit. Dit antwoordde Sinterklaas op de vol- »nde vragen: e lang woont u in Spanje? jc woon al zo lang in Spanje. Al Ik kan me niet herinneren ergens anders gewoond te len. Het bevalt me daar uitste- end. Lekker weer vaak. Boven- wonen mijn Pieten daar ook jemaal, zodat het makkelijk is om Iwat te vragen." Woont U in een groot huis in Span- I? L een heel groot huis. Een soort j]eis mag ik wel zeggen. Het moet fel groot zijn, want alle belangrijke elen hebben daarin hun eigen unertje. Ze slapen niet in het pa 's. Op een paar na, want anders lig ik 's nachts zo alleen. Ze hebben allemaal hun eigen huis. De Zwarte Pieten-huizen staan in de buurt van het paleis. Daar staan nog meer gébouwen. Wel vijf bakkerijen bij voorbeeld; een voor alles van cho cola, een voor alles van speculaas, een voor alles van marsepein, een voor suikergoed en een voor de rest. Daar staat ook een speel goedfabriek met daarbij na schoolse opvang voor kinderen die het speelgoed uitproberen. Ja, we hebben het goed geregeld in Spanje. Er staan ook minstens drie scho len. Een basisschool, een Zwarte Pieten-school en nog een school waar Pieten een vak leren. Alles bijelkaar is het een soort klein dorpje. Met zelfs een Pieten-agent. Die komt nooit mee naar Neder land. Hij moet voor de achtergeble ven spullen zorgen. Iedereen is im mers weg." Hoe lang is uw baard? „Geen idee" roept Sinterklaas vro lijk uit „Het ligt er aan of er krul m zit of niet natuurlijk. Ik ga ook wel eens naar de kapper. Tja, als zo veel kinderen en grote mensen naar je kijken wil je er wel graag netjes uit zien." Hoe lang duurt uw reis van Spanje naar Nederland? „Dat ligt eraan. We moeten vaak stoppen onderweg. Soms zelfs te rug wanneer een van de Pieten weer eens wat vergeten is. Ik hou er met van om met grote snelheid ergens heen te reizen. Rustig aan dan breekt het lijntje niet, zei mijn goede moeder altijd. De stoomboot vaart m een slakkegangetje en mijn paard gaat nooit in galop. Daardoor zie ik onderweg veel leuke en mooie dingen. Daar hou ik van." Waar koopt U uw kleding? vlak na zijn aankomst in Leusden. „Ik hou van kinderen, niet van brave boontjes. Een beetje mogen ze wel zijn als het maar leuk blijft. „Mijn kleding wordt speciaal voor mij gemaakt in Spanje. Daarvoor heb ik hele handige Pieten. Ze ma ken niet alleen mijn kleding maar ook de kleding voor de Pieten. En de mijters bijvoorbeeld. Ik heb er heel veel omdat ze het zo leuk vin den mijters te maken. Ik heb werk- mijters, feestmijters en wegsmij- ters. Zelf vind ik een mijter op mijn hoofd wat lastig. Het wiebelt nogal eens, zeker wanneer het waait. Daarom draag ik de laatste jaren in huis een mijter-pet. Je hebt hem kunnen zien op de televisie. Hij bevalt uitstekend." Sinterklaas, doet u zelf weieens iets verkeerd? „O ja, iedere dag wel wat. De ene keer vergeet ik de burgemeester gedag te zeggen omdat ik zoveel lieve kinderen zie en de volgende keer schiet ik in de lach wanneer een meneer met een trompet een valse noot blaast. Mijn Pieten mop peren weieens op me. Soms kijk ik veel te lang naar de tekeningen. Alle tekeningen hang ik boven mijn bed. Bij het uitkleden, maar ook bij het aankleden kijk ik soms uren lang, met mijn handen op mijn rug en wippend op mijn tenen, naar die plaatjes. Genieten doe ik dan. Maar ja dan komen mijn Pieten waar schuwen dat er ook nog gewerkt moet worden of dat ik nu echt moet gaan slapen om de volgende dag fit te zijn. Tsja, ik ben geen heilige." (Vroeger zeiden ze wel dat Sin terklaas heilig was. Ze noemden hem toen Sint Nicolaas. Maar dit is afgeschaft. Hij is nu gewoon Sin terklaas.) Vindt U dat de kinderen tegen woordig liever worden of lijkt dit maar zo? „Het lijkt er wel pp. Maar weet je vroeger was alles veel strenger, je mocht dit niet en je moest dat. Wan neer je je moeder aansprak met jij dan kon je al een draai om je oren krijgen. Tegenwoordig mag veel meer dan vroeger en straffen ou ders niet meer zo snel. Waar ik vooral blij om ben is dat vaders en moeders de kinderen tegenwoor dig veel meer prijzen. Wanneer kinderen steeds met hun mond vol praten, wachten ze bijvoorbeeld tot het kind met volle mond even niets zegt en zeggen dan „Kijk eens naar Daantje, die houdt zijn mond dicht als hij eet." Op die manier is het veel leuker om het te doen zoals het moet. Ach, ik hou van kinderen, niet van brave boontjes. Een beetje ondeugend mogen ze wel zijn als het maar leuk blijft." Doen de kinderen tegenwoordig iets anders stouts dan vroeger? „Jazeker, ze durven veel meer en zijn daardoor soms brutaal. Echte brutale kinderen vind ik niet aar dig. Die zeggen iedere keer „Nou èn" of „Hou zelf je mond," Maar soms noemt een groot mens een kind brutaal, wanneer dit kmd heel eerlijk zijn mening geeft. Terwijl dat moet kunnen. Een kmd moet kunnen vragen wat hij weten wil en zijn mening kunnen zeggen zonder iemand te beledigen. Wanneer hij of zij iets op een nette manier vraagt of zegt heet dat niet brutaal maar bijdehand. Bijdehand mag behalve wanneer er te voor staat. Want waar te voor staat is nooit goed, zei mijn goede moeder altijd, behalve voor tevreden tesamen te bed, ...thuis. Thuis hoort er niet meer bij, vroeger schreef je tehuis, vandaar." Doen de kinderen tegenwoordig iets stouts terwijl dit vroegej wel mocht? „O ja. Ieder jaar veranderen er din gen. Vroeger was het bijvoorbeeld heel gewoon om midden op straat te spelen. Tegenwoordig met al die auto's kan en mag dit niet meer. Ik zie het nog wel, ook in Leusden. Vooral kinderen met een skate board halen soms levensgevaarlij ke toeren uit. Dat kan met. Wan neer kinderen willen skate-boar- den moeten ze dat maar op een veilige plaats doen...." Een speciale baan? „Ja bijvoorbeeld, dat lijkt me een uitstekend idee! Vroeger maakten kinderen ook vaak hutten van oude takken, of klommen ze m bomen of verzamelden ze padde stoelen. Dat kan allemaal met meer. We moeten aan het milieu denken en voorzichtig zijn met onze natuur. Ik vrees voor volgend jaar een nieuw gebouw te moeten bouwen in Madrid. In speelgoed blijken ook veel voor het milieu schadelij ke stoffen te zitten. PVC's en CFICs of hoe ze allemaal mogen heten. Dat mag met. Misschien wel van de wet maar niet van mij." Wordt je als Zwarte Piet geboren ol moet je examen doen om Zwarte Piet te worden? ,Je wordt als Zwarte Piet geboren. Zwarte Pieten zijn een apart volk. Ze zijn geen negers maar Zwarte Pieten. Zolang ik Sinterklaas ben wordt ik geholpen door Zwarte Pieten. Bijna alle Zwarte Pieten werken op de een of andere ma nier voor mij. Om te weten hoe ze moeten werken gaan ze eerst naar de Zwarte Pieten school. Brume mensen zijn geen zwarte Piet. Hele goede kunnen het wel worden, net als witte mensen. Daarvoor moeten ze, wanneer ze na het Pieten-exa men mee mogen naar Nederland, wel het speciale Zwarte Pieten kleurtje knjgen. Dat is anders dan gewoon bruin of zwart." Wat doet Ualtijd het eerst wanneer U naar Leusden toekomt? „In Leusden ga ik altijd het eerst naar mijn leeftijdgenootjes m 't Ha- mersveld. Daar wonen heel veel oude mensen. Zij kijken naar Sin terklaas uit, maar kunnen geen uren meer buiten staan. Niet ieder een is even goed ter been als Sin terklaas. In 't Hamersveld heb ik altijd een eigen kamer. Daar ver kleed ik mij na de aankomst die de kinderen op de televisie hebben kunnen zien. Daar komen ook de Pieten die m Leusden werken." Pieten die in Leusden werken? ,Ja zeker. Het hele jaar door werken hier Pieten. Zij moeten bij voorbeeld de nieuwe straten op schrijven en wie nieuw komt te wo nen in Leusden. Vroeger hadden zes Pieten hier uren werk aan, te genwoordig komen er minder mensen in Leusden wonen en werken ze nog maar een paar uur in de week. Sinterklaas moet nu eenmaal goed op de hoogte zijn. Een verdwaalde Sinterklaas is geen echte Sinterklaas roep ik al tijd. Wat vond U van de ontvangst in Leusden? „Druk, erg druk. Ik hoop dat de kinderen alles goed hebben kun nen zien. Jammer dat er toch weer een paar grote mensen vooraan wilde staan. Het muziekkorps stond ook een beetje in de weg bij het gemeentehuis en de burge meesterwat een aardige man is dat toch. Hij heeft zelfs de tekenin gen opgeraapt die de Pieten had den laten liggen! En die kinderen- ....die zongen en zongen maar. Ja hoor, ik kom volgend jaar weer." IJSDEN/AMERSFOORT - De Ko- aklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde organiseert twee open dagen voor vrijdag 24 en za terdag 25 november in de Stads- kwekerij aan de Heiligerberger- weg in Amersfoort. De openingstij den zijn op vrijdag van 10.00 uur tot 16.00 uur en op zaterdag van 11.00 uur tot 16.00 uur. Tijdens deze open dagen zijn er informatiestands en is er een tentoonstelling van bloem stukken, keramiek en aquarellen. Ook zullen er dia's worden ver toond van de tuinkeuringen in Schothorst, Achterveld en Hoeve laken. kompleet met schijven. Uitgevoerd in multiplex met gefineerd en massief beuken. NORMAAL79.95. RENPRIJS59.95NU Q Q(? Geldig t/m zaterdag 25 november

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11