,De aanhouders hebben gewonnen" Kavel 'Tilburg 1-8-1853' gaat voor 28 gulden van de hand KPJ organiseert revue-avonden Kantonrechter laat zich niet om de tuin leiden Grote belangstelling voor natuurwandeling leu SKfl e p k n Vrouwenontmoetingscentrum viert eerste lustrum Jazz Sen Najaarsveiling van postzegels in De Meent LEZERSSERVICE TEL 945272 ra Kinderfietsje gestolen Bel bij klachten over de bezorging van de Leusder Krant direkt onze hoofdagent in Leusden. WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 LEUSDEN - „We heben lang gestreden voor een ontmoetings centrum. Soms had ik het gevoel dat we tegen de bielkaai voch ten. Uiteindelijk gaf de gemeente ons 't Vooronder met het idee; ze hebben zo lang gezeurd, ze krijgen hun zin. Over twee jaar zal het wel over zijn. Maar... we bestaan vijf jaar, ons eerste lustrum," aldus Hermiei Biermans, voorzitter van de vrouwen raad. Afgelopen vrijdag vierde het vrouwen ontmoetingscen trum (VOC) in 't Vooronder haar eerste lustrum met een feest avond. t Vooronder is een ontmoetings punt voor vrouwen. Zij kunnen er praten over zaken die voor hen belangrijk zijn. Het VOC wordt ge bruikt door alle Leusdense vrou wengroepen. Van de Rooie vrou wen tot de Vrouwenraad en de Plattelands-vrouwen. De Vrou wenraad kreeg van het bestuur een videoband aangeboden van de opening van 't Vooronder. De videofilm toonde mevrouw Donia, de eerste voorzitter van de Vrou wenraad, die met een enorme sleutel 't Vooronder opende. Voormalig wethouder Van Wou denberg hield intertijd een toe spraak waarin hij de gelukwensen van b&w overbracht en de woor den „de aanhouder wint" sprak. Corri Verduin (PvdA wethouder) haakt hier tijdens haar toespraak op in: „Ik heb trefwoorden opge schreven en bij die trefwoorden het ik tijdens het kijken naar de videofilm de woorden van de heer Van Woudenberg gevoegd. Ik zou dee om willen zetten tot de aanhoudsters hebben gewonnen. Dit is voor honderd procent te danken aan de volharding van de Leusdense vrouwen De meest ra dicale vrouwen van het Vrouwen café tot de meest behoudende vrouwen hebben zich hiervoor sa men ingezet". Voorts gaf Corri Verduin, de wethouder die onder meer emancipatiezaken in haar portefeuille heeft, haar visie op de huidige emancipatie: „Vrouwen hebben nog steeds vaak slechtere opleidingen vergeleken met man nen. Vrouwen werken nog veel te vaak onder hun niveau. Het meest trieste is nog wel dat we moeten kiezen tussen een carrière óf kin deren krijgen. Er is bijna geen man die deze keuze hoeft te ma ken. Dit maakt het echt moeilijk als we economisch zelfstandig willen zijn, immers economische zelf standigheid is noodzakelijk voor echte vrijheid". Tot slot sprak zij haar wens uit voor meer vrouwen in de politiek: „Politiek is het hel pen verdelen van het geld van de gemeenschap. Het wordt tijd dat meer vrouwen zich hiermee bezig houden" door Michaela du Pon Tineke Nieuwstraten, voorzitter van het bestuur van 't Vooronder blikte vooruit op de plannen voor het nieuwe jaar. „We willen ons afstemmen op de veranderde be hoeften in Leusden. Er is ons bij voorbeeld gevraagd om 's avonds vaker open te zijn, voorheen was dat geen haalbare zaak. Leuke plannen zijn er genoeg onder an dere het starten van een toneel- en videoclub. We komen in de tweede fase van het bewust wor den van emancipatie. Deze is ge richt op het beter functioneren van de vrouw op de arbeidsmarkt of thuis. Wij willen bijdragen tot de bewustwording van de vrouw in Leusden". Het officiële gedeelte van de avond werd afgesloten met een cabaret door de 'Activity Girls', le den van de activiteiten werk groep: één van de groepen in het vrouwen-ontmoetingscentrum. Zij voerden een sketch op waarin de 'tragische' geschiedenis van de vrouw werd uitgebeeld, 't Voor onder werd bezongen met de tekst: „Hef het glas. Lang leve het VOC, 't is beter dan een koffie shop of een café". Alle aanwezi gen stonden op, hieven het glas en zongen mee. LEUSDEN - De herfstwande- ling, welke zondag door IVN-af- deling Amersfoort werd georga niseerd, is een groot succes ge worden. Zo"n honderd belang stellenden trokken door Den Treek, daarbij begeleid door de gidsen van de IVN. Het mooie herfstweer lokte veel natuurliefhebbers naar het par keerterrein aan de Paradijsweg. Daar stonden zes leden van de IVN-Amersfoort klaar om hen op te vangen. In groepen van zo'n vijftien wandelaars trok men door Den Treek Od onderhoudende wijze kregen de deelnemers aan deze herfstwandelmg informatie over bomen, struiken, typische bosge- deelten en paddestoelen. Zowel de „vuilstruiken" als de Amerikaanse eiken, de beuken, de berken, de sparren en de lariksen kregen des kundige aandacht. Ook werd gewezen op de veran deringen in het Hazewater, waar niet veel water meer is te beken nen. Door onder andere de zure regen verdwijnt steeds meer hei de, ondanks het afplaggen door vrijwilligers. ACHTERVELD - De Achter- veldse KPJ zal op zaterdag 2 de cember en zondag 3 december weer een revue opvoeren. Even als voorgaande jaren zal de op brengst van deze revue worden bestemd voor een goed doel. Dit jaar is er gekozen voor het Rode Kruis. De revue kreeg als titel: "Een avondje van huis, voor het Rode Kruis". Ook dit jaar mikt de KPJ op een breed publiek. Met zelf bedachte onderdelen, zoals toneel, zang, sketches en dans denkt men dit jaar weer het publiek te bereiken. Met diverse onderdelen uit vorige revue's heeft de KPJ op provin ciale wedstrijden al veel succes gehad. Op het programma staat dit keer ondermeer: 'De legende van Robin Hood'. Een geestver schijning. 'Het lot van het onder wijs door de bezuinigingen' een gehele meuwe versie van de bal- kon-scene uit Romeo en Julia en een uit de hand gelopen echte lijke ruzie. Er zal ook flink de draak gestoken worden met Achterveldse perso nen. Omdat de KPJ ook vooruit denkt, is in het kader van de Euro pese eenwording de presentatie m buitenlandse handen. Er zijn twee voorstellingen op 2 en 3 de cember in 'Ons Gebouw' te Ach terveld. Entree inclusief kopje kof fie volwassenen ƒ8,- en kinde ren onder de 13 jaar ƒ5,-. LEUSDEN - Twee rietblazers tre den dinsdag 28 november op de wekelijkse jazzavond in restaurant Bos en Heide op. Het gaat om Ar thur Marcussen, die muziekdocent was in Indonesië en Amerika en op tenorsaxofoon speelt. Met zijn 74 jaar is hij een duidelijke senior. De tweede netspeler is de Leusdenaar Peter Fiévez, die diverse instru menten bespeeld. Het tweetal wordt begeleid door een trio be staande uit Peer Hartjesveld op toetsen, Joop de Man op contrabas en Bob Hoolwerf op slagwerk. Het optreden begint om 20.30 uur en is om ongeveer 24.00 uur afgelopen. De toegang is gratis. LEUSDEN - „Het gaat ons niet zozeer om de tandjes of de kleurafwijkingen en al dat gezeur. We willen gewoon als club in een gezellige sfeer postzegels verzamelen en daarvoor ko men we elke maand een keer bij elkaar. Voorop staat dan ook het onderling sociaal kontakt en als doelstelling geldt daar naast de filatelie, het verzamelen van postzegels dus, aantrek kelijk te maken. Thematisch verzamelen, dat propageren wij als vereniging". De vereniging in kwestie is die van Leusdense postzegelverza melaars, zoals uit het bovenstaande duidelijk mag zijn. Enthou siast voorzitter, maar tegelijkertijd nuchter en relativerend in zijn verklaring over het doel en wezen van zijn club is de heer Tom Sittrop, een man die na een boeiende, rijk gevarieerde loopbaan, met humor verhaalt over de wijze, waarop de kleine, maar aktieve vereniging functioneert. door Gerard Trebert Aanleiding tot een gesprek met de 73-jange voorzitter, die tegelij kertijd het ambt van secretaris ver vult, is de jaarlijkse najaarsveiling van postzegels, die vorige week werd gehouden in de zijzalen van de sporthal Groenhouten, beter be kend als De Meent. Terwijl in de hal zelf met enthousiasme en inzet werd getraind verzamelde zich rond de klok van acht een grote groep aspirant-kopers om kennis te nemen van wat er deze avond aan de markt werd gebracht. Het ging deze keer om zo'n vijfhonderd kavels, door de leden zelf inge bracht, waarbij het artikel „Neder land", postzegels dus van vader landse herkomst, een belangrijke plaats bleek m te nemen. De avond begint met een soort van verkenning; men wil weten wat er die avond „aan de markt" is en de deelnemers aan de veiling krij gen dan ook een bordje met een nummer, dat ze omhoog moeten houden als er op een bepaalde ka vel,een in de tevoren bekend ge maakte lijst van de te kopen en verkopen postzegels, moet worden geboden. Het is dus eigenlijk best span nend, zo'n postzegelveiling. Ko de Vnes is deze avond de veiling meester. Hij is nog maar een jaar lid en heeft de taak van het leiden van de traditionele postzegelverkoop overgenomen van de allesdoener in de club Tom Sittrop. Maar hij doet het met een ongekend enthou siasme en grote vaardigheid. EERSTE ZEGEL Veilingmeester Ko de Vries roept de eerste kavel op. Het wordt meteen een klapper: het blijkt de allereerste postzegel, die m ons land is uitgegeven, omschreven in de kavellijst als „Tilburg 1-8-1853". De catalogusprijs is tachtig gulden en de inzet achtentwintig gulden. Er wordt onmiddellijk geboden. „Geen verdere biedingen?", vraagt de veilingmeester streng en reso luut. Neen dus. De blijkbaar kost bare zegel gaat naar de verzame ling van het lid Jan Beuk elm an. „Ja, die eerste groep zegels heb ik al tijd al zo graag willen hebben. En dit was mijn kans dus kocht ik hem. Het is dan meteen afrekenen, zo gaat dat in onze vereniging". Onmiddellijk boter bij de vis. Tien procent van de verkochte ka vels gaat naar de verenigingskas, meldt voorzitter Sittrop. In de pauze tussen de spannende aan- en ver kopen door heeft hij even tijd om iets meer te vertellen over de vere niging. Hij weet er alles van omdat hij mede-oprichter was van de postzegelvereniging Lisiduna, waarvan in oktober 1975 Jan Kap pers de eerste voorzitter was. „We begonnen met zo'n vijftien leden en omdat verder niemand beschik baar was heb ik me toen beschik baar gesteld als secretaris. Na een paar jaar werd ik toen ook nog voorzitter". Tom Sittrop is dat dus nog tot op de dag vandaag. Hij is een uitste kend causeur en kan smakelijk vertellen over wat hem persoonlijk in de filatelie boeit. „Wat ik doe zou iedereen moeten doen die zich met het verzamelen van postzegels be zig houdt.Ik vind ook dat dat de belangrijkste doelstelling van zo'n club moet zijn, namelijk het thema tisch samenstellen van een collec tie". Hoe heeft voorzitter/secretans Tom Sittrop dat nu zelf gedaan,lijkt een gerechtvaardigde vraag. „Mijn favoriete vakantieland is altijd Italië geweest. Toen ik met de filatelie m aanraking kwam - ik spaarde al langer postzegels - en mij er meer in ging verdiepen kwam ik tot de conclusie dat het land zoveel had te bieden op het gebied van kunstgeschiedenis en cultuur, dat ik eigenlijk vroeger op de middelbare school nooit ge noeg had opgelet. Het werd een wisselwerking: toen ik langs the matische weg postzegels ging ver zamelen over de Italiaanse kunst wilde ik er tegelijkertijd ook meer van weten. Ik ging boeken lezen en verzamelen. De Italiaanse kunst bleek zo veelomvattend, dat ik een Steeds meer dames en jongeren melden zich als lid van de postzegelveremging 'Lisiduna'. keuze moest maken: het werd de renaissance. Dat is uiteindelijk mujn hoofdverzameling geworden. Nog altijd ben ik intensief bezig met de literatuur; ik schrijf naar musea en aan de hand van mijn ingewonnen informatie kan ik ver der gaan met mijn verzameling. Ra phael en de madonna's, dat is mijn specifieke terrein. Ik heb nu 72 albumbladen en zo'n vierhonderd postzegels,alleen over dit thema. Dat bedoel ik met thematisch ver zamelen". Voorzitter Tom Sittrop verklaart zich verheugd over het teit, dat in de loop der tijden steeds meer da mes en ook jeugdleden tot de vere niging zijn toegetreden. Een bewijs daarvan leverden de vrouwelijke clubleden tijdens de najaarsvei ling. De leden van de club komen doorgaans eens per maand bijeen. Er wordt dan voornamelijk geruild uit eikaars collecties, maar „be langrijk is ook het onderling so ciaal kontakt", zoals de voorzitter het verwoordt. Wat de jeugdleden betreft, daar gaat het in pnncipe om de tien- tot veertienjarigen. Die zijn wel duide lijk thematisch ingesteld: zij verza melen postzegels van dieren, trei nen en sport om wat voorbeelden te noemen. „Ik wil het nog eens met nadruk zeggen", aldus de voorzitter, „We zeuren met over tandjes en dal soort dingen, maar we willen ei een gezellige club van maken er houden. Er moet vooral veel gela chen worden". Duidelijk geen dooie boel dus bi; de dames en heren van de postze gelclub Lisiduna. AMERSFOORT - „Het merk van de auto klopt niet. Ik heb niet in een Renault, maar in een Peu geot gereden en dus kan ik niet veroordeeld worden," zei een slimme verdachte triomfantelijk op de strafzitting van 16 novem ber. Maar dat viel tegen. Hij was aangehouden op de Al, omdat hij bezig was met een vaart van 146 km van Duitsland naar zijn woon plaats Volendam te rijden. Zijn kenteken en persoonlijke gege vens klopten." „Als u op een foto bekeurd was, kun je inderdaad verwarring krij gen. Maar nu u staande gehouden bent en alle gegevens verder kloppen, is er voldoende duide lijkheid" vond de officier. Ze eiste 175,-, gelijk aan het transactie- bedrag. De kantonrechter, mr. Se- ton, ging iets onder en legde een boete van 150,-op. Ook een inwoner van Leusden probeerde de rechter te slim af te zijn. Hii was volgens het proces verbaal om 1.55 uur aangehouden op de Ringweg/Randenbroek, omdat hij 80 km reed. „Toen lag ik te slapen, dus ik heb het niet ge daan", vond hij: Maar hij gaf toe het wel gedaan te hebben om 13.55 uur en de datum klopte. Ook hier volgde een veroordeling. „Het tijdstip is geen onderdeel van de overtreding, de datum klopt, 175,- boete," eiste de of ficier. Mr Seton hield het op 125.-. Twee mensen was het overkomen dat ze werden beboet wegens een verlopen APK-keunng een paar dagen nédat hun auto was af gekeurd en een paar dagen vóór dat de garage de betrekkelijk kleine mankementen zou repare ren en de herkeuring zou plaats vinden. Ongelukkige samenloop van omstandigheden, die eigen lijk te wijten was aan het feit dat de garage geen tijd had om onmid dellijk reparaties uit te voeren, vonden beide verdachten. „Maar zelf kun je hier ook iets aan doen, want je hoeft die keuring toch met per se op de laatste dag af te spreken. Wacht niet zo lang en laat die auto een week eerder keuren," vond de kantonrechter, die conform de eis in beide geval len wel duidelijk onder het trans actiebedrag ging: 100,- boete in plaats van de gebruikelijke 155.-. Een bewoner van de Hellestraat in Amersfoort wil ook wel eens zijn auto wassen. Maar het winkelge bied en parkeerverbod maakt dit bijna onmogelijk. Iemand had daarom met opzet de maandag ochtend voor een wasbeurt uitge kozen, omdat het dan tenminste overal muisstil is. Helaas was wel de parkeerwachter actief. Toen verdachte zijn auto voor de deur had gezet en boven even een em mer sop ging halen, was er m die tussentijd een parkeerbon op zijn nut gestopt. „Ik begrijp uw probleem," zei de officier meelevend. Dat was ten minste iets. Er ging zelfs een tien tje van de boete af: 25, - LEUSDEN - Bij sportzaal De Meent in de wijk Groenhouten verdween woensdagavond tussen 17.00 uur en 18.00 uur een wit kinderfietsje. Onbekenden namen het fietsje, dat op slot stond, mee. TEVENS OPGAVE NIEUWE (i ABONNEES. fcV ty/ti A Even napraten over de toespraken. Bij een lustrumviering mag een goedgevulde tafel met versnaperingen niet ontbreken. Belangstelling voor kavels, die straks geveild gaan worden.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 13