.In het begin zaa ik wel teaen die klus op" IK-limieten buiten lereik van De Haaien I Hockeyers in het nieuw arry van Schaik Haaientramer in voor- en tegenspoed: Uitslagen Ons Genoegen JENSDAG 22 NOVEMBER 1989 SDEN - Het nieuwe winterseizoen is voor de sportge- leenschap van Leusden gepaard gegaan met een onge- encl groot aantal mutaties wat betreft de coaching en be tel e: ding van de hoogste selektieteams. In tal van discipli- ,es heeft men moeten kiezen, al dan niet daartoe genood- aakt, voor vernieuwing. Dat heeft tot gevolg gehad dat ich bij een belangrijk deel van de sportverenigingen van aasden - en met name bij de topclubs - nieuwe, vaak nb kende trainers en coaches hebben gepresenteerd, ilet hen willen wij onze lezers en lezeressen laten kennis miiiii naken. Wat waren hun achtergronden, wat verwachten ij van de teams, die aan hun hoede zijn toevertrouwd? [oe ver denken zij te kunnen gaan? En hoe en wat is het rerwachtingspatroon van de sportbeleving in het alge neen? Op dit soort vragen zijn antwoorden te verwachten n de nieuwe rubriek, die regelmatig is terug i vinden onder de titel 'DE NIEUWE MAN'. EUSDEN - Er blijkt verschil te bestaan tussen een duiker en kikvorsman. Een duiker verricht normale routinewerk- mheden, zoals men kan en mag veronderstellen. Een kik- sman daarentegen heeft een aanvalstaak en moet schepen men attaqueren. o leer je nog eens wat van een voormalige duiker/kikvors- d van de Koninklijke Marine, thans eerzaam burger en aan hoofd van een eigen bedrijf en daarnaast coach van drie lerpoloteams van de Haaien. Zijn naam is Harry van Schaik, 51 jaar en naar hij van harte verklaart „geïnteresseerd in s wat er op en onder water gebeurt". -n 1 mneman Van Schaik koos na Sc schoolopleiding als MTS'er Of een baan als beroepsmilitair, taal gesproken was hij in de men ing van de techniek terecht ge<i men. „Maar bij toeval kwam is d( aanraking met het duikersbe- dit en ik heb dan ook toen ik bij de riklijke Marine werd aangeno- en dan njs >op een aanvraag ingediend om inker te worden opgeleid. Dat derdaad gelukt; ik kreeg een tale opleiding voor duiker/ nors Drsman bij de Britse Royal ans fin Portsmouth, een buitenge- 2 +2 c zware training. Ik bleek bo- han: fcen een van de weinige bui- Js cders in de cursus, die een len) duurde. Ik zat met een paar Joa itanen en belgen tussen de 7 Jöen. Nog geen tien procent cursisten slaagde en ik was (Ba elukkig bij. Ik spreek nu over Mo pleiding van kikvorsmannen; ïrla ers hebben meer kans. Daar- Hoit slaagt zo'n dertig tot veertig >njs ent" 13. e sbrevetteerd duiker eerste dus door Gerard Trebert klas Harry van Schaik, twintig jaar oud, begon vervolgens aan zijn loopbaan bij de marine. Hij herin nert zich nog hoe moeilijk het was om „er bij te komen", zoals het in de ludieke wervmgsakties heet. „Be had dus aangevraagd om duiker te worden, maar de keuring daarvoor is te vergelijken met die voor de opleiding tot straaljagerpiloot, on gelooflijk zwaar dus. Maar ik had en heb nog steeds een uitstekende conditie". Van Schaik oefende na zijn opleiding m Engeland bij de Koninklijke Marine zijn hoofdbe roep uit als machinist. Hij maakte deel uit van de varende vloot, maar zodra hij aan de wal was greep hij elke gelegenheid aan om zich te wijden aan de sport, waaraan hij zijn hart sinds zijn jeugd heeft ver pand: waterpolo. „Ik speelde en tramde in het buitenland waar ik maar kon, van de poolcirkel tot m Spanje". Harry van Schaik: „De manier waarop je met de mensen omgaat en hen toespreekt is belangrijk. Na zijn marineloopbaan heeft Harry Nico van Schaik, zoals hij officieel bij de burgerlijke stand staat ingeschreven, een kleurrijke haik: ,Je bent gezamenhjk met iets bezig. Ik voel me een sportkameraad, zowel met de mannen als de staalkaart van beroepen op zijn naam staan. Om eens wat te noe men: als techneut in het familiebe drijf. Als eigenaar van een bar, an nex dancing in het Drentse Hooge- veen. Door toevallige omstandig heden bekwaamde hij zich daar tot gediplomeerd „klauwverzorger" en dat behoeft dus toelichting. Een klauwverzorger is een pedicure voor koeien. En als je dan toch m die richting bezig bent: Harry werd ook nog en passant instructeur paardrijden in het naburige plaats je Pesse - dit overigens als hobby - en met het oog daaroop leek het hem niet ondienstig om een oplei ding te volgen als hoefsmid aan de veterinaire school in de Friese plaats Oenkerk. Geboren en getogen Amers- foorter Van Schaik keerde uit Drente met zijn gezin terug in deze regio toen hij met succes had ge solliciteerd naar de functie van be heerder van het zwembad Bavoort. Zo kwam hij veertien jaar geleden in Leusden terecht, waar hij in kon- takt kwam met de zwem- en water- poloclub De Haaien. „Dat ging als volgt. Het gemeentelijk zwembad werd geprivatiseerd en overge dragen aan de zwembadstichting Ik werd toen tevens beheerder van het restaurant en sprak regelmatig met de wat oudere waterpoloérs. Tenslotte heb ik zelf sinds mijn achtste jaar jarenlang bij Neptunus in Amersfoort gespeeld. Op een gegeven moment vroegen ze rruj of ik het derde herenteam wilde trai nen. Dat was elf jaar geleden en ik train nog altijd die ploeg". Harry van Schaik is nu voor het eerst ook trainer van dames I en n, maar hij blijft trouw aan heren III, waarover hij met grote waardering en bewondering spreekt. „Het is een formidabele ploeg met man nen tussen de 25 en 40 jaar, alle maal fantastische knullen. Saamho righeid en sportiviteit staan bij het team voorop. Het is een ploeg van echte sportvrienden en waar vind je dat nog?" Maar ook met de dames, die dit seizoen voor het eerst aan Van Schaik zijn toevertrouwd, kan hij uitstekend overweg. Harry: „In het begin heb ik er echt wel even te genop gezien. De manier van aan pak en training is anders. Ik zal proberen uit te leggen hoe dat zit. Een vrouw zal altijd vragen stellen voordat ze iets accepteert. Bij een bespreking zullen ze steeds weer vragen: Waarom? En dan moet ik elke keer uitleggen dat bepaalde zaken horen bij de trainingsop- bouw". Van Schaik maakt daar ove rigens geen probleem van en spreekt van „fantastische meiden", waarmee hij uitstekend kan werken. Wel vindt hij het een pro bleem dat een goed sluitend da mesteam het gevaar loopt eerder uiteen te vallen door persoonlijke omstandigheden zoals huwelijk of zwangerschap. „Dan moei je weer opnieuw beginnen een team te kweken". Wat is de belangrijkste taak van een trainer-coach, ongeacht of hij met mannen of vrouwen bezig is? Haaien-coach Van Schaik heeft niet veel tijd nodig om daarover na te denken. Hij heeft geen specifie ke trainersopleiding gevolgd op de daartoe geëigende instituten, maar gaat duidelijk tewerk volgens zijn eigen na jaren vastgestelde en suc cesvolle formule en methodiek. Hij verwoordt het aldus: „Naar mijn gevoel is de toon het belangrijkste, de manier dus waarop je met de mensen omgaat en hen toespreekt. Je moet één met hen zijn. Ik wil niet de meerdere zijn, niet domineren, dat zou fout zijn. Maar er moet wel sprake zijn van een zekere uitstra ling. Als dat er met is ben je als coach met goed aan het werk. Maar het moet wel duidelijk zijn dat je gezamenlijk met iets bezig bent. En als zodanig voel ik mij met de genen, aan wie ik training geef, zowel de mannen als de vrouwen, als een sportkameraad. Ja, daarvan ben ik me altijd weer bewust; we moeten het samen doen". PRIMA SFEER Harry van Schaik heeft het in het begin dus niet echt gemakkelijk gehad toen hij begon met de da mestraining van De Haaien. Hij zag er tegenop, maar hoe was dat dan aan de andere kant? Wat vonden de dames van Van Schaik? Sommi gen meenden dat het best moeilijk was met „een nieuwe man". Aan vankelijk lag het ook in de bedoe ling dat Helma Wanrooy, die belast is met de training van het hoogste en ook het tweede herenteam, de dames I onder haar hoede zou ne men. Maar nog voor de aanvang van het nieuwe seizoen bleek Van Schaik bereid zich met de dames bezig te houden en tot dusver zijn er van beide kanten geen proble men, zoals blijkt. De enthousiaste en gemotiveerde trainer daarover: „Ik ben tot dusver erg tevreden. Er wordt uitstekend gewerkt; de aan passing verliep destijds voortref felijk en het duurde maar kort voor dat we aan elkaar waren gewend. En wat nog belangrijker is dan de resultaten: de sfeer is prima, ik kan niet anders zeggen". Wat verwacht de nieuwe man van het eerste da mesteam? „Dat is natuurlijk een obligate vraag en daarop past een obligaat antwoord. Ik weet het nog niet zo in het begin van de nieuwe competitie. Een plaats bij de bo venste vijf misschien als het een beetje meezit, maar anders ergens in de middenmoot. Volgend jaar wordt het anders, dat weet ik nu al zeker. Dan ga ik anders beginnen en kom ik ook beter beslagen ten ijs, of in het water zo je wilt. Ik heb nu natuurlijk ook geen mogelijkhe den gehad om de teams goed voor de competities voor te bereiden, dat is duidelijk. Maar wat mijn der de heremteam betreft, die staan op het ogenblik bovenaan. Dat wil ik ook even gezegd hebben". MOEILIJKE TIJD i Harry van Schaik wil nog even terug naar de tijd, toen het oude zwembad Bavoort afbrandde en de zwem- en polovereniging De Haai en een buitengewoon moeilijke tijd doormaakte. De club raakte van de ene op de andere dag haar thuisha ven kwijt. Er kon niet meer worden getraind, thuiswedstrijden waren niet meer mogelijk en het vereni gingsleven raakte gedesorgani seerd omdat de kontakten, met name de sociale, die voor een vere niging van fundamenteel belang zijn, met of nauwelijks komden worden gecontinueerd. Kortom, het ging volkomen fout met de club, die zonder een eigen zwem bad nauwelijks meer reden tot be staan had en voor haar aktiviteiten was aangewezen tot het sportfond- senbad in Amersfoort. Gevolg: leegloop in de vereniging; com plete teams moesten worden opge doekt. Van Schaik: „En dan blijkt trouw en clubliefde. Wie toen in die moeilij ke periode van De Haaien zijn doorgegaan verdienen bewonde ring. Aan hen heeft de club het nu te danken dat het weer goed gaat; dat mag best eens worden gezegd. Een naam als Willem Borger mag naar mijn mening in dat verband met ontbreken". De „nieuwe man" bij de dames teams van De Haaien kan enthou siasme en zelfvertrouwen met wor den ontzegd, zo blijkt tijdens het gesprek. En hoe staat het met zijn eigen conditie, want hij kan zichzelf toch nauwelijks meer tot de jonge re lichting rekenen na zijn recente ontmoeting met Vader Abraham. „Maak je daarover maar geen zor gen. Ik heb mijn hele leven ge sport, zoals gezegd met waterpolo van mijn zesde jaar. Tijdens mijn dienstijd bij de Koninklijke Marine speelde ik in het nationaal militair zevental. En wat heb ik verder ge daan, wat niet eigenlijk? Ek heb leren paardrijden, deed aan wiel rennen, trimmen, neen geen atle tiekwedstrijden, skiën in Oosten rijk zo mogelijk tweemaal per jaar. Nee hoor, wat dat betreft geen pro bleem, ik kom nog uitstekend mee". En inderdaad: bij de Trim- en Toer club Leusden, waarvan hij nog be trokken is geweest bij de oprich ting zeven jaar geleden, is hij nog per seizoen goed voor een afstand van maar liefst vijf-en-een-half dui zend kilometer. Paardrijden doet hij nog altijd in de manege Mar- croix in de Prins Bernhardkazerne m Amersfoort, zowel dressuur als springen. En hij wil nog zo graag eens naar de jacht, deelnemen aan een evenement als de onlangs weer verreden Hubertusjacht. Fiet sen doet Van Schaik elke zaterdag in Den Treek met zo'n twintig en thousiastelingen. „We gaan dan naar het zandgat, waar we trap op, trap af gaan, een keer of vier, vijf gemiddeld. Specifieke oefeningen zijn dat voor de rug en de benen". EIGEN BEDRIJF Polocoach Harry van Schaik, een begenadigd trainer zonder spe ciale licenties, maar wel met de benodigde eigen ervaring en een klaarblijkelijke belangrijke uitstra ling naar wie aan zijn hoede zijn toevertrouwd, prijst zich gelukkig aan het hoofd te staan van een ui terst sportieve familie. Sport maakt een belangrijke deel uit van het gezinsleven. Moeder Nel van Schaik is een enthousiast en gemo tiveerd lid van de tennisvereniging LTV, dochter Mariska maakt deel uit van het tweede damesteam van De Haaien en zoon Harry speelt in het reserve-herenzevental van de club van zijn vader. Maar ook zakelijk gaat het vader Van Schaik goed. Na al zijn om zwervingen en kaleidoskopische rondtochten door het nationale bedrijfsleven heeft hij zijn bestem ming duidelijk gevonden. Een ei gen bedrijf. „En dat gaat goed, net als met de sport. Ik heb een bedrijf kunnen overnemen, dat zich bezig houdt met slijpen, polijsten, vernikkelen en epoxeren en nog veel meer. Ht draait uitstekend en ontwikkelt zich in stijgende lijn. Wat wil ik dan nog meer?" Wat willen De Haaien nog meer met een man, die zo krachtig ge motiveerd bezig is met zijn werk en zijn hobby? Dat moet best goed gaan. ...„Ik wil niet de meerdere zijn, niet domineren" SDEN - Zaterdag werden in Zeist limietwedstrijden afge- t voor de Nederlandse kampioenschappen. Alleen de lan- jt afstanden stonden op het programma. Geen van de vijf emers van de Leusdense Zwem- Sc Poloclub De Haaien |l echter op één of meer deze programma-onderdelen een ewijs in de wacht te slepen. ch waren er goede prestaties I teren van Rogier Tolboom en same Jan Willem van Dijk. Hij clubrecords verzamelen en jdjg de er zaterdag in de tijd op de Td< meter, een uit 1976 daterend ■d, aan z'n erelijst toe te voe- Bovendien was ook zijn tus- !d op de 800 meter goed voor dubrecord. jeugd onder de 12 jaar kwam eigenbad, Octopus, in actie ial 1 daar waren er een aantal in cog springende prestaties te :en Op de 100 meter vlinder- lieten Xandra Verschuur en te Hermans persoonlijke re- s aantekenen en datzelfde de- ftemer van de Berg en Thijs van Rijnbergen op de 100 meter schoolslag. Karlijn van Stralen zwom in een fraaie persoonlijke recordtijd naar een tweede plaats op de 100 meter vrije slag en de 200 meter wisselslag leverde uitste kende tijden op voor zowel Xandra Verschuur als Werner v.d. Berg. Uitslagen limietwedstrijden: 100 meter rugslag: Hanneke Voskuilen 1 45.4. 100 meter schoolslag: Knnstiaan Plug- ge 2.00.1, Thijs Rijnbergen 1.51.9. 100 meter vlinderslag: Xandra Ver schuur 1.30.2, Elwine Hermans 1.25.9, Werner vd. Berg 1.35.1. 100 meter vrije slag: Karlijn van Stralen (2e) 1.30.9. 200 meter wisselslag: Xandra Ver schuur 3.10.0, Elwine Hermans 3.08.5 Werner v.d. Berg 3.06.8. 400 meter vrije slag: Saska Helsdinger 5.03.6, Rogier Tolboom 4.56.9, Chestei Marsman 4.12.5. 800 meter vrije slag: Simone Sybrandy 9.53.3. 1500 meter vrije slag: Jan Willen van Dijk 18.21.7. ACHTERVELD - De schietver eniging Ons Genoegen hield een onderlinge schietwedstrijd. Er waren veertien deelnemers. De schutters B. Voskuilen, en A. van Daatselaar behaalden een ge deelde eerste plaats met elk 89 punten. Bij het schieten met het pistool werd G. Tolboom eerste met 41 punten. Ook de junioren waren weer van de partij. Hier was het Roel de Voogd, die met 74 punten de eerste plaats behaalde. Vermoedelijk tengevolge van de voetbalwedstrijd Nederland Fin land was er bij de dames een zeer geringe deelname. Er was geen uitslag. De overige uitslagen bij de heren waren: Geweer 3. J. Voskuilen 87 4. W.J Lageweij 86 5. P. Smink 85 6. J.E. van Hamersveld 84 7. A Vlug 83 8 G. Tolboom 82 9. W. Voskuilen Rz. 82 10 J. van Nimwegen 80 11. J. Blom 79 12 H.J. van Ruitenbeek 76 13. M. Cornehssen 75 14. J. vanRossum 74 Pistool 2. Johan van Rooijen 69 3. Richard v.d. Wetering 63 ijjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LEUSDEN - Het Leusdense personeel adviesbureau PM-Plus b.v. heeft zijn naam voor dne jaar E verbonden aan het tweede damesseiuorenteam van de Mixed Hockey Club Leusden. Het team werd door e het bedrijf van nieuwe kleding voorzien. Op de foto, naast de speelsters, rechts coach Han Schaap en links Harry Weststeyn, manager van PM-Plus b.v. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllMIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllllllllllllllllÏÏ DE TIL LEUSDEN - In het jongerencen trum De Til werd een schutjas avond gehouden waaraan van het FNV, de ABTB, de Postduivenver eniging en De Til met ieder 12 per sonen deelnamen. Aan het einde van de avond bleken de onderlinge verschillen niet erg groot. De uit slag werd: 1. ABTB, 1070 punten; 2. Postduiven 940 punten; 3. FNV 894 punten; 4. De Tü 844 punten. De beste vier van iedere vereni ging waren ABTB, 1. G. v. Valgen- goed 114. 2. R. H. d. Hengel 11 lp, 3. B. v. Zandbrink 110, 4. A. J. v. Daat selaar 101. Postduiven: 1. W. Wem- sen 98p, 2. W. Vrijhoef 96. 3. H. v.d. Grootevheen 94p, 4. A. Hooft 89p., FNV 1. Job. Tijmensen 106p, 2. Cor- rie Pnrisen 104p, 3. A. Schimmel 98p, 4. G. Prinsen en Annie Tijmen sen 7 lp, De Til 1. Nico Schirhmel 90p, 2. Ruud Schimmel 89p, 3. Herm. Schimmel 86p, 4. C. v. Daat selaar 82p. De meeste pitten op deze avond werden behaald door B. v. Zandbrink 6 stuks.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 21