appen bomen nodig voor ergroting begraafplaats fan Gooi mocht ontslagen worden LEUSDEN Ie—s—er krant oete voor rijden onder invloed n-mansaktie voor kauwen en tegen kappen lemeente volledig in het gelijk gesteld door ambtenarenrechter leusder krant Zonnige maand okaal Vrouwen en gezondheid Achterveld MIELE INBOUWAPPARATEN. VOOR OPTIMAAL KOMFORT IN UW KEUKEN. Miele-Keuken-Centrum Huizenga jontzeggmg niet van kracht in Ierland Lastig vallen Kerstkaarten verkoper De Onderlinge in De Hakhorst mkinégmeerie/ ENSDAG 22 NOVEMBER 1989 plaatselijk nieuws PJSDEN/ACHTERVELD - De bij de gemeente aangevraag- kapvergtmning voor een deel van de bomen rond de be- afplaats in Achterveld was aanleiding tot een protest. De n H. Noach zat vrijdag op het bordes van het gemeentehuis leasden. Hij kwam, zoals hij zei, op voor de honderden netjes die nestelen in de bomen rond de begraafplaats. Het ipen van de bomen zou volgens hem, veel onrust veroorza ken eeuwelange situatie zal voorgoed om zeep worden ilpen," aldus Noach. Tijdens de vorige week dinsdag ge- den hoorzitting over de uitbreiding van de begraafplaats, gden alle aanwezigen in met de aanvraag na het zien van de iretellen van de gemeente. De heer Noach was bij de stem- ig niet aanwezig. Hij kondigde aan zijn protesten tot in Den ig te laten doorklinken. :nd de begraafplaats in Ach- eld is al sinds lange tijd veel te De begraafplaats is centraal gen in de dorpskern achter de ^-katholieke kerk. De oude en - eiken, elzen en beuken - tom het kerkhof worden ge- op ruim honderd jaar. Vol de hoofdambtenaar van de yivoorziening van de gemeen- ;eikeren ze in niet zo'n beste Ze kunnen waarschijnlijk vel dertig jaar mee, maar dan et ook wel gedaan met ze." De jeente heeft met het kerkhof meer te maken dan dat zij moet iten wel of geen kapvergun- af te geven. Het kerkhof en de •omheen liggende grond is van looms-katholieke Sint Joseph- Het kerkbestuur wil de be- ifplaats graag uitbreiden. Jaar- heeft men behoefte aan ge middeld twintig nieuwe graven. Dat is veel in verhouding tot andere plaatsen. De begraafplaats onder verantwoording van de gemeente Leusden heeft jaarlijks bijvoor beeld 'slechts' zeventien nieuwe graven nodig. Dit aantal geeft aan dat veel Achtervelders kiezen voor een laatste rustplaats in hun eigen leefgemeenschap. Het eerste plan dat in samenwer king met het kerkbestuur aan de gemeente werd voorgelegd om vatte het voornemen de groen strook om het kerkhof bij de be graafplaats te betrekken. Omwo nenden protesteerden daar tegen. Ze waren bang dat de beslotenheid van het kerkhof zou verdwijnen en vreesden vooral een aantasting van het dorpskarakter. Het voorstel werd aangevochten tot bij de Raad van State. Bijna twee jaar geleden moest dit voorstel op last van het hoogste rechtscollege worden in getrokken. De uitbreiding zou op een andere manier bereikt moeten worden. Het nieuwe voorstel van het kerkbestuur, ontstaan na advise ring van de gemeente, kent drie fasen. De kern van het plan bestaat uit het beplanten van de groen strook om de begraafplaats heen. Door dit in fasen te doen, zouden de nieuw aangeplante bomen de oude kunnen vervangen waardoor ruimte ontstaat op de begraaf plaats. Volgens de gemeentelijke tekeningen zal de uitvoering van dit voorstel tot een uitbreiding van ongeveer 350 graven kunnen lei den, zonder aan de verschillende bestemmingen te tornen. De groenstrook blijft groenstrook maar het gras wordt gedeeltelijk beplant. De begraafplaats blijft bin nen de daartoe aangegeven gren zen, maar het aantal beschikbare meters wordt vergroot. Men zou willen beginnen met de uitbreiding aan de zuidkant. Hier voor zou nog deze winter groenblij- vende beplanting worden neerge zet. De smalle grasstrook zal daar mee verdwijnen. In de eerstvol gende raadsvergadering komt de kapvergumung ter sprake, twee weken laten volgt publicatie van het besluit, waarna de dertig dagen waarin bezwaar kan worden aan getekend ingaan. Als eventuele bezwaren zijn afgehandeld, kun nen de bomen aan de zuidzijde begin volgend jaar gekapt worden. Voorlopig is er nog emge ruimte, op de begraafplaats aan de oostzijde, zodat het nog zeker twee jaar zal duren voordat de grond aan de zuidzijde gebruikt zal gaan wor den. Op langere termijn hoopt men daar 83 graven te kunnen realise ren volgens de tekeningen van de gemeente. „Maar in de praktijk is het mogelijk dat het er iets meer zullen worden. Het ligt er maar aan hoe breed de paadjes zullen zij- n."aldus de gemeentelijke voor lichter. Als de ruimte dreigt vol te raken wil men uitwijken naar de westkant. Door zo snel mogelijk jonge bomen aan te planten in een zelfde soort "bebossing* als de hui dige bossingel, hoopt men snel een nieuwe, volle bomenrij te realise ren. Nieuwe eiken, beuken, linden en essen kunnen na een paar jaar de oude vervangen. Wanneer het zo ver is kunnen de oude bomen die nu nog op de begraafplaats staan, gerooid worden om enkele jaren later plaats te bieden aan ongeveer 163 graven. De noordzij de tenslotte zou op dezelfde manier uiteindelijk plaats moeten bieden aan nog eens 103 graven. De bezwaren van Noach worden niet gedeeld door de gemeente. De kauwen huizen met tientallen in vooral de hoogste bomen. Dit zijn Door het kappen van een rij bomen kan het aantal graven op de begraafplaats in Achterveld uitgebreid worden. vooral de oude eiken en beuken bij de ingang van de begraafplaats. Deze waardevolle bomen blijven staan. De vogels die nu nog een toevlucht zoeken in de bomen die volgens het voorstel zullen verdwij nen zullen genoeg uitwijkmogelijk heden houden onder andere naar de nieuw te planten bomen. Boven dien kunnen ze uitwijken naar het Mastenbroek op vijfhonderd meter afstand waar veel oude eiken staan. Het dorpsaanzicht zal zich volgens de plannenmakers, snel herstellen zo het al tijdelijk aangetast zou ra ken. Door groenblijvende struiken te planten is de beslotenheid gega randeerd. Van Noach mag geen boom ver dwijnen. Hij wenst zelfs de plannen met te bekijken zolang daann het kappen van bomen is opgenomen. Noach zegt alles te zullen doen om de kapvergunning tegen te hou den. Hij verwijt het kerkbestuur rancuneus op te treden ten opzich te van de omwonenden. „Omdat deze het vorige plan heb ben tegengehouden, is het kerkbe stuur nu tegen hen,"denkt hij. De heer Blom weerlegt dit ver wijt namens het kerkbestuur. „Sinds het vorige voorstel zijn een aantal jaren verstreken, met als ge volg een bijna volledig nieuw kerk bestuur. Wij hebben de mogelijk heden opnieuw bekeken. Een meuw aan te leggen begraafplaats, buiten het dorp, is financieel niet haalbaar en ook om andere reden niet de beste oplossing. Wij heb ben voor deze mogelijkheid geko zen en hebben daarover de omwo nenden geïnformeerd." Noach vreest aantasting van het dorpsgezicht en het verdwijnen van de vogels. „Als oud-strijder van het Nederlandse leger in Frankrijk zal ik me niet laten af schepen, zoals de jongere genera tie," zegt hij strijdlustig. Vrijdag zat hij met zijn protest in pittige be woordingen voor het gemeente huis. Op het bord dat hij bij zich droeg stond: „Wie laat zich voor de kar spannen van een teleurgestel de kerkeraad. Geen kapvergun ning te Achterveld! Gun 3000 kauwtjes hun slaapplaats 's winters. Wees geen penis, sloop geen boom van het monumentale kerk hof te Achterveld. Wie dit leest is geen analfabeet." Zijn eerdere protesten konden tot zijn spijt niet voorkomen dat zeven bomen omgekapt werden. Volgens de gemeente omdat ze ziek waren. Zijn protesten haalden toen zelfs de vakbladen. Toen werd hij gesteund door een aantal mensen voor wie nu de bezwaren niet meer gelden. Wat blijft is een één-mans aktie tot het einde. iEUSDEN - De gemeenteraad van Leusden mocht de oud-ge- «ntesecretaris Reier van Gooi eervol ontslaan wegens onge- iktheid of onbekwaamheid. Ook mocht de gemeenteraad a Gooi een uitkering toekennen, die lager is dan de wacht uitkering, die hij gekregen zou hebben als hij 'gewoon' vol ontslag gekregen zou hebben. Dat blijkt uit het vonnis de ambtenarenrechter naar aanleiding van het beroep van Gooi, dat hij was aangegaan over dit ontslag. Daarmee ffdt de gemeente volledig in het gelijk gesteld. Ook de rech- vindt dat Van Gooi zijn ontslag aan zichzelf te wijten heeft, kan zich daarbij niet verschuilen achter het oude college, van zijn handelen op de hoogte was en daar niets heeft en ondernomen. het vonnis dat vorige week ensdag gepubliceerd werd, J letterlijk: „De wijze waarop Ier in de positie van hoogste tfenaar van het gemeentelijk apparaat heeft gehandeld moet als volstrekt onaanvaardbaar worden gekwalificeerd en toont voor het gerecht duidelijk aan dat de klager de vereiste geschiktheid voor deze leidinggevende functie mist." Al eerder had de rechter ange- geven dat hij overtuigd was van de ongeschiktheid van Van Gooi, maar dat hij het strafontslag dat de gemeentesecretaris eerder had gekregen, te zwaar was. Toen vond de rechter echter dat hij de nadruk moest leggen op de rol van het college. Van Gooi beriep zich toen op de bestaande cultuur in het ge meentehuis, waarbij het normaal was tijdens werkuren drank te ge bruiken. Ook was het college op de hoogte van het feit dat het huis van Van Gooi met behulp van ge meenteambtenaren werd afge bouwd. In het vonnis van vorige week zegt de rechter hierover echter: „Ondanks de al jarenlang bestaande cultuur had klager die nen te beseffen dat het in zijn posi tie geen pas gaf daann actief mee te doen en zich allerlei gunsten te laten aanmeten." Ook het argument van Van Gooi dat de gemeente bij het ontslag te weinig rekening heeft gehouden met zijn belangen vindt de rechter met overtuigend. „De beslissing tot het ontslag kan met los worden gezien van de feiten, die de ge meente in een eerder stadium tot het strafontslag heeft doen beslui ten," staat in het vonnis. De rechter vindt dat de onderzoekscommissie die na het bekend worden van de affaire door de gemeenteraad werd ingesteld, zijn werk zeer uit voerig heeft gedaan en dat Van Gooi ruimschoots de gelegenheid heeft gehad zich te verweren. „Dat hier voor Van Gooi grote belangen op het spel stonden behoeft nau welijks betoog," concludeert de rechter. Wel vindt deze dat het uitlekken van vertrouwelijke gegevens aan de pers (er verscheen onder meer een verhaal m Vrij Nederland met deze gegevens) op gespannen voet staat met de belangen van Van Gooi. De rechter vindt echter met dat dit bewust door de gemeente gedaan is en vraagt zich af of het wel mogelijk was om absolute ge heimhouding te garanderen. De rechter is het met de gemeente eens dat Van Gooi op grond van deze conclusies een lagere uitke ring moet knjgen dan wanneer hij recht op wachtgeld zou hebben en dat deze uitkering niet langer dan 2,5 jaar verleend hoeft te worden. (advertentie) Miele afwasautomatcn voor inbouw BKIMlCMTSlSlrttR in alle bekende merken keukens Zeist: Montaubanstraat 241. Tel.: 03404-15750 ÜSDEN - Veel ongemak zal dronken automobilist, die idag voor de Utrechtse politie ker moest verschijnen niet iervinden van de hem opge- |de straf. De rijontzegging van half jaar is niet van kracht in and, het land waar de man woont en werkt. Meer pijn waarschijnlijk de geldboete doen: 2500 gulden, evenals het rijverbod conform de eis van de officier van justitie, mevr. mr. J. van Hout. De man was in juli vong jaar op de Noorderrandweg in Leusden te gen de lamp gelopen. De glazen wijn die hij bij het eten had ge dronken resulteerden in een alco holpromillage van 1,79, bijna vier keer te veel. De politie hield hem aan omdat hij slingerend reed en de snelheidslimiet overschreed. Naar de verdachte desgevraagd verklaarde kon hij rechter mr. S. Braunius persoonlijk te woord staan omdat hij toevallig in Neder land moest zijn. Drie maanden ge leden had hij onverrichter zake naar huis terug moeten keren, om- ^dat de zaak in afwachting van na dere gegevens werd aangehou den. Toen was de man speciaal voor de terechtzitting vanuit Ier land overgekomen. De zaak werd door de rechter dinsdag gewoon behandeld om dat de verdachte meegewerkt had aan een bloedproef. In zaken waarbij dronken rijders getest zijn met ademanalyse-appaiatuur doen de Utrechtse strafrechters voorlopig geen uitspraak. Zij wil len de uitspraak van de Hoge Raad over deze omstreden me thode afwachten. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke woensdag. Redaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp Redaktle-secretarlaat: Mia Veen en Marijke Bakker Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur. Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie). Abonnementsgeld: 49,50 per jaar, 25,50 per half jaar, 13,- per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17 30 en 18 30 uur), lel 033-945272 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze 'nspekteur bezorging, overdag 03420-94206 "«bestellen foto's: fo meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441. t.n.v. BDU B V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num mer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst, "«bestellen kost ƒ7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste 'otof's) thuis. Öt LtUSDtR KRANT is een uitgave van de &DU-Krantenkomblnatle te Barneveld. vervolg van pagina 1 En dat wordt nog minder als De Horst straks is ingevuld. De dijk zal dan op enkele plaatsen zijn door broken door wegen. „De restanten van de dijk hebben dan geen rela tie met een groter geheel en zijn ook niet duidelijk herkenbaar als de restanten van een oude water kering," aldus de notitie. Ook de natuurwaarde van de dijk zou slechts beperkt zijn. Er komen geen bijzondere planten of dieren voor. Daarmee weerlegt de notitie bijvoorbeeld de veronder stelling van mensen uit de hoek van de natuurbescherming, dat de Li- niedijk als trekroute of als vesti gingsplaats voor dassen fungeert. De aanwezigheid van trekkende dassen of dassenburchten is, afge zien van de vondst van twee dode lijk verongelukte exemplaren in de nabijheid van de dijk, nooit keihard aangetoond. De landschappelijke waarde van de dijk wordt eveneens beperkt genoemd. Het deel van de dijk in De Horst is beduidend lager dan de rest van de Liniedijk. Dat komt om dat het deel langs het Valleikanaal bij het graven daarvan werd opge hoogd. In De Horst lopen de dijk en het Valleikanaal met langer paral lel en dat deel is dus ook niet opge hoogd Daarmee is het overigens wel het enige deel van de dijk dat nog in de oorspronkelijke staat verkeert. BELEMMERING De dijk vormt wel een ernstige belemmering bij de indeling van het gebied. „Met name het zuid oostelijke plandeel heeft een maat, waarin wegen, bebouwing en par- keermogelijkheden moeilijk zijn onder te brengen," stelt de notitie. Als de raad besluit de dijk, en het daarmee nauw verbonden Zwarte- wegje, te handhaven, zal dat ge bied van ongeveer 2 hectare een recreatieve bestemming krijgen. Mocht de raad evenwel besluiten dat gebied op te geven, kan in het centrale deel van het plangebied een recreatieve voorziening wor den aangelegd, die aanzienlijk kleiner is. De notitie becijfert dat dat een winst van 1 hectare be- drijfsgrond kan opleveren. De notitie constateert verder dat de ligging van De Horst de ontwik keling van een hoogwaardig be drijventerrein mogelijk maakt. Dat wil zeggen dat De Horst met name geschikt is voor de vestiging van kantoren, al dan niet met opslag ruimte. De aansluiting op de A28, de representatieve omgeving en de ligging aan de snelweg worden als belangrijke factoren genoemd, die vestiging voor bedrijven in De Horst aantrekkelijk maken. De notitie zal de basis vormen voor politieke discussie over een definitief inrichtingsplan voor De Horst. Nadat de commissie ruimte lijke ordening zich op 7 december over de notitie heeft gebogen, zul len b&w met een standpunt komen. Dit weexjaar staat bol van de sensaties. In januari werd het louw maandrecord van de lucht druk geevenaard, in februari werd daarin juist een diepte punt bereikt. In de Bilt daalde de druk tot 956.6 millibar, een derge lijke lage stand was nimmer gemeten. De winter werd de zachtste uit de geschiedenis. Maart werd warmer dan april, ook niet een jaarlijks voorkomende gebeurtenis. Mei was de zonnigste maand aller tijden, gevolgd door een fraaie en lange zomer. Okto ber kreeg de hoogste gemid delde minimumtemperatuur van deze eeuw. November is erin geslaagd de recordrace voort te zet ten. Over het algemeen zijn we al blij als de zon in deze tijd iedere dag even te zien is. Dat gebeurt veelal niet, want in deze fase van het jaar gaan we geleidelijk de periode in, die bekend staat als de „don kere dagen voor de Kerst". In deze maand zien we de warmtebron vrijwel dage lijks. In het tweede tien-daagse tijdvak, dat gisteren werd af gesloten, scheen de zon ruim 60 uren. Het tweede dekade- rekord in de Bilt staat op 36.1 uur. Dat is nu ruimschoots verbeterd. Het totaal aantal uren zon is al opgelopen tot 80 uren. Normaal hebben we recht op slechts 52 uren in de hele maand. Het aantal van 111 uren in 1920 wordt benaderd, maar zal waarschijnlijk onaantast baar blijven. Gisteren naderde vanuit het noorden een koufront. Dit zorgde vandaag voor wat meer bewolking en mogelijk is er een weinig regen uit gevallen. De kans daarop leek echter klein. Achter het front stroomt koude lucht langs Noorwe gen naar het zuiden. Die stro ming wordt opgewekt door een nieuw hogedrukgebied, dat zich van IJsland naar het zuiden uitbreidt. Daarnaast daalt de druk boven Scandi navië. Daartussen gaat ook in de bovenlucht een noor delijke circulatie ontstaan. Door het nog relatief warme zeewater zal de temperatuur bij ons niet sterk onderuit gaan. net oujit m de nacht bij lichte vorst. Overdag stijgt het kwik tot ongeveer 6 graden. In het weekeinde kan ons nog iets koudere lucht berei ken. Buien gaan dan moge lijk gepaard met natte sneeuw. Het mag duidelijk zijn dat het weerbeeld vanaf van daag belangrijk wijzigt. Erg slecht weer is het de afgelopen tijd op het Iberisch Schiereiland geweest. Onze Goed Heiligman is wat dat aan gaat juist op tijd vertrok ken voor zijn jaarlijkse be zoek aan ons land. Vooral Spanje en Portugal kregen het flink voor de kiezen. In het anders zo zonnige Mala ga viel eind vorige week in een etmaal 138 mm regenwa ter, bijna tweemaal onze maanhoeveelheid voor no vember. Opmerkelijk was, dat in het noorden gelijktij dig een waterrantsoen van kracht was vanwege de droogte van de afgelopen zo mer. Bij ons is de laatste tijd erg weinig regen gevallen. In Leusden kreeg medewerker Kielstra in de tweede decade slechts 0.5 mm regen. De ge middelde temperatuur be droeg 4.7 graden en er waren 6 vorstdagen in Leusden. LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Leusden Dagelijks kontinue lokaal rueuws en service-berichten. Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u bellen naar de Redaktie Leusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden: 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Brink). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis krant van Leusden. Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6,- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagina zonder logo), met kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): tarieven op aan vraag. Kontrakt-korting mo gelijk. LEUSDEN - Na de jaarvergadering van De Rooie Vrouwen op dinsdag 28 november zullen 2 vrouwen van het Vrouwengezondheidscentnim uit Utrecht een toelichting geven over hun werk. De jaarvergadering begint om 20.00 uur, de lezing over het gezondheidscentrum is om 20.30 uur. Bij het laatste onderdeel zijn alle Leusdense vrouwen wel kom. De avond is in 't Vooronder, Burgemeester van de Postlaan 2 (kelder gemeentehuis). Inlichtin gen: 946790. LEUSDEN - Een onbekende man viel woensdagmiddag omstreeks 14.30 uur spelende kinderen lastig bij het ValleikanaaL Hij liep enkele keren heen en weer ter hoogte van de opnt van tennisvereniging LTV, waarna hij zijn broek liet zakken. Daarna verdween hij in een witte Opel Kadett. De man heeft een leeftijd tussen de 40 en 50 jaar, heeft grijs haar en was gekleed m een donkerblauwe jas en broek. LEUSDEN - Twee Utrechtse jon gens van 20 jaar zijn in Leusden aangehouden, omdat ze Kerst kaarten verkochten zonder ver gunning. De jongens beweerden dat de opbrengsten van de ver koop ten goede zou komen aan hun studie. De jongens kregen proces-ver- baal. LEUSDEN - De Jazz Sociëteit zal voor zondag 26 november een con cert organiseren met 'De Onderlin ge van 1975' en zangeres Conny van Bergen. 'De Onderlinge' be staat uit muzikanten uit het Gooi. De band is m alle stromingen in de jazz thuis en speelt ondermeer dixie, swing en mainstream. Het optre den is in De Hakhorst en begint om 14.30 uur. Donderdag 23 november 13.30 uur: Bejaardensoos 'Ons Ge bouw' Zaterdag 25 november 10.00-16.00 uur: Hobby beurs 'Bui tenkist' 12.00 uur: Radioprogramma Pa- perclib 'De Klaveet' 20.00 uur: AMBC feestavond Ho tel 'Roskam' 20.00 uur: Disco Show 'De Kla veet' Dinsdag 28 november 9.00 uur: Welfareclub Zonne bloem, 'Ons Gebouw' Woensdag 29 november 9.00 uur: Hand werkhobby club 'De Moespot'

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3