.,5een verkeerslichten, maar wegversmallingen /ommissie tegen weg oor Schoolsteegbosjes Jjollege wil twee drempels aanpassen Gevaarlijke brug leusder krant; Open huis Oud papier- actie .anpassmgen om oversteken Van de Postlaan veiliger te maken ewoners ontevreden over 'bobbels en ribbels' in Groenhouten FilmBlijhof Wespen (2) Disco in Jeugdhonk plaatselijk nieuws Wethouder Joost de Jongh, bijge- door zijn partijgenoot van de Ton Voortman, bezwoer dat m niet de bedoeling was om een I plan voor woningbouw ten kn van de Schoolsteegbosjes, ■dels de aanleg van de ge blete paralelweg, uit de ijskast IJlen. „Wat voor u ligt is een lelijke notitie, waarin de ver sproblemen in Leusden op technische manier worden be- si Daaruit blijkt dat vanuit ver stechnisch oogpunt een para ng naast de Hamersveldseweg sste oplossing is. Als deze op- tg vanwege het milieu met kan, moeten we een andere oplos sing zoeken. De notitie is zeker nog geen collegevoorstel." Die andere oplossingen zouden gevonden kunnen worden in de varianten 3a en die van het CDA. De enigszins onlogisch aandoende nummering is overigens ontstaan bij de presentatie van de eerste versie van het verkeersplan die in februarie van dit jaar aan de orde was, waarbij er nog sprake was van 7 alternatieven. Daar waren uitein delijk dne van overgebleven. In de twee oplossingen waarbij niet gekozen was voor een paralel- weg zou een deel van de Noorder- LEUSDEN - Het Vrouwenontmoe tingscentrum houdt woensdag 6 december een open huis voor be langstellende vrouwen in Leusden. Tijdens de bijeenkomst zal het VOC informatie geven over de acti viteiten, zoals een leesclub, een ca baretgroep en een toneelgroep. Ook zal de berlangstelling gepeild worden voor een kindercarrousel, waarbij moeders hun peuters on derling uitwisselen, om de handen vreij te krijgen voor andere bezig heden. Belangstellenden kunnen voor meer informatie telefonisch contact opnemen met 948259 of 342519. rungpark van 19.00 uur tot 20.00 uur, op zaterdag van 10.00 uur tot 11.30 uur en van 15.00 uur tot 16.30 uur en op zondag van 13.00 uur tot 14.00 uur. LEUSDEN - De zwem- en poloclub 25 en zondag 26 november. Op vrij- De Haaien organiseren een oud pa- dag kan men met het oud papier pieractie voor vrijdag 24, zaterdag terecht op het Burgemeester Bui- <S VA**. JENSDAG 22 NOVEMBER 1989 Ert (van de redactie) HJSDEN - Achterdocht over variant 4 van het verkeersplan k maandagavond bij de commissievergadering Verkeer re- >te!l matig de kop op. Deze voorziet in een paralelweg ten oosten 139 ide Hamersveldseweg dwars door de Schoolsteegbosjes om deze manier het verkeer op die Hamersveldsweg te ontlas- >,In deze tijd, waarin het milieu zoveel aandacht vraagt een tegrijpelijke oplossing," zei iemand vanaf de publieke tribu- .De weg van de WD naar school en kantoor is rechtdoor en er een boom in de weg staat, wordt die gewoon omgezaagd," ie Gert de Weerdt (PvdA) de kritiek aan. inslag afgesloten moeten worden voor het (auto)verkeer. Op die ma nier zou dan op de Hamersveldse weg een verblijfsgebied kunnen ontstaan, waarbij de bereikbaar heid van de winkelcentra De Ha mershof en de Biezenkamp opti maal is. Volgens de ambtelijke no titie zouden in beide oplossingen de verkeersdruk op de Hamers veldseweg tussen de Burgemees ter van de Postlaan en de Leus- broekerweg niet afnemen. Ook de verkeersdrukte op de Van de Postlaan zou niet minder worden. Dat probleem was al eerder op de avond aan de orde geweest, toe gesproken werd over de mogelijk heden om het oversteken op de Van de Postlaan veiliger te maken. De Jongh stelde voor om alle al ternatieven opnieuw aan de orde te brengen in een zogenaamde in spraakronde waarbij alle belang hebbenden buiten de commissie leden ook nog hun zegje kunnen doen. De commissieleden zelf lie ten weten er wat hun betreft in ie der geval geen sprake kan zijn van de aanleg van een paralelweg 150 meter ten oosten van de Hamers veldsweg. Gert de Weerdt stelde zelfs voor om alles maar bij het oude te laten, waarbij de emge ver anderingen zouden kunnen zijn de aansluiting op de A 28, die volgend jaar klaar is en de oplossing van de ergste knelpunten. Die vielen vol gens hem echter wel mee. „Op verkeersgebied gebeurt er niet zo veel in Leusden," vond hij. redactie) (van de fUSDEN Versmalling van het rechte gedeelte van de gemeester van de Postlaan en het verbreding van de mid- geleiders op het gedeelte tussen de Hamersveldseweg en «nhouten-zuid. Dat is de oplossing, waarvoor het college jt om de oversteekbaarheid van de Burgemeester van de liaan te verbeteren. Dat is volgens haar de snelste manier de bewoners van de wijk Claverenblad-Wildenburg tege- st te komen, die zich sterk hadden gemaakt voor aanpassin- op de weg die hun wijk scheidt van Groenhouten. Voor voorzieningen als scholen en winkels zijn zij afhankelijk van Groenhouten. Daarvoor moeten zij de Burgemeester van de Postlaan veel oversteken en dat levert vooral voor de kinderen een onveilige situatie op. In januari van dit jaar was besloten om aan deze situatie iets te doen door het plaatsen van een verkeerslicht bij de Tijmensepoort. Na het officiële gedeelte van de vergadering van de commissie Verkeer in juli werd het alternatief gepresenteerd, waarover diezelfde commissie Ver keer zich maandagavond over boog. (GPV/SGP) wees erop dat het pro bleem indirect ook aan de orde zou komen bij de bespreking van het verkeersplan later op de avond. Bij dat plan worden de verkeersstro men in Leusden geanalyseerd en worden er oplossmgen voorge steld om de grootste knelpunten in die verkeerstromen op te lossen. „We moeten voorkomen dat we nu voor een oplossmg kiezen, die we straks weer moeten herzien, omdat we bij het verkeersplan tot een an dere conclusie komen," zei hij. Wethouder Joost de Jongh was hier niet zo bang voor. „Welke op lossmg er ook in het kader van het verkeersplan gekozen wordt, de Burgemeester van de Postlaan blijft een drukke weg. We kunnen de bewoners niet laten wachten tot het verkeersplan is behandeld," was zijn pleidooi voor een snelle beslis sing over het voorstel. LEUSDEN - In de Blijhof, Lisiduna- laan 2, wordt op zaterdag 25 no vember de tekenfilm Dumbo ge draaid. Deze film van Walt Disney is in het Nederlands nagesynchro niseerd en is geschikt voor alle leeftijden. Er zijn twee voorstellin gen om 10.30 uur en om 13.30 uur. De toegangsprijs is voor leden 2,-- en voor niet-leden 3,~. In lichtingen: 619931 of 944951. LEUSDEN - Het schoonspuiten van het brugdek en het plaatsen van borden zijn de voorlopige maatregelen, die genomen zijn bij de fietsbruggetjes op de Lockhorsterweg, nadat vorige week een jeugdige bromfietser op één van de bruggen onderuit ging. De valpartij zou veroorzaakt kunnen zijn van wege de gladheid. Dat kan met de winter voor de deur alleen nog maar erger worden. Vandaar dat er besloten is tot deze maatregelen. Volgens gemeentevoorhchter Hans Hermans wordt overwogen om de bruggen te voorzien van hetzelfde wegtapijt, dat vorige week op de trappen en loopbruggen van winkelcentrum De Hamershof is aangelegd. Toch bhjft de Lockhorsterweg gevaarhjk, omdat het fietspad erg smal is en de schoheren die over deze weg fietsen vaaik met z'n drieén of meer over het fietspad rijden. Volgens Hermans is het niet uitgesloten; dat wanneer de aansluiting op de A 28 klaar is en er nunder auto's over de Lockhorsterweg rijden, de fietsers meer ruimte knjgen. De raten hangen honzontaal met de openingen naar bene den en zijn door 'trekstangen' met de bovenliggende raat verbonden. De larven hangen met de kop omlaag en wor den zo gevoed en verzorgd. Met borstelharen houden de larven zich vast. De volwassen larve spint zijn cel dicht met een bol kapje en verpopt zich in de cel. Bij het uitkomen wordt het kapje stukgebeten. Door de populatie met de uit komende werksters aan te vullen neemt het aantal vol wassen wespen toe en be reikt in de zomer een hoogte punt van vaak meer dan 5000 individuen. De cellen wor den, over het algemeen, meer dan een keer gebruikt waar door de hoge produktie mo gelijk is. De larven worden gevoed met eiwitten m de vorm van insekten. voornamelijk vlie gen. maar ook rupsen, bijen, libellen en andere vliegende insekten Wanneer de prooi wordt gevangen, doodt de wesp deze door in de nek te bijten. De angel wordt alleen voor de verdediging gebuikt. Tijdens de vlucht naar de ko lonie wordt de prooi van de overbodige delen als poten, vleugels en kop ontdaan. De volwassen insekten voeden zichzelf met koolhydraten, als nektar, honingdauw en sap pen uit planten en vruchten. Dit wordt in de krop van de wesp opgeslagen en bij te rugkeer in de kolome onder de volwassen insekten ver deeld. Wanneer het hoogzomer is geworden en het volk op volle sterkte is gekomen, wor den de cellen uitgebouwd. In deze vergrootte cellen ont wikkelen zich de darren en de koninginnen. Als het vol wassen stadium is bereikt vliegen ze uit De paring vindt in de lucht plaats waarna de darren sterven. De bevruchte koninginnen zoeken een schuilplaats waarin ze tot het volgend voorjaar verblijven. Als op deze manier het voort bestaan van de soort is gega randeerd is daarmee ook de taak van de werksters vol bracht. Ze verlaten het nest en trekken zich van de larven, die zich nog in de cellen van de raten bevinden, mets meer aan en laten ze eenvoudig verhongeren. Het is dan: elk voor zich Ze trekken de wijde wereld in om zich tegoed te doen aan allerlei zoetigheid en het is dan ook deze pe riode waann ze het ons min of meer lastig maken. Laten we ze echter met rust dan heb ben we niets van ze te vrezen. Een wesp gebruikt de angel alleen om zich te verdedigen. De angel heeft geen weerha ken. blijft dus niet in de wond achter, zoals bij de honing bijen. De steek doet hevige pijn door het inbrengen van stoffen als histamine en sero tonine. Sommige mensen zijn allergisch voor deze stoffen. De beste remedie na een steek is, zo mogelijk, het gif met de mond uit te zuigen waarna de pijn kan worden verzacht met de bekende huismiddeltjes. Een minder bekend pijnstillend middel, maar wel het meest effec tieve, is de steek in te wnjven met het gekneusde blad van de Weegbree. Deze muitenj duurt maar en kele weken. Na korte of lan gere tijd, afhankelijk van de weersomstandigheden, heb ben ze allen het loodje ge legd, behalve de jonge konin ginnen die, in hun schuil plaats, geduldig hun tijd af wachten om een nieuw rijk te stichten We hoeven dus niet in paniek te raken bij het vinden van een wespennest in'onze om geving, maar hebben juist de kans om het leven van dit inte ressante diertje van dichterbij te volgen. G. van L. disco-avond. Er zal Top 40 muziek gedraaid worden, maar er kunnen ook verzoeknummers gevraagd worden. De avond is in de jeugd soos 'Picasso' en duurt van 20.00 uur tot 23.30 uur. De toegang is 1,--. Inlichtingen bij P. Talapessy, telefoon: 946361. if punt van de Burgemeester van de Postlaan hadden verkeershchten moeten komen. Het college stelt voor plaats daarvan de Burgemeester van de Postlaan tussen de Hamersveldseweg en Groenhouten-zuid te mallen. LEUSDEN - Het Jeugdhonk, Ha mersveldseweg 100, organiseert voor zaterdag 25 november een De meeste commissieleden voelden wel wat voor dit alterna tief, maar er was wel twijfel of het hier bij zou blijven. In het voorstel van het college werd al gerept over de mogelijkheid dat de bewoners van Claverenblad-Wildenburg in een later stadium alsnog om ver keerslichten zouden vragen, als zou blijken dat de versmallingen m de weg niet tot het vereiste resul taat zou leiden. Harm Offereins (van de redactie) 1FSDEN - „Het zijn prachtige ipels, maar je hoeft geen des- dige te zijn om te zien dan ze functioneren. Het zijn bob- in de weg, maar geen ver- rremmende drempels," zei Voortman (WD) maandag- id in de commissie Verkeer, ras het eens met de bewoners Groenhouten, die vanaf de ieke tribune hun ergenis len laten blijken over de bels' in de weg, die voor ver- IS< sdrempels moesten door- Het probleem was ont- a, na de herbestrating van de n Ook de drempels waren onder handen genomen, met sevolg dat er weinig van was ipfgebeleven. Bobbels of rib- waren de kwalificaties. Gert Weerdt (PvdA) deed er nog ichepje bovenop. „In de We- moet je de drempels be- men, terwijl hier nauwelijks 51® ke is van drempels." olgens wethouder Joost de 'ba [h waren de snelheidsbeper- 3n V le voorzieningen aangelegd in ieg met de Groenstichting. „Ze tolgens de landelijke normen recies volgens het bestek ge- kt," legde hij uit. „Ze zijn vooral ^Jaeld voor rechte wegen, maar bij bochten hebben ze onvoldoen de remmende werking." De oude drempels waren veran derd, omdat ze weliswaar een lasti ge hindernis vormden voor het au toverkeer, maar vooral ook voor fietsers een obstakel waren. Na on derzoek bleek dat een dnetal drempels uiteindelijk niet goed zijn. Twee daarvan liggen volgens het collegevoorstel, waarover de commissie zich boog, in een scher pe bocht en hoefden daarom geen aanpassing. Een daarvan ligt bij het plein Aragon, de andere bij Bohe- men. De drempel ten zuiden van het plem Dordogne zou verbeterd kunnen worden door het aanbren gen van een extra kolk. Verder zou de splitsing Essex/Dolomieten- dreef volgens het college ver hoogd moeten worden. De verbe teringen zullen de gemeente 4500,-- gaan kosten. Harm Offereins (GPV/SGP) vroeg zich af of dat bedrag wel voldoende zou zijn, omdat hij uit opmerkingen vanaf de publieke tribune begreep dat het om meer punten ging. Voortman stelde daarom voor om alle drempels in de wijk nog eens te onderzoeken. Leusden '85 -raadslid Joop Kool vroeg daarop om een nieuwe bere kening van de kosten. Een van de drempels bij de Eurowoningen, die volgens de bewoners veel te laag zouden zijn.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5