Hij is er weer! nterklaas in rijtuig door Achterveld VIE TEKENT HET NIEUWE HUIS VAN SINTERKLAAS?? KPO sluit jaar van jubileums af ■e—stier krant rote drukte bij Sinterklaas intocht NTRALE KABELKRANTREDACTIE )STBUS 67 \Mil T 70 AB BARNEVELD Sint Nicolaas 1989 USDEN Sinterklaas is weer in het land en in het bijzonder gosden. Maar weinig Leusdenaren zullen daar afgelopen rdag niets van gemerkt hebben. Vanaf een uur stroomden 't rol ouders en kinderen, vooral kinderen. Om half twee p Sinterklaas. Hij werd ontvangen door de burgemeester, ijl de wethouders de Jongh, met echtegenote en Vroon heiden op de achtergrond toekeken. Na enig heen en weer raat en vooral veel zingen vertrok de goede Sint richting elcentrum de Biezenkamp. Ook daar veel kinderen die relijks een plekje konden vinden binnen de dranghekken, [rklaas beantwoordde bereidwillig alle vragen. Daarna de hij zich een weg langs vele uitgestoken handjes naar iritte schimmel. Hij sloot zijn bezoek af met een visite aan aderen in 't Hamersveld. Marianne de Valck Ieder jaar blijkt het moeilijk een vlekkeloos verlopen intocht te or ganiseren. Sinterklaas blijkt m geen enkel schema te vangen. Zijn het met de dranghekken die ver keerd staan, dan is het wel het mu ziekkorps. de auto met pepernoten of de ouders. Ook dit jaar was het een gezellige, maar rommelige ont vangst. Door het zonnetje zat de stemming er goed m. Voor de aan komst van Sinterklaas werden de toegestroomde kinderen uitgeno digd voor de hekken te komen zit ten. Grote mensen mochten daar alleen komen, mits ze op de krueen gingen. Zodra de televisie-uitzen ding waarin de aankomst in Gori- chem te zien was, was afgelopen stonden de ouders rijen dik achter de dranghekken. Vaak met kinde ren op de nek. Voor de dranghek ken leek met een beetje inschuiven nog plaats te zijn, maar volgend jaar moeten ze misschien nog wat verder naar achteren. De presen tatie verliep met vlekkeloos. De burgemeester werd misschien een beetje te snel vergeten. Het bleek niet verstandig om de kinderen mee \e laten stampen met de mu ziek, want het paard schrok ervan. En de waarschuwing om bij de achterkant van het paard vandaan te blijven bleek een uitnodiging om bij de voorkant van het paard te gaan staan. Het muziekkorps stond zonder meer verkeerd. Opgesteld voor het bordes ontnamen ze aan een kwart van de toeschouwers het uit zicht op Sinterklaas. Verder speel den ze te weinig Sinterklaas liedjes. De uitslag van een onlangs gepu bliceerd onderzoek over de zang- kwaliteiten van de Nederlandse schooljeugd werd bevestigd. Het aantal Sinterklaas liedjes bleek veel beperkter dan verwacht. Met als gevolg een onverwachte solo. Het uitgangspunt om vooral de kinderen zoveel mogelijk bij de ontvangst te betrekken, bleek als gevolg te hebben dat Sinterklaas m de verdrukking kwam zodra hij handen wilde schudden. Gelukkig blijkt de goede man steeds bijde- hander te worden, zodat hij zijn Pieten kon terug roepen voor een herformatie. Omringd door Pieten stapte hij, volgens velen veel te vroeg, op zijn schimmel om richting Biezenkamp te rijden. De politieverordening stond met toe dat de Pieten onderweg naar de Biezenkamp mochten strooien. De rijtour van Sinterklaas blijft een zwak onderdeel in Leusden. Wan neer Sinterklaas uit 't Hamersveld vertrekt staat er nauwelijks publiek langs de weg en op zijn tocht naar de Biezenkamp wordt hij vooral gevolgd door schooljeugd op jacht naar zakjes snoepgoed. De Pieten hadden strikte orders om de pepernoten vooral en in de eerste plaats aan kleme kmderen te geven of aan kinderen die be scheiden een bijdrage afwachten. Terwijl Sinterklaas zijn aandacht gaf aan de kleintjes probeerden de Pieten de oudere jeugd 'weg te trekken' door elders te strooien. Sinterklaas werd dit jaar vergezeld door behoorlijk jonge meisjes-pie ten. Ze waren nauwelijks opgewas sen tegen de opgeschoten school jeugd, die als ze de kans zagen, zichzelf bedienden uit de zakken. Voor het volgend jaar zou het raad zaam zijn als alle Pieten een aantal judolessen zouden nemen, eventu eel met krachttraining. DE BIEZENKAMP Het 'voorprogramma' in de Biezen kamp hep grotendeels de mist in door het ontbreken van een ge luidsinstallatie. Dankzij de hulp van veel ouders die uit volle borst de gevraagde Sinterklaasliederen brulden was de stemming toch vol verwachting. Al was het maar naar de microfoon die net voor Sin terklaas arriveerde. Zoals ieder jaar is de ontvangst in de Biezen kamp bescheiden, maar juist daar door bijna intiem. De dranghekken stonden dit jaar wel heel dicht rond het podium en de muziek was wel heel gauw vertrokken. Namens de winkeliersvereniging verwelkom de Fred Timmer Sinterklaas. De 'toneel-pieten' voerden dezelfde act op als m de Hamershof. In te genstelling tot vorig jaar geen to neelstukje maar een discussie over meisjes en jongens. Dat sprak aan. Zeker een zoon kwam na de ont vangst van Sinterklaas terug op zijn stelling dat meisjes slap zijn. Nu Sinterklaas het had gezegd moest hij wel geloven dat meisjes 'min stens' zo goed zijn als jongens. Na de happening op de Biezen kamp vertrok Sinterklaas naar 't Hamersveld. In de catacomben van dit verzorgingstehuis konden hij en zijn Pieten even bijkomen. De ou deren zaten boven aan de thee. Sinterklaas werd verzocht even te wachten, omdat zijn onverwachte binnenkomst te veel gemorste thee zou kunnen betekenen. De ont vangst was zoals te verwachten was bijzonder hartelijk. Wat direkt opviel was het grote aantal Sin terklaasliedjes. 't Hamersveld zou zich een taak kunnen aanmeten ten opzichte van de Leusderise jeugd. T OENSDAG 22 NOVEMBER 1989 machting klopten de Leusdense kinderharten. Ook het grote boek was weer ter beschikking van de goedheihgman. Enkele Pieten hielden het paard van Sinterklaas gezelschap, voordat hij naar De Biezenkamp vertrok. anderen vanaf 4 jaar kunnen meedoen. Teken met viltstift op een liggend vel papier (24x17 cm.) het ehuis van de Sint en zijn Pieten. Stuur je tekening met op de achterkantje naam, adres, plaats en leeftijd, 29 november op naar de: •akers van de mooiste tekeningen worden geplaatst op de kabelkrant. Bovendien ontvangen zij een attentie. Winaars krijgen persoonlijk bericht. kleinsten was er snoep. Vol spanning wachten de kinderen op de toespraak van Sinterklaas. Ook dit jaar nam de Sint weer veel Zwarte Pieten mee naar Achterveld. rERVELD - Een groot aantal kinderen met ouders en an- lelangstellenden had zich zaterdagmiddag verzameld bij Sint Joseph. Vol spanning werd de aankomst van Sint llaas afgewacht. Eindelijk verscheen de Sint, gezeten in jtuig, vergezeld van een groot aantal Pieten en voorafge- door de muziekvereniging DWS. Op het bordes van Sint 1 werd de Sint verwelkomd door Henri Schouten namens titerveldse winkeliersvereniging en de gehele bevolking. „We vinden het heel fijn dat u na de intocht in Gorinchem zo vlug hier bent en ons dorp als eerste komt bezoeken," begon Schouten zijn toespraak. ,,Het is ook nu weer gelukt om u en uw Pieten te laten komen. Door de stijging van de kosten moesten we dit jaar weer subsidie bij de gemeente vragen. We hopen dat u tijdens uw verblijf in Achterveld hier een mooie tijd zal hebben. U gaat nu een rondnt door het dorp maken en dan zult u zien dat er weer veel veranderd is in Achterveld. Ook de Pieten die hier in het dorp heel actief zullen zijn een verblijf hier toegewenst." De Sint dankte voor het welkom. ,,Toen ik in Gorinchem arri veerde, dacht ik dat de Achter- veldse kinderen daar ook aanwe zig waren. Doch nu zie ik dat dit niet zo is, gezien het grote aantal dat hier aanwezig is. Ik vind het begrijpelijk dat er nu ook subsidie moest worden aangevraagd An dere vieremgingen in het dorp krij gen ook subsidie. Een ding vind ik wel jammer. De subsidiegever la£t nooit van te voren weten wat men krijgt. Dat zal mogelijk ver anderen. Ik ben blij dat de mu ziekvereniging ook nu weer van de partij is. Achterveld mag trots zijn op dit korps. Ik wil ze van hier nog van harte feliciteren met het behalen van de eerste prijs op het muziekconcours en de promotie naar de klasse uitmuntendheid," besloot de Sint zijn toespraak. Ook bracht de Sint het werk van de stichting van 'De Vnenden van Sint Joseph' de aanwezigen nog even onder de aandacht. Het is in het belang van de ouderen, zei hij, en hij hoopte dat de dorpsbewo ners dit werk zouden steunen. Tot slot werden onder begeleiding van de muziekvereniging de Sint door de aanwezige kinderen nog enkele Sint-Nicolaasliedjes toege zongen. Na dit gedeelte stapte de Sint weer in het rijtuig en werd onder begeleiding van DWS een rondrit door het dorp gemaakt. Hierbij lie ten de Pieten zich niet onbetuigd en deelden heel wat pepemoten aan de kinderen uit. Na de rondrit ging de Sint met zijn gevolg De Moespot binnen waar hij zich nog geruime tijd met de kinderen be zig hield. Heel wat tekeningen en andere kleine geschenken mocht hij in ontvangst nemen. (advertentie) Haas wil een nieuw huis bouwen voor alle Pieten. Zoals je weet, helpen honderden Pieten Sinterklaas jaar met het rondbrengen van alle pakjes. Al die Pieten wonen bij Sinterklaas in huis. Nu is het huis van klaas te klein geworden. Maar hij wil geen gewoon huis voor al die Pieten. Kunnen jullie een huis voor de a zijn Pieten bedenken? LEUSDEN - De KPO sloot het feestjaar 1989 af met een bijeen komst in De Kom, waarbij werd teruggeblikt op de twee jubi leums, die de organsatie dit jaar mocht vieren. De Leusdense af deling bestond 30 jaar en de lan delijke organsatie werd 60 jaar geleden opgericht. In februari werd al het 30-jarig bestaan van de afdeling Leusden gevierd. Kortgeleden kwamen 2200 vrou wen uit heel Nederland bijeen in de IJselhal in Zwolle om het 66-ja- rig bestaan van de landelijke or ganisatie te vieren. De spreeksters van de bijeen komst m De Kom maakten van de gelegenheid gebruik om de leden van de Leusdense afdeling aan te sporen positief te reageren als zij gevraagd zouden worden voor een bestuursfunctie. ,Je wordt er door verrijkt en je knjgt te maken met veel andere mensen en maatschap pelijke stromingen," was het de vies. Er was die avond ook een verloting, waarvan de opbrengst gestort zal worden in het kader fonds van de KPO, dat bedoeld is om leden op te leiden voor be stuursfuncties. Alle leden van de Leusdense afdeling van de KPO bij elkaar in de Sint Jozefkerk. De organsiatie bestaat in Leusden 30 jaar. Oud-voorzitter Truus Kooyman tijdens haar toespraak m De Kom. Zij deed samen met de dne andere spreeksters een oproep aan de leden om een bestuursfunctie ruet uit de weg te gaan.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7