'rins Douwe leidt jeusdens carnaval aatste kans voor ironken Leusdenaar Grote onderhoudsbeurt basisschool De Holm Opgeruimde interpretatie van Beethoven Drankmisbruik leidde tot criminaliteit Ieaujolais'89: wijn van klasse Opnieuw Johan de Flines Sporthal De Meent gaat zuinig stoken in Roos eerste prins D'ouwe Klomp Kleedkamerdieven Inbraak Patrick Hopper maakt geconcentreerde indruk Spring- wedstrijden Lisiduriahof zoekt vrijwilligers ek lENSDAG 22 NOVEMBER 1989 EUSDEN - De nieuwe carnasvalsvereniging d'Ouwe Klomp et seizoen daverend begonnen. In een overvolle Hakhorst rd vrijdagavond de nieuwe Prins binnengehaald, die de inpers de komende maanden gaat leiden. De Leusdense bs, in het dagelijkse leven bekend als Jan Roos, heeft zich de passelijke naam van Prins Douwe de eerste toegeëigend. I zondag boekte d'Ouwe Klomp een succes tijdens de jaar- se intrede. De Show- en dansgroep Leusden, die onder ling van Joop Mater staat, behaalde tijdens de Intrada een ede en een ^vijfde plaats. d'Ouwe Klomp moest op het al lerlaatste moment uitwijken naar het pannekoekenrestaurant De Hakhorst, dat vrijdag eigenlijk net iets te klein was om alle belang stellenden letterlijk en figuurlijk te herbergen. Tot de gasten behoor den onder meer een delegatie van de Europese Narren onder leiding van oud-Leusdenaar Bert Steman en een delegatie van De Puupe- koppen uit Achterveld. Het wach ten was natuurlijk op elf uur elf, het tijdstip waarop de nieuwe prins zich zou presenteren. Buiten, voor De Hakhorst, stond een grote cac tus opgesteld, waar om heen de Raad van Elf als Mexicaanse grin go's rond het kampvuur zat. Een voorproefje van een groot Zuida- menkaans feest, dat de. Carnaval- Iers op zaterdag 20 januari m het nieuwe jaar willen houden. Nadat de raad zich voorgesteld had, werd de meuwe prins onthuld. Het bleek Prins d'Ouwe te zijn, die in zijn pro clamatie nog even uitvoerig inging op de slapende Gouden Klomp en de ontwakende Ouwe Klomp. „Wie het gouwe niet eert, is het ouwe niet weerd, zo gaf hij onder meer zijn gehoor mee. En verder verorden de hij dat er dit seizoen wel belas ting op de muziek betaald moet worden. De prins benoemde Bert van Ree als zijn eerste en Rob van der Werve als zijn tweede adju dant. Daarna waren er onder meer onderscheidingen voor de oud Prms van de „slapende" Gouden Klomp, Henk Pasman, en voor de senaat van deze vereniging, omdat zij zich gedurende een reeks van jaren ingezet hebben voor het car- navalsgebeuren in Leusden. De Europese narren hadden on derscheidingen voor de prins en zijn eerste adjudant bij zich en voor Georg Dietrich, die als Leersum- mer zich al vele jaren inzet voor het carnaval in Leusden. Prms Douwe de eerste en Prins Duo van de Achterveldse Puupenkoppen wis selden daarna onderscheidingen IENSWOUDE/LEUSDEN - Een lange man uit Renswoude die bloedproef had geweigerd is dag veroordeeld tot duizend Iden boete, twee weken voor- ardelijke celstraf en negen anden rijontzegging. Het vonnis de Utrechtse politierechter s conform de eis van de officier justitie, met uitzondering van geldstraf: mr. O. Brouwer had tienhonderd gulden opgelegd ng !en zien. bijna twintig keer tevergeefs blazen op het ademanalyseappa raat had de verdachte het welletjes gevonden, naar hij de rechter mevr. mr. R. Mertens te kennen gaf. Hij had geweigerd om aan een bloedproef mee te werken omdat hij dan nog langer op het politiebu reau zou moeten blijven. De man maakte zich bovendien zorgen om zijn wagen die na zijn aanhouding onbeheerd was achtergebleven in Leusden, de plaats waar de man in februari door agenten tot stoppen was gedwongen. Hij had in de loop van de dag vier of vijf flessen bier gedronken, aldus zijn verklaring ter zitting. De officier had niet de indruk dat de verdachte werkelijk geïnteres seerd was in de veiligheid op de weg. Hij meende dat de verdachte behoorlijk gedronken had. Hij her innerde er aan dat de man m het verleden betrokken was geweest bij een verkeersongeval waarbij, aldus de officier, „iemand bijna dood was gereden". De verdachte werd daar destijds voor veroor deeld. USDEN - De beaujolais van dit jaar krijgt een feeststnk. Wat elk jaar weer met verwachtingsvolle superlatie- n wordt aangekondigd maar dan later als teleurstellend wordt ervaren blijkt deze keer een aangename innismaking: de wijn van de goede kastelen blijkt zijn prijs ten volle waard. at die kennismaking betreft zij dank verschuldigd aan het wijnhuis Gall en Gall en het echtpaar Van ïanen van café De Swaitesteegh. In het laatste geval was sprake van een gezellig, sfeervol samenzijn met iditiegetrouw als omlijsting van de nieuwe wijn een fraaie, uitgebreide kaastafel. Gall en Gall zorgde in de eest letterlijke zin des woords voor een persoonlijke presentatie. De 'eerste' fles werd door filiaalhouder any van Schaik, uitgedost in wijnrode outfit met alpinopet en taste de vm, per bakfiets aangevoerd en rvolgens aangeboden aan burgemeester Panis, die aan de gebeurtenis een officieel üntje verleende door "h te tooien met ambtsketen Verrassend bij deze presentatie was de aanwezigheid van de 76-jarige Frans all en diens 68-jarige zuster, kinderen van een van de twee Amsterdamse broers, die in 1884 het wijnhuis Jnchtten met filialen in de Ferdinand Bolstraat en aan de Ceintuurbaan. yerigens was Leusden geen onbekend terrein voor de heer Frans Gall; hij heeft namelijk in de eerste jaren de Eurowoningen op Calabrië gewoond. Wat de beaujolais betreft, als gezegd voldoet de wijn deze keer *1 aan de hooggespannen verwachtingen: vol en fruitig, aldus herinneringen oproepend aan een lange, ^aie zomer. Met andere woorden: Beaujolais Prima. uit, waarna het feest, bij een gezel lig stukje muziek van Energie, goed losbarstte. Vele uurtjes later kon een tevreden Raad de pnns naar huis brengen, de start van de nieuwe d'Ouwe Klomp was glan zend geweest. INTRADA De prins, vergezeld van zijn eer ste adjudant en oud-prins Henk Pasman van de Gouden Klomp, wa ren zaterdag al weer op pad. Zij gingen naar Beek bij Nijmegen toe, waar de Federatie Midden-Neder land de jaarlijkse Intrada, een grote wedstrijd voor dansmariekes, hield. De Show- en dansgroep Leusden van Joop Mater gaf daar namens d'Ouwe Klomp acte de presence. Met een gemiddelde score van 7,4 behaalde de groep een verdienstelijke vijfde plaats bij een zeer sterk bezet veld, dat bij de gardedans m actie kwam. De dans, ingestudeerd onder leiding van Angelique van den Hurk, werd uit gevoerd door Miranda van den Be- dum, Manska Veenendaal, Yvonne Veenendaal, José Zandbrink, Mi reille van Nunen en Patricia Weer- destein. Dit zestal trad ook aan voor de showdans, nu samen met Angeli que van den Hurk, wachten, voor dat men aan de beurt kwam. De showdans, onder leiding van Jac ques Mens ink ingestudeerd, werd perfect uitgevoerd, zo goed zelfs, dat de groep die tot dat moment aan de leiding stond, niet durfde te kijken naar de jurywaardering. Die bleek met 259 heel hoog te zin, maar net niet hoog genoeg (het scheelde maar tien punten) om de eerste plaats te pakken. Maar met een kleine twintig deelnemers was deze tweede plaats toch wel zo eervol, dat de Leusdense groep een uitnodiging kreeg voor de kwalificatiewedstrijden om het Eu ropese kampioenschap. In de komende carnavalsmaan den zal de show- en dansgroep .ongetwijfeld nog enkele malen in Leusden te zien zijn. LEUSDEN - Kleedkamers van Leusdense sportaccomodaties zijn de afgelopen dagen het werkterrein geweest van een of meer dieven. Zowel in sporthal De Meent als in de squash- en tennis hal De Inslag werden maandag en dinsdag geld en pa pieren gestolen. Maandag miste een inwoner uit Amersfoort na een bezoek aan De Meent een bruine leren jas, waar van de waarde onbekend is. De diefstal werd gepleegd tussen 21.00 uur en 22.30 uur. Dezelfde avond moest een inwo ner uit Leusden aangifte doen van diefstal van zijn horloge. Ook deze werd ilit de kleedkamer van De Meent gestolen. Een dag later merkte een inwo ner uit Naarden dat hij kleingeld, een paspoort, zijn rijbewijs, zijn credit card en zijn giromaatpas kwijt was. De diefstal gebeurde, toen hij stond te douchen. Hij had gesport in De Inslag. LEUSDEN - Onbekenden maakten van de afwezigheid van de bewo ners gebruik om een woning aan de Prins Frederiklaan te doorzoe ken. De inbrekers kwamen binnen, door een ruyit aan de achterkant van de woning in te slaan. De buit bestond uit video-apparatuur, voor enkele duizenden guldens aan gouden en zilveren sieraden en een portemonnee met kleingeld en een giropasje. LEUSDEN - Het herstel van basisschool De Holm is na de herfstvakantie met voortvarendheid ter hand genomen. Voor het zomerreces voteerde de raad een bedrag van f 350.000,-, waarmee het gebouw van De Holm verbeterd moest worden. Hoewel de feitehjke verantwoordelijkheid voor die klus met bij de gemeente berustte, voelden de raadsleden zich in meerderheid toch verantwoordelijk. Het gebouw vertoonde al vnj snel na de bouw ernstige gebreken. Op dit moment wordt er hard gewerkt aan het waterdicht maken van de wanden. Met name de zuid- en westgevel, die vanwege hun oriëntatie op de windrichting te lang nat bleven, zijn voorzien van extra voorzetwan den. Voor de rest is het houten gebouw afgekrabt en opnieuw behandeld. Ook de kozijnen, die met goed pasten, werden vermeuwd. Volgens Hans van Dijk, directeur van De Holm, hebben de leerlingen weliswaar emge overlast van de werkzaamheden, maarniet m die mate dat er niet mee te leven zou zijn. „Bovendien is overleg met de werkheden goed mogelijk,aldus Van Dijk. Tja, en als het straks klaar is, zal het gebouw er weer twintig jaar tegen moeten kunnen. En dat is ook wat waard. LEUSDEN - Jongstleden zondagmiddag concerteerde pianist Patrick Hopper in een met zon overgoten cultureel centrum 't Claeverenblad. De keuze van een redelijk groot aantal muziek liefhebbers, om eerst dit koffieconcert bij te wonen en de aan trekkelijke zondagse wandeling op deze mooie herfstdag even uit te stellen, bleek juist. De 21-jarige Engelse pianist maakte een opgeruimde indruk met zijn interpretatie van de sonate in Es van Beethoven. Het bijbehorend pianistisch bravour bleef in dienst staan van een duidelijke frasering. Mede hierdoor wist Hopper ook na de pauze met een aantal werken van Chopin te overtuigen. Door Jim ten Boske De Sonate in Es is de derde van de drie Sonates opus 31, gecompo neerd in 1801 en 1802 Deze So nate staat ook wel bekend als de Kwartel-Sonate, omdat men in de eerste twee zachte inleidende ma ten met dat opvallend motief de kwartelslag meende te herken nen. De dalende septiemen, sex ten en oktaven in snelle zestien den in het Allegro zouden even eens in de richting van een kwar telslag kunnen wijzen. Ook wordt deze Sonate regelmatig als zeer geestig en vrolijk omschreven. De interpretatie van Patrick Hopper benaderde waarschijnlijk meer de intentie van Beethoven: het groot ste deel van het Allegro werd zacht gespeeld, met in de akkoor den een klein crescendo en soms ook een ritardando. Helaas kwam hier dan ook al aan het licht dat de vleugel niet in optimale conditie bleek te zijn. Pianisten zijn vaak af hankelijk van het instrument ter plekke. Zij staan dan voor de keuze hun interpretatie al of met aan te passen. Hopper koos voor het laatste en nam dus genoegen met een min der goed klinkend hoog register bij een fors toucher. Het linker pe daal bleek ook niet geheel geruis loos te funktioneren. Deze onef fenheden droegen er misschien toe bij dat Hopper pas in het Scherzo wat meer in zijn spel kwam. De voorgeschreven fortis simo's werden er inderdaad als trommelslagen uitgeknald. De pia nistische ghssandi, voorbodes van het hoofdthema, kwamen er sprankelend uit, evenals de an dere nuances, die in dit stuk ver borgen zitten. Het feit, dat na dit Scherzo even wat voorbereidende werkzaamhe den voor de koffie werden ge daan, bracht pianist en publiek nog meer m de stemming voor het wat lichtere Menuetto. Hopper maakte gaandeweg een wat meer ontspannen indruk en het voorge schreven grazioso kwam klinkend tot zijn recht In het afsluitende Presto con fuoco weet Hopper met vloeiende overgangen deze stijgende lijn voort te zetten. ONSTERFELIJK Sinds 1986 studeert Patnck Hop per aan het Koninklijk Conservato rium te Den Haag bij de Russische pianist Naum Grubert. Het zou niet onlogisch zijn, dat deze leraar meer affiniteit heeft met Ghopin dan met Beethoven, en dit vervol gens bewust of onbewust over brengt op zijn leerlingen. Hoewel ook Beethoven al af en toe een Polonaise schreef, is het Cho pin die dit genre onsterfelijk maakt. In de twee Polonaises Opus 26 voelde Hopper zich muzi kaal duidelijk meer in zijn element dan in de Sonate van Beethoven. Hij maakte subtiel gebruik van het rechter pedaal om de klank warm te laten versmelten. De geconcen- teerde intensiteit van zijn spel hield het pubhek zeer aandachtig. Als de laatste maten van de tweede Polonaise hebben geklon ken is het dan ook nog muisstil. Dit weerhield de pianist er niet van om van de Nocturne in bes kleine terts het volgende muzikale hoog tepunt van deze recital te maken. Ook in het tot slot gespeelde Scherzo nr. 1 in bes kleine terts wist hij dit muzikale niveau nog verder uit te bouwen. Het applaus dat Patnck Hopper na zijn Chopin-vertolkingen in ont-, vangst mocht nemen, was dan ook meer dan verdiqnd De luiken, die wegens het verkeerslawaai waren gesloten, waardoor de ambiance binnen wat minder zonnig over kwam, werden geopend. Som mige tevreden muziekliefhebbers zouden na dit geslaagde concert best wel eens een stevige wan deling gemaakt kunnen hebben LEUSDEN/HOEVELAKEN - Overmatig alcoholgebruik was verantwoordelijk voor de helft van de delicten waarvoor een 20-jarige Leusdenaar donderdag terecht stond, meende de Utrechtse politierechter mevr. mr T. Rothuizen. Zij veroordeel de de man wegens openlijke geweldpleging, diefstal, inbraak en vernieling tot drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf en 120 uur onbetaalde dienstverlening. De Leusdenaar meende te kun nen garanderen dat hij definitief het criminele pad had verlaten. Niet alleen dronk hij niet meer zo veel als destijds, maar bovendien volgde hij met succes een school opleiding. Doordat hij van de straat af was zag hij de toekomst vol ver trouwen tegemoet. „Ik zeg dat het gewoon niet meer gebeurt" luidde zijn voorspelling over zijn toekom stig gedrag. Mr H. Donker, de officier van justitie, waagde zich eveneens aan een voorspelling. „Gaat u weer over de schreef dan vindt u een ander Openbaar Ministerie tegen over u." De officier wilde in zijn eis tot uitdrukking brengen dat hij de verdachte nog een laatste kans gunde: vier maanden gevangenis straf, geheel voorwaardelijk. Als bijzondere voorwaarde koppelde hij daar tweehonderd uur onbetaal de dienstverlening aan vast. Uit het scala van strafbare feiten waarvoor de Leusdenaar terecht stond sprong, aldus de openbare aanklager, één delict er duidelijk uit. Op 10 oktober '87 zette de man samen met drie vrienden een snel- kraak bij een elektronicawinkel aan de Westerdorperstraat m Hoe velaken. De winkelruit werd door de verdachte stukgegooid, waarna de daders er ijlings vandoor gin gen met vier CD-spelers. Een de lict dat volgens mr Donker in de regel door „rascnminelen" ge pleegd werd. De benadeelde win kelier kreeg de apparatuur uitein delijk terug. Vijf maanden eerder maakte de man, samen met anderen, 45 polo shirts en twintig broeken buit bij 'n inbraak in een kledingzaak aan de Brouwerij in zijn woonplaats. Ook de meest recente strafbare feiten, de diefstal van een fiets en de ver- meling van een autoportier, had den zich afgespeeld m Leusden. De verdachte beweerde dat hij begin augustus per ongeluk een fiets had meegenomen. Hij meende dat het rijwiel van een vriend was, die voor het gebruik ervan zijn toestemming had verleend, toen de werkelijke eigenaar per auto de achtervolging inzette, schopte de Leusdenaar een deuk in het portier. In Amersfoort was de man betrokken bij twee knokpartijen. Bij de laatste, in de cember vorig jaar voor een café aan het Lieve Vrouwekerkhof, sloeg hij zijn tegenstander met diens eigen ploertendoder. Het wapen was overigens in eerste in stantie tegen de verdachte zelf ge bruikt. De rechter kwalificeerde dit delict als mishandeling, en niet als openlijke geweldpleging, zoals de beschuldiging pnmair luidde. Noch de verdachte, noch het Openbaar Ministerie gaan in hoger beroep tegen de uitspraak. LEUSDEN - Afgelopen zondag - 19 november - werden er bij PC De Treekerruiters onderlinge springwedstnjden gehouden. Er deden zo'n 50 kinderen aan deze wedstrijd mee. Er werd gestart met de beginners, die het bijzon der goed deden. Bijna alle ruiter tjes stuurden hun pony foutloos over de 30 cm hoge hindernissen. De uiteindelijke prijswinnaars wa ren dan ook degenen, die hun pony in de mooiste stijl hadden rondgereden. Ie. Heiko Brits met Fabiola 2e Michel v.d. Bergh met Fleur 3e. Robin Zoon met Fleur 4e. Willem-Kees v.d. Ree met Rossi Ten slotte werden de hindemis sen op 80 a 90 cm hoogte gebracht voor de L-klasse. Met deze hoogte hadden de deelnemers behoorlijk wat moeite. De uiteindelijke prijs winnaars hier waren: 1. Anneloes Aalders-Honey (cat. eigen pony) 1. Natasja de Wit met Javelin (ma negepony) 2. Annelinda Koldewe met Boy (manegepony) Bij de B-ruiters, die al 60 cm hoog moesten springen was de uitslag: le. Mirella Smink met Javelin 2e. Marieke v. Doom met Goldy 3e. Patricia v. Geelen met Roos 4e. Annet Schroder met Boy 5e. Karin Verbeek met Boy 6e. Esther de la Bella met Julia Ro mance 7e. Annemane Hendrikx met Penny LEUSDEN - In 't Claeverenblad is tot eind deze maand een expo sitie te zien van het werk van de overleden Leusdense kunstenaar Johan de Flines. Het gaat om schilderwerk en gedichten. In deze krant stond vorige week een recensie over deze tentoonstel ling. Daarbij hoorde een gedicht, dat jammergenoeg niet bij het ar tikel afgedrukt werd. Wij maken dit verzuim goed. Hieronder vindt u een fragment van een van de gedichten van De Flines. Don derdag 23 november zal er een poëzieavond zijn in 't Claeveren blad, waarbij Sylvia Onabel zal voorlezen uit het werk van De Flines. De gedichten worden af gewisseld met muziek uitge voerd door de fluitiste Cecile Oorthuis en de pianist Anne Bunt. De avond begint om 20.00 uur en de toegangsprijs is 5,--. LEUSDEN - De gemeente Leus den gaat met de huurder van het café in de sportzaal Groenhouten in hernieuwd overleg. Dit over leg dient de kosten voor gas, wa ter en elektriciteit op een zo laag mogelijk niveau te brengen. In de raadscommissie Financieel Beleid en Beheer kwam vorige week donderdag sporthal De Meent ter sprake. De heer Ep Oo- stra (D66) maakte enkele opmer kingen over de energiekosten die in de te betalen huur zijn inbegre pen. De huurovereenkomst, die per 1 januan in gaat, heeft een looptijd van vijf jaar en is een vast bedrag per jaar. Het ging de com missie te ver om een ongelimiteerd energieverbruik in het café-restau rant toe te staan. De restauranthou der die ook beheerder van de sportzaal is en de gemeente dienen dit aspect van de voorgestelde be heer- en huurovereenkomst nog eens nader te bezien. LEUSDEN - Verpleeghuis Lisidu- nahof zoekt vrijwilligers voor de ontspanningsmiddagen en -avon den voor de bewoners. Het gaat om mensen die iets te bieden hebben op het gebied van zang, dans, ca baret, lichte en klassieke muziek, vaneté en andere amusementsvor- men. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Kees Broek man, telefoon 942224.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9