a :y NIEUWE MENSEN AFSCHEID ■eustlen kwt Juni Mei DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 terugblik 10 vervolg van pagina 9 niorenraad. Met volle kracht hiel den de ouderen vast aan die eis, terwijl met name het college van B& W zich in allerlei bochten wrong om niet aan de instelling van een dergelijk adviescollege te hoeven beginnen. De strijd kreeg het ka rakter van een prestigestrijd en be gin juni tekent zich voor het eerst een nederlaag van het college af. De raadsfracties lijken de ouderen te steunen en zich daarmee tegen het college af te zetten. Milieuboer Fokko Tilma haakt in op het milieubeleid van wethouder Corri Verduin en bepleit de komst van een kringloopcentrum in de gemeente. Tilma legde zijn bevin dingen vast in een rapport, "Kringloopbedrijvigheid in Leus den' genaamd en overhandigde begin juni de eerste exemplaren aan de wethouder en een afgevaar digde van het Comité Milieuzorg Leusden, mevrouw Delen. Alarmfase 4 op de KuperssingeL Bewoners constateren vervuiling van het vijverwater en bellen ver ontrust met de gemeente. Die laat sussende geluiden horen en een paar dagen later blijkt het leed in derdaad geleden. De Culturele Raad vormt bron van discussie op politiek niveau. Met name het financiële beleid van de Culturele Raad doet bij een aantal raadsleden de wenkbrau wen fronsen en een definitie besluit wordt uitgesteld tot er een gesprek met de het CRL heeft plaatsgevon den. f» De ongerustheid bij de boeren over de ecologische richtlijn vindt een uitlaatklep in de commissie agrarische zaken. Daar leggen de agrariërs een pakket eisen op tafel, waar de gemeente rekening mee zal moeten houden. vervolg op pagina 11 Frits Ringers de nieuwe jon gerenwerker. Ouwe taaie 1989: De behandeling van de Ouderennota was een taaie klus. Met name het onderdeel Seniorenraad bleek een heikel punt. De ouderen lieten zich niet in een hoek drukken en kregen steun vanuit de raad. De Seniorenraad komt er. A Brandweercommandant Blok ker...,.Wij dienen onze vemat- woordehjkheid te krijgen en te nemen"... patiënten moeten nu maar eens wennen aan een vrou welijke arts," vond zij. De an dere vrouwelijke huisarts, Mirjam de Waard kwam in maart naar Leusden. Het con tact met de patiënten vond zij een van de belangrijkste din gen. Verzorgingstehuis *t Ha- mersvelt kreeg ook te maken met een wisseling van de wacht. In juni kwam er een opvolger voor de heer Kruit hof. De 46-jarige J.W.G. de Bruyn zei dat hij het een goed teken vond, als ouderen zich uiten. „Daarbij past geen kleinerend bestuur, maar een flinke volwaardige dis cussie," was zijn mening. Eén van de zaken waarmee hij dan ook direct al mee te ma ken kreeg, was de oplossing van het conflict tussen de be woners van de serviceflats in Groenhouten en de Stichting Bejaardenzorg Leusden (SBL). De bewoners vonden dat de uitvoering door de SBL van het servicecontract te wensen overliet. Frits Ringers werd in sep tember de nieuwe jongeren werker in Leusden. Hij volg de Roy Robbemond op, die in mei een andere functie kreeg in het gemeentehuis. Er be stond al enige tijd een con flict tussen Robbemond en het bestuur van jongerencen trum De Geut. Dat maakte het goed functioneren van Robbemond moeilijk. Rin gers was overigens voordat hij de taak van Robbemond overnam voorzitter van De Geut. Joke Nijhuis werd in juni de nieuwe hoofdverpleeg kundige van de kruisvereni ging. Haar devies aan het be gin van haar nieuwe loop baan was: „Ik wil in leusden proberen het consultatiebu reau zo laag drempelig mo gelijk te houden." sultatiebureau zo laag moge lijk houden"... Omstreden kavel 1989: De maand mei tooide een deel van 't Ruige Veld met een bloemenzee, waarmee de natuur aangaf zich niet bezig te houden met dorpspolitiek. Was dat wel zo, dan zou op deze plaats, waar de omstreden woontorentjes zouden moeten komen, waar schijnlijk distels en brandnetels voor een passender decor gezorgd hebben. Terwijl wethouder Bram Vroon een nieuw systeem voor de ge meentelijke financiën wereldkun dig maakt, blijken bewoners in de buurt van de Groene Zoom weinig te voelen voor de mogelijke komst van een gemeentewerf in hun buurt. Boze bewoners stellen strijd baar een langdurige procedure in het vooruitzicht, als de gemeente met dit alternatief voor de dag komt. „We zullen bij elk wiel dat langskomt een stevige stok tussen de spaken steken," luidde het strijdbare commentaar. Verrassend was de mededeling in maart dat er in het bedrijventer rein De Horst een hotel zal worden gevestigd. Er zouden inmiddels potentiële bouwers en exploitanten in de startblokken staan. Eind maart wordt bekend dat in Leusden op acht plaatsen bodem verontreiniging is geconstateerd. Een ambtenaar voegt daar ehter geruststellend aan toe dat de scha de, in vergelijking tot andere ge meenten, lijkt mee te vallen. De gemeenteraad trekt het ho ger beroep tegen Van Gooi defini tief in, maar daarmee zijn de pro blemen nog niet de wereld uit. Van Gooi laat per brief weten niet ak koord te gaan met de regeling, die de gemeente bij zijn ontslag voor stelt. Die behelst onder meer een minimale, wettelijk geregelde, uit kering. Van Gooi wil meer.... Begin april houdt de politie twee groepen jongeren aan, waarmee klaarheid wordt gebracht in een grote hoeveelheid diefstallen en vernielingen. Jonge skateboarders geven te kennen een eigen baan te willen en voor die torens te wijzigen. De plannen kwamen bij toeval aan het licht, door alert reagerende omwo nenden. Associaties met een nabij verleden, maakte onmiddellijk traumatische reacties los. Burge meester Panis slaagde er ternau wernood in de eerste onheilsgol- ven te keren. April is ook de maand van lan delijke acties in de verpleging. Leusden reageert lauw en laat, maar op het laatste moment laat het personeel van de Leusdense in stellingen weten een actieweek op touw te zetten: „We kiezen voor publiekvriendelijke acties," laten woordvoerders weten. De Barneveldse politie waant zich in het weekeinde even hoofd rolspeler in Miami Vice toen de achtervolging moest worden inge zet op een verdachte, die bij nader inzien 13 jaar oud bleek te zijn. De knul werd verdacht van het plegen hebben daarbij het oog laten vallen op het in onbruik geraakte terrein, waar ooit de fietscrossers hun thuisbasis hadden. De tennisvereniging Leusden en de squashvereniging RSGL pre senteren grootschalige plannen voor een overdekte acccommoda- tie op het terrein van de tennisver eniging op het Valleipark. De ten nisvereniging wilde overdekte ba nen, de squashclub kwam na een conflict met de tennishalexploitant op straat te staan, dus sloegen bei de clubs de handen ineen en kwa men met ambitieuze plannen. In april komt het college voor het eerst echt in de problemen, als wethouder De Jongh van ruimtelij ke ordening zijn boekje te buiten blijkt te zijn gegaan. De bouw van woontorentjes in 't Ruige Veld is het lijdend voorwerp. De Jongh blijkt, eigenmachtig, de WSL toestem ming te hebben gegeven plannen Openbaar vervoer 1989: Ondanks alle grootsteedse allures, die Leusden zich graag aanmeet, bleek het vervoersaanbod in delen van Leusden voor de VAD aanleiding om busroutes af te srujden. Bewo ners van de getroffen wijken namen dat niet en kwamen in actie. de met leerlingen op de weg. In verzorgingstehuis 't Hamers- veld vervaagt half mei de herinne ring aan directeur Kruythof, als de opvolger wordt gepresenteerd. J.W.G. de Bruyn heet de nieuwe man. De gemeente presenteert de re sultaten van de proef met het inza melen van klein chemisch afval. De Leusdenaar bracht in totaal ruim 3000 kilo naar de Chemokar, een resultaat waar met enige tevreden heid naar wordt gekeken. Op zondag 14 mei overlijdt op 81-jarige leeftijd Cathnen Achter berg-Van Baak, de weduwe van de dichter Gerrit Achterberg. Me vrouw Achterberg leefde terugge trokken in een woning aan het Mo lenhoekje in Den Treek. Het echtpaar Nel en Ben van Pla teringen viert een jubileum. Het echtpaar is 12,5 jaar in dienst bij Soccle, de beherende instantie van een aantal openbare gebouwen in de gemeente. „Ik heb menig boer derij hier in de omgeving van een meuw laagje verf voorzien," laat Ben van Plateringen via de krant weten. De gevolgen van het nieuwe be leid op het gebied van het jeugd- en jongerenwerk m Leusden, dat via de nota 'Werk in uitvoering' werd aangezwengeld, beginnen emd mei merkbaar te worden. Roy Robbemond, de jongerenwerker m de gemeente, wordt intern overge plaatst. Tienerwerkster Saskia Sza- rafinsky, nog niet zo lang in dienst, vindt een andere baan en verdwijnt ook van het Leusdense toneel. Een heus Leusdens monument, de historische duiventil bij het Zwa- nenwater, is met de inspanningen van de Historische Kring totaal ge restaureerd. De vervallen ruïne werd omgetoverd in een prachtig onderkomen, dat door het kappen van wat bomen en het weghalen van struikgewas ook weer in volle glorie door elke passant te aan schouwen is. Zaterdag 26 mei werd de til op passende wijze 'ingevlo gen'. AMBITIEUZE PLANNEN Leden van de tennisvereniging 'Leusden' verklaarden zich op de tie in Leusden ressorteert on der het ministerie van Justi tie en dit departement is wei nig genegen om op korte ter mijn geld beschikbaar te stellen voor een nieuw ge bouw. Ook de gemeente Leusden wil geen geld ge ven, omdat zo zei burge meester Panis tijdens de al gemene beschouwingen in november, dit een zaak van de rijksoverheid is. Behal ve de slechte staat waarin het politiebureau verkeert, werd het korps van Van der Spoel ook op een ander ge bied financieel getroffen. In de tweede helft van het jaar was er geen geld meer voor het 'draaien van overuren'. Dat betekende dat op zonda gen de bezetting op het bu reau lager moest zijn dan wenselijk was. Ook de brandweer kreeg een nieuwe *baas'. De 32-jari- ge J.D. Blokker werd de op volger van J. Upperman. Be halve de jeugdige leeftijd was er tussen hem en politie- commandant Van der Spoel nog een andere overeen komst. Ook Blokker kreeg di rect al te maken met huisves tingsproblemen. Alleen lijkt voor hem de oplossing daar voor eerder in zicht dan bij de politie. Volgend jaar zal begonnen worden met de nieuwbouw van de brand weerkazerne aan de Burge meester van de Postlaan bij de SBBO. „Wij dienen onze verantwoordelijkheid te krij gen en te nemen," zei hij bij zijn benoeming. De ar beid- somstan digehden van zijn manschappen en de profes sionalisering van zijn korps zijn twee zaken waarmee hij zich de komende jaren bezig wil houden. Ook de politieschool kreeg een nieuwe man aan het hoofd van de organisatie. L.J. Molenkamp vond bij zijn an- treden dat de politieschool een open instelling zou moe ten worden. Hij bedoelde daarmee dat de school zich nadrukkelijker op de hoogte zou moeten stellen van ande re maatschappelijke organ- siaties en haar eigen kennis beschikbaar zou moeten stellen aan 'derden'. Er kwamen in 1989 drie nieuwe huisartsen bij. Con Ge boers was de vervanger van dokter L an tink. Samen met Titus Tiel Groenestege Huisarts Mirjam de Waard. doet hij de praktijk aan de Burgemeester Beaufortweg. De Brabander van geboorte werkte een aantal jaren in Afrika, wilde pas in Neder land beginnen als zijn kinde ren naar school moesten of als hij kon beginnen in een hele leuke praktijk. Die vond hij in Leusden. De komst van Ge boers be tekende nog geen uitbreiding van het aantal huisartsen in Leusden. Dat was wel het ge val met de benoemingen van Marriëtte Kunz en Mirjam de Waard, het was niet alleen een uitbreiding van het huis artsenbestand, maar Leus den kreeg nu ook voor het eerst twee vrouwelijke dok ters. Daar had de gemeente bij haar benoemingenbeleid ook nadrukkelijk naar ge streefd. Marriëtte Kunz be gon in januari. „Mannelijke Hoofdverpleegkundige Joke NijhuisDrempel van con- Huisarts Mariëtte Kunz. Leusden kon in 1989 veel nieuwe mensen begroeten, maar moest ook afscheid ne men van oude bekenden. Het nieuwe jaar begon met de be noeming van een nieuwe po li tiecommandant. Adjudant H. van der Spoel werd de op volger van commandant R. van Doorn, die enkele weken daarvoor afscheid had geno men. „Ik wil op mijn manier Politiecommandant H. van der Spoel...„Ik wil op mijn manier leiding geven"... leiding geven," zei de voor po li tie begrippen jonge com mandant (43 jaar). Eén van de problemen waarmee hij al direct mee werd geconfron teerd, is de slechte huisves ting van de politie. Over het binnenwerk van de oude marrechausseekazerne aan de Arahemseweg in Leus den-Zuid zei hij dat die ei genlijk gesloopt zou moeten worden, omdat het gebouw niet meer functioneel is. Veel kans op een snelle oplossing is er overigens niet. De poli- Directeur Molenkamp...„De politieschool moet een open instelling worden"... 'Hamersvelt'-directeur De BruynDaarbij past geen kleinerend bestuur, maar een flinke volwaardige discus sie"... maatregelen om de verkeersveilig heid te verbeteren, nemen het heft in eigen hand en zetten acties op touw. Eind mei ontvangt Leusden een delegatie statenleden, die met name geïnformeerd wordt over de aansluiting van Leusden op de A-28 en de ontwikkeling van bedrijven terrein De Horst. Conclusie van de bezoekers: „Het is onbegrijpelijk dat Leusden niet eerder de helpen de hand is toegestoken." In Achterveld halen meer dan 850 deelnemers aan de twaalfde Avondvierdaagse de eindstreep bij de Moespot. De organisatie tel de 49 deelnemers meer dan het jaar ervoor. In mei wordt bekend gemaakt dat de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (de ANBO) be gin juni en Leusdense afdeling zal oprichten. Het zal niet onopge merkt voorbij gaan. Tevens wordt in Leusden het landelijke congres gehouden voor plaatselijke partij en. De organisatie berustte bij Leusden'85, dat bovendien in de persoon van fractievoorzitter Ben Stoelinga een nieuw bestuurslid le verde in het bestuur van de lande lijke koepelorganisatie. De Leusder Kabelkrant wordt in een nieuw jasje gestoken. 1989 zou het jaar van de vergrij zende Leusdenaar zijn, het werd al eerder vastgesteld. In de raads commissie voor Welzijn van juni blijkt dat nog eens. Aan de orde was het voorgestelde ouderenbe leid, vastgelegd in de nota "Bedien Leusdens +ers op maat'. Over één ding werden belangengroepe ringen en de wethouder het maar niet eens: de instelling van een Se- Pastor Ter Bekke was de eerste in de rij van Leasdena ren die afscheid namen. Hij ging met emeritaat. Dertien jaar was hij priester in Leas den. Een opvolger was er niet voor hem. „God kon je de mensen niet op een presen teerblaadje aanbieden. Zij zullen hem zelf moeten ont dekken," was zijn opvatting. De parochie van Sint Jozef moet voor 1990 rekening houden met het vertrek van nog een priester. In septem ber kondigde pastor Over- beek aan dat hij Leasden op 1 mei volgend jar zal verlaten. De heer Kruithof, direc teur van t Haroersvelt droeg in juni zijn functie over. Hij kwam in april 1987 in dienst van het verzorgingstehuis en werd ook belast met de uit voering van het beleid van de SBL. Hij kon echter zijn draai niet vinden en nam in maart van dit jaar zijn ont slag. Ook verpleeghuis Lisidu- nahof moest afscheid nemen van haar directeur. Medisch directeur F. Vlak zocht na zes jaar zijn heil elders. Hij had in die zes jaar te maken gehad met een personeelsin krimping van 20 procent en Directeur Kruithof... vroegtijdig afscheid van 't Hamersveld... moest constateren dat dit ge volgen had voor de zorg voor de patiënten. „Iedereen heeft recht op een beetje geluk tot op zijn laatste dag," waren de woorden waarmee hij af scheid nam. Jongerenwerkers Roy Robbemond en Saskia Szara- finsky vonden een andere baan. Robbemond had al eni ge tijd een conflict met het bestuur van De Geut. Dat maakte het zeer moeilijk voor hem om zijn werk goed te doen. Hij kreeg binnen het gemneentehuis een andere functie aangeboden. Saskia Szarafinsky vond elders een baan. Na hun vertrek werd Een vijftal Leusdenaren wordt tij dens de jaarlijkse lintjesregen be dacht met een koninklijke onder scheiding. De heren Hienekamp, Hus, Buys, Bakker en Ten Bnnke kregen versierselen opgespeld. De viering van Koninginnedag blijkt, mede door het fraaie weer, uiterst geslaagd. In mei start de gemeente met de proef om klein chemisch afval in te zamelen. Trots wordt een speciaal voor dat doel gebouwde vuilnisau to in de pers gepresenteerd. De gemeente presenteert in mei de nota 'Werk in uitvoering', be doeld als een discussiestuk voor het nieuwe jeugd- en jongerenbe leid van de gemeente. Belangrijk ste conclusie: De Geut, de Rockers en Juid onderbrengen in één ge bouw. Over de nota is, zoals zal blijken, in de rest van het jaar nog genoeg te doen. Rijschoolhouder Van der Hey- den viert een jubileum: 25 jaar be staat zijn rijschool onmiddels. ,Je moet wel een sterk hart hebben," zegt Van der Heyden in een inter view over twee en een halve deca- ledenvergadering akkoord met de plannen van het bestuur, om op het park, samen met de squashclub, een binnenaccommodatie te reali seren. Geraamde kosten van het project: 850.000,-. Pastor Ter Bekke, die m 1989 met emeritaat ging, wordt koninklijk onderscheiden. Ter Bekke werd Ridder in de Orde van Oranje Na ssau. Oud-soldaten, die in de Tweede Wereldoorlog in Leusden zijn gele gerd, bezoeken 24 mei de loopgra ven bij Asschat. Het Jongerenkoor Leusden doet van zich spreken door een concert te geven met de bekende Engelse zangeres Vicki Brown. In de wijk Claeverenblad/Wil- denburg dreigt de situatie uit de hand te lopen. Wijkbewoners, die het zat zijn om langer te wachten op van een inbraak in Bameveld. De balans: Eén politie-auto total-loss in een sloot langs de Hessenweg en twee auto's in Achterveld zwaar beschadigd. Eveneens in april brengt De Te legraaf de Leusdense politie in op spraak. Drie dronken agenten in een auto zouden op de Arnhemse- weg andere verkeersdeelnemers in gevaar hebben gebracht. Een attente medewegebruiker zou daarna bij een stoplicht de sleutel tjes uit de auto hebben gehaald, waarna de politie-agenten door collega's in een busje zouden zijn weggevoerd. Het verhaal bleek uit eindelijk ontsproten aan het brein van een 21-jarige Amersfoortse fantast, die om zijn gezicht te red den op een verschrikkelijke ma nier in zijn leugentje verstrikt raak te. Het college van B&W komt met het voorstel om de planadvies groep, een adviesorgaan op het gebied van welzijn, cultuur en so ciale zaken, op te heffen. Voorzitter Pekelharing lucht zijn gemoed in een interview en verzet zich tegen het voornemen van B&W. Ver geefs, waarschijnlijk. (Overigens zou voor Pekelharing een andere bezigheid gevonden worden. Tot verrassing van veien werd de man in november gekozen tot lijsttrek ker van het CDA.) De discussie rond de planadviesgroep vormde de opmaat tot een langdurige en moeilijke politieke discussie, die zich niet alleen tot de PAG zou be perken. De zondagafdeling van Roda promoveert voor het eerst in de geschiedenis van de vereniging naar de hoofdklasse van de afde ling. Eind april laat de Woningstich ting Leusden (WSL) de politiek weten de plannen voor de woonto rentjes in het Ruige Veld (waarover wethouder De Jongh haast struikel de) best te willen uitvoeren, maar dat de gemeente in dat geval finan cieel zou moeten bijspringen. De plannen voor de torentjes zijn vol gens de WSL te duur voor een ver antwoorde exploitatie. De raad wil de WSL tegemoet komen en gaat m principe akkoord met een extra bijdrage van ruim een ton. Nog meer nieuwbouw in Leus den: eind apnl bereikt de nieuwe huisvesting van de muziekschool het hoogste punt. Een teleurstellende mededeling voor de skateboardende jeugd, zo begin mei De politiek laat weten een snelle aanleg van een skate- boardbaan niet te zien zitten. De zaak is uitgerekend dat weekeinde extra actueel geworden, omdat boze buurtbewoners in de Eurowo ningen een geïmproviseerde baan vernielden. In Achterveld viel een dodelijk verkeersslachtoffer te betreuren. De 33-jarige G. van Wieringen reed met haar auto tegen een boom en overleed aan de gevolgen van de aanrijding op weg naar het zieken huis. Medisch directeur Vlak van Li- sidunahof. -Afscheid...

Leusder Krant | 1989 | | pagina 10