t leusder hrant Juli VERKIEZINGEN RUIMTELIJKE ORDENING Augustus September Oktober DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 terugblik vervolg van pagina 10 ICTIES De bewoners van de Kuperssin- [el zijn het inmiddels echt zat: Er omen acties. Spoedberaad van et wijkcomité leverde een draai- oek op voor onder meer een ge- eeltelijke afsluiting van de Ku- erssingel, om de aandacht van de olitiek nogmaals op de verkeers- nveilige situatie te vestigen. De cties zullen zaterdag 10 juni laatsvinden. Leusdenaar Henri Goldsmann, en jeugdige cartoonist, heeft zich imiddels mondiale bekendheid erworven. Goldsmann treedt in lienst van het Walt Disney-con- em en zal gaan meewerken aan e vervaardiging van tekenfilms. Halverwege juni presenteert rinkelcentrum De Biezenkamp lannen voor een face-lift van het entrum. Met een reeks van maat delen, die enerzijds door de win- eliers zelf en anderzijds door de verheid zullen moeten worden etaald, moet het centrum aantrek- elijker worden. De Biezenkamp rü haar positie ten opzichte van De [amershof versterken. Achtervelder Jan Schouten voert iet succes een actie voor de iden- teit van de Leusdense buuri- chappen. In wethouder Bram roon, in het dagelijks leven do- ent geschiedenis, vond Schouten en bondgenoot, die het idee van chouten om de buurtschappen erkenbaar te maken met ver- eersborden wel zag zitten. Zater- ag 17 juni werden de borden offi- ieel onthuld, waarmee Asschat, lusschendorp en Snorrenhoef niet Heen op de kaart, maar ook in het eld herkenbaar werden voor pas anten. De vrouwen van de Leus- ense handbalvereniging LHV innen de afdelingsbeker, voor et eerst in de 25-jarige geschiede- is van de vereniging. De pas opgerichte Leusdense af- eling van de ANBO blijkt ïnmid- els over 50 leden te beschikken. De actie van de buurtbewoners p de Kuperssingel blijkt vooral en ludiek karakter te dragen. On er een behaaglijk voorzomerzon- etje laten tal van plaatselijke poli- ci zich informeren over de on- oudbaarheid van de situatie op de ankerknal poort' en 'Scheursingel'. Groot-Schutterhoef vormde het ecor voor de viering van het tien- irig bestaan van de SOHA, de achting voor opvang en hulp aan Icohol- en gokverslaafden. „Tien lar werken met de bierkraan open de subsidiekraan potdicht," atte de penningmeester van de ichting de eerste tien jaar van de DHA enigszins cynisch samen. Dokter Bannaart-Helle opent in et vernieuwde Kruisgebouw een cupunctuurpraktijk, terwijl moe- er en dochter Van de Pol een ntbijtservice startten. Enkele tientallen motor-enthou- iastelingen richtten een heuse eusdense motorclub op. Om de kwaliteit van wegen op peil te houden, is een extra investe ring van 21.000.000,- nodig. Tot die conclusie komt wethouder Vroon in de onderhoudsnota's, die in juni aan de orde komen. Bij de boeren heerst nog steeds ongerustheid over het toekomstige milieubeleid. Het bezoek van een medewerker van het Amersfoortse raadgevende ingenieursbedrijf DHV werd door tal van boeren niet op prijs gesteld. De Culturele Raad blijkt een be lastingschuld te hebben. Dat komt aan het licht tijdens een speciale vergadering van de commissie Welzijn en Huisvesting, waarin het financiële beleid van de CRL werd besproken. Inmiddels is de omvang van de financiële eisen van oud-secretaris Van Gooi ook bekend. Van Gooi eist van de gemeente een ton scha devergoeding, waarvan een be langrijk deel (de helft) als geleden immateriële schade moet worden gezien. In Achterveld wordt bekend dat 25 hulpbehoevende plaatsgenoten, dankzij de opbrengst van de actie 'Achterveld voor Achterveld' op vakantie naar Ootmarsum kunne. De braderie in winkelcentrum De Biezenkamp wordt weer een gTOot succes. Onder een stralende zomerzon trekt het evenement naar schatting zo'n twintigduizend be zoekers. Schaatsmarathoncrack en wielrenner Henn Ruitenberg wint de dertiende Ronde van Leusden. Eind juni wordt bekend dat eige naar Cees Vial de kapitale boerde rij 't Claeverenblad wil verkopen. Leusden dreigt daarmee een cultu rele accommodatie kwijt te raken. Commotie ontstaat er op de Ha- mersveldseweg, waar bouwtech nisch vreemde dingen gebeuren. Naast het restaurant van Van de Wiel wordt een woonhuis ge bouwd, terwijl een bewoner aan de overzijde van de weg geen toe stemming krijgt voor een gelijk soortig verzoek. Van de Hoef, de man waarom het draait, neemt daarmee geen genoegen en wijst in een brief aan de gemeente op andere zaken die wel door de beu gel konden. Het restaurant van Van de Wiel werd overigens verkocht. Begin juli doet de WD pogingen het beschadigde imago van wet houder Joost de Jongh weer op te poetsen. In het eigen partijblad be schuldigd fractievoorzitter Alrich Parson het college van mede-ver antwoordelijkheid voor de proble men rond de woontorens in 't Ruige Veld, door erop te wijzen dat het hele college van de gesprekken met de WSL over wijziging van de oorspronkelijke plannen op de hoogte was. Burgemeester Panis haast zich te verklaren dat dat in derdaad zo was, maar dat de in houd van de nieuwe plannen wel een verrassing voor hem waren: „Wij hadden gedacht dat de nieu we plannen binnen het raamwerk van de stedebouwkundige plannen zouden passen." Intussen was de hoofdrolspeler zelf niet bij machte klaarheid te brengen in de kwestie. Vlak voordat de wethouder weer zijn opwachting zou maken, werd De Jongh opnieuw niet goed en medisch onderzoek leerde dat een by-pass operatie noodzakelijk was om de fysieke problemen van de WD-er weer onder de knie te krij gen. De acties van de bewoners van de wijk Clae verenblad/Wilden burg lijken snel succes te hebben. In juli vergadert een raadscommis sie al over nieuwe plannen voor de wijk. Met ruim twee ton moeten de problemen uit de wereld te helpen zijn. Leusden'85 heeft schriftelijke vragen gesteld over toewijzing van kavels op het bedrijventerrein in 't Ruige Veld. De antwoorden van het college stellen de fractie niet tevre den en de zaak wordt na het zomer reces opnieuw onder de loep ge nomen. Financiële tegenvallers bij de uitbreiding van De Hamershof. Projectontwikkelaars kwamen tot de conclusie dat het onderdeel 'on dergronds parkeren' in het pro gramma van eisen, dat eerder door de raad werd vastgesteld, om fi nanciële redenen niet uitvoerbaar was. De raad komt terug op haar eisen en maakt daarmee de weg vrij voor projectontwikkelaar MBO, dat alleen wilde bouwen zonder ondergrondse parkeergarage. De Achterveldse bevolking hul digt dokter Koch, die op 1 juli 12,5 jaar in Achterveld werkzaam was. De beslissing om de planadvies groep op te heffen wordt door de raad uitgesteld. Men wil de proble men rond de adviesorganen in een breder verband bekijken. Bij verzorginsgtehuis Lisiduna- hof wordt een vakantiewoning ge opend. Het huis biedt bewoners de kans om samen met familieleden op het terrein van de instelling vakantie te vieren. De katholieke basisschool Kin derland viert het vijftienjarig be staan. „De startkabels liggen in het evangelie," laat jubilerend direc teur Piet Brandsen (hij zit 25 jaar in het onderwijs) weten. Naar aanleiding van de kwestie Van de Hoef, die een tweede huis wil bouwen aan de Hamersveldse- weg, zegt de gemeente toe een onderzoek te zullen starten naar de juistheid van de bestemming van het bebouwde gebied ter plekke. Centraal zal de vraag staan of het gebied nog wel als agrarisch ge bied moet worden beschouwd. Het college reageert in juli op de claim van Reier van Gooi. Van Gooi eiste een ton van de gemeente, maar het college meent dat slechts vijfduizend gulden terecht zijn geëist. Leusdenaar en jazz-liefhebber Peer Hartjesveld gaat in de uitspan ning Bos en Heide aan de Doornse- weg op de dinsdagavonden con- De nieuwe man 1989: Hans Pe kelharing werd tot verrassing van velen gekozen tot lijsttrek ker van het CDA. Tot dan toe gold Pekelharing als een ta melijk onbekende. De gemeenteraadsverkie zingen zijn in maart volgend jaar, maar zij wierpen het af gelopen jaar hun schaduwen Ben Stoelinga...Lijsttrekker Leusden'85... al vooruit. De PvdA presen teerde al in augustus haar verkiezingsprogramma. Fractie voorzatter Jan Jacobs kondigde zijn vertrek aan. De partij heeft nog geen lijst trekker gekozen. Dat deed Leusden '85 wel. Ben Stoelinga zal de partij voor de tweede keer leiden in de verkiezingscampagne. „Wij kijken nog een keer te rug naar het verleden, maar zullen ons na de verkiezin gen richten op de toekomst," is het motto van de partij die in 1987 er voor zorgde dat het college onder leiding van burgemeester Rademaker moest opstappen. Leusden '85 zal zich er sterk voor ma ken dat het college volgend jaar niet uit vier, maar uit drie wethouders zal bestaan. De vierde zetel was na de bestuurscrisis gecreëerd, omdat de gemeente toen een sterk bestuur nodig had. De partij van Stoelinga vindt de vierde wethouder niet meer nodig. Bij de algemene be schouwingen bleek dat de meeste andere partijen het hier mee eens waren. Het CDA kreeg een nieuwe lijsttrekker. Evelien Blom, die de lijst bij de vorige twee verkiezingen aanvoerde, belandde op de derde plaats. De nieuwe aanvoerder werd Hans Pekelharing. Hij zat eind jaren zeventig in de Leusdense raad, maar ver trok naar Alxnere. In 1984 kwam hij terug naar Leusden en werd directeur van het Protestants Sociaal Centrum in Amersfoort. De WD koos wethouder Joost de Jongh tot lijsttrek ker. De Jongh is in die functie een nieuwkomer. In 1986 werd de lijst aangevoerd door Jan Wagenaar, die na de bestuurscrisis zijn positie moest opgeven en vorig jaar overleed Joost de Jongh...Lijsttrekker WD... De GPV/SGP werken vol gend jaar weer samen en ko zen Harm Offereixis tot lijst trekker. offereins is een oud gediende, die al jaren een eenmansfractie vormt voor de twee confessionele partij en. Jan Jacobs is niet het enige raadslid dat na maart niet meer terugkomt. Gijs van Woudenberg, Henk Ossen drijver, Marius Boersen (al len CDA) en Lily van Ame- rom-Bach (WD) gaven ook te kennen met hun werk als raadslid te willen stoppen. certen organiseren voor doorge winterde muzikanten. Onder de lastig bekkende naam 'Jazz-sen' blijkt Hartjesveld desondanks met dit initiatief in de roos te schieten. Bos en Heide stroomt regelmatig voL De PTT start met een unieke proef: In Leusden wordt op drukke tijden een beroep gedaan op vrou welijke po stbe stellers. De verkeersproblemen blijven nieuws. Halverwege juli ging op nieuw een bewonersdelegatie op hoge poten om de raad te wijzen op een onhoudbare situatie. Ditmaal was de Burgemeester Van der Postlaan, die tal van kinderen uit de De uitgifte van kavels van het bedrijventerrein van t Ruige Veld verliep voorspoe dig. Dit jaar zou ook begon nen worden met de voorbe reiding van de grondverkoop van De Horst, maar onder an dere door ziekte van wethou der Joost de Jongh was er eni ge vertraging. Maar dat was niet het enige probleem. Midden in het gebied ligt een deel van de Liniedijk. Om het nieuwe bedrijventerrein in ontwikkeling te kunnen ne men, is het nodig dat stuk af te graven. Volgens de Histo rische Kring en het Comité Milieuzorg Leusden gaat het om een gbied met natuurhis torische waarde en dient het uit milieutechnisch oogpunt ontzien te worden. De dijk maakt deel uit van de Hol landse Waterlinie en is vol gens de Historische Kring het enige deel dat nog in oor spronkelijke staat is. Het zou ook onderdeel zijn van een trekroute voor dassen. Het bestuur van de biblio theek presenteerde in janua ri plannen voor de verbouw van de boerderij Nieuw Lan- gebeek. De huisvesting is al jaren te krap en er moest hoognodig iets gedaan wor den aan de klimaatbeheer sing in het gebouw. Bij de presentatie van de plannen leek er niets aan de hand. de gemeente had het bestuur immers zelf gevraagd met een ontwerp te komen. Bij de publilcatie van de begroting in oktober bleek echter dat het bedrag van ruim 2 mil joen gulden niet in een keer beschikbaar was. Wethou der Bram Vroon van Finan ciën stelde voor om een be drag van 500.000,-- te re serveren. Dat betekende dat de bibliotheek nog enkele ja ren zou moeten wachten voor het gehele bedrag bij elkaar was. De verbouwplannen zouden daarom ook uitge steld moeten worden. De raad was het daar niet mee eens en corrigeerde het col lege. Voor de nieuwbouw van jongerencentrum De Geut was 1000.000,-- gere serveerd. Daarvan zou de helft naar het "potje' voor de bibliotheek moeten. Vroon probeerde de raad bij de al gemene beschouwingen in november daar nog van te weerhouden, maar slaagde daar niet. De raad hield zich dit jaar ook bezig met het vaststellen van een verkeersplan. Be doeling daarvan was om het aantal knelpunten in Leus den te inventariseren. Een daarvan was de Burgemees ter van de Postlaan. Bewo ners van de wijk Claeveren- blad/Wildenburg vonden dat deze weg gevaarlijk is om over te steken. Hun kinderen gaan naar scholen in de wijk Groenhouten aan de andere kant van de Van de Postlaan. Ook zijn de bewoners voor hun boodschappen aangewe zen op de winkels. De oplos sing waar in eerste instantie voor gekozen werd, was het plaatsen van een verkeers licht ter hoogte van de Tij mensenpoort. Later bleek dat het aanbrengen van weg versmallingen een betere oplossing was. Na de eerste discussie over het verkeers plan bleven er drie varianten over om de verkeersstromen in Leusden beter te regule ren. Meest opvallende va riant was het voorstel om een paralelweg ten oosten van de Hamersveldseweg aan te leggen. Op deze manier zou de Hamersveldseweg ontlast kunnen worden. Het zou wel betekenen dat de School steegbosjes doorsneden zou worden. Politiek dus een ge voelige zaak, temeer daar de raad en de provincie zich eerder tegen woningbouw in dit natuurgebied hebben uit gesproken. De discussie over het verkeersplan zal in de loop van het volgende jaar worden voortgezet, maar er gaan al stemmen op te wach ten met de vaststelling van het verkeersplan tot de aan sluiting van leusden op de A 28 klaar is. Dan zou pas dui delijk worden hoe het ver keer zich in Leusden be weegt. Voorspoediger verliep de besluitvorming over de nieuwbouw van de brand weerkazerne. Het gebouw aan de zwarteweg voldoet niet meer aan de hedendaag se eisen. Ook daarbij kreeg de raad een aantal mogelijk heden voorgeschoteld. Uit eindelijk werd besloten om de nieuwe kazerne te bou wen op het terrein naast de streekschool SBBO. Even was er nog lichte consterna tie over de wens van de brandweercommandant om een slangentoren naast te ka zerne te bouwen. In de toren, die 25 meter hoog zou moeten worden, kunnen dan de slan gen na gebruik gedroogd worden. De raad vond deze voorziening niet nodig, om dat er andere mogelijkheden zijn om slangen te drogen. De toren zou de omgeving ont sieren. Ook voor de gemeente- werf werd een oplossing ge vonden. Eerst zou er sprake zijn van verplaatsing van de werf van de Hamersveldse weg naar het kassengebied aan de Groene Zoom. Bewo ners hadden daar echter be zwaar tegen. Het college kwam met het voorstel om de stortplaats bij de aansluiting van de A 28 aan te leggen. De overige activiteiten van de werf blijven op het terrein aan de Hamersveldseweg. De raad was enthousiast over dit voorsteL De winkeliers van winkel centrum De Biezenkamp zullen geduld moeten hebben voor het centrum een 'face lift' kan ondergaan. Om de concurrentie met De Ha mershof beter aan te kunnen werd besloten om de infra structuur van het centrum te verbeteren. Daarvoor was geld gevraagd aan de provin cie Utrecht. Gedeputeerde Staten waren bereid de beno digde 200.000,-- te ver schaffen, maar Provinciale Staten staken daar een stokje voor. De gemeente zal nu moeten bijspringen. Bekeken wordt hoe groot de gemeen telijke bijdrage zal moeten worden. De geluidswal in 't Ruige Veld hield vorig jaar de ge moederen al bezig, maar ook dit jaar bleven de bewoners die in de buurt van de wal wonen zich verzetten tegen de aanleg van de geluidswe- rende vorziing. In september werd uiteindelijk begonnen met de werkzaamheden, on danks het schorsingsverzoek dat de tegenstanders bij de Raad van State hadeen ge daan. Ze werden in het onge lijk gesteld, omdat de aanleg al zover gevorderd was, dat zij volgens de Raad geen be lang meer hadden bij het stoppen van de aanleg. Zij gaan echter door met hun ge vecht tegen de wal, omdat zij het nut ervan in twijfel trek ken en vinden dat de wal hun uitzicht onnodig belemmert. Zij vinden dat zij bij de koop van hun huizen onvoldoende zijn voorgelicht over de wal. In september werd er be gonnen met de aansluiting van Leusden op de A 28. Het heeft jaren geduurd voor het zover was. De aansluiting moet eind volgend jaar klaar zijn. Eerst moest echter de karakteristieke schoorsteen verdwijnen die op het terrein van oud kweker Visser stond, precies op de plek waar de aansluiting komt. De schoorsteen werd door een buldozer omvergetrokken. Dat leverde een spectaculair gezicht op. Bewoners van dé wijk De Wetering maakten zich eind augustus boos over de ophef fing van de bushalte bij het Valleikanaal. Met ingang van de nieuwe dienstrege- ling ging de VAD met haar bussen door het Ruige Veld rijden. Dat betekende dat de chauffeurs geen tijd meer hadden om de halte in De Wetering aan te doen. De wijkbewoners vonden dat zij daardoor verstoken zijn van openbaar vervoer en protes teerden hier tegen bij het vervoersbedrijf en bij wet houder De Jongh. Deze is nu in gesprek met de VAD om een oplossing voor dit pro bleem te vinden. wij k Clae verenblad/W ildenburg moeten oversteken om naar school te kunnen, de bron van ergernis. In All an ds beek richten bewo ners een huurdersvereniging op. Aanleiding is een stortvloed van klachten over de staat van onder houd, waarin de huizen verkeren. In Leusden-Zuid neemt meester Van Aken afscheid van basisschool 't Palet. De laatste dertig jaar van zijn carrière was Van Aken direc teur van de openbare school in 'Zuid'. Eind juli wordt bekend dat de politie het zuinig aan zal moeten doen. Als er geen maatregelen worden genomen, dreigt het bud get met 35.000,- overschreden te worden. In winkelcentrum De Biezen kamp strijkt een t.v.-ploeg van het programma 'Doet-ie 't of doet-ie 't niet?' neer. Talloze argeloze Leus- denaren worden in het ootje geno men. In een interview bijt de voorzitter van de Leusdense Culturele Raad, Ineke Haselhoff, van zich af en stelt de retorische vraag: „Wat wil de gemeente nou eigenlijk met cul tuur?" Aanleiding was de proble matiek rond de subsidie-aanvraag van het CRL. Om de wensen van de winkeliers in De Biezenkamp te kunnen ver vullen, wendt de gemeente Leus den zich met een subsidie-aan vraag tot de provincie. In Achterveld werd mevrouw Alij Wijntjes koninklijk onderschei den. Mevrouw Wijntjes was be- stuurdslid en oprichter van vele Achterveldse verenigingen, zoals de EHBO en toneelvereniging Cul- doto. De aanleg van een geluidswal in de nieuwe wijk 't Ruige Veld, schiet tal van bewoners in het verkeerde keelgat. Begin augustus kondigen de bewoners aan alle wettelijke middelen aan te zullen grijpen, om de aanleg van de wal te zullen fru streren. Leusdenaar Harry Stevens blijkt een heel bijzondere vakantie te hebben gehad. Stevens fietste sa men met een vriend helemaal naar de poolcirkel, een tocht van rond de 4000 kilometer. In een interview vertelt de reislustige Leusdenaar zijn verhaaL VLIEGBREVET In de komkommertijd, die ook in Leusden keihard toeslaat, is er ruimte voor klein, maar opmerke lijk nieuws. Zoals bijvoorbeeld een Russische kaart van de provincie Utrecht, waarin de Nederlandse namen vervangen zijn door Russi sche equivalenten in het Cyrillisch. Met enige moeite zijn op de kaart herkenbare namen terug te vinden. Een garage in Achterveld dient als decor voor een voorlichtings film van de Bovag. Over ouderen gesproken, Leus denaar Mehlbaum blijkt op 72-jari- ge leeftijd zijn vliegbrevet te heb ben gehaald. Tegen het einde van augustus laat de VAD weten in de nieuwe dienstregeling afstand te doen van de halte bij het ValleikanaaL Daar door moeten met name de bewo ners van de wijk De Wetering ver der lopen om bij de dichtsbijzijnde halte te komen. Opmerkelijk: Het inwonertal van de gemeente Leusden vertoonde m de maand juni een daling. Voor het eerst kwam de inwonertal van de gemeente daarmee onder dat van 1 januari. De Stichting Kunstkwartier kijkt met gemengde gevoelens terug op de beeldenroute. Het initiatief werd met een schadepost van ongeveer tweeduizend gulden af gesloten. Op een braakliggend terrein bij winkelcentrum De Hamershof wordt voor de vijfde keer in suc cessie het Bouwdorp gehouden. Onder het motto 'Space 2000' had de Leusdense lagere schooljeugd een prima vakantie-weekje. Hoe wel de deelname door ongelukki ge planning van de vakanties wat minder groot was dan andere ja ren, was er ook dit jaar volgens de organisatoren sprake van een suc ces. De Partij van de Arbeid presen teert als eerste het verkiezingspro gramma voor de gemeenteraads verkiezingen. 'Milieu' en een 'fonds voor de minima' zijn belangrijke speerpunten. Ook zal de PvdA graag weer een wethouder leveren in een nieuw college, laat lijsttrek ker (een benoeming die pas in de cember officieel wordt) Corri Ver duin in een reactie weten. September wordt ingezet met een geslaagd Puddingpopfestival in De Geut. Regionale bands met lande lijke allure als Joeri Gagarin and the Fade-aways en Joe Fopper and the Fabolous Five en acts als Johnny Baby, The Oscar Bnton Blues Band, De Dijk en de Tröckener Kecks bezorgen pop-minnend Leusden een prima dag. Inmiddels hebben B&W een standpunt bepaald m de zaak Van de Hoef, die voor zijn gehandicap te zoon op het erf van zijn woning een ander, beter aangepast huis wil neerzetten. Het blijft 'nee'. Wel zeg gen B&W maatregelen toe, die de buren moeten treffen, om illegale nieuwbouw ongedaan te maken. Van de Hoef ontleende aan die si tuatie daar rechten om hetzelfde te mogen doen. Wat met al dit gehar rewar wel duidelijk wordt is dat de afdeling Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente op z'n zachtst gezegd niet goed heeft gefunctio neerd. Die conclusie trekt ook de raad. In de situatie rond het nieuwe huis bij het voormalige restaurant van Van de Wiel, ook aan de Ha mersveldseweg, komt geen veran dering. Het college zal tegen de bouw niet optreden. Slecht weer kan in het eerste weekeinde van september de pret voor de recreatiefietser niet beder ven. Ruim 2500 enthousiastelingen trotseren het slechte weer om deel te nemen aan de Batavustoertocht. Wijkbewoners van De Wetering Tegenvaller 1989: De winkehers van winkelcenrum De Biezenkamp klopten via de gemeente tevergeefs aan bij de provincie voor subsidie. In de zomer presenteerde het winkelcentrum plannen voor een 'face-lift', waarmee het centrum weer aangepast zou moeten worden aan de eisen des tijds. De kwestie ligt nu weer op het bordje van de gemeente en de winkeliers zelf. en Allandsbeek-Oost reageren verontwaardigd op het voornemen van de VAD de halte Valleikanaal' uit de dienstregeling te nemen. Ook m 't Ruige Veld is de nieuwe dienstregeling niet met ovaties be groet. Leusdenaar Wustefeld draagt een steentje bij, door een alternatieve dienstregeling te ont werpen. Weerkundig medewerker Jan Versteegt blikt uitgebreid tenig op de afgelopen (prima) zomer. „Warm, droog en zonnig: Een top per, maar niet uitzonderlijk," zijn de belangrijkste conclusies die Ver steegt trekt. Een onbekende visser hangt bij het Valleikanaal zijn vangst aan het prikkeldraad, terwijl wethouder De Jongh opnieuw in opspraak is vanwege zijn pogingen een voor malige viskwekenj aan de Laap- eerseweg te verkopen. 'Oud zeer" speelt ook in deze kwestie een roL Militairen uit de mobilisatie hiel den in De Til een reünie, terwijl de eerste Leusdense tekenacademie uit de anonimiteit treedt met een interview in de krant. Leusden volgt de landelijke trend bij de Kamerverkiezingen. Winst voor D66 en stevig verhes voor de WD laten de uitslagen zien. De Leusdense ouderen bijten zich vast in de Seniorenraad. Ter wijl het college nog geen duidelijk standpunt heeft ingenomen, sturen de ouderenbonden een brief, ver gezeld van een uitgewerkte model verordening, waann de bevoegd heden van een eventuele Senioren raad zijn vastgelegd. Goed nieuws in eerste instantie voor winkelcentrum De Biezen kamp. De subsidie-aanvraag van de gemeente bij de provincie lijkt gehonoreerd te zulen worden. Ge deputeerde Staten hebben het ver zoek van 'Leusden' overgenomen en stellen voor een kleine twee ton uit te trekken voor het aanpassen van het wegennet om het centrum. Leusden krijgt opnieuw een eis tot schadevergoeding aan de broek. Mevrouw Boele klaagt de gemeente aan in verband met het te laat betalen van de koopsom voor een huis dat moest wijken voor de komst van de uitbreiding van De Hamershof. Vijftigduizend gulden is de eis. Met het omhalen van een mar kante schoorsteen wordt een nieuw tijdperk voor Leusden inge luid. De schoorsteen van een voor malige kwekerij moest wijken voor de aansluiting van Leusden op de A-28. De werkzaamheden daar voor zijn inmiddels in volle gang. In de zaak van de anabole steroï- den worden eind september zware straffen geeist, ondanks het plei dooi van één der advocaten: „Mijn cliënt is geen pillenboer, die zijn omgeving verziekt." Bij de biblio theek wordt de complete verza meling CD's gestolen. Bij het Jeugd honk is sprake van overlast. Om wonenden zijn erg terughoudend in het geven van commentaar, bang voor represailles. Op initiatief van WD-er Ton Voortman neemt de voltallige raad een motie aan, waarin Leusden zich verzet tegen plannen van Amers foort om het Pon-lijntracé in de OCA-plannen op te nemen. Leus den is bang dat die plannen de mogelijkheden om de Pon-lijn in de toekomst anders te gaan gebrui ken zullen frustreren. In Achterveld viert De Moespot het tienjarig bestaan, terwijl de Culturade, de jaarlijkse opening van het culturele seizoen, rustig en volgens een verlaggever 'typisch Leusdens' verloopt. Het protestants-christelijk on derwijs in Leusden bestaat 40 jaar. Wethouder Joost de Jongh maakt zich niet erg populair bij bewoners van 't Ruige Veld. Weliswaar ge heel volgens de regels, start de gemeente met de aanleg van een geluidswal, hoewel daartegen veel verzet bestaat en de dialoog tussen gemeente en bewoners nog in vol le gang is. Bewoners over de rooie. Een saillante benoeming aan het jongerenfront. Frits Ringers volgt Roy Robbemond op als jongeren werker. De benoeming is pikant, omdat Ringers eerder voorzitter van het Geut-bestuur was. En een slechte communicatie tussen Rob bemond en De Geut was één van de redenen dat voor Robbemond naar een andere functie werd uit gekeken. De eigenaar van 't Ros Beyaart, Max van Holst-Pellekaan, geeft te kennen het hotel in De Horst te willen bouwen. Hij is echter met de enige gegadigde. Het politieke leven van wethou der De Jongh blijkt verlengd te kunnen worden. Hersteld van zijn ziekte geeft de wethouder opening van zaken in de affaire rond de woontorens in het Ruige Veld. Leusden'85 heeft er meer dan ge noeg van en dient een motie van afkeuring in. Afgezien van Ineke Jansen (PvdA) krijgt die motie ech ter geen steun. De slag om de commerciële tele visie blijft ook in Leusden niet zon der gevolgen. Begin oktober komt Veronique op het kabelnet. De politie reageert verheugd op de buit, die een wapeninzamelactie oplevert. Meer Leusdenaren dan verwacht maakten gebruik van het 'generaal pardon' en leverden wa pens in, die illegaal in het bezit waren. De Achterveldse EHBO-afdeling bestaat 40 jaar, maar veel veran derde er niet: „De meeste verban den leg je nog op dezelfde manier aan," laat voorzitter Wim Hilverts in een interview weten. En ook in oktober waren ze er. de ouderen. Een initiatiefgroep maakt zich sterk voor de bouw van een gemeenschappelijk woon complex voor senioren. Niet in de traditionele zin des woords, maar als een soort moderne commune. Maar dan anders... Een oudere met een verleden: Leusdenaar Jo Wormser, oud-jour nalist en geïnterneerde tijdens de Tweede Wereldoorlog, publiceer de op 82-jarige leeftijd een boek over zijn ervaringen in Japans krijgsgevangenschap. Medisch directeur Vlak neemt afscheid van Lisidunahof. Wethouder Bram Vroon presen teert de begroting voor 1990. De balans laat een tekort van 140.000,- zien. De Leusdenaar zal dan ook meer belasting moeten gaan betalen. De bibliotheek lijkt het slachtoffer te worden van de bezuigingsdrift, die ten gemeente huize begint toe te slaan. De plan nen voor de verbouw worden in de begrotingsvoorstellen op de lange baan geschoven. Oud-wethouder Gijs van Wou denberg geeft te kennen in de nieuwe raad niet meer terug te zul len keren. vervolg op pagina 12 Diverse verkeersknooppun ten, en met name die punten waar snel- en langzaam ver keer elkaar ontmoetten, waren knelpunten in 1989. In een aantal gevallen kwamen be woners tegen de onveilige si tuaties in opstand.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11