18 mei: Een wens gaat in vervulling 19 juli: Een gesprek met de burgemeester 18 oktober: Wij willen een skateboardbaan! 25 oktober: Meer beer voor Marije Jaaroverzicht 12 juli: met de brandweer mee! ■Eusiier» tera-ils 8 november: Poepaktie! 13 december: Jeugd op de versiertoer 28 juni: Bas vindt krnnt oon ron'70ctnif,7^3^iY| DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 terugblik Vanessa en Jessica zitten op balletles. Ze willen niets liever dan later en liever nog wat eerder, dansen. Liefst op een groot toneel in prachtige kleding. Ze dromen ervan dat hun naam, liefst met foto, op een aanplakbiljet staat zodat iedereen komt kijken. Van hun balletlerares hadden ze gehoord dat in Leusden iemand woont die dat allemaal heeft meegemaakt. In Leusden woont Alexandra van Rhijn, ooit prima ballerina van het Nederlands Danstheater. Ze is de vrouw van de burgemeester. Vanessa en Jessica heten aan de krant weten dat zij heel graag met Alexandra van Rhijn wilde praten. Dus dat werd geregeld. Alexandra van Rhijn beantwoordde al hun vragen, haalde al haar plakboeken te voorschijn en vertelde, vertelde. Vanessa en Jessica vonden het allemaal1machtig Wanneer een school een aktie organiseert wordt daar in de kinderkrant vaak aandacht aan besteed. Kmderen die akties organiseren, zonder dat daar grote mensen bij betrokken zijn, krijgen zeker aandacht in de kinderkrant. Bijvoorbeeld de kinderen die in november een aktie tegen poep op hun speelveld hielden. Ze stonden met een spandoek in de krant. Ze vroegen iedere hondebezitter ergens anders zijn of haar hond uit te laten. Ruimte genoeg in Leusden. Het hielp. 37 Leusdense kinderen gingen op 6 december in Rotterdam op de versiertoer. Ze mochten daar taarten in het Rijnhotel versieren. De taarten waren bedoeld voor kinderen die m het ziekenhuis terecht waren geko men door een ongeluk. Ze deden daardoor mee met een aktie waarbij aandacht werd gevraagd voor de gevolgen voor zo'n ongeluk. Een kind dat een ongeluk krijgt, schrikt daar vaak anders en erger van dan een groot mens. Zo'n kind moet op een goede manier geholpen kunnen worden. Dat helpen kost geld en daarvoor was de aktie. De kinderen van 't Ronde versierden taarten en heel veel fotograven en persmensen keken toe. In Rotterdam zijn ze op die manier op de lokale televisie geweest en stonden ze in bijna alle kranten. Het was een lekkere aktie. Frans Broers en Eric de Ruiten zijn enthousiaste EHBO-ers. Toen zij hun EHBO examen deed heten ze met plezier allerlei gruwehjke wonden bij zichzelf aanbrengen. Van een beetje sensatie en spanning hielden die jongen wel maar ze waren niet te beroerd om daarbij een ander snel en goed te helpen. Daarom zouden ze ook wel eens met de brandweer mee willen. Dat werd geregeld. De brandweer van Leusden stelden een speciale oefening samen waardoor de jongens veel te zien kregen. Behalve het blussen van een brand met daarbij het redden van gewonden, het openknippen van een verongelukte auto. De jongens reden mee in de mooiste brandweerauto, mochten overal met hun neus bovenop staan en kregen antwoord op alle vragen die zij wisten te stellen. Frans en Ene zeiden na het bijwonen van deze oefening dat ze nooit gedacht hadden dat brandweermannen zoveel moeten weten en kunnen. Het interview met de Burgemeester was eigenlijk Bet gevolg van een vergissing. Vanessa en Mariska hadden de krant laten weten met de vrouw van de burgemeester te willen praten; Alexandra van Rhijn. Door een misverstand werd gedacht dat ze met de burgemeester wilden praten. Het gesprek met Alexandra van Rhijn gwg door. De burgemeester wilde ook wel vragen beantwoorden maar dan vragen gesteld door alle kinderen in Leusden die een vraag aan hem wilde stellen. Na een paar oproepen in de krant en bij scholen konden Vanessa en Mariska met een hele lijst vragen naar de burgemeester toe. Hele grappige vragen zoals van Annemieke die wilde weten of de burgemeester die mooie ketting altijd droeg, ook in bad, maar ook hele ernstige. Meneer Panis. zo heet de burgemeester, vertelde waarom hij m Leusden burgemeester was geworden, wat hij hier deed en waar hij wel en met van houdt. Na afloop van het gesprek hadden Vanessa en Mariska met alleen een heleboel geleerd, ze hadden vooral ontdekt dat de burgemeester van Leusden een aardige man is aan wie je gewoon wat kunt vragen. Op 18 oktober was het in de kinderkrant te lezen. In het gemeentehuis werd (en wordt) hard nagedacht over het maken van een skateboardbaan. Bi) de gemeente is nog een potje geld gevonden waarmee misschien een skateboardbaan op het terrein van de oude fietscrossbaan mogelijk zal worden. Dankzij de akties van Bas in 't Veld en Coen Janssen. Zij schreven samen met vele vrienden, brieven naar het gemeentehuis met de vraag om een skateboardbaan. Door deze jongens leerden de mensen die in het gemeentehuis en voor de krant werken alles over quarter-pipes en half-pipes. Pogingen om op straat dit soort dingen neer te zetten mislukten vaak. Maar overal in Leusden zie je kmderen skateboarden. Misschien lukt het. Misschien besluit de gemeenteraad volgend jaar dat er een skaateboardbaan in Leusden komtf In de kinderkrant staat steeds van alles wat voorkinderen belangrijk kan zijn. Voor Marije zijn beren belangrijk. Ze heeft een hele verzameling. Niet alleen pluche beren maar ook berenplaatjes, berendoosjes en berenspeld jes. Als er maar beer op staat. Al haar beren dragen een keurige stnk. Alleen voor de foto stonden ze netjes bij elkaar. Op andere dagen liggen de beren van Marije daar waar Marije geweest is in huis. Overal dus. Op 5 april 1989 verscheen de eerste kinderkrant in de Leusder- krant. Een rubriek waarin het voor kinderen belangrijke Leus dense nieuws staat. Sinds die vijfde april is deze rubriek 35 maal verschenen. Iedere keer vertelden kinderen over huisdieren, hobbies of (school)akties, werden kampioenen geïnterviewd. In het afge lopen jaar kwamen vier wensen uit. Een gesprek met de vrouw van de burgemeester omdat zij ballerina was, een gesprek met de burgemeester, het bijwonen van een speciale brandweeroe fening en een bezoek aan de politieschool. Daartussendoor verschenen tips voor het meedoen aan de vrije kindermarkt, om bezig te blijven tijdens de vakantiereis, voor het bouwen van een hut en het maken van een suprise. De Leusderkinder- krant ging mee achter een hete-luchtballon aan, naar Rotter dam met de Leusdense versierders en naar Bassie en Adriaan. En alle keren kregen de kinderen het woord, mochten zij de vragen stellen, waren zij de hoofdpersonen in ieder verhaal. Wanneer het een half jaar lukt om een kinderpagina te vullen zou het mooi zijn, werd aan het begin gezegd. Het lukte. Het moet zeker één jaar lang lukken. Dus wie nog een grappig, lief, dapper, bijzonder huisdier heeftbellen. Wie graag ergens naar toe zou willen of met iemand zou willen praten....bellen. Wie iemand weet met een bijzondere hobby, ervaring, aktie, verzameling, of iets anders leuks....bellen. 946824 Marianne de Valck of 941495 de Leusder krant. Bij het doorbladeren van de 35 kinderkranten was het moei lijk om de foto's voor dit jaarverslag te kiezen. Er was zoveel leuk, goed, spannend, interessant. In Achterveld gebeurde ook heel veel: de zelfgemaakte kranten, de wielrenner Roy Diepe- veen, een dagje ouderwets school. En weet je nog de Neder landse Kampioen orienteringslopen, de Piraten Lego wedstrijd, het prehistorische kamp en de na drie keer proberen, losgela ten zeehond van de Valleischool en... Stop...volgend jaar ver- Bas is een Leusdens jongetje dat zijn ogen open houdt. Hij ontdekte een reuze stuifzwam. Z'n moeder dacht nog dat het een krokedille- ei was. Het was een Langermannia Cigantea, een soort zwam of paddestoel. Echt zeldzaam is een Langermannia Cigantea niet, wel bijzonder was dat hij al in juni in Leusden te zien was. Bas werd door de krant aangesteld als reuze-zwam verslaggever. Hij zou ons waarschuwen wanneer de reuze- zwam zou ontploffen. Daarmee zouden duizende sporen weggeschoten worden om overal m Leusden en weide omgeving re uzestuifzwamm en te doen verschijnen. Bas zag het al voor zich. Dat moest een mooi gezicht worden Helaas, ook in Leusden wonen domme, vernielzuchtige, vervelende kinderen. De reuzezwam werd kapot gemaakt nog voor hij rijp was. Jammer. LEUS0[N

Leusder Krant | 1989 | | pagina 13