Dostduits gezin viert eerstmis in Achterveld leusden, Kerstviering basisscholen Bejaardensoos in kerstsfeer bijeen I lEUSdEr kififc Nieuwjaarswens [et begon met een kaartje aan een ballon medewerkster Iets kouder Reintje de Vos (slot) DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 Achtervelds nieuws 3 door Gerard Trebert ACHTERVELD - Vorige week woensdag werd door de leden van de bejaarden soos een kerstmiddag georgani seerd. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter Pronk. Zij sprak een hartelijk woord tot de aanwezigen en hoopte dat het voor allen een mooie en echt intieme middag zon worden. Na de koffie was er een optreden van de leer lingen van de St. Josephschool die de revue opvoerden, geti teld „Levend Gips". Een meisje was thuis gekomen uit school en had strafwerk meege kregen dat zij thuis moest maken. Dit waren moeilijke sommen. Na dat haar moeder de sommen had gezien, kon zij er ook niet uitko men. De dochter werd wel aan het werk gezet, want ze moest de som men op tijd klaar hebben. Terwijl zij met haar werk bezig was, viel zij in slaap. Tijdens de slaap droomde zij. In de droom kwamen de gipsoeeiaen van de Kerststal tot leven. De beel den zouden het meisje met haar sommen gaan helpen. Terwijl ze met de sommen bezig waren, wa ren de beelden ook tegen elkaar bezig over de tijd dat ze in kist hadden gelegen. Ze waren aan het mopperen tegen elkaar. De één had met zijn voeten in het gezicht van de ander gelegen en meer van die dingen. Ook spraken ze met elkaar over vroeger. Ondanks het feit dat de kameeldrijver, opa, va der, de wijzen uit het oosten en de engelen met diversie aanwijzingen kwamen, kon men de sommen niet oplossen. Het was uiteindelijk St. Jozef die de goede oplossing bracht. Plotseling kwam de moeder van het meisje weer de kamer binnen, waarna de beelden zich weer di rect van gips werden en in de kist gingen liggen. Het meisje werd bij de binnenkomst van de moeder wakker en kon nu haar sommen oplossen. Tijdens de opvoering van het spel werden door een zanggroep van de school het Sterrenlied en het Engelenlied gezongen. Ter afslui ting werd door alle kinderen het slotlied over Kerst gezongen. Hierna werd een kort woord ge voerd door pastor van Hattum. Hij stond even stil bij de geboorte van Christus en bij de vienng van het Kerstfeest. Hij wenste allen een za lig Kerstfeest en een voorspoedig nieuwjaar. Het dameskoor zong een aantal Kerstliederen en er werden ook liederen samen met de aanwezigen gezongen. Vervolgens werd er genoten van een heerlijke broodmaaltijd, die men zich heel goed liet smaken. Hierna bleef men onder het genot van een apereüefje nog gezellig bij elkaar. Tijdens dit samenzijn werd door de voorzitster dank gebracht aan de beheerder en zijn helpsters voor de inzet deze middag doch ook tijdens de soosmiddagen. G. Blom werd dank gebracht daar hij nog steeds het blad voor de bejaar den rond brengt en zijn vrouw kreeg bloemen. Ook P. van den Hengel werd veel dank gebracht voor zijn inzet voor het vervoer van bejaarden, die niet meer op eigen gelegenheid kunnen komen. Hij kreeg een flesje met inhoud en bloemen. Hierna werd de bijeenkomst ge sloten en werd allen een zalig kerstfeest en een heel goed begin van het nieuwe jaar toegewenst. meter extra hebben betekend, maar we waren vast en zeker geko men. In november, nauwelijks drie weken later ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de DDR, gingen tot onze grote blijd schap opeens de grenzen open en konden we dus rechtstreeks naar onze vrienden komen in onze oude Wartburg. Zo konden we eindelijk voor het eerst van ons leven met vakantie gaan. Het zijn onvergete lijke dagen geworden". Niet alleen voor de gasten, ook voor het gezin Van Beek trouwens. De gastheer: „We hebben in jaren niet zo'n ge weldige kerst gehad, En we heb ben natuurlijk zoveel mogelijk de gelegenheid aangegrepen om hen ons land te laten zien. We zijn in Scheveningen geweest, ze hebben de zee gezien en we hebben in Amsterdam een tocht gemaakt in een rondvaartboot. En wat ook een hoogtepunt werd was een maaltijd in een chinees restaurant". Arno Prinzler en zijn vrouw Ver- onika hebben hun oudste zoon Dennis niet meegenomen op deze kerstreis. Hij heeft deze dagen na melijk de zorg over de dierenspe ciaalzaak, die zij zich na vele jarem van hard werken en ijverig sparen hebben kunnen verwerven. Arno: „Ik heb jarenlang gewerkt in een melkfabriek, evenals mijn vrouw, die later trouwens ook nog als kel nerin werkte in de kantine van een groot bedrijf. Daarnaast trad ik op als slagwerker in een dansclub en verdiende dan zo'n honderd Ost- marken op een avond. Dat is ver gelijkbaar met tien westduitse mar ken. Maar door het sparen hebben we de winkel kunnen overnemen en daar hoorde ook de auto bij, de oude Wartburg, waarmee we hier naar toe zijn gekomen. Een nieuwe auto is natuurlijk bij ons met te be talen; daarvoor bestaan wachtlij sten bovendien van vijftien jaar". Het dagelijks levensonderhoud is voor de Prinzlers dank zij hun harde werken net te bekostigen. Maar al het verdere is luxe, zelfs de wat solidere, eenvoudige kleding. „Alles, maar dan ook alles hier is mooier en van een betere kwali teit", meent Arno. En verzuchtend: „We zijn een belangrijke stap voor uit, We mogen naar de televisie uit het westen kijken, kranten en boe ken lezen, maar die zijn helaas nau welijks voor ons te betalen. Maar we hebben onze vrijheid; we kun nen reizen. Wat niet wegneemt dat we m ons land een verschrikkelijke achterstand hebben, bij jullie ver geleken. Het zal naar mijn gevoel nog zeker twintig jaar duren voor dat we die hebben weggewerkt". Tenslotte over de gastvrouw: „We hebben nog nooit iemand ont moet, die zo geweldig kan koken. Zij is de beste van de wereld". ter naar oost krimpende wind zal die lucht naar onze stre ken worden gevoerd. Dat zal later in de week tot wat lichte vorst in de nacht aanleiding geven. Overdag komt de temperatuur een paar gra den boven nul. Een echte vorstperiode zit er voorlopig niet in, maar de luchtdruk verdeling ziet er voor de win- terliefhebbers beter uit dan voor de Kerst. Bar koude Kerstdagen hebben de Ver enigde Staten achter de rug. Rond een beresterk hoge- drukgebied (1055 millibar) stroomde ijskoude lucht uit het noorden van Canada naar het zuiden. Begin deze week drong de koude zelfs door in Florida. In het anders zo aangename Palm Beach vroor het twee graden. Het ziet er naar uit dat de kou daar de komende dagen zal afnemen. Bij ons wordt het dus wat kouder en we zullen moeten afwachten wat Koning Win ter met ons van plan is in het begin van het nieuwe jaar. Juist in die fase kwamen win ters met karakter op gang. De tweede tien-daagse perio de van deze maand gaf een totaal ander weerbeeld te zien dan de eerste. Toen was het aan de koude kant en erg droog. Nu viel er in Leusden meer dan 70 mm regen en de gemiddelde temperatuur be droeg 6.4 graden, ruim 4 gra den hoger dan in de eerste decade. Voor de vos dient de burcht in hoofdzaak als kraam- en kinderkamer en in geval van nood als wijk plaats. Vaak heeft een rekel meerdere vrouwen, die sa men een familiegroep vor men, maar werpt alleen de favoriete moer een nest van zo'n vier tot zeven jongen. De paartijd valt in de winter. Na een draagtijd van ruim zeven weken komen de jongen ter wereld. Pasgeboren vossen zijn grijs en hebben een bol kopje. Na vier weken worden ze donkerbruin, worden oor tjes en snuitjes spitser en be ginnen ze al op vossen te lij ken. Dan komen ze ook voor het eerst buiten het hoL Zo lang de jongen nog niet bui ten komen, blijft de moervos zo veel mogelijk bij de jongen en komt de voedselvoorzie ning in hoofdzaak op de rekel neer. Dan is een muizen- en bessenmenu niet voldoende en zal de vos eerder trachten iets anders buit te maken. Als dus na vier weken de jongen buiten het hol komen, begint de leerschool. Het lijkt er op dat de vosjes vrolijk met elkaar spelen, maar in werkelijkheid is het oefenen in snel reageren en de spie ren ontwikkelen. De onder linge concurrentie daarbij is erg groot, vooral als het er om gaat een deel van de aan gevoerde buit te bemachti gen. In die tijd vallen de zwaksten al dadelijk af. Al leen de sterkeren hebben een kans om tot volwassen dier uit te groeien. Na een verzorging van ongeveer vier maanden wordt de voedselvoorziening gestaakt en moeten de jon gen zelf aan de kost zien te komen. Ze worden uit het ter ritorium van de ouders ver jaagd en gaan op zoek naar een eigen grondgebied. In die tijd vallen er velen af en dan moet de winter nog ko men. Zo regelt de natuur zichzelf en menselijk ingrij pen overbodig. De jager die een vos doodschiet omdat die wel eens een fazant pakt, maar ook degene die een spin doodtrapt om zijn grie zelige poten, heeft nog maar bedroevend weinig van de natuur begrepen. G. van L. De Achterveldse medewerkster van de Leusder Krant wenst ieder een een heel voorspoedig 1990. Zij dankt allen voor de in het afgelopen jaar ondervonden me dewerking en hoopt in het komen de jaar weer op een goede samen werking te kunnen rekenen. fbeze weekindecjemmte/' Achterveld Zaterdag 30 december 12.00 uur Radio programma Pa perclip De Klaveet. 20.00 uur Disco Show de Klaveet. Dinsdag 2 januari 9.00 uur Welfare club Zonne- bloem - Ons Gebouw Woensdag 3 januari 9.00 uur. Handwerkhobbyclub de Moespot Donderdag 4 januari 13.30 uur bejaardensoos Ons Ge bouw ontwikkelt zich een gesprek waar bij het eindelijk tot de betreffende familie doordringt dat het beter is te geven dan te ontvangen. Deze manier van handelen geeft zeker geluk. Na de opvoering van het stuk werd er alleen met de kinderen een maaltijd gebruikt. De maaltijd werd afgewisseld met door de kin deren zelf-gespeelde muziek op hun eigen instrumenten en ook af gewisseld met zang door de kinde ren. Door de school Het Startblok werd de kerstviering donderdag gehouden. Ook hier waren alle kin deren en een groot aantal ouders bij aanwezig. Ook hier werd een kerstspel opgevoerd. Het spel werd opgevoerd door het perso neel, twee ouders en PA-studen- dachten". Het ging over een familie die dachten dat geluk te koop was. Tijdens het moment dat het gezin bij elkaar is, komt er een collectant aan de deur. Tussen de collectant ST. JOSEPHSCHOOL Donderdagavond werd ook door het personeel van de St. Jo sephschool met de leerlingen een kerstviering gehouden. Om onge veer 17.30 uur werd er begonnen met een gezamelijke maaltijd met de leerlingen en de leerkrachten. Aansluitend hierop werd er nu met de ouders erbij een viering m de kerk bijgewoond. Na afloop van deze dienst verzamelde men zich in Ons Gebouw waar „Het kerstspel" door de leerlingen werd opge voerd. Het betrof hier hetzelfde kerstspel dat bij de bejaardensoos was gespeeld. Ook dit werd zowel voor de leerlingen als het personeel en de ouders een echte kerstviering waarbij veel dank werd gebracht aan de ouderraad voor het vele werk dat door hen was verzet. ACHTERVELD - „We hebben jaren niet zo'n geweldig kerst- est beleefd". Het klonk gisteren twee talen en van beide kanten is er de eerlijke spontaniteit, j de kerstboom in de woning lq de familie Van Beek aan de •ssenweg werden nog eens de rinneringen opgehaald aan a kleine week van ongekende ijdschap en geluk van twee ge inen, die nauwelijks vijfhon- rd kilometer van elkaar ver- ijderd wonen, maar tot voor irt gescheiden waren door een hun geval onzichtbare politie- barrière. Het is allemaal begonnen met n ballonnenwedstrijd tijdens de aderie van Achterveld in 1982. jis van Beek, adviseur voor parti- lieren bij de RABO-bank ter latse, fuctioneerde als coórdina- voor de wedstrijd. Men kent de gels: de (doorgaans jeugdige) elnemers vullen hun naam in op n kaartje, dat aan de ballon >rdt bevestigd en dan maar ho rt dat het kaartje in een ver bin- n- of buitenland wordt gevonden teruggestuurd naar het vermel- adres. ,Zo kwam bij de tachtig terugge ven kaartjes van de in totaal ti drie- tot vierhonderd tijdens braderie opgelaten ballonnen n beduimeld en beschadigd artje terug, dat naar later bleek gens aan een boom had gehan- n in een plaatsje m Oost-Duits- d. Het kaartje, waarop naam en res van de afzender met meer (sbaar waren, ging vergezeld een briefje van de vinder, die g wel de woorden RABO-bank hterveld had kunnen ontcijfe- l De rest van het adres ontbrak, fs de naam van het land van her- mst. Dat de brief is aangekomen dus eigenlijk al een wonder", lus de heer Van Beek. UEFWISSELING 3ij de teruggezonden tachtig Links van de kerstboom het echtpaar Van Beek. rechts het Oostduitse gezin Prinzler kaartjes waren er nog meer uit de Duitse Democratische Republiek, maar in de andere gevallen, even als die uit Polen - er moet op de dag van de braderie een behoorlijke westenwind hebben gestaan - wa ren de adressen van de afzenders behoorlijk leesbaar. Het ene bege leidende briefje uit Oost-Duitsland vroeg evenwel om nadere toelich ting. Hans van Beek besloot te rea geren op de vraag van de familie Prinzler m de DDR wat de bedoe ling was geweest van het gevonden kaartje. Het gevolg was een jaren lange, zeer intensieve briefwisse ling tussen de gezinnen Van Beek in Achterveld en Prinzler in Wes- terhausen in de Kreis Quedling. Tientallen brieven hebben elkaar sinds 1982 gekruist, niemand kan bij benadering een schatting doen van het totaal. Maar wel stond vast dat de gezinnen elkaar steeds be ter via het papier leerden kennen en er een fabelachtig sterke vned- schapsband ontstond. Die gezinnen waren aan Neder landse kant Hans van Beek en zijn vrouw Ank met de beide dochters Jolanda (20) en Sandra (12) en aan Oostduitse zijde Arno en Veronika Prinzler met de zonen Dennis (14) en Christian (6). Maar het bleef niet bij brieven. Uit Achterveld werden kerst- en paaspakketten gezonden en ook de verjaardagen werden met ver geten. In de herfstvakantie van 1983 besloot het gezin Van Beek koers te zetten in de richting van Oost-Duitsland voor een eerste persoonlijk bezoek, dat een kleine vier jaar later werd herhaald ter gelegenheid van de verjaardag van Veronika. De vriendschapsband werd er van toen af één voor het leven. TEGENBEZOEK In oktober van dit jaar, nadat te voren tal van pogingen waren ge strand om een uitreisvisum naar ons land te verkrijgen, vroegen de Pnnzlers met het vaste voornemen deze kerstdagen in Achterveld door te brengen een vergunning aan om via de inmiddels versoepel de reismogelijkheden voor Oost duitsers naar het buitenland via de omweg Tsjechoslowakije en Hon garije naar Nederland te komen. Arno Prinzler: „Het zou voor ons een reis van zeker duizend kilo Volgens de boeken hoort de vacht van de vos rood te zijn met een witte bef. Maar de vossen verschillen on derling nogal van kleur, van lichtbruin tot kastanjekleu rig met vaak iets van grijs op het achterlijf. Soms zijn ze lichtgeel en een enkele maal bijna zwart. In het territorium van de vos komt tenminste één burcht voor, ook wel meer. De burcht wordt soms zelf gegraven, maar meestal is het een verbouwd en aange past konijnehol. Een enkele maal wordt een gedeeltelijk leegstaande burcht van een dassenfamilie gekraakt, zeer tot ongenoegen van de bewo ners. De uiterst zindelijke dassen kunnen de lucht van de heel wat minder propere vos maar slecht verdragen. In zo'n geval worden de ver bindingsgangen tussen het dassen- en vossengedeelte door de dassen zorgvuldig dichtgemaakt. door Jan Versteegt. We mogen over het weer- gedrag van de afgelopen feestdagen niet ontevreden zijn, zeker niet na alle nega tieve voorstellingen van za ken vooraf. Op zaterdag was er echter in Leusden nog flink wat te beleven. Enkele heftige onweersklappen zorgde voor de nodige onrust in de atmosfeer. Hoewel het bij lange na geen winters aandoende Kerstsfeer was, scheen de zon vooral op maandag en bleef het in ie der geval, inclusief de zon dag, droog. Een diepe de pressie op de Oceaan, met een minimale kerndruk van 920 millibar, kon bij ons wei nig klaarspelen. De oorzaak van die meevaller, was het in versneld tempo opdringen van een krachtig hogedruk- gebied boven Rusland. Een frontensysteem kwam daar door niet veel verder dan de Hollandse westkust en dins dag werd het zelfs naar de Noordzee teruggedrongen. De temperatuur gaf, vooral op de eerste Kerstdag, een wat voorjaarsachtige indruk. Het kwik liep op tot ruim 10 graden. Ook dinsdag was het nog aan de zachte kant voor eind december. Het ziet er naar uit dat we het weeijaar 1989 gaan af sluiten op een wijze, die ken merkend is geweest voor het gehele jaar, te weten rustig en in hogedruksfeer. Tot en met de jaarwisseling zal het genoemde hogedrukgebied de dienst uitmaken. Het ge volg van deze ontwikkeling is, dat de zon er gaandeweg meer aan te pas komt en de temperatuur langzaam een dalende tendens te zien zal geven. Niet dat er direkt kou de lucht uit Oost Europa zal worden aangevoerd, want ook daar schommelen de thermometers nog boven de normale waarden. Maar doordat de atmosfeer tot rust komt, zal er gedurende de vrij lange nachten flinke af koeling kunnen plaatsvinden op het Europese vasteland. Met een naar zuidoost en la- HET STARTBLOK ACHTERVELD - Vorige week woensdag werd door het perso neel met de leerlingen van de Re- genboogschool een kerstviering gehouden. Ook ouders waren hier bij aanwezig. Na de opening wer den gezamenlijk een aantal kerst liederen gezongen. Na de pauze werd er door alle leerlingen teza men een kerstspel opgevoerd. Dit had als thema „Een schim of werkelijkheid". Het kerstverhaal werd verteld waarbij het schimmenspel werd gespeeld. Tijdens dit kerstverhaal werd er ook gezongen. Aan het slot werden de woorden gesproken dat de Kerst en hetgeen daarbij behoort geen schim is doch dat het echte werkelijkheid is. Na afloop van het samenzijn kre gen zowel de kinderen als de aan wezige ouders een ballon waarop een kerstwens was aangebracht. ten. Door de leerlingen van groep acht waren verhalen geschreven. Uit al deze verhalen werd via een selectie een verhaal gemaakt. De titel van het stuk was „Kerstge-

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3