VUURWERK HAAL JE BIJ SCHUT Ossendrijver neemt afscheid van raad „Maar ze zijn nog niet van mij af' Ie—s«len hrant 70 soorten siervuurwerk. Losse verkoop vrijdag 29/12 van 9.00 tot 21.00 uur en zaterdag 30/12 van 9.00 tot 18.00 uur. Hamersveldseweg 26, Leusden-C. Geslaagde kerst bijeenkomst KPO Meer dan 200 mensen bezoeken receptie 'Burgemeester van Achterveld' stopt met werk als raadslid plaatselijk nieuws wilskracht lukte dat dan ook. Hij solliciteerde als vertegenwoordi ger bij een veevoederbedrijf, want iedere dag van 's morgens zes tot 's avonds zeven, soms zelfs tot tien uur tegen een schamel dagloon in de tuinderij te moeten blijven zwoegen leek hem een weinig op wekkend perspectief. Inmiddels had de ambitieuze jongeman wel begrepen, dat car rière maken ook te maken had met zelfstudie, met verdere persoonlij ke ontwikkelimg. Dus toog hij aan de slag, haalde diploma's midden stand en handelskennis en volgde een cursus spreken in het open baar. Belangrijk dat laatste voor zijn later politieke loopbaan? Ossendrijver:Ja, daar heb ik in de loop der jaren veel voordeel van gehad. Maar het heeft me ook ge holpen bij mijn sollicitatie als verte- door Gerard Trebert genwoordiger. Inmiddels had ik ook nog de driejarige avondschool in Hooglanderveen afgemaakt om dat ik mij nu eenmaal had voorge nomen om vooruit te komen in de wereld. Het was niet altijd even gemakkelijk, maar het is me ge lukt". Hij werd aangenomen en ging dus het land in. Maar op den duur werd het meer dan alleen het ver kopen van produkten. Ossendrij ver bleek uitstekend geschikt om als adviseur te functioneren. Er werd een oproep gedaan voor een specialist,die de bedrijven zou kunnen adviseren inzake financie ring en bedrijfsvoering. Ossendrij ver. met gepaste trots: „Er waren 23 sollicitanten, waarvan er uiteinde lijk drie overbleven. Ik was ten slotte de gelukkige en kreeg een omvangrijk rayon met onder ande re Apeldoorn en Veenendaal. Eerst deed ik alles af op de motor, later kreeg ik van de zaak een auto". „BEZIG BLIJVEN" Het levensverhaal van Henk Os sendrijver kent een rode draad. Tijdens het gesprek komt hij regel matig terug op wat voor hem een van de belangrijkste motivaties is geweest om zich met hart en ziel voor de mensen om hem heen, de gemeenschap van Achterveld in te zetten. Hij verwoordt het aldus: „Een mens is in de eerste plaats afhankelijk van zijn gezondheid. Ik ben zo gelukkig, dat ik daarover DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 voor heel Leusden", begon hij zijn toespraak. „Zelden heb ik van hem een klacht gehoord dat hij het te druk had. Hij werkt op zijn eigen wijze. Hij hield niet van die geleer de woorden, doch bracht alles op een eenvoudige wijze voor ieder een begrijpbaar naar voren. Je hebt getoond hart te hebben voor de mensen die je vertrouwen. Je bent een echte volksvertegenwoordi ger", besloot de CDA-vooratter zijn toespraak. Hierna kreeg Os sendrijver een geschenk. Daarna sprak burgemeester Pa- nis hem toe. „In al die jaren dat je raadslid bent geweest is er veel veranderd. Er is veel uitgebreid, zowel woningen als inwoners. Vol gens mij ben je een heel bijzonder raadslid geweest. Je hebt vijf bur gemeesters meegemaakt. Je was een echte volksvertegenwoordi ger. Je gebruikte weinig woorden, maar had wel veel mvloed. Je deed niets stiekem, doch alles recht toe recht aan in eenvoudige voor ie dereen begrijpbare woorden. Ook voor de verenigingen heb je veel gedaan. Je speciale hobby was we gen en verkeer. Vooral de aanleg van een fietspad van Leusden naar Achterveld via Asschat was je spe cialiteit. Het is neg steeds niet ge realiseerd, maar het zal er wel ko men. Je kwam altijd voor je eigen mening uit, hetgeen met altijd in dank werd aanvaard. Je bent de man van het harmonie-model." Vervolgens was wethouder J. de Jongh aan de beurt. ,Je bent een vooruitstervend raadslid die nieu we dingen durft aan te pakken. Jaren geleden heb je je beijverd voor de aanleg van een fietspad van de Emelaarseweg naar de Stoutenburgerlaan. Er moest wel een brugje komen over de Barne- veldse Beek. Dit is je toen ook ge lukt. We willen er een monument van maken." Hierna kreeg Ossen drijver een bord waarop de naam „Ossendrijver brug" was gezet. De fractie-voorzitter J. Konijnenbelt was de volgende spreker. Ook hij herinnerde aan de speciale be langstelling die Ossendrijver voor wegen en verkeer heeft. Hierna kreeg de jubilaris een straattegel aangeboden. „Ik geef je alvast de laatste tegel voor het fietspad, zo dat je hem zelf kunt leggen." Bij het aanbieden van de ge schenken werd ook zijn echtgeno te niet vergeten. Zij werd bedankt voor de vele uren dat zij alleen was geweest en toch steeds achter haar man bleef staan. Hierna kreeg de jubilaris zelf het woord. „Vijfentwintig jaar raadslid is geen kleinigheid, in de gemeente Leusden. De eerste 5Va jaar raads lid van de gemeente Stoutenburg met twee wethouders en vijf raads leden. Het ging er in die jaren heel gemakkelijk aan toe. Het was een leuke start. Een dorp met overwe gend agrarische bevolking, een bloeiende middenstand en enkele bedrijven. Vervolgens kwam sa menvoeging met Leusden, toen nog een dorpsgemeenschap gelijk Achterveld. Wel meer inwoners, met meer hoogmoed en rangen en standen. Leusden moest toen gaan groeien van 15 tot 20.000 inwoners. Bij de realisering van de Biezen- kamp kwamen veel bezwaar schriften. Dat heeft veel tijd en geld gekost. Doch het werd wel gereali seerd. Wethouder Wagenaar kwam met een voorstel om dan maar winkels op wielen te realise ren. Deze man is van grote beteke nis geweest voor de groei en bloei van de gemeente Leusden. Ook het streekplan Utrecht Oost bracht heel wat gemoederen in beweging. Diverse actie-groepen werden op gericht. Er is heel veel werk ver richt m al die jaren. We hebben nu een goede tijd wat de economie betreft, doch dat kan soms wel vlug veranderen. Er liggen nog veel wensen waaraan nog steeds wordt gewerkt. Een van de wensen is het realiseren van de Brink in Achterveld. Dit staat mo menteel ter discussie. Ik wil het college vragen op zeer korte ter mijn een hoorzitting te houden in Achterveld zodat iedereen daar over mee kan praten, om tot een goede besluitvorming te komen, zodat niet gezegd kan worden: Vele Achtervelders en Stoutenburgers maakten van de gelegenheid gebruik om Ossendrijver te feliciteren. „Dat heeft Henk met goed gedaan voor het hart van Achterveld". Hierna bracht de muziekvereni ging DWS een serenade, waarna hij werd toegesproken door de voorzitter van de vereniging. Hij bracht Henk dank voor zijn inzet voor de vereniging. Namens de vereniging werd hem een ge schenk aangeboden. Tot slot kwam de Carnavalsprins, Pnns Duo van de Carnavalsvereniging de Puu- penkoppen met zijn gevolg de ju bilaris gelukwensen. „Er is al veel gezegd over je, zodat ik niet veel meer behoeef te zeggen," aldus Prins Duo. „De vereniging heeft veel steun van je ondervonden. Je was vele jaren hoofd van de jury en hebben verder ook veel steun van je ondervonden in het belang van de vereniging. Je wordt de burge meester van Achterveld genoemd. Wij kunnen geen burgemeester noemen, doch willen we je toch iets op dit gebied overhandigen." Hier- ACHTERVELD - De KPO hield vorige week haar Kerstavond. Er was een grote opkomst. Na het openingswoord werd door de voorzitster een gedicht voorgele zen. Na de koffie werd door een aantal leerlingen van de St. Jo- sephschool het toneelstuk Le vend Gips" opgevoerd. Dit was hetzelfde ♦""eels tuk dat tijdens na kreeg hij van de Prins de Ambts keten omgehangen. Zijn vrouw kreeg bloemen. de Kerstviering van de bejaar- densoos werd opgevoerd. Het kinderkoor van de Sint Jo- sephschool verleende ook nu weer medewerking. Na de pauze werd door de voorzitster een kerstver haal voorgelezen, waarbij de zang werd verzorgd door mevrouw Val kengoed en mevrouw van de Berg. beschik. Daarnaast moet je zorgen dat je bezig bent. Als men dat doet kan men zijn hobbies ook aan. En als werk dan ook je hobby wordt is dat een vorm van ontspanning". Dat dan moet ook het geheim zijn van de enorme werklust en de vita liteit, die de thans 65-jarige heeft kunnen opbrengen om zoveel voor zijn omgeving te doen ondanks de prive-omstandigheden, die het echtpaar Ossendrijver tot een extra belasting hebben gedwongen. Naast zijn wil om vooruit te ko men in de maatschappij en de gun stige ontwikkeling wat zijn loop baan betreft meende de jonge Os sendrijver ook in politiek opzicht een bijdrage te moeten kunnen le veren aan de lokale gemeenschap. Voor de toenmalige KVP werd hij raadslid in de gemeente Stouten burg, in die jaren nog een zelfstan dige gemeente tot de samenvoe ging met Leusden in het jaar 1969. Ossendrijver is vijf-en-een-half jaar lid geweest van de Stoutenburgse raad en werd daarna benoemd in Leusden. Ossendrijver „Voor een goed begnp: Stoutenburg en Achterveld waren toen een en hetzelfde ge bied. Achterveld hoorde bij de ge meente Stoutenburg en eigenlijk is het nog altijd zo dat de Achtervel ders en de Stoutenburgers zich met elkaar verbonden voelen. Als wij het over Leusden hebben - en we zijn dus in 1969 als gemeente sa mengevoegd - spreken we nog al tijd over Hamersveld". Een toevallige bezoeker tijdens het gesprek, bewoner van Stouten burg, beaamt dat volledig en van harte. Verklaart dan ook:Ja, het is merkwaardig, maar wel juist. Er is altijd een zekere afstand geweest tussen onze dorpen Stoutenburg en Achterveld aan de ene en Hamers veld, het huidige Leusden-Centrum dus, aan de andere kant. Ze voel den zich altijd wat meer, de boeren daar. Wat hoger, van een andere orde" VEEL ERVARING De ruim vijf jaren lidmaatschap in de vroegere gemeenteraad van Stoutenburg zijn in later jaren voor Henk Ossendrijver een goede leer school geweest m de raad van Leusden, waar hij moest kennis maken met de ruimere, bredere problematiek van de snel groeien de gemeente, die door de samen voeging tot stand was gekomen. Ossendrijver kwam nog uit de school van de vroegere burge meester Buirung, naar wie nog het huidige belangrijke sportpark in Leusden-Centrum is vernoemd. „Die penode m de raad van Stoutenburg heeft me daarna enorm geholpen; ik heb er ervaring kunnen opdoen. Toen ik overging naar Leusden had ik vanuit de KVP met de samensmelting met de anti revolutionairen en de chnstelijk- historischen als grootste leider van de drie zowel fractieleider van het CDA als wethouder kunnen wor den. In beide gevallen heb ik ge weigerd; ik meende dat niet aan te kunnen en heb in mijn leven altijd geleerd met beide benen op de grond te moeten blijven staan.Ik heb daarvan nooit spijt gehad, ge zien ook hoe anderen daarmee problemen hebben gekregen". Een prachtig.praktisch mens, deze Henk Ossendrijver, die tij dens het gesprek goed gastheer blijft en weet hoe koffie met bijbe- horen te serveren. Maar ook op tijd weet waar de knelpunten zitten als het gaat om de problematiek in de Leusdense politiek. Ossendrijver kan het niet laten weer terug te komen op de bloed verwantschap tussen de Stouten burgers en de Achtervelders en heeft daartoe ook voldoende argu menten voorhanden - evenals zijn toevallige welsprekende bezoeker overigens. „Wij van beide dorpen zijn altijd goede buren geweest. Dat is buijvoorbeeld gebleken toen wij in 1984 het zeshonderdjarig be staan van Achterveld hebben ge vierd. Dat deden we samen met de mensen van Stoutenburg. Maar kijk nu eens naar Leusden, het centrum van nu. Dat is compleet verdeeld in wijken; er is geen enkele vorm van eenheid. Elke saamhorigheid ont breekt. Het is net zoiets als Amster dam, van een gemeenschap is geen sprake. Dat is dus bij ons nog altijd wel het geval. En dat geldt zowel voor Stoutenburg als voor Achterveld. En daarom ga ik ver der m het belang van onze plaats. Niet meer als „burgemeester", maar wel met mijn stuurgroep. En dat gaat al volgende maand van start". NATUURLIJK... En natuurlijk moet het er van ko men: het fietspad. Op weg naar huize Ossendrijver aan de Hessen weg heeft deze verslaggever het voor de zoveelste malen moeten ervaren: het levensgevaarlijke tra- jekt van het centrum van Leusden naar Achterveld. De smalle, met bomen en betonnen, dus extra-ge vaarlijke omzoomde bochten, de - natuurlijk altijd weer onvoorzichti ge jongelui, drie fietsen naast el kaar - op een uitermate drukke landelijke route, waar al jarenlang door een man, die alleen maar pleitbezorger was voor het behoud van mensenlevens en door welke omstandigheden dan ook nooit een willig oor heeft kunnen vinden: Henk Ossendrijver Onbegrijpelij ke zaak nog altijd. Ossendrijver: „Het heeft al anderhalf miljoen gul den gekost tot dusver, aan plannen, aan voorbereidingen. Maar het heeft allemaal niets geholpen. Ik wil het op deze plaats nog best eenmaal duidelijk stellen. Als straks de scholen weer beginnen gaan er dagelijks tussen de drie- en vierhonderd kinderen 's morgens in de richting Leusden en 's mid dags en 's avonds weer terug. Ver der zijn er steeds meer 50+- en 60+-plussers, die voor recreatie doeleinden naar Leusden gaan. De route wordt dus steeds drukker. In dat verband wil ik even een belangrijke zaak onder de aan dacht brengen voor mensen, die het blijkbaar nog steeds niet echt belangrijk vinden. Ooit hebben wij gepleit voor stoplichten bij het chauffeurscafe De Tweede Steegh omdat daar zoveel schoolkinderen onder levensgevaarlijke omstan- dighheden moesten oversteken. Vergeefs natuurlijk Natuurlijk... Tot er een kind, een schooljongen van zestien jaar, werd overreden, dood. Als er iets op de Asschatter- weg tussen Achterveld en Leusden Centrum gebeurt, valt er niet een enkele dode, maar is er sprake van een ramp. Twee, dne doden en wie weet hoeveel gewonden. Mag Lk even weten wie daarvoor straks aansprakelijk wil zijn?". Nog altijd blijkt er m kringen van het Leusdense bestuurscollege sprake te zijn van „het stokpaardje van die burgemeester van Achter veld". Wellicht zijn er toch welden- kenden met wat duidelijker opvat tingen na een pleidooi van twaalf jaren van een man, die weet waar over hij spreekt van nabij over ge zondheid, leven en dood. ACHTERVELD - Henk Ossen drijver vierde vorige week met een receptie het feit dat hij 25 jaar raadslid is. Zijn fractie, het CDA, boot hem deze receptie ?an. Het jubilerende raadslid werd bij zijn woning in een koets afgehaald. Hij werd vergezeld door zijn echtgenote en kinderen. De muziekvereniging DWS be geleidde de stoet naar „Ons Ge bouw" waar de receptie zou plaatsvinden. Het werd een receptie die Henk niet vlug zal vergeten. Er kwamen ongeveer 200 personen. Onder de aanwezigen was het voltallige col lege van burgemeester en wethou ders, de raadsleden en een aantal ambtenaren. Als eerste werd het woord ge voerd door de vooratter van het CDA de heer D. Tichelaar. „Henk Ossendrijver is een raadslid dat zich geheel inzet voor de belangen van de gemeente. Niet alleen voor Achterveld en Stoutenburg maar Burgemeester Pams en wethouder De Jongh fehciteren Henk Ossendrijver namens het college. ACHTERVELD - Er komt geen nieuwe „burgemeester" - hoogstens in zijn plaats een reserve. Henk Ossendrijver heeft lat inmiddels zo voor zichzelf en voor de plaats, waarvoor hij een kwart-eeuw heeft geijverd en waaraan hij al zijn vrije uren en energie heeft opgeofferd, reeds bepaald. Ossendrijver, met niet aflatend elan: „Maar als ik straks na mijn 25-jarig raadslidmaatschap aftreed betekent dat nog niet dat ze in Leusden van Achterveld af zijn. Ik ben nu al bezig met liet oprichten van een stuurgroep, waarin ik zelf zitting zal hebben en die zich permanent zal bezig houden met het behar tigen van de belangen van onze plaats. Werken is voor mij altijd ontspanning geweest; dat houdt dus ïu echt niet op. Ik wil geestelijk bezig blijven. De mensen rergeten wel eens dat ze alleen maar lichamelijk in conditie runnen blijven als de geest ook goed functioneert. Maar ook omgekeerd is dat het geval. Ik heb dat mijn hele leven niet illeen geleerd maar ook toegepast. Daarom heb ik mij voorge- ïomen bezig te blijven". Het is goed toeven in de gerieflijke woning aan de Hessenweg, waar de bloemstukken elkaar op tafels en in vensterbanken verdringen Dm een plaats. Allemaal bewijzen /an waardering en trouw voor de alnjke verdiensten, die Henk Os sendrijver de plaatselijke gemeen schap in tal van vormen en opzich ten heeft verleend. Niet voor niets \oemde men hem „de burge- neester van Achterveld". Hij heeft /oor zijn plaats en dorpsgenoten jeknokt, vooral toen het opdnnge- ïge Leusden-Centrum bewust lanwel onbewust voorbij dreigde e gaan aan de belangen en verlan- jens van de Achtervelders. Maar ian was er altijd de op tijd en plaats derte Ossendrijver, die tussenbei- le kwam om te melden, dat er ook log elders in de omvangrijke ge- neente Leusden zaken waren, die indacht en zelfs prioriteit ver- lienden. [UINDER Wie meent dat Henk Ossendrij ver geboren en getogen Achtervel- ler is heeft het bij het verkeerde ;ind. Velen verkeren in die veron- lerstelling vanwege het onver- noeibare en onvoorstelbaar vele zerk, dat hij voor deze gemeen schap in een lange reeks van jaren heeft verricht. Maar zijn wieg stond van 22 mei 1924 af in Hooglander veen, waar hij als oudste in een gezin van later vijftien kinderen werd geboren. „Dat betekende dus ook dat ik onmiddellijk na de lagere school aan de slag moest om te helpen geld te verdienen voor het gezin. Ik herinner me nog dat ik op vrijdagmiddag uit de hoogste klas van school kwam en de dins dag daarop aan het werk ging in mijn eerste baantje. Ik werd leer ling-tuinder op een kwekerij, maar dat bood weinig vooruitzichten. Mijn vrouw, aan wie ik veel te dan ken heb en helaas nu al zo'n vijftien jaar door een ernstige ziekte is ge troffen, heeft mij altijd enorm gesti muleerd. Ze zei dan tegen mij: jij bent een hoogvlieger, je moet hop- gerop. Ik ben zelf enorm dankbaar dat ik mijn hele leven lang zo ge zond ben gebleven, zo sterk ook. Daardoor heb ik ook veel kunnen bereiken. Kijk maar eens naar dit huis. Dat heb ik voor een belangnjk deel weliswaar met hulp van amde- ren, maar toch ook met eigen kracht kunnen verbouwen van een oude boerdenj tot een royaal woonhuis". Henk Ossendrijver heeft het niet lang volgehouden op de kwekerij. Hij wilde immers meer en met zijn De gemeenteraad van Stoutenburg komt voor de laatste keer onder leiding van burgemeester Buirung bijeen. Daarna werden Stoutenburg en Achterveld bij Leusden gevoegd. Staande rechts Henk Ossendrijver.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5