1989: Van oude mensen, oud zeer en dingen die voorbij gingen OVERLEDEN MILIEU Februari Januari KRITIEK WETHOUDERS Maart DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 terugblik (door Daan Bleuel en Stefan Steenkamp) LEUSDEN - En andermaal spoedt een jaar ten einde. Sterker nog, een decennium staat op het pont afgesloten te worden. Op de drempel van 1990, het laatste rukje naar het magische jaar 2000, was ook de gemeente Leusden nog volop in ontwikkeling. Met name de bestuurlijke structuur en cultuur kreeg in het afgelopen jaar volop de aandacht. En dat was nodig, gelet op een wat dat betreft belast verleden. De trauma's, die Leusden aan de jaren zeventig en tachtig heeft opgelopen, klonken ook in het afgelopen jaar nog duide lijk door. Soms heel aanwijsbaar, door nog niet afgesloten dossiers (Van Gooi, Rademaker), soms ook door handelwijzen van wethouders en ambtenaren, die al te nadrukkelijk associa ties met het verleden opriepen. 1989 was dan ook niet bepaald schokvrij. Het nieuwe college, dat met voortvarendheid aantrad en aan het werk toog, kreeg in 1989 de eerste harde klappen te verwerken. Dat twee wet houders gedurende het jaar langdurig met ziekteverlof moes ten, lijkt daar niet geheel vreemd aan. 1989 was vooral ook het jaar van de oudere Leusdenaar. Op diverse fronten werd de politiek met de toenemende vergrij zing, maar vooral ook met de toegenomen mondigheid van de oudere ingezetene geconfronteerd. Maar het is niet onwaarschijnlijk dat 1989 de geschiedenis boeken in zal gaan als het jaar waarin Leusden onverwachte perspectieven kreeg aangereikt. Vlak voor het nieuwe jaar kwam de provincie met een notitie, waaruit blijkt dat een nieuwe groei van Leusden niet uitgesloten moet worden geacht. Groei wellicht tot een omvang, waar al sinds de vroege jaren zeventig geen rekening meer mee werd gehouden. In dit jaaroverzicht zijn de lieadlines' van de kranten uit 1989 nog eens bij elkaar gezet. Sommige onderwerpen zijn daarbij nog eens uit het chronologische verband gehaald en in een bredere context geplaatst. Met een knipoog naar Louis Coupe rus, onder de titel: Van oude mensen, oud zeer en dingen die voorbij zijn gegaan. Politieke creativiteit 1989: In innige samenwerking, presenteerden de wethouders van ruimtelijke ordening en milieuzaken een oplos sing voor de huisvestingsproblemen van de gemeentewerf. De ruimtelijke splitsing van de activiteiten dwong bij vriend en vijand bewondering af en een al jaren slepende kwestie lijkt met de nieuwe oplossing spoedig tot het verleden te zullen behoren. het idee van een beeldenroute in Leusden, waarbij de Leusdenaar een keuze kan maken voor een nieuw kunstwerk dat ergens in Leusden een plaatsje moet krijgen. De Stichting doet in de krant een oproep aan mensen om in de zo mermaanden de tuin ter beschik king te stellen voor het plaatsen van een beeld. Het bedrijventerrein in 't Ruige Veld begint langzaam gestalte te krijgen. Upat bereikt in januari het hoogste punt van de nieuwbouw, terwijl het Amersfoortse automo bielbedrijf van Jan Doornekamp bekend maakt naar Leusden te zullen verhuizen. Begin februari krijgt het rechts gevoel in Leusden een flinke knauw. Als een donderslag bij hel dere hemel oordeelde het ambte narengerecht in Utrecht dat de ge- Het carnaval wordt met name in Achterveld, maar ook in Leusden, weer uitbundig gevierd. Over de brandweergarage lijkt, na jaren geharrewar, eindelijk dui delijkheid te komen. De raad spreekt zich m een commissiever gadering in meerderheid uit voor een lokatie aan de Burgemeester Van der Postlaan, naast de SBBO- school. Het Stichts Landschapsbeheer doet in een voorlichtingsavond po gingen de gemeente Leusden en de de boeren zover te krijgen een landschapsonderhoudsplan op te stellen. Zo'n plan zou de instand houding van het bestaande agrari sche landschap moeten bevorde ren. MORTUARIUM: STILLE DOOD? Het plan van wethouder Evelien Blom, om in Leusden op afzienbare termijn een mortuarium te bouwen, loopt niet van een leien dakje. Niet De oudste inwoner van Leusden, de heer A.F Bronsing, overleed begin december maand. Hij werd in januari van dit jaar 100 jaar. Hij woonde nog maar kort in Leusden in het particuliere verzorgingstehuis 'Groot Schutterhoef aan de Arnhemse weg. Bronsing was onder meer directeur van de Holland-Amerika Lijn. In die functie had hij voor de oorlog gesprekken met minister president Co lijn over diens economische politiek in de crisisjaren. Ook was hij commissaris bij de Hoogovens. Begin dit jaar zei hij in een interview in de Leusder Krant dat de enige ambitie die hij nog had was om de mijlpaal van 100 jaar te halen, een feit Leusdenaar Andreas Bronsing overleed in december, bijna 101 jaar oud. dat volgens hem vooral voor zijn familie gedenkwaardig zou zijn. zijn functie namelijk niet meer op gevuld worden, omdat er geen mensen meer voor te krijgen zijn. Mariëtte Kunz start als eerste vrouwelijke huisarts in Leusden. Nog vol verwachting presenteert de bibliotheek in januari plannen om de hoofdvestiging Nieuw Lan- genbeek aan te passen aan de ei sen des tijds. Volgens de plannen zou er een kleine twee miljoen geïnvesteerd moeten worden om de bieb weer up-to-date te krijgen. Hoewel de nood in de oude behui zing hoog was gestegen, zou de politiek aan de plannen nog een hele kluif krijgen... OUD ZEER IN LEUSDEN Een nieuw hoofdstuk wordt ook geschreven in de soap-opera rond de bejaardenflats m Groenhouten. De Stichting Bejaardenzorg Leus den kondigt begin dit jaar strijd baar aan een meuw opgerichte be- "bej aarden' en 'senioren' zouden overigens toch een cruciale rol spelen in 1989, waarbij bleek dat 'vergrijzend Leusden' een zwaar stempel zou drukken op de drem pel van een decennium. Maar ook aan het boek 'Oud zeer in Leusden' wordt m 1989 nog een hoofdstuk worden toegevoegd. Een lijvig hoofdstuk. Het begon in januari, toen oud-burgemeester Rademaker in een brief aan B&W duidelijk maakte een eis tot terug betaling vein advieskosten niet te recht te vinden. Het voormalige college, met Rademaker aan het hoofd, liet zich tegen de wens van de toenmalige raad adviseren door een organisatiebureau, dat een nota van ruim dertienduizend gul den voor haar werk ten gemeente huize deponeerde. De nieuwe be windvoerders wilden dat het oude college deze rekening zelf zou be talen. In Achterveld klinkt eind januari het meuws door, dat emeritus-pas- De landbouworgansaties slikten met moeite de zoge naamde ecologische richt lijn. Het betekent een beper king in de bedrijfsvoering voor agrarische bedrijven die in een straal van 500 me ter van een znnrgevoelig ge bied zijn gevestigd. Wethou der Corri Verduin wist met heel veel moeite en overre dingskracht de boeren te overtuigen van de noodzaak van deze maatregel. Het le verde in de commissie Agra rische Aangelegenheden pit tige discussies op. meente Leusden oud-secretaris Reier van Gooi ten onrechte 'stra- fontslag' verleende. De rechter vond het niet juist dat Van Gooi alleen voor de feiten opdraaide. „Een ontslag wegens ongeschikt heid had meer m de rede gelegen," vond de ambtenarenrechter, bij wie Van Gooi in beroep was ge gaan tegen het medio 1987 verleen- Terwijl d,e Leusder Krant vast stelt dat de jaarwisseling rustig was verlopen, zorgt de fractie van Leusden'85 voor emge opschud ding, door vragen te stellen over de deelname van wethouder Corri Verduin en leden van haar gezin aan het gemeentelijke PC-privé project. De gemeenschappelijke aanschaf van computers voor 'thuis-gebruik' was tijdens de zo mer van '87 een hete kwestie, die slechts schoorvoetend de goed keuring van de raad kreeg. Ver duin bleek brandschoon en de op schudding een storm in een glas water. Van meer belang was de benoe ming van adjudant Van der Spoel als commandant van de groep Leusden van de Rijkspolitie. De 43-jarige Van der Spoel volgt Van Doorn begin januari in deze functie op. In Achterveld wordt de stichting Vrienden van St-Joseph in het leven geroepen, waarin raadslid Henk Ossendrijver, als bekende Achter- velder, plaatsneemt. De stichting moet zich gaan bezighouden met de verwerving van fondsen om leu ke dingen voor het verzorgingshuis te kunnen blijven doen. Een andere bekende plaatsge noot verdwijnt in 1989, na dertien jaar, uit het openbare leven. Pastor Bernard ter Bekke („Het is mijn vaste overtuiging dat je God niet op een presenteerblaadje kan aanbie den") gaat met emeritaat en daar mee wordt tevens een hoofdstuk afgesloten. Volgens Ter Bekke zou Geharrewar 1989: Bewoners van de nieuwe wijk 't Ruige Veld verzetten zich met hand en tand tegen de komst van een geluidswal, die eventueel toekomstig geluidsoverlast op ded koop toe wilden nemen. Wethouder De Jongh beende als een olifant door de porceleinkast, door nog tijdens de besprekingen over de wal gewoon met de aanleg te beginnen. In hogere bestuurlijke echelons galmt de kwestie nog steeds na, overigens en de echo zal ook in 1990 nog wel te horen zijn. langenvereniging van bewoners niet als gesprekpartner te willen erkennen. De begrippen 'ouderen', Grote opschudding in de raad, toen in april bewoners van 1 Ruige Veld raadsleden vragen stelden over de bouw van een complex woningen op het middenterrein van de nieuwbouwwijk door de Wo ning Stichting Leusden. Deze waren niet in overeenstem ming met de oorspronkelijke plannen, die uitgingen van drie woontorens. In het nieu we ontwerp was er echter sprake van laagbouw, door sommige bewoners omschre ven als de Chinese Muur. De plannen waren ter inzage gelegd voordat de raad er over had kunnen spreken. WD-wethouder De Jongh was hiervoor verantwoor delijk. De uitleg van zijn han delwijze was dat er snelheid was geboden, omdat de plan nen voor 1 juni bij de provin cie ingediend moesten zijn. Anders zou het contigent so ciale woningbouw, waar het complex deel van uit maakte, verloren gaan. Door die snel heid waren er echter fouten Terug-naar-af 1989: Evelien Blom kon de druk van het wet houderschap niet aan, volgens velen. Het kostte de CDA- voorvrouwe haar gezondheid, het lijsttrekkerschap en naar alle waarschijnlijkheid ook haar wethouderszetel. gemaakt in de procedure. De Jongh kon in eerste instantie niet door de raad gehoord worden, omdat hij door ziek te enige maanden uit de rou latie was. In de eerste ge meenteraadsvergadering na de zomervakantie nam hij echter de volledige verant woordelijkheid voor de gang van zaken en beloofde beter schap voor de toekomst. Zijn verklaring werd geaccep teerd. Wethouder Evelien Blom (CDA) had het dit jaar ook niet gemakkelijk. Zij kreeg veel kritiek te verduren over haar Welzijnsprogramma en over de gang van zaken rond de seniorenraad. Ook zij werd door ziekte getroffen en is hiervan nog niet her steld. bij de komende ge meenteraadsverkiezingen zal zij niet meer als lijsttrek ker van het CDA optreden. Ook kondigde zij aan niet meer als wethouder te zullen terugkeren. tor Schouten in een ziekenhuis in het Drentse Emmen, na een kort stondige ziekte, op 64-jarige leef tijd overleed. Het arbeidsbureau stelt ver heugd vast dat de werkloosheid in 1987 ook in Leusden licht daalde. Het milieubeleid van de ge meente Leusden baart de boeren in het begin van het jaar duidelijk zor gen. Voorzitter Wouters van de vier Leusdense standorgaiusaties verzucht in een gesprek met de pers: „Het lijkt wel of we boeven zijn." Op cultureel gebied doet de Stichting Kunstkwartier van zich spreken. Kunstkwartier lanceert de ontslag. De fractievoorzitters spreken in een eerste reactie en masse hun teleurstelling uit over de uitspraak en bepleiten hoger be roep. In de wijk Claeverenblad/Wil- denburg beginnen bewoners zich te roeren over de vermeende on veiligheid van de wijk. In Achter veld legt Willem Wouters na 22 jaar de voorzittershamer bij muziekver eniging DWS neer. Een tweetal Leusdenaren zorgt voor landelijk nieuws, toen de poli tie bij een inval één van de grootste vangsten in anabole steroïden deed. De verboden middelen wer den via sportscholen verspreid. alleen de boogde lokatie (naast de r.k.-kerk aan de Hamersveldse- weg) roept weerstand op, ook rond de beoogde exploitant ontstaan problemen. Monuta, dat lang de belangrijkste gegadigde leek, wordt door het college buitenspel gezet ten faveure van een andere kandidaat. In de rest van het jaar werd van de plannen overigens niets meer vernomen. Wellicht een stille dood gestorven?.. Terwijl de Sparzaak in De Bie- zenkamp in een nieuwe jas werd gestoken, maakt cultureel Leusden zich in de maand februan op voor de grootschalige manifestatie 'Glas'. Eind februari worden kleine scholen in Leusden opgeschrikt door nieuwe bezuinigingsmaatre gelen van minister Deetman. De medezegenschapsraad van 't Start blok uit Achterveld, één van de bedreigde scholen, bood daarom een petitie aan, aan wethouder Verduin van onderwijs, om de wet houder op de dreigende proble men te wijzen. Het weer lijkt in 1989 behoorlijk van slag. Eind februari zit schaats- minnend Leusden nog steeds te wachten op de eerste schaatsdag. Anderen hebben de moed wat dat betreft allang opgegeven en koes teren zich op dat moment in Den Treek en andere plaatsen in een mild vooij aarszonnetje. Op het zelfde moment staat de barometer m de agrarische wereld wel degelijk op 'zwaar weeri, als wethouder Verduin het gemeente lijk standpunt bekend maakt over het toekomstige lunderwetbeleid. De ecologische richtlijn zal onder deel gaan uitmaken van het toet singskader, voor het verlenen van vergunningen. De maatregelen moeten bereiken dat de uitstoot van ammoniak aanzienlijk wordt te ruggedrongen. In Leusden-Centrum start een proef met wijk-agenten, op hetzelf de moment dat Nel Schwagermann in Achterveld het tweede lustrum viert van de schrijfgroep voor Am nesty International. Zuster Goes wordt in huize St-Joseph, ook al in Achterveld, uitgezwaaid, na drie jaar als hoofd-verpleging werk zaam te zijn geweest. Zuurgevoelig 1989: De mvoering van de ecologische richtlijn, om natuurgebieden te beschermen, was voor de agrarische bevolkmg een moeilijk te verteren zaak. Zeg-maar-dag-met-je-handje 1989: Om de toekomst in Leusden een kans te geven, sneuvelde begin september de schoorsteen van een voormalige kwekenj. De schoorsteen, die plaats moet maken voor de aansluiting van Leusden op rijksweg A-28, was voor talloze haastige automobilisten een baken van herkenning en onèntatie tijdens hun reizen van hot naar haar. Onder het motto 'Drukte om niets' ontzenuwt de AMAC, organi sator van de Tulpenrally, begin maart geruchten dat de editie van 1989 op Leusdens grondgebied zal worden verreden. Geruchten daar over staken de kop op, op het mo ment dat burgemeester Scholten van Soest geen toestemming meer wilde geven voor het verrijden van klassementsproeven op de Vlasak kers. Achterveld prijst zich gelukkig met een nieuw postkantoor. „Het is maar een kleine stap voor PTT- post, maar een grote voor PTT-post Achterveld," parafraseert direc teur Logtenberg van de hoofdvesti ging Nijkerk bij de opening ruimte vaarder Neil Armstrong, die als eerste mens voet op de maan zette. De politiek haalt een heet hang ijzer uit het vuur, door zich te bera den op de toekomst van de ge meentewerf. De huidige lokatie aan de Hamersveldseweg is om meerdere redenen niet geschikt en er zal een alternatief gevonden moeten worden. Op voorhand kun nen de gepresenteerde alternatie ven nog weinig enthousiasme bij de raadsleden wekken. De ge meente maakt ook begin maart plannen bekend om klein che misch afval te gaan inzamelen. Daartoe zal een proef met een zo genaamde Chemokar worden ge nomen. Fokko Tilma, beter bekend als de Leusdense schillenboer, klopt aan bij de politiek om een betere prijs voor zijn werk te be dingen. De Katholieke Plattelandsvrou wen Organisatie (KPO) afdeling Leusden, viert in maart het dertigja rig bestaan. „De vrouwenvereni gingen staan aan de basis van de grotere plaats, die vrouwen in de huidige maatschappij innemen," laat voorzitter Joke Snijders zich m een interview met de krant ontval len. KNARSETANDEN Begin maart komt het college met een reactie op het vonnis van de ambtenarenrechter in de zaak 'Van Gooi'. Terwijl het knarsetan den in de brief nog te horen is, adviseren B&W de raad de uit spraak te respecteren en de ont slagprocedure te wijzigen. Het college wil niet het risico lopen dat de kosten verbonden aan het ont slag van Van Gooi nog hoger zullen oplopen, dan nu al het geval is. De raad zal later het advies van B&W met frisse tegenzin volgen. In het weekeinde wordt Leusden opgeschrikt door een aantal ge welddaden, waarbij jongeren in de leeftijd van 16 tot 19 jaar betrokken blijken. De problemen blijken van meer structurele aard. De politie bijvoorbeeld spreekt bij navraag van een verhoogd incidentenpa troon, terwijl een anonieme hore- ca-ondememer verklaart dat het optreden van een groep jongeren, die vermoedelijk uit Amersfoort komen, funest is voor zijn omzet. Een tweede belangrijke benoe ming in het nieuwe jaar volgt in maart, als commandant Blokker wordt benoemd als opvolger van Upperman bij de Leusdense brandweer. Opschudding in de sportwereld, als tennisvereniging De Inslag be sluit naar Amersfoort te verhuizen. Het besluit van de tennisvereniging is het gevolg van problemen met de exploitant van de tennishal, die eerder in de clinch lag met de squashvereniging. In Achterveld blijkt de Oosten rijkse cultuur populair te zijn. Het friïhschoppen in d'Ouwe Peer- destal viert in maart het 12,5 jarig bestaan. Een tweede vrouwelijke huisarts maakt haar opwachting in Leusden. De 33-jarige Mirjam van de Waard wordt de twaalfde huisarts in de gemeente. In de tweede helft van maart wordt in de gemeente Leusden het eerste kievitsei gevonden. De 14- jange Sjors Horst was de gelukkige vinder. Jongerencentrum De Geut kampt met een forse tegenvaller in het meuwe jaar toen vandalen bij een inbraak voor tineduizenden gul dens schade aanrichtten. Na een kort dienstverband neemt directeur Kruithof van ver zorgingshuis 't Hamersveld ontslag. „Om persoonlijke redenen," is de vage uitleg die eraan wordt gege ven. vervolg op pagina 10

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9