I ,Speelgoed moet warm en creatief zijn" Wat we maken, moet vooral leuk zijn om mee te spelen" K h Spanish Night met Fruta Bomba Wie heeft mijn maat? Ipeelgoedmakers José Adriaans en Rob ten Hoeve [andra en John van Dijk zijn speelgoedmakers van huis uit Discussie-avond over milieu en bedrijf ALTIJD 25% TOT 50% KORTING OP ALLES VAN LEGO BIJ mann intertoys «t Bromfietser gewond tfSDEN- „Speelgoed moet uitdagen. Het moet iedere nieuwe g op een andere manier te gebruiken zijn. Speelgoed ge- jakt van natuurlijke materialen heeft warmte. Daarmee wil- wij kinderen graag zien spelen en daarom zijn we het zelf iar gaan maken," aldus de speelgoedmakers van huis uit Rob Hoeve (40) en José Adriaans (35). Zij maken speelgoed Igens de door filosoof en pedagoog Rudolf Steiner omschre- n principes. fe werken volgens de antroposofische uitgangspunten. Dat iets anders dan te durven beweren dat we antroposofisch pelgoed maken. Rudolf Steiner heeft geen speelgoed 'voorge- ireven', slechts uitgangspunten. Wij hebben wel honderd jeen die we in speelgoed om willen zetten. Alleen de tijd en geld ontbreken ons om ze allemaal uit te voeren." Marianne de Valck heeft een opleiding tot kleu- leidster gevolgd. Ze werkte ja- in peuterzalen en buurthuizen, is creatief en inventief. Speel- ed maken deed ze al jaren. Meer nood dan uit overtuiging. Ze g af op haar eigen smaak zonder die op een of andere methodiek laseerd was. Meer op gevoel en nuit het idee dat speelgoed mooi, ik en simpel moet zijn. en geleden volgden ze een cur- poppenmaken en kwam op die mier met de ideeën van Rudolf aner in aanraking. Ze spraken ir aan. Over poppen schrijft Ru- Steiner bijvoorbeeld. „Goed eelgoed geeft het kind de moge- heid innerlijk actief te worden or zijn fantasie. Kleine kinderen aden veel van warme kleuren: el. oranje, rood. Bij een pop is het ofd het belangrijkste. Al het an- re dat bewust wordt weggela- moet het kind door zijn fantasie ian toevoegen." Hetgeen resul- rt in poppen gemaakt van na- rlijke materialen met vage ge- hten. Voor de baby leeftijd chts een lap met een bol, voor de dreumessen met schapenwol of zand gevulde popjes, voor kleuters poppen met haar en voor de onge veer 7-jangen poppen met haar en draaibare ledematen. Zoals José ze maakt hebben ze niets meer van de stijfgestopte worsten die door de antroposofische school ooit als voorbeeld werden aangedragen. Het zijn vooral lieve smaakvolle poppen. José's dochter Lotte (nu 7) ging naar de Vrije School in Amersfoort en José raakte nog enthousiaster over de manier waarop de ideeën daar worden uitgewerkt. „Daar mogen kleuters nog kleuters zijn en spelen." In het telefonische voorge sprek zegt ze: „Soms zou ik zo graag willen dat ik zo naar school had kunnen gaan, met dat speel goed had kunnen spelen. Dat op die manier met mij, maar ook met mijn speelgoed was omgegaan." Later vult ze aan: „De warmte waar mee daar de mensen met elkaar omgaan. Bijvoorbeeld de manier waarop de juf een in een hoek te recht gekomen pop oppakt. Zo van ach, hoe ben je hier nu gekomen. Wie zou haar even terug naar haar bedje willen brengen. De liefde die daaruit spreekt voor de dingen die voor kinderen belangrijk zijn. Dat José Adriaans en Rob ten Hoeve: ,,Wij hebben de indruk dat er steeds meer behoefte bestaat aan dit speelgoed. is respect voor andermans waar den. Daarbij het omgaan met sim pele dingen. Vaak dezelfde dingen waar ik als kind mee speelde, om dat er niet anders was, zoals eikel tjes en kastanjes in je winkeltje." José greep een kans op bijscho ling met beide handen aan om een cursus houtbewerking bij de SBBO school te volgen. Ze kreeg als do cent Rob ten Hoeve. Rob was oud bouwvakker. De restauratie van boerderij 't Claeverenblad was zijn laatste grote klus als bedrijfsleider. Daarna ging hij les geven. Zijn hart ligt bij hout. Van antroposofie wist hij niets. Nu wel en vanuit een iets ander gezichtspunt dan José. Deze zomer zijn ze in Duitsland naar het Rudolf Steiner huis geweest. „Wan neer je daar ziet hoe Sterner vor men verwerkt m natuurlijke mate rialen... hoe bijvoorbeeld de kozij nen zijn gemaakt, dan gaat mijn hart open en gaan mijn vingers jeu ken. Dat is zo mooi." José en Rob vonden elkaar. Rob maakte een roos van haar, helemaal opge bouwd uit dunne laagjes hout. Een kunstwerk. Sindsdien heeft hun 'a- telier* een naam; de Houten Roos. Het is meer naam dan atelier maar ideeen zijn er genoeg. Rob zette zich aan het speelgoed maken van hout. Daarbij gebruikt hij al zijn vakmanschap en liefde voor het hout. Door hem wordt geen schroef gebruikt. Timmer mansverbindingen zoals zwaluw staarten en liever nog het gebruik van houten duvels. José merkt la chend op: „Het werk van Rob wordt gekenmerkt door duvels." Rob zijn uitgangspunten zijn: „Alles is eenvoudig en alles kan voor alles dienen." Als voorbeeld noemt hij een schommelbank, ook te gebrui ken als tafeltje met stoeltjes of als hut of toonbank of poppenkast. Hij kiest vooral voor berkenhout en Douglas. De laatste houtsoort is Ne derlands en wordt door Rob hoog geprezen. Hij heeft twee jaar gele den een hele boom gekocht. Het vier meter lange en 90 centimeter dikke gevaarte ligt sindsdien te drogen. Het moment waarop dit hout geacclimatiseerd is, wordt een groots moment. Het tot speel goed verwerkte hout wordt be schermd door bijenwas of natuurlij ke oliën waardoor zowel de struc tuur als de warmte behouden blij ven. In ruil voor zijn lessen aan haar, kreeg Rob les van José. Zijn eerste werkstuk was een pop van vijftig centimeter hoog waar hij veertien uur aan gewerkt heeft. Ze kunnen beide alles, maar ieder doet graag wat hij en zij het beste kan. Samen zijn ze op een teken en schildercur sus gegaan. Ook dat blijken ze bei de te kunnen en om te kunnen zet ten in orgmele speelgoedideeën. Ze laten de eerste versie zien van wat een wandschilderijtje in een diepe lijst lijkt. Een boerderij met voor de lijst een hekje. Daarachter zitten losse fijngemaakte beestjes zoals een schaap van schapenwol. „Het is nog niet genoeg uitge werkt," zegt Rob „In de boerderij moeten deurtjes komen en er zijn veel variaties mogelijk." Hetzelfde geldt voor de door dit paar uitge vonden lampjes en kiekeboe spel letjes met verrassing. Sinds kort zijn ze begonnen hun werkstukken te fotograferen. Zoals de stokpaar den, de tafelpoppenkast, het pop penhuisje voor peuters met meu beltjes gemaakt van berkenstam metjes. VERKOOP José en Rob hebben nog weinig ervanng met verkoop. De eerste kennismaking met braderiemark- ten zijn niet allemaal positief verlo pen. Veel kijkers, weuug kopers. Op de laatste Culturade voelden zij zich beter thuis. Daar kregen ze veel positieve reakties en niet al leen van de bezoekers. De stand houders die daar stonden met zij de, verven en keramiek stelden voor zich in de nabije toekomst te presenteren. Hetgeen resulteerde in het aanwezig zijn op de 'alterna tieve Sinterklaas beurs' in Soest aanstaande weekend. De meeste deelnemers daar komen uit Leus den. De pogingen om in Leusden een betaalbaar onderdak voor de ambachtelijk gemaakte,kunstzinni ge, cadootjes te vinden, zijn mis lukt. Daarom tot grote spijt van ate lier de Houten Roos, wordt uitge weken naar Soest. „We verkopen vooral om nieuwe dingen te kun nen maken. We zijn nog steeds bezig om te bekijken wat we kun nen. Soms maken we iets voor Lot te. Een ander ziet het en wil ook zo iets. Tot nu toe wordt een tweede exemplaar niet altijd hetzelfde als het eerste. Je leert en verzint weer wat bij." José is voorzichtig begon nen de mogelijkheden voor de toe komst te bekijken. De eerste cur sus bedrijfsvoering is gevolgd en de eerste aarzelende stappen zijn gemaakt. „Het probleem is dat ik memand heb die mij daarbij kan helpen. Ik knjg wel steeds enthou siaste reacties. Mijn indruk is dat er een toenemende behoefte bestaat voor dit speelgoed. Dat mensen m toenemende mate een hekel krij gen aan kunststof en zich bewust worden van de kilte en het smaak loze van speelgoed in de gewone speelgoedwinkels. Maar branche- gegevens heb ik niet." Een van de grote inkooporgani saties van speelgoed liet weten dit jaar minder dan ooit houten speel goed te verkopen. Hetgeen niet hoeft te betekenen dat er minder houten speelgoed wordt verkocht. Het kan betekenen dat de consu ment de weg naar de alternatieve winkels heeft gevonden en voor hout de reguliere speelgoedwin kels voorbij loopt. Voorlopig tast José de markt voorzichtig af. Af en toe geeft ze een cursus. „Daar zit weinig schot in. Niet door het ge brek aan belangstelling. In tegen deel. De mensen die eraan begin nen, houden niet meer op. Ik heb weinig verloop, ze blijven door gaan." De Leusdenaren die voor Sinterklaas nog iets alternatiefs willen zullen dit weekend naar Soest moeten. Op vrijdag van zes tot negen en op zaterdag van 10 tot 5 in gebouw Artishock aan de Steenhoffstraat 46a. Minder dan een week voor Sinterklaas zullen veel men sen nog druk bezig zijn te bedenken hoe de Sint hun kinderen kan verrassen. Voor de speelgoedzaken vanouds een drukke tijd. Daarbij gaat het vooral om het 'tradionele' speelgoed, gemaakt van kunststoffen en metaal. In Leusden is het mo gelijk om ook 'anderi speel goed te kopen. X an dra en John van Dijk kwamen op het idee speelgoed te maken, na dat zij een buggy hadden ge maakt voor hun dochter. Dat bleek zo'n succes, dat zij veel opdrachten kregen en van het een kwam het ander. Op dit moment maken zij ver schillende produkten, al naar gelang de vraag. José Adriaans en Rob ten Hoeve zijn een soortgelijk initiatief begonnen, waarbij zij zich la ten leiden door de antroposo fische ideeën van Rudolf Steiner. Dat uitgangspunt wordt niet gehanteerd door Xandra en John van Dijk. Overeenkomst tussen beide initiatieven is er echter wel. Het gaat in beide gevallen om speelgoedmakers van huis uit, die iets anders wil len bieden dan het wat er doorgaans in de speelgoed winkels te vinden is. Een mo gelijk alternatief voor men sen die nog moeten beden ken wat Sinterklaas dit jaar te bieden heeft. USDEN - Xandra en John van Dijk zijn letterlijk speelgoed- ikers van huis uit. Het huis aan de Grondel 1 staat volgepakt iet opdrachten voor Sinterklaas'. Samen vormen ze de direk- e van speelgoedfabriek van Dijk, officieel ingeschreven bij de amer van Koophandel, met twee jongens op zaterdagochtend dienst en met als specialiteit houten speelgoed. «elgoed maken deed het echtpaar al lang. Beide zijn volgens andra „technisch aangelegd en knutselen graag". Het ander- alve meter hoge poppenhuis, gemaakt voor de oudste dochter, aat nu te koop. Voor het herenhuis is geen plaats meer. j~ Hirste s vier jaar geleden werd het eer stuk speelgoed in opdracht ge lakt. De voor dochter Claudia maakte poppen-wandelwagen, >del buggy, werd door kennis- n zo mooi gevonden dat de eer bestelling geplaatst werd. Na eerste volgden er meer. Veel ier. Tegenwoordig maakt het htpaar van Dijk ongeveer dertig ichillende artikelen al dan niet bestelling. De buggy is smds het model verbeterd, daarbij en onder andere poppenhui- n in allerlei maten, pakhuizen, iiiwagens, bedjes, telefoon, win- theathers, sjoelbakken en vis- elen. De speelgoedfabriek heeft vesti- igen op zolder, in de schuur en in huiskamer. De hobby groeit ar een bedrijfje toe. John heeft g een volle dagtaak bij de Ne- rlandse Spoorwegen. Hij is inko- r, maar heeft bij de spoorwegen •ts te maken met speelgoed, lfs met met hout. Xandra zat tot raalf jaar geleden in de verple- ig. Net als haar man had en heeft er plezier in dingen te maken kar eigen ontwerp. Een echte akverdehng is er niet. In de prak- zaagt en schuurt John wat vaker verzorgt Xandra wat vaker het komende naaiwerk, maar beide 'aaien er hun hand niet voor om kaars werk over te nemen. De innis van speelgoed hebben ze pgedaan door veel te luisteren, te raten met fabrikanten, goed te kij- in en zelf ermee te spelen. Xand- merkt grinnikend op dat al hun «elgoed "Claudia gepnift" is. Steeds meer mensen voelen ch aangetrokken tot duurzaam, ooi houten speelgoed. Al ons «elgoed is gemaakt van berken- ultiplex, ramin en/of grenen. We ibruiken zo min mogelijk kleur." ank hout heeft de voorkeur wan neer kleur niet essentieel is. Beu kenhout is het mooiste voor speel goed omdat het niet splintert of butst. Beukenhout is nog nauwe lijks te krijgen en is dan onbetaal baar. De gebruikte alternatieven zijn acceptabel. Xandra en John van Dijk houden zich aan de in het Speelgoedbesluit genoemde voor waarden. In het speelgoedbesluit, een onderdeel van de Warenwet, worden de veiligheidseisen van speelgoed geregeld. Wat betreft houten speelgoed betekent dit bij voorkeur timmermansverbindin gen. Bij van Dijk is gekozen voor het alternatief; verzonken aange brachte schroeven in combinatie met gelijmde onderdelen. Uit vei ligheidsoverwegingen is bijvoor beeld afgezien van het in elkaar kunnen klappen van de buggy, ter voorkoming van klemmende vin gers. Geen scharnieren zijn altijd nog beter dan verzonken scharnie ren. Bij het uitproberen wordt vooral de stevigheid duidelijk. Toen bleek dat een pakhuis omviel wan neer de vracht opgehesen werd door kinderen, werd net zolang ge werkt tot een stabieler exemplaar ontstond. De meeste 'klanten' heb ben de voornaamste keuze al ge maakt, voordat ze bij Xandra aan bellen. Ze kiezen voor blank hout. Omdat het duurzaam is en van een natuurlijk materiaal. De voordelen van dit laatste klinken vaak meer theoretisch dan praktisch. De voor delen van blank hout tellen vooral voor speelgoed voor peuters en voor speelgoed waarmee jaren lang gespeeld moet kunnen wor den. Kinderen tot een jaar of vier, vijf geven aan hun speelgoed graag steeds een andere betekenis. Door de globale vorm van blank houten speelgoed en de afwezigheid van een bepalende kleur kan een blank houten autobus doorgaan voor zo wel een melkbussen-auto als een camper. Zodra hij een rood kruis heeft, kan het alleen nog een am bulance zijn. Door de kleurloosheid krijgen speelmogelijkheden meer de ruimte. Een poppenhuis met steen tjes op de muren en behang op de wanden bepaald het spel veel meer dan blank houten wanden. Bovendien is hout warm en daar door lekker vast te pakken. Het ruikt en het voelt lekker wat be langrijk is voor kinderen die hun tast- en reukzin nog als primair zin tuig gebruiken. Ze voelen het blank houten speelgoed ook beter, om dat het transpiratievocht van de handjes in het hout wordt opgeno men. Bij kunststof blijft als het ware een drempel zweet tussen handjes en speelgoed. Dit geldt natuurlijk in de eerste plaats voor niet gelakt blank hout. Het meeste blanke hout wordt bewerkt met blanke lak. Bij uitzondering wordt, op verzoek van bijvoorbeeld antroposofen, het hout geolied. Het gifgehalte m de gebruikte lak verschilt niet met dat in de olie. Lakken en oliën bevatten een in de wet omschreven 'accep tabel gifgehalte'. Een poppenhuis aflikken blijft onverstandig. Iets met een beetje gewicht en grof of globaal van vorm is makke lijker op te pakken dan iets lichts en gedetailleerd. Zwaar en globaal speelgoed biedt daardoor meer speelmogelijkheden dan licht en gedetailleerd speelgoed. Hetgeen zeker geldt voor jonge kinderen. De opmerking dat kinderen kiezen voor kleur is niet helemaal waar. Wanneer kinderen de keus krijgen tussen een kunststof poppenhuis en een vaak groter en globalen houten huis, is de kans groot dat zij daarvoor kiezen. Hetzelfde geldt voor veel van de andere artikelen, leert de ervaring. vage ideeën. Het pakhuis was zo'n voorbeeld. Maar ook mensen die iets willen voor een kind met een bepaalde handicap. Niet altijd even ernstig. We hebben bijvoorbeeld een hengel ontworpen met een 'molen' eraan. Op verzoek zetten we die links voor linkshandigen. We kunnen ingaan op persoonlijke wensen. Bijvoorbeeld een poppen huis maken in de vorm van het eigen woonhuis of wat we nu net gedaan hebben, het maken van een kruiwagen. Soms zijn we maan den op zoek naar onderdelen die we niet zelf kunnen maken. De te genwoordige wieltjes van de Bug gy en van de kruiwagen bijvoor beeld. We wilden ze eerst van hout maken, maar ze bleven te veel her rie geven. We hebben ze uiteinde lijk gevonden bij een echte kinder- wagenfabnkant. Zelf maken heeft natuurlijk ook als voordeel dat we altijd kunnen repareren of kwijtge raakte onderdelen kunnen blijven leveren." We krijgen alleen klanten door mond op mond reclame. Daar zit ten wel speel-o-theken en alterna tieve speelgoedwinkels bij, tot in Maastricht toe. In het nabije verle den stonden we op de jaarmarkt in Leusden. Daar zijn we meegestopt. Het wordt te veel. Mijn man heeft het teveel naar de zin bij de Spoor wegen om zijn baan op te zeggen. Maar dit is ook leuk. Ik vind het leuk om met mensen die hier ko men te praten, over speelgoed, over spelen en over hoe kinderen met het speelgoed omgaan. Niet dat ik opvoedkundig bijzonder on- derlegt ben. Laat staan dat ik een bepaalde methodiek aanhang. Ik hoor graag ervaringen en toets die aan de mij zeker waar het speel goed betreft. We willen werk en hobby zo lang als het kan blijven combineren. In de afgelopen jaren ben ik anders tegen spelen en speelgoed aan gaan kijken dan voor die tijd. Ik ben steeds bewus ter bezig geraakt en ben steeds bewuster naar het spelen van mijn kinderen gaan kijken. Mijn voor keur gaat steeds meer uit naar speelgoed dat je in allerlei hoeda nigheden kunt gebruiken. Soms raak ik al kijkend zo enthousiast dat ik zelf mee ga spelen om nog meer mogelijkheden te ontdekken." „Op de beurzen doe je nieuwe ideeën op maar lang niet alles wat we zien is geschikt om te maken. We gaan er altijd van uit dat wat we maken met alleen mooi en stevig moet zijn, maar dat het vooral leuk moet zijn om mee te spelen." IDEE Xandra en John maken speelgoed op bestelling. Een aantal dingen hebben ze op voorraad. Xandra wekt de indruk geen groter plezier te kennen dan een idee in een stuk speelgoed verwezelijkt te zien. „Soms komen hier mensen met LEUSDEN - Jongerencentrum De Geut viert Sinterklaas in passende stijl. Op zaterdag 2 december kun nen de bezoekers in een exotisch Spaans decor genieten van sangna, Spaanse cocktails en warme bis schopswijn. Tijdens deze Spanish Night treedt de Zuid-Amerikaan- se/Nederlandse band Fruta Bomba op. De groep maakte enkele toer- nees door Frankrijk, Italië en Zwit serland en is met haar vrolijke Zuid-Amenkaanse reportoire ook een veelgevraagde band in Ne derland. De zaal gaat open om 21.00 uur en de entree is 7,50. LEUSDEN - De ULG en de PJGU organiseren voor woensdag 6 de cember een gezamelijke dis cussieavond met als thema 'Milieu en bednjf. De heer H. van Pijkeren zal een algemene inleiding houden over dit onderwerp. Daarna is het mogelijk in te gaan op vragen als: „Moet de vervuiler betalen?" - „Is er voldoende aandacht voor de re latie tussen milieu en landbouw?" - „Wat kan er gedaan worden om een schoon en betrouwbaar pro- dukt te knjgen?" De avond begint om 20.00 uur enism jongerencen trum De Til aan de Hamersveldse- weg 30. MEER DAN 140 SPEELGOEDWINKELS LEUSDEN - Een Amersfoortse be stuurder van een bromfiets reed zaterdag op de Oude Utrechtse- weg in volle vaart op een slag boom, die daar over de weg lung. Het meisje miste kennelijk het fiets pad, dat daar naast de weg ligt. Het meisje, dat opgemerkt werd door omwonenden, fung krachteloos over de slagboom en klaagde na het ongeval over benauwdheid en pijn in de borst. De Amersfoortse is ter observatie in het ziekenhuis op genomen. LEUSDEN - Veel mensen maakten zaterdag weer van de gelegenheid gebruik om m De Til te kijken of er op de jaarlijkse schaatsruilbeurs iets van hun gading was. De ïjsclub 'Zwanenburg' organiseerde deze beurs, waarbij het niet alleen mogehjk was schaatsen te ruilen, maar waar ook een 'nieuw" paar aangeschaft kon worden. De vereniging had gezorgd voor enkele deskundigen die adviezen konden geven over het onderhoud van de 'ghj- ijzers'. Als het mee zit, zullen de schaatsliefhebbers er meer gebruik van kunnen maken dan de vorige keer, toen de winter wel erg zacht was.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11