Gehoorzame klas ieuw college met ne wethouders" Raadsleden willen een Seniorenraad Joost de Jongh lijsttrekker VVD Reuzeblij met zoon Se leusder kranP TCS? vandaag in BDU 4 ic A Iusden'85, VVD en GPV/SGP: m '9 VVD komt met initiatiefvoorstel Tennisveld onderwater Liberalen: college met CDA en PvdA Alcohol controle Aggregaat gestolen SERVA VOLVO KEISTAD B.V. ffi Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden REPARATIES KONIJNTJE IN DE WETERING HOOFOREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV fcrt) 444 44 krant WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 - 21e JAARGANG NO. 31 m. =4 m - •-.y; 'ERVELD - Ouderwetse tijden leken vonge week te zijn teruggekeerd op basisschool De Regenboog m r.reld. De kinderen van de groepen 6, 7 en 8 moesten zich een ochtend lang gedragen zoals de Ikinderen dat vijftig jaar geleden deden. Stil zijn in de klas. vmger opsteken voor je iets mag zeggen en bij eding van een van deze geboden in de hoek. Dat was het strenge regiem van meester Broekhuizen, lig was er tijd ingeruimd voor een speelkwartier, waarbij de spelletjes van een halve eeuw geleden ook pf kwamen. Sommige kinderen hadden zich zo in hun rol ingeleefd, dat zij zich zelfs verkleed hadden m de stijl. Op de jeugdpagina een verslag van deze b,; or.dere schooiochtend. (van de redactie) iEN - De fracties van WD, Leusden'85 en GPV/SGP zich vorige week woensdag, tijdens de algemene be- Wt vingen, ondubbelzinnig gekant tegen een college dat uit ethouders bestaat. Een nieuw college zou na de verkie- in maart 1990 nog uit slechts drie wethouders moeten n, vonden deze partijen. D66 gaf aan op dat thema nog e willen komen. De democraten misten in de plannen van lege voor de komende tijd een voorzet voor een princi- iiscussie over de kwestie van de hoeveelheid wethou- )e raad stelde bij het aantreden van het zittende college aantal van vier wethouders een tijdelijke zaak zou zijn. I en CDA, die in het huidige college vertegenwoordigd it in totaal drie wethouders, deden over het vraagstuk de algemene beschouwingen nog geen uitspraken. ID drong er in de algeme- houwingen op aan na de ngen met drie wethouders gaan. Daarmee zou ook ruimte gevonden kun- rden om bijvoorbeeld de ten van de ambtenaren italen. „Nog meer ruimte in )ting is te vinden in de post van Burgemeester en Wet- Deze gaat ook voor het jaar nog uit van bestendi- het aantal van vier wet- Zoals wij reeds vele jaren verklaard, zal na de ver- n naar onze mening moe- en uitgegaan van dne wet- Indien kwalitatief goede tructief opererende wet- benoemd kunnen worden, laan worden met een aan- aldus fractievoorzitter trson, in zijn algemene be schouwing, tijdens de behandeling van de gemeentelijke begroting. De fractie van Leusden'85 kantte zich vanaf het begin tegen een col lege van vier wethouders en liet tijdens de algemene beschouwin gen weten nog geen aanleiding te hebben gezien dat standpunt te herzien. Bovendien zette Leusden'85 vraagtekens bij de kwaliteit van de raadsleden, die in de afgelopen periode als wethou der hebben gefunctioneerd: „Toen dit college aantrad, overigens te gen onze zin met vier wethouders, hebben wij uitgesproken dit colle ge te zien als een overgangscolle ge tot aan de verkiezingen in 1990. Zowel uit de periode van het vorige college, als uit de penode van het huidige college kunnen wij conclu sies trekken dat het voordragen van kandidaat-wethouders veel se rieuzer bezien dient te worden. Ui teraard is en blijft dat de verant woordelijkheid van de betreffende fracties, maar toch leert de erva ring ons dat met name het CDA nogal slordig is omgesprongen met deze verantwoordelijkheid. De in woners van Leusden hebben recht op collegeleden die voldoen aan de eisen die bij deze functies ho ren," verwoordde fractievoorzitter Ben Stoelinga het standpunt van L'85. VERGEEFS Wat de fractie van GPV/SGP be treft kan de vierde wethouder ook geschrapt worden. Harm Offereins zocht m de begrotingsstukken dan ook vergeefs naar een voorstel van het college in die richting: „Bij uw voorstellen voor meuw beleid mist mijn fractie een voorstel tot het te rugbrengen van het aantal wethou ders van vier naar drie, zoals dat door enkele fracties is gesugge reerd. Hoewel wij van mening zijn dast in de afgelopen periode een vierde wethouder geen luxe was, gezien de omvang van de werk zaamheden, zal bij een goed func tionerende organisatie een drietal wethouders voldoende moeten zijn." D66 vond het bij monde van Ep Oostra met netjes van het college dat in de begroting klakkeloos was (van de redactie) LEUSDEN - Met een initiatiefvoorstel van WD-raadslid Lily van Amerom, dat inmiddels van de handtekeningen van alle fracties is voorzien, zal de raad het college vandaag of morgen dwingen alsnog een Seniorenraad in te stellen. Daarmee gaat de raad in tegen de uitdrukkelijke wens van het college, dat de instelling van een dergelijk adviesorgaan met een officiële status (op basis van de Gemeentewet) niet wil. Het initiatief voorstel staat op de agenda van de reguliere raadsvergadering van deze maand, die vanavond (na de algemene beschouwin gen) of morgen wordt gehouden. Volgens initiatiefneemster Lily van Amerom van de WD maakt de raad hier vooral een punt van, om te voorkomen dat er een vertrou wenscrisis ontstaat tussen de oude ren en het gemeentebestuur. „Voor het voeren van een goed ouderen beleid is de inbreng van de oude ren zelf heel belangrijk. En bij de behandeling van de Ouderennota en het Welzijnsprogramma hebben we gemerkt dat de instelling van een Seniorenraad voor de ouderen zelf een zaak van groot belang is. Omdat de initiatiefgroep senioren raad met een zeer bruildDare opzet voor een Seniorenraad kwam, von den we als raad dat we dat niet moesten negeren. Al was het maar om te voorkomen dat de ouderen het vertrouwen m het gemeentebe stuur verliezen." Met het initiatiefvoorstel volgt de raad in grote lijnen het compromis, dat de ouderen zelf aanboden; toen bleek dat het college niet veel voor de instelling van een dergeüjk ad viesorgaan voelde. Eén van de be zwaren van het college was dat de invoering van een nieuw adviesor gaan niet strookte met de opvatting van de terugtredende overheid. Volgens de Gemeentewet is het gemeentebestuur verplicht man kracht ter ondersteuning van het werk van een formeel adviescolle ge ter beschikking te stellen, bij voorbeeld in de vorm van een ambtenaar, in de rol van secretaris. De ouderen zagen vrijwillig van een dergelijk privilege af. Ook vonden de ouderen het niet nood zakelijk dat één of meer raadsle den zitting zouden nemen m een Seniorenraad. Ook dat was een be zwaar van b&w. Het voorgestelde compromis was voor b&w tot nu toe geen aan leiding de wens van de ouderen alsnog te honoreren. De raad vindt dat dat wel moet en wil het college nu dwingen alsnog over te gaan tot het instellen van een Seniorenraad. Om het college alsnog over de streep te trekken, stelt de raad ver der voor de leden van de Senioren raad geen presentiegeld te geven en te laten werken met een van tevoren vastgesteld budget. Dit om financiële risico's voor de ge meente te vermijden. Ook dat had den de ouderen overigens zelf al in een eerder stadium aangeboden. rige week woensdag plaastvon- den, tekent zich nog steeds een stevige confrontatie af tussen de raad en het college over de instel ling van een Seniorenraad. Het col lege wil de instelling van een der gelijk adviesorgaan tegenhouden, omdat het niet past in de opvatting van een terugtredende overheid. De kwestie van de instelling van een Seniorenraad was voor het college zelfs aanleiding de reeds bestaande adviescolleges door te lichten. Zo staat de planadvies groep, die adviseert in welzijnsza ken, op de nominatie opgeheven te worden. Recentelijk stelde burge meester Panis ook de commissie agrarische zaken ter discussie. Pa- nis speelt verder met de gedachte de commissie personeel en organi satie (over het ambtelijk apparaat) Den Treek: Schakel m keten van congrescentraPagina 3 Het weer m Leusden: Rustig najaarsweerPagina 3 Algemene beschouwingen: Raad wil meer geld voor bibliotheek Pagina 5 Kritiek op wethouders: „Niet alle treinen rijden met dezelfde snelheid." Pagina 5 Vrouwen ontmoetingscentrum bestaat vijfjaarPagina 7 Centrale post ambulancevervoer wordt opgeheven Pagina 7 KinderpaginaPagina 9 Speelgoedmakers José Adriaans en Rob ten Hoeve: „Speelgoed moet warm en creatief zijn."Pagina 11 Rubriek: Ouder worden Pagina 15 Sport: Roda doet bij Velox uitstekende zaken Pagina 17 Achterveld in de foutPagina 17 LHV verrast koploper ASVPagina 19 Krappe winst SVA-vrouwenPagina 19 Leos terug op eerste plaatsPagina 21 ServicepaginaPagina 22 Weekenddienst: vr.-za.: 03425-1222 zo.-ma.: 946600 Lily van Amerom (WD)...Initiatief- voorst el- op te laten gaan in de raadscom missie algemeen bestuurlijke za ken. Tijdens de algemene beschou wingen bleek in de standpunten van raad en college nog geen ver andering te zijn gekomen. Wel liet wethouder Vroon, die de zieke Evelien Blom verving, doorsche meren dat het college de wens van de raad uiteindelijk zal honoreren. Lichtmast geramd LEUSDEN - Twee jeugdige auto mobilisten vlogen door nog onbe kende oorzaak in de nacht van za terdag op zondag, omstreeks twee uur, op de Heiligenbergerweg uit de bocht. Het tweetal, dat een Fiat bestuurde, ramde op weg naar Amersfoort, een lichtmast. Toen de politie op de plaats des onheils ar riveerde, bleken de bestuurders van de auto inmiddels vertrokken, 's Morgens om zes uur belde de moeder van één van de jongens om te melden dat haar zoon bij het ongeluk betrokken was. De jon gens, een 18-jarige en een 20-jarige Leusdenaar, hebben hun verwon dingen in het ziekenhuis laten be handelen. Het duo wordt deze week op het politiebureau ge hoord. ALGEMENE BESCHOUWINGEN Ook na het eerste deel van de algemene beschouwingen, die vo- ACHTERVELD - Een kapotgevro- ren sproeier zette bij tennisvereni ging De Eemelaar dit weekeinde velden blank. Surveillerende agenten bemerkten de lekkage, waarna mensen van de vereniging werden gewaarschuwd. Daarna kon de hoofdkraan worden afge sloten. De schade bleef daardoor beperkt, zodat er op zondag ge woon gespeeld kon worden. (van de redactie) LEUSDEN - Wethouder Joost de Jongh zal de lijst van de WD tijdens de komende gemeenteraadsverkiezingen aanvoeren. De leden van de WD-afdeling kozen De Jongh als lijsttrekker tijdens een ledenvergadering, die afgelopen donderdag werd gehouden. De huidige fractievoorzitter Alrich Parson staat nummer twee en het zittende raadslid Ton Voortman is als derde geplaatst op de kandidatenlijst. Opvallend is de zesde plaats van Ed ten Voorde op de kandidaten lijst. Ten Voorde zit nu nog in de raad, maar lijkt voor een tweede raadsperiode al niet meer in aan merking te komen. De WD bezet nu vijf zetels in de raad. Ten Voor de werd respectievelijk gepas seerd door Knoppien en het zitten de bestuurslid van de plaatselijke WD-afdeling, mevrouw Van Dijk- Verheul, die vierde en vijfde staan. Knoppien, Kolonel der Mariniers, is momenteel voorzitter van de Ko ninklijke Vereniging van Marine Officiers. Uit dien hoofde voert de nieuwe ster aan het WD-firma ment regelmatig besprekingen LEUSDEN - Bij alcoholcontroles, die de politie zondag- en maandag nacht op diverse plaatsen in de gemeente hield, is één automobilist in de nacht van maandag op dins- daa. omstreeks 3.50 uur, betrapt. De man, C.M.T. uit Hengelo, kreeg een schikking van 250,- aangebo den. Na een rijverbod van een uur kon de man zijn weg vervolgen. Een beschuit met een doorsnee van 2 meter stond vorige week donderdag in de tuin van de familie Verduijn in de Reggewijk. Niet moeilijk om te raden wat de aanleiding daarvoor was. Het gaat dus om een zoon. Sander heet hij, hij is 7 pond en meet 51 centimeter Dit even voor de statistiek. De collega 's van de gelukkige moeder brachten op deze manier het heughjke feit m de openbaarheid en uitemdehjk dus ook in deze krant. „Het was een verrassing voor ons," zegt mevrouw Verduijn. „Mijn man had mij opgehaald uit het ziekenhuis en toen wij bij ons huis aankwamen, zagen wij dit gevaarte.Helemaal onverwacht kwam de ludieke actie niet, want de beschuit was overgebeleven van een beurspresentatie van het cosmeticabedrijf uit Banie veld. waar zij werkt. „Mijn baas heeft hem stiekem achtergehouden. Ik had al een vermoeden dat hij er iets mee zou doen,zegt zij nu. Het heeft ovengens geen zm om op zoek te gaan naar muisjes, die het formaat hebben van het beleg op deze reuzebe schuit. Het zijn namehjk gekleurde ping pong balletjes. Ed ten Voorde...uit de boot geval len... met de minister en staatssecretaris. „Om de belangen van de beroeps groep te behartigen." Over ander half jaar zwaait Knoppien, die smds 1983 in Leusden woont, af als be roepsmilitair. Lily van Amerom-Bach, nu nog in de raad, is op een onverkiesbare plaats op de groslijst beland. Hoe wel ze formeel helemaal met meer op de lijst zou moeten staan, von den de leden dat Van Amerom 'symbolisch', als 'lijstduwer* zoals dat in politiek jargon heet, toch op gevoerd moest worden. Van Ame rom, die dit weekeinde een jubi leum als raadslid vierde (ze zit 12,5 jaar in de raad), heeft al verschei dene malen aangegeven met meer in de raad te willen terugkeren. de lijsttrekker De Jongh wel alvast een voorschot nemen op de the ma's, die een rol zullen gaan spelen bij de komende gemeenteraads verkiezingen in maart. Zo zal de WD er opnieuw naar streven in Leusden een college te vormen, dat zo breed mogelijk is samenge steld. „Maar dan wel een college met wethouders die gerecruteerd zijn uit constructief denkende par tijen. En dan mag iedereen voor zichzelf invullen wie ik daar niet mee bedoel," sneerde De Jongh m de nchting van Leusden'85, met wie hij nou met bepaald vriend schappelijke banden heeft. Het standpunt van de WD over de sa menstelling van een nieuw college heeft wel bepaalde consequenties, gezien het feit dat de fractie van de liberalen zich tijdens de algemene beschouwingen een voorstander toonde van een college dat uit drie wethouders bestaat. „Het zal erop neer komen dat wat ons betreft de partijen die nu een wethouder leve ren, zeg maar de grote partijen in de raad, ook straks weer het colle ge gestalte zullen gaan geven," al dus De Jongh, die er wel aan toe voegde dat de verkiezingen in dat geval niet voor aardverschuivingen moeten gaan zorgen. Concreet be- Joost de Jongh...hjsttrekker... tekent dat, dat het CDA een wet houder zal moeten inleveren, als het aan de WD ligt. WD en PvdA zullen het college moeten comple teren. Over het aantal zetels dat de WD bij de komende verkiezingen zal gaan halen, toont De Jongh zich als lijsttrekker bepaald niet pessi mistisch. Dit ondanks het feit dat de WD landelijk nogal wat klappen heeft gekregen. „Ik vertrouw erop dat we de kiezer in de afgelopen jaren duidelijk hebben laten zien waar we als plaatselijke afdeling staan en we zullen er dan ook naar streven om minimaal het aantal van vijf zetels, wat we nu hebben, te bestendigen. Maar ik acht het ook niet ondenkbaar dat we met zes zetels in de nieuwe raad zullen te rugkomen." Ook een meuwe periode als wet houder ambieert De Jongh nog wel. „Als ik daarvoor gekozen wordt door de raad, zal ik het wethouder schap graag accepteren," zei De Jongh daarover. BREED COLLEGE Hoewel de WD pas in januan met de definitieve versie van het verkiezingsprogramma komt, wil- LEUSDEN - Uit een auto, die gepar keerd stond op de Maanweg, ver dween vrijdagmiddag omstreeks 12.00 uur een aggregaat ter waarde van 950,-. De auto was niet afge sloten. (advertenties) /m Automobielbedrijf H. Th. van 't Klooster Hamersveldseweg 14 Leusden Tel. 033-941243 alle merken auto's. AMERSFOORT DEALER Amsterdamsevveg 7 - iel 033-630154 MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 MOLENAAR CITR0ËN Nijverheidsweg Noord 61 Amersfoort Tel 033-630304 Donderdag koopavond. Baby: Alleen voor beschuit kan ik eruit.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 1