laad wil meer geld foor bibliotheek Jfc-ia i „Niet alle treinen rijden met dezelfde snelheid" an de Hoef kreeg terecht [een bouwvergunning Milieuvriendelijke zoutstrooiers Raadslid viert jubileum Opbrengst klein chemisch afval Jiieuwbouw De Geut kan met minder geld leusdEr hront Mi Kritiek op wethouders bij algemene beschouwingen Kaartavond De Til Vlam in de pan Stoeipartij Harde kritiek op Leusden'85 Vernielingen iden WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 plaatselijk nieuws fUSDEN - De grote partijen in de gemeenteraad CDA, WD, rdA en Leusden '85 vinden dat het bedrag dat voor 1990 is reserveerd voor de nieuwbouw van de bibliotheek omhoog pet ten koste van de nieuwbouw van het jongerencentrum De eat. Voor de bibliotheek in de Hamershof is een bedrag van 0.000,opzij gezet. De geut kan rekenen op een bedrag dat fee keer zo groot is 1000.000,-). Bij de algemene beschou- ingen vorige week was er veel kritiek te horen op het ver- hijnsel 'spaarbudgetten', dat dit jaar voor het eerst in de ■groting werd geïntroduceerd. Dit houdt in dat voor bepaalde ojecten een beperkt bedrag is gereserveerd. Dat wordt elk ar verhoogd, totdat het benodigde geld 1>ij elkaar gespaard' Het geld is afkomstig uit reserves, die beschikbaar zijn voor cidentele uitgaven. Het gevolg van deze werkwijze is onder meer dat de nieuwbouw- plannen voor de bibliotheek niet op korte termijn uitgevoerd kun nen worden, maar pas over vier jaar. In 1990 is een bedrag van 500.000,- beschikbaar. De kosten bedragen echter 2000.000,--. „Wij zijn met gelukkig met het sys teem van de zogenaamde spaar budgetten," zei fractievoorzitter van de VVD, Alnch Parson. „Het gaat om voorzieningen die voor de lange termijn bestemd zijn. Het is natuurlijk wel aardig om de gebou wen op korte termijn uit incidentele «■■I Het gebouw van De Geut dat dringend aan vervanging toe is. De WD vindt dat de plannen sober uitgevoerd moeten worden. or het systeem van spaarbudgetten dreigen de meuwbouwplannen voor de bibhotheek vertraagd te worden, raad vindt daarom dat er meer geld beschikbaar moet komen. middelen te betalen, maar op de lange termijn moeten de gebouwen weer vervangen worden en dan moet er geld beschikbaar zijn." Een ander nadeel was volgens Parson dat bij het beschikbaar stellen van de spaarbudgetten wel bekend was hoeveel geld er voor 1990 in de 'pot' zit, maar dat voor de jaren daaropvolgend geen exact bedrag vastgesteld is. „Voor de belang hebbenden ontstaat zo een wat wa zig perspectief," vond hij. De ver deling van het geld over de biblio theek en De Geut leek hem wille keurig en niet ondersteund door een duidelijk ontwikkelde keuze of begroting. „Het moet mogelijk zijn de nieuwe Geut sober te bouwen voor een lager bedrag dan kenne lijk nu bij u voor ogen staat," zei Parson. Hij stelde daarom voor de bedragen om te wisselen en 1000.000,- beschikbaar te stellen aan de bibliotheek. Ook de CDA-fractie vond de verdeling niet terecht, maar gaf met aan hoe die dan wel zou moe ten zijn. „Vertragend," vond Ben Stoelinga (Leusden '85) het systeem van spaarbudgetten. „Voor de nieuwbouw van het jeugd- en jon gerencentrum zijn nog geen con crete plannen. Die van de biblio theek zijn bijna gereed en op korte termijn te realiseren." Ook Stoelin ga pleitte ervoor de budgetten om te draaien ten gunste van de bi bliotheek. De PvdA dacht de oplos sing gevonden te hebben in de rui me reserves waarover Leusden sinds jaar en dag kan beschikken. De gemeente geeft het komende jaar 47 miljoen gulden uit. Volgens de socialistische fractie is het to taalbedrag van reserves en voor zieningen 1,5 maal zo groot. „Wat wij ook doen: Het kan allemaal en dat is al jaren zo," zei fractievoor zitter Jan Jacobs hierover. Daarom vroeg de PvdA behalve het onge daan maken van een aantal bezui nigingen (peuterspeelzalen, Histo rische Kring, schoolvoetbaltoer- nooi) het budget voor de biblio theek te verhogen met 300.000,-- zonder tegelijk het spaarbedrag voor de Geut kleiner te maken. Wethouder Bram Vroon verde digde het hanteren van spaarbud getten met de opmerking dat het gaat om een instrument om beleid mogelijk te maken. „Bij het beheer van het huishoudelijke uitgaven wacht u toch ook tot de middelen beschikbaar zijn," vroeg hij aan de raad in zijn beantwoording van de vragen. Hij zei dat de reserves en voorzieningen niet gegroeid wa ren. „Ook in de toekomst moeten we uit deze reserves kunnen finan cieren." De WD kondigde aan een amendement in te dienen als de budgetten voor bibliotheek en De Geut niet omgedraaid zouden wor den. Vanavond kan de raad zich daarover buigen, als het tweede deel van de algemene beschou wingen aan de orde zijn. LEUSDEN - Harm Offereins (GPV/SGP) verbaasde zich bij de algemene beschouwingen over het achterwege blijven van een reactie van het college op de ernstige verwijten aan het adres van CDA-wethouder Blom (Welzijn en Huisvesting). „Moet hieruit worden afgeleid dat de vrij scherpe kritiek op de wet houder door het college gedeeld wordt," vroeg hij zich af. Burgemeester Panis antwoordde dat hij en de andere wethou ders alles hadden gedaan om Blom te helpen, toen er kritiek kwam over het Welzij nsprogramma en andere notities die onder haar verantwoordelijkheid tot stand kwamen. „Het gaat echter te ver om als een beschermheer op te treden als leden van het college kritiek krijgen," vond hij. Dat gold volgens hem ook voor wethouder De Jongh, die zich eerder dit jaar moest verdedigen over de 'woontorenaffaire'. De hardste kritiek was afkomstig van Leusden '85. „Wij betreuren het zeer dat met name de wethou der van welzijn, cultuur en recrea tie niet in staat is gebleken enige vorm te geven aan de haar toebe deelde taken," zei Ben Stoelinga over wethouder Blom. Hij trok de conclusie dat het voordragen van kandidaat-wethouders serieuzer bezien dient te worden. „Uiteraard is en blijft dat de verantwoordelijk heid van de betreffende fracties." lichtte hij zijn opmerking toe, „maar toch leert de ervaring ons dat met name het CDA nogal slordig is om gesprongen met deze verantwoor delijkheid." Het CDA vermeed alle kritiek op haar eigen wethouder. Fractie voorzitter Jan Konijnenbelt vond zelfs de afhandeling van het Wel- zijnsplan (afkomstig van Blom), dat zowel van de betrokken organsa- ües als de politieke partijen stevig bekritiseerd was, een voorbeeld dat het college krampverschijnse len niet wegwuifde, maar serieuze aandacht had voor de achterlig gende oorzaken en voor herstelbe handeling. De PvdA had wel kritiek, maar was milder „Ik herinner aan de ruimte die het college gaf aan de verenigingen en instellingen op welzijnsgebied," zei Jan Jacobs. „Net op tijd is het ontwerp-wel- zijnsprogramma er met doorge- jast." Dat was volgens hem overi gens niet te danken aan Blom, die naar zijn mening het plan er wel door wilde drukken. Wethouder Joost de Jongh (WD) had het minder zwaar te verduren, hoewel ook hij het met de raad aan de stok kreeg dit jaar. Dat was naar aanleiding van de zogenaamde 'woontorenaffaire', waarbij de Wo ning Stichting Leusden van de wet houder toestemming kreeg plan nen voor de bouw van woningen in 't Ruige veld te veranderen, zonder dat de raad en het college hiervan op de hoogte was. De PvdA vond dat na deze uitglijder m goed over leg met de raad en de betreffende burgers een aanvaardbare oplos sing was gevonden. Leusden '85 vergeleek het gemeentebeleid met een aantal tremen die elk een eigen snelheid hadden. „De financiën- en milieutrem zullen het eindstation in maart 1990 (verkiezingen) wel ha len," dacht Stoelinga. Daarmee liet hij zijn instemming blijken met het werk van de wethouders Vroon (fi nancien) en Verduin (milieu). Wethouder Blom kon overigens niet bij de algemene beschouwin gen aanwezig zijn. Zij is al enige weken ziek. LEUSDEN - De Partij van de Arbeid heeft zich het afgelo pen jaar kennelijk nogal geërgerd aan de manier waarop Leosden'85 oppositie bedreef in de raad. Fractie voorzitter Jan Jacobs haalde tijdens de algemene be schouwingen fel uit naar de de fractie van Leusden'85 en trok een vergelijking met voetbalvandalen. Jacobs: „Een gemeentehuis, een raadszaal, is geen voetbal stadion waar de spelers be stookt worden met rotjes, zelfgemaakte bommen en ij zeren staven. Constructieve en zonodig harde inhoudelij ke kritiek stellen wij op prijs, maar we hebben geen be hoefte aan een rellerige dorpspartij, die zich in huis- aan-huis pamfletten, waarin tal van onwaarheden, opstelt als ware zij het F-side pu bliek van de gemeente Leus den." USDEN - Het college van burgemeester en wethouders heeft heer H. van de Hoef terecht een vergunning gweigerd voor bouw van een tweede woning op het perceel Hamersveldse- tg 117. Dat concludeert de commissie beroeps -en bezwaar- hriften in een notitie aan de gemeenteraad. De bouw van ze woning is in strijd met het bestemmingsplan 'Centraal itengebied', waar het perceel van Van de Hoef deel van maakt. In dit gebied mogen alleen maar gebouwen gereali- let gaat om de percelen 121 en Iaan de Hamersveldseweg. Bei- gevallen wekten in de raad de Lge opschudding, onmdat ek dat de afdeling Bouw- en imngtoezicht onvoldoende toe- Sl had gehouden op de juiste >enng van de verleende bouw- funningen. Op het stuk grond "i nummer 124 werd een gewone rung gebouwd, hoewel de ver- iiung voorzag in de bouw van dienstwoning. De commissie ent dit en zegt kennis te hebben somen van het besluit van het lege hier tegen niet op te treden. '1 zullen burgemeester en wet- iders een bnef schrijven waarin vergunninghouder gevraagd zal Iden alsnog een vergunning aan ragen, die in overeenstemming iet de werkelijke situatie. ij het pand op nummer 121 gaat om vervangende nieuwbouw t uitbreiding, waarbij de tweede ongelegenheid in verbinding nde te staan met de hoofdwo- tg. „Gebleken is echter dat in rijking van de bouwvergunning h een geheel zelfstandig woon- iect is gerealiseerd," staat in de seerd worden met een agrarische bestemming en daar wordt een woning, zoals Van de Hoef wil bouwen, niet toe gerekend. Dat wordt overigens niet door hem bestreden. Hij vindt echter dat de voorschriften van het bestemmingsplan niet consequent worden toegepast. Zowel zijn overbuurman als de buren naast hem kregen, in strijd met het bestemmingsplan, toestemming voor uitbreiding, repectievelijk nieuwbouw. De woning van Van de Hoef aan de Hamersveldseweg. Volgens de commissie beroeps- en bezwaarschriften is hem terecht een vergunning geweigerd voor de bouw van een tweede worung achter dit huis. notitie van de commissie. Het colle ge zal er bij de vergunninghouder op aandringen om de twee wonin gen zo te veranderen dat ze niet meer als twee zelfstandige huizen gezien kunnen worden. De commissie vindt daarom dat de bouwvergunrug die van de Hoef heeft aangevraagd, terecht gewei gerd is. Toch vindt een lid van de commissie dat er alles aan gedaan moet worden om de bouwplannen van Van de Hoef - eventueel in aangepaste vorm - te kunnen reali seren. Uit oogpunt van rdelijkheid en billijkheid zou dit tot de moge lijkheden gerekend moeten wor den, als andere wegen niet tot een oplossmg leiden. LEUSDEN - Bij het gemeentehuis zijn dinsdagavond tussen 20.00 uur en 22.30 uur door onbekende da ders fietsen vernield.Bij twee fiet sen werden de dynamo's en de koplampen weggehaald. In het weekend zijn in het oude pand van de Muziekschool aan de Zwarteweg vandalen bezig ge weest. Er werd een raam inge gooid en er werd vuurwerk afge stoken. Het gebouw staat al emge tijd leeg, zodat er niets gestolen kon worden LEUSDEN - De gemeentelijke 'strooiploeg' is klaax voor de win ter. Vorige week overhandigde een vertegenwoordiger van de firma Nido Universal 2 nieuwe sneeuwploegen en 2 zoutstrooi ers aan wethouder De Jongh. De ploeg (18 man) die de nieuwe ma chines gaat gebruiken was daar bij voltallig aanwezig. Het bijzonder van de strooiers is dat ze met meer worden aangedre ven op de dieselmotor, maar door een wiel op de strooier. Het voor deel daarvan is dat de uitlaatgas sen beperkt worden. Ook kan het mengsel zout, dat bij gladheid op de wegen wordt gestrooid beter gedoseerd worden. De meuwe ap paratuur is dus milieuvriendelijker dan de oude strooiers. In de ko mende jaren zal de gemeente ook De heer Van de Kamp (links) van Nido Universal overhandigt de strooiers aan wethouder De Jongh. de andere dne dieselstrooiers ver vangen door de hydraulisch aange dreven strooiers. De kosten daar van zijn 30.000,-- per stuk. LEUSDEN - In jongerencentrum De Til is op woensdag 29 november een kaartavond. Er is dan gelegen heid om te klaverjassen en te schutjassen. Inschrijven kan tussen 19.30 uur en 19.50 uur. De aanvang is 20.00 uur. De avond staat in het teken van de Sinterklaasviering. gegaan van bestendiging van de idige situatie, waarin het college vier wethouders bestaat. „De uwe raad, die na de verkiezin- n wordt samensgesteld, is niet bonden aan het thans opgezette serjarenactiviteitenplan, dat uit at van ongewijzigd beleid, maar tié orbij gaat aan de duidelijke raad- tspraak dat een vierde wethou- r slechts een tijdelijke invulling a zijn. Niet direct een open vorm voorgesteld nieuw beleid!," egde Oostra het college met op- heven vinger toe. EEN UITSPRAKEN Alleen de fracties van Partij van Arbeid en CDA deden in hun iemene beschouwingen geen spraken over een vierde wet- toder. Hoewel dat op voorhand en oordeel over de kwestie in- todt, ligt het voor de hand dat tische overwegingen daarbij rol hebben gespeeld. Het CDA, met twee wethouders in het huidige college vertegenwoor digd, heeft er waarschijnlijk geen behoefte aan er één m te moeten leveren. En de Partij van de Arbeid kan bij het teruggaan van vier naar drie wethouders weieens het kind van de rekening worden. Hoewel de huidige socialitische wethouder Corri Verduin goede kritieken oogst - daar lieten de fracties ook tijdens de algemene beschouwin gen geen onduidelijkheden over bestaan - is het maar de vraag of de PvdA opnieuw zal worden uitgeno digd bij de vorming van een meuw college, als de bestaande politieke verhoudingen blijven zoals die zijn, of als het college wordt uitgedund. Een belangrijk argument om van een vierde wethouder af te zien, is het kostenaspect. Zeker in een tijd, waarin bezuinigd moet worden. Het schrappen van een wethouder- spost zou de gemeente op jaarbasis 85.000,- schelen. In zijn antwoord aan de fracties liet burgemeester Panis overigens weten geen tegenstander te zijn van het schrappen van een wethou- deispost. Wel liet de burgemees ter er geen twijfel over bestaan de scholing van het ambtelijk perso neel hoog in het vaandel te dragen. Leusden'85 becijferde dat de post vorming en training volgens de be groting met liefst 294% zou stijgen. Topt nu toe werd daar jaarlijks ruim dertigduizend gulden voor uitge geven, maar Panis vond een ton werkelijk het minimum. De burge meester gaf dan ook aan dat als het op een afweging tussen een vierde wethouder en de post vorming en training zou aankomen, wat hem betreft de keuze ten gunste van dat laatste zou mogen uitvallen. Met de besparing van een vierde wethou der zou de stijging van de post vorming en training van het ambte lijk personeel geheel bekostigd kunnen worden. LEUSDEN - Brandwonden in het gezicht waren de gevolgen van een brandje, dat donderdagmiddag omstreeks 13.00 uur uitbrak m de keuken van een woning aan de Walstro. Door oververhit frituurvet sloeg de vlam in de pan. In paniek trachtte de zoon des huizes de ont stane brand met water te blussen en kreeg daarbij kokend heet vet over zich heen. De jongen is met brandwonden aan het gezicht op genomen in het ziekenhuis. De ernst van de verwondingen was nog niet bekend. LEUSDEN - De inzamelingsactie klein chemisch afval m oktober le- EUSDEN - Een 15-jange inwoner van Leusden heeft zich zaterdagavond omstreeks half twaalf voor verwondingen aan een oog in het ziekenhuis moeten laten behandelen. De verwondingen waren het gevolg van een uit de hand gelopen stoeipartij, die plaatsvond bij Het Jeugdhonk aan de Hamersveldseweg. Het slachtoffer kreeg de duim van een plaatsgenoot in zijn oog. verde bijna twee keer zoveel op als de inzameling in mei. Dit keer werd er 5244 kilo opgehaald. In mei was dat nog 2960. Het grootste deel be stond uit verfresten (2500 kilo). Ook werden er veel accu's ingeleverd 900 kilo). Andere 'toppers' waren: batterijen (422 kilo), medicijnen (216 kilo) en spuitbussen (154 kilo). Ook ingeleverd, maar in kleinere hoeveelheden werden: olie, oplos middelen en fotochemicalièn. LEUSDEN- Het liberale raadslid Lily van Amerom-Bach is het afgelopen weekeinde onverwacht in het zonnetje gezet. Van Amerom, die 12,5 jaaï deel uitmaakt van de WD-fractie in de Leus dense gemeehteraad, werd met een smoesje naar het gemeentehuis gelokt, waar haar een onverwachte huldiging ten deel viel. Van Amerom: „Ik was volkomen verrast. Ik had er helemaal niet bij stilgestaan. Bij een huwelijk hou je dat soort dmgen m de gaten maar met dit werk eigenlijk niet." Van Amerom werd toegesproken door burgemeester Panis, terwijl er van de hand van de jubilaris een kleine tentoonstelling in het gemeentehuis was ingericht. Van Amerom is een verwoed en niet onverdienstehjk amateur schilder. De 'tentoonstelling' werd geopend door de Leusdense Gedeputeerde Jippe Hoekstra. Uit handen van de WD-voorzitter mevrouw Bnlstra-Oosterhuis ontving Lily van Amerom een cadeau.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5