iet centrum is er voor alle vrouwen Centrale post ambulancevervoer wordt opgeheven leusder krant et Vrouwen Ontmoetings Centrum bestaat vijf jaar Sinterklaas in De Blijhof WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 genheid. De vrouwen zeiden alle inzet en tijd nodig te hebben om zich te storten op voor vrouwen belangrijke zaken. Zij dopten en doppen hun boontjes zelf met be hulp van een vrijwilligersbestand, dat al snel uitgroeide tot 65 vrou wen. Vijf jaar later wordt de roep om een profesionele kracht harder. Tot grote tevredenheid wordt vast gesteld dat de roep de laatste wel- zijnsnota in ieder geval gehaald heeft. Hij is gehoord maar bij de bovenburen van 't Vooronder lij ken ze nog niet te overwegen de vraag te beantwoorden. De organi satiestructuur van 't Vooronder is voor buitenstaanders vaak verwar rend. Tegenover de vraag naar cursussen die gesubsidieerd zou den kunnen worden, staan als emancipatorisch aangemerkte ac tiviteiten van alle aangesloten org- sanisaties plus voor niet aangeslo ten vrouwen- Met als gevolg elkaar overlappende activiteiten. Voor een goed begnp hierbij de ver schillende uitgangspunten: In de Vrouwenraad zijn alle vrou wenorganisaties vertegenwoor digd. Zij organiseren ongeveer twee maal per jaar activiteiten met vaak een breed maatschappelijk karakter. Bijvoorbeeld komend voorjaar een forum-discussie, waaraan alle politieke partijen meedoen en onlangs een cursus doelgericht argumenteren en een door deskundigen geleide avond over genetische manupilatie. De Vrouwenraad maakt voor deze bij eenkomsten gebruik van 't Vooron der. Ze huurt deze ruimte daarvoor van het bestuur van het Vooronder. Dit bestuur coördineert het ge bruik van het VOC en draagt de eindverantwoording van een aantal werkgroepen. In dit bestuur en de werkgroepen zitten vrouwen die niet persé lid moeten zijn van één van de organisaties. Het VOC is er met nadruk voor alle vrouwen. Een van de werk groepen organiseert activiteiten waarbij iedereen welkom is, aan gesloten en niet aangesloten vrou wen. Ongeveer dertig vrouwen ko men wekelijks op de koffie-och- tenden. Tweemaal per maand praat men over één onderwerp. Dit onderwerp kan zijn voorgesteld door de vrijwilligers, maar ook op verzoek van een van de aanwezi gen. Hierbij is met altijd een daar- loe uitgenodigde spreekster of te genwoordig ook spreker aanwe zig. De door het Vooronder aange sneden thema's hebben als regel een sterk emancipatorisch karak ter. Zoals bijvoorbeeld de vrouw m de media, vrouw en muziek, vrouw in de cultuur. In de nabije toekomst stelt men zich voor groepjes te vor men die langere tijd met een on derwerp bezig zijn. Bijvoorbeeld een literaire club. Terwijl ook een cursus 'zelfredzaamheid' tot de mo gelijkheid behoord teneinde zelf banden te leren plakken, stekkers aan te kunnen zetten en bougies te kunnen verwisselen. IDENTITEIT Daarnaast organiseren de vrijwilli gers van het Vooronder een aantal 'drempelverlangende activiteiten', zoals de drukbezochte kleding- beurs, stekjes beurs, cusus bloem schikken en tuinieren (waaraan ook acht mannen meededen.) Deze activiteiten hebben vooral de be doeling vrouwen het Vooronder te leren kennen. Iedere vrouwenor ganisatie kan dezelfde onderwer pen aansnijden maar zal dit doen vanuit een eigen identiteit. De ge kozen boeken bij de Protestants Christelijke Vrouwen Organisane zal een andere zijn dan van de Rooie Vrouwen van de PvdA, bij wijze van spreken. „De vragen zijn tegenwoordig anders" volgens de bestuurs-en werkgroepleden. In toenemende mate ncht men zich op het gebruik maken van de eigen mogelijkhe den. Dat men mogelijkheden heeft lijkt men m de afgelopen vijf jaren duidelijk ontdekt te hebben. De scherpe kantjes van de ingenomen stellingen zijn eraf. 'Fase 2' is inge gaan. ,Je komt niet meer binnen met een houding van 'zo moet het'. Het gaat nu meer in de geest van 'hoe kan het'," volgens Irende de Boer. Veel vrouwen willen zich nu bezinnen op hun toekomstper spectief. De komende 'talenten ruilbeurs' is hiervan een speels voorbeeld. De bedoeling is het aanbieden van eigen vaardighe den in ruil voor de mogelijkheden van een ander. De een wil bijvoor beeld fluitles geven, wanneer de ander een kamertje voor haar be hangt. Het is best mogelijk dat hier uit cursussen voortkomen waarbij het ruilen in ere blijft. De behoefte aan een niet-commerciele ruimte waar men m gezellige sfeer elkaar kan ontmoeten blijkt in toenemen de mate te bestaan. In de nabije toekomst zou men 't Vooronder ook op een avond willen open stellen. Daardoor zouden ook de vrouwen die overdag met thuis zijn, kunnen komen. De gemiddelde leeftijd van de VOC bezoekers wordt geschat op 40 jaar. De jongsten komen met hun kleine kinderen, de oudste zijn ver in de zeventig. 'Geen zin om alleen thuis te zitten' blijft de grootste drijf veer. Mensen die pas in Leusden zijn komen wonen zijn door de in formatie van de gemeente van het bestaan van het Vooronder op de hoogte gebracht. Zij doen hier de eerste contacten op. Tineke Nieuwstraten zou veel meer moge lijkheden en activiteiten willen realiseren in de nabije toekomst. Vooral op het gebied van cursus sen en kinderopvang en onder zoek naar de wensen en ervarin gen van de achterban. Veel werk en wensen blijven liggen door een gebrek aan tijd. Hoewel ruim zestig vrijwilligsters zich inzetten ont breekt een vast coördinerend punt. De bestuursleden rouleren en ie dere vrijwilliger is slechts beperkt inzetbaar. Het krampachtig vechten heeft na vijf jaar plaatsgemaakt voor een zelfbewuste sfeer waarin als van zelfsprekend een aantal rechten wordt vooropgesteld. De sfeer vol bekeringsdrang is niet (meer) aan wezig. Het mag weer leuk zijn. USDEN - Uniek in Nederland is het Vrouwen Ontmoetings ntrum t Vooronder in Leusden. Het bestaat deze maand vijf r. Vrouwen van uiterst links tot uiterst rechts, al dan niet igesloten bij een van de vrouwenverenigingen, vinden in de der in het gemeentehuis een plek. Om elkaar te ontmoeten, samen te praten over zaken waarover vrouwen willen iten, om zich te bezinnen of zich voor te bereiden op een uwe stap in de maatschappij. De eerste jaren richtten zich activiteiten vooral op de emancipatorische zelfbewustzijn, ds begin dit jaar signaleert de nieuwe voorzitster van het |C bestuur een langzame maar zekere kentering. De aan- cht gaat meer en meer uit naar het organiseren van cursus- i Cursussen als voorbereiding op bestuursfuncties van al [i niet vrijwillige organisaties of als eerste stap naar een pbaan in het bedrijfsleven. ne de Boer, lid van de activiteitencommissie, verklaarde de randerde instelling mede als gevolg van veranderingen in de atschappij. „We hebben de conflictsituatie verlaten. We Hen nu in solidariteit en harmonie met onze omgeving fun- ineren. Waarbij we het recht op onze mogelijkheden als u lfsprekend aannemen." VOC is bedoeld voor alle vrou- ïn Leusden. Niet te ontkennen dat niet alle vrouwen de weg het VOC gevonden hebben of daar in thuis zijn gaan voelen, broedplaats' van de emanci- lokte het bolwerk naast be- idering en sympathie, weer- rd op. In het streven zo vrouw- ■ndelijk mogelijk over te komen de andere helft van de bevol- g geweerd. Wie geweerd wordt zijn scepsis bevestigd. Wie behoefte had aan voorwaar- vooraf of gerichte emancipatie zich afzijdig. De negatieve ildvorming vond vooral buiten VOC plaats. tegenwoordige bestuur kijkt sniek tegen de oude stellingen De stellingen blijven onder even. bezeer het belang van een bre de emancipatie ook wordt inge zien, het Vooronder is in de eerste plaats een plek voor vrouwen. Maar mannen zijn bij gelegenheid tegenwoordig ook welkom. Ze ver wijzen daarbij onmiddellijk naar de subsidiebepalingen die het ge bruik en de verhuur van de ruimte uitsluitend toedichten aan vrou wen. Om de iedere jaar weer na veel discussie gegeven subsidies niet in gevaar te laten komen, kan het VOC geen Sociaal Cultureel Centrum worden voor iedereen. In Leusden moet iedere groep blijven zoeken naar een eigen honk. Met alle respect voor ander MANs be hoeften hechten de vrouwen aan hun eigen ontmoetingscentrum. Met daarbij een tevreden gegrin nik waaruit een: „Wij hebben het voorelkaar, wanneer de mannen zich samen sterk maken bereiken De jongsten komen met hun kleine kinderen, de oudste zijn ver in de zeventig. ze misschien ook ooit zo iets." Het Vrouwen Ontmoetings Cen trum heeft een langere geschiede nis dan vijf jaar functioneren. In Leusden zijn de confessionele vrouwenverenigingen allemaal minstens 25 jaar en vaak langer aktief. Jarenlang moesten de vrou wen elkaar wel opzoeken, wilden ze elkaar kunnen ontmoeten. De verenigingen huurden ongezellige zalen af en hadden in Leusden nooit een eigen 'vrouwvriendelijke' sfeer vol bekeringsdrang is met (meer) aanwezig. Het mag weer leuk zijn. ruimte. Mannen ontmoetten elkaar van oudsher op het werk of na het werk. Vrouwen waren altijd in hun eentje in huis bezig. De vrouwenor ganisaties zijn altijd meer geweest dan een ontmoetingsplaats. Het ontstaan van de vrouwenverenigin gen is in hoge mate te danken aan de wens van vrouwen om zich te kunnen onplooiien. Op de bijeen komsten kwamen sprekers die in formatie en voorlichting gaven, leerden men van elkaar en werd men op tal van terreinen aan het denken gezet. Het Vrouwen Ontmoetings Cen trum is als voortzetting van deze uitgangspunten, gehuld in een nieuw jasje. Voor het eerst kregen de vrouwen een eigen ruimte inge richt volgens eigen wensen, maar is daarmee met te vergelijken met een Engelse club voor heren. In het VOC gebeurt meer. In de jaren zestig kwam op de gol ven van de emancipatie het vrou wencafé mee. Een ontmoetings centrum van vooral progressieve, links georienteerde vrouwen. Daarvan bleek Leusden er te wei nig te hebben om het café in Groot Krakhorst open te houden. Het uit gangspunt, een ruimte waar vrou wen elkaar konden ontmoeten, werd onderschreven door alle vrouwenorganisaties. Een enquête onder het vrouwelijk deel van de Leusdense bevolking wees in 1979 uit dat ook vrouwen buiten de orga nisaties er ook weieens uit zouden willen. Tot dan toe konden zij al leen terecht bij de buurvrouw, de plaatselijke snackbar of in een res taurant. Naar mening van veel vrou wen waren daar nauwelijks of geen contacten met meerdere vrouwen mogelijk, terwijl over het algemeen ook gehecht werd aan meer dan een aardig gesprek. VROUWENRAAD De vrouwenorganisaties formeer den de vrouwenraad waarin alle organisaties vertegenwoordigd waren en zijn. Vanaf het begin de den alle organisaties mee. Van de Christelijke Plattelands Vrouwen tot en met de Rooie vrouwen. Uniek in Nederland. Ieder behield de ei gen organisatie met eigen identi teit, maar sprak de bereidheid uit tot overleg en waar mogelijk sa menwerking. Hetgeen de afgelo pen vijf jaar uitstekend bleek te kunnen. Net als bij de start telt de vrouwenraad veertien aangesloten clubs, hoewel het niet helemaal de zelfde clubs zijn gebleven. Het vrouwencafé bijvoorbeeld werd later opgeheven. De eerste op dracht van de Vrouwenraad was het realiseren van een ontmoe tingsruimte. In 1981 begon men de vage plannen te concretiseren. In 1984 kon het Vooronder worden geopend. Burgemeester, wethou ders en raad hadden niet onmid dellijk enthousiast op de voorstel len gereageerd. De vrouwen over tuigden met alle bestuurders maar maakten wel duidelijk dat de wens van een zo'n groot deel van de be volking niet genegeerd kon wor den. De toenmalige burgemeester Rademaker mocht het Vrouwen Ontmoetings Centrum openen. Bij die gelegenheid kon het mannelijk deel zien waartoe besloten was. Het was voorlopig de laatste gele weer hoort Eemnes wel bij Eem- land. Hoevelaken en Nijkerk ma ken ook deel uit van de regionale brandweer Eemland. De burge meester van Hoevelaken, Me vrouw M. Hendriksen, werd zelfs benoemd tot voorzitter van de Be stuurscommissie brandweer. Deze commissie bestaat uit burgemees ters van de Eemlandgemeenten. Het is een sturende werkgroep, voortgekomen uit de grote gewest raad bestaande uit ruim 50 perso nen, waarvan burgemeester A. Schreuder uit Amersfoort voorzit ter is. INTEGRATIE Het dagelijks bestuur van het Ge west Eemland heeft in samen spraak met het huidige bestuur van de CPA-Amersfoort ervoor geko zen een CPA-Eemland op te rich ten, die volledig wordt geïnte greerd met de regionale brand weer Gewest Eemland. Theore tisch zal de overgang op 1 januari 1990 plaatsvinden. In de praktijk werd gekozen voor een omscha keling op 20 december 's avonds om 19.00 uur alle 4 CPA-perso- neelsleden zullen meeverhuizen, de „invaller" gaat ruet mee. Ze wor den overgenomen door de brand weer en gaan werken in de meld kamer van de brandweerkazerne aan de Van Asch van Wijckstraat. Ook in de nieuwe opzet ligt het in de bedoeling de vertegenwoordi gers uit de gezondheidszorg bij het medisch aspect van het geheel te betrekken in de vorm van een ad viescommissie. Dit onderdeel moet nog nader uitgewerkt worden. De heer Van Dijk benadrukt dat de post de vangnetfunktie voor Eem land zeker wil overnemen en uit bouwen. Er komen zeker 100 extra aansluitingen voor de bejaardena larmering. Hij noemde dat een goe de zaak. De samenvoeging van de beide organisaties moet op 20 december van de ene seconde op de andere perfect verlopen. Dat dit zal luk ken, daar twijfelde het hoofd van de Alarmcentrale niet aan. Hij ver wachtte geen problemen. Ook het personeel werd al maanden tgevo- ren ingelicht. Momenteel wordt landelijk een hernieuwde oplei ding tot centralist voorbereid, zo dat men goed op de verschillende vakgebieden zal kunnen inspelen m de toekomst. De heer G. F. van Dijk: „We hebben een ruime in- werkperiode, ook rond Kerst en Oud en Nieuw kunnen we inspelen op de veranderingen. Het publiek zal daar als het goed is echter niets van merken." De meldkamer van de brandweer heeft in het verleden in de avonduren de CPA-meldin- gen ook al weieens overgenomen, dus het is geen onbekend terrein voor de oudgedienden, waarvan er altijd één aanwezig is. Hij bedankte LEUSDEN/ AMERS FOORT - De gemeente raad beslist deze week of Leusden zich aansluit bij de regeling van de Cen trale Post Ambulancever voer Amersfoort. Met deze regeling kon worden voorkomen dat het gewest Eemland voor de melding van ongelukken, waarbij ambulances en hulpverle ners ingezet moeten wor den, aangewezen zou zijn op Utrecht. In de nieuwe LEUSDEN - Sinterklaas komt zater dag 2 december m De Blijhof. Hij komt op die dag zelfs twee keer. 's Morgens om 10.00 uur en 's mid- de politiek in de verschillende ge meenten nogmaals voor hun inzet. „Ze hielden vol tot het bittere ein de. Daarzijn we hun dankbaar voor." De Regionale brandweer begint ook steeds beter te draaien. De plaatsvervangend commandant van de Regio Eemland stelt dat het gewest daar landelijk gezien kop loper mee is. „We horen tot de Top 5 in Nederland, we hebben bijvoor beeld overal al „gevaarlijke stof- fenverkenners" en veel meetappa ratuur. En nu de politie nog," zo stelt hij, „maar zover is het nog met." Of de Gemeente- en Rijkspolitie ooit Gewestpolitie zal worden is voorlo pig nog een heet hangijzer op poli tiek gebied. De regionale Brand weer en het Regionale Ambulance vervoer zijn al weer een stapje ver der. Wet gemeenschapelijke regelingen (WGR) is na melijk als eis gesteld dat een verzorgingsgebied voor dergelijke voorzie ningen tenminste tussen de 400.00 en 700.000 inwo ners moet hebben. Eem land komt niet verder dan 320.000 inwoners. Alie Bouwman ging na hoe deze 'uitzondering1 tot stand kwam en hoe ver de regeling op dit moment gevorderd is. dags om 13.30 uur. Het is nog mo gelijk om op donderdag 30 novem ber kaartjes te krijgen tussen 9.00 uur en 11.00 uur op Visotter 27. Daarna kan men 's middags nog bellen of er kaartjes zijn: 946593. Deze activiteit is alleen voor leden en is gratis. LEUSDEN - Gemeenten moeten op grond van de Wet Ge- ;enschappelijke Regelingen (WGR) een CPA in stand hou- n. Dat is een meldingspost die 24 uur per dag bereikbaar is en last is met de regeling van het ambulancevervoer binnen een paald gebied. De Centrale Post Ambulancevervoer beoor- elt elk verzoek om ambulancevervoer. Verder regelt de CPA beschikbaarheid en paraatheid van de ambulances. Ze ludt de vervoersgegevens bij en regelt in geval van grote igevallen en rampen het gewondentransport en de alarme- ïg van geneeskundige diensten, organisaties en instellingen, lamaast vervult de CPA een vangnetfunktie voor verschil- nde organisaties in verband met de 24-uurs bereikbaarheid. Amersfoort is dat ondermeer de alarmering bejaarden, het raamcentrum Noord-Oost Utrecht, de Kruisvereniging zuid- ost Utrecht, het Algemeen Instituut voor Maatschappelijke ienstverlening, het RIAGG en de GGD Eemland. Dt nu toe was de provincie Utrecht verdeeld in twee gebieden, e meeste plaatsen zijn aangesloten op de CPA Utrecht, met tzondering van 15 plaatsen waaronder Leusden, die bij de PA Amersfoort zijn aangesloten. Het nieuwe alarmnummer 06-11 is inmiddels al aardig ingeburgerd. Maar wie krijg je dan eigenlijk aan de lijn? In Amersfoort en omgeving is dat nu nog de CPA, de Cen trale Post Ambulancever voer aan de Zonnehof 10 te Amersfoort. De CPA is een gemeenschappelijke rege ling van 14 gemeenten in Oost-Utrecht, samen met Scherpenzeel, Nijkerk en Hoevelaken in Gelderland. Door de nagestreefde schaal vergroting dreigde het ge west Eemland de centrale alarmering in Amersfoort te verliezen. Maar gelukkig werden de vele akties niet voor niets ge voerd. Volgens de heer G. F. van Dijk, plaatsvervangend regionaal brandweercom mandant en tevens hoofd van de alarmcentrale, is dit suc ces vooral te danken aan de politieke steun. Daardoor verhuist deze belangrijke voorziening binnenkort niet naar Utrecht, maar zullen brandweercentralisten en verpleegkundigen met in gang van 20 december aan staande gezamenlijk de alarmpost bij de brandweer aan de Van Asch van Wijck straat in Amersfoort „be mannen". Daarmee wordt voldaan aan de Amersfoortse politie ke eis dat 24 uur een ver pleegkundige beschikbaar moet zijn. Verder zullen op piket altijd artsen beschik baar fcijn. In totaal beschikt men dan over 40 deskundi gen. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de technische voorzieningen. Er wordt naar gestreefd de alarmcentrale van de brand weer zoveel mogelijk „ge woon" door te laten funktio- neren. De integratie van het CDA-personeel, dat binnen kort moet verhuizen, ver loopt ook voortrefffelijk. De Centrale Post Ambulancevervoer aan de Zonnehof 10 m Amersfoort. Vanaf 20 december zal deze post bemand worden door leden van de regionale brandweer. INDELING In het kader van de WGR moeten alle gemeenschappelijke regelin gen per 1 januari 1990 zoveel mo gelijk overeen komen met de inter gemeentelijke samenwerkingsge bieden, zoals het gewest Eemland. Het College van Gedeputeerde Staten Utrecht greep de noodzake lijke CPA-wijzigmg aan om de ge biedsindeling te heroverwegen. In de richtlijnen adviseerde de staats secretaris schaalvergroting, met als streefgetal 400.000 tot 700.000 inwoners per CPA-gebied. Het draagvlak van de huidige CPA in de regio Amersfoort kwam niet verder dan 320.000 inwoners. In Eemlandverband zou dat nog veel minder zijn. Daarom adviseerden Gedeputeerde Staten op 11 apnl 1989 één CPA Utrecht op te richten. De Eemlandgemeenten kwamen samen met de aangrenzende Gel derse gemeente in aktie en het re sultaat was dat Provinciale Staten op 17 mei 1989 instemden met een eigen CPA Eemland met Hoevela ken en Nijkerk. Dat houdt in dat de ovenge gemeenten, die nu nog bij de CPA Amersfoort horen per 1 januari overgaan naar de CPA Utrecht. De aktie slaagde mede, omdat ook een verband gelegd werd met de meldpost van de re gionale brandweer, die momenteel steeds meer vorm krijgt. De CPA zal binnenkort opgeheven worden en een onderdeel worden van de meldpost bij de brandweer m Amersfoort. Door de geografische ligging van plaatsen als Hoevelaken en Nij kerk is de betrokkenheid bij Amersfoort groot. Vandaar de lan delijke uitzonderingsregel dat op enkele gebieden een andere ge biedsindeling mogelijk moet zijn. Dat geldt ook voor de Eemlandge- meente Eemnes. Wat de zieken huisvoorzieningen betreft is men daar ingedeeld bij Het Gooi. Daar om mag Eemnes deel uitmaken van het CPA Gooi en Vechtstreek. Voor wat betreft de regionale brand- Het ontmoetingscentrum is er met nadruk voor alle vrouwen

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7