üen regenboog vol ezels /[aak een grap of een dapper van je surprise De radio was in Leusden Kleuren Een kameel met een dame in zijn vacht Beertje beregoed eusder krant Fietskijkdag geen succes plaatselijk nieuws een grappa* van oinierKiacu» mo altijd normaal te zijn. Een sigaar kan een klapsigaar zijn. Sigaretten kunnen voorzien zijn van knalpitjes. Snoepjes, soms maar twee m een zak vol lekkere, kunnen smaken naar peper, zeep of zout. Hetzelfde geldt voor heerlijk uitziende lollies. Chocola kan gevuld met water zijn, of met zeep. Pennen kunnen knal len. Glaasjes kunnen lek zijn of al tijd vol en nooit te legen. Zeep kan vuile handen geven. Parfum kan stinken (daarvoor hoef je niet eens naar de feestartikelenwinkel). Bier kan er blauw uitzien of er kunnen wormen m zitten. Voor kinderen die blikjes sparen zijn er blikjes met verrassende inhoud. Het mooi ste, maar ontzettend moeilijk, is van je grappak een soort rebus maken. Bij ieder plaatje van de rebus een ander grapje, dat de weg wijst naar het uiteindelijke pakje. In een feestartikelenwinkel blij ken mensen steeds weer nieuwe gekke dingen te kunnen verzinnen. Terwijl de goede oude dingen leuk blijven. Bijvoorbeeld de geldwis- seltruc van een duveltje uit een doos of beter een geraamte uit de kist. Wie m zo'n winkel nog geen zotte inval krijgt is echt verloren. De rest kan gaan zitten denken aan het bijbehorende gedicht. Een lief onschuldig versje want pas op- ...een gewaarschuwd mens telt voor twee. Griezelen blijft altijd leuk. Daar om voor iedereen, een grote, bib berende harige, namaak spin. Breng dit stukje kinderkrant naar de feestartikelenwinkel 'De Zotte Inval' in Amersfoort. Je krijgt dan voor 1,50 een grote spin die an ders minstens 2,50 kost. De feestartikelen- winkel is in de La vendelstraat, het verbindings straatje tussen de Hof en de Havik. Doe het voor Sin terklaas. LEUSDEN - Beertje is een beregoe- de hond. Toen hij klein was, zes jaar geleden leek hij meer op een beertje dan nu. Nu lijkt hij meer op een Schotse colhe. Dat Idopt want dat is hij ook. Wat onmiddellijk op valt wanneer je Beertje ziet, is dat hij klein is voor een collie, vooral zijn ogen zijn heel klein. Dat komt doordat Beertje niet zo erg gezond is. Vanaf zijn geboorte werken zijn nieren niet goed. Zijn baasje, de moeder van Angela en haar twee lingbroer Mikel en broertje Barry, heeft hem moeten voeren toen hij een kleine pup was. Sindsdien mag hij alleen heel speciaal voedsel hebben dat alleen te koop is bij de dierendokter. Beertje komt ook bij een hondenspeciahst wanneer de gewone dierendokter hem niet hel pen kan. Je zou denken dat een hond die zo vaak ziek is heel sache- rijnig, lui of zielig is. Niets daarvan. Beertje is beregoed. Angela en Mi kel kunnen mets anders dan goede dingen van hem vertellen. Hij is ontzettend hef. Hij luistert heel goed. Hij doet 'het' alleen in de bosjes en nooit op straat, zelfs met op het gras. Hij is altijd vnendehjk. Een buurmeisje is bang voor iedere hond maar niet voor Beertje. Hij doet nooit lehjk, zelfs niet tegen Puklae. Pukkie is de kat. Pukkie wil nog wel eens spelen met Beertje en gaat dan m zijn leeuwenmanen hangen. Dat mag wel van Beertje. Hij is met boos te krijgen. Pukkie ook bijna niet. Berry van drie loopt soms met Puk lae rond te sjouwen alsof het zijn speelgoedbeer is. Dat mag van Pukkie. Beertje doet gewoon geen gekke dingen. Nou ja hij loopt als hij het naar zijn zin heeft, tien rond jes rond de tafel, alsof hij een echte leeuw is. Maar verder...niets te melden. Beer is gewoon beregoed. LEUSDEN - Wie graag kleurt, kan deze weken wel kiezen uit vijf kleurplaten waar wat mee te winnen valt. Sinterklaas schijnt gek op kleurplaten te zijn. Wie wil kleuren om te winnen, moet doorwerken. De kleurplaten van het zwembad Octopus waarmee vooral vrijkaartjes voor het zwembad te winnen zijn, moeten ingeleverd zijn op zaterdag 3 december. De kleurplaten die in de Sin terklaaskrant van de Leus- derkrant zaten, moeten vrij dag 2 december zijn ingele verd bij de speelgoedwinkel in de Hamershof. Op dinsdag 5 december krijgt Sin terklaas het extra druk. Om kwart voor vier 's middags deelt hij de prijzen van Octo pus uit in het zwembad. Daarna stapt hij op zijn paard om op tijd in de speelgoed winkel te zijn. Daar worden om kwart over vier de prijzen van de kleurplaat die in de krant stond, uitgedeeld. WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 uit die shite bevnjd werden. Om half negen ging de bel. Voor de Regenboogschool stelden zich keung in de rij, 'in het gelid', de kinderen van de bovenbouwgroep op. De vijfde groepers, op deze dag de derde klassertjes ge noemd, voorop en de achtste groe pers, die dag de zesde jaars, ach teraan. Pas toen het laatste gege- biel verstomd was, gingen ze naar binnen, zonder duwen en heel heel rustig. In de klas mochten de knappe kin deren vooraan terwijl de domste op de achterste banken terecht kwamen. Ze mochten pas gaan zit ten nadat de meester was binnen gekomen en de gezamelijke groet: „Goede morgen, meneer Broek huizen", had geklonken. Daarna moest ieder kind een psalmversje, dat ze als huiswerk hadden opge kregen, zingen voor de klas. De rest moest luisteren met de armen over elkaar en rechtop. Bij het psalmzingen bleek de meester al behoorlijk streng te zijn. Er vielen nog geen onvoldoendes. De mees ter zei dat hij niet minder dan een 9 mocht geven van de dommee want anders werden de kinderen zon dag niet meer in de kerk toegela ten. Bij het rekenen werd hij stren ger. Een uur lang rekenen. Wan neer je wat gevraagd werd moest je achter je stoel gaan staan om antwoord te geven. En antwoord gaf je met minstens twee woorden. Altijd minstens met: „Ja meester of Nee meester". Een vinger omhoog betekende dat je wat te vragen had. Twee vingers omhoog bete kende dat je naar de WC moest. Heel wat kinderen moesten, al was het alleen maar om even hardop te kunnen lachen en bij te komen. Vreemde geluiden kwamen er die dag uit de toiletten bij de Regen boogschool. De meester speelde zijn rol uitstekend, maar hield het gelukkig zeker drie keer ook niet meer. Dan lag de hele klas dubbel om even later weer serieus aan het werk te gaan. Want serieus was het. Al snel verdween een deugniet in de hoek bij het schoolbord. Han- luchtje. De spuitbussen zijn milieu vriendelijk. Een 'doodnormaal' cadeau krijgt iets 'tintelends' wanneer je er hier of daar nies- dan wel jeukpoeder in verwerkt. In bescheiden mate an ders is het niet leuk meer. In de eerder beschreven taart kan iets werkelijk verrassends zitten. Wat dacht je van een namaak maar zeer levensechte regenworm of van een grote bibberende, harige spin. Met behulp van draculapoeder veran dert elke drank in een borrelend, schuimend, glas irrutatiebloed. Wanneer je dit verwerkt m een suprise, goed laten schudden voor het gebruik. Wat er normaal uitziet hoeft in ir die kinderen die tot nu toe en cadeaupapier hebben ge let, hierbij een aantal ideeën nn een piepklein cadeautje te verstoppen is. hangerslijm is bijna onmisbaar leze tijd van het jaar. Het is te pin poeder. Je moet het aanma- met water. Het wordt bijna net eel verkocht als chocolade let- Met behulp van behangerslijm ik je de meest vreselijke din- Het meest nette is nog het en van krantenpapier of toilet- ter in behangerslijm. Geweekt :er is natuurlijk te gebruiken als :er-maché, waarmee van alles oetseren is. Wanneer het ge- ogd is, is het keihard. Een alter- »f is iemand in een natte versie zijn cadeautje te laten grab- water aangemaakte behan- jm gemengd met verkruimel- tbijtkoek sprekend op poep. De ontbijt je is daardoor niet meer te eten. ngemaakte behangerslijm ge- tgd met piepkleine stukjes ge- ird papier, of als je echt voor grove werk kiest, met een (je verkruimelde koek, een drupje gele inkt of geraspte wortel, is lastig te verpakken. Maar het maakt indruk. - Een namaak taart met scheer schuim als slagroom, in behan gerslijm geweekte watten als vul ling en koek van in behangerslijm geweekte goed fijngeperste herfstbladeren, zal zeker een ver rassing bevatten. - Zaagsel geweekt m behangers lijm, goed laten uitlekken, m een vorm persen en laten drogen. Het resultaat is een stuk geperst hout dat te breken is. Behangerslijm is ideaal omdat het net zo dik of dun te maken is als je zelf wilt. En het is goedkoop. Je kunt ook slime kopen. Of stroop, honing, jam of zelfs papierlijm of Saromapudding gebruiken als ■bindmiddel'. Als het maar kleeft. Andere niet te versmaden hulp middelen zijn gemalen lipsticks in iets waar in gepeuterd moet wor den, mosterd, sambal of make-up voor op smakelijke broodjes, roet, fijngemalen houtskool of natte hun- aarde voor vieze vingers. In de feestartikelenzaak zijn tien tallen dingen te vinden die een sim pel cadeau tot een ware verrassing In een feestartikelenwinkel vind je ontzettend veel mogekjkheden om iets leuks van je Smterklaassurprise te maken. ITERVELD - Stil was het in de bovenbouwklas van de estants christelijke basisschool De Regenboog. De tijd was lezet, nee vijftig jaar teruggedraaid. Keurig zaten de kinde- vorige week woensdag twee aan twee achter hun tafels, hts het gekras van hun pennen was te horen. Gekras? ker. De kinderen schreven met kroontjespennen. Die doop te in potjes inkt. Net als vroeger. De meeste zagen er ook net ut als vijftig jaar geleden. Minstens drie meisjes droegen lantenmuts en een paar jongens hadden broeken aan die of irt of te lang waren. Een soort grijze bermuda's met bretels, ister Gert Broekhuizen zag er bijna onherkenbaar uit. Zijn len waren met drie potten brilliantine platgeslagen. Hij tg een scheiding in het midden en een bril waar hij bij rkeur overheen keek. Hij droeg voor deze ene keer een rig pak. Oudere mensen die deze klas vorige week woens- hadden kunnen zien, zouden hebben gezucht. Misschien hten ze: „Een hele verbetering" of misschien: „Arme kinde- zo moesten wij het vroeger doen, maar jullie gelukkig niet kwam allemaal door de ge- edenisles. De groepen 5,6,7 en ten bij elkaar in de klas. De inboogschool in Achterveld is hele kleine school. De kinde- ladden het over hoe het vroe- op school ging. De meester ïlde daar iets over en daarmee de les voorbij. Maar de eerst- ende keer dat meester Gert enkwam, hadden zijn leerlin- wat bedacht. Ze stonden keu- aast hun stoeltje en riepen uit mond: „Goede morgen mees- Iroekhuizen". Net als vroeger. Toen werd afgesproken een hele ochtend op de ouderwetse manier les te geven. De kinderen moesten ouderwetse kleding zoe ken en oude spelletjes voor op het schoolplein. Inge van Dijk waar schuwde de krant. De meester dook in de boeken en vroeg aan oudere schoolmeesters en jiifen hoe het vroeger ging. Afgelopen woensdag was het zo ver. Het was net echt. Wanneer je een ochtend ouderwets school speelt, begrijp je waarom de kinderen vroeger altijd gillend naar buiten renden zodra ze den op de rug, neus m de hoek. Hij praatte zomaar in de klas. Hij vroeg wat aan zijn buurman. Dat mocht niet. Schrijven met een kroontjes pen gaf problemen en vooral vlek ken. Een slimmerd had gedacht deze, tesamen met een fout in zijn rekenwerkje, te kunnen uitpoetsen met een wc-papiertje. Zijn werk werd er niet mooier door. Hij moest wel bekennen. Met als gevolg dat hij voor de klas moest staan met een bord om zijn nek waarop 'ezel' stond. Bovendien moest hij de vol gende dag de meester twee centen voor een nieuw papiertje komen brengen. Een ander zakte onderuit op zijn stoel en moest voor de klas een boek omhoog houden en een der de kreeg zelfs een muts met ezelso ren op. Alexander die dit overkwam, kreeg van zijn meester het verwijt: „Zo lijk je verdacht veel op je va der". Dat scheen indruk te maken. Job zat achteraan. Terecht naar bleek want de arme jongen hield het niet meer. Hij zat te schokken van het lachen en was niet tot beda ren te brengen. Trouwens Marie ke, gekleed in een prachtig matro zenpak, liep ook regelmatig rood aan. Toch zat om kwart voor tien iedereen muisstil te werken. Hele sommen moesten van papiertjes worden overgeschreven. De tafel van 37 bijvoorbeeld. De verrassingen volgden elkaar op. Een hele grote was het om juf frouw Aline binnen te zien komen. De juf van de laagste groepen had zich ook omgekleed. Ze zag er uit als een droogstoppel. Haar haar zat m een strak knotje en ze droeg een metalen brilletje. Het ergste was haar gezicht. Je kon er aan zien dat ze alleen maar wou trouwen met het schoolhoofd en dat die al ge trouwd was met een ander Wat keek ze zuur. Gelukkig schoot ze buiten de klas m de lach anders hij hoon te zijn voor zoiets gewich tigs als een radioprogramma. Het was er zo een met een grote bol. Daarmee werd niet alleen opgeno men wat de kinderen zeiden, ook de achtergrond geluiden kwamen er op. Nadat de kinderen verteld hadden wat ze willen hebben en waarmee ze het liefste spelen, wer den er een paar vragen gesteld aan meneer Kohlmann de speelgoed winkelier. Daarna kwam Mananne de Valck aan de beurt want die zegt iets van speelgoed te weten. Alles bijelkaar werd zeker een half uur opgenomen. Van die dertig mi nuten zullen er maar tien uitgezon den worden. Welke tien blijft de verrassing. EUy vertelde dat ze in de radiostudio gaat husselen. Win kelgeluiden, een beetje Anne en Jelle een beetje Kolmann en Ma rianne door elkaar. Het moeilijke praten en het gegiebel er uit, het leuke enn. Op zondag tussen acht en negen uur 's morgens kun je op radio 3 horen hoe het eindresultaat klinkt. LEUSDEN - Bram Schonk spaart lege sigarettenpakjes. Twee jaar geleden is hij begonnen. Hij heeft er al 80. Allëmaal verschillende. Hij heeft lege sigarettenpakjes uit Egypte, Zweden, Portugal, Frankrijk, België, Nederland na tuurlijk, Griekenland en de Ver enigde Staten van Amerika. Hij heeft bijvoorbeeld wel negen pakjes van Camel sigaretten die allemaal verschillend zijn. Op de pakjes zijn soms leuke dingen te ontdekken. Volgens Bram is in de vacht van de voorpoot van de dromedaris op het pakje Camel manneke Pis, het Belgische beeldje, te ontdekken. Andere mensen zeggen dat het een mooie dame is. Op de meeste pakjes '"--nel staat Turkish en domestic id'. Dat betekent dat een deel van de tabak uit Turkije komt. In Griekenland denkt men vaak niet zo aardig over alles wat Turks is. Daarom staat op de Griekse pak jes Camel 'American and domes tic blend'. Bram kan het nooit laten om naar sigarettenpakjes uit te kijken die hij nog niet heeft. Laatst in een restau rant zag hij iemand een sigaret op steken uit een pakje dat hij nog niet had. Heel beleefd heeft hij om het pakje gevraagd en het gekregen. Op vakantie speurt hij de straat af. De door hem verzamelde pakjes moeten er mooi uitzien. Niet ver kreukeld of zo. Hij koopt geen nieu we pakjes. Hij spaart alleen 'weg gegooide-pakjes.' Bram kent niemand met dezelfde hobby. Hij zou wel willen weten of Bram achter de tafel met de 80 verschillende sigarettenpakjes. meer kinderen in Leusden of Ach terveld lege sigarettenpakjes spa ren. Wanneer dat zo is, zouden ze misschien pakjes kunnen ruilen. Bovendien zou hij blij zijn met ieder pakje waarmee zijn collectie is uit te breiden. Misschien wil iemand aan hem denken voordat het (laat ste) lege pakje verkreukeld wordt. j LEUSDEN - Ruim dertig belang stellenden kwamen dit weekeinde naar het politiebureau voor de fietskijkdag. Daar werden terugge- I vonden gestolen fietsen tentoonge- steld. Geen van de gedupeerden vond zijn of haar vervoermiddel I evenwel terug Anne en Jelle voor de opname van het radioprogramm Heksennest. USDEN Het Sinterklaasfeest is het feest waarop we aan aar anoniem willen laten merken, hoe we over elkaar den- Anoniem betekent dat 'niemand' weet wie wat aan wie ft. Hele klassen en hele families trekken in deze tijd van het [lootjes waarop de naam staat van degene aan wie je iets et geven. Of die iemand aardig is of niet, verrast zal hij of zij rden. Iedereen kan grappen uithalen. Zelfs de hele verlegen, jd aardig, nette, ja zelfs de tuttige, stille en niks durvende deren. kunnen maken. Wie een beetje slimme constructie kan verzinnen voor zijn suprise kan daar de trek- bommetjes kopen. Het gevolg is dat het openmaken van het pak met een knal gepaard gaat. Voor wie het feest redelijker wil houden zijn er ook serpetine bommetjes. Wie op ziet tegen vieze vingers kan na tuurlijk kant en klare poep kopen. Mooie kant en klare gedraaide ex emplaren maar ook verkrijgbaar in spuitbussen met een bijpassend was voor de Regenboogschool echt het ergste te vrezen. Het bleek mee te vallen. Na het rekenen volgde het speel- I kwartiertje. De kinderen speelden met hun tol, hoepel, knikkers of springtouw. Daarna volgde schoonschrijven in de Nederland- sche taal. Moesten ze gezamelijk de verdeling van kilo's, ponden en onzen opdreunen en mochten ze nog even tekenen. Niet met houts kool, dat was veel te duur, maar met zwart potlood. De hele ochtend lang kregen de stoute kinderen te maken met de plak. De meester gaf dan een paar stevige tikken met de lineaal op de binnenkant van je hand. Gingen er kinderen de hoek in, of de klas uit, volgde er strafre- gels, werd het elzelsbord of de I ezelsmuts gebruikt. Om half een haalde iedereen op gelucht adem. Naar school gaan was vijftig jaar geleden lang met zo leuk als tegenwoordig. Alhoewel, de meeste hadden pijn in de buik van het ingehouden lachen en heb ben wel veel geleerd. De meester zag er m zijn ouderwetse kleren streng uit. Enkele kmderen hadden zich ook omgekleed. LEUSDEN - Anne en Jelle uit Leusden zijn zondag 3 december tussen acht en negen uur op de radio in het programma Heksen nest op radio 3 te horen. Zij wer den door een van de mensen die het programma maken geïnter viewd in de Leusdense speel goedwinkel. De mevrouw van de radio was EUy van Icenen. Zij vroeg aan Anne en JeUe, wat zij op hun verlanglijstje voor Sin terklaas hebben staan en hoe en j waar ze meestal spelen. Voordat EUy haar brandrecorder aanzet te, praatte ze eerst met de kinde ren over het programma. In het programma komen ook aUerlei rare figuren voor zoals burge meester Bladgoud en zijn vrouw, BoUetje en Puntje van Zemelen en opa Flink. Van al deze figuren kregen de kinderen een foto. I In de speelgoedwinkel werd on- I danks de drukte een rustig hoekje opgezocht. De grote schoudertas van Elly bleek een bandrecorder te bevatten. De microfoon was zoals

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9