„Ze staan weieens raar te kijken als achter de spelers een vrouw het bad binnenstapt" TIJDELIJKE VERKOOP THERMO- SPANTALON z WINTERWARM TWEEDE KLEDINGSTUK. HALVE PRIJS! 1 normaal 69.95 nu In veel kleuren elma Wanrooy tramt en coacht de herenwaterpoloselectie van De Haaien: Panty's 5 voor 10. Majo's 5 a Herensokken 5a Pant, kniekousjes 3 voor a1 Knickeb. kousen 1 Oa Fantasie panty's 5a1 Knickeb. kousen Fantasie panty's BROUWERIJ 4 Ot ©n Sien jougdmode winkelcentrum Hamershof in Leusden (vrijdag koopavond) HAMERSHOF, LEUSDEN Deze week bij Ot en Sien jeugdmode. Kinderkleding van grote merken in de maten 92 t/m 188 nu voordelig. Kom snel, er is nu nog voldoende keus. De aktie geldt niet op accessoires (mutsen, shawls, sokken e.d.) Dronken automobilist 14 IENSDAG 6 DECEMBER 1989 lengt lefinr EU^DEN Het nieuwe winterseizoen is voor de sportge- ieenschap van Leusden gepaard gegaan met een onge- end groot aantal mutaties wat betreft de coaching en be sleiding van de hoogste selektieteams. In tal van discipli- is heeft men moeten kiezen, al dan niet daartoe genood- takt, voor vernieuwing. Dat heeft tot gevolg gehad dat ich bij een belangrijk deel van de sportverenigingen van gusden en met name bij de topclubs nieuwe, vaak snelh< ibekende trainers en coaches hebben gepresenteerd. [et hen willen wij onze lezers en lezeressen laten kennis aken. Wat waren hun achtergronden, wat verwachten j van de teams, die aan hun hoede zijn toevertrouwd? oe ver denken zij te kunnen gaan? En hoe en wat is het erwachtingspatroon van de sportbeleving in het alge- g een? Op dit soort vragen zijn antwoorden te verwachten rede! lC^e nieuwe rubriek, die regelmatig is terug vinden onder de titel 'DE NIEUWE MAN' rna 3 vijft zever] van aani ich rind. odloa >gingi ocht 1. Gd e ap ainu iEUSDEN - Vraag aan de 27-jarige Helma Wanrooy-Schol- coach van het eerste herenteam van de Leusdense Zwem- Poloclub „De Haaien": Als het tijdens een wedstrijd echt cht gaat met je ploeg, heb je dan nooit de neiging als voor lig topspeelster in het water te springen? a: „Kijk, dat is nou het voordeel van het leiden van een enploeg. Dan denk je daar niet aan. Het zou misschien Iers zijn als ik een team van meiden zou begeleiden. Maar e sen de mannen, nee,dat zou maar moeilijkheden geven". Trainer/coach Helma Wanrooy viel vorig seizoen met de neus in de boter: Met de herenselectie haalde ze een titel en de Kringbeker. Het mag duidelijk zijn: deze keer is de nieuwe man een vrouw. Maar eerste waterpoloteam van De Haaien, dat op een goed seizoen kon terugkijken. wel een vrouw die haar mannetje staat en dus best past in het kader van deze serie prominente oefen- meesters. De meesteres in kwestie is bovendien niet helemaal „nieuw". Ze heeft ook vorig seizoen met veel succes de mannen van het eerste onder haar hoede gehad en gaf een visitekaartje af, dat geen twijfel het aan de waarde van haar capaciteiten: het team veroverde in de eerste klasse van de kring het kampioenschap en promoveerde dientengevolge naar de tweede klasse van het bondsdistrict. En alsof dat nog niet genoeg was ver overde zij met haar mannen ook nog eens in de knng de beker. Het zag er bij de aanvang van het seizoen 1989-'90 aanvankelijk naar uit, dat Helma Wanrooy bij De Haai en een dubbelfunctie zou moeten gaan vervullen. Niet alleen als trai ner/coach zou zij gaan fungeren, maar bij ontstentenis van een trai ner bij het eerste damesteam zou zij ook daar haar diensten moeten verlenen. Gelukkig voor haar en ook voor de vereniging kon zij van die laatste zware extra-taak wor den ontheven als gevolg van de komst van oudgediende Harry van Schaik, wiens voortreffelijke kwa liteiten zeer onlangs in deze kolom men werden uitgemeten. Voor Hel ma dus alleen de mannen, zowel die van het eerste als van het twee de team.En dat blijkt uitstekend te gaan. Helma: „Het was vooral in het begin natuurlijk wel even wennen na de promotie van vorig seizoen. Je komt in een andere klasse te recht bij tegenstanders, waarvan je niets of nauwelijks iets weet. Maar tot dusver heb ik geen problemen. Veel steun heb ik aan Lex van Dijk, die als speler-coach in het tweede team de leiding en begeleiding voor zijn rekening neemt als ik op dezelfde dag mij met het eerste team moet bezighouden". De vrouwelijke mannencoach van De Haaien kent in haar werk als waterpolotrainster geen specifieke problemen, ook al vindt ze dat de verantwoordelijkheid, die haar taak meebrengt en waarvan zij zich zeer wel bewust is, groot moet wor den genoemd. Heeft zij ooit eerder met een he renteam te maken gehad? Helma: ,Ja, toen ik in Bus sum bij 't Gooi speelde hebben wij eens met ons hoofdklasseteam tegen de mannen van de vereniging De Duinkikkers uit Soest een oefenwedstrijd ge speeld. Die kwamen destijds uit in de derde klasse van de bond. Wij als vrouwen bleken toen redelijk gelijkwaardig", klinkt het niet zon der trots. BASIS De basis voor haar tegenwoordi ge functie van coach van de Haai- en-heren werd voor Helma gelegd tijdens de cursus, die zij in Haarlem volgde en waarin haar toenmalige trainer bij 't Gooi in Bus sum als docent fungeerde. „De speelde zelf hoog, hoofdklasse dus, maar wilde alles voor mezelf eens op een rijtje zetten. De stof op zich leverde wei nig nieuwe dingen voor mij op, maar wel heb ik geleerd hoe die te vertalen, over te brengen naar de groep toe. Na die opleiding ben ik begonnen met het trainen van een groep meisjes van de Amer in Amersfoort. Be ben daarna gestopt en heb mijn ervaring, opgedaan tijdens de cursus, voorlopig even in de ijskast gestopt. Maar ik ben wel blij, dat ik nu weer aktief bij de sport ben betrokken". De sport heeft een belangrijke rol gespeeld in de jeugd van (toen) Helma Scholten, nu sinds de vroege zomer moeder van een gezonde baby. Als meisje deed ze altijd enthousiast mee aan de schoolsporten en -toer nooien. Volleybal,basketbal,soft en handbal, ze heeft het allemaal gedaan. „Balsporten vmd ik leuk; lopen is mijn zwakke punt. Ik vind trouwens dat zwemmen en lopen niet valt te combineren. In Bussum bij 't Gooi deden we overigens wel aan droogtraining, want water is namelijk duur en de zaal is goed koop. Elk uur training in het zwem bad betekent een behoorlijk be drag aan huur. Vandaar dus. Maar sport blijft voor mij nog altijd be langrijk. De kijk als het even interes sant is naar sportprogramma's op televisie en dan gaat mijn voor kern- uit naar volleybaltoernooien en handbal". Komt zij zelf nog wel eens aan zwemmen toe? Helma- „Nauwelijks. Twee avon den in de week trainen en wedstrij den in de weekends, dan blijft er niet veel tijd over; ja, ik doe iets aan aerobic. Maar voor het waterpolo moet ik natuurlijk wat de training betreft en ook voor de wedstrijden de nodige voorbereidingen treffen, zoals schema's maken en een en ander op papier zetten. Verder wil ik als het even kan ook wedstrijden op een hoger niveau bijwonen, zo als bijvoorbeeld in het Sportfond- senbad. Maar daarnaast vraagt ook mijn gezin en vooral de baby de nodige aandacht". De mannencoach van De Haaien lijkt niettemin met haar tomeloze energie niet onder haar werklust te zullen bezwijken. achter de spelers een vrouw het bad binnenstapt. Vaak gaan ze van de veronderstelling uit dat je een belangstellende supporter bent, die is meegereisd. Maar dan zien ze voor een wedstrijd de spelers opeens het water uitkomen en om me heen staan om te luisteren naar mijn laatste aanwijzingen en raad gevingen, zoals gebruikelijk. Dan is het echt alom verbazing". Is het een uitzondering, een vrouw als coach van een mannenteam? „Ik denk het wel; ik heb het nog ner gens anders meegemaakt. Maar waarom zou het niet goed kunnen gaan? Dat blijkt nu toch wel". KWEEKVIJVER Het eerste zevental blijkt een ho mogeen team. De coach is dan ook niet ontevreden. „Het is een sterk team en de spelers vormen een goed geheel. Ze zijn natuurlijk ook ouder dan de jongens van het twee de; de jongste is 22 jaar, de oudste achter in de dertig en dan vormen ze al gauw eerder een eenheid. Het tweede team moet daar nog naar toe groeien, maar dat komt onge twijfeld. Ik beschouw het ook meer als een kweekvijver. Met opzet zijn daarin plaatsen vrijgemaakt voor het jongere talent". Eerder al sprak Helma Wanrooy over haar aspira ties met betrekking tot het eerste herenteam. Na de promoüe van vo rig jaar uit de knng naar de tweede De Haaien in actie tijdens een competitiewedstrijd. 39.- In het pand van Bootsman mannenmode De Komeny 2 3831 NC Leusden Telefoon 033-946546 PRESTEREN Helma Wanrooy is ambitieus be zig. Ze wil dat haar team presteert. Wat vindt zij de belangrijkste taak van een trainer? „Het inspelen op situaties en dan bedoel ik dit. Je werkt met een zeer gevarieerd ge zelschap. Sommigen zitten nog op school (de jongeren uit het tweede team -GT), anderen zijn bezig met hun maatschappelijke loopbaan en weer anderen hebben te maken met hun gezinsleven. Als coach heb je met dat alles rekening te houden. Je kunt de mensen onmo gelijk pushen; ze blijven amateurs en dus moet je al die verschillende situaties kunnen aanvoelen. Aan het begin van het seizoen maak ik afspraken en ik reken erop dat men zich daaraan houdt. Het pro bleem is evenwel dat het allemaal wel en niet vrijblijvend is. Vooral met zo'n eerste team ben je met een groep volwassenen bezig; met de jeugd is dat weer wat anders, die hebben geen prikkel nodig". Jeugd - ook daarmee heeft Hel ma in haar jongere jaren uitgebreid te maken gehad. Een aantal jaren heeft zij namelijk gewerkt in het zwembad in Zeist. „Gewoon als badjuffrouw. Ik moest toen zwem les geven aan groepen kinderen, heb daarvan enorm geleerd en er later, zelfs nu nog, profijt van ge had. Het gaat er immers altijd om je ervaring en kennis over te brengen op anderen. En dan maakt het nau welijks verschil of die anderen dan ouderen of jongeren zijn". Wel mis schien of het mannen of vrouwen zijn, die je moet begeleiden? Helma „Tot op zekere hoogte wel. Maar dat merk je pas als je met je ploegje bij andere verenigingen komt: Dan staan ze wel eens raar te kijken, als klasse van het district van de KNZB hoopt zij via een nieuw kampioen schap de eerste klasse te kunnen bereiken en die als springplank te gebruiken naar de plaats, waar de heren van de Haaien verbleven toen het oude zwembad Bavoort destijds afbrandde: de derde klas se van de bond. Als gezegd: een alleszins ambitieuze vrouw, deze coach. Met afschuw spreekt Helma Wanrooy, die sinds haar jeugd zich zo met hart en ziel betrokken voelt bij de sportbelevenis in al haar fa cetten, over de verdwazing en het vandalisme, die zich in toenemen de mate hebben eigen gemaakt van een van de belangrijkste vor men van de hedendaagse vrije tijdsbesteding. „Als ik nou kijk naar het crimineel gedrag van zo'n keeper van Real Madrid dan moet dat toch ook zijn weerslag vinden in de houding en het optreden van de massa, dat kan toch nauwelijks anders. Als coach moet je de mo gelijkheid hebben om zulke exces sen tegen te gaan en de criminali teit in te dammen. Bij waterpolo kunnen dit soort dingen niet voor komen; wij als coaches kunnen op de belangrijkste momenten altijd ingrijpen als er althans iets uit de hand zou lopen, wat overigens vrij wel nooit gebeurt. Maar wij kunnen bij elk doelpunt en na elke spelpe- riode wisselen. Dat zou bij andere sporten ook mogelijk moeten zijn. Zo kan een heleboel narigheid kun nen worden voorkomen, zowel in als buiten het veld". Zou het dan toch niet eens een keer goed zijn, zoals naar goed voorbeeld van de Leusdense Haaien, de vrouwen mee te laten praten aan de bestuur stafel, waar zij eenvoudige oplos singen zouden kunnen aandragen vanuit haar nuchterheid en gevoel voor realiteit voor problemen, waarvan nog altijd wordt gedacht dat zij onoplosbaar zijn? LEUSDEN - De heer M. uit Leus den veroorzaakte woensdagoch tend omstreeks 2.30 uur nogal wat schade. Hij reed dronken over de Landjonker in de nchting van de Middenweg, toen hij linksaf de Pachter op wilde. Hij vloog uit de bocht en ramde een boom en een verkeersbord. Deze viel op een auto die geparkeerd stond op de Pachter. De auto van B. was total loss, Hij werd meegenomen naar het politiebureau, waar hij weiger de mee te werken aan een adema nalyse.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 15