SB Seniorenraad komt er toch Bibliotheek krijgt meer geld flV ic Al Vierde wethouder hoeft ook niet van PvdA Valleiconcert net Ensemble 4 vandaag id tie leusder krant» Rente-Ep BDU College geeft uiteindelijk toe j i Beslissing gaat ten koste van nieuwbouw De Geut Praetor jekanteld Jas gestolen Vernieling Fietser zwaar gewond Interaction in Bos en Heide KEISTAD B.V. SERVA VOLVO 4.75 EuROPflTuinii Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Schrijfmiddag TALENPRAKTiKUM AMERSFOORT APK-keuring MITSUBISHI DEALER ABONNEMENTSPRIJS hst ponterhuis LET OP! KERSTBOMEN VERKOOP Volksdansdag voor ouderen HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV JüL. •fr'fr'ft' krant WOENSDAG 6 DECEMBER 1989 - 21e JAARGANG NO. 32 IJSDEN - Uiteindelijk ging het college van burgemeester en tthouders overstag. Maar niet nadat donderdagavond bij de ronding van de algemene beschouwingen de hele gemeente- ad er aan te pas kwam. Het ging erom het college zover te jjgen dat zij instemde met de instelling van een seniorenraad dgens artikel 61 van de Gemeentewet. Zo'n orgaan heeft de 7oegdheid om de raad en het college gevraagd of onge- aagd adviezen te geven over beleidszaken waar ouderen lang bij hebben. Het college probeert juist van dergelijke hriescommissies af te komen, omdat de besluitvorming er >or vertraagd zou worden en de burgers volgens het college Doeg ander inspraakmogelijkheden hebben. afgelopen jaar heeft het college rom geprobeerd het bestaans- tit van reeds bestaande advie- ■ganen ter discussie te stellen, aronder zijn onder meer de Plan vies Groep (die zich over het gemeentebeleid buigt) en de lunissie Agrarische Aangele- aheden (waarin de landbouwor- usaties overleg voeren met het neentebestuur). De installatie een seniorenraad zou deze po lk doorkruisen. Maandenlang het college de boot af te hou- maar vorige week donderdag de gemeenteraad het zat. Het iD-raadslid Lily van Amerom i daarom een initiatief-voorstel lediend, waarin stond dat er en overwegende bezwaren van kant van de gemeenteraad wa tegen het instellen van een se- irenraad op grond van artikel 61 i de Gemeentewet. Alle fracties hadden dit voorstel ondertekend. Daarmee gaf de raad een signaal aan het college, omdat zij vond dat burgemeester en wethouders de ouderen tot nu toe niet voldoende serieus hadden genomen. Op de tribune zat een aantal vertegen woordigers van de initiatiefgroep, bestaande uit ouderen die zich sterk had gemaakt voor een eigen adviesorgaan. Toen het college na een schorsing besloot haar verzet tegen een seniorenraad te staken, klonk uit hun hoek een voorzichtig applaus. Na een 'gevecht' van ruim een jaar kregen zij eindelijk hun eigen adviescommissie. Het college heeft dus maanden lang geprobeerd deze ontwikke ling tegen te houden te houden. Zelfs toen het onvermijdelijke ruimschoots in zicht leek met het initiatiefvoorstel van Van Amerom, probeerde burgemeester Parus de raad over te halen af te zien van de installatie van het door hem en zijn mede-collegeleden zo verfoeide adviesorgaan. „Voor ons ligt een voorstel, waarbij een toelichting ontbreekt en waar geen motieven worden aangegeven, waarom dit voorstel wordt gedaan. Ook is er geen verordening voor de be voegdheden en de samenstelling van de seniorenraad," probeerde hij het initiatief van het VVD-raads- lid te ondergraven. De woordvoer der van de Initiatiefgroep Senio renraad, J. Kramer, bestreed dit ar gument na afloop van de vergade ring. „Wij hebben het college op 18 september een uitvoerige brief ge stuurd, met een reglement," In het voorstel van Van Amerom was ove rigens ook rekening gehouden met de bezwaren die het college in een eerder stadium naar voren had ge bracht. Zo mogen er geen ge meenteraadsleden zitting nemen in het adviesorgaan, komt er geen ambtelijke ondersteuning, krijgen de leden van de commissie geen presentiegelden en wordt er een 'taakstellend' budget vastgesteld. Met dit laatste wordt voorkomen dat van te voren niet bekend is hoeveel geld de seniorenraad per jaar kost. Toch vond Parus dit geen vol doende tegemoetkoming. „Ik be grijp het voorstel met," zei hij. „Vol gens de Gemeentewet gaat het om Paius:...„prece de behartiging van de belangen van bepaalde groepen, die recht streeks aan de raad mogen advise ren. Waarom deze rechtstreekse contactlijn met de gemeenteraad. Daarmee wordt het college buiten spel gezet." Parus was ook bang dat het toestaan van een seniorenraad voor een precedent zou zorgen. „Ik hoop dat u zich realiseert wat de effecten daarvan zijn," hield hij de fracties voor. „Als er andere groe pen uit de samenleving, zoals jon geren of vrouwen, bij u aankloppen voor een identieke commissie, wat doet u dan? Zegt u dan nee?" Hij stelde daarom voor de beslissing uit te stellen tot het voorjaar, wan neer er opnieuw gediscussieerd zal gaan worden over het bestaans recht van adviesorganen van het kaliber van de seniorenraad. De raad was niet onder de in druk van de ongebruikelijke 'inter ventie' van de burgemeester, die achteraf werd bestempeld als on verstandig gezien de brede steun die het voorstel in de raad had. „Na uw woorden vroeg ik mij af of wij u een oneerbaar voorstel hebben ge daan," begon Van Amerom haar betoog. „Het voorstel is toch heel duidelijk. Al ruim een jaar wordt er gesproken over de instelling van een seniorenraad. Dat deze er moet komen, daarover is mijns in ziens geen verschil van mening, wel over de vorm waarin. We zien deze commissie als een experi mentele vorm en verwachten zeker geen precedentwerking," zei zij. „Als u zich door het voorstel bui tenspel gezet voelt, heeft u dat aan uzelf te danken," vond Ben Stoelin- ga van Leusden '85. „Onze fractie heeft het voorstel mede gesteund, omdat u de ouderen niet serieus wilde nemen." Hij doelde daarmee op het voortdurende uitstel van een beslissing. Stoelinga bekritiseerde daarmee indirect wethouder Eve lien Blom, die de instelling van de adviescommissie telkens voor zich uit wist te schuiven. Dat gebeurde onder andere bij de behandeling van de ouderennota in het voorjaar en het Welzij nsprogramma in sep tember van dit jaar. „De raad was dit zat." Ook Ton Voortman (WD) vond dat het college het aan zich zelf te wijten had dat de fracties zover waren gekomen dat zij de seniorenraad moesten afdwingen. „Deze zaak is een gevolg van hoe hier is omgegaan met de ouderen en met andere groepen. In dit ver band wil ik ook herinneren aan de wijzw waarp met het bestuur van SOCCLE is omgegaan." Emge we ken geleden had de WD-fractie- voorzitter Alrich Parson forse kri tiek op het college over de onheuse manier waarop deze instelling, die een aantal sociaal-culturele acco- modaties in Leusden beheert, werd behandeld. Die handelswijze kwam er onder meer op neer dat SOCCLE uit de pers kritiek moest vernemen. Dat zou bij het bestuur van SOCCLE kwaad bloed hebben gezet. Uiteindelijk besloot het college om de beslissing van de gemeente raad loyaal uit te voeren. Dat ver der vérzet zinloos was, bleek uit het feit dat het college na intern beraad besloot af te zien van een weer woord op het standpunt van de raad. Dat het college de loyale uit voering van het raadsbesluit se rieus lijkt te nemen, blijkt in ieder geval uit de uitnodiging die de ini tiatiefgroep Seniorenraad deze week kreeg. Wethouder Bram Vroon, die waarneemt voor de zie ke Evelien Blom, zal vnjdag het eerste oriënterende gesprek voe ren, dat uiteindelijk voor 1 mei vol gend jaar moet leiden tot de instel ling van de zo omstreden Senioren raad. De initiatiefgroep toonde zelf zijn blijdschap over de uiteindelij ke gang van zaken door een be dankbrief te sturen naar de raads fracties. „Als 'ouwe taaien' hebben wij volgehouden," staat daann en verder: „Wij zijn u bijzonder dank baar dat u met uw inititiefvoorstel hebt willen optreden als echte vroede vaderen en moederen." Woningbouw blijft struikelblok in Leusden en WoudenbergPagina 3 Oprichter Rozendaal plotseling overledenPagina 3 Het weer in Leusden: KwakkelweerPagina 3 Paperclip Live vanuit Achterveld: „Dit is de volste Klaveet tot nu toe."Pagina 5 Brosky gaat met kinderdagverblijf naar AmersfoortPagina 7 Ziekenhuis De Lichtenberg kampt met geldgebrekPagina 9 Rubriek: AutotaaLPagina 11 Sport: Antilopen walst over Tietjerk heenPagina 13 Impala begroet 500ste lidPagina 13 Motorcoureur Jan Blok is klaar voor een nieuwe uitdagingPagina 14 Waterpolo-trainer Helma Wanrooy is de n ieuwe manPagina 15 ServicepaginaPagina 17 WEEKENDDIENST: 03425-1222 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM^ LEUSDEN - Ook de PvdA heeft er geen moeite mee dat er na de verkiezingen in maart 1990 geen vierde wthouder wordt benoemd. Dat bleek woensdagavond bij het tweede deel van de algemene beschouwingen. Ben Stoelinga van Leusden '85 ontlokte deze uitspraak aan de fractievoorzitter van de PvdA, Jan Jacobs. „Is het soms uit angst voor verlies van haar wethouderszetel, dat de PvdA daarover geen uitspraak wil doen," vroeg j Stoelinga zich in zijn repliek af. Hij had een standpunt van de socialisten over deze zaak in het eerste deel van de be- schouwingen gemist. In 1987 E leverde de PvdA, na het ver- trek van het oude college, de extra wethouder. Alleen het CDA heeft nog geen duide- e lijk standpunt ingenomen en E wil de mogelijkheid van een vierde wethouder na de ver- e kiezingen niet uitsluiten. E lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir EUSDEN - Een gekantelde trac- >r veroorzaakte maandag op de raising Noorderinslag/Groene wm nogal wat commotie. De estuurder van de tractor, die et twee aanhangwagens en elf n stro op weg was, reed de krui- ng op, terwijl het verkeer op de oorderinslag groen licht kreeg, e tractorbestuurder, een loon- erker uit Langbroek, moest larom tussen het optrekkende erkeer door laveren, waardoor achterste aanhanger, geladen let 5600 kilo stro, kantelde. De balen vielen op een auto en blok keerden de kruising volledig. Van de eerste aanhanger kwam ongeveer de helft van de stroba len op straat te liggen. De politie kreeg assistentie uit Amersfoort om de kruising te ont ruimen. Het is nog niet bekend hoe veel schade de auto opliep, die door de vallende strobalen werd geraakt. Er werd niemand gewond, maar de verkeerschaos was aan zienlijk. De politie zoekt nog naar getui gen, die gezien hebben of de be stuurder van de tractor door rood licht is gereden. LEUSDEN - Uit een sportzaal in de wijk Groenhouten werd vrijdag avond tussen 19.30 uur en 23.00 uur een grijze winterjas gestolen. De jas vertegenwoordigde een waar de van 185,-. LEUSDEN - De afdeling Leusden van Amnesty International stopt met de schrijfmiddagen, waar brieven worden geschreven, ge richt aan autoriteiten van landen, waar de mensenrechten met voe ten worden getreden. Oorzaak daarvan is het feit, dat sinds sep- EUSDEN-ZUID - Het 'Ensemble vier treedt dinsdag 12 deceber in de dorpskerk in Leusden- ttid. het concert is in het kader an de serie Valleiconcerten. Het osemble kreeg landelijke be de Roos saxofoonmaakt el uit van het 'Ensemble 4'. kendheid na een optreden in de serie 'Jonge Nederlanders in het Concertgebouw'. De reacties op dit optreden waren zo overweldi gend, dat de groep besloot er een vervolg aan te geven. 'Ensemble 4' speelt orginele werken, bewerkingen en heden daagse composities. De groep be staat uit Olga de Roos (saxofoon), Marjolein Bakker (piano), Saskia Kinga (harp) en Peter Prommel (manmba). In Leusden speelt de groep werk van Peter Kingma (Deux Interludes), Peter Schat (Anathema), Darius Milhaud (Sca- ramouche), Chiel Meyerink (Schudden voor gebruik), Ton de Leeuw (Midare), Enrique Grana- dos (Oriental), Akira Yuyama (Di vertimento), Peter Vellones (Rap sodie) en Vittono Monti (Czardas). Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten 13,50) worden vanaf 19.30 uur aan de zaal verkocht. Jon geren tot 18 jaar hebben gratis toe gang, CJP-houders en houders van 65 passen betalen 11,-. Het volgende Valleiconcert is op 18 januari in de dorpskerk in Leus den-Zuid. Dan treden Abbie Quant (Quit) en Stefica Zuzek (harp) op. tember de mogelijkheid bestaat via zogenaamde schrijfabonne- menten thuis te schrijven. Daar van wordt goed gebruik maakt; 120 mensen hebben zich daar voor opgegeven, waardoor er ge middeld 300 brieven per maand de deur uitgaan. De laatste schrijfmiddag wordt maandag 11 december gehouden in De Kit, Geertruidishof 29. Cen traal staan die middag gewetens gevangenen in Zuid-Korea, Marok ko en de Sovjet-Unie. De middag begint om 13.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Schrijfmateriaal en voor beeldbrieven zijn aanwezig. LEUSDEN - Een groepje van onge veer twintig jongeren richtte met stenen voor 1.700,- schade aan aan de nieuwbouw van de kantine van de duivenclub op het Jan Ban- runkpark. De jongeren gooiden ruiten in. De politie heeft één van de daders m de kraag gevat en meegenomen naar het bureau. Te gen de jongen, een 20-jange Amersfoorter, is proces-verbaal opgemaakt. Er worden meer aan houdingen verwacht. LEUSDEN - De gemeenteraad nam donderdagavond een wijzi gingsvoorstel van Leusden '85 aan over de spaarbudgetten. Met een stemverhouding van 12 voor en 8 tegen besliste de raad dat er voor de verbouw van de biblio theek een bedrag van 1 miljoen gulden gereserveerd moet wor den in plaats van 500.000,-, wat in het voorstel van het colle ge stond. Wethouder Vroon had dit amendement sterk afgeraden, omdat het volgens hem de nieuw bouw van jeugd- en jongerencen trum De Geut in gevaar brengt, die moet opdraaien voor de ver hoging van het budget van de bibliotheek. Het oude gebouw is dringend aan vervanging toe. Vroon beloofde dat de verbouwing van de bibliotheek bij de vaststel ling van het Meerjaren Activiteiten Plan (MAP) de hoogste prioriteit zal knjgen. De raad nam het voorstel LEUSDEN - Een veertienjarige Leusdenaar raakte dinsdagmorgen zwaar gewond, toen hij bij het over steken van de Dodeweg nabij Don Bosco werd gegrepen door een passerende auto. De jongen, H.W. H.. stak over zonder uit te kijken. Het slachtoffer is met zware ver wondingen afgevoerd naar het zie kenhuis. De auto, bestuurd door een 57-jarige inwoner van Zeist, liep aanzienlijke schade op. LEUSDEN - Het combo 'Interaction' treedt dinsdag 12 december op in restaurant Bos en Heide, Doornse- weg 29. De groep bestaat uit gita rist Karei Wouters, zijn vrouw Ans die de zang verzorgt, Mischa de Vos (pianist), Hans van Asselt (slagwerk) en Wouter Kaihatu (basgitaar). Het optreden onder auspiciën van stichting Jazz-Sen be gint om 20.30 uur en duurt tot 24.00 uur. Muziektoeslag 2,50. Ep Oostra D66 LEUSDEN - Ep Oostra van D 66 deed woensdagavond tijdens de algemene be schouwingen zijn bijnaam eer aan. Volgens hem wordt hij op het gemeentehuis 'Rente-Ep' genoemd. Hij diende een voorstel in om het financieel overschot van Leusden tegen een hoger rentepercentage te beleggen dan nu gedaan wordt. Dat zou volgens hem een extra bedrag opleveren van 150.000,--. Daarmee zouden bijvoorbeeld de subsidie aan het Kunstkwartier verhoogd kunnen worden en de ouder bijdrage van het school zwemmen zou afgeschaft kunnen worden. Wethouder van Financiën, Bram Vroon, legde uit dat dit niet kon, om dat het gaat om geld dat al leen op korte termijn belegd kan worden. De rente voor dit soort beleggingen wisselt van dag tot dag. Volgens hem is het niet mogelijk om uitga ven voor de lange termijn met deze kortlopende rente opbrengsten te financieren. Oostra trok overigens een dag het grootste deel van zijn amendementen in, die be doeld waren voor de dekking van een aantal zaken die uit bezuinigingsoverwegingen door het college uit het Meexjaren Activiteiten Plan geschrapt waren. Die zouden volgens Oostra onder meer betaald kunnen worden van de extra rente-opbrengst. Hij trok deze amendementen in, toen hij moest concluderen dat hij te weinig steun voor zijn voorstellen zou krijgen. De posten die het meeste geld zouden kosten waren het uitlenen van apparatuur aan de politie 10.000,--), het afschaffen van de ouder bijdrage voor schoolzwem men 48.000,-) en het ver hogen van de subsidie aan het Kunstkwartier 25.000,-). Het amende ment dat de dekking daar voor uiteindelijk zeu moeten opleveren (beleggen van het financiële overschot tegen een hoger rentepercentage) haalde de stemming ook niet. In totaal werden er 17 wijzi gingen op de begroting inge diend, waarvan er liefst 9 door Oostra werden inge diend, die er maar 2 van handhaafde. van Leusden '85 echter aan bij wijze van signaal aan het college. De plannen voor de bibliotheek zijn klaar en worden door het college voorstel vertraagd, vindt de raad. Verder moet het volgens de WD- fractie mogelijk zijn het nieuwe ge bouw van De Geut voor een lager bedrag te realiseren dan de ge raamde 1 miljoen gulden. Deze week werd ook het rapport gepubliceerd van de ambtelijke werkgroep, die zich met de rueuw- bouwplannen van de bibliotheek heeft beziggehouden. Daann krijgt de raad de keuze uit twee mogelij keheden. De eerste is de uitvoe ring van het plan die het bestuur van de bibliotheek begin dit jaar heeft ingediend. Dat voorziet in de verbouwing van het gebouw Nieuw Langenbeek voor een bedrag van 2.100.000,—. Volgens de ambtelij ke werkgroep voldoet dit plan aan alle eisen, die zij gesteld heeft. De tweede mogelijkheid is volle dige nieuwbouw en verkoop van de boerderij Nieuw Langenbeek, waar de bibliotheek nu gevestigd is. Dat kost ongeveer 2.600.000,-. Daarvan kan dan de opbrengst van de verkoop van de boerderij afge trokken worden. Probleem daarbij is echter dat er voor een nieuwe bibliotheek m Leusden nauwelijks een geschikte plek te vinden is. De enige lokatie die in aanmerking komt is naast de bestaande plek. I Intensieve Individuele kursussen| op elk niveau. Snel en doeltreffend. Engels. Duits. Frans. Spaans. Portugees. Italiaans, Zweeds. Nederlands. Start direkt! Inl 033-729097 Automobielbedrijf H. Th. van 't Klooster Hamersveldseweg 14 Leusden Tel. 033-941243 Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 UW VOETEN VERDIENEN HET BESTE AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 iel 033-630154 Kostenstijgingen maken voor de Nederlandse dag- en nieuwsbladen een aanpas sing van hun abonnements tarieven noodzakelijk In verband hiermee zijn onze abonnementsprijzen per 1 januari 1990 als volgt vast gesteld: KWARTAAL HALFJAAR JAAR 13,30 26,10 ƒ49.50 Wij nemen graag aan dat de abonnees, die een machti ging tot automatische af schrijving hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrij ving de nieuwe abonne mentsprijs wordt aangehou den Direktie Leusder Krant «r Winkelcentrum Hamc.-shol Komcnti <1 - LEUSOEN Tel 033-944119 De start donderdag 7 december a.s. Wij presenteren u dan de mooiste bomen in alle maten, al vanaf Ursulineweg 5 3833 AA leusden-C. Telefoon 033-940593 LEUSDEN - Onder het motto 'Be wegen is goed voor u' is er op vrijdag 15 december een volks dansdag voor ouderen in het ge bouw van speeltuin Blijhof aan de Lisidunalaan 2 in Leusden. De en tree is 2,50. Tegen een kleine vergoeding wordt er voor een lunch en consupties gezorgd. De volksdansgroep 'Sameach Gan' verzorgt een demonstratie. De volksdansdag is van 11.00 uur tot 15.00 uur.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 1