Irosky gaat met kinderdagverblijf naar Amersfoort plezierige Main-Stream azz in Bos en Heide Er stond helemaal geen verkeerslicht leusder hrant REIZEN MET EEN STERRETJE Koffiedief >en subsidie en geen geschikte ruimte zijn oorzaken vertrek verdachte ontkent door rood licht te hebben gereden PELLEB0ERS WEERLIJN 1 06-91091091 10 DECEMBER - DAG VAN DE RECHTEN VAN DE MENS Reintje de vos (2) llVOENSDAG 6 DECEMBER 1989 Sint Nicolaas 1989 door Marianne de Valclc )EN - Ton Brosky wijkt uit naar Amersfoort. Zijn plannen |in Leusden een kinderdagverblijf op commerciële basis te [ien, zijn gestrand, want hij kan geen ruite vinden. Brosky daarvoor een huurhuis gebruiken. De gemeente gaf er geen toestemming de woonbestemming te veranderen, der dit jaar wees het college een subsidieaanvrage van J.OOO," af. Het argument daarvoor was dat de gemeente den vond dat er voldoende kinderopvang in Leusden aan- ig is. De gemeente subsidieert het kinderdagverblijf Pin- otje. Zij wensten het particuliere initiatief van Brosky op unercièle basis, niet te ondersteunen. Hetgeen volgens sky in flagrante tegenspraak staat met de aangetoonde oefte aan kinderopvang in Leusden waarvoor de gemeente ?rwa a z®ker in de komende jaren kan rekenen op een bijdrage i het rijk van ongeveer 660.000 gulden. lijscl loop, ooii wem Jooi rn07i beide initiatiefnemers, Brosky s°h de geldschieter Floor Groene- i hebben niet langer willen af- hten of een deel van dit geld bij terrecht zou kunnen komen. Ze overtuigd van de afwijzende dirig van de gemeente. Voor sky reden om een kans in »rsfoort te beginnen met beide den aan te gnjpen. Per 1 januari ennt hij 'zijn' kinderdagverblijf in '"'^'fmimte en met de inboedel aan Utrechtseweg 71 te Amersfoort, dit adres was de afgelopen zes een crèche gevestigd. rosky heeft dus zijn plannen iten veranderen. In Leusden ik het onmogelijk een onderko- voor zijn kinderdagverblijf te len. De aankondiging in juni middel van huis-aan-huis ver- ;idde pamfletten waaruit bleek hij in september van dit jaar ens in Leusden zou beginnen, heeft hij niet waar kunnen maken. Zijn aanvankelijke opzet is ontdaan van alles dat geld kost. In plaats van de geplande vaste krachten zal hij voorlopig de enige zijn die uit het kinderdagverblijf een inkomen haalt. De overige medewerkers moeten noodgedwongen op vrij willige basis werken. Daardoor is de prijs voor één uur opvang in het kinderdagverblijf gezakt naar 4,50 voor particulieren. Nog steeds ongeveer een gulden duur der dan in gesubsideerde kinder dagverblijven. Ton Brosky blijft ho pen dat bedrijven een aantal 'kind plaatsen' voor langere tijd boeken. Doordat hij ongesubsideerd werkt, kan hij kinderen uit de hele regio opnemen. Overigens kondigde hij aan bij de gemeente Amersfoort een subsidie-aanvraag te zullen in dienen. De wrevel rond het subsi- die-beleid van gemeentes in een tijd waarin de noodzaak van kin derdagverblijven met overheids gelden onderstreept wordt, zit er diep in. Ook in Amersfoort bleken de reakties tot nu toe niet onver deeld positief. Doordat in de wo ning al kinderopvang plaatsvond heeft hij toestemming gekregen daar te beginnen. Verdere mede werking, laat staan subsidie, is (nog) niet toegezegd. Het leek allemaal zo'n eenvoudig en goed idee Steeds meer mensen willen hun kinderen tegen betaling onderbrengen op een vertrouwd adres. Zeker in Leusden leek het aantal ouders die beide werken, groot. Zij zouden zeshonderd tot duizend gulden per maand over hebben om hun kinderen veilig en goed geborgen te weten op een kinderdagverblijf. Bedrijven zou den hun ervaren en geschoolde werkneemsters met graag kwijt willen wanneer zij moeder zijn ge worden. Wanneer een bedrijf zou kunnen beschikken over een aan tal 'kindplaatsen' zouden meer mensen werk en ouderschap kun nen combineren. Ton Brosky: „Het is toch een kromme situatie als de overheid eerst subsidies geeft om men&en te kunnen laten studeren of anderszins. Om zo gauw als er kin deren komen de vrouwen het ar beidsproces te doen verlaten, om dat er een kinderopvangprobleem is of ontstaat. Als realiteit kan ge steld worden dat zowel de bedrij ven als de aanleveraars van perso neel van uitzend- en arbeidsbu- reaux geld voor een gedegen kin deropvang over moeten hebben. Waarvoor de kostprijs berekend moet worden zodat kinderopvang nooit een probleem hoeft te zijn," aldus een door hem verspreidde brief. Een mening welke door de over heid met behulp van steeds harder stromende subsidies lijkt te wor den ondersteund. Dezelfde over heid die bezuinigd waar het maar kan en met meer kan, in het wel- zijns-en inrichtingswerk. Daar werkte Ton Brosky. Hij geeft toe dat zijn ervaringen in kinderbe schermingstehuizen en met de kin- der- en jeugdpsychiatrie mede tot zijn beslissing hebben geleid. De slechte betaling, het harde werken en het onvermogen datgene daar voor kinderen te doen wat nodig is, eenvoudig omdat er geen geld voor is, heeft hem aan het denken gezet. De veertigjarige Ton Brosky besloot zelfstandig aan de slag te gaan met gezonde 'normale' kinde ren en tegen een volgens hem re delijke vergoeding. Het opzetten van een kinderdag verblijf bleek echter moeilijker en moeizamer te gaan dan verwacht. In Amersfoort noe^t hij ruimte en boedel over van een mevrouw die op dit zelfde adres jarenlang 'als een soort hobby* kinderen tegen een kleine vergoeding van 2,50 per uur opving. Bij haar golden geen vaste afspraken. Een uurtje brengen kon ook. Op deze wijze denkt Brosky niet kostendekkend te kunnen werken. Voor hem is het kinderdagverblijf een bedrijf waarvan hij de direkteur is en Floor Groeneveld de manager die de in vesteringen doet. Hij heeft een be drijfsplan gemaakt waarbij ge werkt wordt volgens vaste afspra ken. Beide Leusdenaren benaderen het kinderdagverblijf zakelijk. Waaraan Brosky onmiddellijk toe voegt dat het dus van belang is het kinderdagverblijf die sfeer te ge ven waarin iedereen zich zo geluk kig en thuis mogelijk voelt. Een aantal ouders die hun kinderen op dit adres aan de Utrechtseweg brachten ziet de meuwe mogelijk heden niet zitten. Nog voor Brosky zijn plannen kon ontvouwen namen zij het intiatief een gastouder-pro- ject te starten, zes huisnummers verderop. In de ruimte aan de Utrechtse weg denkt Brosky dertien kinde ren tussen de 0 en 4 jaar te kunnen opvangen. Aanmeldingen zijn nog mogelijk. Hij richt zich daarbij op kinderen van twee verdieners die bereid zijn zeven- tot achthonderd gulden per maand voor vijf dagen opvang per week te betalen. Zoveel mogelijk zal hij zich houden aan de richtlij nen zoals gegeven door de Werk gemeenschap Kindercentra. Deze richtlijnen beogen vooral een goe de opvang in gesubsidieerde in stellingen. Vooralsnog zal gestart worden vanuit de situatie zoals hij nu is. De oude creche sluit voor de Kerst. Op 1 januari komt het beheer in handen van Brosky. Hij zal gehol pen worden door dne vrijwilligers per dagdeel. Liever zou hij werken met betaalde krachten. Bijvoor beeld met mensen met een uitke ring. Vooralsnog lijkt dit onmoge lijk. Gezien het beleid tegenover gastouder-projecten spreekt Bros ky hierbij van 'concurrentieverval sing'. „Waarom zouden initiatieven zoals de mijne niet voor subsidie in aanmerking komen terwijl initiatie ven van niet geschoolde individuen door allerlei direkte en indirekte subsidies vnj baan knjgen?" vraagt hij zich af. Waarbij hij ook doelt op de BTW afrekening, de subsidies en de inzet van uitkenngsgerech- Ton Brosky: „Het is toch een kromme situatie als de overheid eerst subsidies geeft om mensen te kunnen laten studeren of anderszins. Om zo gauw als er kinderen komen de vrouwen het arbeidsproces te doen verlaten, omdat er een kinderopvangprobleem is of ontstaat. tigden. Het argument dat zijn orani- satie geen stichting is zonder winst oogmerk maar een vernootschap onder firma, wijst hij af. De vrijwilligers die hij hoopt aan te trekken moeten een verpleeg kundige of pedagogische achter grond hebben. „Dat kan dus een moeder zijn," licht hij toe. De ver pleegkundigen zijn gewenst en noodzakelijk volgens Brosky, om dat de opvang van de kinderen door moet kunnen gaan wanneer ze ziek zijn: „Uiteraard houdt dit op wanneer er besmettingsgevaar dreigt." De stagiaires 'krijgt' hij van de op leiding verzorgende en dienstver lenende beroepen. Dit zijn jonge mensen die een opleiding volgen volgens het leerlingwezen. Brosky heeft een gedeeelte van zijn plan nen in de la gestopt in afwachting van de eerste ontwikkelingen. Daarmee zijn ze niet verdwenen. De mogelijkheden tot uitbreiding zowel wat betreft de opvang van kinderen tot vier jaar als naschool se opvang worden nog even afge wacht. (door Jaap Riewald) •DEN - De door Peer Hartjesveld bedachte formule om lelijks jazz-optredens te verzorgen met steeds wisselende aties die een kwalitatief hoog niveau weten te realiseren, goed aangeslagen te zijn in restaurant Bos en Heide aan rnseweg 29 te Leusden. Ook de geringe financiële drem- die Peer Hartjesveld heeft ingebouwd, blijkt geen enkel waar te zijn voor zijn trouwe fans. De muziektoeslag van r .50 wordt graag opgebracht, zodat Hartjesveld zich kan heugen in een steeds groter wordende belangstelling. Zelfs televisie-afdeling van de Amersfoortse Stadsomroep was al plekke om één der sessies op te nemen. onge week dinsdagavond trad combo 'Djespeeration' op voor Jazz-Sen-podium. Dit combo zeêtaat uit Arthur Marcussen (te- n aj>ax), Peter Fievez (klarinet en in), Peer Hartjesveld (key- brlrd en piano), Joop de Man •f itrabas) en Bob van de Hool- ff (slagwerk). Als speciale gast creA aanwezig de 73-jange trom- ist Cor van Lier. De gemiddel- leeftijd van zestig jaar bewijst ruim voldoende eer aan de a lstelling van Jazz-Sen, hetgeen ba: it voor door senioren uitgevoer- i es jazz muziek. ;ch let combo begon in een twee- hta mans bezetting: het was aan saxo fonist Marcussen en pianist Har tjesveld om het introductienummer te verzorgen. Voor het pubhek, dat op dit vroege uur nog niet zo talrijk aanwezig was, leverde deze om standigheid de gelegenheid op om veel intenser dan normaal te kun nen gemeten van het muziekspel van enerzijds de uitermate roman tisch spelende Arthur Marcussen en anderzijds de zeer geraffineerd spelende toetsenist Peer Hartjes veld. Na dit warmlopertje werden in de eerste set onder meer de vol gende nummers ten gehore ge bracht: „In a Mellow Tone", „Shiny Stockings", „Don't blame Me", „Autumn Leaves" en „All of Me". GEVOELIG Intens veel viel er regelmatig te genieten van het boeiende spel van de zeer ervaren Arthur Marcussen. Hij speelt zo overtuigend en zo mu zikaal, dat je eigenlijk vergeet dat het saxofoonspel nu niet het aller gemakkelijkst is. Door zijn tech nisch voortreffelijke spel is Mar cussen in staat om al zijn aandacht te schenken aan een muzikale af werking. Een spel dat je regelmatig kippevel bezorgt vanwege zijn in tense schoonheid. De eerlijkheid gebiedt natuurlijk te vermelden, dat een dergekjk fraai muziekspel in belangrijke mate wordt méé be paald door het doen en laten van de andere musici. Zéker bij jazz-optre dens, waar regelmatig on cue ge speeld wordt; de musici stimuleren elkaar voortdurend om het beste te laten horen. Eigenlijk zijn dezelfde lofwoor- den van toepassing op Peter Fiévez die bij afwisseling klarinet en sa xofoon speelde. Zo geldt voor toet senist Peer Hartjesveld, dat hij niet alleen met vreselijk veel plezier speelt: regelmatig weet hij zijn pu bhek te betoveren met een uiterst raffinement in zijn pianospel. Zijn speeltempo is daarbij regelmatig hoog en zijn aanslag is verfijnd. Bewondering is eveneens op zijn plaats voor contrabassist Joop de Man en slagwerker Bob van de Hoolwerff. Immers deze twee musi ci dragen in zeer belangrijke mate bij aan de volheid en ritmevastheid van het totale combo. Een taak die bij zeker werd waargemaakt. Trompettist Cor van Lier had voor mijn gevoel moeite om op dreef te komen. Zijn muziekspel was in het begin van zijn optreden niet altijd even zelfverzekerd. Echter gaan deweg werd zijn spel beter. Met name wanneer er een samenspel plaats vond met één of meer ande re blazers, voelde hij zich sterk genoeg om toch een beshst muzi kale prestatie neer te zetten. SAMENSPEL Over het algemeen kan gesteld worden dat 'Djespeeration' een plezierig samenspel realiseert m een onderling goed uitgebalan ceerde harmonie. Als klapper van de avond werd gemusiceerd in een kleine jam-session bezetting: 'Bye bye Blues' werd ten gehore ge bracht voor een zeer dankbaar meedeinend pubhek. v Noteert u eve Een minuut 50 cent 16 IJnen BIJ DOOI „Het is beter een kaars aan te steken dan de duisternis te vervloeken." Amnesty International Leusden Inl. 940418 (Hamershof I Kooikersgracht 2 r*ssSS3~ (NaastEurofleurl i [ErawCi 3831 NG Leusden Tel: 033-9515441951536 Alkmaar Almere Amersloon Oen Haag Ede Groningen Hu'»n Leusden Maarssenbroek Nifkerk Nieuw Vennep Rotterdam. Spakenburg UtrechtVenJo. Usseistetn AMERSFOORT - „Onthoud al tijd wie er in uw auto gereden heeft, want anders draait u zelf op voor overtredingen van een an der!", waarschuwde kantonrech ter Meekers op de strafzitting van 30 november. Een verdachte uit Nijkerk stond terecht voor het rijden door rood licht, óf als bestuurder óf als eige naar. Als het kenteken namelijk bekend is en niet duidelijk is wie er gereden heeft, dan wordt de tenlastelegging ruim gesteld. Als je het zelf niet geweest bent, dan heb je tot de dag van de terecht zitting nog de gelegenheid om naam en adres van de bestuurder bekend te maken, doe je dat niet dan ben je zelf verantwoordelijk. „Zo werkt dat nu eenmaal in Ne derland, dan weet u dat in het ver volg". zei mr. Meekers tegen de verdachte die verleden jaar met Kerst met vrienden m zijn auto aan het stappen geweest was en nu öf zijn vrienden met wilde verraden öf zo ver heen geweest was dat hij werkelijk niet meer wist wie er ge reden had. In ieder geval draaide hij voor de boete op, die conform de eis op 155,- gesteld werd. Een automobilist uit Amersfoort, die door rood gereden zou heb ben, ontkende ten enenmale dat er een verkeershcht op het in het verbaal genoemde kruispunt zou staan. „Maar een proces-verbaal opma ken, terwijl er geen verkeershcht is, zou valsheid in geschrifte bete kenen", zei de kantonrechter wat geschokt. ,,lk ben er vanmorgen nog gaan kijken, er is geen verkeerslicht. Ik heb destijds contact met de politie opgenomen en dat verliep zo on plezierig dat ik de zaak maar voor heb laten komen". Aangezien niemand zich het be wuste kruispunt van de Liendert- seweg met een klein zijstraatje kon voorstellen en vergissen ook aan politiezijde mogelijk is, werd besloten een aanvullend proces verbaal te vragen. Verdachte gaf toe dat het volgende kruispunt wel stoplichten heeft. Maar als zou LEUSDEN - Personeel van Al- bert Heyn m de Hamershof vond dinsdagmiddag een winkelwagen terug waarin een tas stond met 90 pakken koffie. Even daarvoor had het personeel een onbekende man een verdachte manier zien winke len. Toen hem naar zijn tas werd gevraagd, zei hij dat hij hem ver derop in zijn winkelwagen had staan en dat hij hem zou ophalen om hem te laten zien. De man ver liet echter de winkel. Hij kon ook na een achtervoilging niet meer achterthaald worden. De koffie had een waarde van 350,--. blijken dat het verkeerde kruis punt genoemd is, zal er vnjspraak volgen. Iemand had een jaar geleden op de Zonnehof m Amersfoot gepar keerd. In die tijd waren er nog geen vaicken met witte strepen aangebracht en het bord dat aan gaf dat het om een parkeerzöne ging, was alleen zichtbaar als men van de andere kant aan kwam rij den. .Later zijn er wel strepen aan gebracht en is er een bord bijge plaatst. Het spijt me dat ik met met een een foto gemaakt heb, dan had ik het kunnen bewijzen", al dus verdachte- Zijn verbaal werd zonder bewijs geloofd. Waar schijnlijk. omdat de Zonnehof wel een bekend punt is en zich daar m dezelfde tijd soortgelijke proble men hebben voorgedaan Ver dachte werd schuldig verklaard zonder straf. Een mevrouw uit Hoevelaken had, rijdend in haar woonplaats, rechts geen voorrang verleend, omdat zij afgeleid werd door schoolkinde ren die her en der van het school plein afvlogen. Ze kreeg een iets lagere boete dan normaal voor een voorrangsfout: 150,-. Vorige keer hebben we de vos vrij weten te pleiten van de beschuldiging van kip pendiefstal en moordlust. We zullen ons nu bezig houden met de beschuldiging van wilddiefstal als hazen, konij nen en fazanten. Het zal on der normale omstandighe den zelden voorkomen dat een vos een konijn te pakken krijgt, laat staan een haas. Alleen als zo'n dier verzwakt of ziek is. Daardoor helpt de vos zelfs mee om de konijne stand gezond te houden. Het zou wel kunnen zijn dat my- xomatose, de gevreesde ko nijneziekte, nooit zulke vor men aan kon nemen, wan neer er voldoende vossen waren. Voordat een ziek ko nijn de besmetting op zijn fa milieleden over kon bren gen, zou het uit zijn lijden verlost zijn. Een normale wilde fazant is de vos ook meestal wel te vlug af. Alleen de kunstma tig gefokte en uitgezette fa zanten die de gevaren van de natuur niet kennen, vallen wel eens ten offer aan de vos. En dat is natuurlijk tegen het zere been van de sportjager. Dat is iemand die voor zijn plezier dieren doodschiet en die de fazant liever zelf had willen afknallen. Maar waar leeft de vos dan van als hij geen kippen, ko nijnen en fazanten te pakken kan krijgen? Het menu van de vos is zeer gevarieerd. De dagelijks hap bestaat voor het grootste gedeelte uit mui zen en kadavers maar ook vruchten, zoals bessen. Denk maar aan het spreekwoord van de vos en de zure drui ven. In geval van nood wordt de menulijst van de vos wat langer en komen onderaan ook wel kikkers, hagedissen en slakken voor. Jagen doet de vos hoofdza kelijk 's nachts en op een ei gen jachtgebied. Dat jacht gebied ligt altijd op enige af stand van het hol. Om een of andere duistere reden jaagt een vos nooit in de buurt van zijn burcht. Het is wel voor gekomen dat een vosse- en een konijnenfamilie hetzelf de gangenstelsel, heel vre dig, samen bewoonden. Ondanks de nachtelijke jacht is de vos niet een uitge sproken nachtdier. Als de omgeving rustig genoeg is, dan gaat hij wel zo lief over dag jagen. Maar de vroege morgenuren hebben wel zijn voorkeur, 's Nachts gaat hij op zijn goed ontwikkelde reukzin en zijn gehoor af, overdag gebruikt hij zijn ogen om te jagen en om zijn belagers uit de buurt te blij ven. G. van L.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7