•I r- - -- - „Overheid moet keuze maken: kwalitatieve goede zorg met bijbehorend prijskaartje, of aangeven waarop bezuinigd kan worden" leusd en knn Is Drs. A. van Sluijs, directeur van ziekenhuis De Lichtenberg, over het geldgebrek in de gezondheidszorg: De kwaliteit van de zorg mag niet worden aangetast, dus hebben we het in de kwantiteit gezocht" Aan de snelle medisch-technische ontwikkeling hangt een duur prijskaartje". Wij willen een brede maatschappelijke discussie over onze financiële problemen" Eendracht brengt twee eenakters LoENSDAG 6 DECEMBER 1989 plaatselijk nieuws Onlangs werd bekend dat het Amersfoortse ziekenhuis De Lichtenberg de tweede helft van december alleen nog maar acut^ gevallen gaat behandelen. Hierin staat het Amersfoortse ziekenhuis niet alleen. Twintig algemene ziekenhuizen uit alle delen van het land constateren dat het huidige knellende bezuinigingsbeleid niet meer is te handhaven. Ruim zestig procent van alle ziekenhuizen heeft vorig jaar namelijk zijn budget overschreden. Bij gebrek aan reserves moesten toen ongeveer 25 hospitalen geld lenen. Reden om een kijkje te nemen bij De Lichten berg, één van de meest noodlijdende ziekenhuizen in ons land. (door Jos Scholten) AMERSFOORT - „Nu is het moment gekomen dat 'neen' moet orden verkocht. Het halsstarrig vasthouden van de overheid an de onjuiste gedachte dat uitgaven voor de gezondheidszorg nderdeel van de overheidsuitgaven zijn die moeten worden •ruggebracht, bemoeilijkt de kwaliteitsverbetering van het ven. De gezondheidszorg én zeker de ziekenhuiszorg wordt hoofdzaak niet door de overheid, maar door de verzekerde atiënt betaald. Uit opinieonderzoeken blijkt steeds weer dat Nederlandse burger bereid is meer geld uit te geven voor en goede en vernieuwende gezondheidszorg. De mogelijkheid kostenstijgingen op te vangen door verschuivingen binnen et ziekenhuisbudget zijn echter uitgeput. In de toekomst kun- en nieuwe medisch-technische ontwikkelingen niet meer oor iedereen, of zelfs helemaal niet meer ter beschikking forden gesteld. Dit betekent dat de overheid én haar verant- Qordelijkheid moet nemen en moet kiezen: geld beschikbaar ellen om het gebruik van nieuwe ontwikkelingen mogelijk te laken, zodat de kwaliteit van het leven kan worden verbeterd, ■grenzen stellen die voor iedereen duidelijk zijn en daar ook te politieke consequenties van accepteren." Dit zegt drs. A. an Sluijs, directeur Algemene Zaken van ziekenhuis De Lich- nberg in Amersfoort. Hoe heeft het zover kunnen ko- len? Van Sluijs: „Het is een ontwik- eling die in de loop der jaren is ntstaan. Tot 1982 werkte het zie- enhuis, net als ieder normaal be- rijf, voor een bepaalde prijs. De osten en opbrengsten van bij- oorbeeld laboratoriumonder- Dek, opnamen van patiënten, of peratieve handelingen werden llemaal op een rekening gezet, ie naar de overheid ging. De hoe- eelheid verpleegdagen, onder- oek en aan te schaffen apparatuur epaalde dus de eindafrekening." „In 1983 wilde de overheid van at systeem af. Zij kwam met het Dgenaamde budgetsysteem: de osten van het aankomende jaar \oeten vooraf worden geschat. De erste keer was dat natuurlijk nog- moeilijk, dus werd er besloten at de ziekenhuizen voor 1983 het- elfde budget kregen als m 1982. n daar moesten we het maar mee ioen,!" aldus Van Sluijs. „We nochten niet meer uitgeven. Er ?erd echter niet bij gezegd wat we 1985 werd een budgetkorting van twee procent ingevoerd. Op 1 ok tober 1985 kwam de ADV (arbeids duurverkorting). In 1986 weer tweeeneenhalf procent budget korting. Dit betekende onder meer dat de arbeidsplaatsen, die door de ADV ontstonden, niet konden worden opgevuld. Omdat we die ADV met konden compenseren begonnen we het knellen van de bezuinigingen goed te voelen. Het personeel moet immers vijf pro cent minder werken, maar in die tijd wel dezelfde hoeveelheid werk als voorheen afleveren. De werk druk neemt dus toe." „Om niet in de problemen te ko men moesten we allerlei onplezie rige maatregelen invoeren en de plezierige afschaffen," zegt Van Sluijs. „Het koffiegeld wordt nu bij voorbeeld door het personeel be taald. Recepties, jubilea en derge lijke hebben we moeten minimali seren. We hebben immers jaren lang geen compensatie gehad, ter hebben om andere onverwachte tegenvallers op te vangen. Van de 2,8 miljoen gulden die we vorig jaar aan reserve hadden, is nu nog de helft over. Lenen bij een bank kan ook niet meer. De bank kijkt naar het risico en weet dat het slecht gaat m de gezondheidszorg. Bo vendien zou de overheid lenen geen leuke oplossing vinden, om dat zij garant staat als er iets mis gaat." Van Sluijs: „Als directie zaten we toen met het probleem wat we aan het geldgebrek doen? We hebben uiteindelijk bepaald dat de kwali teit van de zorg niet mocht worden aangetast, dus hebben we het in de maar voor korte tijd en valt niet zo op." Bij de patiënten bestaat volgens Van Sluijs veel begnp voor de peni bele situatie waar de gezondheids zorg zich op dit moment in bevindt. „Als we de patiënten uitleggen waarom we gedeeltelijk dicht moeten in december, dan hebben ze er ook begnp voor. Wel wordt men meer ongerust over de toe komst," zegt Van Sluijs. „De decembermaatregel heeft tot gevolg dat de al lange wachtlijsten flink zullen stijgen" gulden - kunnen we niet betalen meneer". Er komen wel patiënten te overlijden, omdat ze bepaalde ope raties of middelen niet krijgen. En dat terwijl de meerderheid van de bevolking meer voor zijn gezond heid wil uitgeven. Dat kun je als overheid niet maken, dus spelen ze ons de bal toe en moeten wij maar zien waar we het geld vandaan ha len en hoe we bezuinigen. Dat is natuurlijk niet eerlijk!" De NZR (Nederlandse Zieken huis Raad) probeert al jaren - dat blijkt wel uit de jaarverslagen - de politici aan het verstand te brengen dat het bezuinigingsbeleid te radi caal is geworden. Een duidelijk signaal waren volgens Van Sluijs Directeur Van Sluijs: „De manier waarop bezuinigd wordt, moet met door de directies van ziekenhuizen worden aangegeven. Het is een taak van de overheid. foor dat geld moesten doen. Er was dus geen taakafbakening." Volgens de directeur van De jchtenberg werd langzamerhand iet budgetsysteem verfijnd: „Er kwam weliswaar wat nuancering maar de problemen bleven. Voor aanvang van ieder jaar wer den afspraken gemaakt over het Dudget, maar het is bijna onmoge lijk te schatten hoeveel patiënten je in een jaar over de vloer krijgt. Verwacht je 12.000 patiënten in je poliekliniek of 50.000? Je weet het nooit zeker, maar je schatting be paalt wel dertig procent van je bud get. Hetzelfde geldt voor de spe- cialistenbedden, enzovoort." Van Sluijs zegt op zich geen aan merkingen op het budgetsysteem hebben. „Maar wel om de koek! Ik geeft best toe dat we in de tijd dat we nog onze eigen boontjes dopten (voor 1982, red.) en alle kosten vergoed kregen er heel wat op de gezondheidszorg te bezuini gen was, maar die bezuinigingen ajn doorgeslagen naar de andere kant. In de periode van 1983 tot wijl de kosten toch onverwacht snel stegen. Volgens de directeur van het Amersfoortse ziekenhuis gaat ten eerste de medisch-technische ont wikkeling de laatste jaren ontzet tend snel. „Maar daar hangt wel een prijskaartje aan." Vervolgens stijgen de prijzen van medische za ken, zoals verband, medicijnen en kunstheupen. Van Sluijs: „De medi cijnen worden bijvoorbeeld per jaar zeven procent duurder, terwijl de algemene prijsstijging - waarop de overheid haar compensatie voor de gezondheidszorg baseert - gemiddeld met één procent stijgt." Ten derde wordt ook de verzor ging en verpleging van de patient steeds duurder. Volgens Van Sluijs is het aantal ligdagen weliswaar afgenomen, maar de gemiddelde leeftijd van de patiënt wordt wel steeds hoger. „Het aantal 65-plus- sers is in twee jaar tijd met 25 pro cent toegenomen en iedereen kan zich wel voorstellen dat een oudere patiënt meer en intensievere zorg nodig heeft. Mede daardoor is ook de operatietij d met twintig procent gestegen. Dat is terug te voeren op de feiten dat het een chirurg meer tijd kost om een ouder iemand te opereren: er treden eerder compli caties op. Bovendien moet er bij ouderen meer aandacht aan de narcose worden geschonken." De afgelopen jaren heeft De Lichtenberg deze tegenvallers nog een beetje op kunnen vangen door wat te schuiven binnen het budget. Ook had het ziekenhuis een aardi ge reserve opgebouwd. Van Sluijs: „Desondanks behaalden we vorig jaar een negatief saldo van 400.000 gulden. Niet leuk, maar dat hebben we moeten accepteren. Dit jaar is de toename van de kosten echter dermate hoog - het aantal patiënten is in de eerste periode van dit jaar met drie procent gestegen en de polikliruekbehandelingen met acht procent: driekwart boven de af spraken die m 1988 zijn gemaakt - dat we in de knel zijn geraakt. Deze toename hadden we op geen en kele manier kunnen voorzien." „Nu kun je natuurlijk zeggen: 'Pech gehad, volgend jaar beter", maar dat gaat niet op. De proble men stapelen zich alleen maar op. Er zijn nieuwe medische middelen op de markt gekomen, zoals sytos- tatica (een middel voor kankerpa tiënten, red.). Ook de haemodialy- se (spoeling van het lichaam, red.) is een goed voorbeeld van een nieuwe medische techniek die veel geld kost. Dankzij hemodialyse heeft de patiënt er geen last meer van dat zijn witte bloedlichaampjes worden weggespoeld. Hij voelt zich daardoor stukken beter. Ik denk ook aan de afvalproblema- tiek. Er zijn regels daaromtrent uit gevaardigd, die echter wel een ton per jaar meer aan kosten met zich meebrengen. Hiervoor is geen overheids-vergoeding. Je zult dat als ziekenhuis uit je budget moeten betalen. Ook de regels rondom ste riliteit zijn aanzienlijk verscherpt. We hebben nu nog een losse po likliniek bij het gemeentehuis, maar dat mag straks met meer. Ste rilisatie moet centraal gebeuren. Dat kost geld, maar wederom geen vergoeding. Bovendien is de pa tiënt de afgelopen jaren mondiger geworden. De regenng vond het - terecht overigens - tijd voor een klachtenregeling. Ook dat kost geld dat niet wordt gecompen seerd. En z kan ik nog wel enkele voorbeelden opnoemen....," aldus directeur Van Sluijs. Al deze problemen leidden in augustus al tot een negatief saldo van 1,2 miljoen. De reserves zijn bijna op en een negatief saldo van om en nabij de twee miljoen aan het eind van dit jaar kan het ziekenhuis met meer accepteren. Van Sluijs: „We hebben wel efficiency-maat- regelen doorgevoerd, dat leverde een besparing van 3,5 miljoen op, op een jaarlijks budget van tachtig miljoen gulden. Als we nu een effi- ciency-buro inschakelen, dan zeg gen ze: 'Er valt hier niet efficiënter te werken. U vraagt al te veel van uw personeel'." kwantiteit (hoeveelheid zorg, red.) gezocht. We hebben besloten in de tweede helft van december alleen nog maar acute gevallen te helpen. De anderen komen op de wachtlijst te staan. Ik wil er overigens met nadruk op wijzen dat iedereen die moet worden geholpen, ook wordt verpleegd en geopereerd. We la ten nog 360 van de 500 bedden open." Er gaan specifieke afdelingen dicht. De intensive care, hartbewa- king en psychiatrie blijven zelfs ge heel geopend. Alleen de meniscus- operaties, spataderen, heupopera ties, enzovoort worden niet meer uitgevoerd. Deze mensen komen, op de wachtlijst te staan. Van Slmjs: „We weten dat het mets oplost, want we schuiven de problemen alleen maar voor ons uit, maar dat doen we omdat we hopen dat de overheid met een oplossing komt." De beperkte toegankelijkheid van het ziekenhuis geldt slechts voor een halve maand. In januari werkt De Lichtenberg met het nieu we budget en dan hoopt het zie kenhuis dat het beter gaat. „Het jaar begint tenminste iets voor spoediger, omdat de ziektekosten verzekeraars ons een beetje ter- wille zijn geweest," zegt Van Sluijs. „Zij hebben de stijging van het aantal patiënten gehonoreerd en ons daardoor wat meer lucht ver schaft. Zij kunnen echter ook niet meer doen, want ook de ziekte kostenverzekeraars zijn gebonden aan overheidsafspraken." De decembermaatregel heeft geen consequenties voor het per soneel van ziekenhuis De Lichten berg. Van Sluijs: „Zij maken alleen hun vakantiedagen op. Dit be spaart ons weer geld, want anders hadden we uitzendkrachten voor hen moeten huren. Daarnaast wor den eind december natuurlijk di verse medische middelen, zoals verband en medicijnen, niet ge bruikt, omdat er minder patiënten zijn. Als je weet dat je per patient gemiddeld 750 gulden kwijt bent aan medische middelen, zonder dat je voeding en personeelskos ten meerekent, dan is te begrijpen dat er in twee weken heel wat be spaard kan worden." De decembermaatregel heeft tot gevolg dat de wachtlijst, die toch al sinds december vong jaar met veertig procent is gestegen van 850 naar 1.200 patiënten, toeneemt. Van Sluijs: „Dat is echter niet alleen bij ons het geval, want we weten van twintig ziekenhuizen dat ze met precies dezelfde problemen kam pen en waarschijnlijk zijn het er veel meer. Misschien staan er in Nederland wel 100.000 mensen op een wachtlijst voor opname m een ziekenhuis. Dat is niet gering!" „De overheid negeert echter de kostenstijging door de oudere pa tiënt, de nieuwe medisch-techni sche middelen, de prijscompensa tie, enzovoort. Bepaalde heupope raties die vroeger niet konden wor den uitgevoerd, zijn nu mogelijk met nieuwe technieken. Zo'n ope ratie zal de kwaliteit van het leven van een oudere patiënt heel wat verbeteren, maar die nieuwe tech nieken worden straks te duur om nog op te brengen." De patiënt kan niet ontkomen aan een langere wachttijd. De di recteur van De Lichtenberg: „Die gene die graag snel geholpen wil worden en geen genoegen neemt met een langere wachttijd, kan niet naar een ander ziekenhuis. Ook het Elisabethziekenhuis heeft een wachtlijst die bijna net zo lang is als die van ons. Zij hebben echter al leen dit jaar het voordeel gehad dat hun budget iets is gegroeid. Het 'shoppen in de gezondheidszorg" (zoeken naar het beste ziekenhuis of een hospitaal waar je snel aan de beun bent voor opname, red.) zie ik niet zo zitten. Er zal heus wel ergens een ziekenhuis zijn die nog een gaatje heeft, maar dat zijn er nooit veel." „Wat wij nu willen is een brede maatschappelijke discussie over onze financiële problemen," zegt Van Sluijs. Die moet echter niet, zoals nu gebeun, binnenskamers aan de tafel van ziekenhuisdirec ties of in de spreekkamer van de arts worden gevoerd. De overheid moet kiezen: of de kwaliteit van de zorg handhaven en daar dan ook het prijskaartje van accepteren, of zeggen: 'jullie mogen gezamenlijk niet meer uitgeven dan 9,6 miljard en daardoor mag je dat en dat niet meer doen, want daar is geen geld Ook de reserves kunnen niet meer worden aangesproken. Van Sluijs: „Zij zijn weliswaar nog niet tot op de bodem uitgeput, maar als je kijkt naar onze jaarlijkse omzet van 88 miljoen gulden, dan begrijp je dat we nog iets over moeten Volgens de directeur is een pa- üentenstop niet eens zo uitzonder lijk. Van Sluijs: „Het gebeurt gere geld dat in ziekenhuizen bepaalde afdelingen een dag dichtgaan of dat er een korte patientenstop wordt ingevoerd. Meen dat is voor. Meen dat willen ze met, want dat is politiek moeilijk te verkopen. Zeg maar eens tegen de burger: •Sorry, die niertransplantatie is niet mogelijk, te duur'. 'Een pacemaker - in 1982 nog zesduizend gulden en nu tussen de acht- en twaalfduizend ook de vijf procentacties van het verpleegkundig personeel. „Een tegemoetkoming voor de enorme werkdruk kon echter niet, want de regering is bang dat vervolgens de ambtenaren op stoep zullen staan." Volgens Van Sluijs komt de over heid haar afspraken ook niet na. „Zij heeft bij de cao-besprekingen zwart op wit beloofd dat de proble men omtrent de werkdruk zou wor den opgelost. Er is nu nog geen geld om die druk te verlichten. In het regeerakkoord wordt alleen over de zwakzinnigenzorg en de wachtlijstproblematiek gespro ken." Van Sluijs is nog niet zo somber dat hij denkt dat straks de zorg alleen nog maar betaalbaar is voor de particulier verzekerden. „Als we moeten blijven bezuinigen kun nen we ook voor hen de kwalitatief beste middelen niet meer aan schaffen. Hoewel de mogelijkheid bestaat dat er meer partculiere kli nieken in het gat in de markt dui ken om aan de vraag naar dure goede medische technieken kun nen voldoen." De luchtbrug voor hartpatiënten naar Houston (Verenigde Staten) of Engeland, vindt Van Sluijs een goed voorbeeld van de dwaasheid van onze gezondheidszorg: „Het is toch te dol voor woorden dat we zelf de kennis in huis hebben om die mensen te helpen, maar dat ze naar het buitenland moeten omdat de budgetten van de hartafdelin- gen op zijn. Zo'n luchtbrug kost nog veel meer geld en dt wordt wel door de overheid vergoed." Directeur Van Sluijs: „We heb ben de hoop nu op de nieuwe rege ring gevestigd. Als we via een bre de maatschappelijke discussie de publieke opinie achter ons krijgen, dan is het voor Den Haag met meer mogelijk zich aan de feiten te ont trekken. Dan moeten zij een be leidsstandpunt innemen: of geld uittrekken voor een kwalitatief goede gezondheidszorg, of aange ven waarop er bezuinigd moet wor den." LEUSDEN - Toneelvereniging De Eendracht zal op zaterdag 9 en zaterdag 16 december twee eenakters opvoeren. In Een he mel op aarde' maakt de excen trieke Adriaan kennis met de ou ders van zijn vriendin Jill. Bij deze ontmoeting komen alle par tijen voor grote verrassingen te staan. De treuzelende Helen wil in Eet bruidje en de ring* niet opschieten als zij zich moet op maken voor haar bruiloft. De voorstellingen beginnen om 20.00 uur en zijn in de zaal van Groot Krakhorst, Bolderikhof 18. De toe gangskaarten kosten 7,50 en zijn te reserveren op de volgende voor verkoopadressen: Watermolen 3 (telefoon: 943997) en Watermolen 24 (946243). De zaal gaat open om 19.15 uur. Inlichtingen: 946413.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9