„Watje vernielt, krijg je nooit meer terug" Jongerenkoor viert tweede lustrum met Lee Towers bdu m Sj uu serva volvo vandaag in V oedselpakketten voor Roemenië Leusden viert nieuwjaar rustig keistad b.v. Be leusder krant» Stoutenburgers beginnen acties tegen uitbreidingsplannen UITNODIGING! AUTO LEUSDEN Klokhoek 16E. HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV Auto Leusden (advertenties) AMERSFOORT DEALER Amslcfdar si'.vix; 7 :o' '!33-'MUir4 Leusden Telefoon 033-943434 - Industrieterrein de Paardenmaat (bij Pon) Official Ford Dealer voor Leusden, Woudenberg^— Scherpenzeel. Achterveld. krant DONDERDAG 4 JANUARI 1990 - 21e JAARGANG NO 3fi Hamershof viert 10-jarig bestaan uitgebreid Pagina 3 Het weer in Leusden: Sombere start Pagina 3 Rubriek: Leusder Kinderkant Pagina 5 Winterwandeling op de Lunterseberg: In het voetspoor van de Germanen Pagina 7 Positie Antilopen penibel na nieuwe nederlaag Pagina 9 Weinig verrassingen in schaakcompetitie Pagina 9 IEen sportjaar in beeld: sportieve terugblik op 1989 Servicepagina Weekenddienst - 941210 - (van de redactie) STOUTENBURG - „De plannen om hier op grote schaal wo- ingen te boawen is hoogmoedswaanzin. Het gaat om een ichtballon die met vereende krachten doorgeprikt moet wor- en." Uit de uitspraken van het Actiecomité Verontruste Stou- nburgers blijkt onrust en verzet. Nog geen veertien dagen adat de provincie Utrecht het rapport Sporen naar de toe- omst' publiceerde, komen er al mensen tegen in het geweer. t het rapport blijkt dat in het stad- west Amersfoort, na het aflopen n het huidige streekplan in 1993, ïmte moet komen voor 25.000 tot 000 huizen. In de notitie wordt zegd dat daarvoor met name op :t grondgebied van Leusden mo- lijkheden zijn. En hoewel daarin >k gezegd wordt dat de uitbrei- ng in oostelijke richting zou jeten plaatsvinden, heeft wet- •uder Joost de Jongh van Ruimte- ce Ordening al laten weten dat er in Leusden weer gebouwd gaan worden dat noordelijk in richting van Stoutenburg en :hterveld zal moeten gebeuren. Hoeveel van die 25.000 wonin- n op Leusdens grondgebied ge- uwd zullen worden, is nog niet ïcieel bekend. De provincie zegt t het om een discussiestuk gaat, iarbij zij nog geen concrete ge len wil noemen. De verontruste altenburgers zijn er echter van ertuigd dat het minimaal om ,000 huizen gaat. „Als je kijkt naar aantal woningen dat nog m nersfoort gebouwd kan worden, n je vanzelf tot dat getal," zegt n van hen. Wethouder De Jongh 1 hem daarin te bevestigen. „In lerrfoort kunnen nog maar 4000 3000 woningen gebouwd wor- i, dus dan kun je wel nagaan Bveel er hier nog moeten ko- n," zegt hij. De Jongh wil oven- ns nog geen uitspraak voor of [en een mogelijke uitbreiding „De plannen liggen er nog ar net en we moeten er nog over iten. We zullen ze kalm en rustig eten bespreken." Wij zijn niet tegen woning- ïw," zegt één van de woordvoer- :s van het comité, „maar er is r iets gegroeid in een lange his- ie en wat je vernielt, krijg je nooit meer terug. Wij zijn vooral tegen de grootschaligheid van de plannen. De meesten van ons zijn hier ko men wonen vanwege het landelijke karakter van het gebied. Wij wo nen hier goed en gunnen anderen dat ook best. Als er echter op deze schaal gebouwd gaat worden, gaat het karakter van het gebied volle dig verloren." Om die reden heb ben het Comité Milieuzorg Leus den en het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) zich bij de actievoerende Stoutenburgers aangesloten. Mevrouw C.H.N. van Burgsteden van het IVN bestrijdt het argument dat wethouder De Jongh gebruikt om de uitbreiding bij Stoutenburg te realiseren. Vol gens de wethouder gaat het om een gebied dat ecologisch gezien het minst interessant is. „Het te bebou wen gedeelte neemt een deel van het stroomgebied van een aantal beken in beslag," zegt zij. „Het gaat om de Barneveldse, de Esvelder, de Hoevelakense en de Klaarwa- terbeek. Deze liggen in een aan trekkelijk landschappelijk gebied. Daartussen liggen hogere dek- zandruggen en langs de beken zijn klei- en veenafzettingen. Weilan den worden afgewisseld door houtwallen en bosgebieden. Die verscheidenheid maakt het gebied juist aantrekkelijk voor vele plan ten en diersoorten." De Stoutenburgers denken dat de plannen ruim 1000 hectare in beslag zullen nemen. Zij zijn tot dit getal gekomen door het aantal van 20.000 woningen te delen door het aantal huizen dat Leusden ge woonlijk op een hectare bouwt. Daarbij komt dan de ruimte die nodig is voor bedrijven en kanto ren (150 tot 250 hectare). „Het zou er op neer komen dat er gebouwd gaat worden m het gebied tussen de Hogeweg en Achterveld," vre zen de leden van het comité. „De mensen in Achterveld en de overi ge bewoners van de Hessenweg weten niet wat hun boven het hoofd hangt. Iedereen die je erover spreekt, zegt nu dat het onmogelijk is en vraagt zich af hoe ze het kun nen bedenken, maar het is al be dacht." De groep vermoedt dat de plannen voor uitbreiding al verder gevorderd zijn dan uit het rapport 'Sporen naar de toekomst valt te lezen. Dat vermoeden wordt met allerlei aanwijzingen gestaafd. „Zo horen we al maanden niets meer i de grenzen van de bebouwde kom van Stoutenburg laten de bewoners duidelijk weten dat zij geen tireidmg willen. over de uitbreiding van de Hamers hof," zegt een van hen. „Waarom is dat?" vraagt hij zich af. „Komt dat omdat er elders een winkelcen trum gebouwd moet gaan wor den?" De Jongh ontkent deze sug gestie. „De ontwikkeling van De Hamershof gaat gewoon door," zegt hij. De Jongh zegt dat hij de ongerustheid van de bewoners kan begrijpen. „Als ik daar zou wonen, zou ik ook zo reageren." Toch laat hij merken dat de gemeente niet zonder meer zijn veto kan uitspre ken over toekomstige provinciale uitbreidingsvoorstellen. „Als de provincie zijn plannen wil doorzet ten, heeft zij de mogelijkheid om bijvoorbeeld door middel van een grenscorrectie, waarbij Leusden een deel van zijn grondgebied kwijtraakt, haar zin door te zetten." Dat is precies een van de zaken waar de Stoutenburgers bang voor zijn. „De provincie zal misschien niet uit zijn op annexatie van Leus den door Amersfoort, maar zij kun nen wel overgaan tot een grens verlegging." Het rapport van de provincie kwam voor de Stoutenburgers net als voor iedereen als een complete verrassing. Daarom hebben zij zich nog niet bezig kunnen houden met het vormen van een bestuur en het aanwijzen van een woordvoerder. Volgens de groep is het echter zaak om in een zo vroeg stadium te reageren. Het comité bestaat op dit moment uit 26 verontruste Stouten burgers. Het is de bedoeling dat het gemeentebestuur voor 31 ja nuari een eerste reactie op het pro vinciale rapport geeft. Voor die tijd wil het Actiecomité van zich laten horen. Op die manier hopen zij dat er meer mensen zich bij hun aan zullen sluiten. Inmiddels hebben zij de borden met de gemeenteaan duiding aan de grenzen van de be bouwde kom van Stoutenburg aan- gvuld met een eigen tekst. „Geen stad," kan de passerende automo bilist lezen als hij de kern inrijdt. En fSDEN/AMERSFOORT - Het lerenkoor Leasden treedt op derdag 1 februari op met Lee ers in De Flint in Amersfoort. ,concert wordt gegeven in het r van het 10-jarig bestaan het koor. Vorig jaar trad de ip al op met de zangeres Vicki Er waren voor dit jaar een serie concerten met gepland, maar deze moes loor ziekte van Vickie Brown len uitgesteld. ens organisatoren Arno van Pelt en Jan Beckers is Lee Towers niet als vervanger van Brown ge vraagd, maar treedt hij met het koor op vanwege de lustrumvie ring. Voor de pauze van het concert treedt het koor alleen op en zal dan laten horen welke Lederen en stij len zij de afgelopen tien jaar in haar reportoire heeft gehad. Lee To wers treedt in het tweede deel eerst alleen op. Daarna komen koor en zanger gezamelijk aan bod. Daarbij worden zowel num mers van het koor als die van Lee Towers uitgevoerd. Het koor en de zanger worden begeleid door een combo. Dat bestaat uit Tom Koe koek (orgel), Marcel Schieving (basgitaar) en Arno van Pelt (drums). Het koor met 50 leden staat onder leiding van Jan Bec kers. Het is afhankelijk van het verloop van de ziekte van Vicki Brown, wanneer het koor de uitgestelde concerten met haar zal uitvoeren. Er zijn er twee gepland, een in Bar- neveld en een in Amersfoort. Ver moedelijk zullen deze in april plaatsvinden. Het optreden met Lee Towers in De Flint is op 1 februari en begint om 20.15 uur. De toegangsprijs is 25,00. De kaarten zijn in de voorver koop verkrijgbaar bij muziekhan del Staffhorst, Hellestraat 13 in Amersfoort, via de leden van het koor en bij de organisatoren Arno van Pelt (Croessrak 2) en Jan Bec kers (Landjonker 40) of vanaf een week voor het concert bij de kassa van de Flint. Pagina 10+11 Pagina 12 huis in Amersfoort. Ook op de Be- nedictijnenhove was een kerst boombrandje. Verder waren er kleine branden op de Van Boetse- laarlaan en de Oranjelaan. Op de Landweg dLreigde een ru zie te onstaan tussen enkele jonge ren en een bewoner die zich stoor de aan het gedrag van de groep. De jxilitie wist de gemoederen tot bedaren te brengen. Op de Biezen- kamp werd een telefooncel ver nield. Verder waren er klachten van bewoners van de Daatselaars- hof, waar jongelui zogenaamde strijkers afstaken. Ook werd er een groep jongeren aangehouden, die door het centrum zwierven. Verder waren er nog wat meldingen van overlast op de Kupersingel.Dalma- tië en in De Wetering. Op de Stijgbeugel werden de linkerachterwielen van de auto's van twee inwoners uit Utrecht en Amersfoort doorgesneden. Uit een schuur op de Walstroo werd de fiets van mevrouw van de B. gesto len tijdens de nieuwjaarsnacht. LEUSDEN - De inzamelactie voedselpakketten voor Roeme nië, die door enkele Leusdenaxen en het Rode Kruis afdeling Leus den op touw is gezet, mag een succes genoemd worden. In to taal zijn 285 pakketten opgehaald en 209,- aan contanten. De pak ketten zijn inmiddels naar het Rode Kruis Amersfoort gebracht. De gezamenlijke kerken hebben 20.000,- aan collectes bijeen ge bracht. De afdeling Leusden van het Rode Kruis doneerde een be drag van 2.250,-. Twee 16-jarige meisjes uit Ach terveld, Kirsten Schipper en Astnd Smink, namen inititatieven, door huis-aan-huis stencils te versprei den, waarin mensen werden opge roepen voedselpakketten samen te stellen. De meisjes verklaarden zich bereid die pakketten per soonlijk te komen ophalen. De Achterveldse meisjes haalden op die manier negentig pakketten op. Meneer M.S. Bremer, secretaris van het Rode Kruis afdeling Leus den, merkte op dat de Leusdena- ren gewillig waren geld te geven voor deze actie. Toen zaterdag een bus van het Rode Kruis op de Ha mershof geparkeerd stond, kwa men verschillende mensen vragen of ze geen geld voor Roemenië konden geven. Er werd een col lectebus georganiseerd, en in kor te tijd werd er 209,00 opgehaald. Volgens de woordvoerder van de organisatie was Leusden goed voor 10% van de totale opbrengst van de actie in de provincie Utrecht. „En daar zijn we heel tevreden mee", aldus Bremer. op het wegdek staat geschilderd: „10.000 nooit!" Dat verwijst naar het aantal woningen dat volgens de ;;v-ste schattingen bij Stoutenburg gebouwd zou gaan worden. Die tekst staat ook op de stickers die het comité heeft laten drukken en waarvan inmiddels ook enkele ex emplaren op de deur van het ge meentehuis zijn geplakt. Met hun acties zegt de groep vooral steun te willen geven aan de gemeenteraad, als die zich tegen de provinciale voorstellen wil ver zetten. ,3urgemeester en wethou ders en de gemeenteraad kunnen op deze manier bewijzen dat zij om Leusden geven," vinden zij. „Als ze de plannen laten doorgaan, lijkt het echter dat dit met het geval is." AKTIECOMITE VAN VERONTRUSTE STOUTENBURGERS Het comité heeft onder meer deze sticker laten drukken. 20,-. Dat leidde vorige week tot 60 bekeuringen. Tijdens de jaar wisseling kwamen er nog een 30 meldingen van overlast. De pol- tie noemde de nieuwe aanpak succesvol en wil het volgend jaar herhalen. Bewoners van de Rosmolenstraat klaagden zondagnacht over geluidsoverlast. Die werd veroor zaakt door de heer W.B. Deze be loofde na de komst van de politie beterschap, maar al vrij snel daar na kwamen er weer klachten bin nen. B. bleek door overmatig drankgebruik niet voor rede vat baar. Hij werd daarom meegeno men naar het politiebureau en mocht de eerste nacht van het nieu we jaar in de politiecel doorbren gen. De brandweer moest tijdens de jaarwisseling enkele keren uitruk ken voor kerstboombranden. De grootste was in Achterveld. De kerstboom op de kruising Pater Stormstraat/Hessenweg was door onbekenden in brand gestoken. Bij het blussen raakte een van de brandweerlieden onwel. Hij moest voor onderzoek naar het zieken- U bent van harte welkom op onze nieuwjaarsborrel Vrijdag 5 januari tussen 12 uur en 17 uur bij: LEUSDEN - Ondanks enige inci denten beleefde Leusden een rus tige jaarwisseling. De politie had met de officier van justitie en de burgemeester afspraken ge maakt over de wijze waarop het vroegtijdig afsteken van vuur werk aangepakt zou worden. Overtredingen werden onmid- delijk bestraft met een boete. Jon geren onder de 16 jaar moesten 10,- betalen. Voor de overige overtreders gold een boete van f MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 Het Jongerenkoor Leusden treedt op 1 februari op met Lee Towers in De Flint in Amersfoort.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1