Hamershof viert 10-jarig bestaan uitgebreid Openbaar' kunstbezit "in tuin Eurowoning [leusden, lensden krant Achtervelders praten over oorlogstijd leusder krant j Activiteiten rond elke tiende van de maand Clowns Leusderi Achterveld Geen voorrang Sombere start Vernielingen Thema-avond Vooronder (itex mldnéjenmie/ Vandaal gepakt plaatselijk nieuws DONDERDAG 4 JANUARI 1990 door Gerard Trebert LEUSDEN - Het getal 10 komt entraal te staan tijdens alle akti viteiten ter gelegenheid van het ienjarig bestaan van het winkel- lentrum de Hamershof, waarvan le officiële viering plaats heeft net de traditionele, maar deze teer in een extra feestelijk jasje (estoken jaarmarkt in de maand leptember. Maar voor het zover e> zal de winkeliersvereniging ran na af elke maand opnienw laar bezoekers laten blijken dat [et jaar 1990 een feestjaar is. )aarmee wordt reeds volgende veek begonnen. Tijdens de laatste, in november 'orig jaar gehouden vergadering ran de belangenvereniging van het winkelcentrum kwamen enkele lanwezigen met de suggestie een peciale commissie te benoemen er voorbereiding van het tienjarig >estaan. Er werden onmiddellijk .pijkers met koppen geslagen. Het roorstel om een omvangrijk pro gramma van aktiviteiten te organi- leren werd aanvaard en staande le vergadering werd een jubi- eumcommissie geformeerd be de taande uit de heren Jan Verhoeff, gf. 'oorzitter (tevens vertegenwoor- liger van het bestuur van de vere- ei" liging), Theo Geerding, Willem Jchakel, Jan de Koning en Joris tniep. Als secretaresse fungeert nevrouw Diny van de Brug-Reber- jen. De commissie ging met grote roortvarendheid aan de slag en lad al een week later in grote trek- ten een plan op tafel. 161 De commissie ging er van uit dat iid, n relatie tot het tienjarig bestaan 0|._ iet getal 10 centraal moest staan. 5e Hamershof heeft van het begin tf de verjaardag van het winkel- :entrum gevierd. Het eerste jaar verden de feestelijke aktiviteiten ioor de leden zelf voorbereid en litgevoerd, maar gaandeweg wer- ien daarvoor gespecialiseerde bu reaus ingeschakeld. Aanvankelijk vas dat het theaterbureau van de oenmalige Amersfoortse wethou- ier Wim Huslage, de laatste jaren s dat het eveneens m Amersfoort De jubileumcommissie, bestaande uit Jan Verhoeff, Theo Geerding, Jan de en Joris Kniep. ductions. In samenwerking daar mee gaat de commissie haar akti viteiten nog deze maand starten. ATTRACTIES J roth isde* jevestigde bureau Music Mill Pro- De 62 bij de vereniging aange sloten leden hebben zich bereid verklaard voor het jubileum extra in de geldbuidel te tasten, zodat financieel gezien de nodige ruimte is ontstaan om Leusden duidelijk te maken dat er in de komende maan den op de Hamershof een en ander valt te vieren. Het ligt in de bedoeling dat alle ondernemers, die tien jaar geleden in een bepaalde maand hun deuren voor het winkelende publiek open den, op of rond de tiende van die maand m dit jubileumjaar iets bij zonders organiseren. De zaken, die dat betreft zullen ook op een spe ciale wijze daarvan blijk geven en als zodanig herkenbaar zijn. Bijzon derheden daarover zullen nader bekend worden gemaakt, zo meldt de commissie. Overigens blijft het daar niet bij; er komen ook elke maand op of rond de tiende speciale attracties. JANUARI - Volgende week woensdagmiddag 10 januari is er een ballonnenwedstnjd voor de jeugd en het optreden van muzika le clowns (zie voor het gedetail leerde programma elders op deze pagma). FEBRUARI - Zaterdag 10 februan staat in het teken van de winter en het carnaval. Er staat een specta culair optreden op het programma van free style skiers. MAART - Het voorjaar manifes teert zich op de tiende via het mas saal uitdelen van narcissen. Het pu bliek kan zich laten fotograferen met dubbelgangers van enkele be roemdheden als Ruud Gullit en Mi chael Jackson. APRIL - Dinsdag 10 april is er wel de individuele '10-aktie' van de deze maand jubilerende onderne- vraag gekoppeld en twee winnaars zullen de ballonvaart kunnen mee maken. AUGUSTUS - In verband met de vakanties is er geen bijzondere ak- tiviteit. Wel denkt de commissie aan de mogelijkheid om ter gele genheid van het traditionele bouw- dorp die maand eventueel met de hulp van sponsors de jeugd nunia- tuur-Hamershofwinkels te laten na bouwen. SEPTEMBER - Dit is de grote feestmaand. Er is wederom op de tiende de maandelijkse 10-aktie', waarna de jubileumaktiviteiten op woensdag 12 beginnen met een kinderfestijn. De daarop volgende dagen vormen de aanloop naar de traditionele jaarmarkt op zaterdag 15 september met een keur van artiesten. Gehoopt wordt het tienja rig bestaan te kunnen afsluiten met een schitterend vuurwerk. Koning, Diny van de Brug-Rebergen mers, maar de maandelijke geza menlijke aktiviteit wordt verscho ven naar zaterdag 14 april, de dag voor Pasen met een speciaal Paas- orkest en het beschilderen van eie ren voor de kinderen. MEI - Ook hier een kleine ver schuiving: in plaats van donderdag de tiende wordt gekozen voor za terdag 12 mei, de dag voor moe derdag, wanneer een 'sprookjes prins' zijn opwachting maakt in de Hamershof met een speciale ver rassing voor de winkelende va ders. Voor een vrolijke muzikale omlijsting zorgt het Rotterdamse "bloothoofdse duo' Bob en Bert. JUNI - Zondag de tiende leent zich uiteraard niet voor de maandelijk se festiviteit en deze gaat terug naar zaterdag 2 juni, de dag voor Pinksteren. Op 't Erf wordt die dag een kinderboerderij ingericht. JULI - Hier valt de tiende op een dinsdag en daarom is gekozen voor zaterdag 30 juni, wanneer eer heteluchtballon zal opstijgen. Aan deze gebeurtenis wordt een prijs- LEUSDEN - Volgende week woensdag 10 januari valt het startschot van de omvangrij ke reeks aktiviteiten ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van het winkelcen trum de Hamershof. Van 13.00 tot 17.00 uur zal een dixie-clownsorkest door het centrum lopen om de win kelende bezoekers in stem ming te brengen. Andere clowns zullen het publiek vermaken met de vreemdste capriolen. Springend, buite lend, op stelten en rijdend op een fiets met een enkel wiel zorgen zij voor de nodige hi lariteit. Daarbij delen zij bal- lonnenhondjes uit en gaan ze kinderen schminken. Van 13.00 uur af kunnen kinderen ballonnen halen en een kaartje invullen voor een grote ballonnenwedstrijd. Om 15.00 uur worden de dui zend ballonnen losgelaten. De uitreiking van de prijzen heeft plaats op woensdag 31 januari. Tot die dag worden dus de teruggezonden kaar tjes verwacht. ACHTERVELD - Bijna 50 jaar geleden in mei 1940 werd Achter veld getroffen door het oorlogsge weld van de Duitsers. Vijf jaar la ter herhaalde zich dit, maar nu kwamen de geallieerden als be vrijders. De bevolking van Ach terveld, Musschendorp en Stou- tenburg moest op 11 mei 1940 eva cueren. Het 'Utrechtse' gedeelte van Achterveld ging naar de Rijp en omgeving en het 'Gelderse' gedeelte naar de Veluwe. In de strijd sneuvelden Nederlandse Huzaren bij de boerderijen van G. Druijf en C. Hartman in de buurtschappen De Kieftkamp en Eemeiaar. De Duitse aanvallers verloren meer dan 210 man. Ach terveld werd ernstig vernield en een aantal woningen branden ge heel af. Vorige week woensdagmorgen werd door de groep 'Achterveld 1939-1945' een praatbijeenkomst georganiseerd in 'Ons Gebouw', waarbij teruggeblikt werd op die dagen. Uit het archief 'Achterveld vroe ger/Nu' werden een vijftigtal dia's vertoond over de mobilisatietijd. Ook werden een aantal dia's ver toond over de dagen 10-13 mei 1940. Door de getoonde beelden werd alles weer naar voren ge bracht. Ook waren er mondelinge aanvullingen door de inleider, in samenspraak met de families Van Dijk, De Jong, Jansen, Steenbeek, Van Druten, Van Soeren en Van Laar. De 'Groep Achterveld 1939-1945', zal voor 16 mei een bijeenkomst organiseren. Er zullen dan fiets- en wandeltochten worden georgani seerd en dia-voorstellingen wor den gegeven met als onderwerp 1940 mei 1990. Mensen die nog aanvullingen weten kunnen deze doorgeven op het kantoor, Hes senweg 317 te Achterveld, tel. 03425-1481. LEUSDEN - Op de kruising van de Burgemeester De Beaufortweg en de Berkenlaan reed de auto- mobilst K. uit Leusden woensdag om 16.20 uur tegen de bromfiet ser P. uit Leusden. K. reed de voorrangsweg op, maar zag P. niet die tegen de rijrichting in het fietspad op reed. P. moest met een gecompliceerde beenbreuk naar het ziekenhuis worden ge bracht. De automobilist B. uit Amersfoort verleende geen voonrang aan de bromfietser W. uit Leusden toen deze over het fietspad van de Bur gemeester van de Postlaan reed. B. sloeg af in de richting van de Smid se. Er was alleen materiële schade. LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Lensden Dagelijks kontinue lokaal nieuws en service-berichten. Voor uw aankondigingen en andere benchten kunt u bellen naar de Redaktie ueusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden: 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Brink). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis krant van Leusden. Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6.- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagina zonder logo), met kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): taneven op aan vraag. Kontrakt-korting mo gelijk. Allereerst wens ik alle le zers een voorspoedig 1990 toe. Het nieuwe weerjaar is som ber en kil van start gegaan en daarin zal op korte termijn geen ingrijpende wijziging optreden. Nog steeds is bepalend een hogedrukgebied boven het vasteland van Europa. Aan de zuidflank ervan wordt met een zuidoostelijke stroming in de onderste lagen van de atmosfeer vrij koude lucht aangevoerd. De temperatu ren schommelen daarbij rond het vriespunt. In de wat hogere luchtla gen is het iets warmer, het geen tot een temperatuurom- kering ofwel inversie aanlei ding geeft. Doordat de lucht vrij vochtig is, ontstaat op uitgebreide schaal bewol king, die als het ware opge sloten ligt onder die warmere deken. In dat soort situaties is men beter af op wat hogere delen, zoals de heuvels en bergen. Daar schijnt het zon netje volop. Dat is voor ons voorlopig niet weggelegd. Op de oceaan zijn depres sies wel aktief, maar hun fronten lopen naarmate ze de Britse Eilanden naderen vast en nemen sterk in betekenis af. Achter een lagedrukge bied, dat over de Noordkaap naar het zuidoosten trok is koudere lucht het noorden van Europa binnengevallen. De volgende dagen zal het daar stevig gaan vriezen. Er zijn geen aanwijzingen dat die lucht zich snel naar onze omgeving kan uitbreiden. Maar in deze tijd van het jaar is een op het oog onschuldig lijkend storinlqe vaak al vol doende om de vrieslucht op transport te zetten naar het westen, zeker als zich boven het gevormde sneeuwdek drukstij gingen voordoen. Voorlopig ziet het daar nog niet naar uit en de schaats liefhebbers moeten even af wachten, maar hun geduld wordt nu wel erg lang op de proef gesteld. De kans bestaat dat aan het einde van de week oceaan fronten erin slagen wat ver der naar ons gebied op te dringen. De temperatuur kan dan een lichte stijging onder gaan. De neerslagkansen worden geleidelijk wat gro ter. Als die ontwikkeling ge stalte krijgt, zal het weer beeld wisselvalliger worden. De jaarwisseling verliep niet in de zonnige stijl, die kenmerkend was voor een groot deel van het weerjaar 1989. Het was naargeestig weer, al werden de vuurpijlen geluk kig zonder regen afgescho ten. December was een vrij natte maand. In Leusden viel 92.2 mm, in Achterveld 94.3. De gemiddelde temperatuur bedroeg bij ons 4.3 graden, iets boven normaal. Het weerjaar 1989 is een spectaculair jaar geweest. Het stond bol van allerlei re cords. Enkele gegevens uit Leus den: De gemiddelde tempe ratuur bedroeg 10.5, 1.3 gra den boven normaaL Er viel 720.7 mm neerslag en dat is iets te droog. Er waren 28 zomerse dagen. Op 1 dag (6 juli) steeg het kwik boven de 30 graden. Op 35 dagen kwam de temperatuur onder nul, waarbij het op 2 dagen ook overdag bleef vriezen. Slechts op 7 dagen werd sneeuw waargenomen, ter wijl dat op 28 dagen normaal is. Er kwam op 15 dagen on weer voor en dat is 14 bene den normaal. in hl /eref len-< LEUSDEN - „Een signaal aan de buurt," noemt Hans Kentie zijn Initiatief om een beeld van de Duitse kunstenaar Ewert Hilge- mann in zijn tuin te plaatsen. Het kunstwerk, 2.70 meter was door de al sinds jaren in Nederland wonende ontworpen voor een beurs in Keulen. Hilgemann vond het zonde om het werk in zijn atelier te zetten en vroeg daarom 'aan Kentie of hij het in de tuin van zijn woning aan de Aragon nocht zetten. Kentie hoopt dat zijn buurtbewo ners zijn voorbeeld zullen volgen pn ook kunstvoorwerpen in hun nen zullen zetten. Zo zou een barticuliere beeldenroute kunnen ontstaan. „Dat zouden de Euro wo ningen met hun speciefieke archi tectuur ten goede komen," denkt de graficus Kentie, die veel kunste naars in zijn vriendenkring heeft en houdt van mooie dingen in zijn om geving. Het beeld in zijn tuin zijn drie op elkaar gestapelde kubussen van metaal, waar de lucht uitgezogen is. Daardoor is het beeld vervormd en ontstond er een nieuwe vorm. Het is een werkwijze die Hilgemann vaker toepast. Hij probeert op die manier een evenwicht te vinden tussen de door de natuur gegeven vormen en het kunstmatig ingrij pen van de mens. Het beeld m de turn van Kentie is ingesmeerd met lijnolie om het roesten tegen te gaan. Toch is het de bedoeling dat de door Hilgemann geconstrueer de kunstvormen worden blootge steld aan de natuurlijke elementen lucht, water of zwaartekracht. Kentie kreeg 'zijn' beeld in bruikleen. Het staat voor onbepaal de tijd in zijn tuin. Of zijn buren het kunstvoorwerp mooi vinden weet hij met. „We zullen wel zien hoe erop gereageerd wordt," zegt hij. Hij heeft ook geen vergunning van de gemeente en kan ook niet zeg gen of dat in zijn geval vereist is. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke woensdag. LEUSDEN - Hoewel de viering van oud en nieuw in Leusden rus tig verliep, is er op tal van plaat sen wel melding gemaakt van vernielingen. Bij een garagebe drijf aan de Hamersveldseweg is in het weekeinde een papierrol- houder in brand gestoken. De houder, die een onbekende waar de vertegenwoordigde, werd daarbij vernield. Bij een ander garagebedrijf aan de Hamers veldseweg werden drie banden van geparkeerde auto's lek ge stoken. Bij een bedrijf aan de Olmenlaan werd, vermoedelijk tijdens de jaar wisseling, een intercom-apparaat van de muur getrapt. Onbekenden besmeurden het afgelopen weekeinde een muur van basisschool De Heerd aan de Berkelwijk met zwarte verf. Ook werden twee deursloten met luci fers volgepropt. Baldadigheid met vuurwerk kwam een Leusdenaar op een ge broken achterruit van zijn auto te staan. Onbekenden stopten een rotje achter de ruitewisser en door de ontploffing ging de ruit aan dig gelen. De auto stond geparkeerd aan de Gagelhof. LEUSDEN - „Het vrouwbeeld in de populaire televisieserie" is het on derwerp dat behandeld zal worden tijdens de thema-avond van het Vooronder. De thema-avond wordt gehouden op 17 januari aan de Bur germeester van der Postlaan 2. De aanvangstijd is 20.00 uur en de toe gang is gratis. Donderdag 4 januari 19.45 uur: Video-avond, Jeugdhonk, Hamersveldseweg 100 Vrijdag 5 januari 13.30 uur: Kinderspelmiddag, De Til, Hamersveldseweg 30 19.00 uur Kerstboomverbranding, Terrein Hamershof Zaterdag 6 januari 16.30 uur Nieuwjaarsreceptie WD, Ros Beyaart, Hamersveldseweg Zondag 7 januari 14.30 uur Nieuwjaarsinstuif Jazzsocièteit, Hakhorst, Waarden 25 A 15.00 uur Nieuwjaarsreceptie Blijhof, Lisidunalaan 2 Maandag 8 januari 19.45 uur Bijeenkomst NCVB, Dienstencentrum, Burgemeester de Beaufortweg 18 20.00 uur Nieuwjaarsreceptie gemeente, Gemeentehuis, Erf 1 20.00 uur Gemengd koor Leusden, Muziekschool, Zwarteweg 20.30 uur Receptie D'Ouwe Klomp, Café Monet Dinsdag 9 januari 20.30 uur. Jazz Sen met Tony Vos en O 89, restaurant Bos en Heide, Doornseweg 29 Vrijdag 5 januari 19.00 uur Kerstboomverbranding, Ruurd Visserstraat Vrijdag 5 januari 20.00 uur: Kaarttoemooi, De Hes- se nkar Zaterdag 6 januari 12.00 uur: Radioprogramma Pa perclip, 'De Klaveet' 20.00 uur: Dansavond, Café-bar Buitenlust 20.00 uur: Discoshow, De Klaveet Zondag 7 januari 11.00 uur: Nieuwjaarsreceptie, 'Ons Gebouw' Maandag 8 januari 19.45 uur: Bijeenkomst ABTB, 'Ons Gebouw' Dinsdag 9 januari 9.00 uur: Welfareclub Zonne bloem, 'Ons Gebouw' 20.00 uur: EHBO, ledenvergade ring Woensdag 10 januari 9.00 uur: Handwerkhobbyclub, 'De Moespot' Redaktie: Daan Bleuel en Stefan Sleenkamp. Redaktle-secretarlaat: Mia Veen en Marijke Bakker Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie). Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17 30 en 18 30 uur), tel. 033-945272 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num mer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost ƒ7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. ut LtUbUfcH KRANT is een uitgave van de BDU-Krantenkomblnatie te Barneveld. 'Imploded cubeheet het beeld in de tuin van Kentie. Hij kreeg het beeld in bruikleen van de kunstenaar Ewert Hilgemann. LEUSDEN - De jeugdige L. uit Leus den werd woensdag door de eige- centrum De Hamershof betrapt op het vernielen van een vlaggenmast van de winkeliersvereniging. De jongen sloeg de mast kapot op een muurtje. Hij werd door de winke lier in zijn kra£g gevat en aan de politie overgedragen. Na verhoor bleek dat hij ook kerstverlichting naar van de fietsenzaak in winkel- en reclameborden had vernield.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3