Ballon in Duitsland in de Korf Dnverwachte kerst-in Prince woont in Leusden sder krant «fcfe. crtf.UK I Gemengd Koor Leusden heeft nieuwe dirigent Ledenvergadering D66 Jaarvergadering ULG Bijeenkomst NCVB Groenling DONDERDAG 4 JANUARI 1990 le kinderen van basisschool 't Palet voerden hun kertmusical op in het Elisabethziekenhuis in Amersfoort. plaatselijk nieuws ouders, de grootouders en broers en zussen van de leerlingen kij ken. Soms was het alleen voor de leerlingen. Maar er was één school die optrad voor een heel bijzonder publiek. Op woensdag 20 december speelden leerlingen van de openbare basisschool 't Palet voor patiënten van het Eli sabeth ziekenhuis in Amersfoort. De voorstelling was een groot succes. Trudi Mues zag bij een bezoek aan het ziekenhuis een briefje in de lift hangen. Op dat bnefje stond dat iedereen die wat wist te verzinnen voor de patiënten die met kerstmis in het ziekenhuis moesten blijven, welkom was. Mevrouw Mues dacht onmiddellijk aan de leerlingen van 't Palet. Die waren al vanaf 13 okto ber iedere vrijdagmiddag aan het oefenen voor de musical die zij voor de kerst wilden opvoeren voor de ouders. Het moest iets heel bijzonders worden. Zou deze musi cal ook in het ziekenhuis opge voerd kunnen worden? Ze vroeg het aan het team van de school. De leerkrachten en de 18 leerlin gen uit de groepen vijf tot acht wa ren direkt enthousiast over het plan. Ook de aktiviteitencommissie van het ziekenhuis zag de kerstmu sical graag opgevoerd in de aula. En zo geschiedde. Het musical-ver- haal ging trouwens ook over goede plannetjes. De kinderen Koes speelden daarbij de hoofdrol. Ze vielen bij wijze van spreken van het ene plan in het andere. Het resul taat daarvan was dat ze een com plete kerstbijeenkomst organi seerden waarbij iedereen welkom was. Het werd een kerstavond vol verrassingen, vooral voor eenza me, oude en arme mensen. En dat laatste gold niet alleen voor het verhaal van de musical. Heel wat patiënten die zich een beetje zielig, eenzaam of verdrietig voelden om dat ze met de kerstdagen in het ziekenhuis moesten blijven, heb ben hartelijk zitten lachen, zich kostelijk geamuseerd en enthou siast geapplaudisseerd. pen nodig om beslissingen voor het doorgaan naar kruis-of halve fina les te forceren. Volgens sommige spelers was dat toch wel jammer want ze hadden daar speciaal op geoefend. Volgens andere was het toch beter om tijdens de wedstrijd te scoren. Dat was spannender, volgens Miranda. In het totaal kwam de bal 168 keer in het mand je. 67 bij 'de kleintjes', 101 keer bij 'de grote'. Kleintjes en grote tussen haakjes want sommige zesde jaars waren veel groter dan sommige achtste jaars. De hoogste uitslag bij de B-klasse was voor 't Ronde in de wedstrijd tegen de Heerd; 8-0. Ook in de A-klasse voerde het team van 't Ronde de score aan. De wedstrijd tegen de Gereformeerde Basis school wonnen zij met het hoogste doelsaldo; 5 - 0. Dit waren de uit schieters. De andere teams van deze en de andere scholen wisten lang niet zo vaak de bal door dat gat te krijgen. En dan lukte het een keer, was het het gat van de ver keerde korf. Dat gebeurde....min stens één keer. Voor veel kinderen was het do eerste seneuze kennismaking met korfbal. Hoewel de meeste heel enthousiast waren, waren maar weinig kinderen van plan om korf bal als sport te kiezen. De een vond voetballen leuker, de ander korfbal te moeilijk en er was er een, ik zal zijn naam niet noemen, die 'dat ge doe met die meisjes met leuk vond'. Korfbal is een van de weiruge teamsporten waarin meisjes en jon gens samen in een team spelen. Het is ook een in Nederland uitge vonden sport. In Leusden spelen zeker 150 kinderen vanaf zes jaar wekelijks korfbal. Het eerste team speelt in de Nederlandse 'eredivi sie.' De eindstand in de B-klasse was; 1. De Heerd BI, 2. 't Ronde BI, 3. Kinderland BI, 4. de Bongerd BI. Eindstand A-klasse: 1. Loysder hoek Al, 2. 't Ronde Al, 3. Kinder land Al, 4. de Hobbit A3. vleermuis en zingt daarbij een melodieuze triller die wel aan de triller van een ka narie doet denken. Ook wor den de vrouwtjes 'versierd' door met afhangende vleu gels op de grond sprongetjes te maken, waarbij de kop achterwaarts wordt opgehe ven en de vleugels en de staart worden gespreid, zo ongeveer als huismussen dat doen. Ook daarbij zingt hij zijn heldere trillers die ein digen in een variërende lok roep. Maar het meest bekend is wel zijn hees en nasaal ge roep vanuit een hoge boom top. Het wat slordige nest wordt gebouwd op een onderlaag van twijgen en bestaat uit een los bouwsel van gras, mos en fijne wortels en wordt bekleed met wol en haar. De vier tot zes blauwwitte eie ren, met aan de stompe pool roodachtige vlekken en bruine stippen worden door het vrouwtje gedurende twee weken bebroed, in welke tijd ze door het mannetje van voedsel wordt voorzien. Meestal twee broedsels per jaar. De jongen, die voornamelijk met insekten worden groot gebracht, verlaten na veer tien dagen al het nest, hoewel ze dan nog niet kunnen vlie gen. Ze klauteren eerst nog een poosje in het struikgewas rond voor ze hun vleugels uit slaan. G. van L. De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Door Marianne dc Vaick Landjonker 23. Leusden Tel 033-946824 LEUSDEN - Wie kent Prince niet? Sinds twee weken woont hij in Leusden. Wie even, slechts heel even, geloofde dat hiermee de popster Prince bedoeld is, heeft het mis. Het gaat om zijn naamge nootje. De hele familie van Saskia Streuer is gek op de 'echte' Prince. Daarom hebben ze hun cairn ter rier, dat is een soort hond, Pnnce gedoopt. Niet dat het arme dier op Prince lijkt. Eerhjk gezegd; hij is leuker, jonger en grijzer. De enige overeenkomst is dat hij ook speels is. Dat komt waarschijnlijk omdat hij nog maar tien weken oud is. Net als zijn naamgenoot is hij boven dien bijna helemaal zindelijk en niet in de box te houden. Saskia is gisteren elf jaar geworden. Ze kreeg Prince voor haar verjaardag, compleet met mand, eten-en drink bak, speelgoed en rode 'puppy' riem. De kinderkamer is in de keu ken mgencht. Zoals het hoort- beeldig. Pnnce ligt als een prins in zijn hondenmand die op de groei gekocht is. Om hem heen hgt zijn nieuwe speelgoed waaronder een stoffer en een schoen. Om hem heen staan witte hekjes om te voor komen dat het publiek te dicht bij komt. Dat is bij Prince de popster ook altijd zo. Saskia heeft van de kleine Prince nu al veel meer foto's dan van die andere. Het eerste al bum is al vol en het tweede rolletje werd dinsdag weggebracht. De posters van die andere zijn wel groter dan de foto's. Daar staat te genover dat Saskia met deze Prin ce in de krant staat terwijl die ande re Pnnce daar nog mooi op moet wachten. Het grijze pnnsje hjkt het bij Saskia prima naai zijn zin te hebben. Wanneer Saskia haar twee cavia's voor de dag haalt, moet en zou hij erbij zijn. Hij wordt helemaal enthousiast. Een keer is hij al in het onderste hok gekropen. Daarin woont Money. Money? Hoe kom je aan zo'n naam? Mony was de lelijk ste uit het nest, vlekkeng bruin en 'vuil' wit. Ze had een echt money- toetje, dat was duidelijk. Ze bleek de allerhefste. Saskia hoeft haar maar op te pakken en ze begint onmiddellijk langs Saskia haar ge zicht te vnjen. Mony heeft als slaap kamer een omgekeerde bloempot. Net als Piggelmee maar dan met in de duinen maar in de keuken. Haar bovenbuurvrouw van de tweede verdiepmg heeft een luxe huis. Dat huis was eerst voor Mony maar die is daar uitgegroeid. Het huis was te dun of Mony werd te dik. De bo venbuurvrouw heet Rakker. De bu ren zijn niet erg op elkaar gesteld. Samenwonen bleek geen succes. Saskia kreeg rakker twee jaar ge leden voor haar verjaardag. Ze gmg met haar moeder naar de die renwinkel omdat ze een poesje zou krijgen, maar kwam met een snoe zig klein borstel caviaatje thuis. Saskia houdt van borsteltjes. Dat moet wel. Kijk maar naar de haren van Prince. De echte, de Cairn ter rier dus. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii' LEUSDEN - Een paar dagen voor kerstmis ontving Miranda een brief. De brief kwam uit Duitsland. Haar moeder bekeek nieuwsgierig de mooie postzegels en zat zich suf te piekeren hoe iemand uit Duitsland aan Miranda's adres kon zijn geko men. Op de brief stond trouwens Miranda's adres met daaron der België of Nederland. Miranda's moeder kon bijna niet wachten tot Miranda uit school zou komen om de brief open te maken. Iedereen was heel nieuwsgierig. Uit de dikke envelop pe kwam een kaart. Aan de voorkant van de kaart staat een kerkje in de sneeuw. Op de achterkant een heel verhaal in drie talen. De kaart blijkt geschreven door Hans-Peter Rosenber- ger. Deze Hans-Peter blijkt in het bos tussen Heilbronn en Stuttgart, twee steden in Duitsland, een kaartje gevonden te hebben. Het hing in een boom. Het was afkomstig van de ballon die ter afsluiting van het Bouwdorp werd losgelaten. Het bouw- dorp werd eind augustus gehouden. De kaart heeft lang in die boom gezeten of de ballon heeft er lang over gedaan om daar naar beneden te komen. Meneer Hans-Peter Rosenberger schijnt net zo blij met het ballonkaartje te zijn als Miranda met zijn kaartje. Op de kaart uit Duitsland staat tenminste wel drie keer te lezen dat hij graag een brief van Miranda wil ontvangen. Er staat ook bij dat Hans-Peter Rosenberg leraar Engels en geschiedenis is. Daar om natuurlijk staat alles in drie talen; in het Duits, Engels en Frans. Alleen 'schrijf mij' staat erbij gekrabbeld in het Neder lands. En hij wist niet waar Leusden ligt. Belgie dacht hij. Zeker in de war met Leuven. Miranda is van plan hem haarfijn uit te leggen waar ze woont. Haar moeder heeft belooft met schrijven te helpen....in het Engels. Ze heeft belooft dit kranteartikeltje mee te sturen zodat die man kan lezen wat hij heeft aangericht. Roy Robbemond die namens de gemeente Leusden het bouw dorp organiseerde heeft nog geen winnaar aan kunnen wijzen. Wel heeft hij al kaartjes uit Tsjecho-Slowakije ontvangen. Dit kaartje van Miranda heeft er wel heel lang overgedaan. Zodra de winnaar bekend is zal de krant daarover berichten. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"i""""i""i""""""""""= li/uL Tnmimii- ÏU dit ML tiovwOruVi fiWi^edooni da£ urnJï faxL unTbcU: v/t I IHUML eM tukto &L <^2 7 - I HUU, dwhimd. O&L-CrzUiiZ. 1&- *sn auxAJUr' tnlbrL id dbto./utt JUrzeiify ^X.J iwl tvuWL jUj. Mui yiïvxdw Idi BE) §1 frutorn**™ iumtv-yget f- £.33 }P ^VlwncLL. Miranda stuurde een brief naar de krant, waarin zij schrijft dat een Duitse meneer haar kaartje van de ballonwedstrijd van het bouwdorp heeft gevonden. TMIMMMMMMMMMMMMMMMMMIMMMI Mill Mil Mil III MIMIII III Mil IIMMMMMMMIMMI Mil Mil Mlllll Mill Mil III Mil MMIIIII Mil MIMIII III MIMIIII Mil III MMMMMMMMMMMMMMMMMIMMMMIMMI III MMIMMMI MIMI III MMMMMMMMMI Ir LEUSDEN - Het Gemengd Koor Leusden start op maandag 8 januari haar repetities onder leiding van haar nieuwe dirigent Bert Eerden. Het koor zoekt nieuwe heren-zan gers om de gelederen te komen versterken. De repetities worden elke maandagavond m de aula van de nieuwe Muziekschool aan de Zwarteweg gehouden. De repeti ties beginnen om 20.00 uur en zijn om 22.00 uur weer afgelopen. LEUSDEN - In het Dienstencentrum aan de Burgermeester de Beaufort- weg 18, organiseert de Nederland se Christen Vrouwenbond afdeling Leusden, een bijeenkomst waar gesproken zal worden over de rechten en plichten van de burger. De avond begint om 15.45 uur. LEUSDEN - D66 organiseert op 17 januari een ledenvergadering in de huiskamer van Groot Krakhorst. Tijdens deze vergadering zal aan de orde komen wie de nieuwe lijsttrekker zal worden, en hoe het nieuwe verkiezingsprogramma er zal komen uit te zien. LEUSDEN - Het Utrechts Landbouw Genmootschap (ULG) afdeling Leusden. houdt een jaarvergade ring op 10 januan. Tijdens de ver gadering zal de heer J.J.Aantjes een inleiding houden ovc* zijn werk bij de Cavee-Coveco. Tevens zullen de bestuursverkiezingen aan de orde komen. De vergadering wordt gehouden in 'De Til', Ha- mersveldseweg 30. Het gebouw is vanaf 19.45 uur geopend. de B1 en de Heerd B1 waren in deze poule beide ongeslagen en hadden hetzelfde doelsaldo van 11-1. De finalewedstrijd vond plaats onder oorverdovend lawaai van de toe schouwers. Ieder puntje werd met luid applaus ontvangen. De Heerd won met 2-1. Maar 't Ronde had nog een plaats in de finale van de ande re poule. In de kleedkamers werd de tac tiek besproken. Zelfs verslagge vers mochten daar mets van horen. De spanning steeg, 's Morgens hadden de vijfde en zesde jaars gespeeld, 's middags speelden de zevende en achtste jaars. Hierbij speelden maar liefst 24 teams. Daarom waren er vier poules nodig waarin ieder team minstens vier wedstnjden moest spelen. De win naar van iedere poule speelde te gen de winnaars van de andere poules. De uiteindelijke winaars moet Leusden vertegenwoordigen bij het tournooi waann de beste scholen uit de provincie Utrecht tegen elkaar spelen. Dit tournooi zal voor de grote vakantie plaats vinden. De finalewedstrijd ging tussen het Al team van 't Ronde en het Al team van de Loysder Hoek. Beide teams waren tot aan de finale onge slagen met het doelsaldo 12-0 voor 't Ronde en 8-3 voor de Loysder Hoek. De strijd ging gelijk op. De teams leken even sterk. Loysder Hoek maakten de eerste twee punten, 't Ronde deed haar best en wist een punt te scoren. Nog een punt zat er lang in maar Loysder Hoek raakte niet onder de indruk. Zij maakte nog een punt en wat 't Ronde ook probeerde, de eind stand bleef 3-2 voor de Loysder Hoek. Een welverdiende, zwaar bevochten overwinning op een te genstander die zich niet snel ge wonnen gaf. Dit jaar waren er geen strafwor- Groenlingen of, zoals ze ook vaak worden genoemd, Groenvinken. Ze hebben nog meer volksnamen waarvan Kersvink en Vlasvink er een paar zijn. Die volksnamen geven terecht de familieband aan want ze zijn inderdaad van de vinkenfamilie. Ze wo nen wel graag 'op stand', we vinden ze veel in villawijken en mooie parken, ofschoon ze ook wel te vinden zijn in kleine bosjes en boomgaar den. Ze geven als nestplaats de voorkeur aan coniferen en altijd groen blijvende bomen waarin gemakkelijk een nest verstopt kan worden. Vooral de hulst heeft aftrek. De vogels zijn olijfgroen met veel geel op de vleugels en de staart, een geelgroene stuit, witachtige snavel en vleeskleurige poten. Het wijfje is valer en met minder geel. Aan de plompe kegel snavel is te zien dat we met een echte vegetariër te doen hebben. Kleine en grotere za den worden met de snavel gebroken en zonnepitten staan bovenaan op de lijst. Ook de zaden in de rozebot- tels worden in de herfst graag gegeten. De vruchten veranderen dan in bekertjes die van binnen diep zijn uit gehold. Het gaat de vogels voornamelijk om de pitten die in de bottels zitten en niet om de vitaminerijke buiten kant. In de tijd dat hij naar de gunst van een vrouwtje dingt vliegt de Groenling als een iEUSDEN - Misschien wel voor de twintigste keer organiseer- le sportvereniging de Antilopen een school-korfbal-tournooi. >p woensdag 27 december streden negen basisscholen, ver- leeld in 38 teams, 's Morgens veertien B-teams bestaande uit ■üfde en zesde jaars. 's Middags de A-teams bestaande uit evende en achtste jaars. ia een hele dag strijd ging de eerste prijs naar het Al team van le Loysder Hoek. Dit team zal Leusden vertegenwoordigen op iet provinciale school-korfbal tournooi. Kampioen van de B- eams werd het BI team van De Heerd. De tweede prijs ging owel naar het BI als naar het Al team van 't Ronde. De derde -Vijs naar het Al team van Kinderland. De Gereformeerde tasisschool werd door alle tegenstanders zeer gevreesd. Ande re jaren wist deze school altijd sterke teams samen te stellen net kinderen die de bal goed in de korf konden gooien. Dit jaar varen ze minder gelukkig. Misschien hadden de andere scho en wel extra goed geoefend juist om minstens zo goed als de gereformeerde Basisschool te worden. Op de rozebottels, die in de gemeenteplantsoenen en als wegbeplanting hier veel te vinden zijn, zien we in dit jaargetijde vaak en veel groene vogels. Het zijn /oensdag 27 december, de eerste erst-vakantiedag. Niks vakantie I buden of uitrusten. Bijna honderd - inderen deden namens hun - :hool mee aan het korfbal tour- 1 ooi. Ze werden bijgestaan door ierkrachten en ouders op de tri- une. Op veel scholen was extra eoefend. Soms onder leiding van pelers van de korfbalclub Antilo- en, soms m vrije uurtjes onder 2 iiding van de leerkracht. Het re- e altaat was te zien. De Korf leek wel en bijenkorf of beter nog een Korf ol korfballers. Er speelden steeds cht teams tegelijk. Soms wel dne iams van één school. Een school ad in het totaal zeven teams weten amen te stellen! Dat was de Hob- it. n Wanneer meer dan een team van n en school tegelijk moest spelen e ras dat II istig aanmoedigen soms. Vriend- is, leerkrachten en ouders wilden rel bij alle drie de teams tegehj- :ertijd zijn. De grootste enthou- iastelingen hingen ver over de re- ng of liepen steeds maar heen en reer. Natuurlijk waren er ook pandoeken. Niet zo veel als bij het in de herfstvakantie gehouden vol- leybal-tournooi. Sommige span doeken werden in de hitte van de strijd helemaal vergeten. Want spannend was het. Sommige teams waren heel goed m het overgooien van de bal maar waren daar zo druk mee bezig dat ze vergaten te scoren. Bij andere teams zaten weer kinderen die zo graag de bal in de korf wilden gooien dat ze hun tegenstanders niet op tijd zagen staan. Ieder team speelden minstens vier wedstrijden. De scheidsrech ters waren allemaal Antilopen- spelers. Ruim 25 'Antilopen' waren bij deze dag betrokken terwijl nog eens zoveel hadden geholpen bij de voorbereidingen. De wedstrij den begonnen om kwart over ne gen. Tegen de middag waren de eerste teams uitgespeeld. Maar een paar kinderen gingen naar huis. De rest bleef de teams aan moedigen die namens hun school nog in de strijd zaten. Toen was al bekend dat het BI team van de Kinderlandschool en het BI team van de Bongerd goed waren voor een derde en vierde plaats, 't Ron-

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5