In het voetspoor van de Germanen y^\\ Uitnodiging voor een winterwandeling op de Lunterseberg leusileF krant Goudsberg LUNTERSEBERG DONDERDAG 4 JANUARI 1990 i zandgroeve Notarisbank yi ."O*Middelpunt van Nederland Restaurant >Grafheuvel Zandgroeve geleden. In 1970 is een grafheu vel opgegraven, die moest wij ken voor de zandafgraving. Naast beenderen van een mens vond men ook een Veluwse klok beker, een koperen tongdolk, vuurstenen pijlpunten enz. Deze grafheuvel dateerde waar schijnlijk van 1700 jaar voor Chr. Heel lang geleden dus. 6. Rotonde in het bos U bent hier in een heel jong bos. Bij het inplanten heeft men een aardig motief toegepast: een soort rotonde met jonge beukjes. Neem het tweede pad links. Langs dat pad ziet u rechts een mooie aanplant van jonge den netjes, Abies grandes, met platte naalden, die zilverkleurig zijn van onderen. Verderop een mooi uitzicht over een glooiende ak ker. De verdorde bloemen langs het pad is Sint Janskruid Het was hier in de zomer vast heel mooi 7. Boslaan De route gaat hier over de Bos laan, die in Lunteren begint en voorbij de slagboom eindigt. Ga aan het eind van de Boslaan linksaf en meteen rechts over een klein kronkelpaadje door de bosrand. Even later komt u op de Hoge Valksedijk en dan volgt een saai stuk Lekker stevig doorlopen langs het raster van het Wekeromse Zand. 8. Celtic Fields Ga voorbij de manege het bos weer in Als het koud is kunt u het beste door het bos lopen Maar ga bij zacht weer eens langs de buitenkant van het bos. Vanaf dat pad kunt u mooi de akkers zien waar de Celtic Fields liggen (zie de situatie op het kaartje en op de oude lucht foto). Die Germanen hadden het nog niet zo gek bekeken om hier akkertjes te maken. Aan het eind van het pad, langs het prikkel draad, de akker oversteken naar een klein bosje in de verte. 9. Germaanse Put In dat kleine bosje ligt de Ger maanse Put. Een kuil in een bosje, is dat nu alles? Onderin de kuil, verstopt onder het zand, zit de holle boomstam. Let eens op hoeveel verse konijneholen hier zitten Die beesten hebben het hier reuze naar de zin, zo te zien We moeten verder. Nu komt u op de Vijfsprongweg. Helaas weer een saai stuk, maar het kan niet anders. De Leperkoen heeft overal bordjes „Verboden Toe gang" gezet Wel staan hier ka pitale huizen langs de weg. 10. Terug naar de Hessenhut Voorbij de bocht komt het bos in zicht. Volg de route zoals die ongeveer op het kaartje is aan gegeven. Verderop ziet u onge twijfeld de zandgroeve. Loop er aan de rechterkant langs - van een pad is geen sprake meer Vanzelf ziet u, een beetje rechts, de akker waarlangs we zijn be gonnen. Even later bent u weer bij de Hessenhut. Vermoeid of koude voeten? Achter het hek aan de overkant van de weg is restaurant 't Hessenspoor om even uit te blazen. Tot de volgende keer. Tekst en foto's Gerrit de Graaff 9. In dit bosje ligt de Germaanse Put De vorige wandeling in het Lunterse Buurtbos was, mede door het mooie weer, een succes. Honderden mensen hebben de route gelopen en genoten van het fraaie uitzicht vanaf de Koepel. Zoals afgesproken blijven we deze keer op de Lunterseberg. De wandeling op bijgaand kaartje loopt over het noordelijke gedeelte van de berg. Hoe meer ik me verdiepte in die streek, tussen de Hessenweg en de Hoge Valksedijk, hoe meer ik dat gebied ben gaan waarderen. Het blijkt dat je er niet alleen kunt genieten van de natuur en de fraaie uitzichten, maar ook de historie van dit deel van de Lunterseberg is interessant. Verschillende leden van Oud-Lunte- ren hebben me er één en ander van verteld. Tijdens de wandeling bekijken we het middelpunt van Nederland, het enorme zandgat, een grafheuvel en we letten op nog meer sporen van onze voorouders de Germanen De Gelderse Vallei was vroeger erg moerassig. Geen wonder dat vroegere bewoners van onze streken graag op de hellingen van de Lunterseberg wilden wonen. De route op het kaartje is ongeveer 6 km lang en is in 2 uur gemakkelijk te lopen. Goed schoeisel aandoen, want er zitten een paar moeilijke stukken in de route. Op een paar onduidelijke plekken is een bordje BK geplaatst. Lees voordat u qaat het verhaal even een beetje door. Na afloop van de tocht zult u, evenals ikzelf, verrast zijn van de interessante dingen die te zien zijn op die noordhelling van de Lunterseberg. Als het weer een beetje tegenvalt: op een steenworp van de Hessenhut is een restaurant om wat uit te rusten. Prettige wandeling. Ongeveer tweeduizend jaar geleden woonden er al mensen op de Lunterse berg. Ze jaagden op wild, woonden in hutten en begroeven hun doden in grafheuvels. Op de noordhelling van de berg hadden ze akkertjes van 40 bij 40 meter, die als volkstuintjes tegen elkaar lagen. Een oude luchtfoto van dit gebied bracht de vorm van die raatvormige akkerperceeltjes aan het licht. Men noemt dat geheimzinnige akkerpatroon: Celtic Fields. Om die kleine akkertjes 8 Op deze oude luchtfoto zijn de Celtic Fields heel vaag te zien. hebben walletjes gelegen. Het kleurverschil van de grond: zwarte vakjes met lichtere randen maken dat ruitpatroon, dat je alleen vanuit de lucht kunt zien. Op bijgaande oude luchtfoto zijn de Celtic Fields vaag te zien. Op het kaartje zijn ze schematisch weergegeven. Door het regelmatig ploegen van de akkers zijn de walletjes zo goed als verdwenen en wordt het kleurverschil van de grond steeds minder. Op den duur zal van het Celtic Field niet veel meer te vinden zijn. Midden in het Celtic Field is de Germaanse Put. Het is een grote kuil in de uitgestrekte akkers. Al in 1939 werd vastgesteld dat het om een oude waterput ging. Onderin het gat ontdekte men een holle boomstam, waaruit men vroeger water haalde. In 1985 heeft prof. dr. G. W. Mook van de Rijksuni versiteit van Groningen, met een paar leden van de Vereniging Oud-Lunteren, extra aandacht besteed aan deze Germaanse Put. Een stuk van de boomstam werd in het laboratorium onderzocht. Volgens de door prof. Mook toegepaste C-14 methode (radio-koolstofmeting) blijkt het hout ongeveer 2215 jaar oud te zijn. Dat is dus geweest in de derde eeuw voor Christus. Men neemt aan dat ook de Celtic Fields in die tijd in gebruik zijn geweest. De holle boomstam, onderin de kuil, is weer met zand afgedekt en de Germaanse Put is daarna tot archeolo gisch monument verklaard. Op 7 juni 1985 is de Vereniging Oud-Lunteren eigenaar geworden van het kleine bosje met de Germaanse Put, om het ongeschonden te bewaren voor het nageslacht. Laten we daar maar eens gaan kijken. 1. De Hessenhut De wandeling begint bij de Hes- gelegen aan de Hessen- boven op de Lunterseberg. uw voertuig zó, dat er last van heeft. Bekijk route op het kaartje. Het eer ste stuk kunt u de rood-groene palen volgen. De Hessenhut is in 1950 gebouwd en wordt onder houden door de Lunterse pad vinders. Vroeger zat er een ne ten dak op, maar dat werd ver nield. Nu heeft men er planken op getimmerd. De hut heeft nog al wat te lijden Nu over het pad langs de akker naar beneden. De tocht gaat beginnen. Probeer eerst de Notarisbank te vinden. 2. Notarisbank U bent hier bij de Notarisbank, gebouwd in juni 1935 bij het ju bileum van notaris R. Dinger. Bij de onthullingstoespraken kwam sterk naar voren dat deze bank hier niet alleen voor het jubileum van notaris Dinger was geplaatst, maar ook ter ere van zijn toen al gestorven voorgan gers, die ook zo veel voor Lunte ren hadden betekend. Vandaar: Notarisbank Alleen had je hier in 1935 een prachtig uitzicht. De Notarisbank staat op de ge meentelijke monumentenlijst en wordt dus goed onderhouden. Loop nu aan de achterkant van de bank omhoog 3. De Lindeboomsberg Sta even stil bij de grote steen met het opschrift „MIDDEL PUNT NEDERLAND" U bent hier op de Lindeboomsberg, 51 meter hoog, het hoogste punt van de Lunterseberg. Ook hier wordt het uitzicht belemmerd door het geboomte Volgens overleveringen stond hier vroe ger een lindeboom, waaronder recht werd gesproken Ook la gen hier vroeger drie grote ste nen (zonnewendestenen) waar op onze primitieve voorouders, aan de hand van de stand van de zon, de langste en de kortste dag konden bepalen. Eén van die stenen bepaalt nu het middel punt van Nederland op dit histo rische plekje. Kruisgewijs is de afstand van Lunteren naar Nieuwe Schans en Oostburg ongeveer gelijk, evenals die van Lunteren naar Vaals en Vlie land, ook ligt Kijkduin en de Duitse grens bij Gronau even ver van dit punt, maar wetenschap pelijk berekend is het niet, zoals dat het geval is met de steen in Putten, die het zwaartepunt van Nederland moet voorstellen Op 16 oktober 1965 is deze steen onder veel belangstelling ont huld. Neem het pad aan de kant van de letters op de steen. 4. Zandgroeve Als u vanaf de steen, via een smal pad met veel berken er langs, voor een brede zandweg komt: steek die dan over en ga linksaf en volg het paadje langs de rand van het zandgat. Twee maal kruist ons paadje een diepe geul, dat is even wat moeilijk Mooi gezicht: dat immens grote zandgat Ontelbaar veel wagens zand en grind zijn hier wegge haald Nu wordt de bodem opge vuld met een paar meter bouw afval. 5. Grafheuvel Op de Lunterseberg liggen ver schillende grafheuvels. Hier één met op elke hoek een ongeveer 70 jaar oude Amerikaanse eik. De grafheuvels dateren waar schijnlijk uit de tijd van de Cel tic Fields, ongeveer 2500 jaar '.Germaanse Put 't Hessenspoor^ Wekeromse k Zand Cijfers op het kaartje corresponderen met de cijfers in de tekst en bij de foto's. Buurtbos -- Op de Lindeboomsberg is het Middelpunt van Nederland 7 De hessenhut op de Lunterseberg.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7